GChS AmCH Benchmark's Bright Shining Fame
Border Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Robbie - (Male)
Owner: Pearl Humenny
Breeder: Pearl Humenny
Conformation Handler: Xander Scriver
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 6 6 7 6 11
All Breed Ranking: 63 59 49 63 128

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 5 12 10 6   0 0 0 0 1   734
Win Record - 2024
Show Date
Kenora & District Dog Club June 14 to June 16, 2024
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Raymond Lariviere N/A
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 3 (0-0-2-2)
  Best Of Breed   Michael Lanctot 3 (0-0-2-2)
  Group 4th   Patricia Lanctot 9
  Group 2nd   Michael Lanctot 10

Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club June 07 to June 09, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Conod 0
  Group 1st   Donna Conod 11
Saturday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 2nd   Lucie Paradis (Dr) 6
  Group 1st   Patricia Taylor 11
Friday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Group 3rd   Sandy Alexander 5
  Group 2nd   Mike Jackman 6

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Dann Wilson N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Pierrette McLean 5 (1-1-1-3)
Saturday Best Of Breed   Jean-Louis Blais 6 (1-1-1-4)
  Group 3rd   Jean-Louis Blais 35
Friday Best Of Breed   Nancy Smith Hafner 6 (2-1-1-3)

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 17 to May 20, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Maribel Sy 0
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 2nd   Maribel Sy 8
  Group 2nd   Patricia Taylor 8
Sunday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Group 2nd   Marilyn O'Neill 8
  Group 3rd   Ainslie Mills 5
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 2nd   Patricia Lanctot 8
Friday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Best Of Breed   David Denis 0
  Group 3rd   Kathleen Anderson-Wulff 7

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 12, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Grant Townsend 25
  Best Of Breed   Grant Townsend 9 (0-4-3-3)
Saturday Best Of Breed   Catherine Barlow 10 (0-4-3-4)
  Group 1st   Catherine Barlow 30
Friday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 8 (0-3-3-3)
  Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 21

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 03 to May 05, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cindy Meyer 2 (0-0-2-1)
  Group 3rd   Cindy Meyer 16
Saturday Select Dog   Darryl Vice N/A
Friday Group 3rd   Gloria Kerr 16
  Best Of Breed   Gloria Kerr 1 (0-0-1-1)

Show Date
BC All Terrier Club April 19 to April 19, 2024
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Vandra Huber (Dr) 6 (3-2-1-1)

Show Date
Renaissance Dog Association April 18 to April 21, 2024
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   John Rowton 88
  Best Of Breed   John Rowton 6 (3-2-1-1)
Friday Best Of Breed   Lee Whittier 5 (2-2-1-1)
Thursday Group 2nd   Karen Day 75
  Best Of Breed   Karen Day 4 (1-2-1-1)

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 12 (2-3-2-6)
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 27
Saturday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 12 (2-3-2-6)
  Group 4th   Stephen Dainard 28
Friday Best Of Breed   Gunnar Nymann 12 (2-3-2-6)
  Group 1st   Gunnar Nymann 31

Show Date
Assiniboine Kennel Club March 29 to March 31, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 3 (0-1-1-2)
  Group 3rd   Kathleen Anderson-Wulff 14
Saturday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 3 (0-1-1-2)
  Group 4th   Kim Ramey-Leblanc 16
Friday Best Of Breed   Mel Saranchuk 3 (0-1-1-2)
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 3 (0-1-1-2)
  Group 3rd   Lynda Saranchuk 14

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patrick Mudge 8 (0-2-2-5)
  Group 4th   Patrick Mudge 27
Saturday Best Of Breed   Ana Beatriz Knoll 8 (0-2-2-5)
  Group 2nd   Ana Beatriz Knoll 32
Friday Best Of Breed   Mario Knoll 8 (0-2-2-5)
  Group 2nd   Mario Knoll 30

Show Date
Victoria City Kennel Club March 01 to March 03, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Heal 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Rita Walker 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 1 (1-0-1-0)
  Group 4th   Ben Wasylyshen 31

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 17 to February 19, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Carmen Haller N/A
  Best Of Breed   Patrick Mudge 1 (0-0-1-1)
Sunday Best Of Breed   Terry Gains 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Joanne Fernall 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Terry Gains 17
Saturday Best Of Opposite Sex   Heather Brennan N/A
  Best Of Opposite Sex   Carol Gray N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 26 to January 28, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 3 (1-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   John Bryson 5 (1-3-2-0)
  Group 4th   John Bryson 24
Friday Best Of Breed   Raymond Yurick 3 (0-3-1-0)

