Grey-Bruce Kennel & Obedience Club
Tuesday, August 4, 2015 - Show # 2



Related Results

Conformation

Tuesday, August 04 (Show # 1)
Tuesday, August 04 (Show # 2)
Wednesday, August 05 (Show # 3)
Wednesday, August 05 (Show # 4)
Thursday, August 06 (Show # 5)
Thursday, August 06 (Show # 6)

Obedience

Tuesday, August 04 (Obedience Trial 1)
Tuesday, August 04 (Obedience Trial 2)
Wednesday, August 05 (Obedience Trial 3)
Wednesday, August 05 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Tuesday, August 04 (Rally Trial 1)
Tuesday, August 04 (Rally Trial 2)
Wednesday, August 05 (Rally Trial 3)
Wednesday, August 05 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:

-- Shelley Ford --
BIS Can GCHEX/AM/UKC CH Hellwigg's Let Freedom Reign CGN CD RN
Owner: Shelley Ford
Breeder: Wendy Haddrall
Presented by Norm Fargo


Best In Show
Judge: Michel Bouchard
Schnauzer (Giant)  
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion
Points: 160 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Michel Bouchard
Bedlington Terrier  
Camerata Don't Spoil The Party
Best Baby Puppy In Show
Judge: Michel Bouchard
French Bulldog  
Xentique Quasaring
Best Veteran In Show
Judge: Michel Bouchard
Whippet  Ch Lorricbrook Reality








Group 1 - Michel Bouchard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick
  Retriever (Golden)   36
Group 2nd   
Ch Hiddencreek's Lion Of Judah
  Spaniel (Brittany)   30
Group 3rd   
GCh Butterblac's Keep Knocking
  Retriever (Flat-Coated)   28
Group 4th   
GCh Legacyk Breakfast At Tiffany's
  Pointer (German Short-Haired)   24
BPIG    Elliquin's Bentley   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ambercroft Briarwood Irshdance   Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   
Ch Autumwynd Frankie Starlite
  Retriever (Labrador)   0
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch HickoryTavern Secret Entourage

Best Of Opposite Sex
Barbochos Rick's

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Barbochos Rick's

Best Puppy In Breed
Ginkgo de Cleo Grantham Gaia


Winners Dog: (1-3-0-1)
Barbochos Rick's

Open Dog Class
1st Barbochos Rick's


Winners Bitch: (1-3-0-1)
HickoryTavern Intl Intrigue

Reserve Winners Bitch
Ginkgo De Isis Fiona

Senior Puppy Bitch Class
1st Ginkgo de Cleo Grantham Gaia

12-18 Month Bitch Class
1st Ginkgo De Isis Fiona

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st HickoryTavern Intl Intrigue

4-6 Month Bitch Class
1st HickoryTavern Fool For Paris


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Seasyde Euphoria




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 7 pts (2-2-0-4)
GChEx Legacyk Breakfast At Tiffany's

Best Of Opposite Sex
Legacyk Smoke On The Water

Best Of Winners: (2-2-0-4)
Braerwood Woo's Jazzin It Up At Lakota Hills?

Best Puppy In Breed
Legacyk Smoke On The Water


Winners Dog: (2-2-0-4)
Legacyk Smoke On The Water

Reserve Winners Dog
Leaside's Late In The Evening

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Legacyk Smoke On The Water
2nd Leaside's Late In The Evening

4-6 Month Dog Class
1st Leaside's Dorado Recurve


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Butterblac's Keep Knocking

Best Of Opposite Sex
Rowansgaard Polly Toodles

Best Puppy In Breed
Butterblac's The Cherry On Top



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick

Best Of Opposite Sex
Goldfeathers Excalibur Reigns

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Shadowvalley's Legend Continues

Best Puppy In Breed
Makani's Book Of Tickets


Winners Dog: (1-4-0-1)
Goldfeathers Excalibur Reigns

12-18 Month Dog Class
1st Goldfeathers Excalibur Reigns


Winners Bitch: (1-4-0-1)
Shadowvalley's Legend Continues

Reserve Winners Bitch
Makani's Book Of Tickets

Senior Puppy Bitch Class
1st Makani's Book Of Tickets

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shadowvalley's Legend Continues

