Elgin County Kennel Club
Saturday, August 28, 2021



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
Can GChB/MBIS Mex GCh Midnight Lady’s Puff The Magic Dragon
"Jack"
Owners: John Affel and Christina Koffman-Heard
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Lynda Saranchuk
Fox Terrier (Wire)  
Ch Fleet St Forged At Hampton Court
Points: 358 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lynda Saranchuk
Bouvier des Flandres  
GCh Galheights Easy Rey On Makalu
Points: 332
Best Puppy In Show
Judge: Lynda Saranchuk
Welsh Terrier  
Dragonfox Something Wicked This Way Comes








Group 1 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   70
Group 2nd   
Ch Stonehills Naughty Constellation
  Pointer (German Short-Haired)   68
Group 3rd   
GCh Linwood Foreign Exchange
  Setter (English)   56
Group 4th   
GCh Golden Clover's Holy Smoke!
  Retriever (Golden)   54
BPIG   
Ch Mesoka Tresor Midnight Rose Hermione
  Retriever (Golden)   6
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Patronum Circumrota Parzival First To The Key

Best Of Opposite Sex
Patronum Circumrota Lara Croft



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Patronum Circumrota Lara Croft

Open Bitch Class
1st Patronum Circumrota Lara Croft

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mio Amore Dolcetto N Rigatoni 2nd

Best Puppy In Breed
Drewsar Southern Charm



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mio Amore Dolcetto N Rigatoni 2nd

Reserve Winners Bitch
Drewsar Southern Charm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Drewsar Southern Charm

Open Bitch Class
1st Mio Amore Dolcetto N Rigatoni 2nd

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 10 pts (2-6-2-1)
GCh Seasyde Casino

Best Of Opposite Sex
GCh Perryglen's Making Contact

Best Of Winners: (2-6-2-1)
Brackenmoor Royal Finest

Best Puppy In Breed
Perryglen's Don't Push My Buttons


Winners Dog: (2-6-2-1)
Soliva's Traditionally At Perryglen

Reserve Winners Dog
Helaura's True Grit The Duke

Senior Puppy Dog Class
1st Soliva's Traditionally At Perryglen

12-18 Month Dog Class
1st Helaura's True Grit The Duke


Winners Bitch: (2-6-2-1)
Brackenmoor Royal Finest

Reserve Winners Bitch
Perryglen's Zipity Do Da

Senior Puppy Bitch Class
1st Perryglen's Don't Push My Buttons

12-18 Month Bitch Class
1st Brackenmoor Queen Cleopatra

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Brackenmoor Royal Finest
2nd Perryglen's Black Label

Open Bitch Class
1st Perryglen's Zipity Do Da
2nd Starstrk Alydar Wynter's Cold One

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 11 pts (1-6-1-4)
Ch Stonehills Naughty Constellation

Best Of Opposite Sex
GChB Leasides Dax

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Mi Karmas Legacyk Fifty Shades Of Blue

Best Puppy In Breed
Leaside's Blue Azalea

Select Bitch
GCh Legacyk Justice For All


Winners Bitch: (1-6-1-4)
Leaside's Blue Azalea

Reserve Winners Bitch
Whisperfield Bee-Lieving In Sepia

Junior Puppy Bitch Class
1st Whisperfield Bee-Lieving In Sepia
2nd Whisperfield Java's Junebug Jive

Senior Puppy Bitch Class
1st Leaside's Blue Azalea

12-18 Month Bitch Class
1st Fogelhund's Big Ole Betsy

Open Bitch Class
1st Legacyk Nobody Does It Better
2nd Shadowland Canis Salix

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Rush's Just Another Werewolf

Best Of Opposite Sex
Freestyle Polaris At Blueflag



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Freestyle Polaris At Blueflag

Reserve Winners Bitch
Rush's Q Bert

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rush's Q Bert

Open Bitch Class
1st Freestyle Polaris At Blueflag

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Staghorn's Makin' Mischief At Kriscoland

Best Of Opposite Sex
Castilleja's Dutchie

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Staghorn's Makin' Mischief At Kriscoland


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Castilleja's Dutchie

Reserve Winners Bitch
Castilleja's Kelsey At Fullcount

12-18 Month Bitch Class
1st Castilleja's Dutchie

Open Bitch Class
1st Castilleja's Kelsey At Fullcount

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Select Dog
GCh Roaneden's Thunderstruck



