Woodstock & District Canine Association
Sunday, February 26, 2023



Related Results


Results courtesy of:


--- MJN Show Services---
Your exhibitor-friendly show services!
Phone: (519) 568-8582
www.mjnshowservices.com


Best In Show
Judge: Gordon Hayburn
Portuguese Water Dog  
GCh Marinella's The Thunder Rolls
Points: 345 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Gordon Hayburn
Australian Shepherd  
GCh Runway Down To The River
Points: 292
Best Puppy In Show
Judge: Gordon Hayburn
French Bulldog  
Ch Aristocrafts Fabelhaft All That And Dim Sum
Best Baby Puppy In Show
Judge: Gordon Hayburn
Pekingese   Diaquiris Sno-Peke Pepper Jax








Group 1 - Jean Delisle Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Captiva Chamberlayne MrBigStuf
  Setter (Irish)   78
Group 2nd   
GChG Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   77
Group 3rd   
GChS Rush's Just Another Werewolf
  Retriever (Flat-Coated)   72
Group 4th   
GChB Perryglen's Black Label
  Pointer   71
BPIG   
Ourdream's I'd Wanna Be Me Too
  Vizsla (Smooth)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Desert's Solve The Mystery   Setter (English)   0
Judge: Jean Delisle

Best Of Breed: 5 pts (0-4-0-2)
Frankia's Ruby

Best Puppy In Breed
Gabriella Biscay's Rare Golden Beryl

Select Bitch
Ch Rovers Claire Beauchamp Fraser



Winners Bitch: (0-4-0-2)
Frankia's Ruby

Reserve Winners Bitch
Rover's Songbird P!nk

Judge: Jean Delisle

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dolce Vita Montefalco at Oryxes


Judge: Jean Delisle

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS Perryglen's Black Label

Best Puppy In Breed
Helaura's Canada Goose Fly Me To Perryglen


Judge: Jean Delisle

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChS Leasides Dax

Best Of Opposite Sex
Blastem's All Time High

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Shadowland's Hotter Than A Sun Of A Beach

Best Puppy In Breed
Blastem's All Time High

Select Dog
Ch Legacyk Bruno's Lowlands Bull


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Blastem's All Time High

Reserve Winners Bitch
Legacyk Twice The Heat

Senior Puppy Bitch Class
1st Blastem's All Time High

12-18 Month Bitch Class
1st Legacyk Twice The Heat

4-6 Month Bitch Class
1st Shadowland's Phantom Of The Opera

Judge: Jean Delisle

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Redlion's Invasion



Judge: Jean Delisle

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rush's Just Another Werewolf



Judge: Jean Delisle

Best Of Breed: 6 pts (1-5-0-1)
Maktawae Cowgirl Up

Best Of Opposite Sex
Ekho's Roughrider

Best Of Winners: (1-5-0-1)
Maktawae Cowgirl Up

Best Puppy In Breed
Maktawae Cowgirl Up

Select Bitch
GChB Stonemeadow's Finest Gryffindor


Winners Dog: (1-5-0-1)
Ekho's Roughrider

Open Dog Class
1st Ekho's Roughrider


Winners Bitch: (1-5-0-1)
Maktawae Cowgirl Up

Reserve Winners Bitch
Eagertrieves Rave About It

Junior Puppy Bitch Class
1st Stonemeadow's Talk Of The Town
2nd Northlegacys Areca Palm

Senior Puppy Bitch Class
1st Eagertrieves Rave About It

12-18 Month Bitch Class
1st Greyden's Life Of Riley

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maktawae Cowgirl Up

Judge: Jean Delisle

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GChG Roaneden's Shorelander

Best Of Opposite Sex
Ch Foxbrookes Canadian Maple Syrup

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Tollhaven Taylor

Best Puppy In Breed
Tollhaven Taylor

Select Bitch
Ch Dunfield's Spirit Fox


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Tollhaven Taylor

Junior Puppy Bitch Class
1st Tollhaven Taylor




4-6 Month Dog Class
1st Desert's Solve The Mystery


Judge: Jean Delisle

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Captiva Chamberlayne MrBigStuf



Judge: Jean Delisle

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh Shandys One Moment In Time

Best Of Opposite Sex
GChB Clanagroe Tri-ple Play Blue Jay

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Gold-Coast I Got Your Six

Best Puppy In Breed
Gold-Coast I Got Your Six

Select Bitch
Ch Calowa Lurians Gotta Catch Em All


Winners Dog: (1-1-1-2)
Gold-Coast I Got Your Six

Junior Puppy Dog Class
1st Gold-Coast I Got Your Six


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Calowa's Dark Side Of The Sun

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Calowa's Dark Side Of The Sun

