Result Correction Page

Ottawa Kennel Club
Sunday, May 29, 2022 - Show-5



Related Results

Conformation

Friday, May 27 (Show-1)
Friday, May 27 (Show-2)
Saturday, May 28 (Show-3)
Saturday, May 28 (Show-4)
Sunday, May 29 (Show-5)



Results courtesy of:


-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Am/Can Ch Cammcastle’s Ima Steinway
"Solo"
Breeder: Suzan Guynn, Cammcastle Rottweilers
Handler in Canada: Linda Thompson


Best In Show
Judge: Heather Langfeld
West Highland White Terrier  
GChS Skyehigh's Video Game
Points: 225 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Heather Langfeld
Dalmatian  
GChB Hallmark's Shantay You Stay
Points: 213
Best Puppy In Show
Judge: Heather Langfeld
Old English Sheepdog   Chenard L'Extra
Best Baby Puppy In Show
Judge: Heather Langfeld
Barbet  
Treebeard's Stars Aligned
Best Veteran In Show
Judge: Heather Langfeld
Whippet  
GCh Vrymeer Soliloquy
Best Altered In Show
Judge: Heather Langfeld
Welsh Corgi (Pembroke)  
Spock QT Golden Maple Pancake
Best Owner Handled In Show
Judge: Heather Langfeld
Dalmatian  
GChB Hallmark's Shantay You Stay








Group 1 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   48
Group 2nd   
GCh Sunkozi Say It Ain't Snow
  Retriever (Golden)   47
Group 3rd   
GChS Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   39
Group 4th   
GCh Sepia Sands Of Time
  Pointer (German Short-Haired)   38
BPIG    Midnightblue Whitehot Alfred Sung   Setter (Irish Red & White)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Treebeard's Stars Aligned
  Barbet   0
Best Veteran In Group   GCh Brandywine's Intrepid Explorer   Spaniel (Field)   0
Best Owner Handled In Group   
GCh Sunkozi Say It Ain't Snow
  Retriever (Golden)   0
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Treebeard's Open The Pod Doors


4-6 Month Dog Class
1st Treebeard's Stars Aligned


Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch KRA N Zensu Tennessee Whiskey



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Sepia Sands Of Time

Best Of Opposite Sex
De Lombardie Harvest Moon

Best Of Winners: (1-1-0-1)
De Lombardie Harvest Moon

Best Puppy In Breed
De Lombardie Harvest Moon


Winners Dog: (1-1-0-1)
De Lombardie Harvest Moon

Senior Puppy Dog Class
1st De Lombardie Harvest Moon


Winners Bitch: (1-1-0-1)
De Lombardie To The Moon & Back

Senior Puppy Bitch Class
1st De Lombardie To The Moon & Back

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Northwind's Big Prairie Sky

Best Of Opposite Sex
Northwind's Drifting River



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Northwind's Drifting River

Open Bitch Class
1st Northwind's Drifting River

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Risenstarr Just Breathe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Risenstarr Just Breathe

Open Bitch Class
1st Risenstarr Just Breathe

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 7 pts (2-1-3-2)
GChS Sunkozi Say It Ain't Snow

Best Of Opposite Sex
GChS Meliagold The Phantom Menace

Best Of Winners: (2-1-3-2)
Blueheron Moments To Remember

Select Dog
Ch Etadoro Ambertru's Bruichladdich

Select Bitch
GCh Coppermoon Orlagh's Happy One

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 7 pts (3-3-0-2)
Ch Chablais Trius Etoile Montante