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Linwood Foreign Exchange

Best Puppy In Breed
Clos Erasmus Doctor House


Winners Dog: (2-2-1-2)
Clos Erasmus Doctor House

Senior Puppy Dog Class
1st Clos Erasmus Doctor House


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Harbinger's Forest Ranger



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Cornadore Branco With Annagh

Best Of Opposite Sex
Annagh's Sceolan

Select Bitch
Ch Clancuddy's Cinnamon Heart



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Annagh's Sceolan

Reserve Winners Bitch
Aislingcudo Is Pogin Eriu

12-18 Month Bitch Class
1st Aislingcudo Is Pogin Eriu

Open Bitch Class
1st Annagh's Sceolan

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic

Best Of Opposite Sex
Hiddencreeks Justified By Faith



Winners Bitch: (2-2-1-2)
Hiddencreeks Justified By Faith

Canadian Bred Bitch Class
1st Hiddencreeks Justified By Faith

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
RedDoor Serenade's Use Your Illusion


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
Ch Ferngolds Fabulous Phoebe

Best Of Opposite Sex
Ch Opus One Vivace Varazs

Select Bitch
Ch Shikari She Be Fierce



Winners Bitch: (0-3-1-2)
Deerrun's Moira Rose

Reserve Winners Bitch
Ourdream's Cosmic Disturbance

12-18 Month Bitch Class
1st Ourdream's Cosmic Disturbance

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ourdream's Hold My Halo

Open Bitch Class
1st Deerrun's Moira Rose

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Diana Z. Cervenychvrsku



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Diana Z. Cervenychvrsku

Reserve Winners Bitch
Sarga Spuri Spicy Szilva

Open Bitch Class
1st Diana Z. Cervenychvrsku
2nd Sarga Spuri Spicy Szilva

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
Ch Almamater Queen Scarlet

Best Of Opposite Sex
Ch Breica King In The North

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Sandyridge's Nova

Best Puppy In Breed
Wynder's It's In The Cards

Select Bitch
GCh Breica Winter Is Coming


Winners Dog: (2-2-1-2)
Sandyridge's Nova

Reserve Winners Dog
Wynder's It's In The Cards

Senior Puppy Dog Class
1st Wynder's It's In The Cards

Open Dog Class
1st Sandyridge's Nova


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Oakpoint's Jagen Sie Auf

Reserve Winners Bitch
Sandyridge's The Greatest Gift Of All

Senior Puppy Bitch Class
1st Sandyridge's The Greatest Gift Of All

12-18 Month Bitch Class
1st Oakpoint's Jagen Sie Auf





Group 2 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   55
Group 2nd   Ch Ragnar At Curiann   Irish Wolfhound   53
Group 3rd   
Ch Mylakhan Karob So Be It
  Saluki   48
Group 4th   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   44
BPIG   
Nirokii Da Vinci Code At Kopera
  Rhodesian Ridgeback   11
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 6 pts (3-3-1-0)
Ch Pahlavi Northern Dancer

Best Of Opposite Sex
Sardula MMXX Unforgettable U

Best Of Winners: (3-3-1-0)
Lyrical's Let Me Tell You


Winners Dog: (3-3-1-0)
Lyrical's Let Me Tell You

Reserve Winners Dog
Charsada Vengeance Is Mine

Canadian Bred Dog Class
1st Charsada Man Of Worth

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Lyrical's Let Me Tell You

Open Dog Class
1st Charsada Vengeance Is Mine


Winners Bitch: (3-3-1-0)
Sardula MMXX Unforgettable U

Reserve Winners Bitch
Charsada Je Suis Prest

12-18 Month Bitch Class
1st Sardula MMXX Unforgettable U

Open Bitch Class
1st Charsada Je Suis Prest
2nd Charsada T'Fox's Lair Arthayr

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bushwacker Clockwork Orange

Best Of Opposite Sex
Bushwacker Jagged Little Frill

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bushwacker Clockwork Orange


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bushwacker Clockwork Orange

Open Dog Class
1st Bushwacker Clockwork Orange


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bushwacker Jagged Little Frill

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bushwacker Jagged Little Frill

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Zen's Grab Your Gear



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish

Best Of Opposite Sex
TraJam Muckross Moment Like This

Best Puppy In Breed
TraJam Muckross Moment Like This



Winners Bitch: (2-2-4-4)
TraJam Muckross Moment Like This

Senior Puppy Bitch Class
1st TraJam Muckross Moment Like This

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Rudolf Valentino du Grand Fresnoy



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Abdeka's Bayaway Glenmorangie

