Trillium Dog Fanciers
Sunday, October 30, 2022



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS RBIS CAN GCHS / AM CH / RO JCH Midnight Lady's Rumble In The Jungle, AOM
"Zombie"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Zsuzsa Somos-Soos, Christina Koffman-Heard, Daniel Koffman and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Robert Dawson
West Highland White Terrier  
GChG Skyehigh's Video Game
Points: 414 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Robert Dawson
Poodle (Standard)  
GChS Classique Ivy Lane Moonstruck
Points: 388
Best Puppy In Show
Judge: Robert Dawson
Rhodesian Ridgeback  
FoxTrot's Boomer's Legacy
Best Baby Puppy In Show
Judge: Robert Dawson
French Bulldog  
Stormin Steeling Home Base








Group 1 - Robert Dawson Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   97
Group 2nd   
GChS Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   96
Group 3rd   
GCh Leaside's California Blues
  Pointer (German Short-Haired)   93
Group 4th   
GChB Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time
  Spaniel (English Springer)   82
BPIG    Rivergold's First Lil' Princess   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Clussexx Chicago Coffee Bean   Spaniel (Welsh Springer)   0
Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Treebeard's Open The Pod Doors

Best Of Opposite Sex
Bayport's A Step In Time

Best Puppy In Breed
Bayport's A Step In Time



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bayport's A Step In Time

Junior Puppy Bitch Class
1st Bayport's A Step In Time

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Solivia's Extra Extra At Zephyr

Best Puppy In Breed
Solivia's Extra Extra At Zephyr


Winners Dog: (1-0-0-0)
Solivia's Extra Extra At Zephyr

Senior Puppy Dog Class
1st Solivia's Extra Extra At Zephyr


Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 10 pts (0-3-3-5)
GChG Leaside's California Blues

Best Of Opposite Sex
GCh Legacyk & Stannyfield's Top Shelf

Best Puppy In Breed
Blastem's All Time High

Select Dog
GCh Springrun's Hotter Than That

Select Bitch
GCh Fogelhund's Big Ole Betsy


4-6 Month Dog Class
1st Lakota Hills Lord Of The Ring


Winners Bitch: (0-3-3-5)
Blastem's All Time High

Reserve Winners Bitch
Fogelhund's Miss Demeanor

Junior Puppy Bitch Class
1st Blastem's All Time High
2nd Blastem's Just Like H20@Stannyfield

Open Bitch Class
1st Fogelhund's Miss Demeanor

4-6 Month Bitch Class
1st Stannyfield & Legacyk's Magic Of Dixie

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 8 pts (2-1-4-2)
GChG Rush's Just Another Werewolf

Best Of Opposite Sex
GChB Rush's True Illusion

Best Of Winners: (2-1-4-2)
Duenorth The Music Man

Select Dog
GChB Inglis The Falconeious Star

Select Bitch
Ch Duenorth Guess Who


Winners Dog: (2-1-4-2)
Duenorth The Music Man

Reserve Winners Dog
Duenorth Music Is Magic

Canadian Bred Dog Class
1st Duenorth The Music Man

Open Dog Class
1st Duenorth Music Is Magic


Winners Bitch: (2-1-4-2)
Butterblac's Frozen Gem

Open Bitch Class
1st Butterblac's Frozen Gem

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 9 pts (3-6-1-0)
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae

Best Of Opposite Sex
Paradocs Last Dance

Best Of Winners: (3-6-1-0)
Paradocs Last Dance

Best Puppy In Breed
Rickway Fast To Cipher At Westmeadow

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChG Roaneden's Shorelander

Best Of Opposite Sex
Kalmegess' Four The Roses

Best Puppy In Breed
Kalmegess' Four The Roses

Select Dog
GCh Mikea's Keeping It At The Red Line



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Kalmegess' Four The Roses

Senior Puppy Bitch Class
1st Kalmegess' Four The Roses

4-6 Month Bitch Class
1st Tuffntendr A Sketch Of A Little River

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clos Erasmus Doctor House



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Dochas' Summer Rose

Select Bitch
Ch Aki Spirit Of Dochas



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rexbon N Mar-K's Who's The Fairest


Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GChS Sherlock's Right On Q

Best Of Opposite Sex
GChS Carnaby Especially Rockette

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Carnaby Crocodile Rock

Best Puppy In Breed
Carnaby Crocodile Rock

Select Dog
GChB Nonnies Atomic Number Six


Winners Dog: (1-2-2-1)
Carnaby Crocodile Rock

Senior Puppy Dog Class
1st Carnaby Crocodile Rock


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Proclaim's Wildly Improbable