Open Bitch Class
1st Storiline Mini N Moo Go Dancin
2nd Serein Diamonds Of Blackpool

4-6 Month Bitch Class
1st Ambercroft Briarwood Irshdance


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Ch Paradocs Bellwether Heath

Best Of Opposite Sex
Akira's Tears Of The Phoenix

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Elliquin's Bentley

Best Puppy In Breed
Elliquin's Bentley


Winners Dog: (2-3-1-0)
Elliquin's Bentley

Reserve Winners Dog
Pirate's Stargazer

Junior Puppy Dog Class
1st Elliquin's Bentley

Open Dog Class
1st Pirate's Stargazer


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Akira's Tears Of The Phoenix

Reserve Winners Bitch
Elliquin's Pipin' Aboard

Junior Puppy Bitch Class
1st Elliquin's Pipin' Aboard

Senior Puppy Bitch Class
1st Akira's Tears Of The Phoenix

Open Bitch Class
1st Fargoridge Because We Can

Veteran Bitch Class
1st Autumwynd Frankie Starlite

4-6 Month Bitch Class
1st Pirate's The Valkyrie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Windcrest King Creole


Winners Dog: (3-0-0-0)
Windcrest King Creole

Reserve Winners Dog
Duurstede's Icefyre

Canadian Bred Dog Class
1st Duurstede's Icefyre

Open Dog Class
1st Windcrest King Creole
2nd Duurstede's Dragon Destiny


Veteran Bitch Class
1st Duurstede's Basho


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Hiddencreek's Lion Of Judah

Select Dog
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Deerrun's Photo Finish

Select Bitch
GCh Lienroc Riversong Echo




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tokabout F N Xlnt
  Afghan Hound   17
Group 2nd   
GCh Dragonsong's Memphis Belle
  Whippet   16
Group 3rd   
Buffobass Mr. Bojangles
  Basset Hound   11
Group 4th    Dachsforth JP Remington   Dachshund (Miniature Long-Haired)   10
BPIG   
Buffobass Mr. Bojangles
  Basset Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Egbar's Dance Like Your Dad
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Veteran In Group   Ch Lorricbrook Reality   Whippet   0
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Tokabout F N Xlnt




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Buffobass Mr. Bojangles

Best Puppy In Breed
Buffobass Mr. Bojangles


Winners Dog: (1-0-0-0)
Buffobass Mr. Bojangles

Junior Puppy Dog Class
1st Buffobass Mr. Bojangles



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
TraJam Ketra Talk Is Cheap


Winners Dog: (1-0-0-0)
TraJam Ketra Talk Is Cheap

12-18 Month Dog Class
1st TraJam Ketra Talk Is Cheap



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Jazzman Live At The Ryman




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Dachsforth JP Remington

Best Of Opposite Sex
GCh Egbar's Strong And True

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Dachsforth JP Remington

Best Puppy In Breed
GCh Egbar's Strong And True

Select Dog
GCh Daclier's Beeholdn To Eriska


Winners Dog: (1-1-2-1)
Dachsforth JP Remington

12-18 Month Dog Class
1st Dachsforth JP Remington


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Alstertal's Lady Lucynder MLD

Open Bitch Class
1st Alstertal's Lady Lucynder MLD

4-6 Month Bitch Class
1st Egbar's Dance Like Your Dad


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Staier's Evdokiya




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kerry's Glenamadda Incantation

Best Of Opposite Sex
Glenamadda Jewels Of Wolfholm

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kerry's Glenamadda Incantation


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Glenamadda Jewels Of Wolfholm

Open Bitch Class
1st Glenamadda Jewels Of Wolfholm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Snojager Play To Win

Best Puppy In Breed
Snojager Play To Win



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Snojager Play To Win

Senior Puppy Bitch Class
1st Snojager Play To Win


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Dragonsong's Memphis Belle

Best Of Opposite Sex
GCh McCartney's Xcape From Reality

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Westmeath Mccartney's Maverick


Winners Dog: (2-1-1-1)
Westmeath Mccartney's Maverick

Reserve Winners Dog
Lyrical's Silver Surfer

Canadian Bred Dog Class
1st Lyrical's Silver Surfer

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Westmeath Mccartney's Maverick


