Victoria County Kennel Club
Sunday, May 1, 2016



Related Results


Results courtesy of:


-- Shari Robinson --
Am GCh / Can GCh Keepsake Timtara Ima Rockstar
Owner: Sydney Robinson & Shari Robinson
Breeder: Shari & Sydney Robinson, Priscilla Tims
Handler: Sydney Robinson
www.akeepsakewheatenterrier.com


Best In Show
Judge: Morley Thornton
Spaniel (English Cocker)  
GCh Carnaby Between Friends
Points: 172 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Morley Thornton
Fox Terrier (Wire)  
Ch Foxhaus Skyfall At Foxhollow
Best Puppy In Show
Judge: Morley Thornton
Shetland Sheepdog   Laureate Sweet Thing
Best Baby Puppy In Show
Judge: Morley Thornton
Chinese Shar-Pei  
Siosalach's Fire Dragon
Best Veteran In Show
Judge: Morley Thornton
Retriever (Labrador)  
Ch Autumwynd Frankie Starlite
Best Altered In Show
Judge: Morley Thornton
Shetland Sheepdog  
GCh Regaloake's Westminster Abbey








Group 1 - Morley Thornton Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Carnaby Between Friends
  Spaniel (English Cocker)   45
Group 2nd   
GCh Shadymist Ambercroft Shesofine
  Retriever (Golden)   43
Group 3rd   
GCh KAS Black Pearl
  Spaniel (English Springer)   24
Group 4th   
GCh WynRidge's Make It So
  Spaniel (American Cocker)   23
BPIG   
Ch Stannyfield's Say Hey Kid
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Stannyfield's Sun Dog Ice   Pointer (German Short-Haired)   0
Best Veteran In Group   
Ch Autumwynd Frankie Starlite
  Retriever (Labrador)   0
Best Altered In Group   
Ch Autumwynd Frankie Starlite
  Retriever (Labrador)   0
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Coralwood's Outfielder At Perryglen

Best Puppy In Breed
Ch Coralwood's Outfielder At Perryglen


3-6 Month Dog Class
1st Perryglen's Cell Block Tango



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Stannyfield's Say Hey Kid

Best Puppy In Breed
Ch Stannyfield's Say Hey Kid


3-6 Month Dog Class
1st Stannyfield's Sun Dog Ice


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Conroy's Water Nymph



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Conroy's Water Nymph

Reserve Winners Bitch
Northwind's Cinder Skye

12-18 Month Bitch Class
1st Northwind's Cinder Skye

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Conroy's Water Nymph


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 6 pts (3-3-0-1)
Castlegar Elroy At Autumwynd

Best Of Opposite Sex
Ironridge Playing With Fire

Best Of Winners: (3-3-0-1)
Castlegar Elroy At Autumwynd

Best Puppy In Breed
Castlegar Elroy At Autumwynd

Select Bitch
Ch Akira's Tears Of The Phoenix


Winners Dog: (3-3-0-1)
Castlegar Elroy At Autumwynd

Reserve Winners Dog
Eagertrieves Paevalley Quanah

Junior Puppy Dog Class
1st Castlegar Elroy At Autumwynd
2nd Eagertrieves Paevalley Quanah

Open Dog Class
1st Asa's Vintage Sculpture

Veteran Dog Class
1st Ch Devonsleigh Seamus Melville

3-6 Month Dog Class
1st Masonridge's Kylo Ren


Winners Bitch: (3-3-0-1)
Ironridge Playing With Fire

Reserve Winners Bitch
Masonridge Lucy In The Sky

Senior Puppy Bitch Class
1st Masonridge Lucy In The Sky

12-18 Month Bitch Class
1st Ironridge Playing With Fire

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maktawae Ride N Shotgun

Veteran Bitch Class
1st Autumwynd Frankie Starlite

Sexually Altered Bitch Class
1st Autumwynd Frankie Starlite


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
Ch Rowantide's 1 More 4 The Road

Best Of Opposite Sex
Ch Lochnquay's Little Drummer Boy

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Redshadow's Tuff Act To Follow