Reserve Winners Bitch
Carnaby Chili Pepper

Senior Puppy Bitch Class
1st Carnaby Chili Pepper

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Proclaim's Wildly Improbable

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Hartsage Rysan's Diana By Design


4-6 Month Dog Class
1st Clussexx Chicago Coffee Bean

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 10 pts (2-5-1-3)
Ch ZenithTopwinn Keeping The Dream Alive Hajislvrlea

Best Of Opposite Sex
GChB Calabri Life 'N Seoul Of The Party

Best Of Winners: (2-5-1-3)
Harbourpoint's 1st Bluenose

Best Puppy In Breed
Harbourpoint's 1st Bluenose

Select Bitch
Ch Bonneterre Chibi Sweet Pepper


Winners Dog: (2-5-1-3)
Bonneterre Razz Ma Tazz

Reserve Winners Dog
Calabri Royal Clarkson

Junior Puppy Dog Class
1st Bonneterre Razz Ma Tazz

Senior Puppy Dog Class
1st Calabri Royal Clarkson


Winners Bitch: (2-5-1-3)
Harbourpoint's 1st Bluenose

Reserve Winners Bitch
Stoney Lake Scorchin Hot

Junior Puppy Bitch Class
1st Stoney Lake Scorchin Hot
2nd Manuus Penny

Senior Puppy Bitch Class
1st Harbourpoint's 1st Bluenose

12-18 Month Bitch Class
1st Lienroc Anya Tell Your Story

Open Bitch Class
1st Paradox Laurels For Rata

4-6 Month Bitch Class
1st Ourdream's I'd Wanna Be Me Too
2nd Ourdream's Talk Dirty To Me

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 5 pts (0-2-3-1)
GCh Silversmith New Horizon Rocket Man

Best Of Opposite Sex
Ch Oakpoint's Heaven Sent

Best Puppy In Breed
Wynder's Shark Infested Waters

Select Dog
Ch Trademark's First Edition


4-6 Month Dog Class
1st Oakpoint's Supercharged





Group 2 - Eugene Blake Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Mylakhan Karob So Be It
  Saluki   71
Group 2nd   
GCh Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   69
Group 3rd   
GChB Chilcotin's Silver Cloud
  Dachshund (Standard Smooth)   68
Group 4th   
Ch Cariad's Isn't It Time
  Whippet   67
BPIG   
FoxTrot's Boomer's Legacy
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Baby Puppy In Group    Wunder Keep On Dreaming   Whippet   0
Judge: Eugene Blake

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Knightwinds Tiziri



Judge: Eugene Blake

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Zen's Grab Your Gear



Judge: Eugene Blake

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lemonladies Peter



Judge: Eugene Blake

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Boru's Surrealism


4-6 Month Dog Class
1st Boru's The Majestic For Nimrod


Judge: Eugene Blake

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
Simple Obsession Make Me Happy

Best Puppy In Breed
Elmden's Everlong



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Simple Obsession Make Me Happy

Reserve Winners Bitch
Elmden's Everlong

Junior Puppy Bitch Class
1st Kinobi Sunshine Of Your Love

Senior Puppy Bitch Class
1st Elmden's Everlong

Open Bitch Class
1st Simple Obsession Make Me Happy

4-6 Month Bitch Class
1st Elance Winsome Wilhelmina

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 9 pts (3-3-3-1)
GChS Virgo Southern Comfort

Best Of Opposite Sex
Ch Starling's Lady In Red

Best Of Winners: (3-3-3-1)
Westwinds Zeus's Sweet 'n' Spicy Golden Goddess ML

Best Puppy In Breed
Westwinds Zeus's Sweet 'n' Spicy Golden Goddess ML

Select Dog
GCh Palakore's Flip The Coin


Winners Dog: (3-3-3-1)
Starlings Man About Town

Reserve Winners Dog
Palakore's Moon Tiger

Junior Puppy Dog Class
1st Palakore's Moon Tiger

Senior Puppy Dog Class
1st Starlings Man About Town

12-18 Month Dog Class
1st Doxieluv Rocket Man

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Trakehndachs MS Country Queen

Best Of Opposite Sex
Trakehndachs Brouhaha For Sunrise-XO

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Trakehndachs MS Country Queen

