Wildwood Kennel Club
Friday, October 8, 2021



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS BISS Can GChS/MBIS Mex GCh Midnight Lady’s Puff The Magic Dragon
"Jack"
Owners: John Affel and Christina Koffman-Heard
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Thora Brown
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck
Points: 264 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Thora Brown
Newfoundland  
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
Points: 212
Best Puppy In Show
Judge: Thora Brown
Retriever (Chesapeake Bay)  
Chesacola's Tennessee Honey
Best Baby Puppy In Show
Judge: Thora Brown
Norwich Terrier   Paradym Just For Laughs








Group 1 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   51
Group 2nd   
GCh Rush's Just Another Werewolf
  Retriever (Flat-Coated)   48
Group 3rd   
GCh Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   47
Group 4th   
Cockerlea's The Heat Is On
  Spaniel (English Cocker)   46
BPIG   
Chesacola's Tennessee Honey
  Retriever (Chesapeake Bay)   5
Best Baby Puppy In Group   
Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dinsdag Meid Biscay's Smoky Quartz



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dinsdag Meid Biscay's Smoky Quartz

Reserve Winners Bitch
Eowyn Biscay's Belle Malachite

12-18 Month Bitch Class
1st Eowyn Biscay's Belle Malachite

Canadian Bred Bitch Class
1st Dinsdag Meid Biscay's Smoky Quartz




4-6 Month Dog Class
1st Hawkfield Opportunity Knox


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GChB Leasides Dax

Best Of Opposite Sex
GCh Legacyk Justice For All

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Legacyk Loyal Hera

Select Bitch
GCh Shadowlands Just Like Fire


Winners Dog: (1-1-1-2)
Lakota Hills Chase

Open Dog Class
1st Lakota Hills Chase


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Legacyk Loyal Hera

12-18 Month Bitch Class
1st Legacyk Loyal Hera

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Redlion's Invasion

Best Of Opposite Sex
GCh Stonepeake's Wrtn In Stone

Best Puppy In Breed
Chesacola's Tennessee Honey



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Chesacola's Tennessee Honey

Senior Puppy Bitch Class
1st Chesacola's Tennessee Honey

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rush's Just Another Werewolf


4-6 Month Dog Class
1st Butterblac's Designated Survivor


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Masonridge's Right As Rain



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Select Dog
Ch Katyra Ignite The Fire


4-6 Month Dog Class
1st Roaneden's Shorelander


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Linwood Foreign Exchange

Best Puppy In Breed
Clos Erasmus Doctor House


Winners Dog: (1-0-1-0)
Clos Erasmus Doctor House

Senior Puppy Dog Class
1st Clos Erasmus Doctor House


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cornadore Branco With Annagh



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Silkroad's Was Born For This

Best Puppy In Breed
Silkroad's Was Born For This


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 8 pts (4-2-1-2)
Cockerlea's The Heat Is On

Best Of Opposite Sex
GCh Cockerlea's Against All Odds

Best Of Winners: (4-2-1-2)
Cockerlea's The Heat Is On

Select Bitch
Ch Julo's Can't Stop At One


Winners Bitch: (4-2-1-2)
Cockerlea's The Heat Is On

Reserve Winners Bitch
Proclaim Preciously Precocious

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Proclaim Preciously Precocious

Open Bitch Class
1st Cockerlea's The Heat Is On

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rolyart's Sound Of Thunder



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
White Winter To The Max

Best Puppy In Breed
White Winter To The Max



Winners Bitch: (0-1-0-0)
White Winter To The Max

Senior Puppy Bitch Class
1st White Winter To The Max

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Ch Sandyridge's Sir Henry

Best Of Opposite Sex
Ch Almamater Queen Scarlet

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Sandyridge's Elegant Sydney

Best Puppy In Breed
Sandyridge's The Greatest Gift Of All


Winners Dog: (2-2-1-1)
Almamater On The Point

Reserve Winners Dog
Almamater Finn Mc Cool

Junior Puppy Dog Class
1st Almamater Finn Mc Cool

Senior Puppy Dog Class
1st Almamater On The Point

4-6 Month Dog Class
1st Versa's Spoiled Red Pearl Of The North


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Sandyridge's Elegant Sydney

Reserve Winners Bitch
Sandyridge's The Greatest Gift Of All

Senior Puppy Bitch Class
1st Sandyridge's The Greatest Gift Of All

Open Bitch Class
1st Sandyridge's Elegant Sydney





Group 2 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   40
Group 2nd   
GCh Mylakhan Karob So Be It
  Saluki   39
Group 3rd   
GCh Osiris A Standing Ovation Xo
  Pharaoh Hound   31
Group 4th   
Ch Lyrical's Let Me Tell You
  Afghan Hound   30
BPIG   
Ch GrandGables Ms Cilla Black
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   2
Best Baby Puppy In Group    Comar's River Deep Mountain High   Whippet   0
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Ch Lyrical's Let Me Tell You