Judge: Jean Delisle

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch Horizons Hope Is The Thing With Feathers

Best Of Opposite Sex
Beauvert's Absolute Magic

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Beauvert's Absolute Magic

Best Puppy In Breed
Beauvert's Absolute Magic


Winners Dog: (1-3-0-1)
Beauvert's Absolute Magic

Junior Puppy Dog Class
1st Beauvert's Absolute Magic


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Beauvert Ruffwood Enchante

Reserve Winners Bitch
Hiddencreeks Justified By Faith

Junior Puppy Bitch Class
1st Beauvert's Marvelous Mischief

12-18 Month Bitch Class
1st Beauvert Ruffwood Enchante

Canadian Bred Bitch Class
1st Hiddencreeks Justified By Faith

Judge: Jean Delisle

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Nanjay's Altitude



Judge: Jean Delisle

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Clussexx Cafe Jumping Bean

Best Of Opposite Sex
Ch Long Lane Seafaring Maiden @ Stannyfield

Best Puppy In Breed
Clussexx Cafe Jumping Bean

Select Bitch
Ch Long Lane Seafaring Maiden @ Stannyfield


Judge: Jean Delisle

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
Ourdream's I'd Wanna Be Me Too

Best Of Opposite Sex
Ch Ourdreams Redy T Start A Rukus

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Ourdream's I'd Wanna Be Me Too

Best Puppy In Breed
Ourdream's I'd Wanna Be Me Too

Select Bitch
GChB Heelmark Shikari Shoot For The Moon


Winners Dog: (1-3-1-2)
Stoney Lake Flynn

Open Dog Class
1st Stoney Lake Flynn


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Ourdream's I'd Wanna Be Me Too

Reserve Winners Bitch
Red Oak Windhill Cilarybryn Cwantwm

Senior Puppy Bitch Class
1st Ourdream's I'd Wanna Be Me Too

12-18 Month Bitch Class
1st Red Oak Windhill Cilarybryn Cwantwm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ourdream's Talk Dirty To Me

Judge: Jean Delisle

Best Of Breed: 8 pts (4-2-3-0)
Almamater Un Macchiato Per Favore

Best Of Opposite Sex
GCh Versa's Spoiled Red Pearl Of The North

Best Of Winners: (4-2-3-0)
Almamater Un Macchiato Per Favore

Best Puppy In Breed
Almamater Dj Pump Up The Volume

Select Dog
Ch Weatherrun Sandyridge's Over Ez


Winners Dog: (4-2-3-0)
Almamater Dj Pump Up The Volume

Reserve Winners Dog
Breica's Starry Night

Junior Puppy Dog Class
1st Almamater Dj Pump Up The Volume
2nd Almamater All Star

Senior Puppy Dog Class
1st Breica's Starry Night

12-18 Month Dog Class
1st Sandyridge's Born To Ride


Winners Bitch: (4-2-3-0)
Almamater Un Macchiato Per Favore

Reserve Winners Bitch
Breica's Poca Loca

12-18 Month Bitch Class
1st Almamater Un Macchiato Per Favore

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Breica's Poca Loca





Group 2 - Pierre Talbot Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   42
Group 2nd   
Ch Tayleefarm Carlos Santana
  Irish Wolfhound   41
Group 3rd   
Chilcotin's Yellow Brick Road
  Dachshund (Standard Smooth)   39
Group 4th    FoxTail's Fate Of The Furious   Beagle   38
BPIG    FoxTail's Fate Of The Furious   Beagle   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Whirlwind Echo In The Wind
  Whippet   0
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Pahlavi Northern Dancer



Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dalji's Shauri Mrembo



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dalji's Shauri Mrembo

Reserve Winners Bitch
Mankia Kidogo Cha Nyota Dalji

Canadian Bred Bitch Class
1st Mankia Kidogo Cha Nyota Dalji

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dalji's Shauri Mrembo

Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
Pennieslogon Brewers Brew

Best Of Opposite Sex
Br Lake Park Rebecca

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Pennieslogon Brewers Brew

Best Puppy In Breed
Pennieslogon Brewers Brew

Select Dog
GCh Lake & Shield's Wonder Strijder


Winners Dog: (3-2-1-0)
Pennieslogon Brewers Brew

Reserve Winners Dog
BR Lake Park Russel

Junior Puppy Dog Class
1st BR Lake Park Russel

Senior Puppy Dog Class
1st Pennieslogon Brewers Brew
2nd Cruzin' In The Slow Lane


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Br Lake Park Rebecca

Reserve Winners Bitch
Shay's Country Friends In Low Places

Junior Puppy Bitch Class
1st Br Lake Park Rebecca

Open Bitch Class
1st Shay's Country Friends In Low Places

4-6 Month Bitch Class
1st Vanlousvir Salut Ma Belle

Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
GChB FoxTail's Fate Of The Furious

