Brantford & District Kennel & Obedience Club
Saturday, December 3, 2022



Related Results

Conformation

Friday, December 02
Friday, December 02 (Ltd Show -Group 1)
Saturday, December 03
Saturday, December 03 (Ltd Show -Ye Olde Working Group)
Sunday, December 04
Sunday, December 04 (Ltd Show-Dogs of Great Britain)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS RBIS CAN GCHG / AM CH / RO JCH Midnight Lady's Rumble In The Jungle, AOM
"Zombie"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Zsuzsa Somos-Soos, Christina Koffman-Heard, Daniel Koffman and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Kresten Scheel
Shetland Sheepdog  
GChG Laureate Diamond Is Forever
Points: 321 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Kresten Scheel
Spaniel (Brittany)  
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
Points: 282
Best Puppy In Show
Judge: Kresten Scheel
German Shepherd Dog  
Ch Dolce von den Buschburen
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Kresten Scheel
Poodle (Standard)   Carrington's To Nicheca With Love








Group 1 - Kresten Scheel Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   70
Group 2nd   
GChB Leaside's California Blues
  Pointer (German Short-Haired)   65
Group 3rd   
GChS Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   60
Group 4th   
Ch Grayvalley's X Factor
  Retriever (Golden)   56
BPIG   
Ourdream's Talk Dirty To Me
  Vizsla (Smooth)   N/A
Best BBE In Group   
Ourdream's Talk Dirty To Me
  Vizsla (Smooth)   0
Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dolce Vita Montefalco at Oryxes


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dolce Vita Montefalco at Oryxes

12-18 Month Dog Class
1st Dolce Vita Montefalco at Oryxes


Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Hawkfield Opportunity Knox

Best Of Opposite Sex
Coquetel I Love Rock 'n' Roll

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Hawkfield Opportunity Knox

Best Puppy In Breed
Coquetel I Love Rock 'n' Roll


Winners Dog: (2-1-0-0)
Hawkfield Opportunity Knox

Reserve Winners Dog
Coquetel I've Got You Under My Skin

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Coquetel I've Got You Under My Skin

Open Dog Class
1st Hawkfield Opportunity Knox


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Coquetel I Love Rock 'n' Roll

Junior Puppy Bitch Class
1st Coquetel I Love Rock 'n' Roll

Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
GChG Leaside's California Blues

Best Of Opposite Sex
Fernweh's Solid Plan

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Lakota Hills Lord Of The Ring

Best Puppy In Breed
Lakota Hills Lord Of The Ring

Select Dog
GCh Lakota Hills Chase


Winners Dog: (1-1-3-0)
Lakota Hills Lord Of The Ring

Junior Puppy Dog Class
1st Lakota Hills Lord Of The Ring


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Fernweh's Solid Plan

Junior Puppy Bitch Class
1st Fernweh's Solid Plan

Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 5 pts (0-1-3-2)
GChG Rush's Just Another Werewolf

Best Of Opposite Sex
GCh Rush's You Lil' Brite Jewel

Select Dog
GChB Wyreriver's Charles Parker Invincible

Select Bitch
GChB Rush's True Illusion



Winners Bitch: (0-1-3-2)
Butterblac's Frozen Gem

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Butterblac's Frozen Gem

Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 10 pts (1-0-5-5)
GCh Grayvalley's X Factor

Best Of Opposite Sex
Ch Sunkozi Walk On The Wild Side

Best Puppy In Breed
Ch Sunkozi Walk On The Wild Side

Select Dog
Ch Coppermoon Howzat For Serendipity

Select Bitch
Ch Mardovar's Lady Astrantia of Finnvarr


Winners Dog: (1-0-5-5)
Regalgoldens Dutch Treat

Open Dog Class
1st Regalgoldens Dutch Treat


Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Danrich Maktawae Lightning Bug

Best Of Opposite Sex
Meadowleaf Sir Winston Hobbs

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Danrich Maktawae Lightning Bug

Best Puppy In Breed
Cedarbaylabs Tonka Quarryridge


Winners Dog: (1-3-0-0)
Meadowleaf Sir Winston Hobbs

Open Dog Class
1st Meadowleaf Sir Winston Hobbs


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Danrich Maktawae Lightning Bug

