Wheat City Kennel Club
Sunday, November 14, 2021



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Mel Saranchuk
Retriever (Golden)  
GCh Eirene's Chase N Chicks
Points: 181 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Mel Saranchuk
Ibizan Hound  
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji
Points: 155
Best Puppy In Show
Judge: Mel Saranchuk
Schnauzer (Miniature)  Ch Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines
Best Altered In Show
Judge: Mel Saranchuk
Great Dane  
GCh Striders Leinenstone Kalani MCR








Group 1 - Darle Heck Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   25
Group 2nd   
Kizmar Pagliacci Slow Roasted Wickedness
  Vizsla (Smooth-Haired)   22
Group 3rd   
Thomashenry's The Irishman
  Retriever (Labrador)   21
Group 4th   
Ch Sevenoaks Raise A Glass At Sunsetter
  Setter (English)   12
BPIG   
Kizmar Pagliacci Slow Roasted Wickedness
  Vizsla (Smooth-Haired)   N/A
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Legacyk Made It Legal

Select Dog
Ch Malhaven Just Dance To The Music In Your Soul



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Stonepeake Dirty Tommie

Best Of Opposite Sex
Dakens In The Livingskies

Best Puppy In Breed
Dakens In The Livingskies



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Dakens In The Livingskies

Senior Puppy Bitch Class
1st Dakens In The Livingskies

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChB Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
GCh Scion Begold Moonstruck

Best Puppy In Breed
Ch Verdoro's National Enquirer

Select Bitch
Ch Verdoro's National Enquirer



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 8 pts (5-4-0-0)
Thomashenry's The Irishman

Best Of Opposite Sex
Biscay Fogo Island Harbour

Best Of Winners: (5-4-0-0)
Thomashenry's The Irishman

Best Puppy In Breed
Thomashenry's The Irishman


Winners Bitch: (5-4-0-0)
Biscay Fogo Island Harbour

Reserve Winners Bitch
Biscay Festival Maris

12-18 Month Bitch Class
1st Biscay Festival Maris

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Biscay Fogo Island Harbour

Open Bitch Class
1st Rickways The Dance
2nd Tybo's Little Black Olive

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sevenoaks Raise A Glass At Sunsetter



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Trusask's Walk This Way

Best Of Opposite Sex
Helm's Annie Of Hillsview Farms

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Helm's Annie Of Hillsview Farms


Winners Dog: (1-2-1-0)
Martinridge Future Promise

Open Dog Class
1st Martinridge Future Promise

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Keypoint's Play On Words

Best Of Opposite Sex
Rosen's Darius Oliver

Best Puppy In Breed
Ch Keypoint's Play On Words


Winners Dog: (1-0-0-1)
Rosen's Darius Oliver

Open Dog Class
1st Rosen's Darius Oliver


Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kizmar Pagliacci Slow Roasted Wickedness

Best Puppy In Breed
Kizmar Pagliacci Slow Roasted Wickedness


Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Ghostprints Shade Of Grey

Best Puppy In Breed
Ghostprints Shade Of Grey


Winners Dog: (2-0-0-0)
Ghostprints Shade Of Grey

Reserve Winners Dog
Minalt's Fuzzy Tai Ngamere

Senior Puppy Dog Class
1st Ghostprints Shade Of Grey

Open Dog Class
1st Minalt's Fuzzy Tai Ngamere






Group 2 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   14
Group 2nd   
Aikerskaill Leave The Door Open At SpecialD
  Whippet   13
Group 3rd   GCh Windrock Little Town Flirt   Greyhound   11
Group 4th   
Ch DragonPearl What If I Could Fly
  Beagle   10
BPIG   
Aikerskaill Leave The Door Open At SpecialD
  Whippet   N/A
Best Altered In Group    Lil Dachar Max A Million   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Envy Me Gravity Can't Stop Me

Best Puppy In Breed
Envy Me Gravity Can't Stop Me


Winners Dog: (1-0-0-0)
Envy Me Gravity Can't Stop Me

Junior Puppy Dog Class
1st Envy Me Gravity Can't Stop Me


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fort Merrill Searching For A Way Out



