Victoria County Kennel Club
Saturday, April 30, 2016



Related Results


Results courtesy of:


-- Shari Robinson --
Am GCh / Can GCh Keepsake Timtara Ima Rockstar
Owner: Sydney Robinson & Shari Robinson
Breeder: Shari & Sydney Robinson, Priscilla Tims
Handler: Sydney Robinson
www.akeepsakewheatenterrier.com


Best In Show
Judge: Cheryl Myers-Egerton
Fox Terrier (Wire)  
Ch Foxhaus Skyfall At Foxhollow
Points: 213 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Cheryl Myers-Egerton
Whippet  
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
Best Puppy In Show
Judge: Cheryl Myers-Egerton
Griffon (Brussels)  
St Johns Independence Day At Whichwire
Best Baby Puppy In Show
Judge: Cheryl Myers-Egerton
Pointer  
Seasyde Some Guys Have All The Luck
Best Veteran In Show
Judge: Cheryl Myers-Egerton
Siberian Husky  
GChEx Snowmist's Legally Blonde
Best Altered In Show
Judge: Cheryl Myers-Egerton
Shetland Sheepdog  
GCh Regaloake's Westminster Abbey








Group 1 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Chestnut Doesn't Get Better Than This
  Retriever (Golden)   54
Group 2nd   Ch Coralwood's Outfielder At Perryglen   Pointer   36
Group 3rd   
Castlegar Elroy At Autumwynd
  Retriever (Labrador)   34
Group 4th   
GCh Carnaby Between Friends
  Spaniel (English Cocker)   24
BPIG   Ch Coralwood's Outfielder At Perryglen   Pointer   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Seasyde Some Guys Have All The Luck
  Pointer   0
Best Veteran In Group   Ch Stormynights InyrWildestDreams   Retriever (Golden)   0
Best Altered In Group   
Ch Autumwynd Frankie Starlite
  Retriever (Labrador)   0

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Stannyfield's Say Hey Kid

Best Puppy In Breed
Ch Stannyfield's Say Hey Kid



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Northwind's Cinder Skye



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Northwind's Cinder Skye

Reserve Winners Bitch
Conroy's Water Nymph

12-18 Month Bitch Class
1st Northwind's Cinder Skye

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Conroy's Water Nymph


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 9 pts (5-2-1-2)
Castlegar Elroy At Autumwynd

Best Of Opposite Sex
Masonridge Lucy In The Sky

Best Of Winners: (5-2-1-2)
Castlegar Elroy At Autumwynd

Best Puppy In Breed
Castlegar Elroy At Autumwynd

Select Dog
Ch Allsport Random Chance

Select Bitch
Ch Akira's Tears Of The Phoenix


Winners Bitch: (5-2-1-2)
Masonridge Lucy In The Sky

Reserve Winners Bitch
Ironridge Playing With Fire

Senior Puppy Bitch Class
1st Masonridge Lucy In The Sky

12-18 Month Bitch Class
1st Ironridge Playing With Fire

Veteran Bitch Class
1st Autumwynd Frankie Starlite

Sexually Altered Bitch Class
1st Autumwynd Frankie Starlite


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
Redwyn's Spectacular Bid

Best Of Opposite Sex
Redshadow's Tuff Act To Follow

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Redwyn's Spectacular Bid

Best Puppy In Breed
Redshadow's Tuff Act To Follow

Select Bitch
Ch Rowantide's 1 More 4 The Road


Winners Dog: (1-4-0-1)
Redwyn's Spectacular Bid

Open Dog Class
1st Redwyn's Spectacular Bid


Winners Bitch: (1-4-0-1)
Redshadow's Tuff Act To Follow

Reserve Winners Bitch
Katyra Run Don't Walk Mikea

Junior Puppy Bitch Class
1st Edenvalley Red Dory

Senior Puppy Bitch Class
1st Kalmegess' 4 On The Floor

Canadian Bred Bitch Class
1st Katyra Run Don't Walk Mikea

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Redshadow's Tuff Act To Follow


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Karrelene's Dance The Night Away




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh WynRidge's Make It So




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Carnaby Between Friends

Best Puppy In Breed
Especially Tantalizing Treat



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Especially Tantalizing Treat