Best Of Opposite Sex
Mooselake's Power Play

Best Of Winners: (3-3-0-2)
Staghorn's Rising Up From The Ashes

Best Puppy In Breed
Paevalley Poncho Burrito

Select Bitch
GCh Tchesinkut Link To Blackwoods


Winners Dog: (3-3-0-2)
Mooselake's Power Play

Reserve Winners Dog
Paevalley Poncho Burrito

Junior Puppy Dog Class
1st Paevalley Poncho Burrito

Canadian Bred Dog Class
1st Chablais Vicomte Trius

Open Dog Class
1st Mooselake's Power Play


Winners Bitch: (3-3-0-2)
Staghorn's Rising Up From The Ashes

Reserve Winners Bitch
Hunterleigh Mitzi

12-18 Month Bitch Class
1st Hunterleigh Mitzi

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Staghorn's Rising Up From The Ashes
2nd Blackwoods Maktawae Buckel Bunni

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Madriver's Dancing In The Blue Twilight

Best Puppy In Breed
Madriver's Dancing In The Blue Twilight


4-6 Month Dog Class
1st Cfyre's Thunder Storm At Gapanova


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Madriver's Dancing In The Blue Twilight

Reserve Winners Bitch
Lady Kare Of Gapanova

Senior Puppy Bitch Class
1st Madriver's Dancing In The Blue Twilight

Open Bitch Class
1st Lady Kare Of Gapanova

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Broughall's Run For Carnations

Best Of Opposite Sex
Ch Broughall's Winner Takes All



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Harbinger's Just For The Record

Best Of Opposite Sex
Harbinger's Jewel In The Crowne

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Harbinger's Just For The Record

Best Puppy In Breed
Harbinger's Just For The Record


Winners Dog: (1-1-0-0)
Harbinger's Just For The Record

Senior Puppy Dog Class
1st Harbinger's Just For The Record


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Harbinger's Jewel In The Crowne

Senior Puppy Bitch Class
1st Harbinger's Jewel In The Crowne

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Midnightblue Whitehot Alfred Sung

Best Of Opposite Sex
Kenshire What Lola Wants

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Midnightblue Whitehot Alfred Sung

Best Puppy In Breed
Midnightblue Whitehot Alfred Sung


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Kenshire What Lola Wants

12-18 Month Bitch Class
1st Kenshire What Lola Wants

Veteran Female
GCh Shireoak Rainbows N Raindrops

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Silkroad N Killurin Riverdance

Best Of Opposite Sex
Docha's Red October Blaze

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Silkroad N Killurin Riverdance

Best Puppy In Breed
Aki Spirit Of Dochas


Winners Dog: (1-4-0-0)
Docha's Red October Blaze

Junior Puppy Dog Class
1st Docha's Red October Blaze


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Silkroad N Killurin Riverdance

Reserve Winners Bitch
Carannagh's Mairead

Junior Puppy Bitch Class
1st Aki Spirit Of Dochas

Senior Puppy Bitch Class
1st Dochas' Summer Rose

12-18 Month Bitch Class
1st Carannagh's Mairead

Open Bitch Class
1st Silkroad N Killurin Riverdance

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nonnies Atomic Number Six


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nonnies Atomic Number Six

12-18 Month Dog Class
1st Nonnies Atomic Number Six


Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Wyldkatz Viking Pride Of Pemberley

Best Of Opposite Sex
Pemberley's Charmed By Moonlight

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Sandscape Tails I Win At Corteo

Best Puppy In Breed
Pemberley's Charmed By Moonlight

Select Dog
GCh Brandywine's Intrepid Explorer

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Rolyart's Sound Of Thunder



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Gunner Highball

Best Of Opposite Sex
Braemarsrose Pocket Full Of Posey

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Bo Duke


Winners Dog: (1-1-1-0)
Bo Duke

Open Dog Class
1st Bo Duke





Group 2 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Altadach Aston Martin SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   24
Group 2nd   
GCh Pahlavi Northern Dancer
  Afghan Hound   23
Group 3rd   
GChB Aureate's Sweet Envie
  Whippet   21
Group 4th   Ch Sirhan Madiidu Al Basari   Saluki   13
BPIG   
Vrymeer Sonata
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Aisling's Deck The Halls
  Whippet   0
Best Veteran In Group   
GCh Vrymeer Soliloquy
  Whippet   0
Best Owner Handled In Group   
GChB Aureate's Sweet Envie
  Whippet   0
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Pahlavi Northern Dancer