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
Ch DragonPearl What If I Could Fly

Select Dog
Ch Telford's Calling The Shots



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Scythian's Necropolis Deivacca



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Brandachs Shamorra Blue Moon MLD

Best Of Opposite Sex
Ch Sunhunde Wunder-Ful New Beginning

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Brandachs Shamorra Blue Moon MLD

Best Puppy In Breed
RHK Mellies Vanilla Kisses

Select Dog
GCh RHK Kiss A Golden Spark


Winners Bitch: (1-1-2-1)
RHK Mellies Vanilla Kisses

Junior Puppy Bitch Class
1st RHK Mellies Vanilla Kisses

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Windrock Little Town Flirt



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Amahte's Sungura Wawindaji



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Aikerskaill Leave The Door Open At SpecialD

Best Of Opposite Sex
Ch Winsmith SpecialD Pot Of Gold

Best Puppy In Breed
Aikerskaill Leave The Door Open At SpecialD






Group 3 - Darle Heck Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   43
Group 2nd   
GChB Cabberin's At JYF Bulls Paxton
  Bullmastiff   42
Group 3rd   
GChB Invogue FiresbreathvValbydane
  Great Dane   40
Group 4th   
GCh Liberty's Let's Make Up
  Siberian Husky   39
BPIG   Ch Winterpeg's Teija   Samoyed   N/A
Best Altered In Group   
GCh Striders Leinenstone Kalani MCR
  Great Dane   0
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh TyOhni's Keikewabic Yuki

Best Of Opposite Sex
Greywolf's Magical Power Of The Oriole Totem

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Winterchill's Snowolf Koalaboration

Best Puppy In Breed
Winterchill's Snowolf Koalaboration


Winners Dog: (1-2-1-0)
Winterchill's Snowolf Koalaboration

Junior Puppy Dog Class
1st Winterchill's Snowolf Koalaboration

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Tailspins National Treasure

Best Of Opposite Sex
GCh Tailspin's Welcome To The Jungle

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Linsca's Who Dat! At Kizmar

Best Puppy In Breed
Creo's Belmore Bailey


Winners Dog: (1-2-1-1)
Creo's Cades Cove

Junior Puppy Dog Class
1st Creo's Cades Cove


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Linsca's Who Dat! At Kizmar

Reserve Winners Bitch
Creo's Belmore Bailey

Senior Puppy Bitch Class
1st Creo's Belmore Bailey

Open Bitch Class
1st Linsca's Who Dat! At Kizmar

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Firefly's Jess Cause I Can

Best Puppy In Breed
Ch Firefly's Dancing In The Dark

Select Bitch
Ch Firefly's Dancing In The Dark



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Firefly's Jess Cause I Can

Open Bitch Class
1st Firefly's Jess Cause I Can

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Cabberin's At JYF Bulls Paxton

Best Of Opposite Sex
Ch Knatchbull's Keeper Of Heavens Gate



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Invogue FiresbreathvValbydane


Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Nautica's Fallenoak Key Of Sea

Best Of Opposite Sex
Nautica's Great Wave To Kammick

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Nautica's Great Wave To Kammick

Best Puppy In Breed
Nautica's Great Wave To Kammick


Winners Dog: (1-1-0-1)
Nautica's Great Wave To Kammick

Junior Puppy Dog Class
1st Nautica's Great Wave To Kammick


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Nautica's Wave On Wave At Fallenoak

Junior Puppy Bitch Class
1st Nautica's Wave On Wave At Fallenoak

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Esmonds God Of All



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 7 pts (1-3-1-3)
Ch Winterpeg's Teija