Best Puppy In Breed
Trakehndachs MS Country Queen

Select Dog
GCh Leaside's Sweet Treat MS


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Trakehndachs MS Country Queen

Reserve Winners Bitch
Trakehndachs One For The Bunny

Senior Puppy Bitch Class
1st Trakehndachs MS Country Queen

Open Bitch Class
1st Trakehndachs One For The Bunny

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts (0-1-3-1)
GChS Granvalero Moonbeam Special SL

Best Of Opposite Sex
GCh Endachs Butter Tart

Select Dog
GChG Altadach Aston Martin SL



Winners Bitch: (0-1-3-1)
Telkel Look At Me Now SL

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Telkel Look At Me Now SL

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Chilcotin's Silver Cloud



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Starbarrack Sweet Victory SW

Best Of Opposite Sex
Victory Nadine Honey Is That You SW

Select Dog
Ch Usonia's Jeremiah Was A Bullfrog V Lowdown


Judge: Eugene Blake

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fanta's Tazmanian Devil

Best Of Opposite Sex
Fanta's Summer Breeze

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fanta's Tazmanian Devil


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fanta's Tazmanian Devil

12-18 Month Dog Class
1st Fanta's Tazmanian Devil


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fanta's Summer Breeze

12-18 Month Bitch Class
1st Fanta's Summer Breeze

Judge: Eugene Blake

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations

Best Puppy In Breed
Conestoga & Crossroads Family Tradition


Judge: Eugene Blake

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Osiris Eretz Hypnotic

Best Of Opposite Sex
Osiris Legacy Xo

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Osiris Eretz Hypnotic

Best Puppy In Breed
Osiris Eretz Hypnotic


Winners Dog: (1-1-0-0)
Osiris Eretz Hypnotic

Senior Puppy Dog Class
1st Osiris Eretz Hypnotic


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Osiris Legacy Xo

Open Bitch Class
1st Osiris Legacy Xo

Judge: Eugene Blake

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
FoxTrot's Boomer's Legacy

Best Of Opposite Sex
GChB Kopera's Golden Gait

Best Of Winners: (2-1-0-1)
FoxTrot's Boomer's Legacy

Best Puppy In Breed
FoxTrot's Boomer's Legacy


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Priderock's Keeping Up Appearances

Junior Puppy Bitch Class
1st Priderock's Keeping Up Appearances

Judge: Eugene Blake

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Mylakhan Karob So Be It

Best Of Opposite Sex
GCh Windstorm Dream Weaver Denali



Judge: Eugene Blake

Best Of Breed: 12 pts (3-3-0-7)
GChB Cariad's Isn't It Time

Best Of Opposite Sex
Cariad N Robbins Cash Cab

Best Of Winners: (3-3-0-7)
Cariad's Behind The Mask At Wunder

Best Puppy In Breed
Cariad's Behind The Mask At Wunder

Select Bitch
GCh Vrymeer Sonata


Winners Dog: (3-3-0-7)
Cariad N Robbins Cash Cab

Reserve Winners Dog
Jetstream Paragon

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Cariad N Robbins Cash Cab
2nd Jetstream Paragon

Open Dog Class
1st Domino Group Of Seven

4-6 Month Dog Class
1st Wunder Keep On Dreaming


Winners Bitch: (3-3-0-7)
Cariad's Behind The Mask At Wunder

Reserve Winners Bitch
Jetstream Do You Believe In Magic

Junior Puppy Bitch Class
1st Cariad's Behind The Mask At Wunder

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jetstream Do You Believe In Magic
2nd Jetstream English Romance

4-6 Month Bitch Class
1st Jetstream Ooh La Latte





Group 3 - Gary Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Sendosan Naxxramas
  Akita   45
Group 2nd   
GChB Fado's Estrelaleal Rei
  Portuguese Water Dog   38
Group 3rd   
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle
  Newfoundland   37
Group 4th   
Ch Snoebears Astrid At Sugarrun
  Siberian Husky   36
BPIG   
Ch Snoebears Astrid At Sugarrun
  Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ravalleses Once You Go Black
  Doberman Pinscher   0
Judge: Gary Anderson

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
GChS Sendosan Naxxramas

Best Of Opposite Sex
Indevor No-One But You

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Lodale's Raiden Majestic Kiss