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 24 23 25 24 23
All Breed Ranking: 231 225 232 213 216

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 5 6 8 4   0 0 0 0 0   487
Win Record - 2023
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 24 to November 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   John Ramirez N/A
Saturday Best Of Breed   Laurent Pichard 6 (2-4-1-0)
Friday Select Dog   Barbara Mueller N/A

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 17 to November 19, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   David Swartwood 0

Show Date
Wheat City Kennel Club November 09 to November 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peter Martin 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   Peter Martin 15
Saturday Best Of Breed   Mel Saranchuk 2 (0-0-1-2)
Friday Best Of Breed   Judy McVeigh 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Judy McVeigh 19
Thursday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   Lucie Paradis (Dr) 14

Show Date
Heart Of The Continent Kennel Club September 23 to September 24, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Corinne Walker 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Corinne Walker 11
  Group 3rd   Patricia Taylor 10
Saturday Group 3rd   Sandy Alexander 7
  Group 3rd   Thomas Alexander 10
  Best Of Breed   Sandra Orford 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (0-0-1-1)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 08 to September 11, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandy Alexander 2 (0-0-2-1)
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 6 (0-1-3-3)
Saturday Select Dog   Avery Gaudin N/A
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 4 (0-0-2-3)

Show Date
Skaha Kennel Club September 01 to September 04, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Lynn White 1 (0-1-1-0)
Sunday Best Of Breed   Siben Yin 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Carmen Navarro 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Opposite Sex   David Kelland N/A

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wayne Thompson 3 (0-2-1-1)
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Margaret Moran McQuinn N/A
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 3 (0-2-1-1)
  Group 3rd   Terry Carter 31
Friday Best Of Opposite Sex   Peggy Gutierrez-Otero N/A

Show Date
Red River Terrier Association August 19 to August 19, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Peter Scott N/A

Show Date
Manitoba Canine Association August 17 to August 20, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Michelle Scott N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Honey Glendinning N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Bruce Fraser N/A
Thursday Select Dog   Nancy Popovich N/A

Show Date
North Shore Dog Club August 11 to August 13, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
  Group 1st   Marilyn O'Neill 9
  Group 1st   Jo Ann Pavey 8
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 1st   Lee Anne Bateman 9
Friday Group 2nd   Aramis (Joy) Lim Jr 8
  Group 4th   Ron Mahon 6
  Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim Jr 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] August 04 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Lois Wilson N/A
Saturday Select Dog   John Burgess N/A

Show Date
All Terrier Club of Alberta August 04 to August 04, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Cindy Vogels N/A

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 01 to July 03, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Grant Townsend 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Grant Townsend 17
  Group 2nd   Mel Saranchuk 17
Sunday Best In Show   Brenton Wright 161 *
  Best Of Breed   Brenton Wright 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Carmen Haller 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Brenton Wright 19
Saturday Select Dog   Terry Gains N/A
  Best Of Breed   Bonnie Derry 1 (0-0-2-0)

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 23 to June 25, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Denis 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Saturday Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0
  Group 3rd   Bonnie Derry 18

Show Date
Prairie Canine Academy June 16 to June 18, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Anna Hewson N/A
  Best Of Breed   Terry Gains 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Terry Gains 10
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 1 (0-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Sandra Anderson N/A
  Group 4th   Grant Townsend 8
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 1 (0-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   James Moses N/A
Sunday Best Of Breed   Mary White 3 (0-1-3-0)
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Jean-Jacques Dupas 4 (0-2-2-1)
  Best Of Breed   Donna Conod 4 (0-2-2-1)
Friday Best Of Breed   Judy McVeigh 2 (0-1-2-0)

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 26 to May 28, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Pamela Bruce N/A
Saturday Best Of Breed   Sandra Orford 3 (0-0-1-3)
  Best Of Opposite Sex   Susan Quesnel N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Wendy Schira N/A
  Best Of Breed   Jeremy Browne 4 (1-0-1-3)
  Group 3rd   Jeremy Browne 14

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 22 to April 23, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Stephen Dainard N/A
  Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   John Rowton N/A
  Best Of Opposite Sex   Barbara Heal N/A

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 18 to February 20, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Terry Carter 8 (2-4-2-1)
  Best Of Breed   Brenton Wright 8 (2-4-2-1)
  Group 1st   Terry Carter 14
  Group 2nd   Brenton Wright 13
Sunday Select Dog   Pierrette McLean N/A
  Select Dog   Rick Fehler N/A
Saturday Select Dog   David Gilmour N/A
  Best Of Breed   Stewart Dankner 7 (2-3-2-1)
  Group 2nd   Stewart Dankner 12