Reserve Winners Bitch
Cedarbaylabs Tonka Quarryridge

Junior Puppy Bitch Class
1st Castilleja's Billie Bea At Meadowleaf

Senior Puppy Bitch Class
1st Cedarbaylabs Tonka Quarryridge

12-18 Month Bitch Class
1st Danrich Maktawae Lightning Bug

Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChG Roaneden's Shorelander

Best Of Opposite Sex
Redmoon's Single And Swiping

Best Puppy In Breed
Dunfield's Spirit Fox



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Redmoon's Single And Swiping

Reserve Winners Bitch
Dunfield's Spirit Fox

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dunfield's Spirit Fox

Open Bitch Class
1st Redmoon's Single And Swiping

Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Aislingcudo Bru Isla Mo Chroi

Best Of Opposite Sex
Aislingcudo Is Aoife Aluinn

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Crossfire Never Let Go

Best Puppy In Breed
Crossfire Never Let Go


Winners Dog: (1-1-1-0)
Crossfire Never Let Go

Senior Puppy Dog Class
1st Crossfire Never Let Go


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Aislingcudo Is Aoife Aluinn

12-18 Month Bitch Class
1st Aislingcudo Is Aoife Aluinn

Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kingdoms Blue Crown Royal For Ramah



Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic

Best Of Opposite Sex
Hiddencreeks Justified By Faith

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Ruffwood's Pythagorean Theorem


Winners Dog: (2-2-1-0)
Ruffwood's Pythagorean Theorem

Reserve Winners Dog
Ruffwood's Field of Dreams

12-18 Month Dog Class
1st Ruffwood's Field of Dreams

Open Dog Class
1st Ruffwood's Pythagorean Theorem

Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 5 pts (0-0-4-2)
GChEx Especially Classic Couture

Best Of Opposite Sex
GCh Julo's Can't Stop At One

Select Dog
GCh Carnaby Crocodile Rock

Select Bitch
Ch Twinsmade Hot Damn!



Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Nanjay's Hott Commodity

Best Of Opposite Sex
Lyonesses Dream Maker Of Serenade

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Nanjay's Hott Commodity

Best Puppy In Breed
Bryden's To A Tee

Select Dog
Ch RedDoor Serenade's Use Your Illusion


Winners Dog: (2-1-1-0)
Nanjay's Hott Commodity

Reserve Winners Dog
Bryden's To A Tee

Junior Puppy Dog Class
1st Bryden's To A Tee

Open Dog Class
1st Nanjay's Hott Commodity

Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder






Winners Bitch: (0-4-2-2)
Ourdream's Talk Dirty To Me

Reserve Winners Bitch
Lienroc Anya Tell Your Story

Junior Puppy Bitch Class
1st Ourdream's I'd Wanna Be Me Too

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ourdream's Talk Dirty To Me
2nd Lienroc Anya Tell Your Story

Open Bitch Class
1st Ourdream's Hold My Halo

Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 8 pts (1-4-1-3)
Ch Breica's Rhythm N Rhyme

Best Of Opposite Sex
GCh Versa's Spoiled Red Pearl Of The North

Best Of Winners: (1-4-1-3)
Sandyridge's Cleo Goddess Of Beauty

Best Puppy In Breed
GCh Wynder's Shark Infested Waters

Select Bitch
GCh Wynder's Shark Infested Waters


Winners Dog: (1-4-1-3)
Sandyridge's Born To Ride

Senior Puppy Dog Class
1st Sandyridge's Born To Ride


Winners Bitch: (1-4-1-3)
Sandyridge's Cleo Goddess Of Beauty

Reserve Winners Bitch
Oakpoint's New Horizon

Junior Puppy Bitch Class
1st Waystar's Partner In Crime
2nd Simplicity's Storm Warning

12-18 Month Bitch Class
1st Sandyridge's Cleo Goddess Of Beauty

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Oakpoint's New Horizon





Group 2 - Kresten Scheel Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   36
Group 2nd   GCh Naku's Grundgetta At Arthayr   Norrbottenspets   35
Group 3rd   
GChB Altcar's Over The Lydiate
  Whippet   33
Group 4th   
Ch Passport Are There Lines SS
  Dachshund (Standard Smooth)   25
BPIG   
Ch McCartney's Celestial Precious Gem
  Whippet   N/A
Best BBE In Group   
Tayleefarm Go Your Own Way
  Irish Wolfhound   0
Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GChS Lyrical's Let Me Tell You

