Burlington Kennel & Obedience Club
Sunday, September 28, 2014



Related Results


Results courtesy of:


-- Shelley Ford --
BIS Can GCHEX/AM/UKC CH Hellwigg's Let Freedom Reign CGN CD RN
Owner: Shelley Ford
Breeder: Wendry Haddrall
Presented by Norm Fargo


Best In Show
Judge: Deborah Graffmann
Airedale Terrier  
GChEx Westchester Hill Boy
Points: 170 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Deborah Graffmann
Havanese  
Ashstone's Stella Nova Figaro
Best Baby Puppy In Show
Judge: Deborah Graffmann
French Bulldog   Aristocrafts Primo








Group 1 - Deborah Graffmann Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux
  Barbet   34
Group 2nd   
GCh KAS Black Pearl
  Spaniel (English Springer)   29
Group 3rd   
GCh GoodAsGold Blessing From Above
  Retriever (Golden)   28
Group 4th   
GCh RiverMist Broxden Make Mynah Double
  Spaniel (Brittany)   21
BPIG    Grayhart's Travelin' Man   Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group    Legacyk Hookin Ain't Easy   Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 4 pts
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux



Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 1 pts
IL Granaio Dei Malatesta Catello



Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 3 pts
Ch Chesterhope Lil' Bit Of Spice



Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 4 pts
Ch Topthat's A Lot More Action



Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 6 pts
GCh GoodAsGold Blessing From Above



Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts
GCh Briarwood's I Want To Be A Rock Star



Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 1 pts
GCh Katyra's Flying Solo



Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts
Ch CVJ's Shaedy Day At Ramah



Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 1 pts
GChEx RiverMist Broxden Make Mynah Double



Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts
GCh KAS Black Pearl



Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 1 pts
Ch Bajolo's Avalon Herceg Rhys



Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 2 pts
Grayhart's Travelin' Man







Group 2 - Mary White Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Ahmahr Nahr's The Lost Angel Gabriel
  Basenji   25
Group 2nd   
Ch GrandGables Lil Ms Red Nettles
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   24
Group 3rd    Impala You Can't Resist It   Saluki   23
Group 4th   
GCh Ace Ventura Vejas Gluosniuose
  Basset Hound   13
BPIG    Sandstorm Karob Can You Hear Me Now?   Saluki   N/A
Best Baby Puppy In Group    Windstorm Zayda El Sirhan   Saluki   0
Judge: Mary White

Best Of Breed: 4 pts
GCh Xenos Condren



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Ahmahr Nahr's The Lost Angel Gabriel



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ace Ventura Vejas Gluosniuose



Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts
Ch HeavenlyHund ShineOn U Czy Dmd



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
Ch GrandGables Lil Ms Red Nettles



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
Ch Chilcotin's Road Warrior



Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts
GCh Kuriann Of First Avenue



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi



Judge: Mary White

Best Of Breed: 9 pts
Ch Impala You Can't Resist It



Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts
Ch Jetstream Forgetmenot Thriller







Group 3 - Nancy Tibben Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lindsayleigh's Sherman
  Schnauzer (Giant)   29
Group 2nd   
Ch Claircreek Lusitano Oceano Atlantico
  Portuguese Water Dog   28
Group 3rd   
Ch Richmar's Johnny Depp V Goldshield
  Rottweiler   24
Group 4th   Ch Kristari's Timeless Piece By Piaget O'Mysticlight   Siberian Husky   18
BPIG    ConnQuest Red Dragon V Kelview   Doberman Pinscher   N/A
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts
Ch Bosanova's Bells On Windy Mtn



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 4 pts
Ch Glencotta's Mr Tuxedo



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 4 pts
GChEx Tiburon Aamira Azaria



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts
GCh Danetastixs Step'n Out In Styl



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 2 pts
Ch Glenire Nymphadora Tonks



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts
Ch Sentez Que Bella Luna



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 3 pts
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 5 pts
Ch Richmar's Johnny Depp V Goldshield