Best Puppy In Breed
GChB FoxTail's Fate Of The Furious



Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Boru's Black Cherry



Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy



Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Abdeka's Bayaway Glenisla



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Abdeka's Bayaway Glenrothes

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Abdeka's Bayaway Glenrothes

Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Er Dox The Royal Duchess



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Er Dox The Royal Duchess

Reserve Winners Bitch
Egbar's Dreaming Of You

12-18 Month Bitch Class
1st Egbar's Dreaming Of You

Canadian Bred Bitch Class
1st Er Dox The Royal Duchess

Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Leaside's Sweet Treat MS

Best Of Opposite Sex
Grandgables Ms Sparkle N Shine

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Grandgables Ms Sparkle N Shine

Best Puppy In Breed
Trakehndachs Riverdance MS


Winners Dog: (1-1-1-0)
Trakehndachs Riverdance MS

Senior Puppy Dog Class
1st Trakehndachs Riverdance MS


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Grandgables Ms Sparkle N Shine

12-18 Month Bitch Class
1st Grandgables Ms Sparkle N Shine

Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Magik Rainbow Rafael

Best Of Opposite Sex
Cocktail Arya N Carmin MW

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Cocktail Arya N Carmin MW

Best Puppy In Breed
Cocktail Francesco Uno MW


Winners Dog: (1-1-1-0)
Cocktail Francesco Uno MW

Junior Puppy Dog Class
1st Cocktail Francesco Uno MW


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Cocktail Arya N Carmin MW

12-18 Month Bitch Class
1st Cocktail Arya N Carmin MW

Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChG Altadach Aston Martin SL

Best Of Opposite Sex
GCh Endachs Butter Tart

Select Dog
GChS Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL



Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chilcotin's Yellow Brick Road


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chilcotin's Yellow Brick Road

12-18 Month Dog Class
1st Chilcotin's Yellow Brick Road


Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sweetwire's Whisky Make It A Double SW


Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Antonius Vertragus Sage-Bacchante

Best Of Opposite Sex
Eynhallow's Gaston At Tormore

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Antonius Vertragus Sage-Bacchante

Best Puppy In Breed
Eynhallow's Gaston At Tormore


Winners Dog: (1-1-0-0)
Eynhallow's Gaston At Tormore

Junior Puppy Dog Class
1st Eynhallow's Gaston At Tormore


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Antonius Vertragus Sage-Bacchante

12-18 Month Bitch Class
1st Antonius Vertragus Sage-Bacchante

Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Tayleefarm Carlos Santana

Best Of Opposite Sex
Lonnkyle Calorien Prophecy At Starkeeper


Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Arthayr C Three Pe Ohhh

Best Of Opposite Sex
GChB Naku's Grundgetta At Arthayr



Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Windstorm Extra Vain Kismet Of Arahu

Best Of Opposite Sex
GCh Windstorm Dream Weaver Denali

Best Puppy In Breed
Windstorm Extra Vain Kismet Of Arahu



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Windstorm Extra Vain Kismet Of Arahu

Reserve Winners Bitch
Shwana A Cachet For Windstorm

Junior Puppy Bitch Class
1st Windstorm Extra Vain Kismet Of Arahu

Open Bitch Class
1st Shwana A Cachet For Windstorm

4-6 Month Bitch Class
1st Kismet Barafrukhta Sultry Shwana Sass





Group 3 - Darle Heck Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Marinella's The Thunder Rolls
  Portuguese Water Dog   52
Group 2nd   
Ch Kristari's Formal Attire
  Siberian Husky   45
Group 3rd   
Ch Lueldar's Across The Pond To Spiritrun
  Alaskan Malamute   43
Group 4th   
GChS Saxmark'n Stonehills Power Play
  Bullmastiff   37
BPIG   
Ch Belouro's Waiting On The Thunder
  Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Homeport Nautical Landing At Seafever   Newfoundland   0
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GChB Lueldar's Across The Pond To Spiritrun

