Seaway Kennel Club
Saturday, May 7, 2022



Related Results


Results courtesy of:


-- Olga Gagne --
Bluechip Papillons
http://bluechippapillons.com


Best In Show
Judge: Carmen Haller
Borzoi  
GChB Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
Points: 240 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Carmen Haller
Setter (Irish)  
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf
Points: 206
Best Puppy In Show
Judge: Carmen Haller
Boston Terrier  
Grindstones I'm Stewpendous
Best Baby Puppy In Show
Judge: Carmen Haller
Chinese Shar-Pei  
Periwrinkles Girl on Fire at Wrinkle Ranch
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Carmen Haller
Welsh Corgi (Pembroke)  
Ch Stonecroft's Sea Scape








Group 1 - Ted Fahlgren Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf
  Setter (Irish)   28
Group 2nd   
Ch Nanjay's Altitude
  Spaniel (English Springer)   27
Group 3rd   
GChS Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   26
Group 4th   
GChS Danrich On D'Run To Maktawae
  Retriever (Labrador)   19
BPIG   
Ch Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Redaero's Baked To Perfection
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Best BBE In Group    Reidwood Train To Win   Setter (English)   0
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Duvalin Louisiana Blues



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dolce Vita Montefalco at Oryxes

Best Puppy In Breed
Dolce Vita Montefalco at Oryxes


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dolce Vita Montefalco at Oryxes


Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Blacfriar The Eagle Has Landed

Best Of Opposite Sex
Argon's The Birth Of Venus

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Blacfriar The Eagle Has Landed


Winners Dog: (1-2-0-0)
Blacfriar The Eagle Has Landed


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Argon's The Birth Of Venus

Reserve Winners Bitch
Blacmoor Bailey's Irish Cream

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
Ambertru's R U Lonesome Tonight

Best Of Opposite Sex
River Mist Gotta Secret Crush

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Starlings Baileymist Muskokan

Best Puppy In Breed
Baileymist Never Gonna Look Back

Select Dog
GChS Golden Clover's Holy Smoke!


Winners Dog: (2-2-3-0)
Starlings Baileymist Muskokan

Reserve Winners Dog
Grayvalley Forever Mine


Winners Bitch: (2-2-3-0)
River Mist Gotta Secret Crush

Reserve Winners Bitch
Baileymist Never Gonna Look Back

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae

Best Of Opposite Sex
Rickways Let It Snow At Wild Moirs

Select Dog
Ch Labradale's Big Whiskey



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 4 pts (1-0-4-0)
GChS Roaneden's Shorelander

Best Puppy In Breed
GChS Roaneden's Shorelander

Select Dog
GCh Roaneden's Wingman Of Mayhem


Winners Dog: (1-0-4-0)
Katyra's Flying Space Cadet


Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Huntwood Stealing Kisses From Reidwood

Best Puppy In Breed
Reidwood Train To Win



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Huntwood Stealing Kisses From Reidwood

Reserve Winners Bitch
Reidwood Train To Win

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Captiva Chamberlayne MrBigStuf



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ruffwood's Field of Dreams

Best Puppy In Breed
Ruffwood's Field of Dreams


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ruffwood's Field of Dreams


Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nanjay's Altitude



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Ourdream's Cosmic Disturbance

Best Of Opposite Sex
Ch Ourdreams Redy T Start A Rukus



Winners Bitch: (0-1-1-1)
White Winter To The Max

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Trademark's First Edition







Group 2 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   33
Group 2nd   
GCh McCartney's Wild Soul
  Whippet   32
Group 3rd   
GCh Pahlavi Northern Dancer
  Afghan Hound   30
Group 4th   
Willowood-Sandale I Walk The Line At Whisperhill
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   23
BPIG   
Windstorm Dream Weaver Denali
  Saluki   N/A
Best Baby Puppy In Group    Royalcityrr The Tail Of Phx Rise Of Noah   Rhodesian Ridgeback   0
Best BBE In Group   
GCh McCartney's Wild Soul
  Whippet   0
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 6 pts (0-6-1-0)
GChB Pahlavi Northern Dancer

Best Of Opposite Sex
Charsada Je Suis Prest



Winners Bitch: (0-6-1-0)
Charsada Je Suis Prest

Reserve Winners Bitch
Dream A Little Dream Of Me

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Bushwacker Jagged Little Frill