Best Of Opposite Sex
Abdeka's Bayaway Glendronach

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Abdeka's Bayaway Glenmorangie


Winners Dog: (1-3-0-0)
Abdeka's Bayaway Glendronach

Open Dog Class
1st Abdeka's Bayaway Glendronach


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Abdeka's Bayaway Glenmorangie

Reserve Winners Bitch
Abdeka's Bayaway Glenisla

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Abdeka's Bayaway Glenmorangie

Open Bitch Class
1st Abdeka's Bayaway Glenisla
2nd Abdeka's Bayaway Glenrothes

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Westwinds Sweet 'N' Spicy Q Baby ML

Best Of Opposite Sex
Palakore's Pancho


Winners Dog: (1-0-0-1)
Palakore's Pancho

Open Dog Class
1st Palakore's Pancho


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Freestyle My Heart Will Go On With Hunu


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Ch Ragnar At Curiann

Best Of Opposite Sex
Ch Laislinn's Lucrezia

Best Of Winners: (2-2-4-4)
Baileysong Black Granite

Select Dog
Ch Baileysong Now N Forever


Winners Dog: (2-2-4-4)
Baileysong Black Granite

Open Dog Class
1st Baileysong Black Granite


Winners Bitch: (2-2-4-4)
Kalkinny Triumph Of Laislinn

Open Bitch Class
1st Kalkinny Triumph Of Laislinn

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Arthayr C Three Pe Ohhh

Best Of Opposite Sex
Naku's Grundgetta At Arthayr

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Arthayr C Three Pe Ohhh

Best Puppy In Breed
Arthayr C Three Pe Ohhh


Winners Dog: (1-1-0-0)
Arthayr C Three Pe Ohhh

Senior Puppy Dog Class
1st Arthayr C Three Pe Ohhh


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Naku's Grundgetta At Arthayr

Open Bitch Class
1st Naku's Grundgetta At Arthayr

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Osiris A Standing Ovation Xo



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 5 pts (3-1-2-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Sarjo's Spoon Full Of Sugar

Best Of Winners: (2-2-4-4)
Nirokii Da Vinci Code At Kopera

Best Puppy In Breed
Nirokii Da Vinci Code At Kopera

Select Dog
GCh Cataraqui Country Classic


Winners Dog: (2-2-4-4)
Nirokii Da Vinci Code At Kopera

Reserve Winners Dog
Kopera's Reggie

Junior Puppy Dog Class
1st Nirokii Da Vinci Code At Kopera

12-18 Month Dog Class
1st Terracottas Here Comes The Sun-Kissed

Open Dog Class
1st Kopera's Reggie


Winners Bitch: (2-2-4-4)
Sarjo's Spoon Full Of Sugar

12-18 Month Bitch Class
1st Sarjo's Spoon Full Of Sugar

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Mylakhan Karob So Be It

Best Of Opposite Sex
Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin

Best Puppy In Breed
Khamsin's Melody

Select Bitch
Ch Zahara Aindifae Al Daoud


Winners Bitch: (2-2-4-4)
Khamsin's Melody

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Khamsin's Melody

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 11 pts (2-2-4-4)
Ch Cariads Timeless By Laurel

Best Of Opposite Sex
GChB Aureate's Sweet Envie

Best Of Winners: (2-2-4-4)
Inglenook's Thank You For The Music

Select Dog
Ch Cariads Its High Time

Select Bitch
GChB Excel Sovereign In My Dreams


Winners Dog: (2-2-4-4)
Aureate's Sweet Reign Of Gold

12-18 Month Dog Class
1st Aureate's Sweet Reign Of Gold


Winners Bitch: (2-2-4-4)
Inglenook's Thank You For The Music

Reserve Winners Bitch
Shetara Comar Taking Care Of Business

Junior Puppy Bitch Class
1st Shetara's Lady Marmalade

Senior Puppy Bitch Class
1st Shetara Comar Taking Care Of Business

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Inglenook's Thank You For The Music





Group 3 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   66
Group 2nd   
GCh Snowmist's Hennessey
  Siberian Husky   65
Group 3rd   
GCh Hannoveria Top Gun
  Black Russian Terrier   61
Group 4th   
Ch Ultimatum Dello Goraggioso Cuore
  Neapolitan Mastiff   59
BPIG    Dantrydanes He's Blacklisted   Great Dane   3
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Indevor High On Life


Winners Dog: (1-0-0-0)
Indevor High On Life

Open Dog Class
1st Indevor High On Life


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Lueldar's Across The Pond To Spiritrun