Reserve Winners Bitch
Lojo's Set Fire To The Rain

Junior Puppy Bitch Class
1st Especially Tantalizing Treat

Open Bitch Class
1st Lojo's Set Fire To The Rain


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh KAS Black Pearl

Best Of Opposite Sex
Jillfarm Just A Gem

Best Puppy In Breed
Jillfarm Just A Gem



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Jillfarm Just A Gem

Junior Puppy Bitch Class
1st Jillfarm Just A Gem


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Winfarthing's Sorcerer

Best Of Opposite Sex
Bruce's Winfarthing Showgirl



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Bruce's Winfarthing Showgirl

Reserve Winners Bitch
Winfarthing's Harlequin

12-18 Month Bitch Class
1st Bruce's Winfarthing Showgirl

Open Bitch Class
1st Winfarthing's Harlequin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Adrian's Mystic Dream

Best Of Opposite Sex
Chakra's Just Watch Her Go

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Ferngold's Royal Sterling

Best Puppy In Breed
Chakra's Just Watch Her Go


Winners Dog: (1-1-1-0)
Ferngold's Royal Sterling

Open Dog Class
1st Ferngold's Royal Sterling


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Chakra's Just Watch Her Go

Junior Puppy Bitch Class
1st Chakra's Just Watch Her Go


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Silversmith New Horizon Rocket Man

Best Puppy In Breed
Silversmith New Horizon Rocket Man


Winners Dog: (1-0-0-0)
Silversmith New Horizon Rocket Man

Senior Puppy Dog Class
1st Silversmith New Horizon Rocket Man



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Cheryl Myers-Egerton Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   24
Group 2nd   
Ch Ex Sentia Deuce Coupe W
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   21
Group 3rd   
GCh Kuriann Of First Avenue
  Irish Wolfhound   20
Group 4th   
Ch Upper Mountain Man In The Moon
  Greyhound   18
BPIG    Pax Mundi Athena   Greyhound   N/A
Best Altered In Group   
Ocean's Sail Away
  Whippet   0
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Bushwacker Mercury Rising

Best Of Opposite Sex
Ch Mata Hauri Ruby Red Beez

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Remeseb's Royal Jade


Winners Dog: (1-1-1-1)
Remeseb's King Zircon

Open Dog Class
1st Remeseb's King Zircon


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Remeseb's Royal Jade

Open Bitch Class
1st Remeseb's Royal Jade


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lapidus Ted du Grand Fresnoy

Best Puppy In Breed
Lapidus Ted du Grand Fresnoy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lapidus Ted du Grand Fresnoy

Senior Puppy Dog Class
1st Lapidus Ted du Grand Fresnoy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Nepachee's Betcha By Golly Wow

Best Of Opposite Sex
Ch Pawprints Palakore Spellmaster

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Egbar's In Flanders Fields

Best Puppy In Breed
Egbar's In Flanders Fields


Winners Dog: (1-3-1-1)
Egbar's In Flanders Fields

Junior Puppy Dog Class
1st Egbar's In Flanders Fields


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Egbar's Dance Like Your Dad

Reserve Winners Bitch
Palakore's I Dream Of Jeannie

Junior Puppy Bitch Class
1st Palakore's I Dream Of Jeannie
2nd Egbar Fields Of Poppies

12-18 Month Bitch Class
1st Egbar's Dance Like Your Dad


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Christofle Cameo



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Christofle Cameo

Reserve Winners Bitch
Nepachee's Bella The Bawl

12-18 Month Bitch Class
1st Nepachee's Bella The Bawl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Christofle Cameo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Edgewood Mile High Club @ Alegna's MW



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ex Sentia Deuce Coupe W




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick

Best Puppy In Breed
Harambee's Libertine Of Wick



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Harambee's Libertine Of Wick

Junior Puppy Bitch Class
1st Harambee's Libertine Of Wick


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Upper Mountain Man In The Moon