Best Puppy In Breed
Ruthdales First Klas Centurion Gladiator

Select Dog
Ch Marqway's Heir Apparent


Winners Bitch: (2-2-3-0)
Indevor No-One But You

Reserve Winners Bitch
Lodale's Sakura Majestic Kiss

12-18 Month Bitch Class
1st Indevor No-One But You

Open Bitch Class
1st Lodale's Sakura Majestic Kiss

Judge: Gary Anderson

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
GCh Uppercut All My Hope

Best Of Opposite Sex
Xelascon Hindsight Twenty/Twenty

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Xelascon Hindsight Twenty/Twenty

Select Bitch
Ch Xelascon Head Over Heels


Winners Dog: (2-1-0-2)
Xelascon Hindsight Twenty/Twenty

Reserve Winners Dog
Uppercut Man In Black

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Uppercut Man In Black

Open Dog Class
1st Xelascon Hindsight Twenty/Twenty

Judge: Gary Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Amulets Fastback Eleanor At Bravesouls N Deversailles

Best Puppy In Breed
Bravesouls Fearsome Arya



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Bravesouls Fearsome Arya

Junior Puppy Bitch Class
1st Bravesouls Fearsome Arya

Judge: Gary Anderson

Best Of Breed: 10 pts (1-3-2-5)
GCh ConnQuest Best Of Both Worlds

Best Of Opposite Sex
GChG Wendorf's One'der Boy V Ruler

Best Of Winners: (1-3-2-5)
Magnolia's Enemies By Monday

Best Puppy In Breed
GCh Jolydobes Liberty Lily

Select Dog
GCh A-List Endless Journey

Select Bitch
GCh Phillmar v XenStar Eye Of The Tiger


Winners Dog: (1-3-2-5)
Magnolia's Enemies By Monday

Open Dog Class
1st Magnolia's Enemies By Monday

4-6 Month Dog Class
1st Ravalleses Once You Go Black

Judge: Gary Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Danetastixs Bust A Move

Select Dog
GChB Jerdans The Great Code



Judge: Gary Anderson

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GChB Shanlimore Cidwm Glenire

Best Of Opposite Sex
GCh Cidwm's Evry Cloud Hasa Slvr Lining

Select Dog
GCh Skeenawhip Karma Bear

Select Bitch
Ch Pyrvalley's Heart Of Gold



Judge: Gary Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle



Judge: Gary Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Fado's Estrelaleal Rei



Judge: Gary Anderson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Esmonds Canadian Shield

Best Of Opposite Sex
Roxanhaus' Royal Flush

Best Puppy In Breed
Roxanhaus' Royal Flush



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Roxanhaus' Royal Flush

Reserve Winners Bitch
Maxima Black Vesna

Senior Puppy Bitch Class
1st Roxanhaus' Royal Flush

Open Bitch Class
1st Maxima Black Vesna

Judge: Gary Anderson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Eugen I-Ra A Handsome Boy

Best Of Opposite Sex
Bluechip Xcetera

Best Puppy In Breed
Eugen Vittoria Nera Lady In Red



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Bluechip Xcetera

Reserve Winners Bitch
Eugen Vittoria Nera Lady In Red

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Eugen Vittoria Nera Lady In Red

Open Bitch Class
1st Bluechip Xcetera

Judge: Gary Anderson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Snoebears Astrid At Sugarrun

Best Of Opposite Sex
Ch Snowmist's Swagger

Best Puppy In Breed
GCh Snoebears Astrid At Sugarrun

Select Bitch
Ch Perun's Mystic Topaz







Group 4 - Raymond Yurick Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   25
Group 2nd   Ch RexRoth's Cup Of Tea   Norfolk Terrier   22
Group 3rd   
GChG Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   21
Group 4th   
GCh Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh
  Dandie Dinmont Terrier   20
BPIG    Keepsake's No Jacket Required   Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sound The Alarm Von Ahndeggoense   Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Copperfields Shining Star



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Copperfields Shining Star

Open Bitch Class
1st Copperfields Shining Star

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Ispy Glaurieus Call Me Maeby



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Ispy Glaurieus Call Me Maeby

Reserve Winners Bitch
Ispy Eons All Stitched Up

12-18 Month Bitch Class
1st Ispy Eons All Stitched Up
2nd Lamz I Must Be Dreaming

Open Bitch Class
1st Ispy Glaurieus Call Me Maeby

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Edenbrae Isla's Eden Dances With Joy

Best Puppy In Breed
Meliagold's Madadh Garia



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Meliagold's Madadh Garia

Senior Puppy Bitch Class
1st Meliagold's Madadh Garia

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh

Select Dog
GCh Dariant Narcissus



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart's I'm Not For Everyone



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Symphonie's Dreams Come True