Best Of Opposite Sex
Charsada Drums Of Autumn

Best Puppy In Breed
Calahorra Shades Of Charsada

Select Dog
GChS Pahlavi Northern Dancer



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Charsada Drums Of Autumn

Reserve Winners Bitch
Charsada Heaven And Earth

Senior Puppy Bitch Class
1st Calahorra Shades Of Charsada

Canadian Bred Bitch Class
1st Charsada Heaven And Earth

Open Bitch Class
1st Charsada Drums Of Autumn

Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Dalji's Shauri Mrembo

Best Of Opposite Sex
Dalji's Jumatatu Ya Baridi

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Dalji's Shauri Mrembo

Best Puppy In Breed
Dalji's Shauri Mrembo


Winners Dog: (1-1-0-0)
Dalji's Jumatatu Ya Baridi

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dalji's Jumatatu Ya Baridi


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Dalji's Shauri Mrembo

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dalji's Shauri Mrembo

Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Shay's Country Friends In Low Places

Best Of Opposite Sex
Pennieslogon One Way Ticket To Ride

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Shay's Country Friends In Low Places

Best Puppy In Breed
Pennieslogon One Way Ticket To Ride


Winners Dog: (2-1-0-0)
Pennieslogon One Way Ticket To Ride

Reserve Winners Dog
Pennieslogon Brewers Brew

Junior Puppy Dog Class
1st Pennieslogon Brewers Brew

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Pennieslogon One Way Ticket To Ride


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Shay's Country Friends In Low Places

12-18 Month Bitch Class
1st Shay's Country Friends In Low Places

Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy



Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChS Virgo Southern Comfort

Best Of Opposite Sex
Dacski's Southern Remembrance

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Dacski's Southern Remembrance

Best Puppy In Breed
Dacski's Southern Remembrance


Winners Dog: (1-1-1-0)
Doxieluv Rocket Man

Open Dog Class
1st Doxieluv Rocket Man


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Dacski's Southern Remembrance

Senior Puppy Bitch Class
1st Dacski's Southern Remembrance

Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Magik Rainbow Rafael



Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Altadach Aston Martin SL



Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Passport Are There Lines SS

Select Dog
GChS Chilcotin's Silver Cloud



Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hollyrood Stewart At Witsend


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hollyrood Stewart At Witsend

Open Dog Class
1st Hollyrood Stewart At Witsend


Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GChB Three Little Birds' Grooving ToThe Music

Best Puppy In Breed
Femke's Footsteps Lady Starlight



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Hops-N-Hounds TimeAndRelativeDimensionInSpace Eire

Reserve Winners Bitch
Tayleefarm Go Your Own Way

Senior Puppy Bitch Class
1st Femke's Footsteps Lady Starlight

12-18 Month Bitch Class
1st Hops-N-Hounds TimeAndRelativeDimensionInSpace Eire

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tayleefarm Go Your Own Way

Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Naku's Grundgetta At Arthayr

Best Of Opposite Sex
Ch Arthayr C Three Pe Ohhh



Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Foxtrot's Sun Kissed

Best Of Opposite Sex
Priderock's Lyrical Lynlee

Best Puppy In Breed
Priderock's Lyrical Lynlee

Select Dog
GCh Ridishia's Redemption Song



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Priderock's Lyrical Lynlee

Junior Puppy Bitch Class
1st Priderock's Lyrical Lynlee

Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Windstorm Dream Weaver Denali



Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 7 pts (3-3-0-2)
GChB Altcar's Over The Lydiate