Best Of Opposite Sex
Canamarok's River Of Dreams

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Canamarok's River Of Dreams

Select Dog
Ch Tonomi's Shout It Out Loud

Select Bitch
Ch Spiritrun's Moonlight Dancer


Winners Dog: (1-2-2-1)
Canamarok's Taken By Storm

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Canamarok's Taken By Storm

4-6 Month Dog Class
1st Moonsnoe's Storm Breaker


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Canamarok's River Of Dreams

Reserve Winners Bitch
Bearhug's Phantom Of Moonsnoe

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Canamarok's River Of Dreams

Open Bitch Class
1st Bearhug's Phantom Of Moonsnoe



Winners Dog: (2-3-3-1)
Moonlight's How Do You Like Me Now

Reserve Winners Dog
Xelascon Image Of A Dream

Senior Puppy Dog Class
1st Moonlight's How Do You Like Me Now

12-18 Month Dog Class
1st Xelascon Image Of A Dream


Winners Bitch: (2-3-3-1)
Xelascon Incredibly High Maintenance

Reserve Winners Bitch
Sambria's Fly By Attitude

12-18 Month Bitch Class
1st Xelascon Incredibly High Maintenance

Canadian Bred Bitch Class
1st Vanquish Maestro Lovefool

Open Bitch Class
1st Sambria's Fly By Attitude

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Saxmark'n Stonehills Power Play



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Arket's Diamond Select

Best Of Opposite Sex
GCh Liberator's Desperado

Best Puppy In Breed
L'Oil Rogue Empire V Ignite



Winners Bitch: (0-1-1-1)
L'Oil Rogue Empire V Ignite

Senior Puppy Bitch Class
1st L'Oil Rogue Empire V Ignite

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChS Danetastixs Bust A Move

Select Dog
GCh Danetastixs Heart Of Gold


4-6 Month Dog Class
1st Liberty's Empire Of Dreams


Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Vinzenz Del Penon De Ifach

Best Puppy In Breed
Weiler's Mr Personality At Hazelwood


Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nautica's Great Wave To Kammick


Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 6 pts (1-2-3-1)
GChG Marinella's The Thunder Rolls

Best Of Opposite Sex
Ch LunaNova Silverspring Swirling Storm

Best Of Winners: (1-2-3-1)
Acostar Oslo Consuming Fire

Best Puppy In Breed
GCh Belouro's Waiting On The Thunder

Select Dog
Ch Claircreek All The Worlds A Stage


Winners Dog: (1-2-3-1)
Acostar Oslo Consuming Fire

12-18 Month Dog Class
1st Acostar Oslo Consuming Fire


Winners Bitch: (1-2-3-1)
Belouro's Against The Wind

Reserve Winners Bitch
Claircreek Tender Kiss

Senior Puppy Bitch Class
1st Belouro's Against The Wind
2nd Claircreek Tender Kiss

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Esmonds Canadian Shield

Best Of Opposite Sex
Legendary Etched In Emerald

Best Puppy In Breed
Legendary Etched In Emerald



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Legendary Etched In Emerald

Senior Puppy Bitch Class
1st Legendary Etched In Emerald




4-6 Month Dog Class
1st Komorebi's Lover Boy


Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Snowlegend Ethereal Diamond

Best Puppy In Breed
Snowlegend Juju Of Last Samurai



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Snowlegend Juju Of Last Samurai

Senior Puppy Bitch Class
1st Snowlegend Juju Of Last Samurai

4-6 Month Bitch Class
1st Samkist Devil Wears Prada

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChB Lindsayleigh's Batman

Best Of Opposite Sex
Lindsayleigh's Hav U Evr Bn Mellow

Best Puppy In Breed
Lindsayleigh's Hav U Evr Bn Mellow



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Lindsayleigh's Hav U Evr Bn Mellow

Reserve Winners Bitch
Bluechip Yours Truly

Senior Puppy Bitch Class
1st Lindsayleigh's Hav U Evr Bn Mellow
2nd Draca Fire Star At Blackline

Open Bitch Class
1st Bluechip Yours Truly

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 6 pts (0-3-1-3)
Ch Schutzengel's Aurel Silcort

Best Of Opposite Sex
Ch Peppermill's Ice Ice Baby V Hidden Assets

Best Puppy In Breed
Silcort Tessa

Select Bitch
Ch Vicroot Imperatrix Bridget



Winners Bitch: (0-3-1-3)
Aloha Gloria Leones

Reserve Winners Bitch
Vicroot Criskystar

Senior Puppy Bitch Class
1st Silcort Tessa

12-18 Month Bitch Class
1st Vicroot Criskystar

Open Bitch Class
1st Aloha Gloria Leones

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Kristari's Formal Attire

Best Of Opposite Sex
Nanook's Footprints Lead To Kannook

Best Puppy In Breed
Nanook's Footprints Lead To Kannook



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Nanook's Footprints Lead To Kannook

Senior Puppy Bitch Class
1st Nanook's Footprints Lead To Kannook





Group 4 - Darle Heck Top Dog
Points
Group 1st   
Ch King's Mtn Marvelous Mrs Maisel
  Dandie Dinmont Terrier   25
Group 2nd   
GChG Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   24
Group 3rd   Ch RexRoth's Cup Of Tea   Norfolk Terrier   22
Group 4th   
GCh Gemma Stonehenge Attitude Pinot Noir
  Scottish Terrier   21
BPIG   
Accolade's Run For The Roses
  Airedale Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Skyehigh's Games Of Fire And Ice   West Highland White Terrier   0
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Accolade's Run For The Roses