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 3 3 3 3
Group Ranking: 56 52 49 44
All Breed Ranking: 551 540 511 475 428

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 1 4 3   0 0 0 0 1   179
Win Record - 2022
Show Date
Wheat City Kennel Club November 10 to November 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Tim Thomas N/A
Saturday Select Dog   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) N/A
Friday Select Dog   Joe Lobb N/A
Thursday Select Dog   Patricia Taylor N/A

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 02 to September 05, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Glen Stark N/A
Sunday Select Dog   Doris Willis N/A
Saturday Select Dog   Kathrine Grant N/A
Friday Select Dog   Tempest Deptuch N/A

Show Date
Red River Terrier Association August 13 to August 13, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 2 (0-0-2-1)

Show Date
Manitoba Canine Association August 11 to August 14, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   David Gilmour N/A
Saturday Best Of Breed   Allan Brown 2 (0-1-1-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Margaret Jones N/A
Thursday Best Of Breed   Grant Townsend 3 (0-1-1-2)

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 29 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Adrian Landarte N/A
Sunday Select Dog   Thora Brown N/A

Show Date
Portage Kennel Club July 01 to July 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 2 (0-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Carmen Haller 3 (0-2-1-1)
  Group 3rd   Carmen Haller 13
Friday Best Of Breed   Patricia Taylor 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Corinne Walker 3 (0-3-1-0)
  Group 4th   Patricia Taylor 12
  Group 4th   Corinne Walker 11

Show Date
Kenora & District Dog Club June 24 to June 26, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Darle Heck N/A
  Best Of Breed   Terry Carter 4 (0-3-2-0)
  Group 3rd   Terry Carter 16
Saturday Best Of Breed   Tempest Deptuch 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Terry Gains 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Terry Gains 14
Friday Select Dog   Olga Gagne N/A
  Select Dog   Sandra Orford N/A

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 13 to May 15, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Douglas Anderson N/A
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 7 (1-5-2-0)
  Group 1st   Robert Rowbotham 28
Friday Group 3rd   Nancy Popovich 20
  Select Dog   Patrick Mudge N/A
  Best Of Breed   Nancy Popovich 7 (1-5-2-0)

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 16 to April 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 5 (0-4-2-0)
  Best Of Opposite Sex   Heather Langfeld N/A
  Group 3rd   Richard Lopaschuk 17
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 5 (1-4-1-0)
  Best Of Breed   Susan Norris-Jones 5 (0-4-2-0)
  Group 4th   Lee Anne Bateman 13
  Group 2nd   Susan Norris-Jones 19

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 19 to February 21, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Yvonne Savard 4 (1-3-1-0)
  Select Dog   Sharon Derrick N/A

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 4 4 4 4 2
Group Ranking: 46 45 42 37 28
All Breed Ranking: 451 435 408 359 298

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 1 3 2   0 0 0 0 1   121
Win Record - 2021
Show Date
Wheat City Kennel Club November 11 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Mel Saranchuk N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Darle Heck N/A
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Tempest Deptuch 1 (0-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Cherie Holmes N/A
Thursday Best Of Breed   David Denis 0

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club September 12 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Geraldine Taylor 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   David Gilmour 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   David Gilmour 12

Show Date
Portage Kennel Club September 11 to September 11, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 0
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Margaret Moran McQuinn 5

Show Date
Assiniboine Kennel Club September 10 to September 10, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Raymond Lariviere 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 12

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 30 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Sandy Alexander N/A
Saturday Select Dog   Lynda Saranchuk N/A
Friday Select Dog   Richard Lopaschuk N/A

Show Date
All Terrier Club of Alberta July 30 to July 30, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 12 (3-3-5-2)

Show Date
Fort Garry Kennel Club July 16 to July 18, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ben Wasylyshen 15
  Group 3rd   Wendy Schira 18
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Wendy Schira 3 (1-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Judy McVeigh 3 (2-2-0-0)
  Group 3rd   Judy McVeigh 17
  Best Of Opposite Sex   Doug Windsor N/A
  Winners Dog   Doug Windsor (2-2-0-0)
  Best Of Winners   Judy McVeigh (2-2-0-0)
  Winners Dog   Judy McVeigh (2-2-0-0)
Friday Best Of Breed   Patricia Taylor 3 (2-2-0-0)
  Group 1st   Patricia Taylor 26
  Reserve Winners Dog   Rick Fehler N/A
  Best Of Winners   Patricia Taylor (2-2-0-0)
  Winners Dog   Patricia Taylor (2-2-0-0)

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2020
Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 15 to February 17, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Sandra Anderson N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Rick Fehler N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By