GCh Deebet's Robin Hood
Toy Manchester Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Robbie - (Male)
Owner: Deanna Bettle
Breeder: Deanna Bettle
Handler: Deanna or Ted Bettle
Website: http://www.deebetmanchesters.com

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 1 1 1 3
Group Ranking: 21 24 21 29 52
All Breed Ranking: 127 131 126 176 419

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 5 8 7 8   0 0 0 0 0   705
Win Record - 2018
Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Rita McCarry-Beatie 31
Friday Group 3rd   Joyce Love 32

Show Date
Essex County Kennel Club September 01 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (0-0-2-0)
  Select Dog   Patricia Taylor N/A
Saturday Group 1st   Kathrine Grant 18
  Select Dog   Jacqueline Rusby N/A
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (0-0-2-0)

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 31 to August 31, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Philip Wendling N/A
  Select Dog   Sandra Orford N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bonnie Derry 0
Saturday Group 4th   Mary White 10
  Best Of Breed LTD Breed Show Sharon Derrick 0
  Best Of Breed   Mary White 0
Friday Group 4th   Dianne Ivey 5
  Best Of Breed   Robert Denis 0
  Best Of Breed   Dianne Ivey 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 13, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
Sunday Best Of Breed   Edgar Bajona 0
Saturday Group 2nd   Sandy Gelinas 7
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
Friday Best Of Breed   Michael Gelinas 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 07 to August 09, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday Select Dog   Mark Houston-McMillan N/A
  Select Dog   Honey Glendinning N/A
Wednesday Group 3rd   Deirdre McKinnon 24
  Group 4th   Jon Cole 22
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Jon Cole 1 (0-0-2-0)
Tuesday Group 3rd   Mike Jackman 19
  Group 3rd   Glen Stark 24
  Best Of Breed   Mike Jackman 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Glen Stark 1 (0-0-2-0)

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Joy Lynne Huntley 14
  Best Of Breed   Philip Wendling 0
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
London Canine Association July 13 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Ted Fahlgren 23
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0

Show Date
Kawartha Kennel Club July 07 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Allan Brown N/A
  Select Dog   Victoria Thomas N/A
Saturday Select Dog   Richard Lopaschuk N/A
  Select Dog   Wendy Anderson N/A

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 05 to July 06, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Jocelyne Gagne 23
  Select Dog   David Swartwood N/A
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (0-0-2-0)
Thursday Reserve Best In Show   Raymond Lariviere 146 (1-0-2-0)
  Group 1st   Raymond Lariviere 24
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 2 (1-0-2-0)
  Select Dog   Thomas Nesbitt N/A

Show Date
Hamilton Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sean Delmar 29
  Best Of Breed   Sean Delmar 0
Friday Group 4th   Terry Gains 8
  Best Of Breed   Terry Gains 0
  Best Of Breed   Cathy Delmar 0

Show Date
Monarch Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ole Nielsen 31
  Group 4th   Sandra Lex 26
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
Saturday Group 3rd   Rita Walker 26
  Best BBE In Group   Rita Walker N/A
  Best Of Breed   Robert Ennis 0
  Best Of Breed   Rita Walker 0
Friday Group 2nd   Judith Taylor 24
  Best Of Breed   Judith Taylor 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 08 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Joe Lobb 12
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Saturday Group 1st   Janet Lobb 24
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Friday Group 4th   Stephen Dainard 18
  Group 4th   Robert Whitney 19
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0

Show Date
K-W Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Doris Willis 39
  Best Of Breed   Doris Willis 0

Show Date
Seaway Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Judy McVeigh 14
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
Friday Group 2nd   Bruce Owen 18
  Group 2nd   Kristen Francis 18
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 9 10 10 13 12
All Breed Ranking: 66 69 71 84 103

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 9 15 18 22   0 0 0 0 1   1176
Win Record - 2016
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2016
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 4th   Sylvia Barkey 24
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
Tuesday Best Of Breed   Karen Day 0

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Per Kristian Andersen 0

Show Date
Lakeside Toy Dog Fanciers November 26 to November 26, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Johnny Shoemaker 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Hearn 0
Saturday Best Of Breed   David Kirkland 0
Friday Group 3rd   Robert Smith (Dr) 37
  Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ted Fahlgren 20
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
Saturday Group 3rd   Bruce Owen 30
  Best Of Breed   Bruce Owen 1 (0-0-1-1)
Friday Group 4th   Judith Shurb 18
  Best Of Breed   Judith Shurb 0