Best Of Opposite Sex
Wunder Keep On Dreaming

Best Of Winners: (3-3-0-2)
McCartney's Celestial Precious Gem

Best Puppy In Breed
McCartney's Celestial Precious Gem

Select Bitch
GChB McCartney's Wild Soul


Winners Dog: (3-3-0-2)
Wunder Keep On Dreaming

Reserve Winners Dog
Wunder's Jubilation

Senior Puppy Dog Class
1st Wunder's Jubilation

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Wunder Keep On Dreaming

Open Dog Class
1st City View Kick Out The Jams At Surrey Hill





Group 3 - Birte Scheel Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle
  Newfoundland   67
Group 2nd    Husqvarna My Love Song   Siberian Husky   66
Group 3rd   
GCh Pyrview's Don Julio Blanco
  Great Pyrenees   65
Group 4th   
Ch Bellavita's Trendsetter
  Boxer   59
BPIG    Draca Fire Star At Blackline   Schnauzer (Giant)   N/A
Best BBE In Group    Uppercut Man In Black   Boxer   0
Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Sendosan Naxxramas

Select Dog
GChG Marqways Born Into Royalty



Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Canamarok's Taken By Storm

Best Of Opposite Sex
Canamarok's Blaze Of Glory

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Canamarok's Taken By Storm

Best Puppy In Breed
Canamarok's Blaze Of Glory


Winners Dog: (2-1-0-0)
Canamarok's Taken By Storm

Reserve Winners Dog
Edgemere's Livin On The Edge

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Canamarok's Taken By Storm

Open Dog Class
1st Edgemere's Livin On The Edge


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Canamarok's Blaze Of Glory

Junior Puppy Bitch Class
1st Canamarok's Blaze Of Glory

Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
BlackPantera Antique Gems Alektorius

Best Puppy In Breed
BlackPantera Antique Gems Alektorius


Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 8 pts (2-2-3-2)
GChB Bellavita's Trendsetter

Best Of Opposite Sex
GChB Uppercut All My Hope

Best Of Winners: (2-2-3-2)
Uppercut Man In Black

Best Puppy In Breed
Barquentine Salty Dog

Select Dog
GChB K-Krew N Woodside's Red Sky At Night

Select Bitch
Ch Barquentine's Million Dollar Baby


Winners Dog: (2-2-3-2)
Uppercut Man In Black

Reserve Winners Dog
Barquentine Salty Dog

Junior Puppy Dog Class
1st Barquentine Salty Dog

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Uppercut Man In Black

Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
North Kingdom's Enchanted Tiger Spirit

Best Puppy In Breed
North Kingdom's Enchanted Tiger Spirit


Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 11 pts (2-5-4-1)
GCh A-List Endless Journey

Best Of Opposite Sex
GCh Arkets Whistle Britches

Best Of Winners: (2-5-4-1)
Broadway's Court And Spark

Select Dog
Ch Liberator's Soldier Of Fortune


Winners Dog: (2-5-4-1)
Broadway's Court And Spark

Reserve Winners Dog
Dobereich's National Treasure

12-18 Month Dog Class
1st Dobereich's National Treasure

Open Dog Class
1st Broadway's Court And Spark

Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Naku's Dark Side Of The Moon



Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
GChS Danetastixs Bust A Move

Best Of Opposite Sex
Nasdane's Goddess of Rayne

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Bujo's Archie Boy From Texas

Best Puppy In Breed
Bujo's Archie Boy From Texas

Select Dog
GCh Danetastixs Heart Of Gold


Winners Dog: (2-2-3-0)
Bujo's Archie Boy From Texas

Reserve Winners Dog
Nasdane's Waiting Out The Storm

Junior Puppy Dog Class
1st Nasdane's Waiting Out The Storm

Senior Puppy Dog Class
1st Bujo's Archie Boy From Texas

Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GChB Pyrview's Don Julio Blanco

Best Of Opposite Sex
Ch Woolmarsh Zita Changes It Up

Best Puppy In Breed
Cidwm's Hectate Goddess Oneida

Select Dog
GChB Shanlimore Cidwm Glenire


Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Majestic Woods Winter Soldier

Best Of Opposite Sex
Big Country's Nikita

Best Puppy In Breed
Big Country's Gypsy

Select Dog
GCh Regalhill's Low Ridin Ramone



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Big Country's Nikita

Reserve Winners Bitch
Big Country's Gypsy

Senior Puppy Bitch Class
1st Big Country's Gypsy

Open Bitch Class
1st Big Country's Nikita

Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh CR Sinead's Legacy

Best Of Opposite Sex
GCh Earhart's California Dreamin


Winners Bitch: (1-1-1-1)
CR Star Sent Esma

Open Bitch Class
1st CR Star Sent Esma

Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vinzenz Del Penon De Ifach



Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle



Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
Belouro's Waiting On The Thunder