Best Of Opposite Sex
Pax Mundi Athena

Best Puppy In Breed
Pax Mundi Athena



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Pax Mundi Athena

Junior Puppy Bitch Class
1st Pax Mundi Athena


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Kuriann Of First Avenue

Best Of Opposite Sex
Ch Castlekeep's Steel Magnolia




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fanta's Arctic Rebel


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fanta's Arctic Rebel

12-18 Month Dog Class
1st Fanta's Arctic Rebel



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer


Sexually Altered Dog Class
1st Ocean's Sail Away


Winners Bitch: (0-2-0-1)
Vrymeer Soliloquy

Reserve Winners Bitch
Clandara's Poetry At Meisterhaus

12-18 Month Bitch Class
1st Clandara's Poetry At Meisterhaus

Open Bitch Class
1st Vrymeer Soliloquy


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Morley Thornton Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Esmonds God Of Mischief
  Rottweiler   28
Group 2nd   
Ch Bramstoke's Dirty Little Secret
  Bullmastiff   25
Group 3rd   
Naku's Believe It Or Not
  Eurasier   15
Group 4th   
Snoebear's Chandelier O'Perun
  Siberian Husky   13
BPIG   
Naku's Believe It Or Not
  Eurasier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Bramstoke's Heaven And Earth
  Bullmastiff   0
Best Veteran In Group   
GChEx Snowmist's Legally Blonde
  Siberian Husky   0
Best Altered In Group   
GChEx Snowmist's Legally Blonde
  Siberian Husky   0
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Bernvonrust's Winter Storm



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Scout's Honour Of Bernvonrust

12-18 Month Bitch Class
1st Scout's Honour Of Bernvonrust


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 9 pts (2-4-3-1)
Ch Bramstoke's Dirty Little Secret

Best Of Opposite Sex
GCh Bramstoke Halocrest Bronx Boy

Best Of Winners: (2-4-3-1)
Guardnangel's Journey's End

Best Puppy In Breed
Tracabull And Bramstoke Ingraved At Headstone

Select Dog
Ch Knatchbull's Lasting Tribute


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Peretti's Rayna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Peretti's Rayna

Open Bitch Class
1st Peretti's Rayna


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Naku's Believe It Or Not

Best Of Opposite Sex
Everendeavor Indigo Morning

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Naku's Believe It Or Not

Best Puppy In Breed
Naku's Believe It Or Not


Winners Dog: (1-1-0-0)
Naku's Believe It Or Not

Senior Puppy Dog Class
1st Naku's Believe It Or Not


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Everendeavor Indigo Morning

Junior Puppy Bitch Class
1st Everendeavor Indigo Morning


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Heronviews I'm A Dirty Dancer

Best Of Opposite Sex
Heronviews Just Cruising

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Knatteberga's Top Model


Winners Dog: (1-1-0-1)
Heronviews Just Cruising

Open Dog Class
1st Heronviews Just Cruising


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Knatteberga's Top Model

Open Bitch Class
1st Knatteberga's Top Model


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Morfrends Wild Black Currant




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Esmonds God Of Mischief

Best Of Opposite Sex
Kjaq's Alpha Elvira So Sweet

Best Puppy In Breed
Kjaq's Alpha Elvira So Sweet

Select Dog
Ch Von Wadge's Eddie Bauer Edition



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Kjaq's Alpha Elvira So Sweet

Junior Puppy Bitch Class
1st Kjaq's Alpha Elvira So Sweet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Schattentier's Now And Again

Best Of Opposite Sex
Schattentier's Mucho Gusto

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Schattentier's Now And Again

Best Puppy In Breed
Schattentier's Now And Again


Winners Dog: (1-1-0-0)
Schattentier's Mucho Gusto

Open Dog Class
1st Schattentier's Mucho Gusto


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Schattentier's Now And Again

Senior Puppy Bitch Class
1st Schattentier's Now And Again


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Snoebear's Chandelier O'Perun

Best Of Opposite Sex
Bain's Northern Playn For Keeps

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Snoebear's Chandelier O'Perun

Best Puppy In Breed
Bain's Northern Playn For Keeps

Select Dog
Ch Snowmist's Flags Up

Select Bitch
GCh Trishamar's It's My Party


Winners Dog: (1-2-1-1)
Bain's Northern Playn For Keeps

Senior Puppy Dog Class
1st Bain's Northern Playn For Keeps


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Snoebear's Chandelier O'Perun