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 05 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Paula Hartinger 13
  Group 4th   Sandra Lex 12
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
Saturday Group 4th   James Frederiksen 14
  Best Of Breed   James Frederiksen 0
  Best Of Breed   Roger Hartinger 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Michael Leonard 35
  Best Of Breed   Michael Leonard 3
Friday Group 2nd   Laurie Campbell 49
  Best Of Breed   Laurie Campbell 2

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sandra Anderson 3 (0-0-3-1)
Friday Group 4th   Joe Lobb 16
  Best Of Breed   Joe Lobb 2 (0-0-3-0)
  Best Of Breed   Janet Lobb 2 (0-0-3-0)

Show Date
Elgin County Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Murrel Purkhiser 18
  Best Of Breed   Murrel Purkhiser 0
Saturday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 0
Friday Best Of Breed   Carlos Quinones 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Paul Odenkirchen 3
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0
Friday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 02, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 2
Saturday Group 4th   Allan Brown 14
  Best Of Breed   Allan Brown 3

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Kristen Francis 14
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Saturday Group 3rd   Bruce Fraser 15
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
Friday Group 4th   Stephen Dainard 15
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Glen Stark 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Bonnie Linnell Clarke 31
  Best Of Breed   Bonnie Linnell Clarke 0
Saturday Best Of Breed   Gloria Geringer 1 (0-0-1-1)
Friday Group 4th   Deirdre McKinnon 13
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
  Best Of Breed   Maida Puterman 0

Show Date
Essex County Kennel Club September 03 to September 05, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Robert Denis 22
  Best Of Breed   Robert Denis 0
Sunday Group 2nd   Janet Lobb 30
  Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 18
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Group 4th   Michael Guy 17
  Group 2nd   Joe Lobb 30
  Best Of Breed   Michael Guy 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Show   Raymond Lariviere 141 *
  Group 1st   Raymond Lariviere 31
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 2 (0-0-3-0)
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 2 (0-0-3-0)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Pamela Bruce 10
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1 (0-0-2-0)
Saturday Select Dog   Loraine Boutwell N/A
Friday Best Of Breed   Len Harfield 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Luis Pinto Teixeira 19
  Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 1

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Guy Jeavons N/A
Friday Group 3rd   Mark Houston-McMillan 11
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Best Of Breed   William Gunn 0

Show Date
Valley Kennel Club July 18 to July 20, 2016
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Guy Spagnolo 0
Tuesday Best Of Breed   Rosemary Kemp 0
  Select Dog   Guillermo Carrillo N/A
Monday Group 4th   Ann Ingram 9
  Best B/O Handled In Group   Ann Ingram N/A
  Best Of Breed   Ann Ingram 0

Show Date
Kars Dog Club July 15 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Joe Lobb 8
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Saturday Group 2nd   Janet Lobb 10
  Best Of Breed   Janet Lobb 1
Friday Group 2nd   Sandra Anderson 12
  Best Of Breed   Sandra Anderson 2

Show Date
London Canine Association July 09 to July 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ben Wasylyshen 18
  Group 3rd   Bruce Owen 14
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Bruce Owen 1 (0-0-2-0)

Show Date
Hamilton Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lynda Saranchuk 6
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Saturday Group 2nd   Mel Saranchuk 6
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Friday Group 3rd   Kristen Francis 5
  Group 2nd   Harold Pybus 6
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Best Of Breed   Harold Pybus 0

Show Date
Monarch Kennel Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
Saturday Group 2nd   Robert Whitney 9
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
Friday Group 1st   Doris Willis 7
  Best Of Breed   Doris Willis 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Colin Hamilton 0
Sunday Best Of Breed   Frank Washabaugh 0
Saturday Best Of Breed   Robert Hutton 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Fabio Amorim 0

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 28 to May 29, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thomas Nesbitt 6
  Group 3rd   Cec Ringstrom 5
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
Saturday Group 2nd   Thora Brown 14
  Group 3rd   Allan Brown 10
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Alan Ewles 0
Saturday Group 2nd   Bill Walkey 15
  Best Of Breed   Bill Walkey 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elizardo Valadez 0
Saturday Group 2nd   Allan Pepper 16
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Best Of Breed   Allan Pepper 0
Friday Group 3rd   Philip Wendling 9
  Best Of Breed   Philip Wendling 0
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0