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts
Ch Lindsayleigh's Sherman



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kristari's Timeless Piece By Piaget O'Mysticlight







Group 4 - Deborah Graffmann Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Westchester Hill Boy
  Airedale Terrier   19
Group 2nd   
Ch Jaskarin Carissima's Gem
  Australian Terrier   18
Group 3rd   
Ch Silverstreem's Spartacus
  Scottish Terrier   17
Group 4th    Rolona's Malificent   Staffordshire Bull Terrier   11
BPIG    Rolona's Malificent   Staffordshire Bull Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Evalill Encore   Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Westchester Hill Boy



Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts
Ch Jaskarin Carissima's Gem



Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 1 pts
Magor MacBeatty



Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts
GCh Zlatapraha Kahn



Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts
GCh Foxheart's Rough And Ready



Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts
Northcote Rock And Roll Rider



Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts
Ch Paradym Bet On Black



Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts
Karlshof Kapricious Kelia



Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 5 pts
Ch Silverstreem's Spartacus



Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 2 pts
GCh Honeywheat's Poetry In Motion



Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts
Rolona's Malificent



Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts
Holweit's Izzy's Good Time Gal







Group 5 - John (Fred) Peddie Top Dog
Points
Group 1st    Grandgables Carnans Fancy Fern   Griffon (Brussels)   28
Group 2nd   
Parisyorkies Hermes
  Yorkshire Terrier   25
Group 3rd   
Ch Dreamworks Lyntom Gingersnap
  Pug   22
Group 4th    Son Shines Bimbo The Man   Pomeranian   18
BPIG   
Ashstone's Stella Nova Figaro
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Aubelle's Lead Mouseketeer   Papillon   0
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wug's Royal Oak



Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 1 pts
Aubelle's Once Upon A Dream



Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 2 pts
Grandgables Carnans Fancy Fern



Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 2 pts
GCh Maisi Guantanamo Mokry Bandita



Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 2 pts
Caya's Deer Bambi







Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts
Ch Diaquiris Amber Mystique



Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 5 pts
Son Shines Bimbo The Man



Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 3 pts
Ch Dreamworks Lyntom Gingersnap



Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 2 pts
GCh Deebet's Robin Hood



Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 2 pts
Ch Parisyorkies Hermes







Group 6 - John (Fred) Peddie Top Dog
Points
Group 1st   
GCh San Simon Bulls Zambo
  French Bulldog   7
Group 2nd   
Ch Isis I've Got The Music In Me
  Poodle (Standard)   3
Group 3rd    Rohon Sky's The Limit   Boston Terrier   0
Group 4th No Entry
BPIG   
Colors This Girl Is On Fire
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Aristocrafts Primo   French Bulldog   0
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts
Ch Rohon Sky's The Limit



Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 3 pts
GCh San Simon Bulls Zambo



Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 2 pts
Ch Isis I've Got The Music In Me





Group 7 - Nancy Tibben Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sengalas Frankly Classical
  Bearded Collie   22
Group 2nd    Thistlebrae Thrill Seeker   Collie (Smooth)   19
Group 3rd   Ch Gefion's Blue Print   Australian Shepherd   17
Group 4th   
GChEx Hellwigg's Let Freedom Reign
  German Shepherd Dog   14
BPIG    Windyrose A Girls Best Friend   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Blueharvest Sweet Emotion
  Collie (Rough)   0
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 2 pts
Ch Gefion's Blue Print



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Sengalas Frankly Classical



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts
Ch Elvis Joli De Feja



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts
GCh Avatar Bayshore Havoc At Katyra



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 2 pts
Highlandblue I'm A Believer



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts
Thistlebrae Thrill Seeker



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Hellwigg's Let Freedom Reign



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts
Ch Szentmihalyi-Szabo Nemes



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 4 pts
Windyrose A Girls Best Friend



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts
Ch Danga's Xenia-D



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By