Best Of Opposite Sex
Ch Agha Djari White Oleander

Best Puppy In Breed
Ch Agha Djari White Oleander

Select Dog
Ch Pahlavi Northern Dancer



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Mijkelh Lyrical Allure

12-18 Month Bitch Class
1st Mijkelh Lyrical Allure

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Zen's Grab Your Gear

Best Of Opposite Sex
Goldenasset's Stir It Up

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Rapscallion's Riding The Storm Out

Best Puppy In Breed
Goldenasset's Stir It Up


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Goldenasset's Stir It Up

Reserve Winners Bitch
Goldenasset's Three Little Birds

Senior Puppy Bitch Class
1st Goldenasset's Stir It Up

Canadian Bred Bitch Class
1st Goldenasset's Three Little Birds

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Boru's Black Cherry

Best Puppy In Breed
Boru's Black Cherry



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Boru's Black Cherry

Senior Puppy Bitch Class
1st Boru's Black Cherry

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Rudolf Valentino du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
Ch Kishniga's Diamond Lopitkina



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Abdeka's Bayaway Glendronach

Best Of Opposite Sex
Abdeka's Bayaway Glenisla

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Abdeka's Bayaway Glendronach


Winners Dog: (1-1-0-0)
Abdeka's Bayaway Glendronach

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Abdeka's Bayaway Glendronach


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Abdeka's Bayaway Glenisla

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Abdeka's Bayaway Glenisla

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Daclier's Knight Rider

Best Of Opposite Sex
Daydreamers Chetcote Jazz N Blues

Select Dog
Ch Egbar N Palakore Mr Moonlight



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Daydreamers Chetcote Jazz N Blues

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Daydreamers Chetcote Jazz N Blues

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch GrandGables Ms Cilla Black

Best Puppy In Breed
Ch GrandGables Ms Cilla Black

Select Bitch
Ch Trakehndachs Glamour Girl For Sunrise-XO



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Freestyle's Wildest Dream With Hunu

Best Puppy In Breed
Freestyle's Wildest Dream With Hunu



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Freestyle's Wildest Dream With Hunu

Senior Puppy Bitch Class
1st Freestyle's Wildest Dream With Hunu

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hollyrood Stewart At Witsend


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hollyrood Stewart At Witsend

12-18 Month Dog Class
1st Hollyrood Stewart At Witsend


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (1-0-2-3)
GCh Three Little Birds' Grooving ToThe Music

Best Of Opposite Sex
Ch Doscartha Quiet Thunder Of Ulster

Select Dog
Ch Baileysong Now N Forever

Select Bitch
GCh Castlekeep's Scarlet Magnolia


Winners Dog: (1-0-2-3)
Baileysong Black Granite

Open Dog Class
1st Baileysong Black Granite


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Osiris A Standing Ovation Xo



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Kopera's Redgee Or Not

Best Puppy In Breed
Nirokii Da Vinci Code At Kopera


Winners Dog: (1-0-1-0)
Nirokii Da Vinci Code At Kopera

Junior Puppy Dog Class
1st Nirokii Da Vinci Code At Kopera


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 7 pts (0-3-1-4)
GCh Mylakhan Karob So Be It