Best Of Opposite Sex
Bearhug's Phantom Of Moonsnoe

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Lueldar's Across The Pond To Spiritrun


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Bearhug's Phantom Of Moonsnoe

Open Bitch Class
1st Bearhug's Phantom Of Moonsnoe

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Hannoveria Top Gun

Best Of Opposite Sex
Odessa Tinuveil At AK9



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Odessa Tinuveil At AK9

Open Bitch Class
1st Odessa Tinuveil At AK9

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 9 pts (2-5-1-2)
Ch Tybrushe's Down By The River

Best Of Opposite Sex
Vanquish Maestro Imperator

Best Of Winners: (2-5-1-2)
Vanquish Maestro Imperator

Best Puppy In Breed
Pantheon N Cinnrhees Shield Maiden

Select Dog
Ch Fyrecreek's Stone Cold

Select Bitch
Ch Fyrecreek's Confident


Winners Dog: (2-5-1-2)
Vanquish Maestro Imperator

Reserve Winners Dog
K Krew-Anscha In Sevinth Heaven

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Vanquish Maestro Imperator

Open Dog Class
1st K Krew-Anscha In Sevinth Heaven

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
GCh Ironbull's Crown Royal

Best Of Opposite Sex
Noble Queen Boudica

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Knatchbull's Heart Of Gold

Best Puppy In Breed
Knatchbull's Heart Of Gold

Select Dog
GCh Saxmark'n Stonehills Power Play


Winners Dog: (1-1-3-0)
Knatchbull's Heart Of Gold

Junior Puppy Dog Class
1st Knatchbull's Heart Of Gold


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Noble Queen Boudica

12-18 Month Bitch Class
1st Noble Queen Boudica

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
North Kingdom's Stars Aligned

Best Puppy In Breed
North Kingdom's Stars Aligned



Winners Bitch: (0-1-0-0)
North Kingdom's Stars Aligned

Junior Puppy Bitch Class
1st North Kingdom's Stars Aligned

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 10 pts (3-3-4-1)
Ch Ravalleses Just One Look

Best Of Opposite Sex
Ch Legendale's Reigning Warrior

Best Of Winners: (3-3-4-1)
Arket's Rock E Rogue

Best Puppy In Breed
Arket's Rock E Rogue

Select Dog
Ch Dancing Stars-Protocol's Time To Dance For DreamOn


Winners Dog: (3-3-4-1)
Arket's Rock E Rogue

Reserve Winners Dog
Ravalleses James Bond 007

Junior Puppy Dog Class
1st Arket's Rock E Rogue
1st Ravalleses James Bond 007

12-18 Month Dog Class
2nd Gatehouse N Berkeley's High Roller


Winners Bitch: (3-3-4-1)
Arkets Whistle Britches

Reserve Winners Bitch
Ravalleses I Want It All

12-18 Month Bitch Class
1st Arkets Whistle Britches
2nd Themiscyra Step Into Your Power

Canadian Bred Bitch Class
1st Ravalleses I Want It All

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 7 pts (5-1-1-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra

Best Of Opposite Sex
Dantrydanes Second X A Charm

Best Of Winners: (5-1-1-1)
Dantrydanes Second X A Charm

Best Puppy In Breed
Dantrydanes He's Blacklisted


Winners Bitch: (5-1-1-1)
Dantrydanes She's Shameless

Open Bitch Class
1st Dantrydanes She's Shameless

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Pyrview's Don Julio Blanco

Best Of Opposite Sex
Ch Woolmarsh Yva Pyron

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Pyrview's Don Julio Blanco


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Cidwm's Evry Cloud Hasa Slvr Lining

12-18 Month Bitch Class
1st Cidwm's Evry Cloud Hasa Slvr Lining

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ultimatum Dello Goraggioso Cuore


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Roxanhaus' Macho Man

Best Of Opposite Sex
Kahlua McGill

Best Puppy In Breed
Kahlua McGill



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kahlua McGill

Junior Puppy Bitch Class
1st Kahlua McGill

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Vanderbilt's Better Be Good

Best Puppy In Breed
Vanderbilt 'n Halestorm's Chasing Summer


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Snowmist's Hennessey

Best Of Opposite Sex
Sierrashope Circle Of Life

Best Puppy In Breed
Snowmist's Winter Saga

Select Dog
GCh Sophie's Pearl Dream On Tyler At Belukha



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Sierrashope Circle Of Life

Reserve Winners Bitch
Snowmist's Winter Saga

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowmist's Winter Saga

Open Bitch Class
1st Sierrashope Circle Of Life





Group 4 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Fleet St Forged At Hampton Court
  Fox Terrier (Wire)   25
Group 2nd   
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   23
Group 3rd   
Ch L'End Show Must Be Winner
  Bedlington Terrier   21
Group 4th   
GCh Greentree Olympic Charm
  Soft-Coated Wheaten Terrier   20
BPIG   
Dragonfox Something Wicked This Way Comes
  Welsh Terrier   N/A
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch L'End Show Must Be Winner