Best Of Opposite Sex
GCh Nasha Gordost Nelson

Best Of Winners: (1-3-1-3)
Winterpeg's Winx

Best Puppy In Breed
Ch Winterpeg's Teija

Select Bitch
GCh Nikita's Egyptian Cotton At Polarfleece


Winners Dog: (1-3-1-3)
Lunnyi Veter Grand Champion

Senior Puppy Dog Class
1st Lunnyi Veter Grand Champion


Winners Bitch: (1-3-1-3)
Winterpeg's Winx

Reserve Winners Bitch
Winterpeg's Rags To Riches

Senior Puppy Bitch Class
1st Winterpeg's Winx
2nd Winterpeg's Rags To Riches

Open Bitch Class
1st Polarfleece Shot Through The Heart

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Jury's Karma Police

Best Puppy In Breed
Ch Jury's Karma Police



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Abraxas Immer Mein Herz

Best Puppy In Breed
Abraxas Immer Mein Herz


Winners Dog: (1-0-0-0)
Abraxas Immer Mein Herz

Senior Puppy Dog Class
1st Abraxas Immer Mein Herz


Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Liberty's Let's Make Up

Best Of Opposite Sex
Ch Nanook's Mistral Wind

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Kammicks Blissful Beauty At Mi-Ken


Winners Dog: (1-1-1-1)
Keetukka's Diego Oakridgelane

Open Dog Class
1st Keetukka's Diego Oakridgelane





Group 4 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   Ch Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines   Schnauzer (Miniature)   23
Group 2nd   
Ch Adrian Walk The Line Shawndee
  Russell Terrier   22
Group 3rd   
Troll Dogs Gunter
  Bull Terrier (Miniature)   21
Group 4th   
Ch Foxrun Rose Gold
  Border Terrier   18
BPIG   Ch Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines   Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Jovi's Here Comes The Sun

Best Of Opposite Sex
Acebreeders Not A Penny Too Soon

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Jovi's Here Comes The Sun

Best Puppy In Breed
Acebreeders Not A Penny Too Soon


Winners Dog: (1-2-0-0)
Jovi's Here Comes The Sun

Open Dog Class
1st Jovi's Here Comes The Sun


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Acebreeders Not A Penny Too Soon

Reserve Winners Bitch
Acebreeders Frankie Loves Blueberries

Junior Puppy Bitch Class
1st Acebreeders Frankie Loves Blueberries

Senior Puppy Bitch Class
1st Acebreeders Not A Penny Too Soon

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Foxrun Rose Gold

Best Of Opposite Sex
Ch Benchmark's Bright Shining Fame

Best Puppy In Breed
Foxrun Rose Gold



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Troll Dogs Gunter

Best Of Opposite Sex
Table Top Irresistible Dance Ironwood Imaginabull

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Troll Dogs Gunter

Select Bitch
Ch Amarantine's Seige Of Kattegat


Winners Dog: (1-1-0-1)
Troll Dogs Gunter

Open Dog Class
1st Troll Dogs Gunter

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Sionnach Duc Jean Sans Peur

Best Puppy In Breed
Nezhnoye Plamya Tsatevich For Sionnach


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kenan's Song Of Fire And Ice

Best Of Opposite Sex
Edbrios King Rollo

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kenan's Song Of Fire And Ice

Best Puppy In Breed
Edbrios King Rollo


Winners Dog: (1-1-0-0)
Edbrios King Rollo

Senior Puppy Dog Class
1st Edbrios King Rollo


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kenan's Song Of Fire And Ice

Open Bitch Class
1st Kenan's Song Of Fire And Ice

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Adrian Walk The Line Shawndee



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines

Best Puppy In Breed
Ch Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rynara's Dream Rhapsody



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rynara's Dream Rhapsody

Open Bitch Class
1st Rynara's Dream Rhapsody

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Rocglen Money Talks Bushaway

Best Of Opposite Sex
Vegasdreams Classic Manhattan



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Vegasdreams Classic Manhattan

Open Bitch Class
1st Vegasdreams Classic Manhattan

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Kataxin Bringing Back Smiles

Best Of Opposite Sex
Lach Faire's Powers Gold Label

Best Puppy In Breed
Lach Faire's Powers Gold Label



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Lach Faire's Powers Gold Label