Best Of Opposite Sex
Sardula Lotus Elise

Best Puppy In Breed
Sardula Lotus Elise



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sardula Lotus Elise

Junior Puppy Bitch Class
1st Sardula Lotus Elise

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 6 pts (3-3-0-1)
Skywalker N Mibre's Enchanted Charm

Best Of Opposite Sex
GCh Bushwacker Jagged Little Frill

Best Of Winners: (3-3-0-1)
Skywalker N Mibre's Enchanted Charm

Best Puppy In Breed
Heartbeat Fox On The Run To Darksun


Winners Bitch: (3-3-0-1)
Bushwacker Raven Couture

Reserve Winners Bitch
Heartbeat Drops Of Jupiter

12-18 Month Bitch Class
1st Blackwing's Davina Valentine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bushwacker Raven Couture

Open Bitch Class
1st Heartbeat Drops Of Jupiter

4-6 Month Bitch Class
1st Blackwing's Ferromagnetic Attraction

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Shillington Curtisfarms Chanel

Select Bitch
Ch Curtisfarms Taybro Juliet



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Shillington Curtisfarms Chanel

Open Bitch Class
1st Shillington Curtisfarms Chanel

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Egbar's Yippie Ki Yay


Winners Dog: (1-0-0-0)
Egbar's Yippie Ki Yay

Open Dog Class
1st Egbar's Yippie Ki Yay


Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Altadach Aston Martin SL



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sweetwire's Whisky Make It A Double SW

Best Puppy In Breed
Sweetwire's Whisky Make It A Double SW


Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chaparral's Miss Sadie

Best Puppy In Breed
Chaparral's Miss Sadie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chaparral's Miss Sadie

Junior Puppy Bitch Class
1st Chaparral's Miss Sadie

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Sirhan Madiidu Al Basari

Best Puppy In Breed
Sharwassim Ganymede


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sharwassim Ganymede

Senior Puppy Dog Class
1st Sharwassim Ganymede


Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 7 pts (2-4-0-2)
GChB Aureate's Sweet Envie

Best Of Opposite Sex
Freckashpeng The Story Begins

Best Of Winners: (2-4-0-2)
Freckashpeng The Story Begins

Best Puppy In Breed
Ch Vrymeer Sonata

Select Bitch
Ch Vrymeer Sonata


Winners Dog: (2-4-0-2)
Freckashpeng The Story Begins

Reserve Winners Dog
Mccartney's Heart N Soul

Junior Puppy Dog Class
1st Freckashpeng The Story Begins

Open Dog Class
1st Mccartney's Heart N Soul

4-6 Month Dog Class
1st Aisling's Deck The Halls


Winners Bitch: (2-4-0-2)
Festiva's Reckless And Rumors

Reserve Winners Bitch
Freckashpeng Time Waits For No One

Junior Puppy Bitch Class
1st Freckashpeng Time Waits For No One

12-18 Month Bitch Class
1st Festiva's Reckless And Rumors

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Freckashpeng Shantay You Stay

Open Bitch Class
1st Clandara's Just Like Fire

Veteran Female
GCh Vrymeer Soliloquy

4-6 Month Bitch Class
1st Aisling's Tiz The Season





Group 3 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Vanderbilt's Talk About Luck
  Samoyed   38
Group 2nd   
Ch Cammcastle's Ima Steinway
  Rottweiler   35
Group 3rd   
GCh Fado's Estrelaleal Rei
  Portuguese Water Dog   34
Group 4th   
GChS Wendorf's One'der Boy V Ruler
  Doberman Pinscher   32
BPIG   
Paquestone's Quinn Essential
  Great Dane   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Sherakan's Winter Frost
  Siberian Husky   0
Best Veteran In Group   
GCh Snowmist's Zip Zap What's That
  Siberian Husky   0
Best Altered In Group    Sherakan's Arctic Savior   Siberian Husky   0
Best Owner Handled In Group    Perun's Mystic Topaz   Siberian Husky   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
High Oaks Bohemian Rhapsody