Best Puppy In Breed
Redshadow's Tuff Act To Follow


Winners Dog: (1-4-1-1)
Wagosh's Mystic Magic

Open Dog Class
1st Wagosh's Mystic Magic


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Redshadow's Tuff Act To Follow

Reserve Winners Bitch
Kalmegess' 4 On The Floor

Junior Puppy Bitch Class
1st Edenvalley Red Dory

Senior Puppy Bitch Class
1st Kalmegess' 4 On The Floor

Canadian Bred Bitch Class
1st Katyra Run Don't Walk Mikea

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Redshadow's Tuff Act To Follow

Sexually Altered Bitch Class
1st Stonaway Midnight Blue Sierra


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh WynRidge's Make It So




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Carnaby Between Friends

Best Puppy In Breed
Especially Tantalizing Treat



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Especially Tantalizing Treat

Junior Puppy Bitch Class
1st Especially Tantalizing Treat


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh KAS Black Pearl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Winfarthing's Sorcerer

Best Of Opposite Sex
Bruce's Winfarthing Showgirl



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Bruce's Winfarthing Showgirl

Reserve Winners Bitch
Winfarthing's Harlequin

12-18 Month Bitch Class
1st Bruce's Winfarthing Showgirl

Open Bitch Class
1st Winfarthing's Harlequin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ferngold's Royal Sterling


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ferngold's Royal Sterling

Open Dog Class
1st Ferngold's Royal Sterling



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Silversmith New Horizon Rocket Man

Best Puppy In Breed
Silversmith New Horizon Rocket Man


Winners Dog: (1-0-0-0)
Silversmith New Horizon Rocket Man

Senior Puppy Dog Class
1st Silversmith New Horizon Rocket Man



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   23
Group 2nd   
Ch Upper Mountain Man In The Moon
  Greyhound   20
Group 3rd   
Ch Ex Sentia Deuce Coupe W
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   18
Group 4th   Ch Castlekeep's Steel Magnolia   Irish Wolfhound   17
BPIG   
Omara At Wolfholm O'Tyrconnell
  Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Glenamadda Epic Of Windkeeper   Irish Wolfhound   0
Best Altered In Group   
Ocean's Sail Away
  Whippet   0
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Mata Hauri Ruby Red Beez

Best Of Opposite Sex
Remeseb's King Zircon

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Remeseb's Royal Jade


Winners Dog: (1-1-0-1)
Remeseb's King Zircon

Open Dog Class
1st Remeseb's King Zircon


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Remeseb's Royal Jade

Open Bitch Class
1st Remeseb's Royal Jade


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy

Best Puppy In Breed
Lapidus Ted du Grand Fresnoy


Winners Dog: (1-0-1-0)
Lapidus Ted du Grand Fresnoy

Senior Puppy Dog Class
1st Lapidus Ted du Grand Fresnoy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Nepachee's Betcha By Golly Wow

Best Of Opposite Sex
Ch Pawprints Palakore Spellmaster

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Egbar's In Flanders Fields

Best Puppy In Breed
Egbar's In Flanders Fields


Winners Dog: (1-3-1-1)
Egbar's In Flanders Fields

Junior Puppy Dog Class
1st Egbar's In Flanders Fields


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Egbar's Dance Like Your Dad

Reserve Winners Bitch
Palakore's I Dream Of Jeannie

Junior Puppy Bitch Class
1st Palakore's I Dream Of Jeannie
2nd Egbar Fields Of Poppies

12-18 Month Bitch Class
1st Egbar's Dance Like Your Dad


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Christofle Cameo



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Christofle Cameo

Reserve Winners Bitch
Nepachee's Bella The Bawl

12-18 Month Bitch Class
1st Nepachee's Bella The Bawl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Christofle Cameo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Edgewood Mile High Club @ Alegna's MW



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ex Sentia Deuce Coupe W




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Upper Mountain Man In The Moon