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Roschel Foxrun Thistle Do

Select Dog
Ch Benchmark's Best Kept Man



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Glitter Stars Don Pedro At Essexshire



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Fleet St Forged At Hampton Court


Winners Dog: (1-0-1-0)
Wenzfoxhund Pax

12-18 Month Dog Class
1st Wenzfoxhund Pax


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rexroth Every Cloud Has A Silver Lining


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Dralion's Man In The Mirror

Best Of Opposite Sex
Paradym Dont Stop Believin At Ripcord

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Dralion's Man In The Mirror

Best Puppy In Breed
Dralion Something To Talk About


Winners Dog: (1-2-0-0)
Dralion's Man In The Mirror

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dralion's Man In The Mirror


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Paradym Dont Stop Believin At Ripcord

Reserve Winners Bitch
Dralion Something To Talk About

12-18 Month Bitch Class
1st Paradym Dont Stop Believin At Ripcord

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dralion Something To Talk About

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxbend How Sweet It Is



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxbend How Sweet It Is

Open Bitch Class
1st Foxbend How Sweet It Is

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ratitatt I'm Smitten At Venturehill

Best Of Opposite Sex
Andado's I Speak Of D Pompadus

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Ratitatt I'm Smitten At Venturehill

Best Puppy In Breed
Andado's I Speak Of D Pompadus

Select Bitch
Ch Pyxis Sixty Six On The Brix


Winners Dog: (1-3-0-1)
Andado's I Speak Of D Pompadus

Senior Puppy Dog Class
1st Andado's I Speak Of D Pompadus

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Greentree Olympic Charm

Best Of Opposite Sex
Ch Boreal SpecialK Kayleigh Grace

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Keepsake Glitter In The Air


Winners Dog: (1-3-1-1)
Marilou's One Margarita

Open Dog Class
1st Marilou's One Margarita


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Keepsake Glitter In The Air

Reserve Winners Bitch
Erinisle's Autumn Willow

Canadian Bred Bitch Class
1st Farquar Orlaith Celtic Star

Open Bitch Class
1st Keepsake Glitter In The Air
2nd Erinisle's Autumn Willow

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Superbs R.e.s.p.e.c.t.

Best Of Opposite Sex
Clandara's Maybe Baby

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Superbs R.e.s.p.e.c.t.


Winners Dog: (1-2-0-0)
Superbs R.e.s.p.e.c.t.

12-18 Month Dog Class
1st Superbs R.e.s.p.e.c.t.


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Clandara's Maybe Baby

Reserve Winners Bitch
Clandara's Little Dreamer

Open Bitch Class
2nd Clandara's Little Dreamer

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dragonfox Something Wicked This Way Comes

Best Puppy In Breed
Dragonfox Something Wicked This Way Comes






Group 5 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   45
Group 2nd   
GChB Sassytails I Go Commando
  Chinese Crested   44
Group 3rd   
Ch Shirmont Custom Built
  Cavalier King Charles Spaniel   38
Group 4th   
Ch Southcreek's Just In Case
  Papillon   28
BPIG    Lynroys R U Ever A Cheeky Charmer   Poodle (Toy)   2
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 9 pts (2-5-3-0)
Ch Shirmont Custom Built

Best Of Opposite Sex
Halfmoon Trick Or Treat

Best Of Winners: (2-5-3-0)
Halfmoon Trick Or Treat

Best Puppy In Breed
Midsummers Chantilly Lace & Leather

Select Dog
GCh Cavacharms Meddling Murphy


Winners Dog: (2-5-3-0)
Ruler's Renaissance Man At Rowantree

Reserve Winners Dog
Midsummer Day Tripper

Junior Puppy Dog Class
1st Midsummer Day Tripper

12-18 Month Dog Class
1st Ruler's Renaissance Man At Rowantree

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 5 pts (3-1-2-0)
GChB Sassytails I Go Commando