Best Of Opposite Sex
GCh Poker Jackpot Alisina Zvezdochka

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Sinbaje's Puzzling Proposition

Best Puppy In Breed
Sinbaje's Puzzling Proposition


Winners Dog: (1-1-1-1)
Sinbaje's Puzzling Proposition

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pridebass Child Gold



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Virgo Southern Comfort

Best Puppy In Breed
Doxieluv Rocket Man


Winners Dog: (1-0-1-0)
Doxieluv Rocket Man


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Whisper Hill's Wisdom & Warfare



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Whisper Hill's Wisdom & Warfare

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Endachs Butter Tart



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Endachs Butter Tart

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Chilcotin's Silver Cloud



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Willowood-Sandale I Walk The Line At Whisperhill


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Estet Classic Odalisque



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Antrim Starkeeper Portrush

Best Of Opposite Sex
Wolfholms Notorious At Wolfglen 2nd

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Wolfholms Notorious At Wolfglen 2nd

Select Bitch
Ch Taliesin's Boudicca At Sceolan


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Tayleefarm Go Your Own Way

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Naku's Grundgetta At Arthayr



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Arthayr C The Winter Rose

Reserve Winners Bitch
Arthayr B My Winter Goddess

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ridgeville's Sansone Of HW

Best Of Opposite Sex
Ch Royalcityrr Pride's Bia

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Ridgeville's Sansone Of HW


Winners Dog: (1-2-0-1)
Ridgeville's Sansone Of HW


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Royalcityrr's Leena V Chisharo

Reserve Winners Bitch
Ridgeville's Laanie

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Windstorm Dream Weaver Denali

Best Puppy In Breed
Windstorm Dream Weaver Denali


Winners Dog: (1-0-0-0)
Windstorm Dream Weaver Denali


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB McCartney's Wild Soul

Select Bitch
GChB Altcar's Over The Lydiate







Group 3 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Wendorf's One'der Boy V Ruler
  Doberman Pinscher   51
Group 2nd   
GChB Marqways Born Into Royalty
  Akita   42
Group 3rd   
GChB Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
  Alaskan Malamute   38
Group 4th   
Ch Pyrview's Don Julio Blanco
  Great Pyrenees   37
BPIG    Kyser Bearrs Strike A Pose   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Brynjulf Dont Look Now At Pyrview
  Great Pyrenees   0
Best BBE In Group   
Ch Pyrview's Don Julio Blanco
  Great Pyrenees   0
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GChS Marqways Born Into Royalty

Best Of Opposite Sex
Marqway's Queen Reigns Supreme

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Marqway's Queen Reigns Supreme

Best Puppy In Breed
Marqway's Queen Reigns Supreme


Winners Dog: (2-1-1-0)
Marqway's Heir Apparent

Reserve Winners Dog
Marqway's Creating Chaos


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Marqway's Queen Reigns Supreme

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Alpenbliss Travelin Man

Select Dog
GCh Belnois Timeless Symphinny



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ch Bellavita's Fashionista

Best Of Opposite Sex
Ch Bellavita's Trendsetter

Best Puppy In Breed
Moonlight N Ravencrest UAintSeenNothinYet CinnRhee


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Knatchbull's Clover City Comeback

Best Of Opposite Sex
Headstone's Making Our Dreams Come True

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Knatchbull's Clover City Comeback

Best Puppy In Breed
Headstone's Making Our Dreams Come True


Winners Dog: (1-2-0-0)
Knatchbull's Clover City Comeback

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 8 pts (4-2-2-1)
GChG Wendorf's One'der Boy V Ruler

Best Of Opposite Sex
Ch Dobereich's Wild Jasmine

Best Of Winners: (4-2-2-1)
Monarchs Authentic

Best Puppy In Breed
Arket's Diamond Select

Select Dog
Ch Arket's Rock E Rogue


Winners Dog: (4-2-2-1)
Monarchs Authentic

Reserve Winners Dog
Gatehouse N Berkeley's High Roller


Winners Bitch: (4-2-2-1)
Arket's Diamond Select

Reserve Winners Bitch
Kin's Popcorn With Maple Syrup

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Naku's Sweet Emotions

Best Puppy In Breed
Naku's Sweet Emotions



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Naku's Sweet Emotions

Reserve Winners Bitch
EverEndeavor What's Up Wanda

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Danetastixs Heart Of Gold


Winners Dog: (1-0-1-0)
Britlinblue's In The Stars


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GCh Pyrview's Don Julio Blanco