Best Of Opposite Sex
Pax Mundi Athena

Best Puppy In Breed
Pax Mundi Athena



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Pax Mundi Athena

Junior Puppy Bitch Class
1st Pax Mundi Athena


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Castlekeep's Steel Magnolia

Best Puppy In Breed
Omara At Wolfholm O'Tyrconnell


3-6 Month Dog Class
1st Glenamadda Epic Of Windkeeper


Winners Bitch: (0-3-0-1)
Omara At Wolfholm O'Tyrconnell

Reserve Winners Bitch
Glenamadda Jazberi Of Wolfholm

Senior Puppy Bitch Class
1st Omara At Wolfholm O'Tyrconnell

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Glenamadda Jazberi Of Wolfholm

Open Bitch Class
1st Glenamadda Jewels Of Wolfholm

3-6 Month Bitch Class
1st Glenamadda Magick Maven
2nd Glenamadda Magick Marigold


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer


Sexually Altered Dog Class
1st Ocean's Sail Away


Winners Bitch: (0-2-0-1)
Clandara's Poetry At Meisterhaus

Reserve Winners Bitch
Vrymeer Soliloquy

12-18 Month Bitch Class
1st Clandara's Poetry At Meisterhaus

Open Bitch Class
1st Vrymeer Soliloquy


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Cheryl Myers-Egerton Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee
  Bullmastiff   14
Group 2nd   
Naku's Believe It Or Not
  Eurasier   7
Group 3rd   
Ch Snoebear's Chandelier O'Perun
  Siberian Husky   5
Group 4th   
Peretti's Rayna
  Cane Corso   3
BPIG   
Naku's Believe It Or Not
  Eurasier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Bramstoke's Heaven And Earth
  Bullmastiff   0

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Peretti's Rayna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Peretti's Rayna

Open Bitch Class
1st Peretti's Rayna


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Naku's Believe It Or Not

Best Of Opposite Sex
Everendeavor Indigo Morning

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Naku's Believe It Or Not

Best Puppy In Breed
Naku's Believe It Or Not


Winners Dog: (1-1-0-0)
Naku's Believe It Or Not

Senior Puppy Dog Class
1st Naku's Believe It Or Not


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Everendeavor Indigo Morning

Senior Puppy Bitch Class
1st Everendeavor Indigo Morning


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Von Wadge's Eddie Bauer Edition




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Schattentier's Mucho Gusto

Best Of Opposite Sex
Schattentier's Now And Again

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Schattentier's Mucho Gusto

Best Puppy In Breed
Schattentier's Now And Again


Winners Dog: (1-1-0-0)
Schattentier's Mucho Gusto

Open Dog Class
1st Schattentier's Mucho Gusto


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Schattentier's Now And Again

Senior Puppy Bitch Class
1st Schattentier's Now And Again


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Snoebear's Chandelier O'Perun

Best Puppy In Breed
Snowmist's Gucci Guilty



Junior Puppy Bitch Class
1st Snowmist's Gucci Guilty


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Cheryl Myers-Egerton Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Foxhaus Skyfall At Foxhollow
  Fox Terrier (Wire)   22
Group 2nd   
GCh Keepsake Timtara Ima Rockstar
  Soft-Coated Wheaten Terrier   21
Group 3rd   
Obsession Mad Queen Juana
  Schnauzer (Miniature)   20
Group 4th    Cashelmara Glenariff   Kerry Blue Terrier   19
BPIG   
Obsession Mad Queen Juana
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rolona's Heza Playboy   Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Crescent's V Raynaire Starting Over

Best Puppy In Breed
Crescent's V Raynaire Starting Over



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Crescent's V Raynaire Starting Over

Senior Puppy Bitch Class
1st Crescent's V Raynaire Starting Over


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shadowfax Sing The Blues

Best Of Opposite Sex
Samabel Lady Northover

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shadowfax Sing The Blues

Best Puppy In Breed
Shadowfax Sing The Blues


Winners Dog: (1-2-0-0)
Shadowfax Sing The Blues

Senior Puppy Dog Class
1st Shadowfax Sing The Blues


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Samabel Lady Northover

Reserve Winners Bitch
Shadowfax Reimin Go Ask Alice

Senior Puppy Bitch Class
1st Samabel Lady Northover
2nd Shadowfax Reimin Go Ask Alice