Best Of Opposite Sex
NV And Valour's Bound By Twilight

Best Of Winners: (3-1-2-0)
Fiery Fame Vow Of Love

Best Puppy In Breed
SassyTails The Sun King

Select Dog
Ch SassyTails The Elven Commander


Winners Dog: (3-1-2-0)
Fiery Fame Vow Of Love

Reserve Winners Dog
SassyTails The Sun King

Junior Puppy Dog Class
1st SassyTails The Sun King

12-18 Month Dog Class
1st Jean Dark X Is Coming

Open Dog Class
1st Fiery Fame Vow Of Love

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Cotondeneige Elsa d'Arendelle

Best Puppy In Breed
Cotondeneige Elsa d'Arendelle

Select Bitch
Ch Onyx The Sweetest Coton



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Cotondeneige Elsa d'Arendelle

Senior Puppy Bitch Class
1st Cotondeneige Elsa d'Arendelle

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 7 pts (2-5-0-1)
Ch Sedosos Senorita Caballo

Best Of Opposite Sex
Heartsdelites Lucky Charm

Best Of Winners: (2-5-0-1)
Hearts Delites' A Change Is Gonna Come

Best Puppy In Breed
Willowgates Light My Fire


Winners Bitch: (2-5-0-1)
Hearts Delites' A Change Is Gonna Come

Reserve Winners Bitch
Old Havana's Forest Joy

Junior Puppy Bitch Class
1st Rockhurst's Rose Gold

12-18 Month Bitch Class
1st Hearts Delites' A Change Is Gonna Come

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Willowgates Light My Fire
2nd Delsols Nobody Does It Better

Open Bitch Class
1st Old Havana's Forest Joy

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Lionheart Mi Supa Monsuta

Best Of Opposite Sex
Hin Satori Dazzling Njoy

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Lionheart Mi Supa Monsuta


Winners Dog: (1-2-0-0)
Lionheart Mi Supa Monsuta

Open Dog Class
1st Lionheart Mi Supa Monsuta

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Southcreek's Just In Case

Select Dog
Ch Queen Bless JP Winning Ticket


Winners Dog: (1-0-1-0)
Southcreek's Just In Case

Open Dog Class
1st Southcreek's Just In Case


Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lionking Blaze Of Glory



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lynroys R U Ever A Cheeky Charmer

Best Of Opposite Sex
Lynroys U R My Everything Queen Abi

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lynroys R U Ever A Cheeky Charmer

Best Puppy In Breed
Lynroys R U Ever A Cheeky Charmer


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lynroys R U Ever A Cheeky Charmer

Senior Puppy Dog Class
1st Lynroys R U Ever A Cheeky Charmer


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lynroys U R My Everything Queen Abi

Canadian Bred Bitch Class
1st Lynroys U R My Everything Queen Abi

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GCh Siosalach's Hammin It Up

Best Of Opposite Sex
CurlyQ's Northern Star

Best Puppy In Breed
Bugaboo Double Dutch

Select Dog
GCh CurlyQ's Firehouse Inferno



Winners Bitch: (0-3-2-0)
CurlyQ's Northern Star

Reserve Winners Bitch
Bugaboo Double Dutch

Senior Puppy Bitch Class
1st Bugaboo Double Dutch

Open Bitch Class
1st CurlyQ's Northern Star
2nd CurlyQ's Moon And The Stars

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Artemus Voila Violetta

Best Puppy In Breed
Artemus Voila Violetta



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Artemus Voila Violetta

Junior Puppy Bitch Class
1st Artemus Voila Violetta

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln

Best Of Opposite Sex
Deebet's Time To Bloom

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Deebet's Time To Shine

Best Puppy In Breed
Deebet's Time To Shine


Winners Dog: (1-1-1-0)
Deebet's Time To Shine

Senior Puppy Dog Class
1st Deebet's Time To Shine


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Deebet's Time To Bloom

Senior Puppy Bitch Class
1st Deebet's Time To Bloom

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Rigair Blossom Iris

Best Puppy In Breed
Turrin Pixie Dancing Under Moonlight



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Rigair Blossom Iris

Reserve Winners Bitch
Turrin Pixie Dancing Under Moonlight

Senior Puppy Bitch Class
1st Turrin Pixie Dancing Under Moonlight
2nd Turrin Daisy Waving Under Sunlight