Best Of Opposite Sex
Drewsar What Now

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Belouro's Waiting On The Thunder

Best Puppy In Breed
Belouro's Waiting On The Thunder

Select Bitch
Ch Skipnstone's Romeos Tune


Winners Dog: (2-2-0-2)
Belouro's Waiting On The Thunder

Reserve Winners Dog
Portcolborne's Velvet Heart

Junior Puppy Dog Class
1st Belouro's Waiting On The Thunder

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Portcolborne's Velvet Heart


Winners Bitch: (2-2-0-2)
Drewsar What Now

Reserve Winners Bitch
Skipnstone's She's Got Your Number

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Drewsar What Now
2nd Skipnstone's She's Got Your Number

Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Esmonds Canadian Shield



Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Supersammy's Lorelei

Best Puppy In Breed
Supersammy's Lorelei



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Supersammy's Lorelei

Reserve Winners Bitch
Gilara's Vintage Wine

Junior Puppy Bitch Class
1st Samtos's Rise Kelly At Supersammy

Senior Puppy Bitch Class
1st Supersammy's Lorelei
2nd Snowybear's Beautiful Winter Storm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gilara's Vintage Wine

Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Draca Fire Star At Blackline

Best Puppy In Breed
Draca Fire Star At Blackline



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Draca Fire Star At Blackline

Junior Puppy Bitch Class
1st Draca Fire Star At Blackline

Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Husqvarna My Love Song


Winners Dog: (1-0-0-0)
Husqvarna My Love Song

Open Dog Class
1st Husqvarna My Love Song






Group 4 - Birte Scheel Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Seneca Integrity
  Airedale Terrier   25
Group 2nd   
GCh Foxheart's I'm Not For Everyone
  Fox Terrier (Wire)   23
Group 3rd   
Ch Wheatnbrook's Against All Odds
  Soft-Coated Wheaten Terrier   22
Group 4th   Ch Yvana La Fee Meduz   Schnauzer (Miniature)   16
BPIG   
Ch Wheatnbrook's Against All Odds
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best BBE In Group    Dunluce Killeshin KD's I Am Ready   Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Seneca Integrity

Best Of Opposite Sex
Seneca Confidence

Best Puppy In Breed
Seneca Confidence



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Seneca Confidence

Junior Puppy Bitch Class
1st Seneca Confidence

Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do

Select Dog
GChS Benchmark's Best Kept Man



Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Edenbrae Isla's Eden Dances With Joy



Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bluefire Vltava At Zlata Praha



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bluefire Vltava At Zlata Praha

12-18 Month Bitch Class
1st Bluefire Vltava At Zlata Praha

Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart's I'm Not For Everyone



Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Silverline I Declare



Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Yvana La Fee Meduz

Select Bitch
GChB Massawippi Mad Money



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Yvana La Fee Meduz

Open Bitch Class
1st Yvana La Fee Meduz

Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 5 pts (2-0-3-1)
GCh Gemma Stonehenge Attitude Pinot Noir

Best Of Opposite Sex
Ch Toulin's I Needed You

Best Puppy In Breed
Gryndlscot Clouds Roll By

Select Dog
GCh Gryndlscot Don't You Remember


Winners Dog: (2-0-3-1)
Call Me @ McRitches

Reserve Winners Dog
Gryndlscot Clouds Roll By

Junior Puppy Dog Class
1st Gryndlscot Clouds Roll By

12-18 Month Dog Class
1st Call Me @ McRitches


Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
Wheatnbrook's Against All Odds

Best Of Opposite Sex
Ch Killeshin Dunluce Kailin

Best Of Winners: (3-2-0-1)
Wheatnbrook's Against All Odds

Best Puppy In Breed
Wheatnbrook's Against All Odds

Select Bitch
Ch Killeshin Dunluce Kailin


Winners Dog: (3-2-0-1)
Wheatnbrook's Against All Odds

Reserve Winners Dog
Diamondjewel Cela Vamos!