Best Of Opposite Sex
Kevric Dawn Of A Legend

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Kevric Emerald Dream

Best Puppy In Breed
Kevric Dawn Of A Legend


Winners Dog: (1-1-1-0)
Kevric Emerald Dream

Open Dog Class
1st Kevric Emerald Dream


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Kevric Dawn Of A Legend

Senior Puppy Bitch Class
1st Kevric Dawn Of A Legend

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB RexRoth's Cup Of Tea



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Massawippi Join The Circus

Best Of Opposite Sex
Brandenburg's Forever In Blue Jeans


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Banchory Bright Born

Best Puppy In Breed
Banchory Bright Born



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Banchory Bright Born

Reserve Winners Bitch
Toulin's I Needed You

12-18 Month Bitch Class
1st Toulin's I Needed You

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Banchory Bright Born

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Keepsake's No Jacket Required

Best Of Opposite Sex
Keepsake's Fashion Icon

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Keepsake's No Jacket Required

Best Puppy In Breed
Keepsake's No Jacket Required


Winners Dog: (1-3-0-0)
Keepsake's No Jacket Required

Junior Puppy Dog Class
1st Keepsake's No Jacket Required


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Keepsake's Fashion Icon

Reserve Winners Bitch
Keepsake's Tickled Pink

Junior Puppy Bitch Class
1st Keepsake's Fashion Icon
2nd Keepsake's Tickled Pink

Senior Puppy Bitch Class
1st Pinehome's Darling Ruby

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Quinta Od Guvernera



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Whitebriar Just Got Jabbed

Best Puppy In Breed
Skyehigh's Jive Talking



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Whitebriar Just Got Jabbed

Reserve Winners Bitch
Skyehigh's Jive Talking

Senior Puppy Bitch Class
1st Skyehigh's Jive Talking

Open Bitch Class
1st Whitebriar Just Got Jabbed





Group 5 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
GChG LionKing Blaze Of Glory
  Pekingese   53
Group 2nd   
GChG Maplewood's I'm Sexy And I Know It
  Italian Greyhound   50
Group 3rd   
Ch WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   46
Group 4th   
GChB Siosalach's Hammin It Up
  Pug   33
BPIG   
Ch WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Nordic Mano Gentis
  Havanese   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
To You Elensis-The Royal Choice

Best Puppy In Breed
To You Elensis-The Royal Choice


Winners Dog: (1-0-0-0)
To You Elensis-The Royal Choice

Junior Puppy Dog Class
1st To You Elensis-The Royal Choice


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Miso Found My Courage

Best Of Opposite Sex
GChB Lutindor Ohla Labella

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Bloomsbury Bubbalouie


Winners Dog: (1-2-1-1)
Bloomsbury Bubbalouie

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bloomsbury Bubbalouie


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Bloomsbury Bossa Nova

Reserve Winners Bitch
Bloomsbury Baby Spice

12-18 Month Bitch Class
1st Bloomsbury Bossa Nova

Open Bitch Class
1st Bloomsbury Baby Spice

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GCh Moongate Love You To The Moon

Best Of Opposite Sex
Bloomsbury Black Pearl

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Bloomsbury Bagginson

Best Puppy In Breed
GCh Moongate Love You To The Moon

Select Dog
Ch Bloomsbury Bugatti


Winners Dog: (2-1-2-0)
Bloomsbury Bagginson

Reserve Winners Dog
HLR Arcreya Resurgence

Open Dog Class
1st Bloomsbury Bagginson
2nd HLR Arcreya Resurgence


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Bloomsbury Black Pearl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bloomsbury Black Pearl

4-6 Month Bitch Class
1st Miso Miss Swipe Right
2nd Arcreya's Toasted Marshmallow

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Taja Pinball Wizard At Denali

Best Of Opposite Sex
Windwater Bombshell Betty

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Taja Pinball Wizard At Denali

Best Puppy In Breed
Taja Pinball Wizard At Denali


Winners Dog: (1-3-0-0)
Taja Pinball Wizard At Denali

Junior Puppy Dog Class
1st Taja Pinball Wizard At Denali


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Windwater Bombshell Betty

Reserve Winners Bitch
Denali's Circle Of Life

12-18 Month Bitch Class
1st Gardine Aurora Borealis

Open Bitch Class
1st Windwater Bombshell Betty
2nd Denali's Circle Of Life

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Weylinmarsh's Billie Jean

Best Of Opposite Sex
GChB Pegase du Domaine de Polana



4-6 Month Bitch Class
1st Cotondeneige Iris

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tickitbou's Designed By Louis