Show Date
Arnprior Canine Association May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Letitia Bett 13
  Best Of Breed   Letitia Bett 1
Saturday Group 2nd   Wendy Paquette 15
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0
Friday Group 3rd   David Swartwood 9
  Group 1st   Kristen Francis 17
  Best Of Breed   David Swartwood 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Saturday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 2 (0-1-2-0)
Friday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Best Of Breed   Morley Thornton 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ronnie Natividad 0
Saturday Select Dog   Chan Weng Woh N/A
Friday Group 4th   Jocelyne Gagne 19
  Best Of Breed   Shinichi Sonoda 0
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 15 to April 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Alejandro Rojas Sanchez 7
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 1
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Friday Group 4th   Olga Gagne 9
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Igor Vygouzov 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Dana Cline 13
  Group 2nd   Heather Langfeld 21
  Best Of Breed   Dana Cline 0
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Larry Kereluke 21
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Saturday Group 3rd   Terill Udenberg (Dr) 24
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
Friday Group 4th   Susan Norris-Jones 11
  Group 4th   Ed Wild 12
  Best Of Breed   Joanne Fernall 0
  Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Woods (Dr) 32
  Best Of Breed   Laurie Campbell 0
Saturday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 19
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Friday Group 1st   Raymond Lariviere 28
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Frederiksen 0
Saturday Group 3rd   Michael Lanctot 18
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 15 17 19 21 22
All Breed Ranking: 93 100 117 121 144

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 10 10 20   0 0 0 2 4   899
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Monday Group 4th   Alan Ewles 20
  Best Of Breed   Alan Ewles 0

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Kristen Francis 13
  Best Of Breed   Kristen Francis 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 4 (0-2-2-1)

Show Date
Lakeside Toy Dog Fanciers November 29 to November 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   John Reeve-Newson (Dr) 55
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 1

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Stefan Sinko 1

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mike Jackman 19
  Best Of Breed   Mike Jackman 1
Saturday Group 4th   Mark Houston-McMillan 14
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 2

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 1
Saturday Best Of Breed   Martin Doherty 1

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 30 to November 01, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lorene Vickers-Smith 65
  Best Of Breed   Lorene Vickers-Smith 6

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Paula Hartinger 9
  Best Of Breed   Paula Hartinger 4
Friday Group 3rd   Joy Lynne Huntley 12
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 4

Show Date
Toy Dog Club Of Ontario October 18 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Barbara Dempsey Alderman 25
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 1

Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Sue-Ellyn Rempel N/A
Friday Best Of Breed   Rui Oliveira 1 (0-0-2-0)

Show Date
Wine Country Kennel Club October 09 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Mary White 9
  Best Of Breed   Mary White 2
Sunday Group 3rd   Lee Anne Bateman 11
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 02 to October 04, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Len Harfield 2

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rick Fehler 13
  Best Of Breed   Rick Fehler 2 (0-0-2-1)
Saturday Best Of Breed   Brian Taylor 2 (0-0-2-1)
Friday Group 4th   Philip Wendling 21
  Best Of Breed   Philip Wendling 2 (0-0-2-1)
  Best Of Breed   Wendy Schira 2 (0-0-2-1)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   James Reynolds N/A
Saturday Best Of Breed   Francis Smith Moffat 2 (0-1-2-0)
Friday Group 2nd   Francois Bernier 22
  Group 3rd   Jocelyne Gagne 18
  Best Of Breed   Francois Bernier 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (0-0-2-0)

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 03 to September 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Janet Lobb 23
  Best Of Breed   Janet Lobb 1
Saturday Group 4th   Joe Lobb 25
  Best Of Breed   Joe Lobb 2
Friday Group 3rd   Brenton Wright 26
  Best Of Breed   Brenton Wright 2
Thursday Best Of Breed   Elizardo Valadez 2

Show Date
Canadian Manchester Terrier Club August 15 to August 15, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   James Frederiksen 8