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Lyrical's Love You Forever

Canadian Bred Bitch Class
1st Lyrical's Love You Forever

Veteran Bitch Class
1st Ch Lorricbrook Reality


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Mike Macbeth Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion
  Schnauzer (Giant)   22
Group 2nd   
Nastinan's Wishing For It All
  Boxer   21
Group 3rd   
Striders Kokanee Gold
  Great Dane   13
Group 4th    Bearhug's One Way Ticket   Alaskan Malamute   11
BPIG   
Nastinan's Wishing For It All
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Nantom's High Octane   Doberman Pinscher   0
Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Bearhug's One Way Ticket

Best Of Opposite Sex
Moonsnoe's Pride O' McKinley

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Bearhug's One Way Ticket

Best Puppy In Breed
Bearhug's One Way Ticket


Winners Dog: (2-1-0-0)
Moonsnoe's Pride O' McKinley

Reserve Winners Dog
Bearhug's Skyfall

12-18 Month Dog Class
1st Bearhug's Skyfall

Open Dog Class
1st Moonsnoe's Pride O' McKinley


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Bearhug's One Way Ticket

Junior Puppy Bitch Class
1st Bearhug's One Way Ticket


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 7 pts (1-4-3-0)
GCh Nastinan's Wishing For It All

Best Of Opposite Sex
Vanquish's A Thousand Stars

Best Of Winners: (1-4-3-0)
Dajen's Nick Of Time

Best Puppy In Breed
GCh Nastinan's Wishing For It All

Select Dog
GCh CinnRhee Barquentine Riverport


Winners Dog: (1-4-3-0)
Dajen's Nick Of Time

Senior Puppy Dog Class
1st Dajen's Nick Of Time


Winners Bitch: (1-4-3-0)
Vanquish's A Thousand Stars

Reserve Winners Bitch
Cinnrhee Barquentine LHaveRivr

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanquish's A Thousand Stars
2nd Vanquish's The It Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Cinnrhee's Midnight Summer Breeze

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cinnrhee Barquentine LHaveRivr


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Goldgrove Silent Knight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Striders Kokanee Gold

Best Of Opposite Sex
Karador's Vesper Martini

Best Puppy In Breed
GCh Striders Kokanee Gold



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Karador's Vesper Martini

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Karador's Vesper Martini


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chaputepek's Jay-Lo



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chaputepek's Jay-Lo

Open Bitch Class
1st Chaputepek's Jay-Lo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Eirian's Knock Em Dead Carrabba

Best Of Opposite Sex
Kjaq's Utterly Awesome Sasha

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Eirian's Knock Em Dead Carrabba


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Kjaq's Utterly Awesome Sasha

Reserve Winners Bitch
Windorff's Lucky Pretty Penny

12-18 Month Bitch Class
1st Kjaq's Utterly Awesome Sasha
2nd Windorff's Lucky Pretty Penny

Canadian Bred Bitch Class
1st Windorff's Jumpin Jill Flash


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Mike Macbeth Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stonebridge Just A Little Bit Better
  Cairn Terrier   7
Group 2nd   
Ch High Pines Deal Me In
  Norwich Terrier   6
Group 3rd   
Camerata Don't Spoil The Party
  Bedlington Terrier   5
Group 4th   Ch Zlatapraha Peterson   Cesky Terrier   4
BPIG   
Camerata Don't Spoil The Party
  Bedlington Terrier   N/A
Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Camerata Don't Spoil The Party

Best Puppy In Breed
Camerata Don't Spoil The Party



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Camerata Don't Spoil The Party

Junior Puppy Bitch Class
1st Camerata Don't Spoil The Party


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Roschel's Cracker

Best Of Opposite Sex
Roschel's Roxanne

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Roschel's Cracker

Best Puppy In Breed
Roschel's Cracker


Winners Dog: (1-1-0-0)
Roschel's Cracker

Junior Puppy Dog Class
1st Roschel's Cracker


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Roschel's Roxanne

Junior Puppy Bitch Class
1st Roschel's Roxanne


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonebridge Just A Little Bit Better




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Zlatapraha Peterson




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch High Pines Deal Me In




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Haslemere Haggis Heads To Toulin

Best Puppy In Breed
Haslemere Haggis Heads To Toulin


Winners Dog: (1-0-0-0)
Haslemere Haggis Heads To Toulin

Junior Puppy Dog Class
1st Haslemere Haggis Heads To Toulin



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Keepsake Timtara Ima Rockstar