Best Of Opposite Sex
Tickitbou's Designed By Dior

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tickitbou's Designed By Louis

Best Puppy In Breed
Tickitbou's Designed By Louis


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tickitbou's Designed By Louis

Junior Puppy Dog Class
1st Tickitbou's Designed By Louis


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tickitbou's Designed By Dior

Junior Puppy Bitch Class
1st Tickitbou's Designed By Dior

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Pax Mundi N Tickitbou Allblack

Select Dog
GCh Royal Shaklands Balboa Rocky



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 12 pts (2-5-1-5)
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Best Of Opposite Sex
GCh Pocopayasos Frankly My Dear

Best Of Winners: (2-5-1-5)
Old Havana's Kilo Gram Watts

Best Puppy In Breed
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time


Winners Dog: (2-5-1-5)
Old Havana's Kilo Gram Watts

Reserve Winners Dog
Sonrisas Pongo At Old Havana

Junior Puppy Dog Class
1st Old Havana's Kilo Gram Watts

Open Dog Class
1st Sonrisas Pongo At Old Havana

4-6 Month Dog Class
1st Nordic Mano Gentis

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChG Maplewood's I'm Sexy And I Know It

Best Of Opposite Sex
Clandara's Go Ask Alice At Ladyday

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Clandara's Hot Couture

Best Puppy In Breed
Windwater Luminara


Winners Dog: (1-2-1-0)
Clandara's Hot Couture

12-18 Month Dog Class
1st Clandara's Hot Couture


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Clandara's Go Ask Alice At Ladyday

Reserve Winners Bitch
Windwater Luminara

Junior Puppy Bitch Class
1st Windwater Luminara

Open Bitch Class
1st Clandara's Go Ask Alice At Ladyday

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mightymites Scooter

Best Puppy In Breed
GCh Mightymites Scooter



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GChB Pinkribbon's The Bees Knees

Best Of Opposite Sex
Golden Leaf's Kingpin

Best Puppy In Breed
Bluechip Hidden Desire


Winners Dog: (2-0-0-1)
Golden Leaf's Kingpin

Reserve Winners Dog
Bluechip Hidden Desire

Open Dog Class
1st Golden Leaf's Kingpin
2nd Bluechip Hidden Desire

Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChG LionKing Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
Ch Loyalguard Lights The Way Home

Best Puppy In Breed
Ch Loyalguard Lights The Way Home



Winners Bitch: (0-1-1-1)
PekeEasy Anarra Astralla

Canadian Bred Bitch Class
1st PekeEasy Anarra Astralla

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Tinyprints Light The Way

Best Of Opposite Sex
Keesbrook's Surprise Parti At Pomkees



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Keesbrook's Surprise Parti At Pomkees

Canadian Bred Bitch Class
1st Keesbrook's Surprise Parti At Pomkees

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts (0-0-3-2)
GChB Siosalach's Hammin It Up

Best Of Opposite Sex
Ch Broughcastl Bubblicious

Best Puppy In Breed
Ch Boxwood Coral Bay Rae Of Sunshine

Select Dog
GCh Charchen's Hot Topic At Siosalach

Select Bitch
Ch Boxwood Coral Bay Rae Of Sunshine



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut

Best Of Opposite Sex
GCh Deebet's Time To Bloom







Group 6 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Classique Ivy Lane Moonstruck
  Poodle (Standard)   63
Group 2nd   
GCh Tzowen Queen Of Hearts
  Chinese Shar-Pei   54
Group 3rd   
GChB Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   53
Group 4th   
GChB Tsukime And Urajiro Prince Henry
  Shiba Inu   52
BPIG   
Ch Denali's Best Get Your Wallet
  Poodle (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Stormin Steeling Home Base
  French Bulldog   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Coyotecreeks Hey Bartender Of Dorkay

Best Of Opposite Sex
Coyotecreeks Boomerang Thang

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Coyotecreeks Hey Bartender Of Dorkay

Best Puppy In Breed
Coyotecreeks Hey Bartender Of Dorkay


Winners Dog: (1-1-0-0)
Coyotecreeks Boomerang Thang

Junior Puppy Dog Class
1st Coyotecreeks Boomerang Thang


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Coyotecreeks Hey Bartender Of Dorkay