Best Of Opposite Sex
Woolmarsh Zita Changes It Up

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Woolmarsh Zita Changes It Up

Select Dog
Ch Cidwm's Cumae Prophecy


Winners Dog: (1-3-2-0)
Cidwim's Geralt The White Wolf


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Woolmarsh Zita Changes It Up

Reserve Winners Bitch
Cidwm's Forsaken Avenger

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Regalhill's Low Ridin Ramone

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Majestic Woods Winter Soldier

Best Puppy In Breed
Majestic Woods Winter Soldier


Winners Dog: (1-1-1-0)
Majestic Woods Winter Soldier


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Big Country's Nikita

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Medvebergi Maszkos Stein

Select Dog
Ch CR Jedi Warrior



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Vanitza Goddess

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nottinghill's Dragon Fire


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nottinghill's Dragon Fire


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Claircreek All The Worlds A Stage

Best Of Opposite Sex
Fado's Private Dancer

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Claircreek All The Worlds A Stage

Best Puppy In Breed
Claircreek Through The Looking Glass


Winners Dog: (3-2-0-0)
Claircreek All The Worlds A Stage

Reserve Winners Dog
Portcolborne's Velvet Heart


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Fado's Private Dancer

Reserve Winners Bitch
Claircreek Through The Looking Glass

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Esmonds Canadian Shield



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kyser Bearrs Strike A Pose

Best Of Opposite Sex
Snowshoe's Sleigh Boy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kyser Bearrs Strike A Pose

Best Puppy In Breed
Kyser Bearrs Strike A Pose


Winners Dog: (1-1-0-0)
Snowshoe's Sleigh Boy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kyser Bearrs Strike A Pose

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tundrafoots Seven Of Nine

Best Puppy In Breed
Sierras Hope Siberians On Cloud Wine



Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tundrafoots Seven Of Nine

Reserve Winners Bitch
Sierras Hope Siberians On Cloud Wine





Group 4 - Carmen Haller Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Benchmark's Best Kept Man
  Border Terrier   21
Group 2nd   
GCh Massawippi Mad Money
  Schnauzer (Miniature)   19
Group 3rd   
Ch Foxheart's I'm Not For Everyone
  Fox Terrier (Wire)   18
Group 4th    Old Forge Love & Light At Legacy   Bull Terrier (Miniature)   17
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group    Call Me @ McRitches   Scottish Terrier   0
Best BBE In Group   
Ch Foxheart's I'm Not For Everyone
  Fox Terrier (Wire)   0
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Benchmark's Best Kept Man

Best Of Opposite Sex
Ch Foxrun Rose Gold



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
Ch Malajo's Formula For A Drama Devil

Best Of Opposite Sex
Ch Formula For A Power Filled Ginger

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Nuance Next Big Thing


Winners Dog: (3-1-1-1)
Hawthorn Dragons Heart

Reserve Winners Dog
Formula For A Drama Free Brother


Winners Bitch: (3-1-1-1)
Nuance Next Big Thing

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Old Forge Love & Light At Legacy



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Old Forge Love & Light At Legacy

Reserve Winners Bitch
Omega's Starstruck with Formu;a

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart's I'm Not For Everyone



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Moonshadows Hi-Lite Pixie Dust

Best Of Opposite Sex
Ch Thunder Dragon Ilunari

Select Bitch
Ch Moonshadows Ode To Liberty



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Moonshadows Hi-Lite Pixie Dust

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rexroth Cup Of Tea



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rexroth Cup Of Tea

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxbend How Sweet It Is



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Massawippi Mad Money



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Glenroslin Live And Make Merry



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Glenroslin Live And Make Merry

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Avalonis Crimson Flower



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Avalonis Crimson Flower

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Copperfields Snugglebug



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Copperfields Snugglebug

Reserve Winners Bitch
Quinta Od Guvernera





Group 5 - Ted Fahlgren Top Dog
Points
Group 1st   
GCh CurlyQ's Firehouse Inferno
  Pug   27
Group 2nd    Diaquiris Dam Yankees   Pekingese   26
Group 3rd   
Ch Ashstone's Mimi Likes To Mambo
  Havanese   23
Group 4th    Krispin Hi Roller   Chihuahua (Short Coat)   19
BPIG    Diaquiris Dam Yankees   Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Loyalguard Lights The Way Home
  Pekingese   0
Best BBE In Group    Diaquiris Dam Yankees   Pekingese   0
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Embee's Arctic Blast

