Hub City Kennel & Obedience Club
Friday, May 3, 2024



Related Results

Obedience

Friday, May 03 (Obedience Trial-1)
Saturday, May 04 (Obedience Trial-2)
Sunday, May 05 (Obedience Trial-3)
Sunday, May 05 (Obedience Trial-4)

Rally Obedience

Friday, May 03 (Rally Trial-1)
Friday, May 03 (Rally Trial-2)
Saturday, May 04 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:


-- Claire Paulson --
GCH SpecialD Resting Witch Face ATD RN CD CGN DD VN
"Wicked"
Owner: Claire Paulson & Diane Fast
Breeder: Diane Fast
Owner-Handler: Claire Paulson


Best In Show
Judge: Gloria Kerr
Welsh Corgi (Cardigan)  
GChS Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind
Points: 246 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Gloria Kerr
Siberian Husky  
GChB Snowmist's Taffy
Points: 187
Best Puppy In Show
Judge: Gloria Kerr
Poodle (Standard)  
Esprit Aviator The Lucky One
Best Baby Puppy In Show
Judge: Gloria Kerr
Pekingese   Dalen The Mighty Carter Slade
Best Veteran In Show
Judge: Gloria Kerr
Keeshond  
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees
Best Altered In Show
Judge: Gloria Kerr
Parson Russell Terrier  
Ch Boldheart's Hidden Treasure








Group 1 - Gloria Kerr Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Keypoint's Heaven N Hell Can Wait
  Spaniel (English Springer)   24
Group 2nd    Ekho's Party Thyme   Retriever (Labrador)   23
Group 3rd   
GChG Mar-K's Here We Go Again!
  Spaniel (American Cocker)   18
Group 4th   
Ch Bianca's Let's Dance
  Pointer (German Short-Haired)   15
BPIG   
Canza's Butterball
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ekho's Ticket To Ride   Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   
GChEx Bianca's BrazosRiver Tahoe
  Pointer (German Short-Haired)   0
Group 1st (Altered)   
GCh Kenro's Royal Prodigy Of Tucson
  Retriever (Golden)   0
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Bianca's Let's Dance

Best Of Opposite Sex
Karpaten Irbis Bond, James Bond

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Shotshell Zena Corazon


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Shotshell Zena Corazon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shotshell Zena Corazon


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Inglis Shoot For The Stars

Best Of Opposite Sex
Solitude's Kalm Before The Storm

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Solitude's Kalm Before The Storm

Best Puppy In Breed
Solitude's Kalm Before The Storm

Select Dog
Ch Quills Barefoot In The Grass


Winners Dog: (1-2-2-0)
Solitude's Kall Me When It's Over

Senior Puppy Dog Class
1st Solitude's Kall Me When It's Over


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Solitude's Kalm Before The Storm

Reserve Winners Bitch
Labrys Kindle My Heart

Senior Puppy Bitch Class
1st Solitude's Kalm Before The Storm

Open Bitch Class
1st Labrys Kindle My Heart


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 5 pts (4-1-1-0)
Ch Kavon's Mission Control

Best Of Opposite Sex
Canza's Frozen Asset

Best Of Winners: (4-1-1-0)
Canza's Butterball

Best Puppy In Breed
Canza's Butterball


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 4 pts (1-1-0-3)
Ekho's Party Thyme

Best Of Opposite Sex
Ekho Prides Who's Got The Hooch

Best Of Winners: (1-1-0-3)
Ekho's Party Thyme

Best Puppy In Breed
Ch Labradale's Mayflower At Innovation

Select Bitch
Ch Labradale's Mayflower At Innovation


Winners Dog: (1-1-0-3)
Ekho Prides Who's Got The Hooch

Senior Puppy Dog Class
1st Ekho Prides Who's Got The Hooch


Winners Bitch: (1-1-0-3)
Ekho's Party Thyme

Canadian Bred Bitch Class
1st Ekho's Party Thyme

4-6 Month Bitch Class
1st Ekho's Ticket To Ride


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch TrisamsEdge Edna's Quest To Be Incredible




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChG Mar-K's Here We Go Again!