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Buldor Covert Affair

Best Of Opposite Sex
Notorious Defy & Conquer

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Buldor Covert Affair

Best Puppy In Breed
Notorious Defy & Conquer


Winners Dog: (1-2-0-0)
Buldor Covert Affair

Canadian Bred Dog Class
1st Buldor Covert Affair


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Notorious Defy & Conquer

Reserve Winners Bitch
Buldor Bullayr Spy Who Luvd Me

Junior Puppy Bitch Class
1st Notorious Defy & Conquer

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Buldor Bullayr Spy Who Luvd Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
China Shops Chrysophylax



Winners Bitch: (0-1-0-0)
China Shops Chrysophylax

Open Bitch Class
1st China Shops Chrysophylax


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Northernclan Taryn Up The Ring

Best Of Opposite Sex
Cairwick Jaxson Kirn

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Northernclan Taryn Up The Ring

Best Puppy In Breed
Cairwick Jaxson Kirn


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cairwick Jaxson Kirn

Senior Puppy Dog Class
1st Cairwick Jaxson Kirn


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Northernclan Taryn Up The Ring

Open Bitch Class
1st Northernclan Taryn Up The Ring


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Glahms Thane Of Glamis

Best Of Opposite Sex
Glahms Golden Aelwen

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Glahms Thane Of Glamis

Best Puppy In Breed
Glahms Thane Of Glamis


Winners Dog: (1-1-0-0)
Glahms Thane Of Glamis

Senior Puppy Dog Class
1st Glahms Thane Of Glamis


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Glahms Golden Aelwen

Senior Puppy Bitch Class
1st Glahms Golden Aelwen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxhaus Skyfall At Foxhollow




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cashelmara Glenariff



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cashelmara Glenariff

Open Bitch Class
1st Cashelmara Glenariff


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
High Pines Daisy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
High Pines Daisy

12-18 Month Bitch Class
1st High Pines Daisy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana

Best Puppy In Breed
GCh Obsession Mad Queen Juana




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Filisite Brash X-Mas Gift

Best Puppy In Breed
MacRitchies Wee Burn



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Filisite Brash X-Mas Gift

Reserve Winners Bitch
MacRitchies Wee Burn

Senior Puppy Bitch Class
1st MacRitchies Wee Burn

12-18 Month Bitch Class
1st Filisite Brash X-Mas Gift


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Drytowns M.J. MacKerron

Best Of Opposite Sex
Gracie Dellantica Caledonia

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Drytowns M.J. MacKerron

Best Puppy In Breed
Drytowns M.J. MacKerron


Winners Dog: (1-1-0-0)
Drytowns M.J. MacKerron

Senior Puppy Dog Class
1st Drytowns M.J. MacKerron


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Gracie Dellantica Caledonia

Open Bitch Class
1st Gracie Dellantica Caledonia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Keepsake Timtara Ima Rockstar




Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Rolona's Heza Playboy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mag's Royal Bling O'Skyehigh



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Michael Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
St Johns Independence Day At Whichwire
  Griffon (Brussels)   21
Group 2nd   
Ch Euphoria's Prince Charming
  Maltese   18
Group 3rd   
GCh Midnight's Parti Girl Of Weylinmarsh
  Havanese   17
Group 4th   
GCh Castel's Montague
  Papillon   14
BPIG   
St Johns Independence Day At Whichwire
  Griffon (Brussels)   N/A
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Windwater Boxers Or Briefs


Winners Dog: (1-0-0-0)
Windwater Boxers Or Briefs

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Windwater Boxers Or Briefs



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh St Johns Independence Day At Whichwire

Best Of Opposite Sex
Somershire's In The Money

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Cinnamonhill A Little Romance