Best Of Opposite Sex
Chilton's Brave Archer

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Embee's Arctic Blast

Best Puppy In Breed
Ch Gentle Star Neverending Story


Winners Dog: (2-3-0-0)
Embee's Arctic Blast

Reserve Winners Dog
Gentle Star Lord Of The Rings


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Chilton's Brave Archer

Reserve Winners Bitch
Venrose's Jumpin Jill Flash

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
South Fork's Fashion Diva



Winners Bitch: (0-1-0-0)
South Fork's Fashion Diva

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Krispin Hi Roller


Winners Dog: (1-0-0-0)
Krispin Hi Roller


Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Denali's Crown Jewel



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
GChB Ashstone's Mimi Likes To Mambo

Best Of Opposite Sex
Seda's Ryder At Amistosa And Twinkle

Best Puppy In Breed
Ch Amistosa's More Precious Than Gold

Select Bitch
Ch Amistosa's More Precious Than Gold


Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Maplewood's I'm Sexy And I Know It



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Bluechip Dancing Cheek To Cheek

Best Of Opposite Sex
Tokabout Solitaire At Lewenhart

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Bluechip Dancing Cheek To Cheek

Best Puppy In Breed
Bluechip Dancing Cheek To Cheek


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Tokabout Solitaire At Lewenhart

Reserve Winners Bitch
Bluechip Laila Ali

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Diaquiris Dam Yankees

Best Of Opposite Sex
Diaquiris Madam Butterfly

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Diaquiris Dam Yankees

Best Puppy In Breed
Diaquiris Dam Yankees


Winners Dog: (1-2-0-0)
Diaquiris Dam Yankees


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Diaquiris Madam Butterfly

Reserve Winners Bitch
Diaquiris Proud Mary

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Solar Smile Kimberly



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Solar Smile Kimberly

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS CurlyQ's Firehouse Inferno



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Deebet's Time To Bloom



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Deebet's Time To Bloom

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
SouthFork's Tango

Best Of Opposite Sex
Terrifical Magical Money Pit

Best Of Winners: (2-2-0-0)
SouthFork's Tango

Best Puppy In Breed
Terrifical Magical Money Pit


Winners Dog: (2-2-0-0)
Terrifical Magical Money Pit

Reserve Winners Dog
Danubius Of Halimeda


Winners Bitch: (2-2-0-0)
SouthFork's Tango

Reserve Winners Bitch
Justatitch Thayla





Group 6 - Carmen Haller Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Idecleir Desiderata Troubadour
  Lhasa Apso   43
Group 2nd   
GCh Mardeck's The Sorcerer's Quest
  Schipperke   42
Group 3rd    Schutzu's Finding Nemo   Shih Tzu   41
Group 4th   
Grindstones I'm Stewpendous
  Boston Terrier   36
BPIG   
Grindstones I'm Stewpendous
  Boston Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Periwrinkles Girl on Fire at Wrinkle Ranch
  Chinese Shar-Pei   0
Best BBE In Group    Schutzu's Finding Nemo   Shih Tzu   0
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Starlit's Scarlett Of Luna

Best Puppy In Breed
Starlit's Scarlett Of Luna



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Starlit's Scarlett Of Luna

Reserve Winners Bitch
Starlit's Bizzie Lizzie

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Grindstones I'm Stewpendous

Best Of Opposite Sex
Sassy's Fenwick Fern

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Grindstones I'm Stewpendous

Best Puppy In Breed
Grindstones I'm Stewpendous


Winners Dog: (1-1-0-0)
Grindstones I'm Stewpendous


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sassy's Fenwick Fern

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Starlight No Soup For You

Best Puppy In Breed
Thunderbulls Likkle But Tallawah Of Bulldacious


Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Periwrinkles Rackin ‘Em Up Nixon WrinkleRanch

Best Puppy In Breed
Ch Periwrinkles Rackin ‘Em Up Nixon WrinkleRanch



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Cincere's Eye Of The Storm At Ky Ching

Best Of Opposite Sex
Ch Pinchou's Princess Buttercup

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Cincere's Eye Of The Storm At Ky Ching