Reserve Winners Bitch
Snowmist's Gucci Guilty

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowmist's Gucci Guilty

12-18 Month Bitch Class
1st Snoebear's Chandelier O'Perun

Veteran Bitch Class
1st GChEx Snowmist's Legally Blonde

Sexually Altered Bitch Class
1st GChEx Snowmist's Legally Blonde


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Michael Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Foxhaus Skyfall At Foxhollow
  Fox Terrier (Wire)   26
Group 2nd   
GCh Keepsake Timtara Ima Rockstar
  Soft-Coated Wheaten Terrier   25
Group 3rd    Mag's Royal Bling O'Skyehigh   West Highland White Terrier   24
Group 4th   
Drytowns M.J. MacKerron
  Skye Terrier   22
BPIG   
Drytowns M.J. MacKerron
  Skye Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Foxbend Catch The Wave   Parson Russell Terrier   0
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Crescent's V Raynaire Starting Over

Best Puppy In Breed
Crescent's V Raynaire Starting Over



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Crescent's V Raynaire Starting Over

Senior Puppy Bitch Class
1st Crescent's V Raynaire Starting Over


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shadowfax Sing The Blues

Best Of Opposite Sex
Shadowfax Reimin Go Ask Alice

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shadowfax Sing The Blues

Best Puppy In Breed
Shadowfax Sing The Blues


Winners Dog: (1-2-0-0)
Shadowfax Sing The Blues

Senior Puppy Dog Class
1st Shadowfax Sing The Blues


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shadowfax Reimin Go Ask Alice

Reserve Winners Bitch
Samabel Lady Northover

Senior Puppy Bitch Class
1st Shadowfax Reimin Go Ask Alice
2nd Samabel Lady Northover


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Buldor Bullayr Spy Who Luvd Me



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Buldor Bullayr Spy Who Luvd Me

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Buldor Bullayr Spy Who Luvd Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Cairwick Jaxson Kirn

Best Of Opposite Sex
GCh MeliaGold's Material Girl

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Cairwick Jaxson Kirn

Best Puppy In Breed
Cairwick Jaxson Kirn


Winners Dog: (2-3-0-1)
Cairwick Jaxson Kirn

Reserve Winners Dog
Nicktime Calgary

Senior Puppy Dog Class
1st Cairwick Jaxson Kirn

Open Dog Class
1st Nicktime Calgary


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Glahms Thane Of Glamis

Best Of Opposite Sex
Glahms Golden Aelwen

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Glahms Thane Of Glamis

Best Puppy In Breed
Glahms Thane Of Glamis


Winners Dog: (1-1-0-0)
Glahms Thane Of Glamis

Senior Puppy Dog Class
1st Glahms Thane Of Glamis


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Glahms Golden Aelwen

Senior Puppy Bitch Class
1st Glahms Golden Aelwen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxhaus Skyfall At Foxhollow




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cashelmara Glenariff



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cashelmara Glenariff

Open Bitch Class
1st Cashelmara Glenariff


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
High Pines Daisy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
High Pines Daisy

12-18 Month Bitch Class
1st High Pines Daisy


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Foxbend Catch The Wave



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Beaute Noire Von Ahndeggoense

Best Puppy In Breed
Beaute Noire Von Ahndeggoense


3-6 Month Dog Class
1st Pawzazz's Dolphus


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Beaute Noire Von Ahndeggoense

Reserve Winners Bitch
Sensations Halle B

Senior Puppy Bitch Class
1st Beaute Noire Von Ahndeggoense

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sensations Halle B


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Filisite Brash X-Mas Gift

Best Puppy In Breed
MacRitchies Wee Burn



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Filisite Brash X-Mas Gift

Reserve Winners Bitch
MacRitchies Wee Burn

Senior Puppy Bitch Class
1st MacRitchies Wee Burn

12-18 Month Bitch Class
1st Filisite Brash X-Mas Gift


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Drytowns M.J. MacKerron

Best Of Opposite Sex
Gracie Dellantica Caledonia

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Drytowns M.J. MacKerron

Best Puppy In Breed
Drytowns M.J. MacKerron


Winners Dog: (1-1-0-0)
Drytowns M.J. MacKerron

Senior Puppy Dog Class
1st Drytowns M.J. MacKerron


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Gracie Dellantica Caledonia

Open Bitch Class
1st Gracie Dellantica Caledonia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Keepsake Timtara Ima Rockstar