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Honey Of Cream Iz Teremka



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Barentsnight Thunder In Paradise

Reserve Winners Bitch
Barentsnight Whisper In The Dark

12-18 Month Bitch Class
1st Barentsnight Whisper In The Dark

Open Bitch Class
1st Barentsnight Thunder In Paradise

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Tybrushe's Down By The River

Best Of Opposite Sex
Ch Xelascon Harbinger Of Hope


Winners Dog: (1-0-1-1)
Livin's Ring Of Fire

Open Dog Class
1st Livin's Ring Of Fire


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Mallaig's Moves Like Mick Jagger

Best Puppy In Breed
Mallaig's Moves Like Mick Jagger


Winners Dog: (2-0-0-0)
Mallaig's Moves Like Mick Jagger

Reserve Winners Dog
EGGO Brusati's Love

Junior Puppy Dog Class
1st Mallaig's Moves Like Mick Jagger

Open Dog Class
1st EGGO Brusati's Love


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChS Wendorf's One'der Boy V Ruler

Best Of Opposite Sex
Ch Nevar Supersonic Devil's Starr v Sioul

Best Puppy In Breed
Ch Nevar Supersonic Devil's Starr v Sioul



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Whitcam's Ruby Slippers

Reserve Winners Bitch
Soulstorm Not All Those Who Wander

12-18 Month Bitch Class
1st Soulstorm Not All Those Who Wander
2nd Soulstorm Dream Within A Dream

Open Bitch Class
1st Whitcam's Ruby Slippers

4-6 Month Bitch Class
1st Vision Gem Of The Heart

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Takaani's Hakuna Matata


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Paquestone's Light Up The Sky

Best Of Opposite Sex
Paquestone's Quinn Essential

Best Puppy In Breed
Paquestone's Quinn Essential



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Paquestone's Quinn Essential

Senior Puppy Bitch Class
1st Paquestone's Quinn Essential

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hidden Hill's Tell Your Story At Noble Night

Best Puppy In Breed
Hidden Hill's Tell Your Story At Noble Night


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Fado's Estrelaleal Rei

Best Of Opposite Sex
Havenport Sexsea Queen Of Naboo



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Havenport Sexsea Queen Of Naboo

Canadian Bred Bitch Class
1st Havenport Sexsea Queen Of Naboo

4-6 Month Bitch Class
1st Acostar's Flaming Doctor Pepper

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cammcastle's Ima Steinway



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Komorebi's A Diamond In The Ruff


Winners Dog: (1-0-1-0)
Lasquite's Greatest Showman

Open Dog Class
1st Lasquite's Greatest Showman


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Vanderbilt's Talk About Luck

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Big Bang

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Samtos's Northern Storm Viuga

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Big Bang


Winners Dog: (1-1-0-1)
Vanderbilt's Big Bang

Junior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Big Bang


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Samtos's Northern Storm Viuga

Open Bitch Class
1st Samtos's Northern Storm Viuga

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Firezone's Beyond The Ordinary


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 9 pts (3-4-3-0)
GCh Sherakan's I Want It All

Best Of Opposite Sex
Sherakan's Chillin' Like A Villain

Best Of Winners: (3-4-3-0)
Sherakan's Chillin' Like A Villain

Best Puppy In Breed
Sherakan's Arctic Vortex

Select Dog
Ch Katana's Legends Live On


Winners Bitch: (3-4-3-0)
Sherakan's Chillin' Like A Villain

Reserve Winners Bitch
Perun's Mystic Topaz

12-18 Month Bitch Class
1st Perun's Mystic Topaz

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sherakan's Chillin' Like A Villain