Best Puppy In Breed
Accolade's Run For The Roses



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Accolade's Run For The Roses

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Accolade's Run For The Roses

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB M&M Lamz The World Is Not Enough



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do

Select Dog
GCh Dobereich's Hawthorne At Foxrun



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Edenbrae Isla's Eden Dances With Joy



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Clanlilly's Holly Golightly

Open Bitch Class
1st Clanlilly's Holly Golightly

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bluefire Vltava At Zlata Praha

Best Of Opposite Sex
Bluefire Karluv Most At Zlata Praha

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bluefire Vltava At Zlata Praha

Best Puppy In Breed
Bluefire Karluv Most At Zlata Praha


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bluefire Vltava At Zlata Praha

Open Bitch Class
1st Bluefire Vltava At Zlata Praha

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB King's Mtn Marvelous Mrs Maisel



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB RexRoth's Cup Of Tea



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Massawippi Mad Money



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GCh Gemma Stonehenge Attitude Pinot Noir

Best Of Opposite Sex
Glenroslin's Mike Got A Bike

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Toulin's Why Not Wilbur

Best Puppy In Breed
Toulin's Why Not Wilbur


Winners Dog: (2-3-1-0)
Toulin's Why Not Wilbur

Reserve Winners Dog
Gryndlscot Clouds Roll By

Junior Puppy Dog Class
1st Toulin's Why Not Wilbur

Senior Puppy Dog Class
1st Gryndlscot Clouds Roll By


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Glenroslin's Mike Got A Bike

Reserve Winners Bitch
Banchory Bright Born

Junior Puppy Bitch Class
1st Glenroslin's Mike Got A Bike

12-18 Month Bitch Class
1st Banchory Bright Born

Open Bitch Class
1st McRitchie Ben Nevis

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Wheatnbrook's Against All Odds

Best Of Opposite Sex
Wheatnbrook's Tailor Made For Erinisle

Select Bitch
GCh Sandywheat's Celtic Senorita


Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Clandara's Lover Boy Of DelToro



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Skyehigh's Global Gamer

Best Of Opposite Sex
Ch Skyehigh's Webmaster Gordon





Group 5 - Darle Heck Top Dog
Points
Group 1st   
GCh WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   43
Group 2nd   Ch Oz's Final Curtain   Yorkshire Terrier   31
Group 3rd   
GCh Diaquiris Dam Yankees
  Pekingese   26
Group 4th   
Ch Clandara's Hot Couture
  Italian Greyhound   25
BPIG   Ch Tinyprints Dark N Spicy   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Diaquiris Sno-Peke Pepper Jax   Pekingese   0
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Shirmont Remembers Sigma Chi

Best Of Opposite Sex
GCh Barrington's Helene's Harper



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Tallygolds Champagne Kisses

12-18 Month Bitch Class
1st Tallygolds Champagne Kisses

4-6 Month Bitch Class
1st Lavenderhills The Devil Wears Prada

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Dedechshund Miso Far Fetched



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Miso Miss Swipe Right

Best Puppy In Breed
Miso Miss Swipe Right



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Miso Miss Swipe Right

Reserve Winners Bitch
Miso Miss The Party

Junior Puppy Bitch Class
1st Miso Miss The Party

Senior Puppy Bitch Class
1st Miso Miss Swipe Right

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChS Fiery Fame Vow Of Love

Best Of Opposite Sex
Marquis Sassytails Little But Mighty

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Marquis Sassytails Little But Mighty

Best Puppy In Breed
Marquis Sassytails Little But Mighty


Winners Dog: (1-1-1-0)
Taja Jimmy Choo

Junior Puppy Dog Class
1st Taja Jimmy Choo


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Marquis Sassytails Little But Mighty

Junior Puppy Bitch Class
1st Marquis Sassytails Little But Mighty

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Circlecity Valentino



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Tickitbou's Sing It Tomee



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 11 pts (1-6-1-4)
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Best Of Opposite Sex
Ch Old Havana's Kilo Gram Watts