Best Of Opposite Sex
Ch Rehmann's Tri White Dove



Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Keypoint's Heaven N Hell Can Wait




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Leith Gramayre Fortified Spirit




Class results courtesy of: TKO Show Services




Group 2 - Linda Scanlon Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Phantoms 24K Magic
  Ibizan Hound   10
Group 2nd   
Elance Konza White Rose
  Borzoi   9
Group 3rd   
GChS Longonlovings Dreams In Darkness
  Dachshund (Miniature Smooth)   8
Group 4th   
Ch Willowood-Sandale I'm Here For The Party
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   7
BPIG   
Elance Konza White Rose
  Borzoi   N/A
Best Veteran In Group   Ch Haefen Jambalaya For Iroki   Saluki   0
Group 1st (Altered)   Ch Winsmith SpecialD Finn McCool   Whippet   0
Judge: Linda Scanlon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Komar's Stars'n Stripes II



Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Linda Scanlon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB DragonPearl What If I Could Fly




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Linda Scanlon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Elance Konza White Rose

Best Puppy In Breed
Elance Konza White Rose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Elance Konza White Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Elance Konza White Rose


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Linda Scanlon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Braewick's Rimfire Cane




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Linda Scanlon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Longonlovings Dreams In Darkness




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Linda Scanlon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Willowood-Sandale I'm Here For The Party




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Linda Scanlon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Phantoms 24K Magic




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Linda Scanlon

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Haefen Jambalaya For Iroki


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sharwassim Fawad

Open Dog Class
1st Sharwassim Fawad

Veteran Male
Ch Haefen Jambalaya For Iroki



Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Linda Scanlon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Aikerskaill N SpecialD's New Sensation

Best Of Opposite Sex
Ch Aikerskaill SpecialD Rock Star



Class results courtesy of: TKO Show Services




Group 3 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Snowmist's Taffy
  Siberian Husky   49
Group 2nd   
GCh ConnQuest Turn It On Again
  Doberman Pinscher   44
Group 3rd   
GCh Aerdenhout's Make It True
  Schnauzer (Giant)   37
Group 4th   
Ch Baywood's The Joy Of Life
  Portuguese Water Dog   35
BPIG   
Ch Baywood's The Joy Of Life
  Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Maplemor's It Was Worth The Wait v Quickfire
  Rottweiler   0
Best Veteran In Group   
GCh JungerSohn A Story Two Tell V. Esmond
  Rottweiler   0
Group 1st (Altered)   
GChB Regnancy's Always Siriusly Charming
  Doberman Pinscher   0
Group 2nd (Altered)   
GCh JungerSohn A Story Two Tell V. Esmond
  Rottweiler   0
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Mojo's Agent Starling At Kaspyn

Best Of Opposite Sex
Kaspyn & Mojo's Born To Run

Best Puppy In Breed
Kaspyn & Mojo's Born To Run


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kaspyn & Mojo's Born To Run

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kaspyn & Mojo's Born To Run



Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Creo's Lavender' N Lace

Best Puppy In Breed
Creo's Lavender' N Lace


4-6 Month Dog Class
1st Creo's No Smoke Without Fire


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Creo's Lavender' N Lace

Reserve Winners Bitch
Creo's Made You Look

Junior Puppy Bitch Class
1st Creo's Made You Look

Senior Puppy Bitch Class
1st Creo's Lavender' N Lace


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh ZaiZoe-Kuhl These Boots Are Made For Walkin'

Best Of Opposite Sex
Bimberg's Northern Glory

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Bimberg N Gallardo's Love The Way You Lie

Best Puppy In Breed
Bimberg's Northern Glory


Winners Dog: (1-1-0-1)
Bimberg's Northern Glory

Junior Puppy Dog Class
1st Bimberg's Northern Glory


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 4 pts (2-0-1-2)
GChB Newalba's Ben Grimm

Best Of Opposite Sex
GCh Archangel's Beauty Above All

Select Bitch
GChB Bolder's Flatten The Curve


Winners Dog: (2-0-1-2)
Sycalcade's Shakin Not Stirred

Reserve Winners Dog
Mallaig's Over The Sea To Skye

12-18 Month Dog Class
1st Mallaig's Over The Sea To Skye

Open Dog Class
1st Sycalcade's Shakin Not Stirred



Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 6 pts (1-1-1-4)
GCh ConnQuest Turn It On Again