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 14 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   James Frederiksen 11
  Best Of Breed   Olga Gagne 2 (0-1-2-0)
Saturday Best Bred By In Show   James Frederiksen N/A
  Group 3rd   Bruce Owen 13
  Best Of Breed   Bruce Owen 4 (1-2-1-1)
Friday Select Dog   Peter Machen N/A
  Select Dog   Sandra Lex N/A

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2015
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Honey Glendinning 19
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Wednesday Best Of Breed   Mike Macbeth 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Tuesday Group 2nd   Kristen Francis 22
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 01 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Alan Bennett 0
Sunday Best Of Breed   Victoria Thomas 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 29 to July 31, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Michael Shoreman 22
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Thursday Group 1st   Mike Jackman 40
  Best Of Breed   Mike Jackman 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Wednesday Best Of Breed   Norma Egginton 0
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0

Show Date
London Canine Association July 10 to July 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Gilbert 0
Saturday Group 4th   Michael Gelinas 13
  Best Of Breed   Michael Gelinas 1
Friday Group 4th   Raymond Lariviere 15
  Best Of Breed   David Eadie 0
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0

Show Date
Kawartha Kennel Club July 04 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Best Of Breed   William Gunn 0
Saturday Group 4th   Ed Wild 11
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
  Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 02 to July 03, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 1
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Thursday Group 1st   Judith Shurb 22
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0

Show Date
Monarch Kennel Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Carol Graham 13
  Best Of Breed   Carol Graham 0
Saturday Group 3rd   Mark Houston-McMillan 19
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Friday Group 4th   Donald Fitzsimmons 14
  Group 4th   John Hodgkinson 14
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
  Best Of Breed   John Hodgkinson 1

Show Date
Ontario County Kennel Club June 12 to June 14, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 1
Saturday Group 4th   Rick Fehler 20
  Best Of Breed   Rick Fehler 1
Friday Group 2nd   Sylvia Barkey 12
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Betty Leininger 25
  Best Of Breed   Betty Leininger 0
Sunday Group 3rd   Ann Hearn 36
  Best Of Breed   Ann Hearn 0
Friday Best Of Breed   Dana Cline 0

Show Date
K-W Kennel Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Russel Fletcher 21
  Best Of Breed   Russel Fletcher 0
  Select Dog   Lee Steeves N/A
Sunday Group 4th   Lee Anne Bateman 16
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Best Of Breed   Wendy Schira 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 08 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Ted Fahlgren N/A
  Best Of Breed   Donna Conod 0

Show Date
Seaway Kennel Club May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nancy Popovich 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 3rd   Honey Glendinning 11
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 0

Show Date
Toy Dog Club Of Lambton-Kent April 11 to April 11, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Shawn Nichols 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 10 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Friday Best Of Breed   Marilyn Foulds 0
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 04 to April 06, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Ole Nielsen 13
  Best Of Breed   Len Harfield 0
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 0
Saturday Group 4th   Janet Lobb 12
  Best Of Breed   Janet Lobb 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 21 to March 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Patricia Cruz 14
  Best Of Breed   James Frederiksen 0
  Best Of Breed   Patricia Cruz 0
Saturday Best Of Breed   Oscar Echandi 0
  Best Of Breed   Ed Wild 1 (0-0-2-0)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Friday Group 3rd   Terry Stacy 25
  Best Of Breed   Terry Stacy 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 20 to February 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
Saturday Group 4th   Jon Cole 15
  Best Of Breed   Jon Cole 0

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 5 5 5 5 6
Group Ranking: 59 59 57 57 79
All Breed Ranking: 384 378 355 357 497

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 1 3 5   0 0 0 0 0   252
Win Record - 2014
Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 07 to November 09, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   William Byrne 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 10 to October 13, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Doug Gaudin 1
Sunday Best Of Breed   Avery Gaudin 1
Saturday Best Of Breed   Peter Machen 1
Friday Group 1st   Kristen Francis 21
  Best Of Breed   Kristen Francis 1

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 26 to September 28, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John (Fred) Peddie 2
Saturday Group 1st   Mary White 31
  Best Of Breed   Mary White 1
Friday Group 4th   Norma Egginton 13
  Best Of Breed   Norma Egginton 1

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 12 to September 14, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Virginia Lyne 22
  Best Of Breed   Mike Jackman 1
  Best Of Breed   Virginia Lyne 1