Best Of Winners: (1-6-1-4)
That's One Sexy Redhead Eh

Best Puppy In Breed
Ch Old Havana's Kilo Gram Watts

Select Bitch
GChS Ashstone's Mimi Likes To Mambo


Winners Dog: (1-6-1-4)
Weatherford's I Am A Rock At Delsol

Junior Puppy Dog Class
1st Weatherford's I Am A Rock At Delsol


Winners Bitch: (1-6-1-4)
That's One Sexy Redhead Eh

Reserve Winners Bitch
Pocopayasos Roman Goddess

Junior Puppy Bitch Class
1st Alegria's Full Of Beans

Senior Puppy Bitch Class
1st Pocopayasos Roman Goddess
2nd Twinkle's Wynter Rose Of Adimar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Alegria's Pumpkin Spiced Latte

Open Bitch Class
1st That's One Sexy Redhead Eh
2nd Old Havana's Forest Goddess

4-6 Month Bitch Class
1st That's Amyla's Castle On A Cloud

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Clandara's Hot Couture



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Bluechip Hidden Desire

Best Of Opposite Sex
Regaloake's Tokabout Lewenhart's The Rose

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Bluechip Hidden Desire

Best Puppy In Breed
Regaloake's Tokabout Lewenhart's The Rose


Winners Dog: (1-2-0-0)
Bluechip Hidden Desire

Open Dog Class
1st Bluechip Hidden Desire


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Regaloake's Tokabout Lewenhart's The Rose

Reserve Winners Bitch
Bluechip Bee My Wild Rose

Junior Puppy Bitch Class
1st Regaloake's Tokabout Lewenhart's The Rose

Open Bitch Class
1st Bluechip Bee My Wild Rose

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Diaquiris Dam Yankees


4-6 Month Dog Class
1st Diaquiris Sno-Peke Pepper Jax


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Tinyprints Dark N Spicy

Best Of Opposite Sex
Diaquiris Everythings Coming Up Roses

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Diaquiris Everythings Coming Up Roses

Best Puppy In Breed
Ch Tinyprints Dark N Spicy


Winners Dog: (1-2-1-0)
Diaquiris To Cute To Shoot

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Diaquiris To Cute To Shoot

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 5 pts (0-4-2-0)
Ch Jimary Belaire Take The Last Train

Best Of Opposite Sex
CurlyQ's Moon And The Stars

Best Puppy In Breed
Jimary's Dream Lover

Select Dog
GChG CurlyQ's Firehouse Inferno



Winners Bitch: (0-4-2-0)
CurlyQ's Moon And The Stars

Reserve Winners Bitch
Jimary's Dream Lover

Junior Puppy Bitch Class
1st Jimary's Lil' Darlin

Senior Puppy Bitch Class
1st CurlyQ's Sassy Lil Diva

Open Bitch Class
1st CurlyQ's Moon And The Stars
2nd Jimary's Dream Lover

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Artemus Voila Violetta



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Oz's Final Curtain

Best Of Opposite Sex
Ch Oz's All Dressed Up

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Oz's Enchanted Forest

Best Puppy In Breed
Oz's Brace For Impact


Winners Dog: (1-2-1-1)
Oz's Brace For Impact

Junior Puppy Dog Class
1st Oz's Brace For Impact


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Oz's Enchanted Forest

Reserve Winners Bitch
Oz's Audacity

Canadian Bred Bitch Class
1st Oz's Audacity

Open Bitch Class
1st Oz's Enchanted Forest





Group 6 - Jean Delisle Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJen
  Chinese Shar-Pei   46
Group 2nd   
Ch Cherokee Legend Hildegarde
  Bulldog   41
Group 3rd   
GCh Dassin Vivica Of Canterbury
  Poodle (Miniature)   35
Group 4th   
Ch Aristocrafts Fabelhaft All That And Dim Sum
  French Bulldog   28
BPIG   
Ch Aristocrafts Fabelhaft All That And Dim Sum
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Urajiro's Rafiki   Shiba Inu   0
Judge: Jean Delisle

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Grindstones I'm Stewpendous

Best Of Opposite Sex
Argo's EQ Chill N' Like A Villain At Kadan

Best Puppy In Breed
Argo's EQ Chill N' Like A Villain At Kadan


Judge: Jean Delisle

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
GCh Cherokee Legend Hildegarde

Best Of Opposite Sex
The Ritz How Sweet It Is

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Starlight Isabella

Best Puppy In Breed
The Ritz How Sweet It Is


Winners Dog: (2-3-0-1)
The Ritz How Sweet It Is

Reserve Winners Dog
Cherokee Legend Jacib's Polished Gentleman

Junior Puppy Dog Class
1st The Ritz How Sweet It Is

12-18 Month Dog Class
1st Cherokee Legend Jacib's Polished Gentleman


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Starlight Isabella

Reserve Winners Bitch
Thunderbulls Likkle But Tallawah Of Bulldacious

Canadian Bred Bitch Class
1st Bulldacious This Lady's Tried And True

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Starlight Isabella

Open Bitch Class
1st Thunderbulls Likkle But Tallawah Of Bulldacious

Judge: Jean Delisle

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch PaisleyPella Oh What A Save




Winners Dog: (1-2-4-2)
Konigliche Eltorro Marcelino

Junior Puppy Dog Class
1st Konigliche Eltorro Marcelino


Winners Bitch: (1-2-4-2)
Konigliche Noth'in But Sugar At Markel

Reserve Winners Bitch
Pelee's All Bets Are Off

Junior Puppy Bitch Class
1st Konigliche Noth'in But Sugar At Markel

Open Bitch Class
1st Pelee's All Bets Are Off

Judge: Jean Delisle

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tapestry You Forgot My Kilt!