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Clandara Deltoro Full Moon Fever

Best Puppy In Breed
Clandara Deltoro Full Moon Fever


3-6 Month Dog Class
1st Rolona's Heza Playboy


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Clandara Deltoro Full Moon Fever

Reserve Winners Bitch
Clandara Deltoro Rock And Roll

Senior Puppy Bitch Class
1st Clandara Deltoro Full Moon Fever

12-18 Month Bitch Class
1st Clandara Deltoro Rock And Roll


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mag's Royal Bling O'Skyehigh



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Euphoria's Prince Charming
  Maltese   28
Group 2nd   
GCh Castel's Montague
  Papillon   26
Group 3rd   
St Johns Independence Day At Whichwire
  Griffon (Brussels)   22
Group 4th   
Diaquiris Burberry Brit
  Pekingese   20
BPIG   
St Johns Independence Day At Whichwire
  Griffon (Brussels)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lakehouse Tauriel   Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Madrigal Foxtrot

Best Of Opposite Sex
Abbymanor's Here We Go Again

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Madrigal Foxtrot

Best Puppy In Breed
Glenorchys Ocean Cruz


Winners Dog: (2-3-0-0)
Madrigal Foxtrot

Reserve Winners Dog
Glenorchys Ocean Cruz

Junior Puppy Dog Class
1st Glenorchys Ocean Cruz

12-18 Month Dog Class
1st Madrigal Foxtrot


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh St Johns Independence Day At Whichwire

Best Puppy In Breed
GCh St Johns Independence Day At Whichwire



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Cinnamonhill A Little Romance

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cinnamonhill A Little Romance


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Midnight's Parti Girl Of Weylinmarsh

Best Puppy In Breed
Weylinmarsh Linda G's Kookidoe

Select Bitch
GCh Ashstone's Atria



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Weylinmarsh Linda G's Kookidoe

Junior Puppy Bitch Class
1st Weylinmarsh Linda G's Kookidoe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Mystik Dramatique Design



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Rhamah Rythm's Stargazer

12-18 Month Bitch Class
1st Rhamah Rythm's Stargazer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Euphoria's Prince Charming

Best Of Opposite Sex
Four Halls Poetry In Motion

Best Puppy In Breed
Four Halls Poetry In Motion



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Four Halls Poetry In Motion

Junior Puppy Bitch Class
1st Four Halls Poetry In Motion


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Castel's Montague

Best Of Opposite Sex
Rockalily's Amber Morn

Best Puppy In Breed
Pinkribbon Stylish And Chic


3-6 Month Dog Class
1st Pieridae Mercers Chewbacca


Winners Bitch: (0-3-1-0)
Rockalily's Amber Morn

Reserve Winners Bitch
Pinkribbon Stylish And Chic

Senior Puppy Bitch Class
1st Pinkribbon Stylish And Chic
2nd Heaven Sent Miss L-E To Regaloake

12-18 Month Bitch Class
1st Rockalily's Amber Morn

3-6 Month Bitch Class
1st Pieridae Mercers Sassy N'sweet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Diaquiris Burberry Brit

Best Of Opposite Sex
Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Diaquiris Burberry Brit

Best Puppy In Breed
Diaquiris Burberry Brit


Winners Dog: (1-1-0-0)
Diaquiris Burberry Brit

Senior Puppy Dog Class
1st Diaquiris Burberry Brit


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou

Junior Puppy Bitch Class
1st Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Xoe-Eleki's Emerald City