Show Date
Essex County Kennel Club August 29 to September 01, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Juan Alberto Grillo Londono 21
  Best Of Breed   Juan Alberto Grillo Londono 1
Sunday Best Of Breed   Aida Rivera Franco 1
Saturday Best Of Breed   Mauro Alves 1
Friday Group 2nd   Rick Fehler 29
  Best Of Breed   Rick Fehler 1

Show Date
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association August 22 to August 25, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Sandra Anderson 1

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 15 to August 17, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Melvin Beech 15
  Best Of Breed   Melvin Beech 1
Friday Group 3rd   Michael Gelinas 11
  Best Of Breed   Brian Taylor 1
  Best Of Breed   Michael Gelinas 1

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2014
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 4th   Judith Shurb 15
  Best Of Breed   Judith Shurb 1

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 30 to August 01, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Bruce Owen 33
  Best Of Breed   Bruce Owen 2

Show Date
Sarnia Kennel Club July 04 to July 07, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Stephen Dainard 10
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Norman Patton 1
Saturday Best Of Breed   Ian Rasmussen 1

Show Date
K-W Kennel Club May 17 to May 19, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Joyce Love 1
  Best Of Breed   David Kelland 1
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 2
Saturday Best Of Breed   Geraldine Taylor 1

Show Date
Seaway Kennel Club May 02 to May 04, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Stanley Shen 1

Show Date
Kent Kennel Klub April 11 to April 13, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sherry Daigle 1

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 22 to March 23, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Wendy Paquette 12
  Best Of Breed   Wendy Paquette 1

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 5 5 6 6 6
Group Ranking: 72 69 96 135 120
All Breed Ranking: 487 481 620 830 759

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 4 1 4   0 0 0 0 0   187
Win Record - 2013
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Allan Pepper 1
Friday Best Of Breed   Evelyn Beilhartz 1

Show Date
Caledon Kennel Association November 29 to December 01, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Toddie Clark 55
  Best Of Breed   Toddie Clark 1
Friday Best Of Breed   Houston Clark 1

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Gelinas 1
Friday Group 4th   Elaine Whitney 6
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1

Show Date
Elgin County Kennel Club October 18 to October 20, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Gloria Geringer 1

Show Date
Wine Country Kennel Club October 11 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Thora Brown 16
  Best Of Breed   Thora Brown 1
Sunday Group 4th   Robert Whitney 20
  Best Of Breed   Robert Whitney 1
Saturday Best Of Breed   Norma Fonseca 1
Friday Best Of Breed   Oscar Echandi 1

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 13 to September 15, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Isidro Castro (Dr) 3

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thomas Alexander 19
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1
Friday Group 4th   Linda Millman 9
  Best Of Breed   Linda Millman 1

Show Date
Hamilton Kennel Club June 27 to June 30, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Linda Kraft 20
  Best Of Breed   Linda Kraft 1
Friday Group 3rd   Franklin Van der Spuy 18
  Best Of Breed   Franklin Van der Spuy 1

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 06 to June 09, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peter Green 1
Saturday Best Of Breed   Gabriel Valdez-Valdes 1

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ann Hennigan 11
  Best Of Breed   Ann Hennigan 1
Saturday Best Of Breed   Garry Allan 1

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 6 6 6 6 N/A
Group Ranking: 162 162 159 307 N/A
All Breed Ranking: 1019 1009 975 2065 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 0 1   0 0 0 0 0   82
Win Record - 2012
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club November 30 to December 02, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 1

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Muldoon 3

Show Date
Wine Country Kennel Club October 05 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Michael Woods (Dr) N/A
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1
Sunday Group 2nd   Mary White 31
  BPIG   Mary White N/A
  Best Of Breed   Mary White 1
Saturday Best Of Breed   Judith Taylor 1
Friday Group 4th   James Frederiksen 19
  Best Of Breed   James Frederiksen 1

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 28 to September 30, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Pepper 3
Saturday Best Puppy In Show   Skip Stanbridge N/A
  Group 2nd   Skip Stanbridge 22
  BPIG   Skip Stanbridge N/A
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 1
Friday BPIG   Janet Lobb N/A
  Best Of Breed   Janet Lobb 1

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Group   Laura Thompson N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By