Best Puppy In Breed
GCh St Johns Independence Day At Whichwire


Winners Dog: (1-1-0-1)
Somershire's In The Money

Junior Puppy Dog Class
1st Somershire's In The Money


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Cinnamonhill A Little Romance

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cinnamonhill A Little Romance


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Midnight's Parti Girl Of Weylinmarsh

Best Puppy In Breed
Weylinmarsh Linda G's Kookidoe

Select Bitch
GCh Ashstone's Atria



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Weylinmarsh Linda G's Kookidoe

Junior Puppy Bitch Class
1st Weylinmarsh Linda G's Kookidoe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Mystik Dramatique Design



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Rhamah Rythm's Stargazer

12-18 Month Bitch Class
1st Rhamah Rythm's Stargazer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Euphoria's Prince Charming




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Castel's Montague

Best Of Opposite Sex
Pinkribbon Stylish And Chic

Best Puppy In Breed
Pinkribbon Stylish And Chic



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou

Best Of Opposite Sex
Diaquiris Burberry Brit

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou

Best Puppy In Breed
Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou


Winners Dog: (1-1-0-0)
Diaquiris Burberry Brit

Senior Puppy Dog Class
1st Diaquiris Burberry Brit


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou

Junior Puppy Bitch Class
1st Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Xoe-Eleki's Emerald City

Best Of Opposite Sex
MnSpaws Show Stopper In Vegas

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Pugalicious Bubble N'Squeak

Best Puppy In Breed
Pugalicious Bubble N'Squeak


Winners Dog: (1-1-1-0)
Pugalicious Bubble N'Squeak

Junior Puppy Dog Class
1st Pugalicious Bubble N'Squeak


Winners Bitch: (1-1-1-0)
MnSpaws Show Stopper In Vegas

Senior Puppy Bitch Class
1st MnSpaws Show Stopper In Vegas


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Rigair Jassie Mia

Best Puppy In Breed
Tarmar Once Upon A Time



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Rigair Jassie Mia

Reserve Winners Bitch
Tarmar Ruby Take Yr Lv T Town

Junior Puppy Bitch Class
1st Tarmar Once Upon A Time

12-18 Month Bitch Class
1st Tarmar Ruby Take Yr Lv T Town

Open Bitch Class
1st Rigair Jassie Mia


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Morley Thornton Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Koira Charmed Magic
  Dalmatian   14
Group 2nd   Ch Passion Flower Of Energy House   French Bulldog   13
Group 3rd    Sincerely JP Moonlight Milla   Poodle (Miniature)   7
Group 4th   
Ch Bulldacious Izn't She Foxy
  Bulldog   5
BPIG    San Simon Bulls Querida   French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Siosalach's Fire Dragon
  Chinese Shar-Pei   0
Best Veteran In Group   
Ch Koira Charmed Magic
  Dalmatian   0
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bulldacious Izn't She Foxy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Siosalach Ms Marvel

Best Of Opposite Sex
Gumby's Jive Talking Underdog

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Siosalach Ms Marvel

Best Puppy In Breed
Siosalach Ms Marvel


Winners Dog: (1-1-0-0)
Gumby's Jive Talking Underdog

Junior Puppy Dog Class
1st Gumby's Jive Talking Underdog

3-6 Month Dog Class
1st Siosalach's Fire Dragon


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Siosalach Ms Marvel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Siosalach Ms Marvel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Koira Charmed Magic


Veteran Dog Class
1st GCh Koira Charmed Magic



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 5 pts (1-2-0-3)
Ch Passion Flower Of Energy House

Best Of Opposite Sex
Flatface Connection Iggy Pop Konigliche

Best Of Winners: (1-2-0-3)
San Simon Bulls Querida

Best Puppy In Breed
San Simon Bulls Querida

Select Bitch
GCh Ottervalley Tryin Somethin New


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Sincerely JP Moonlight Milla

Best Of Opposite Sex
GCh Asa's Undercover Secret


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sincerely JP Moonlight Milla