Best Of Opposite Sex
MnSpaws Show Stopper In Vegas

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Pugalicious Bubble N'Squeak

Best Puppy In Breed
Pugalicious Bubble N'Squeak


Winners Dog: (1-1-1-0)
Pugalicious Bubble N'Squeak

Junior Puppy Dog Class
1st Pugalicious Bubble N'Squeak


Winners Bitch: (1-1-1-0)
MnSpaws Show Stopper In Vegas

Senior Puppy Bitch Class
1st MnSpaws Show Stopper In Vegas


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Deebet's Robin Hood

Best Of Opposite Sex
Deebet's Maid Of Escalot Bijou

Select Dog
GCh DeeBet's Excalibur



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Deebet's Maid Of Escalot Bijou

Open Bitch Class
1st Deebet's Maid Of Escalot Bijou


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Rigair Jassie Mia

Best Puppy In Breed
Tarmar Once Upon A Time



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Rigair Jassie Mia

Reserve Winners Bitch
Tarmar Ruby Take Yr Lv T Town

Junior Puppy Bitch Class
1st Tarmar Once Upon A Time

12-18 Month Bitch Class
1st Tarmar Ruby Take Yr Lv T Town

Open Bitch Class
1st Rigair Jassie Mia


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Cheryl Myers-Egerton Top Dog
Points
Group 1st   
Ahkama Losar Khampa
  Tibetan Terrier   15
Group 2nd   
GCh Crestagard's Tattletail Mae
  French Bulldog   14
Group 3rd   
Commitment's Holy Diver
  Chow Chow   8
Group 4th   
Ch Bulldacious Izn't She Foxy
  Bulldog   7
BPIG   
Gumby's Jive Talking Underdog
  Chinese Shar-Pei   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Siosalach's Fire Dragon
  Chinese Shar-Pei   0
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bulldacious Izn't She Foxy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Gumby's Jive Talking Underdog

Best Of Opposite Sex
Siosalach Ms Marvel

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Gumby's Jive Talking Underdog

Best Puppy In Breed
Gumby's Jive Talking Underdog


Winners Dog: (1-1-0-0)
Gumby's Jive Talking Underdog

Junior Puppy Dog Class
1st Gumby's Jive Talking Underdog

3-6 Month Dog Class
1st Siosalach's Fire Dragon


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Siosalach Ms Marvel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Siosalach Ms Marvel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Commitment's Holy Diver


Winners Dog: (1-0-0-0)
Commitment's Holy Diver

12-18 Month Dog Class
1st Commitment's Holy Diver



Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Sincerely JP Moonlight Milla

Best Of Opposite Sex
GCh Asa's Undercover Secret


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sincerely JP Moonlight Milla

Open Bitch Class
1st Sincerely JP Moonlight Milla


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Carrington Butterfly Kisses

Best Puppy In Breed
Tudorose Lady Keeva



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Carrington Butterfly Kisses

Reserve Winners Bitch
Brielle's Pass The Wine

Senior Puppy Bitch Class
1st Tudorose Lady Keeva

Open Bitch Class
1st Carrington Butterfly Kisses
2nd Brielle's Pass The Wine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ahkama Losar Khampa


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ahkama Losar Khampa

12-18 Month Dog Class
1st Ahkama Losar Khampa



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Michael Shoreman Top Dog
Points
Group 1st    Laureate Macadamia   Shetland Sheepdog   32
Group 2nd    Briarpatch Kit 'N Kaboodle   Bearded Collie   28
Group 3rd    Caralons Super Star Scharo Ark   German Shepherd Dog   21
Group 4th   
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks
  Collie (Rough)   18
BPIG    Laureate Sweet Thing   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kendelee's Dreamboat Andy   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Best Veteran In Group   Ch Pickwick's First Chapter   Bearded Collie   0
Best Altered In Group   
GCh Regaloake's Westminster Abbey
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK

Best Of Opposite Sex
GCh Catalyst's Something Special

Best Puppy In Breed
GCh Catalyst's Something Special



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Catalyst's I've Got A Girl Crush

Junior Puppy Bitch Class
1st Catalyst's I've Got A Girl Crush

3-6 Month Bitch Class
1st Catalyst Sweet Sadie Rednsted


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 6 pts (1-3-3-0)
GCh Cheynat's Simply Perfect

