RBIS Can GCH Am CH Pahlavi Northern Dancer NS ETD Am RA TKP
Afghan Hound
(Click on breed to view standings)

Call Name: Mick - (Male)
Owner: Karen Carter & Karen Wagner
Breeder: Karen Wagner
Conformation Handler: Sydney Robinson
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2022

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 4
Group Ranking: 13 12 9 24 69
All Breed Ranking: 118 120 98 172 564

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 3 4 3 3   0 0 0 0 1   440
Win Record - 2022
Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 01, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Best Of Breed   Anna Hewson 0
  Group 3rd   Judith Taylor 17
  Group 2nd   Anna Hewson 20 (1-4-0-0)
Thursday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Ed Wild 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 23 (2-1-0-0)
  Group 3rd   Ed Wild 20

Show Date
Gazehound Ontario June 05 to June 05, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carrie Paine 13

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jamie Hubbard 1 (1-0-1-0)
Sunday Best Of Breed   Timothy Catterson 10 (1-5-3-2)

Show Date
Ottawa Kennel Club May 27 to May 29, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Heather Langfeld 23 (2-4-0-2)
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Robert Rowbotham 13
  Group 1st   Cheryl Paterson 19
Friday Reserve Best In Show   Thomas Nesbitt 141
  Best Of Breed   David Swartwood 0
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Group 1st   Thomas Nesbitt 10

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Barbara Arndt 30
  Best Of Breed   Barbara Arndt 6

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 4th   Patricia Lanctot 17
  Group 1st   Michael Lanctot 23

Show Date
Champlain Dog Club April 14 to April 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Lana Ferguson N/A
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Tony Vandendool 0
  Group 2nd   Tony Vandendool 22 (0-1-0-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club April 08 to April 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Kristen Francis N/A
Saturday Best Of Breed   Jaime Ganoza 3 (0-2-2-0)
  Group 4th   Jaime Ganoza 39
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 2 (0-2-1-0)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Alison Jones (Dr) N/A
Saturday Select Dog   Dana Garcia Tice N/A
Friday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 1 (0-1-1-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 03 to February 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Mary White 2 (0-1-1-1)
Friday Best Of Breed   James Reynolds 2 (0-1-1-1)
Thursday Select Dog   Darle Heck N/A

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 9 9 9 10 8
Group Ranking: 147 146 139 142 131
All Breed Ranking: 1140 1120 1051 1114 1012

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   34
Win Record - 2021
Show Date
Ontario Sighthound Association October 30 to October 30, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Allan Pepper N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edgar Bajona 5 (0-2-2-2)
Saturday Select Dog   Starr White N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Doug Gaudin 2 (0-1-1-1)
Sunday Best Of Breed   Avery Gaudin 2 (0-1-1-1)
Saturday Select Dog   Thora Brown N/A
Friday Select Dog   Michael Woods (Dr) N/A

Show Date
The Olde York Kennel Club October 07 to October 07, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Judith Shurb 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Jeff Horswell N/A
Saturday Select Dog   Denis Kuzelj N/A

Show Date
Seaway Kennel Club September 04 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 5 (1-4-1-0)
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 7 (1-5-1-1)

Show Date
Monarch Kennel Club August 30 to September 01, 2021
Day Position   Judge Points
Tuesday Select Dog   Pamela Bruce N/A
Monday Best Of Breed   Ron Mahon 0

Show Date
Elgin County Kennel Club August 26 to August 29, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 6 (3-3-1-0)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 13 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 5 (1-4-1-0)
Saturday Best Of Opposite Sex   Kathrine Grant N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 06 to August 09, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynn White 2 (2-1-0-0)
  Winners Dog   Lynn White (2-1-0-0)
  Best Of Winners   Lynn White (2-1-0-0)
Saturday Reserve Winners Dog   Patricia Lanctot N/A

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 5 5 4 N/A N/A
Group Ranking: 87 87 81 N/A N/A
All Breed Ranking: 788 788 746 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   7
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club November 06 to November 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Glen Stark N/A
  Winners Dog   Glen Stark (1-1-0-0)
Saturday Winners Dog   Anna Hewson (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Anna Hewson 0

Show Date
Wildwood Kennel Club October 09 to October 12, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Winners   Joy Lynne Huntley (1-3-0-0)
  Winners Dog   Joy Lynne Huntley (1-3-0-0)
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 3 (1-3-0-0)
Sunday Best Of Winners   Michael Gelinas (1-1-0-0)
  Winners Dog   Michael Gelinas (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Michael Gelinas 1 (1-1-0-0)
Saturday Best Of Winners   Cheryl Paterson (1-3-0-0)
  Winners Dog   Cheryl Paterson (1-3-0-0)
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 3 (1-3-0-0)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   James Reynolds (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
  Best Of Opposite Sex   James Reynolds N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   James Reynolds N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Arne Foss N/A
  Best Of Breed   Arne Foss 0
  Winners Dog   Arne Foss (1-0-0-0)
Saturday Winners Dog   Michael Hill (1-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Michael Hill N/A
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Thursday Best Puppy In Breed   Victoria Thomas N/A
  Winners Dog   Victoria Thomas (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Victoria Thomas 0
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Shauna McLauchlan N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Shauna McLauchlan 0
  Winners Dog LTD Breed Show Shauna McLauchlan (1-0-0-0)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 22 N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: 321 N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 2475 N/A N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   22
Win Record - 2019
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Richard Paquette (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Richard Paquette N/A
  Best Of Opposite Sex   Richard Paquette N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Richard Paquette N/A
Saturday Winners Dog   Sylvia Barkey (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Sylvia Barkey N/A
  Best Of Opposite Sex   Sylvia Barkey N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Sylvia Barkey N/A
Friday Winners Dog   Wendy Anderson (1-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Wendy Anderson N/A
  Best Of Opposite Sex   Wendy Anderson N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Wendy Schira N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 2nd Junior Puppy Dog Class   Michelle Scott N/A
  Reserve Winners Dog   Michelle Scott N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Kristen Francis N/A
  Best Of Winners   Kristen Francis (2-1-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Kristen Francis N/A
  Best Of Breed   Kristen Francis 2 (2-1-0-0)
  BPIG   Kristen Francis N/A
  Group 4th   Kristen Francis 22
  Winners Dog   Kristen Francis (2-1-0-0)

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Nicholas De Bedout (1-1-0-2)
  Best Puppy In Breed   Nicholas De Bedout N/A
  Best Of Winners   Nicholas De Bedout (1-1-0-2)
  Best Of Opposite Sex   Nicholas De Bedout N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Nicholas De Bedout N/A

Show Date
Afghan Hound Club Of Canada [Regional] August 25 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Juvenile Sweepstakes   Arti Bauer N/A

Show Date
Afghan Hound Club Of Canada [National] August 24 to August 24, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Breed   Pauline Hewitt N/A
  Best In Juvenile Sweepstakes   Janis Nixon N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 23 to August 26, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Pauline Hewitt N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By