Junior Puppy Dog Class
1st Diamondjewel Cela Vamos!
2nd Honeywheat's Circle Of Life

Senior Puppy Dog Class
1st Wheatnbrook's Against All Odds


Winners Bitch: (3-2-0-1)
Dunluce Killeshin KD's I Am Ready

Reserve Winners Bitch
Dunluce Killeshin KD's Annie Of Earlecroft

12-18 Month Bitch Class
1st Dunluce Killeshin KD's Annie Of Earlecroft

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dunluce Killeshin KD's I Am Ready

Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Quinta Od Guvernera



Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Skyehigh's Pound Of White Truffles

Best Of Opposite Sex
Ch Skyehigh's Webmaster Gordon



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Skyehigh's Pound Of White Truffles

Reserve Winners Bitch
Skyehigh's Crack A Laka

12-18 Month Bitch Class
1st Skyehigh's Crack A Laka

Open Bitch Class
1st Skyehigh's Pound Of White Truffles





Group 5 - Birte Scheel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Fiery Fame Vow Of Love
  Chinese Crested Dog   37
Group 2nd   
GChB Siosalach's Hammin It Up
  Pug   34
Group 3rd   
Ch Diaquiris Dam Yankees
  Pekingese   30
Group 4th    Bellefleet's Dancing In The Dark   Poodle (Toy)   28
BPIG   
Ch Loyalguard Lights The Way Home
  Pekingese   N/A
Best BBE In Group    Tatham Raven   Yorkshire Terrier   0
Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 9 pts (1-5-3-1)
GCh Embee's Tux And Tails

Best Of Opposite Sex
GCh Gentle Star Neverending Story

Best Of Winners: (1-5-3-1)
Barrington's Helene's Harper

Best Puppy In Breed
Embee's Such A Curious Dream At Venrose

Select Dog
Ch Venrose's Loved That Lavender Night


Winners Dog: (1-5-3-1)
Barrington's Heat Of The Night

Junior Puppy Dog Class
1st Barrington's Heat Of The Night

Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Miso Found My Courage



Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Miso Miss Swipe Right

Best Puppy In Breed
Miso Miss Swipe Right



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Miso Miss Swipe Right

Junior Puppy Bitch Class
1st Miso Miss Swipe Right

Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChS Fiery Fame Vow Of Love

Best Puppy In Breed
Taja Pinball Wizard At Denali

Select Dog
Ch Denali's I Am Legend


Winners Dog: (1-0-2-0)
Taja Pinball Wizard At Denali

Senior Puppy Dog Class
1st Taja Pinball Wizard At Denali


Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GChS Ashstone's Mimi Likes To Mambo

Best Of Opposite Sex
Laurelgate's Theo Adore

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Laurelgate's Theo Adore

Best Puppy In Breed
Laurelgate's Theo Adore

Select Bitch
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time


Winners Dog: (1-2-0-2)
Laurelgate's Theo Adore

Canadian Bred Dog Class
1st Laurelgate's Theo Adore


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Laurelgate's Uptown Girl

Reserve Winners Bitch
Twinkle's You Gotta Love Ellie

Junior Puppy Bitch Class
1st Laurelgate's Uptown Girl
2nd Twinkle's You Gotta Love Ellie

Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sheepin The Heart Of Rome



Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Diaquiris Dam Yankees

Best Of Opposite Sex
Ch Loyalguard Lights The Way Home

Best Puppy In Breed
Ch Loyalguard Lights The Way Home



Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Lion Dor Poms Dolce Diamante

Select Dog
Ch Mountaincrest Midnight Cowboy



Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bellefleet's Dancing In The Dark



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bellefleet's Dancing In The Dark

12-18 Month Bitch Class
1st Bellefleet's Dancing In The Dark

Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GChB Siosalach's Hammin It Up