Open Bitch Class
1st Kortar's Kaleesi
2nd Trailroc Winter Myst

4-6 Month Bitch Class
1st Sherakan's Winter Frost





Group 4 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   11
Group 2nd   
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   10
Group 3rd    Maiha Pedal To The Metal   Schnauzer (Miniature)   9
Group 4th    Wire Fire Phoenix   Fox Terrier (Wire)   3
BPIG    Maiha Pedal To The Metal   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kevric's Bubble Tea   Kerry Blue Terrier   0
Best Owner Handled In Group    Wire Fire Phoenix   Fox Terrier (Wire)   0




4-6 Month Bitch Class
1st Ingle Valley Sugarlicious

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Emjade Mystique

Best Puppy In Breed
Emjade Mystique



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Emjade Mystique

Senior Puppy Bitch Class
1st Emjade Mystique

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wire Fire Phoenix


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wire Fire Phoenix

12-18 Month Dog Class
1st Wire Fire Phoenix





4-6 Month Dog Class
1st Kevric's Bubble Tea


Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ravenlore's Phantom Queen

Best Puppy In Breed
Ravenlore's Phantom Queen



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Ravenlore's Phantom Queen

Reserve Winners Bitch
Ravenlore Echos Of Locksley

Junior Puppy Bitch Class
1st Ravenlore's Phantom Queen
2nd Ravenlore Echos Of Locksley

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
Maiha Pedal To The Metal

Best Of Opposite Sex
Ch Silvershadow Talia At Tuxntails

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Maiha Pedal To The Metal

Best Puppy In Breed
Maiha Pedal To The Metal


Winners Dog: (1-4-0-1)
Maiha Pedal To The Metal

Junior Puppy Dog Class
1st Maiha Pedal To The Metal


Winners Bitch: (1-4-0-1)
Maiha Winner Takes All

Reserve Winners Bitch
Dachari Casting Spells

12-18 Month Bitch Class
1st Silvershadow Something Special

Canadian Bred Bitch Class
1st Ebonylyn's Crystal Chandelier

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maiha Winner Takes All

Open Bitch Class
1st Dachari Casting Spells

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game







Group 5 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
  Toy Manchester Terrier   16
Group 2nd   Ch Beauview Better By Design   Griffon (Brussels)   15
Group 3rd   
Ch Pegase du Domaine de Polana
  Coton De Tulear   12
Group 4th   
Ch Amy House Steinbruck Victorious
  Pug   9
BPIG    Dazl Reh Dreamcatcher Legacy   Miniature Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Navyn Beyond The Lights   Griffon (Brussels)   0
Best Owner Handled In Group   Ch Beauview Better By Design   Griffon (Brussels)   0
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Pegase du Domaine de Polana

Best Of Opposite Sex
Ch Cotondeneige Elsa d'Arendelle



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Cotondeneige Diane Benaroch

12-18 Month Bitch Class
1st Cotondeneige Diane Benaroch

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Beauview Better By Design

Best Of Opposite Sex
Navyn Busy Bee

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Pax Mundi N Tickitbou Allblack

Best Puppy In Breed
Navyn Busy Bee


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Navyn Busy Bee

Senior Puppy Bitch Class
1st Navyn Busy Bee

4-6 Month Bitch Class
1st Navyn Beyond The Lights

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Riverport's Call The Shot

Best Of Opposite Sex
Riverport's Jump Shot

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Riverport's Call The Shot


Winners Dog: (1-1-0-0)
Riverport's Jump Shot

Open Dog Class
1st Riverport's Jump Shot


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Riverport's Call The Shot

Open Bitch Class
1st Riverport's Call The Shot

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans



Winners Bitch: (0-1-0-0)
JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans

12-18 Month Bitch Class
1st JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mightymites Becon Of Star Light

Best Puppy In Breed
Dazl Reh Dreamcatcher Legacy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mightymites Becon Of Star Light

Reserve Winners Bitch
Dazl Reh Dreamcatcher Legacy

Junior Puppy Bitch Class
1st Dazl Reh Dreamcatcher Legacy

Canadian Bred Bitch Class
1st Mightymites Becon Of Star Light

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Amy House Steinbruck Victorious