Best Of Opposite Sex
Ch Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin

Select Bitch
Ch Caristeda Dadaelis Baziloraius



Winners Bitch: (0-3-1-4)
Khamsin's Cadence

Reserve Winners Bitch
Khamsin's Melody

12-18 Month Bitch Class
1st Khamsin's Melody

Open Bitch Class
1st Khamsin's Cadence
2nd Windstorm Be Unmistakeable

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Comar's Strawberry Kiwi

Best Puppy In Breed
Comar's Strawberry Kiwi

Select Bitch
Ch McCartney's Pamz Playgirl


4-6 Month Dog Class
1st Comar's Bold And Reckless


Winners Bitch: (0-2-0-1)
Comar's Strawberry Kiwi

Reserve Winners Bitch
Shetara's Picture Of Lily

Senior Puppy Bitch Class
1st Comar's Strawberry Kiwi

Open Bitch Class
1st Shetara's Picture Of Lily

4-6 Month Bitch Class
1st Comar's River Deep Mountain High





Group 3 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   49
Group 2nd   Ch Kristaris Barking Up The Right Tree   Siberian Husky   48
Group 3rd   
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra
  Great Dane   44
Group 4th    Drewsar Just Keep Swimming   Portuguese Water Dog   43
BPIG   
Snowmist's Waking Up The Nation
  Siberian Husky   3
Best Baby Puppy In Group    Snowmist's Yachtsman   Siberian Husky   0
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Ice Gangsta's Arrow Of Thunder

Best Puppy In Breed
Kasaan N Terrapin's Ultimate Addiction


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Timaru Guardian Of The North

Best Puppy In Breed
Timaru Guardian Of The North


Winners Dog: (1-0-0-0)
Timaru Guardian Of The North

Senior Puppy Dog Class
1st Timaru Guardian Of The North


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Alpenbliss Travelin Man

Best Of Opposite Sex
Dudswelriver The Girl Is Mine

Best Puppy In Breed
Dudswelriver The Girl Is Mine



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Dudswelriver The Girl Is Mine

Junior Puppy Bitch Class
1st Dudswelriver The Girl Is Mine

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Odessa Tinuveil At AK9

Best Of Opposite Sex
Deneb Keitos Hagrid Rubeus

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Odessa Tinuveil At AK9

Best Puppy In Breed
Deneb Keitos Hagrid Rubeus


Winners Dog: (1-1-0-0)
Deneb Keitos Hagrid Rubeus

Junior Puppy Dog Class
1st Deneb Keitos Hagrid Rubeus


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Odessa Tinuveil At AK9

Open Bitch Class
1st Odessa Tinuveil At AK9

Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 9 pts (2-5-2-1)
Ch Haltonhills Tickitbou Swan Song

Best Of Opposite Sex
Ch Fyrecreek's Confident

Best Of Winners: (2-5-2-1)
Bellavita's Fashionista

Best Puppy In Breed
Bellavita's Fashionista

Select Dog
Ch Fyrecreek's Stone Cold


Winners Dog: (2-5-2-1)
Bellavita's Trendsetter

Reserve Winners Dog
K Krew-Anscha In Sevinth Heaven

Junior Puppy Dog Class
1st Bellavita's Trendsetter

Open Dog Class
1st K Krew-Anscha In Sevinth Heaven

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
North Kingdom's Summer Solstice

Best Puppy In Breed
North Kingdom's Stars Aligned



Winners Bitch: (0-2-0-0)
North Kingdom's Summer Solstice

Reserve Winners Bitch
North Kingdom's Stars Aligned

Junior Puppy Bitch Class
1st North Kingdom's Stars Aligned

Open Bitch Class
1st North Kingdom's Summer Solstice

Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 7 pts (2-2-3-1)
GCh Liberator's Kodachrome

Best Of Opposite Sex
Dobereich's Wild Jasmine

Best Of Winners: (2-2-3-1)
Ravalleses Ignite The Fire

Best Puppy In Breed
Ch Arket's Rock E Rogue

Select Dog
Ch Arket's Rock E Rogue

Select Bitch
Ch Themiscyra Step Into Your Power


Winners Dog: (2-2-3-1)
Ravalleses Ignite The Fire

Reserve Winners Dog
Liberator's Good Vibrations

Junior Puppy Dog Class
1st Liberator's Good Vibrations

Open Dog Class
1st Ravalleses Ignite The Fire


Winners Bitch: (2-2-3-1)
Dobereich's Wild Jasmine

Reserve Winners Bitch
Outlaws Buchanan V Liberator

Senior Puppy Bitch Class
1st Dobereich's Wild Jasmine

Open Bitch Class
1st Outlaws Buchanan V Liberator

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Teffills Enikei

Best Of Opposite Sex
Cr Sinead's Legacy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Teffills Enikei

Best Puppy In Breed
Cr Sinead's Legacy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Teffills Enikei