12-18 Month Bitch Class
1st Rigair Blossom Iris





Group 6 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Gardenpath Hallelujah d'Elegante
  Poodle (Standard)   36
Group 2nd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJin
  Chinese Shar-Pei   33
Group 3rd   
GCh Stormin's Chateaubriand At Foxmoor P'Cherie
  French Bulldog   31
Group 4th   
GCh Hibiscus Fire And Ice
  Shiba Inu   22
BPIG   
Ch Gardenpath Hallelujah d'Elegante
  Poodle (Standard)   1
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Invictus Boston Sancho Panza



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
Ch Delenclos Kingfair Newton

Best Of Opposite Sex
Starlight No Soup For You

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Starlight No Soup For You

Best Puppy In Breed
Starlight No Soup For You


Winners Dog: (1-4-1-0)
Starlight Serenity Now

Senior Puppy Dog Class
1st Starlight Serenity Now


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Starlight No Soup For You

Reserve Winners Bitch
Pelee Bulldacious Doing Time

Junior Puppy Bitch Class
1st Aldar N Muir The Devil Within

Senior Puppy Bitch Class
1st Bulldacious Rocyn's Audacity

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Starlight No Soup For You

Open Bitch Class
1st Pelee Bulldacious Doing Time

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJin

Best Of Opposite Sex
Siosalach's Kick It Up A Notch

Best Puppy In Breed
Siosalach's Kick It Up A Notch


Winners Dog: (1-1-0-0)
Siosalach's Kick It Up A Notch

Senior Puppy Dog Class
1st Siosalach's Kick It Up A Notch


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
Ch Hallmark's Shantay You Stay

Best Of Opposite Sex
Brightspot Banchory I'll Have Another

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Brightspot Banchory I'll Have Another

Select Bitch
Ch Brightspot Sunday Silence


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Big Creek's Raisin A Ruckus

Open Bitch Class
1st Big Creek's Raisin A Ruckus

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 8 pts (4-3-2-0)
GCh Stormin's Chateaubriand At Foxmoor P'Cherie

Best Of Opposite Sex
Barknbwild's A Hard Nut To Crack

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Stormin's He Shoots He Scores

Best Puppy In Breed
Barknbwild's A Hard Nut To Crack


Winners Dog: (1-1-0-0)
Stormin's He Shoots He Scores

Reserve Winners Dog
Masino's One Hot Cookie

Junior Puppy Dog Class
1st Celtmacbhaid I Got You Babe

12-18 Month Dog Class
1st Stormin's He Shoots He Scores

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Masino's One Hot Cookie

Open Dog Class
1st Nifty N Pelee Biscuit In The Basket


Winners Bitch: (4-3-2-0)
Barknbwild's A Hard Nut To Crack

Reserve Winners Bitch
Fabelhaft Robobull Walkin On Sunshine

Junior Puppy Bitch Class
1st Fabelhaft Robobull Walkin On Sunshine
2nd Paris Dream Bizzy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Barknbwild's A Hard Nut To Crack

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 5 pts (2-4-0-0)
Purrkees Let The Games Begin

Best Of Opposite Sex
Keesridge Blame It On The Rum

Best Of Winners: (2-4-0-0)
Purrkees Let The Games Begin

Best Puppy In Breed
Keesridge Blame It On The Rum


Winners Bitch: (2-4-0-0)
Keesridge Blame It On The Rum

Reserve Winners Bitch
Keesridge Shut Up & Drive

Junior Puppy Bitch Class
1st Keesridge Blame It On The Rum

Senior Puppy Bitch Class
1st Rickees Hocus Pocus

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Keesridge Shut Up & Drive

Open Bitch Class
1st Keesridge's My Girl

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tapestry You Forgot My Kilt!


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tapestry You Forgot My Kilt!

12-18 Month Dog Class
1st Tapestry You Forgot My Kilt!


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Gardenpath Hallelujah d'Elegante

Best Puppy In Breed
Gardenpath Hallelujah d'Elegante


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hibiscus Fire And Ice

Best Puppy In Breed
Hibiscus Fire And Ice



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hibiscus Fire And Ice

Senior Puppy Bitch Class
1st Hibiscus Fire And Ice

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Schutzu's Baby Shark

Best Puppy In Breed
Schutzu's Baby Shark


Winners Dog: (1-0-0-0)
Schutzu's Baby Shark

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Schutzu's Baby Shark


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ponche (Avalos)

Best Of Opposite Sex
Underworld Precious Pink

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ponche (Avalos)


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ponche (Avalos)

Open Dog Class
1st Ponche (Avalos)