Junior Puppy Bitch Class
1st Coyotecreeks Hey Bartender Of Dorkay

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 12 pts (2-3-3-5)
GCh Pelee's Levi The Original Vintage

Best Of Opposite Sex
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley

Best Of Winners: (2-3-3-5)
Topbrass Tumbling Dice

Best Puppy In Breed
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley

Select Dog
GChS Jolibully Delenclos Walter

Select Bitch
Ch Bulldacious Here Comes The Sun


Winners Dog: (2-3-3-5)
Topbrass Tumbling Dice

Reserve Winners Dog
Cherokee Legend Jacib's Guinness Extra Stout

Junior Puppy Dog Class
1st Cherokee Legend Jacib's Guinness Extra Stout

Senior Puppy Dog Class
1st Topbrass Tumbling Dice


Winners Bitch: (2-3-3-5)
Jacib's Hermes

Reserve Winners Bitch
Jacib's The Big Bang

Junior Puppy Bitch Class
1st Jacib's Hermes
2nd Jacib's Unforgettable

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jacib's The Big Bang

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tzowen Queen Of Hearts



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rio's Sherlock Bones



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Discover Fortune N Glory At Keesbrook



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 11 pts (2-5-2-3)
GCh Denali's Best Get Your Wallet

Best Of Opposite Sex
Ch Zoelle Horizon Living It Up

Best Of Winners: (2-5-2-3)
Belcourt Echoes Of The Past

Best Puppy In Breed
GCh Denali's Best Get Your Wallet

Select Dog
Ch Glow Candy Sweet Porto

Select Bitch
Ch Adanac's Working Nine To Five


Winners Dog: (2-5-2-3)
Belcourt Echoes Of The Past

Reserve Winners Dog
Orange Soleil Ezy Rider

Senior Puppy Dog Class
1st Belcourt Echoes Of The Past

12-18 Month Dog Class
1st Orange Soleil Ezy Rider


Winners Bitch: (2-5-2-3)
Acepassion Little Madona

Reserve Winners Bitch
Rayah's Chase The Morning

Junior Puppy Bitch Class
1st Rayah's Chase The Morning
2nd Glow Snow White Princess
3rd Glow's Golden Moment

Senior Puppy Bitch Class
1st Acepassion Little Madona

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Savaria Glow Flashy And Sassy

4-6 Month Bitch Class
1st Fringe Warrior Princess

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 8 pts (2-4-1-2)
GChG Classique Ivy Lane Moonstruck

Best Of Opposite Sex
Ch Valmy's Staying Alive Sadie

Best Of Winners: (2-4-1-2)
Whitedoves Calm Before The Storm

Best Puppy In Breed
Whitedoves Calm Before The Storm

Select Bitch
Ch Qi Yu Ge Tina


Winners Dog: (2-4-1-2)
Royal Shades Zalto

Reserve Winners Dog
Kameo's Arthurian Romance At Tatyana

Junior Puppy Dog Class
1st Kameo's Arthurian Romance At Tatyana

Canadian Bred Dog Class
1st Royal Shades Zalto

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Mardeck's The Sorcerer's Quest



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GChB Tsukime And Urajiro Prince Henry

Best Of Opposite Sex
GChB Hibiscus Chisana Takaramono

Select Dog
GChS Wolfriver's Taiho Koki


4-6 Month Bitch Class
1st Lesand's Goddess Of Thunder

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Schutzu's Golden Willow At Gambalina

Best Puppy In Breed
Schutzu's Golden Willow At Gambalina



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Schutzu's Golden Willow At Gambalina

Reserve Winners Bitch
Chariots Rising Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Schutzu's Golden Willow At Gambalina

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chariots Rising Star



Group 7 - Len Harfield Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sylvan Argent Fire On Fire
  Collie (Rough)   54
Group 2nd   
GChG Limelite's Tee Off
  Australian Shepherd   52
Group 3rd   
GChS Keecams Almond Joy 2E
  Miniature American Shepherd   40
Group 4th   
Ch Maplemyst's Little Brown Jug
  Finnish Lapphund   27
BPIG   
Classics Drop It Like Its Hot
  Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Regaloake's Let It Ryde   Shetland Sheepdog   0
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Catalyst's Bush Party At TK



Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 11 pts (3-4-3-2)
GChG Limelite's Tee Off