Open Dog Class
1st Teffills Enikei


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cr Sinead's Legacy

Junior Puppy Bitch Class
1st Cr Sinead's Legacy

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 8 pts (2-5-1-1)
Drewsar Just Keep Swimming

Best Of Opposite Sex
GCh Downeast Drewsar Kwik Hitter

Best Of Winners: (2-5-1-1)
Drewsar Just Keep Swimming

Best Puppy In Breed
Keevabay's Rare Event


Winners Dog: (2-5-1-1)
Del Sur's Makin My Way Downtown

Reserve Winners Dog
Claircreek Donovan

12-18 Month Dog Class
1st Del Sur's Makin My Way Downtown
2nd Claircreek Donovan


Winners Bitch: (2-5-1-1)
Drewsar Just Keep Swimming

Reserve Winners Bitch
Keevabay's Rare Event

Junior Puppy Bitch Class
1st Keevabay's Rare Event

Senior Puppy Bitch Class
1st Fado's Private Dancer

12-18 Month Bitch Class
1st Keevabay's Valiant Charm
2nd Seabury Vulcan Marina Del Rey

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Drewsar Just Keep Swimming

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Supersammy's Hera

Best Puppy In Breed
Supersammy's Hera



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Supersammy's Hera

Reserve Winners Bitch
Nikita Zimnya Dusha De Sobaka

Senior Puppy Bitch Class
1st Supersammy's Hera

12-18 Month Bitch Class
1st Nikita Zimnya Dusha De Sobaka

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Selectiondor Aspen Leafs Quebecoise

Best Of Opposite Sex
Ch Eugen I-Ra A Handsome Boy

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Selectiondor Aspen Leafs Quebecoise


Winners Dog: (1-2-1-0)
Lindsayleigh's Iron Man

12-18 Month Dog Class
1st Lindsayleigh's Iron Man

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Kristaris Barking Up The Right Tree

Best Of Opposite Sex
Snowmist's Ruffles

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Snowmist's Waking Up The Nation

Best Puppy In Breed
Snowmist's Waking Up The Nation


Winners Dog: (1-2-1-0)
Snowmist's Waking Up The Nation

Junior Puppy Dog Class
1st Snowmist's Waking Up The Nation

4-6 Month Dog Class
1st Snowmist's Yachtsman


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Snowmist's Ruffles

Reserve Winners Bitch
Unicornhill Redemption

Senior Puppy Bitch Class
1st Unicornhill Redemption

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Snowmist's Ruffles





Group 4 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Fleet St Forged At Hampton Court
  Fox Terrier (Wire)   31
Group 2nd   Ch Skyehigh's James Bay   West Highland White Terrier   30
Group 3rd   
Ch Benchmark's Best Kept Man
  Border Terrier   26
Group 4th   
Ch Boreal Notorious Hennessey X.O.
  Soft-Coated Wheaten Terrier   25
BPIG    Skyehigh's Hip Hip Hooray   West Highland White Terrier   3
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cast Iron Pepsi Please For Fairstone

Best Of Opposite Sex
Longvue Yeloman Triple Play At Penaire

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cast Iron Pepsi Please For Fairstone

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ispy Eons A Game Changer

Best Of Opposite Sex
Ch Ispy Its Game Night At Eon

Best Puppy In Breed
Ch Ispy Its Game Night At Eon

Select Dog
Ch L'End Show Must Be Winner


Winners Dog: (1-0-1-1)
Ispy Eons A Game Changer

12-18 Month Dog Class
1st Ispy Eons A Game Changer


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Benchmark's Best Kept Man



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Thunderally's Mischevious Casper



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dariant Narcissus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dariant Narcissus

Open Dog Class
1st Dariant Narcissus


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fleet St Forged At Hampton Court



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Finnabair Blue Suede Shoes


Winners Dog: (1-0-0-0)
Finnabair Blue Suede Shoes

Open Dog Class
1st Finnabair Blue Suede Shoes


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Rexroth Every Cloud Has A Silver Lining

Best Of Opposite Sex
Rexroth Cup Of Tea

Best Puppy In Breed
Rexroth Cup Of Tea



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Rexroth Cup Of Tea

Junior Puppy Bitch Class
1st Rexroth Cup Of Tea

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Paradym Fairewood Onwards And Upwards

Best Of Opposite Sex
Ch Paradym Cool Your Jets

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Paradym Fairewood Onwards And Upwards