Best Of Opposite Sex
Ch Gryphon's Chunky Monkey

Select Bitch
GCh Gryphon's Over The Rainbow



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Heroncrests Say My Name

Reserve Winners Bitch
Heroncrests It All Comes Around

12-18 Month Bitch Class
1st Heroncrests Say My Name

Open Bitch Class
1st Heroncrests It All Comes Around

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut







Group 6 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Hallmark's Shantay You Stay
  Dalmatian   32
Group 2nd   Ch Masada's Lord Banting Of Rock Island   Keeshond   29
Group 3rd   
Ch Karendon's At Last
  French Bulldog   28
Group 4th   
Ch Siosalach's Slayer Of Monsters
  Chinese Shar-Pei   23
BPIG   Ch Masada's Lord Banting Of Rock Island   Keeshond   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kortar's Katsumo Konquistador   Shiba Inu   0
Best Veteran In Group   
Ch Kortar's Koffeetoffee
  Shiba Inu   0
Best Altered In Group   
GCh Mi-Pao's Jasper The Bear
  Chow Chow   0
Best Owner Handled In Group   
GChB Hallmark's Shantay You Stay
  Dalmatian   0
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Nuuktok's Atka Kunik

Best Puppy In Breed
Ch Nuuktok's Atka Kunik



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bellissimo's Sonate Au Claire Lune At Campion


Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Tayann Enuff Is Enuff At Abacab

Best Of Opposite Sex
Tayann Little Bin

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Tayann Enuff Is Enuff At Abacab

Best Puppy In Breed
Tayann Enuff Is Enuff At Abacab


Winners Dog: (2-3-0-0)
Tayann Enuff Is Enuff At Abacab

Reserve Winners Dog
Tayann Duke

Junior Puppy Dog Class
1st Tayann Enuff Is Enuff At Abacab
2nd Tayann Duke


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Tayann Little Bin

Reserve Winners Bitch
Tayann Destiny Of Abacab

12-18 Month Bitch Class
1st Viva Victoria From Boston City

Open Bitch Class
1st Tayann Little Bin
2nd Tayann Destiny Of Abacab

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pelee's Levi The Original Vintage


Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Siosalach's Slayer Of Monsters



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GCh Dragonslayer Tai's Charcoal

Best Of Opposite Sex
GCh Kelin's Lucky Lassie

Select Dog
GCh Rio's Sherlock Bones


Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GChB Hallmark's Shantay You Stay

Select Bitch
Ch Southern Spots Rub Rub Rub



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Ch Karendon's At Last

Best Of Opposite Sex
Belboulecan Pintero De La Luz

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Belboulecan Queen Of The Night

Best Puppy In Breed
Ch Karendon's At Last


Winners Dog: (2-2-0-1)
Belboulecan Pintero De La Luz

Reserve Winners Dog
Karendon's Unforgettabull

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Karendon's Unforgettabull

Open Dog Class
1st Belboulecan Pintero De La Luz


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Belboulecan Queen Of The Night

Reserve Winners Bitch
Karendon's Brise De Mer At Masino

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Karendon's Brise De Mer At Masino

Open Bitch Class
1st Belboulecan Queen Of The Night

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Yoshiteru Go Fuen No Oka


Winners Dog: (1-0-0-0)
Yoshiteru Go Fuen No Oka

Open Dog Class
1st Yoshiteru Go Fuen No Oka


Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Masada's Lord Banting Of Rock Island