Best Of Opposite Sex
GCh Dbella's Revenge On The Sea

Best Of Winners: (1-1-1-4)
Cassel N Devonquest Sin City

Best Puppy In Breed
Cassels Whiskey A Gogo

Select Bitch
GCh Supernova Skies Are Blue Denmel


Winners Bitch: (1-1-1-4)
Cassel N Devonquest Sin City

12-18 Month Bitch Class
1st Cassel N Devonquest Sin City


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Bendegeit's Arson Around


4-6 Month Dog Class
1st Bendegeit's Zero Fox Given


4-6 Month Bitch Class
1st Bendegeit's Elluva Good Time


Class results courtesy of: TKO Show Services




4-6 Month Bitch Class
1st Kodiak Acres If It Makes You Happy


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 7 pts (0-2-3-3)
Ch Baywood's The Joy Of Life

Best Of Opposite Sex
Ch Baywood Party At Sanibel Harbour

Best Puppy In Breed
Ch Baywood's The Joy Of Life

Select Dog
GCh Baywood Nautical Horizon

Select Bitch
Ch Armada's Ace Up Her Sleeve



Winners Bitch: (0-2-3-3)
Sailor's Long Awaited Love

Reserve Winners Bitch
Seabury's Who's That Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Seabury's Who's That Girl

Open Bitch Class
1st Sailor's Long Awaited Love


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Brotom's It's Time For Tim's

Best Of Opposite Sex
Brotom's Always Fresh

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Brotom's It's Time For Tim's

Best Puppy In Breed
Brotom's It's Time For Tim's


Winners Dog: (1-3-0-0)
Brotom's Always Fresh

Junior Puppy Dog Class
1st Brotom's Always Fresh


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Vanderbilt's Striking Reflection

Best Of Opposite Sex
GChS Blitzen's Mr Blue Sky

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Striking Reflection



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Vanderbilt's Striking Reflection

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Striking Reflection


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Aerdenhout's Make It True

Best Of Opposite Sex
GCh Jury's The Verdict Is In On Jenko


4-6 Month Dog Class
1st Taurus De Barba Negra



Class results courtesy of: TKO Show Services

Class results courtesy of: TKO Show Services




Group 4 - Gloria Kerr Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines
  Schnauzer (Miniature)   18
Group 2nd   
Ch Blueve's Defining Element Of Krisma
  Kerry Blue Terrier   17
Group 3rd   
GChS Benchmark's Bright Shining Fame
  Border Terrier   16
Group 4th   
Ch Tenax Watch Her Soar
  Staffordshire Bull Terrier   14
BPIG   Ch Mysidekick N Firefly's Serendipity   Border Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Enduro Impact
  Schnauzer (Miniature)   0
Best Veteran In Group   
Ch Boldheart's Hidden Treasure
  Parson Russell Terrier   0
Group 1st (Altered)   
Ch Boldheart's Hidden Treasure
  Parson Russell Terrier   0
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shawndee Focus On Goldenspring



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shawndee Focus On Goldenspring

12-18 Month Bitch Class
1st Shawndee Focus On Goldenspring


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Benchmark's Bright Shining Fame

Best Of Opposite Sex
Ch Mysidekick N Firefly's Serendipity

Best Puppy In Breed
Ch Mysidekick N Firefly's Serendipity




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rozehavens Triple Threat


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rozehavens Triple Threat

12-18 Month Dog Class
1st Rozehavens Triple Threat



Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChB YellowBrickRoad Bijou O'Corimar


4-6 Month Dog Class
1st McGuiness Gaelic Link To The Past


Winners Bitch: (0-2-0-1)
Pellinore's Northern Lights

Reserve Winners Bitch
McGuinness Firefly In The Rain

12-18 Month Bitch Class
1st McGuinness Firefly In The Rain

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pellinore's Northern Lights


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Blueve's Defining Element Of Krisma




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dignpop Every Flavour Beans At GoodNGold



Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ch River Glenn Be Still My Heart

Best Of Opposite Sex
GCh Tucks Hey Rey


Winners Bitch: (0-3-1-1)
Parhelion Midnight Kiss

Reserve Winners Bitch
Aspen Ridge Pay The Piper

12-18 Month Bitch Class
1st Parhelion Midnight Kiss

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Aspen Ridge Pay The Piper
2nd Boldheart's Light It Up


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines


4-6 Month Dog Class
1st Enduro Impact



Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tenax Watch Her Soar




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tiroc Darwyn The Next Generation




Class results courtesy of: TKO Show Services




Group 5 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Amore's Red Velvet
  Italian Greyhound   43
Group 2nd   
Ch Toykeeper's Repeat Performance
  Miniature Pinscher   42
Group 3rd   
GChS Rae Anne's Top Gun
  Papillon   40
Group 4th    Custom's Petrichor Of Saltmarsh N' Tallships   Poodle (Toy)   39
BPIG    Custom's Petrichor Of Saltmarsh N' Tallships   Poodle (Toy)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dalen The Mighty Carter Slade   Pekingese   0

Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Midori's Flowers Ultrachic

Best Of Opposite Sex
Dawnaquinn Gryphon The Lionhearted

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Midori's Flowers Ultrachic

Select Bitch
Ch Kewpy's Mamma Mia


Winners Dog: (2-2-0-1)
Midori's Flowers Ultrachic

Reserve Winners Dog
Caruaidd Corrigan

12-18 Month Dog Class
1st Midori's Flowers Ultrachic

Open Dog Class
1st Caruaidd Corrigan


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Dawnaquinn Gryphon The Lionhearted

Reserve Winners Bitch
Caruaidd Ciara

12-18 Month Bitch Class
1st Caruaidd Ciara

Open Bitch Class
1st Dawnaquinn Gryphon The Lionhearted


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 13 pts (2-6-2-4)
Ch Shantel's The Great Pharaoh

Best Of Opposite Sex
GChB Wind Heaven Sent

Best Of Winners: (2-6-2-4)
Halostar Talk Of The Town

Best Puppy In Breed
Halostar Talk Of The Town

Select Dog
Ch Crestars Half Nakid At Rompford HL

Select Bitch
GChS Winwood Top Secret With BRK


Winners Dog: (2-6-2-4)
Hex N Wind Bourne On The Bayou

Reserve Winners Dog
WillowGlyn Java Gold

Junior Puppy Dog Class
1st Hex N Wind Bourne On The Bayou

Senior Puppy Dog Class
1st WillowGlyn Java Gold

4-6 Month Dog Class
1st Yorkhouse Topo Gigio Starring At Rompford


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Crackerjack's Chili Pepper

Best Of Opposite Sex
Hawks'n'Hooves Liliana

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Crackerjack's Chili Pepper

Best Puppy In Breed
Crackerjack's Chili Pepper


Winners Dog: (1-1-0-0)
Crackerjack's Chili Pepper

Junior Puppy Dog Class
1st Crackerjack's Chili Pepper


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Hawks'n'Hooves Liliana

12-18 Month Bitch Class
1st Hawks'n'Hooves Liliana


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Tazlandz Red Hot Riot

Best Of Opposite Sex
Bellamy's Allure Dezine

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Tazlandz Red Hot Riot


Winners Dog: (1-2-0-0)
Tazlandz Red Hot Riot

Open Dog Class
1st Tazlandz Red Hot Riot


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Bellamy's Allure Dezine

Reserve Winners Bitch
Bellamy's Alluring Star

12-18 Month Bitch Class
1st Bellamy's Allure Dezine

Open Bitch Class
1st Bellamy's Alluring Star


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Amore's Red Velvet




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Toykeeper's Repeat Performance

Best Of Opposite Sex
Ch Toykeeper's Hour Glass

Best Puppy In Breed
Ch Toykeeper's Hour Glass




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rae Anne's Top Gun




Class results courtesy of: TKO Show Services

Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Arwins Get Over It!

Best Of Opposite Sex
Arwins Pinch My Fanny

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Arwins Get Over It!