Winners Dog: (1-1-1-0)
Paradym Back In The Saddle Again

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Paradym Back In The Saddle Again


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Paradym Fairewood Onwards And Upwards

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Paradym Fairewood Onwards And Upwards

4-6 Month Bitch Class
1st Paradym Just For Laughs

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxbend How Sweet It Is



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Andado's I Speak Of D Pompadus

Best Of Opposite Sex
Andado's Perfect Shot

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Andado's I Speak Of D Pompadus


Winners Dog: (1-2-0-0)
Andado's I Speak Of D Pompadus

12-18 Month Dog Class
1st Andado's I Speak Of D Pompadus


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Andado's Perfect Shot

Reserve Winners Bitch
Ratitatt I'm Smitten At Venturehill

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Andado's Perfect Shot

Open Bitch Class
1st Ratitatt I'm Smitten At Venturehill

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Avalonis Crimson Flower

Best Puppy In Breed
Avalonis Crimson Flower



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Avalonis Crimson Flower

Senior Puppy Bitch Class
1st Avalonis Crimson Flower

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Boreal Notorious Hennessey X.O.

Best Of Opposite Sex
Marilou's One Margarita

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Marilou's One Margarita

Select Bitch
Ch Boreal SpecialK Kayleigh Grace


Winners Dog: (1-1-0-2)
Marilou's One Margarita

12-18 Month Dog Class
1st Marilou's One Margarita


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Wheatnbrooks Steel Magnolia

Open Bitch Class
1st Wheatnbrooks Steel Magnolia

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Clandara's Loverboy Of Deltorro

Best Of Opposite Sex
Clandara's Maybe Baby

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Clandara's Loverboy Of Deltorro


Winners Dog: (1-3-0-0)
Clandara's Loverboy Of Deltorro

12-18 Month Dog Class
1st Clandara's Loverboy Of Deltorro


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Clandara's Maybe Baby

Reserve Winners Bitch
Rolona's Playmate

Open Bitch Class
2nd Rolona's Playmate
3rd Clandara's Bad N' Boujee

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Skyehigh's James Bay

Best Of Opposite Sex
Skyehigh's J-Peg'd For Whitebriar

Best Puppy In Breed
Skyehigh's Hip Hip Hooray






Group 5 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   25
Group 2nd   
GCh CurlyQ's Firehouse Inferno
  Pug   24
Group 3rd   
Ch Shirmont Custom Built
  Cavalier King Charles Spaniel   22
Group 4th   
GCh Maplewood's I'm Sexy And I Know It
  Italian Greyhound   18
BPIG    Tinyprints Let Ur Colours Burst   Pomeranian   3
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Shirmont Custom Built

Best Of Opposite Sex
Sigma Chi's Anniversary Waltz

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Frostwood's Fire And Reign At Sigma Chi

Best Puppy In Breed
Frostwood's Fire And Reign At Sigma Chi

Select Dog
Ch Chadwick Best Dressed


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Sigma Chi's Anniversary Waltz

Open Bitch Class
1st Sigma Chi's Anniversary Waltz

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cogie's One With The Force



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Denali's Best Kept Secret

Best Of Opposite Sex
Ch Fiery Fame Vow Of Love

Best Puppy In Breed
Ch Denali's Best Kept Secret

Select Dog
GChB Sassytails I Go Commando



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Vogue Covergirl Of Russisch Geist N Kra



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch KRA's The Mighty Hercules



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Weylinmarsh's Ring For Mariposa

Best Puppy In Breed
Ashstone's Belle Of The Ball



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Ashstone's Belle Of The Ball

Reserve Winners Bitch
Seda's Cuidadora Invierno At Amistosa De

Junior Puppy Bitch Class
1st Ashstone's Belle Of The Ball

12-18 Month Bitch Class
1st Seda's Cuidadora Invierno At Amistosa De

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Willowgates Light My Fire

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Maplewood's I'm Sexy And I Know It



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bluechip Man Of Steel


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bluechip Man Of Steel

12-18 Month Dog Class
1st Bluechip Man Of Steel


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lionking Blaze Of Glory



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Tinyprints Let Ur Colours Burst

Best Of Opposite Sex
Ch Tinyprints Charming Win

Best Puppy In Breed
Tinyprints Let Ur Colours Burst



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Tinyprints Let Ur Colours Burst