Best Of Opposite Sex
Bayouland's Light It Up At Fortis

Best Of Winners: (1-3-3-0)
Bayouland's Light It Up At Fortis

Best Puppy In Breed
Bayouland's Light It Up At Fortis

Select Dog
GCh ThundeRun Night Editor


Winners Dog: (1-3-3-0)
Riomesa Attraction Specialist

Junior Puppy Dog Class
1st Riomesa Attraction Specialist


Winners Bitch: (1-3-3-0)
Bayouland's Light It Up At Fortis

Reserve Winners Bitch
Thunderun Blueberry Haze

Senior Puppy Bitch Class
1st Bayouland's Light It Up At Fortis
2nd Aleshanee Angel Alkira

12-18 Month Bitch Class
1st Thunderun Blueberry Haze


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 6 pts (4-3-0-0)
Briarpatch Kit 'N Kaboodle

Best Of Opposite Sex
Briarpatch Just One Look

Best Of Winners: (4-3-0-0)
Briarpatch Kit 'N Kaboodle

Best Puppy In Breed
Briarpatjocala Chasing The Dream


Winners Dog: (4-3-0-0)
Briarpatch Just One Look

Reserve Winners Dog
Briarpatch Look What's Next

Senior Puppy Dog Class
1st Briarpatjocala Chasing The Dream

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Briarpatch Looking Back

Open Dog Class
1st Briarpatch Just One Look
2nd Briarpatch Look What's Next

Veteran Dog Class
1st Ch Kincurran's Highland Magic


Winners Bitch: (4-3-0-0)
Briarpatch Kit 'N Kaboodle

Reserve Winners Bitch
Larkslane's Midnight Reverie

Senior Puppy Bitch Class
1st Larkslane's Serenade In Blue

Open Bitch Class
1st Briarpatch Kit 'N Kaboodle
2nd Larkslane's Midnight Reverie

Veteran Bitch Class
1st Ch Pickwick's First Chapter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Hollowshot Chasing Rainbows

Best Of Opposite Sex
Asset's Black Magic In Deep

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Hollowshot Chasing Rainbows

Best Puppy In Breed
Hollowshot Chasing Rainbows


Winners Dog: (2-1-0-0)
Hollowshot Chasing Rainbows

Reserve Winners Dog
Asset's Cap

Senior Puppy Dog Class
1st Hollowshot Chasing Rainbows

Open Dog Class
1st Asset's Cap

Sexually Altered Dog Class
1st Ch Asset's Evolution Joe


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Asset's Black Magic In Deep

Junior Puppy Bitch Class
1st Asset's Black Magic In Deep


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks

Best Of Opposite Sex
GCh Omega Magic Touch

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Goldleaf Endeavour


Winners Dog: (1-2-1-1)
Goldleaf Endeavour

Open Dog Class
1st Goldleaf Endeavour

3-6 Month Dog Class
1st Ennismoor The Highlander


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Caralons Super Star Scharo Ark

Best Of Opposite Sex
GCh Cappi Vom Burgimwald



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tasiahills Celtic Ways


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tasiahills Celtic Ways

12-18 Month Dog Class
1st Tasiahills Celtic Ways



Class results courtesy of: MJN Show Services




Veteran Bitch Class
1st Smudge du Bouleau Blanc

Sexually Altered Bitch Class
1st Smudge du Bouleau Blanc


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Laureate Macadamia

Best Of Opposite Sex
Laureate Sweet Thing

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Laureate Macadamia

Best Puppy In Breed
Laureate Sweet Thing


Winners Dog: (1-3-0-0)
Laureate Macadamia

Open Dog Class
1st Laureate Macadamia


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Laureate Sweet Thing

Reserve Winners Bitch
Regaloake's Adore Me

Junior Puppy Bitch Class
1st Laureate Sweet Thing

Canadian Bred Bitch Class
1st Onawhim's Keep On Dreaming

Open Bitch Class
1st Regaloake's Adore Me

3-6 Month Bitch Class
1st Regaloake's Barbielicious
2nd Regaloake's Keltic Bliss

Sexually Altered Bitch Class
1st GCh Regaloake's Westminster Abbey


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Kendelee's Dreamboat Andy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By