Best Puppy In Breed
Arwins Get Over It!


Winners Dog: (1-1-0-0)
Arwins Get Over It!

Senior Puppy Dog Class
1st Arwins Get Over It!

4-6 Month Dog Class
1st Arwins The Winds Of Time
2nd Arwins The Winds Of Change


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Arwins Pinch My Fanny

Senior Puppy Bitch Class
1st Arwins Pinch My Fanny


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Custom's Petrichor Of Saltmarsh N' Tallships

Best Of Opposite Sex
Houseopaws Stinker Bell

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Custom's Petrichor Of Saltmarsh N' Tallships

Best Puppy In Breed
Custom's Petrichor Of Saltmarsh N' Tallships


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Houseopaws Stinker Bell

Reserve Winners Bitch
Templecity Berries And Wine

Junior Puppy Bitch Class
1st Templecity Berries And Wine

12-18 Month Bitch Class
1st Houseopaws Stinker Bell


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Xoe's Margarita

Best Of Opposite Sex
GChEx Diabolbric's The Force Awakens

Best Puppy In Breed
Ch Xoe's Margarita



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Eleki Xoe's That's Hot

Reserve Winners Bitch
Xoe Eleki's Spring Fever

12-18 Month Bitch Class
1st Xoe Eleki's Spring Fever

Open Bitch Class
1st Eleki Xoe's That's Hot


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Kiwiblue Some Kinda Magic



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Kiwiblue Some Kinda Magic

Reserve Winners Bitch
Kiwiblue Just A Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Kiwiblue Some Kinda Magic
2nd Kiwiblue Just A Girl


Class results courtesy of: TKO Show Services




Group 6 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   38
Group 2nd   
GChS Crystalton Chikoda Curtain Call
  Poodle (Standard)   32
Group 3rd   
GCh Milo's Something To Talk About
  Dalmatian   20
Group 4th   
OTCh RCh Aisha's Kysha's Mystical Illusion
  Tibetan Terrier   14
BPIG   
Esprit Aviator The Lucky One
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
BB's Wonderwall With Canis Major
  Bulldog   0
Best Veteran In Group   
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   0
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Cumulus Cabochon Roaring Lion




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bromley Rock's Dare To Dream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bromley Rock's Dare To Dream

12-18 Month Bitch Class
1st Bromley Rock's Dare To Dream


Class results courtesy of: TKO Show Services




4-6 Month Bitch Class
1st BB's Wonderwall With Canis Major


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Gumby's Pennies From Heaven



Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 5 pts (1-1-1-3)
GCh Milo's Something To Talk About

Best Of Opposite Sex
Ch Happy Trails & Echoviews Mission Nn Pawsible

Best Of Winners: (1-1-1-3)
Echoviews Storm Chaser

Best Puppy In Breed
Echoviews Storm Chaser

Select Bitch
GCh SpecialD Resting Witch Face


Winners Dog: (1-1-1-3)
Echoviews Storm Chaser

Junior Puppy Dog Class
1st Echoviews Storm Chaser


Winners Bitch: (1-1-1-3)
Echoviews Little Rock

Junior Puppy Bitch Class
1st Echoviews Little Rock


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees

Best Of Opposite Sex
Admiraal's Walkin' On Sunshine

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Admiraal's Walkin' On Sunshine

Select Dog
Ch Darkenwald Shainakees Chasing Moonbeams

Select Bitch
GCh Admiraal's Sweet Willow


Winners Dog: (1-1-2-2)
Admiraal's Perry Mason

12-18 Month Dog Class
1st Admiraal's Perry Mason

Veteran Male
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Admiraal's Walkin' On Sunshine

Open Bitch Class
1st Admiraal's Walkin' On Sunshine


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Apsolutely Red Red Whine



Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Balladair Life Was A Willow

Best Puppy In Breed
Balladair Life Was A Willow

Select Bitch
Ch Lezerin's Joy Ride To Labelle



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Balladair Life Was A Willow

Reserve Winners Bitch
Lezerin's The Twilight Hour

Junior Puppy Bitch Class
1st Balladair Life Was A Willow

12-18 Month Bitch Class
1st Lezerin's The Twilight Hour


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Satika's Born To Sparkle




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mr Foos Royal Opal Of Jewelstar