Junior Puppy Bitch Class
1st Lach Faire's Powers Gold Label

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Dynastaffs Never Be Alone

Best Of Opposite Sex
Weduh Night With Lucifer

Best Of Winners: (1-1-0-1)
DNZ Darby's Delight


Winners Dog: (1-1-0-1)
Weduh Night With Lucifer

Open Dog Class
1st Weduh Night With Lucifer


Winners Bitch: (1-1-0-1)
DNZ Darby's Delight

12-18 Month Bitch Class
1st DNZ Darby's Delight

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
CryCa's Ice Queen At Stoon

Best Puppy In Breed
Stoon's Gloriana



Winners Bitch: (0-2-0-0)
CryCa's Ice Queen At Stoon

Reserve Winners Bitch
Stoon's Gloriana

Junior Puppy Bitch Class
1st Stoon's Gloriana

Open Bitch Class
1st CryCa's Ice Queen At Stoon





Group 5 - Darle Heck Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Arwins Blaze Starr
  Pomeranian   27
Group 2nd   Ch Eleki Xoe's That's All Jack   Pug   25
Group 3rd   
Ch Diavolino's Eleventh Hour
  Italian Greyhound   22
Group 4th   
Ch Miss M's Black Barlow
  Chihuahua (Long Coat)   21
BPIG   
Ch Diavolino's Eleventh Hour
  Italian Greyhound   N/A
Best Altered In Group   
GCh Riff Raff's Ramblin Road
  Papillon   0
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Diago Baby Face Nelson

Best Of Opposite Sex
KB Pride Oliver's Little Dickens

Best Of Winners: (1-1-1-0)
KB Pride Oliver's Little Dickens


Winners Dog: (1-1-1-0)
Mavie Dream Walkin'

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mavie Dream Walkin'

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Miss M's Black Barlow

Best Of Opposite Sex
Ardently April Foolin

Select Dog
Ch Ardently All Right Fellas



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Ardently April Foolin

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ardently April Foolin

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lemieux's King Of The Gods

Best Of Opposite Sex
Blessed Marvel Mikki Lady Glamour

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lemieux's King Of The Gods

Best Puppy In Breed
Lemieux's King Of The Gods


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lemieux's King Of The Gods

Junior Puppy Dog Class
1st Lemieux's King Of The Gods

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Wind Back To The Future

Best Of Opposite Sex
GChB Wind's Something About Mary

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Shantel's Midnight Moonlight

Best Puppy In Breed
Ch Wind Back To The Future


Winners Dog: (1-3-1-1)
Rosen's Firelight And Flames

Open Dog Class
1st Rosen's Firelight And Flames


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Shantel's Midnight Moonlight

Reserve Winners Bitch
Rosen's Firefly Serenity

12-18 Month Bitch Class
1st Shantel's Midnight Moonlight

Canadian Bred Bitch Class
1st Rosen's Firefly Serenity

Open Bitch Class
1st Rosen's Fireside Chat

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh That's Carlosas Solar Flair



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Diavolino's Eleventh Hour

Best Puppy In Breed
GCh Diavolino's Eleventh Hour



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Ch Valifyre Hidden Treasure

Best Of Opposite Sex
Ch Riesa's Just A Little Anarchy

Best Puppy In Breed
Ch Riesa's Just A Little Anarchy

Select Bitch
Ch Firefly's Northern Adventure At Riesa


Winners Bitch: (0-1-1-2)
Rokila Pretty Reckless

Junior Puppy Bitch Class
1st Rokila Pretty Reckless

Altered Female
GCh Riff Raff's Ramblin Road

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Arwins Blaze Starr

Best Of Opposite Sex
Jan Le's Take The Edge Off Of Otr


Winners Dog: (1-0-0-1)
Jan Le's Take The Edge Off Of Otr

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Jan Le's Take The Edge Off Of Otr


Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Nadals So Fine In Black

Best Puppy In Breed
Nadals So Fine In Black



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Nadals So Fine In Black

Reserve Winners Bitch
Koehl's Vanilla Ice

Junior Puppy Bitch Class
1st Koehl's Vanilla Ice

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Nadals So Fine In Black

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
Ch Eleki Xoe's That's All Jack

Select Dog
Ch Zevald's Star Magic Of Brynmill



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh RanMar's Simply A Twist of Fate







Group 6 - Darle Heck Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm
  Bichon Frise   10
Group 2nd    Kiji Everybody’s Girl   Lowchen   9
Group 3rd    Balladair's Diamond From Heaven   Poodle (Miniature)   8
Group 4th    Obsesiones Rugerlane Setting (Luna)   Bulldog   4
BPIG    Kiji Everybody’s Girl   Lowchen   N/A
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Obsesiones Rugerlane Setting (Luna)



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Obsesiones Rugerlane Setting (Luna)

12-18 Month Bitch Class
1st Obsesiones Rugerlane Setting (Luna)

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Katzenjammers Behold The Wrangler



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kiji Everybody’s Girl

Best Puppy In Breed
Kiji Everybody’s Girl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kiji Everybody’s Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Kiji Everybody’s Girl

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Balladair's Diamond From Heaven

Best Of Opposite Sex
Sunniva's Finnigans Blonde Ale

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Sunniva’s Sundayrose At Tyramara

Best Puppy In Breed
Sunniva’s Sundayrose At Tyramara


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Sunniva’s Sundayrose At Tyramara

Junior Puppy Bitch Class
1st Sunniva’s Sundayrose At Tyramara

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Wolfriver Zenergizer Wildrose

Best Of Opposite Sex
GCh Wolfriver Taiho Koki


Winners Dog: (1-0-1-1)
Kortars Akashi Shiganosuke

Open Dog Class
1st Kortars Akashi Shiganosuke




Group 7 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   33
Group 2nd   
Ch Redrose's Peppermint Patty
  Welsh Corgi (Pembroke)   32
Group 3rd   
GCh Orical Outback Adventure
  Finnish Lapphund   29
Group 4th   
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer
  Berger Picard   27
BPIG    Zesta Just For Laughs   Shetland Sheepdog   N/A
Best Altered In Group   
GCh Curig FaerieTale Your Song
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Group 2nd (Altered)   
Ch Shur'Can Flint
  Border Collie   0
Group 3rd (Altered)   
GCh Risk'N Hope's Perfect Game
  Australian Shepherd   0
Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 13 pts (3-7-1-3)
Ch Turbar's All Of Me

Best Of Opposite Sex
Ch Kiji Here For The Party

Best Of Winners: (3-7-1-3)
Bayouland N Watercolours Merle Chaos

Best Puppy In Breed
Ch Oenomel's We Go Together

Select Bitch
Ch Oenomel's We Go Together


Winners Dog: (3-7-1-3)
Risk'n Hope's Outlaw

Reserve Winners Dog
Kinring's Putting On The Ritz

12-18 Month Dog Class
1st Kinring's Putting On The Ritz

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Risk'n Hope's Mirror Image

Open Dog Class
1st Risk'n Hope's Outlaw

Altered Male
GCh Risk'N Hope's Perfect Game

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Eternity's Vance



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer






Altered Male
Ch Shur'Can Flint


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Brackenbrae Prairiepine Oynx



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Orical Outback Adventure

Select Dog
GCh Sugarok Magical Mystery Tour



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Mystksand Eleganza Extravaganza Luckystryke

Best Of Opposite Sex
GCh Mystksand Street Justice At Kylone

Select Bitch
Ch Qisma's Party Time Again Nobler



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Redrose's Peppermint Patty

Best Of Opposite Sex
Curig A New Hope

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Curig A New Hope


Winners Dog: (1-1-0-1)
Curig A New Hope

Open Dog Class
1st Curig A New Hope


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Nootka's Dare To Dream

Open Bitch Class
1st Nootka's Dare To Dream

Altered Female
GCh Curig FaerieTale Your Song

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By