Best Of Opposite Sex
Ch Broughcastl Bubblicious

Best Puppy In Breed
Jimary's Lil' Darlin

Select Dog
GChG CurlyQ's Firehouse Inferno



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Jimary's Lil' Darlin

Junior Puppy Bitch Class
1st Jimary's Lil' Darlin

Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Artemus Voila Violetta



Judge: Birte Scheel

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
Ch Oz's Run Run Runaway

Best Of Opposite Sex
GCh Justatich Thayla

Best Puppy In Breed
Tatham Raven

Select Bitch
Ch Oz's All Dressed Up


Winners Dog: (2-2-1-2)
Oz's Pure Inzanity

Reserve Winners Dog
Never Give Up Of Halimeda

Senior Puppy Dog Class
1st Never Give Up Of Halimeda

Open Dog Class
1st Oz's Pure Inzanity


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Tatham Raven

Reserve Winners Bitch
Oz's Audacity

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tatham Raven

Open Bitch Class
1st Oz's Audacity





Group 6 - Jeremy Browne Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   42
Group 2nd   
GChS Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJen
  Chinese Shar-Pei   41
Group 3rd   Ch Canada   Shiba Inu   40
Group 4th   
GCh Haloridge's Duck Duck Goose At Markel
  French Bulldog   36
BPIG   
Ch Adanac's Working Nine To Five
  Poodle (Miniature)   N/A
Best BBE In Group    Carrington's To Nicheca With Love   Poodle (Standard)   0
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Soyeux Stirling Coco Chanel

Best Puppy In Breed
Soyeux Stirling Coco Chanel



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Soyeux Stirling Coco Chanel

Reserve Winners Bitch
Soyeux Rever De Paris

Junior Puppy Bitch Class
1st Soyeux Stirling Coco Chanel

12-18 Month Bitch Class
1st Soyeux Rever De Paris

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Grindstones I'm Stewpendous



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJen



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rio's Sherlock Bones



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 6 pts (3-3-1-0)
GCh Haloridge's Duck Duck Goose At Markel

Best Of Opposite Sex
Bazingabulls That's My Spot

Best Of Winners: (3-3-1-0)
Fullofbull's Wherefore Art Thou Romeo

Best Puppy In Breed
Fullofbull's Wherefore Art Thou Romeo


Winners Bitch: (3-3-1-0)
Bazingabulls That's My Spot

Reserve Winners Bitch
Mrs. Ino Ponce De Leon

Junior Puppy Bitch Class
1st Bazingabulls That's My Spot
2nd Fullofbulls Skye's The Limit

Open Bitch Class
1st Mrs. Ino Ponce De Leon

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Discover Fortune N Glory At Keesbrook



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Idecleir Desiderata Troubadour



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
Ch Adanac's Working Nine To Five

Best Of Opposite Sex
GChB Denali's Best Get Your Wallet

Best Puppy In Breed
Ch Adanac's Working Nine To Five

Select Bitch
Ch Canterbury's Midnight Kiki


Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 8 pts (2-5-1-1)
GChG Classique Ivy Lane Moonstruck

Best Of Opposite Sex
Rockhaven The Party Continues At Tallan

Best Of Winners: (2-5-1-1)
Rockhaven The Party Continues At Tallan

Best Puppy In Breed
Lil Blue Not So Little Now

Select Bitch
GCh Ridgeside Violet Rose Goes To Vegas


Winners Dog: (2-5-1-1)
Lil Blue Not So Little Now

Reserve Winners Dog
Aviator Esprit's Karmas Kiss

Senior Puppy Dog Class
1st Aviator Esprit's Karmas Kiss

Canadian Bred Dog Class
1st Lil Blue Not So Little Now

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Canada

Best Of Opposite Sex
GChB Tsukime And Urajiro Prince Henry

Select Dog
GChS Wolfriver's Taiho Koki

Select Bitch
GChB Hibiscus Chisana Takaramono



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Canada

Open Bitch Class
1st Canada

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Shente's Turn Back Time With Schutzu

Best Of Opposite Sex
Schutzu's Golden Willow At Gambalina

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Schutzu's Golden Willow At Gambalina

Best Puppy In Breed
GCh Shente's Turn Back Time With Schutzu


Winners Dog: (2-1-1-0)
Roxini's A Goner For Trueaires

Reserve Winners Dog
Ying The Show Must Go On

Junior Puppy Dog Class
1st Roxini's A Goner For Trueaires

Canadian Bred Dog Class
1st Ying The Show Must Go On


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Schutzu's Golden Willow At Gambalina