Best Puppy In Breed
Mr Foos Royal Opal Of Jewelstar



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mr Foos Royal Opal Of Jewelstar

Junior Puppy Bitch Class
1st Mr Foos Royal Opal Of Jewelstar


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Aisha's Kysha's Mystical Illusion

Best Of Opposite Sex
Ch Tyrone Walk This Way With Adominos

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Aisha's Kysha's Mystical Illusion

Best Puppy In Breed
Aisha's Little Prince Charles


Class results courtesy of: TKO Show Services


Group 7 - Linda Scanlon Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind
  Welsh Corgi (Cardigan)   58
Group 2nd   
Ch Earthwind N Sugarok No Bad Days
  Finnish Lapphund   57
Group 3rd   
GChS Feoras & Caradilis Rising Fortune
  Collie (Smooth)   54
Group 4th   
GChB Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres
  Schapendoes   53
BPIG    Love'n Stuff Girls Night At Valubal   Old English Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Turbar's A Cut Above
  Australian Shepherd   0
Best Veteran In Group   
GChS Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind
  Welsh Corgi (Cardigan)   0
Group 1st (Altered)   Ch Cincerlee Betwixt And Between   Shetland Sheepdog   0

Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Linda Scanlon

Best Of Breed: 4 pts (2-0-1-2)
GChB BigRkAussies Great Divide

Best Of Opposite Sex
GCh Turbar's Shakin' It At Carnival

Select Bitch
Ch Sheep's Kin Come Together


Winners Dog: (2-0-1-2)
Firestorm Ws Top Gun

Reserve Winners Dog
Sheep's Kin Irish Bushels

Open Dog Class
1st Firestorm Ws Top Gun
2nd Sheep's Kin Irish Bushels

4-6 Month Dog Class
1st Turbar's A Cut Above



Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Linda Scanlon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB RCh Buaidh Motlikru Litle Blk Book




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Linda Scanlon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dragonfli De La Destinee




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Linda Scanlon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bluecaleb Flying Forever



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bluecaleb Flying Forever

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bluecaleb Flying Forever


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Linda Scanlon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh IB'lieve's Uptown Girl




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Linda Scanlon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Tallywood Coalescence

Best Of Opposite Sex
Caradilis N Celticmoon's White Christmas



Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Linda Scanlon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Feoras & Caradilis Rising Fortune




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Linda Scanlon

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Earthwind N Sugarok No Bad Days

Best Puppy In Breed
Ch Midnight Island's Day Off At Sugarok

Select Dog
Ch Midnight Island's Day Off At Sugarok



Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Linda Scanlon

Best Of Breed: 8 pts (2-5-1-1)
Ch New Era's Twizzler

Best Of Opposite Sex
Ch Mystksand Just Give Me A Reason

Best Of Winners: (2-5-1-1)
Fleetbreeze Nina Vom Reikenhaus

Best Puppy In Breed
New Era's What The Puck


Winners Dog: (2-5-1-1)
New Era's What The Puck

Reserve Winners Dog
Jimeni's Endeavour V Eklectic

Senior Puppy Dog Class
1st New Era's What The Puck

Open Dog Class
1st Jimeni's Endeavour V Eklectic


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Linda Scanlon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kyon's Lett Og Livlig O'Posh



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kyon's Lett Og Livlig O'Posh

Open Bitch Class
1st Kyon's Lett Og Livlig O'Posh


Class results courtesy of: TKO Show Services

Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Linda Scanlon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Linda Scanlon

Best Of Breed: 14 pts (2-9-3-1)
GChB Ksenia's Finesse In Chrome

Best Of Opposite Sex
GCh Cincerlee Silvermyth That Girl

Best Of Winners: (2-9-3-1)
Cincerlee's Sodalicious

Best Puppy In Breed
Donayne's Ways To Be Wicked

Select Dog
GCh Prairiemist Road To Rio De Janeiro


Class results courtesy of: TKO Show Services

Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Linda Scanlon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Curig Invictus Maneo




Class results courtesy of: TKO Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By