Reserve Winners Bitch
Tinyprints Winning In Fashion

Junior Puppy Bitch Class
1st Tinyprints Let Ur Colours Burst

Open Bitch Class
1st Tinyprints Winning In Fashion

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh CurlyQ's Firehouse Inferno

Select Dog
Ch Jimary's Walkin An Chewin Gum



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Oz's Floral Passion

Best Of Opposite Sex
Oz's Run Run Runaway

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Oz's Technicolor Triumph

Best Puppy In Breed
Oz's Run Run Runaway


Winners Dog: (2-1-0-1)
Oz's Run Run Runaway

Reserve Winners Dog
Oz's Final Curtain

Senior Puppy Dog Class
1st Oz's Final Curtain

Open Dog Class
1st Oz's Run Run Runaway


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Oz's Technicolor Triumph

Open Bitch Class
1st Oz's Technicolor Triumph





Group 6 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   23
Group 2nd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJin
  Chinese Shar-Pei   18
Group 3rd   
GCh Stormin's Chateaubriand At Foxmoor P'Cherie
  French Bulldog   17
Group 4th   
GCh Brightspot Macho Uno
  Dalmatian   16
BPIG   
Ch Lakeridge Spending It In Style
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Stormin Hammie Davis Jr At Foxmoor Petite Cherie   French Bulldog   0
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Bulldacious Lucky Underpants

Best Of Opposite Sex
Bulldacious Va Va Voom

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Pelee's Standing Strong In The Chaos

Best Puppy In Breed
Pelee's Standing Strong In The Chaos


Winners Dog: (2-2-1-0)
Pelee's Standing Strong In The Chaos

Reserve Winners Dog
Bulldacious Crazy Hot

Junior Puppy Dog Class
1st Pelee's Standing Strong In The Chaos

12-18 Month Dog Class
1st Bulldacious Crazy Hot


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Bulldacious Va Va Voom

Reserve Winners Bitch
Pelee Bulldacious You Had At Hello

12-18 Month Bitch Class
1st Pelee Bulldacious You Had At Hello

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bulldacious Va Va Voom

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJin



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Long Feng Nightcrawler



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Brightspot Macho Uno


4-6 Month Dog Class
1st Suttella's Rewrite The Stars


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stormin's Chateaubriand At Foxmoor P'Cherie


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Daveren's Canadian Edition

Best Of Opposite Sex
Supervictus Karma's Carbon Copy



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Supervictus Karma's Carbon Copy

Reserve Winners Bitch
Supervictus Poison Ivy

12-18 Month Bitch Class
1st Supervictus Karma's Carbon Copy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Supervictus Poison Ivy

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Discover Fortune N Glory At Keesbrook



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Desiderata Idecleir Callista



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Honeypenny Eternal Elvis

Best Of Opposite Sex
Shivons Sparkling Crystal

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Honeypenny Eternal Elvis

Best Puppy In Breed
Honeypenny Eternal Elvis


Winners Dog: (1-2-0-0)
Honeypenny Eternal Elvis

Senior Puppy Dog Class
1st Honeypenny Eternal Elvis


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shivons Sparkling Crystal

Reserve Winners Bitch
Bellefleet's Pedal To The Metal

Senior Puppy Bitch Class
1st Bellefleet's Pedal To The Metal

12-18 Month Bitch Class
1st Shivons Sparkling Crystal

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS

Best Of Opposite Sex
Ch Lakeridge Spending It In Style

Best Puppy In Breed
Ch Lakeridge Spending It In Style



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Tolka's Shot In The Dark

Reserve Winners Bitch
Jax Miss Independent At Sanvar

Junior Puppy Bitch Class
1st Bloom's Poise N Envy At Solecya

Senior Puppy Bitch Class
1st Tolka's Shot In The Dark

12-18 Month Bitch Class
1st Jax Miss Independent At Sanvar

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wolfriver Taiho Koki



4-6 Month Bitch Class
1st Hibiscus Chisana Takaramono

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Schutzu's Baby Shark

Best Puppy In Breed
Schutzu's Baby Shark


Winners Dog: (1-0-0-0)
Schutzu's Baby Shark

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Schutzu's Baby Shark




Group 7 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tasiahills Merrymops The One
  Old English Sheepdog   39
Group 2nd   
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer
  Berger Picard   37
Group 3rd   
GChB Boyero Triple Twist Salto
  Bouvier des Flandres   36
Group 4th   
GChB Vulcan's Bleue At Bayouland
  Australian Shepherd   35
BPIG   
Dragonjoy Horatio Caine
  Welsh Corgi (Pembroke)   5
Best Baby Puppy In Group    Kyons Flinke Finnick   Norwegian Buhund   0
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Uretopia N Outrun Bold Venture