Junior Puppy Bitch Class
1st Schutzu's Golden Willow At Gambalina



Group 7 - Kresten Scheel Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   38
Group 2nd   
GChB Stonecroft's Sea Scape
  Welsh Corgi (Pembroke)   31
Group 3rd   
GCh Kennelwood Kobe Elite Design
  German Shepherd Dog   28
Group 4th   
GCh Comeaway North Of Seven
  Collie (Rough)   23
BPIG   
Ch Dolce von den Buschburen
  German Shepherd Dog   N/A
Best BBE In Group   
Echoingpines The Key To My Heart
  Collie (Rough)   0
Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Byeyo's Gonna Get Me Sum



Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
Ch Stone Hill's Paint Me

Best Of Opposite Sex
GChB Downunder's Real Wild Child

Best Of Winners: (1-3-2-1)
MC's Hazel Saving Grace

Best Puppy In Breed
GChB Downunder's Real Wild Child

Select Dog
GChG Limelite's Tee Off


Winners Dog: (1-3-2-1)
Northbay Xsell Dreams Come True

Senior Puppy Dog Class
1st Northbay Xsell Dreams Come True


Winners Bitch: (1-3-2-1)
MC's Hazel Saving Grace

Reserve Winners Bitch
Coralane's Childhood Dreams

Junior Puppy Bitch Class
1st MC's Hazel Saving Grace

Canadian Bred Bitch Class
1st Coralane's Childhood Dreams

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Whitebishop's The Queen's Gambit

Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Auldscotia Dirty Dancer



Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Chantryile Heart Of Gold

Best Puppy In Breed
Belgiadors Nikita Du Soul



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Belgiadors Nikita Du Soul

Junior Puppy Bitch Class
1st Belgiadors Nikita Du Soul

Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Asset's Second Chance

Best Of Opposite Sex
Asset's New Scotland

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Asset's Second Chance


Winners Dog: (1-1-0-0)
Asset's Second Chance

Open Dog Class
1st Asset's Second Chance


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Asset's New Scotland

Open Bitch Class
1st Asset's New Scotland

Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jester Timing Is Everything

Best Puppy In Breed
Jester Timing Is Everything



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jester Timing Is Everything

Junior Puppy Bitch Class
1st Jester Timing Is Everything

Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChB Comeaway North Of Seven

Best Of Opposite Sex
Braeton Ennismoor Surprise Party

Best Puppy In Breed
Ch Brookdale Play It Again

Select Bitch
Ch Brookdale Play It Again


Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Kennelwood Kobe Elite Design

Best Of Opposite Sex
Timberline's Stella

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Timberline's Stella

Best Puppy In Breed
GCh Dolce von den Buschburen

Select Bitch
GCh Dolce von den Buschburen


Winners Dog: (2-1-1-1)
Dashiell Von Buschburen

Reserve Winners Dog
Gordon Vom Team RossoFurioso

Senior Puppy Dog Class
1st Dashiell Von Buschburen

Open Dog Class
1st Gordon Vom Team RossoFurioso


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Timberline's Stella

Open Bitch Class
1st Timberline's Stella

Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GChB Hilltop's Whiskey On The Rox At Pinewood

Best Puppy In Breed
Wigglebutt Any Way The Wind Blows


Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GChG Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
Lynphil Enlightenment

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Lynphil Enlightenment

Best Puppy In Breed
Ch Mystic Suntime Billy The Kid

Select Dog
Ch Nitelatches Mandalorian


Winners Dog: (1-3-2-1)
Lynphil Enlightenment

Open Dog Class
1st Lynphil Enlightenment


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Lynphil Morning Fog

Reserve Winners Bitch
Stonehaven Wee Callie

12-18 Month Bitch Class
1st Nitelatches Fashion 'n Style

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Stonehaven Wee Callie

Open Bitch Class
1st Lynphil Morning Fog

Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Khartum Moonlight Becomes You



Judge: Kresten Scheel

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChB Stonecroft's Sea Scape

Best Puppy In Breed
Classics Kenya Be Cute



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Marvel's Lexi

Reserve Winners Bitch
Classics Kenya Be Cute

Senior Puppy Bitch Class
1st Classics Kenya Be Cute

12-18 Month Bitch Class
1st Marvel's Lexi

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By