Best Puppy In Breed
Masada's Lord Banting Of Rock Island


Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sanvars Enchantress Of Tiva

Best Puppy In Breed
Sanvars Enchantress Of Tiva



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Sanvars Enchantress Of Tiva

Reserve Winners Bitch
Idris Signet Shining One

Junior Puppy Bitch Class
1st Sanvars Enchantress Of Tiva

Senior Puppy Bitch Class
1st Idris Signet Shining One

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Urban Art Northern Dancer

Best Of Opposite Sex
Fashionably Late To Gala

Best Of Winners: (1-2-1-0)
La Spending It In Again At Ridgeside

Best Puppy In Breed
Ch Urban Art Northern Dancer


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Fashionably Late To Gala

Reserve Winners Bitch
Glicks Sunshine Of Your Love

Junior Puppy Bitch Class
1st Glicks Sunshine Of Your Love

Open Bitch Class
1st Fashionably Late To Gala

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kortar's Kanojo


4-6 Month Dog Class
1st Kortar's Katsumo Konquistador


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kortar's Kanojo

Open Bitch Class
1st Kortar's Kanojo

Veteran Female
Ch Kortar's Koffeetoffee



Group 7 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   50
Group 2nd   
GChS Limelite's Tee Off
  Australian Shepherd   47
Group 3rd   
GCh Spock La Mignonne Fille En Feu
  Welsh Corgi (Pembroke)   40
Group 4th   
Ch Fameuse Finniloo Bella's Liberi
  Briard   35
BPIG    Chenard L'Extra   Old English Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Chantryile Landmark Towynridge   Belgian Shepherd Dog   0
Best Veteran In Group   
Spock QT Golden Maple Pancake
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Best Altered In Group   
Spock QT Golden Maple Pancake
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Best Owner Handled In Group   
GCh Spock La Mignonne Fille En Feu
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
GChG Limelite's Tee Off

Best Of Opposite Sex
Maplewind On Cloud Nine

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Starcreek Quintessential Of Maplewind

Best Puppy In Breed
Maplewind On Cloud Nine


Winners Dog: (2-3-1-1)
Starcreek Quintessential Of Maplewind

Reserve Winners Dog
Sunpiper Opening Gambit

Junior Puppy Dog Class
1st Sunpiper Opening Gambit

12-18 Month Dog Class
1st Starcreek Quintessential Of Maplewind


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Maplewind On Cloud Nine

Reserve Winners Bitch
Boomrang Lady Java

Senior Puppy Bitch Class
1st Maplewind On Cloud Nine

12-18 Month Bitch Class
1st Boomrang Lady Java

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Dreamchaser's You Had Me At Hello

Best Of Opposite Sex
Moonstone C'mon Son


Winners Dog: (1-0-0-1)
Moonstone C'mon Son

Open Dog Class
1st Moonstone C'mon Son


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Velane du Chemin des Sorcieres

Best Of Opposite Sex
Hidalgo Mojo Black Magic

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Delapagaille Future Jewel O'Bellsha

Best Puppy In Breed
Delapagaille Future Jewel O'Bellsha


Winners Dog: (1-1-0-1)
Hidalgo Mojo Black Magic

Senior Puppy Dog Class
1st Hidalgo Mojo Black Magic


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Delapagaille Future Jewel O'Bellsha

Junior Puppy Bitch Class
1st Delapagaille Future Jewel O'Bellsha

4-6 Month Bitch Class
1st Chantryile Landmark Towynridge

Veteran Female
Ryemeers Deceptive Song

4-6 Month Bitch Class
2nd Chantryile Lyrics Of Ryemeer

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Flywire So Sin-Cere de la Vallee d'Ottawa

Best Of Opposite Sex
Eclipse Beecause She's Got The Moves

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Flywire So Sin-Cere de la Vallee d'Ottawa

Best Puppy In Breed
Flywire So Sin-Cere de la Vallee d'Ottawa


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Eclipse Beecause She's Got The Moves

Junior Puppy Bitch Class
1st Eclipse Beecause She's Got The Moves

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Fameuse Finniloo Bella's Liberi

Best Of Opposite Sex
Ch Llewellyn Kairos de la Chaume du Bois Dieu



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Ennismoor Dark Seas Of Eden

Best Of Opposite Sex
Omega Crazy In Love

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Ennismoor Dark Seas Of Eden

Best Puppy In Breed
Ennismoor Dark Seas Of Eden


Winners Dog: (2-2-0-0)
Ennismoor Dark Seas Of Eden

Reserve Winners Dog
Charvell's Solar Vision

Junior Puppy Dog Class
1st Ennismoor Dark Seas Of Eden
2nd Charvell's Solar Vision