Select Dog
GCh Long Feng Nightcrawler


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Pyatyi Element Avrora

Reserve Winners Bitch
Pinchou's Roadrunner

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Daveren's Canadian Edition

Best Of Opposite Sex
Supervictus Karma's Carbon Copy



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Supervictus Karma's Carbon Copy

Reserve Winners Bitch
Invictus A-Maze-ZIng

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Idecleir Desiderata Troubadour



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Sanvars Enchantress Of Tiva

Best Puppy In Breed
Sanvars Enchantress Of Tiva



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Sanvars Enchantress Of Tiva

Reserve Winners Bitch
Bellefleet's Speed Trap

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Elkridge Piedmont Fantasia

Best Puppy In Breed
Elkridge Piedmont Fantasia



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Elkridge Piedmont Fantasia

Reserve Winners Bitch
Valmara's Song Of The Sea

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Mardeck's The Sorcerer's Quest



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Hibiscus Chisana Takaramono

Best Puppy In Breed
Hibiscus Chisana Takaramono



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Hibiscus Chisana Takaramono

Reserve Winners Bitch
Satika's Red Hibiscus Eclipse

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Schutzu's Finding Nemo

Best Of Opposite Sex
Schutzu's Pumpkin Spice

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Schutzu's Finding Nemo

Best Puppy In Breed
Schutzu's Pumpkin Spice


Winners Dog: (2-3-0-0)
Schutzu's Finding Nemo

Reserve Winners Dog
Parkway He's Got Pizzazz


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Schutzu's Pumpkin Spice

Reserve Winners Bitch
Chariots Rising Star



Group 7 - Carmen Haller Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stonecroft's Sea Scape
  Welsh Corgi (Pembroke)   31
Group 2nd   
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum
  Australian Cattle Dog   27
Group 3rd    Regaloake's Mirror Reflection   Shetland Sheepdog   26
Group 4th   
Ch Vastgota Hot Off The Press ST
  Swedish Vallhund   25
BPIG    Zoe Vom Burgimwald   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Asset's Show Me The Money   Border Collie   0
Best BBE In Group   
Ch Stonecroft's Sea Scape
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
Ch Morningdove Ninebark Rocketman

Best Of Opposite Sex
Ch Bayberry's Afterglow

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Northbay Xsell's Down The Rabbit Hole

Best Puppy In Breed
Northbay Xsell's Down The Rabbit Hole

Select Dog
Ch Ambiance's Movin On Up


Winners Dog: (1-2-2-1)
Wenlisa's Equal Opportunity

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Casryn's Strong Focused N Fierce



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Asset's Name Of The Game



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Brookdale Sweet Dreams

Best Of Opposite Sex
Brookdale Rider To The Stars

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Brookdale Sweet Dreams

Best Puppy In Breed
Brookdale Sweet Dreams


Winners Dog: (2-3-0-0)
Brookdale Rider To The Stars

Reserve Winners Dog
Brookdale Saltzpyer


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Brookdale Sweet Dreams

Reserve Winners Bitch
Moonshadows Jazz Dancing in the Rain

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
Zoe Vom Burgimwald

Best Of Opposite Sex
GCh V The Vom Trienzbachtal

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Zoe Vom Burgimwald

Best Puppy In Breed
Zoe Vom Burgimwald


Winners Dog: (3-2-1-0)
Timberline's Star Dust V Elite Design

Reserve Winners Dog
Caro Aus Der Konigshohle


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Zoe Vom Burgimwald

Reserve Winners Bitch
Jia Von Datschiburg

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Keecams Follow Me To Macland

Best Of Opposite Sex
GCh Ashland's Mystery And Magic At RW

Best Puppy In Breed
Hilltop's Full Moon Over Pinewood

Select Bitch
GCh Hilltop's Whiskey On The Rox At Pinewood



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Keecams Follow Me To Macland

Reserve Winners Bitch
Hilltop's Full Moon Over Pinewood

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Tasiahills Royal Sir Galahad

Select Dog
GCh Tasiahills Endless Secret


Winners Dog: (1-0-1-0)
Tasiahills Royal Sir Galahad


Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Regaloake's Mirror Reflection



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Regaloake's Mirror Reflection

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Vastgota Hot Off The Press ST



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GChB Stonecroft's Sea Scape

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Wenlisa's Magic Show


Winners Dog: (1-2-0-1)
Wenlisa's Red Solo Pup


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Wenlisa's Magic Show

Reserve Winners Bitch
Lexi

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By