Winners Dog: (1-0-1-0)
Uretopia's Its Gonna Get Loud

Open Dog Class
1st Uretopia's Its Gonna Get Loud


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 9 pts (4-1-1-4)
GChB Vulcan's Bleue At Bayouland

Best Of Opposite Sex
Ch Please Veni Vidi Vici

Best Of Winners: (4-1-1-4)
Northside Enough Is Enough

Select Bitch
Ch Ninebark Meadowlawn Nitelite Of Callaway


Winners Bitch: (4-1-1-4)
Northside Enough Is Enough

Canadian Bred Bitch Class
1st Northside Enough Is Enough

4-6 Month Bitch Class
1st Morningdove Ninebark Summer Fling Of Oracle





4-6 Month Bitch Class
1st Cameron's Blythe Spirit

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Sterlingden Elton Du Belgiador

Best Of Opposite Sex
Casryn's Strong Focused N Fierce



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Casryn's Strong Focused N Fierce

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Casryn's Strong Focused N Fierce

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Assets Take A Chance On Me



4-6 Month Bitch Class
1st Bellaclan Hotter Than A Teapot

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Boyero Triple Twist Salto



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Fameuse Finniloo Bella's Liberi

Best Of Opposite Sex
Ch Llewellyn Kairos de la Chaume du Bois Dieu



Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kaymann's The Elite Of Sealore



Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cardross Lydia



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Blasienberg's Essex


Winners Dog: (1-0-0-0)
Blasienberg's Essex

Open Dog Class
1st Blasienberg's Essex


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kimura's Flink

Best Of Opposite Sex
Kyon's En Perle Viking Jente

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kimura's Flink


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kimura's Flink

Open Dog Class
1st Kimura's Flink

4-6 Month Dog Class
1st Kyons Flinke Finnick


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kyon's En Perle Viking Jente

Open Bitch Class
1st Kyon's En Perle Viking Jente

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Tasiahills Merrymops The One

Best Puppy In Breed
Tasiahills Royal Sir Galahad


Winners Dog: (1-0-1-0)
Tasiahills Royal Sir Galahad

Senior Puppy Dog Class
1st Tasiahills Royal Sir Galahad


Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Brantstar's Fashion Trendsetter

Best Of Opposite Sex
Ch Kelbren Iced Martyni

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Cermel Stairway To Heaven Rsv

Best Puppy In Breed
Ch Kelbren Iced Martyni


Winners Dog: (1-1-1-1)
Cermel Stairway To Heaven Rsv

Canadian Bred Dog Class
1st Cermel Stairway To Heaven Rsv


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Cermel Kiss Me At The Gardengate

12-18 Month Bitch Class
1st Cermel Kiss Me At The Gardengate

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Esrohollow Mele Kalikimaka

Best Of Opposite Sex
Esrohollow Flip That Tab

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Esrohollow Mele Kalikimaka


Winners Dog: (1-3-0-0)
Esrohollow Mele Kalikimaka

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Esrohollow Mele Kalikimaka


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Esrohollow Flip That Tab

Reserve Winners Bitch
Esrohollow's Dynamic Equation

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Esrohollow's Dynamic Equation

Open Bitch Class
1st Esrohollow Flip That Tab
2nd Esrohollow Cashed Out

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Ch Dragonjoy Cotton Candy

Best Of Opposite Sex
Calawynn As You Like It

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Calawynn As You Like It

Best Puppy In Breed
Dragonjoy Horatio Caine


Winners Dog: (2-2-1-1)
Calawynn As You Like It

Reserve Winners Dog
Dragonjoy Horatio Caine

Junior Puppy Dog Class
1st Dragonjoy Horatio Caine

Open Dog Class
1st Calawynn As You Like It


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Mistycor Evangelista

Reserve Winners Bitch
Ravinel The Enchantress

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ravinel The Enchantress

Open Bitch Class
1st Mistycor Evangelista

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By