Open Bitch Class
1st Sincerely JP Moonlight Milla


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Carrington Butterfly Kisses

Best Puppy In Breed
Tudorose Lady Keeva



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Carrington Butterfly Kisses

Reserve Winners Bitch
Brielle's Pass The Wine

Senior Puppy Bitch Class
1st Tudorose Lady Keeva

Open Bitch Class
1st Carrington Butterfly Kisses
2nd Brielle's Pass The Wine


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st    Laureate Sweet Thing   Shetland Sheepdog   27
Group 2nd   
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks
  Collie (Rough)   24
Group 3rd   
Ch ThundeRun Night Editor
  Australian Shepherd   19
Group 4th    Tasiahills Celtic Ways   Old English Sheepdog   14
BPIG    Laureate Sweet Thing   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kendelee's Dreamboat Andy   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Best Altered In Group   
GCh Regaloake's Westminster Abbey
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK

Best Of Opposite Sex
Catalyst's I've Got A Girl Crush

Best Puppy In Breed
Catalyst's I've Got A Girl Crush

Select Bitch
GCh Catalyst's Something Special



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Catalyst's I've Got A Girl Crush

Junior Puppy Bitch Class
1st Catalyst's I've Got A Girl Crush

3-6 Month Bitch Class
1st Catalyst Sweet Sadie Rednsted


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh ThundeRun Night Editor

Best Of Opposite Sex
Bayouland's Light It Up At Fortis

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Bayouland's Light It Up At Fortis

Best Puppy In Breed
GCh ThundeRun Night Editor

Select Dog
GCh Cheynat's Simply Perfect


Winners Dog: (1-2-2-0)
Riomesa Attraction Specialist

Junior Puppy Dog Class
1st Riomesa Attraction Specialist


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Briarpatch Kit 'N Kaboodle

Best Of Opposite Sex
Briarpatch Just One Look

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Briarpatch Kit 'N Kaboodle

Best Puppy In Breed
Briarpatjocala Chasing The Dream


Winners Dog: (2-1-0-0)
Briarpatch Just One Look

Reserve Winners Dog
Briarpatjocala Chasing The Dream

Senior Puppy Dog Class
1st Briarpatjocala Chasing The Dream

Open Dog Class
1st Briarpatch Just One Look


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Briarpatch Kit 'N Kaboodle

Open Bitch Class
1st Briarpatch Kit 'N Kaboodle


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Broadcreeks Captain Of Bolero


Winners Dog: (1-0-0-0)
Broadcreeks Captain Of Bolero

Open Dog Class
1st Broadcreeks Captain Of Bolero



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hollowshot Chasing Rainbows

Best Puppy In Breed
Hollowshot Chasing Rainbows


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hollowshot Chasing Rainbows

Senior Puppy Dog Class
1st Hollowshot Chasing Rainbows



Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Attention Please Moravia Campanella


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks

Best Of Opposite Sex
GCh Omega Magic Touch

Select Dog
Ch Goldleaf Endeavour


3-6 Month Dog Class
1st Ennismoor The Highlander


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Caralons Super Star Scharo Ark

Best Of Opposite Sex
GCh Cappi Vom Burgimwald

Select Bitch
Ch Hellwigg's Airbender



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tasiahills Celtic Ways


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tasiahills Celtic Ways

12-18 Month Dog Class
1st Tasiahills Celtic Ways



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Laureate Sweet Thing

Best Puppy In Breed
Laureate Sweet Thing



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Laureate Sweet Thing

Reserve Winners Bitch
Regaloake's Adore Me

Junior Puppy Bitch Class
1st Laureate Sweet Thing

Canadian Bred Bitch Class
1st Onawhim's Keep On Dreaming

Open Bitch Class
1st Regaloake's Adore Me

3-6 Month Bitch Class
1st Regaloake's Barbielicious
2nd Regaloake's Keltic Bliss

Sexually Altered Bitch Class
1st GCh Regaloake's Westminster Abbey


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Finnshavn Creekside Fiona



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Edgebrook Cassiopeia Minnie

Open Bitch Class
1st Edgebrook Cassiopeia Minnie


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Kendelee's Dreamboat Andy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By