Best Puppy In Breed
GChEx Keepsake Timtara Ima Rockstar




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Avantgarde Moon Song
  Affenpinscher   23
Group 2nd   
GCh Deebet's Robin Hood
  Toy Manchester Terrier   22
Group 3rd   
GCh Ashstone's Atria
  Havanese   21
Group 4th   
GCh Castel's Montague
  Papillon   19
BPIG    Fourig's Go For It At Lakeside   Italian Greyhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shoalcreek's Cinnamon   Yorkshire Terrier   0
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Avantgarde Moon Song




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Carriagehill All About Forever

Best Of Opposite Sex
Sharpcies Tallygold Angel Eyes

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Carriagehill All About Forever

Best Puppy In Breed
Midsummers Cranberry Crisp


Winners Dog: (2-3-0-0)
Carriagehill All About Forever

Reserve Winners Dog
Midsummers Black Thunder

Canadian Bred Dog Class
1st Carriagehill All About Forever

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Midsummers Black Thunder


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Ashstone's Atria

Best Of Opposite Sex
Ch Laurelgate's Inferno




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fourig's Go For It At Lakeside

Best Puppy In Breed
Fourig's Go For It At Lakeside



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fourig's Go For It At Lakeside

Senior Puppy Bitch Class
1st Fourig's Go For It At Lakeside


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Castel's Montague




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
Tinyprints Sexy Secret

Best Of Opposite Sex
GCh Tinyprints Watch Me Win

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Tinyprints Sexy Secret

Best Puppy In Breed
Son Shine's Kiote Shadow


Winners Dog: (2-4-1-0)
Son Shine's Kiote Shadow

Reserve Winners Dog
Winterhaven Wish Upon A Star

Junior Puppy Dog Class
1st Son Shine's Kiote Shadow

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Winterhaven Wish Upon A Star


Winners Bitch: (2-4-1-0)
Tinyprints Sexy Secret

Reserve Winners Bitch
Son Shine's Snugglee Maiden

Senior Puppy Bitch Class
1st Son Shine's Little Miss Muffet

12-18 Month Bitch Class
1st Son Shine's Snugglee Maiden
2nd Son Shine's Divine Joy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tinyprints Sexy Secret


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Heubergs Richard Castle

Best Of Opposite Sex
Heubergs Abby Sciuto

Best Puppy In Breed
Ch Heubergs Richard Castle

Select Dog
Ch Heubergs Chips Ahoy

Select Bitch
Ch Heubergs Lovey Howell



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Heubergs Abby Sciuto

Reserve Winners Bitch
Heubergs Ginger Grant

Senior Puppy Bitch Class
1st Heubergs Abby Sciuto

Open Bitch Class
1st Heubergs Ginger Grant


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Shoalcreek's Gambler



4-6 Month Bitch Class
1st Shoalcreek's Cinnamon


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Mike Macbeth Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dawin In Hot Pursuit
  Poodle (Standard)   19
Group 2nd   
A&I Of The Island's Invader Zim
  Chow Chow   18
Group 3rd   
GCh Seulement Tissage Mes Reves
  French Bulldog   17
Group 4th   
GCh Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   13
BPIG    Pookey Here's Your Sign   Chinese Shar-Pei   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Xentique Quasaring
  French Bulldog   0
Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Campion's Cartier At Madan


Winners Dog: (1-0-0-0)
Campion's Cartier At Madan

Open Dog Class
1st Campion's Cartier At Madan



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Bullstoic's New Aura Can't Bbad

Best Puppy In Breed
Ch Bullstoic's New Aura Can't Bbad



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Jacib's Royal Flush

Reserve Winners Bitch
Cherokee Legend Electra

Canadian Bred Bitch Class
1st Jacib's Royal Flush

Open Bitch Class
1st Cherokee Legend Electra


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 6 pts (1-3-3-0)
GCh Gumby's Bearposh Ever After