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Underworld Precious Pink

Open Bitch Class
1st Underworld Precious Pink



Group 7 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Galheights Easy Rey On Makalu
  Bouvier des Flandres   55
Group 2nd   
GChB Vulcan's Bleue At Bayouland
  Australian Shepherd   53
Group 3rd   
Ch Bellaclan The Ladies Man
  Border Collie   40
Group 4th   
Ch Classical's Sheer Magic At Aspenvale
  Bearded Collie   35
BPIG   
Ch Hybris Pride N Prejudice @ Keecam
  Miniature American Shepherd   6
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
Ch Classical's Sheer Magic At Aspenvale

Select Bitch
Ch Dreamchaser La Vita A Bella



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 5 pts (3-0-2-1)
Ch MNM's Double Take

Best Of Opposite Sex
GCh MNM's Soleila du Belgiador

Best Puppy In Breed
Chatmar View To A Kill

Select Dog
GCh Navarro It's Me Di Scottatura


Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
Ch Bellaclan The Ladies Man

Best Of Opposite Sex
Bellaclan Forever Magic

Best Puppy In Breed
Bellaclan Step Aside Boys

Select Dog
GCh Assets Take A Chance On Me



Winners Bitch: (1-1-4-1)
Bellaclan Forever Magic

Reserve Winners Bitch
Bellaclan Step Aside Boys

Junior Puppy Bitch Class
1st Dreambell Malibu Barbie

Senior Puppy Bitch Class
1st Bellaclan Step Aside Boys

12-18 Month Bitch Class
1st Bellaclan Forever Magic

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Galheights Easy Rey On Makalu

Best Of Opposite Sex
GCh Galheights Eli Teemu Rudy



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Kaymann's The Elite Of Sealore

Best Of Opposite Sex
Ch Kaymann's Ragnarok

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Kaymann's The Elite Of Sealore

Best Puppy In Breed
Blueharvest Scary Monsters


Winners Dog: (1-2-0-1)
Kaymann's The Elite Of Sealore

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kaymann's The Elite Of Sealore


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Blueharvest HoneyBadgrDontCare

Reserve Winners Bitch
Blueharvest Scary Monsters

Senior Puppy Bitch Class
1st Blueharvest Scary Monsters

Open Bitch Class
1st Blueharvest HoneyBadgrDontCare

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kaymann's Feilim-Ri

Best Of Opposite Sex
Kaymann's Once In A Blue Moon

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kaymann's Feilim-Ri

Best Puppy In Breed
Kaymann's Feilim-Ri


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kaymann's Feilim-Ri

Senior Puppy Dog Class
1st Kaymann's Feilim-Ri


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kaymann's Once In A Blue Moon

Senior Puppy Bitch Class
1st Kaymann's Once In A Blue Moon

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Whisperhill's Tootsie Roll Pop

Best Of Opposite Sex
Blasienberg's Essex

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Whisperhill's Tootsie Roll Pop


Winners Dog: (1-1-0-0)
Blasienberg's Essex

Open Dog Class
1st Blasienberg's Essex


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Whisperhill's Tootsie Roll Pop

Canadian Bred Bitch Class
1st Whisperhill's Tootsie Roll Pop

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Kyon's Legend Has It


Winners Dog: (2-0-0-0)
Kyon's Legend Has It

Reserve Winners Dog
Kyon's Legend Of Hades

Canadian Bred Dog Class
1st Kyon's Legend Of Hades

Open Dog Class
1st Kyon's Legend Has It


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Laureate Hopscotch

Best Of Opposite Sex
GCh Brantstar's Fashion Trendsetter

Best Puppy In Breed
Nitelatches Glamour Girl



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Laureate Hopscotch

Reserve Winners Bitch
Crinan Not Just A Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st Nitelatches Glamour Girl

Open Bitch Class
1st Laureate Hopscotch
2nd Crinan Not Just A Dream

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 6 pts (1-1-4-1)
GCh Stonecroft's Star Seeking

Best Of Opposite Sex
Dragonjoy Cotton Candy

Best Of Winners: (1-1-4-1)
Dragonjoy Cotton Candy

Best Puppy In Breed
Ch Cadwyn Silver Dreams At Glenora

Select Dog
Ch Cadwyn Silver Dreams At Glenora

Select Bitch
GCh Bredright Light Up The Night At Glenora


Winners Dog: (1-1-4-1)
Fleur Rebelle Dance With Me

Open Dog Class
1st Fleur Rebelle Dance With Me


Winners Bitch: (1-1-4-1)
Dragonjoy Cotton Candy

Open Bitch Class
1st Dragonjoy Cotton Candy

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By