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Omega Crazy In Love

Reserve Winners Bitch
Blueharvest Gracefuls Hey Hey

Senior Puppy Bitch Class
1st Omega Crazy In Love

Open Bitch Class
1st Blueharvest Gracefuls Hey Hey

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Chippenhook's Soul Man


Winners Dog: (2-2-0-0)
Chippenhook's Soul Man

Reserve Winners Dog
Travler's Hold Me Close At Nationview

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Chippenhook's Soul Man

Open Dog Class
1st Travler's Hold Me Close At Nationview


Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Eden Saia

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Maplemyst Building A Mystery

Best Of Opposite Sex
MapleMyst Lights Camera Action



Winners Bitch: (0-3-1-0)
MapleMyst Lights Camera Action

Reserve Winners Bitch
Maplemyst's Wintersong

12-18 Month Bitch Class
1st Maplemyst's Wintersong
2nd Maplemyst Where Sea Meets Skye

Open Bitch Class
1st MapleMyst Lights Camera Action

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChB Lacomtesse Ailyn Vel

Best Of Opposite Sex
Ch Hellwigg's To Hot To B Reckless


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Sablehill's Redneck Women

Open Bitch Class
1st Sablehill's Redneck Women

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 7 pts (1-4-1-2)
GChB Keecams Almond Joy 2E

Best Of Opposite Sex
GChB Follow Me Must Have Been Love

Best Of Winners: (1-4-1-2)
Urban Legends Hattrick @ Locksley

Best Puppy In Breed
Urban Legends Arya Ready For This

Select Bitch
Ch Forestwood Confetti From The Clouds


Winners Dog: (1-4-1-2)
Urban Legends Hattrick @ Locksley

12-18 Month Dog Class
1st Urban Legends Hattrick @ Locksley


Winners Bitch: (1-4-1-2)
Rocky Ridge Shake It If Ya Got It

Reserve Winners Bitch
Urban Legends Something In The Water

Senior Puppy Bitch Class
1st Urban Legends Arya Ready For This

12-18 Month Bitch Class
1st Urban Legends Something In The Water

Canadian Bred Bitch Class
1st Milldamcreek Grace N Grit

Open Bitch Class
1st Rocky Ridge Shake It If Ya Got It

4-6 Month Bitch Class
1st Forestwood Force Of Nature
2nd Forestwood Ebony Stargazer

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Chenard L'Extra

Best Of Opposite Sex
Chenard L'Unique Winnie

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Chenard L'Extra

Best Puppy In Breed
Chenard L'Extra


Winners Dog: (1-1-0-0)
Chenard L'Extra

Senior Puppy Dog Class
1st Chenard L'Extra


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Chenard L'Unique Winnie

Open Bitch Class
1st Chenard L'Unique Winnie

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Laureate Diamond Is Forever



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Velvetfog Abigael

Reserve Winners Bitch
Laureate Carry On

Open Bitch Class
1st Velvetfog Abigael
2nd Laureate Carry On

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Khartum Callisto At Riverspell



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Khartum Callisto At Riverspell

Open Bitch Class
1st Khartum Callisto At Riverspell

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Spock La Mignonne Fille En Feu

Best Of Opposite Sex
GCh Cymry Winter Moonlight

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Capriccio's Spirit In The Spotlight

Best Puppy In Breed
Capriccio's Spirit In The Spotlight


Winners Dog: (1-2-1-1)
Cymry Midnight Wanderer

Junior Puppy Dog Class
1st Cymry Midnight Wanderer


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Capriccio's Spirit In The Spotlight

Reserve Winners Bitch
Capriccio's Indigo Ice

Junior Puppy Bitch Class
1st Capriccio's Indigo Ice

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Capriccio's Spirit In The Spotlight

Veteran Female
Ch (Alt) Spock QT Golden Maple Pancake

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit . We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By