Best Of Opposite Sex
Terwin's Boldly Go

Best Of Winners: (0-2-1-0)
Terwin's Boldly Go

Best Puppy In Breed
Tadam Air Jordan

Select Dog
Ch Terwin Coolmoor This Is Us

Select Bitch
Ch Northside Corail


Winners Dog: (3-4-3-2)
Gracerok Smooth Moves

Reserve Winners Dog
Tadam Air Jordan

Junior Puppy Dog Class
1st Tadam Air Jordan

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Gracerok Smooth Moves

Open Dog Class
1st Highrails Captain Ivan


Winners Bitch: (0-2-1-0)
Terwin's Boldly Go

Reserve Winners Bitch
Northside Chill At Lagenevoise

Junior Puppy Bitch Class
1st Northside Chill At Lagenevoise

Senior Puppy Bitch Class
1st Lk Michigan's Canadian Journey

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Robin's Fire From The Ashes

Open Bitch Class
1st Terwin's Boldly Go

Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cameron's Island Of Sodor

Best Puppy In Breed
Cameron's Island Of Sodor



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cameron's Island Of Sodor

Junior Puppy Bitch Class
1st Cameron's Island Of Sodor

Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
Ginko De La Destinee

Best Of Opposite Sex
GCh Galaxy Astra Meum

Select Bitch
GCh Gamora Astra Meum


Winners Dog: (2-0-0-2)
Ginko De La Destinee

Reserve Winners Dog
Moby Deabei

Open Dog Class
1st Ginko De La Destinee
2nd Moby Deabei


Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Chaparral's Irish Red



Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Sylvan Argent Fire On Fire

Select Dog
GChB Comeaway North Of Seven



4-6 Month Bitch Class
1st Xena Mighty Princess du MontOlympe

Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Cardross Calawynn Harbinger Of Spring

Best Of Opposite Sex
Thistlebrae Not Yet Famous

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Cardross Calawynn Harbinger Of Spring

Best Puppy In Breed
Cardross Calawynn Harbinger Of Spring


Winners Dog: (2-1-0-0)
Thistlebrae Not Yet Famous

Reserve Winners Dog
Thistlebrae Constellation

Junior Puppy Dog Class
1st Thistlebrae Not Yet Famous

Canadian Bred Dog Class
1st Thistlebrae Constellation


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Cardross Calawynn Harbinger Of Spring

Junior Puppy Bitch Class
1st Cardross Calawynn Harbinger Of Spring

Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Ch Maplemyst's Little Brown Jug

Best Of Opposite Sex
GChB Maplemyst's Moonshadow

Best Of Winners: (1-1-1-2)
MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky

Best Puppy In Breed
MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky

Select Bitch
Ch Maplemyst's String'em Along


Winners Dog: (1-1-1-2)
Ember's Dragon In The Myst

Open Dog Class
1st Ember's Dragon In The Myst


Winners Bitch: (1-1-1-2)
MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky

Senior Puppy Bitch Class
1st MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky

Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Oana Leigh Vom Burgimwald

Best Puppy In Breed
Cantrys Vom Burgimwald



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Oana Leigh Vom Burgimwald

Reserve Winners Bitch
Cantrys Vom Burgimwald

Senior Puppy Bitch Class
1st Cantrys Vom Burgimwald

Open Bitch Class
1st Oana Leigh Vom Burgimwald

Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Milkweed Isd Alda Gna

Best Puppy In Breed
Milkweed Isd Alda Gna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Milkweed Isd Alda Gna

Junior Puppy Bitch Class
1st Milkweed Isd Alda Gna

Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Tasiahills Merrymops The One



Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GChG Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
Melodaly Gamer

Select Bitch
GChS Rivermyst A Wizards Touch At Kindle


Winners Dog: (1-0-0-2)
Melodaly Gamer

Canadian Bred Dog Class
1st Melodaly Gamer

4-6 Month Dog Class
1st Regaloake's Let It Ryde


4-6 Month Bitch Class
1st Beldawns Incandescent

Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Edgebrook's Blue Velvet At Eyespy

Select Bitch
Ch Dom Corgi Chorizo



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Edgebrook's Paint It Black

Open Bitch Class
1st Edgebrook's Paint It Black

Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Classics Drop It Like Its Hot

Best Of Opposite Sex
Ch O'Neill's The General's Scout

Best Puppy In Breed
Classics Drop It Like Its Hot



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Classics Drop It Like Its Hot

Reserve Winners Bitch
Shannon's Dottie

Junior Puppy Bitch Class
1st Classics Drop It Like Its Hot

Open Bitch Class
1st Shannon's Dottie

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By