Best Of Opposite Sex
Gumby's On Frozen Pond

Best Of Winners: (1-3-3-0)
Pookey Here's Your Sign

Best Puppy In Breed
Pookey Here's Your Sign

Select Dog
GCh Gumby's Jacoby Ready To Play


Winners Dog: (1-3-3-0)
Pookey Here's Your Sign

Senior Puppy Dog Class
1st Pookey Here's Your Sign


Winners Bitch: (1-3-3-0)
Gumby's On Frozen Pond

Reserve Winners Bitch
Pookey That Ain't Right

Senior Puppy Bitch Class
1st Pookey That Ain't Right

12-18 Month Bitch Class
1st Underdog's Rogue

Open Bitch Class
1st Gumby's On Frozen Pond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
A&I Of The Island's Invader Zim



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Seulement Tissage Mes Reves

Best Of Opposite Sex
Sweet Chilli Pepper Montenegro

Best Puppy In Breed
Olivia Elita Z Udolia Vtacnik


4-6 Month Dog Class
1st Xentique Quasaring


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dawin In Hot Pursuit




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Sharara La Nye La

Best Of Opposite Sex
GCh G'Jomo Ahkama Lhun Po

Best Puppy In Breed
Ahkama Losar Somba Kar



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Ahkama Losar Somba Kar

Junior Puppy Bitch Class
1st Ahkama Losar Somba Kar


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Michel Bouchard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Laureate Invincible
  Shetland Sheepdog   30
Group 2nd   
GCh Ninebark Cops And Robbers
  Australian Shepherd   23
Group 3rd    Glasgowhill's Smooth Move   Collie (Smooth)   15
Group 4th   
GCh Esrohollow Radsprings Tuhmater
  Welsh Corgi (Cardigan)   10
BPIG   
Ninebark Sugarbird Gunsmoke
  Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Hellwigg's Start Your Engines   German Shepherd Dog   0
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 7 pts (5-2-1-0)
GCh Ninebark Cops And Robbers

Best Of Opposite Sex
Kinetic Pearl Heart

Best Of Winners: (5-2-1-0)
Ninebark Sugarbird Gunsmoke

Best Puppy In Breed
Ninebark Sugarbird Gunsmoke


Winners Bitch: (5-2-1-0)
Kinetic Pearl Heart

Reserve Winners Bitch
Ninebark Sugarbird Scarlett

Junior Puppy Bitch Class
1st Ninebark Sugarbird Scarlett

Senior Puppy Bitch Class
1st Kinetic Pearl Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services




4-6 Month Bitch Class
1st Chetcote Kiss Me Kate


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Beaugency Imperial Jester

Best Of Opposite Sex
Beaugency Josie Le Jester

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Beaugency Imperial Jester

Best Puppy In Breed
Beaugency Josie Le Jester


Winners Dog: (1-1-0-0)
Beaugency Imperial Jester

Open Dog Class
1st Beaugency Imperial Jester


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Beaugency Josie Le Jester

Senior Puppy Bitch Class
1st Beaugency Josie Le Jester


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GCh Glasgowhill's Wrath Of A God

Best Of Opposite Sex
Glasgowhill's Just Being Silly

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Glasgowhill's Just Being Silly

Best Puppy In Breed
Glasgowhill's Stolen Identity


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Glasgowhill's Smooth Move

Best Of Opposite Sex
GCh Heaven Sent Dressed To Impress

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Glasgowhill's Smooth Move

Best Puppy In Breed
Glasgowhill's Bare Nesseities


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Glasgowhill's Bare Nesseities

Reserve Winners Bitch
Kerhaven's The Black Pearl

Senior Puppy Bitch Class
1st Glasgowhill's Bare Nesseities

Open Bitch Class
1st Kerhaven's The Black Pearl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Blasienberg's Diamond In The Sky


4-6 Month Dog Class
1st Hellwigg's Start Your Engines


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 6 pts (1-5-1-0)
GCh Laureate Invincible

Best Of Opposite Sex
Laureate Highland Dancer

Best Of Winners: (1-5-1-0)
Laureate Highland Dancer

Best Puppy In Breed
Bonnyville Futurehaven Kira


Winners Dog: (1-5-1-0)
Futurehaven Devine Intrvention

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Futurehaven Devine Intrvention


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Esrohollow Radsprings Tuhmater




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michel Bouchard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxlore I've Got A Secret



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxlore I've Got A Secret

Open Bitch Class
1st Foxlore I've Got A Secret


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By