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tapestry You Forgot My Kilt!

Open Dog Class
1st Tapestry You Forgot My Kilt!


Judge: Jean Delisle

Best Of Breed: 6 pts (2-1-1-3)
GChS Dassin Vivica Of Canterbury

Best Of Opposite Sex
GCh Umbra's Stray Bullet

Best Of Winners: (2-1-1-3)
LeeAnns Glow Perseverance At Mars

Best Puppy In Breed
Ch Glow Snow White Princess

Select Bitch
Ch Adanac's Working Nine To Five


Winners Dog: (2-1-1-3)
LeeAnns Glow Perseverance At Mars

Reserve Winners Dog
Glow Blue Velvet

Junior Puppy Dog Class
1st Glow Blue Velvet

Senior Puppy Dog Class
1st LeeAnns Glow Perseverance At Mars


Winners Bitch: (2-1-1-3)
Glow's Golden Moment

Senior Puppy Bitch Class
1st Glow's Golden Moment

Judge: Jean Delisle

Best Of Breed: 4 pts (0-2-0-3)
GChS Satika N Sunojo's Something Special

Best Puppy In Breed
Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox

Select Bitch
Ch Urajiro Princess Astrid Of Freezenburg


4-6 Month Dog Class
1st Urajiro's Rafiki


Winners Bitch: (0-2-0-3)
Urajiro's Experiment 624

Reserve Winners Bitch
Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox

Junior Puppy Bitch Class
1st Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox

12-18 Month Bitch Class
1st Urajiro's Experiment 624

Judge: Jean Delisle

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Schutzu's The Beat Goes On

Best Of Opposite Sex
Roxini's A Goner For Trueaires

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Schutzu's The Beat Goes On

Best Puppy In Breed
Schutzu's The Beat Goes On


Winners Dog: (1-1-0-0)
Roxini's A Goner For Trueaires

Senior Puppy Dog Class
1st Roxini's A Goner For Trueaires


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Schutzu's The Beat Goes On

Junior Puppy Bitch Class
1st Schutzu's The Beat Goes On



Group 7 - Pierre Talbot Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Runway Down To The River
  Australian Shepherd   53
Group 2nd   Ch Laureate Fanfare   Shetland Sheepdog   42
Group 3rd   
GCh Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy
  Miniature American Shepherd   37
Group 4th   
GCh Sylvan Argent Windsong Rocketman
  Collie (Rough)   31
BPIG   Ch Laureate Fanfare   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Please-NorthSide Down By The Ocean   Australian Shepherd   0
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Byeyo's Holy Smoke


Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 10 pts (3-5-2-1)
GChG Runway Down To The River

Best Of Opposite Sex
Ch Beachbum's Sand Dollar

Best Of Winners: (3-5-2-1)
Lagenevoise Hangs His Hat On

Best Puppy In Breed
Northside Sweet Bailey's To KMK

Select Dog
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way


Winners Dog: (3-5-2-1)
Lagenevoise Hangs His Hat On

Reserve Winners Dog
Wenlisas Ring O Fire By Bootez

Junior Puppy Dog Class
1st Highrails In Like Flynn

Senior Puppy Dog Class
1st Wenlisas Ring O Fire By Bootez

12-18 Month Dog Class
1st Lagenevoise Hangs His Hat On

4-6 Month Dog Class
1st Please-NorthSide Down By The Ocean
2nd Northbay Xsell's Tommy Bahama


Winners Bitch: (3-5-2-1)
Northside Sweet Bailey's To KMK

Reserve Winners Bitch
Northside Ocean

Junior Puppy Bitch Class
1st Holler Rockridge Things People Say

Senior Puppy Bitch Class
1st Northside Sweet Bailey's To KMK
2nd Northside Ocean

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Skyrunner's Precious Gem

Open Bitch Class
1st Oracle's Draw My Heros

4-6 Month Bitch Class
1st Audacity's Let The Games Begin

Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChS Dreamchaser La Vita A Bella

Best Of Opposite Sex
Matley's Once In A Blue Moon

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Cameron's Island Of Sodor

Best Puppy In Breed
Matley's Once In A Blue Moon


Winners Dog: (1-1-0-1)
Matley's Once In A Blue Moon

Junior Puppy Dog Class
1st Matley's Once In A Blue Moon


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Cameron's Island Of Sodor

12-18 Month Bitch Class
1st Cameron's Island Of Sodor

Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Belgiadors Aura Eclipse Du Soul

Best Puppy In Breed
Belgiadors Aura Eclipse Du Soul


4-6 Month Dog Class
1st Sterlingden Einstien Howler

Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Flywire So Sin-Cere de la Vallee d'Ottawa



Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Sylvan Argent Windsong Rocketman

Best Of Opposite Sex
Echoingpines The Key To My Heart

Best Puppy In Breed
Echoingpines The Key To My Heart



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Echoingpines The Key To My Heart

Reserve Winners Bitch
Omega Echoingpines Extra Special

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Echoingpines The Key To My Heart

Open Bitch Class
1st Omega Echoingpines Extra Special

Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky

Best Of Opposite Sex
Ember Pine And Maple Trails

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Doux Berger Raven In The Myst

Best Puppy In Breed
Doux Berger Raven In The Myst

Select Bitch
Ch Maplemyst's Little Brown Jug


Winners Dog: (2-1-0-2)
Ember Pine And Maple Trails

Reserve Winners Dog
Ember's Dragon In The Myst

Junior Puppy Dog Class
1st Ember Pine And Maple Trails

Open Dog Class
1st Ember's Dragon In The Myst


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Doux Berger Raven In The Myst

Junior Puppy Bitch Class
1st Doux Berger Raven In The Myst

Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Dolce von den Buschburen

Best Of Opposite Sex
Ch Dashiell Von Buschburen

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Tazzman's Dusty Rose V Timberline

Best Puppy In Breed
Tazzman's Dusty Rose V Timberline


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Tazzman's Dusty Rose V Timberline

Reserve Winners Bitch
Izumi Of Smokey Kennels

Junior Puppy Bitch Class
1st Tazzman's Dusty Rose V Timberline

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Izumi Of Smokey Kennels

Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Stassa Pine Sky Tyr

Best Of Opposite Sex
Milkweed Isd Alda Gna

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Stassa Pine Sky Tyr

Best Puppy In Breed
Stassa Pine Sky Tyr


Winners Dog: (1-1-0-0)
Stassa Pine Sky Tyr

Junior Puppy Dog Class
1st Stassa Pine Sky Tyr


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Milkweed Isd Alda Gna

Senior Puppy Bitch Class
1st Milkweed Isd Alda Gna

Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GChG Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Hearthside Dulce De Leche

Best Puppy In Breed
Hearthside Dulce De Leche

Select Bitch
GCh Hilltop's Full Moon Over Pinewood


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Hearthside Dulce De Leche

Reserve Winners Bitch
Blue Elk's Dazzle V Distinct

Junior Puppy Bitch Class
1st Hearthside Dulce De Leche

Open Bitch Class
1st Blue Elk's Dazzle V Distinct

4-6 Month Bitch Class
1st Pinewood's Enchanted Cowgirl
2nd Headline's Number One Hit

Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tasiahills Royal Sir Galahad



Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ch Laureate Fanfare

Best Of Opposite Sex
Cermel Stairway To Heaven Rsv

Best Puppy In Breed
Ch Laureate Fanfare


4-6 Month Dog Class
1st Nitelatches Dragonslayer


Winners Bitch: (0-3-1-1)
Nitelatches Fashion 'n Style

Reserve Winners Bitch
Stonehaven Wee Callie

Senior Puppy Bitch Class
1st Bridgeway Just The Two Of Us

12-18 Month Bitch Class
1st Stonehaven Wee Callie

Open Bitch Class
1st Nitelatches Fashion 'n Style

4-6 Month Bitch Class
1st Nitelatches Dragon Flowers

Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet

Best Of Opposite Sex
Wealthycor Helm Of Host

Best Of Winners: (3-1-0-1)
Wealthycor Helm Of Host

Best Puppy In Breed
Glenora Thunderstruck At Capriccio


Winners Dog: (3-1-0-1)
Wealthycor Helm Of Host

Reserve Winners Dog
Loveshine China Robin

Junior Puppy Dog Class
1st Glenora Thunderstruck At Capriccio

12-18 Month Dog Class
1st Loveshine China Robin

Open Dog Class
1st Wealthycor Helm Of Host


Winners Bitch: (3-1-0-1)
Calawynn Posing For Paparazzi

Open Bitch Class
1st Calawynn Posing For Paparazzi

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By