GCh RHK Nutty Fireball
Dachshund (Miniature Long-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner:
Breeder:
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 12 12 12 12 23
Group Ranking: 169 165 162 174 235
All Breed Ranking: 1468 1435 1370 1465 1930

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 3 0 2   0 0 0 0 0   54
Win Record - 2023
Show Date
Battle River Canine Association October 27 to October 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gerson Ayala 6 (1-1-3-2)
Friday Select Dog   Monica McCaffrey N/A

Show Date
Prairie Dachshund Club October 08 to October 08, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Gael Morison N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 06 to October 08, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   David Denis N/A
Friday Select Dog   Terry Gains N/A

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 29 to October 01, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Gilmour 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Joe Lobb 2 (0-1-1-1)
Saturday Group 4th   Tempest Deptuch 8
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 3 (0-2-1-1)
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 3 (0-2-1-1)
Friday Best Of Breed   Carol Graham 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Richard Paquette 2 (0-1-1-1)

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 21 to September 24, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Anik Primeau N/A
Saturday Select Dog   Luiz Fernando Ribas Silva N/A
Friday Best Of Breed   Glen Stark 1 (0-0-2-0)
Thursday Select Dog   Ainslie Mills N/A

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC September 14 to September 17, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Joy Lynne Huntley N/A
Saturday Select Dog   Roberta Parish N/A
Friday Select Dog   Edna St Hilaire N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Yvonne Savard N/A

Show Date
Skaha Kennel Club September 01 to September 04, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Karen Day 0
Sunday Best Of Opposite Sex   Carmen Navarro N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Siben Yin N/A
Friday Best Of Breed   Wayne Thompson 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show David Kelland 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   Wayne Thompson 3

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Peggy Gutierrez-Otero N/A
Saturday Select Dog   Margaret Jones N/A
Friday Select Dog   Terry Carter N/A

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 18 to August 21, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff N/A
Sunday Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Group 2nd   Brenton Wright N/A
Saturday Best Of Breed   Susan Quesnel 0
  Group 2nd   Susan Quesnel N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 10 to August 13, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Francois Bernier N/A
Saturday Select Dog   Starr White N/A

Show Date
Prairie Dachshund Club June 17 to June 17, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Karen Day N/A

Show Date
Prairie Canine Academy June 16 to June 18, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Gains 3 (1-1-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Anna Hewson N/A
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 3 (1-1-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Sandra Anderson N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Mike Jackman N/A
  Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Jocelyne Gagne N/A
Sunday Select Dog   Mary White N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A
Friday Select Dog   Pierre Talbot N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club March 31 to April 02, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Janet Lobb N/A
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 10 (4-3-1-3)
Friday Best Of Opposite Sex   Joe Lobb N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 24 to March 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Ed Wild N/A
Saturday Select Dog   Michael Woods (Dr) N/A
Friday Best Of Breed   Ted Fahlgren 8 (3-3-1-2)

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 9 10 13 13
Group Ranking: 168 166 199 204
All Breed Ranking: 1473 1453 1452 1682 1714

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 2 1   0 0 0 0 0   51
Win Record - 2022
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 18 to November 20, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Grant Townsend N/A
Friday Select Dog   Thomas Alexander N/A

Show Date
Wheat City Kennel Club November 10 to November 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Tim Thomas N/A
Saturday Select Dog   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) N/A
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 4 (1-2-2-0)
Thursday Best Of Breed   Patricia Taylor 0

Show Date
Battle River Canine Association October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Rosemary Shoreman N/A
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 3 (0-1-2-1)
Saturday Select Dog   Roberta Parish N/A
  Best Puppy In Breed   Roberta Parish N/A
Friday Select Dog   Joyce Love N/A
  Best Puppy In Breed   Joyce Love N/A

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 30 to October 02, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Sharon Derrick N/A
  Best Of Breed   Sharon Derrick 3 (0-2-1-1)
  Best Puppy In Breed   Darle Heck N/A
  Best Of Opposite Sex   Darle Heck N/A
Saturday Group 3rd   Patricia Lanctot 6
  Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2 (0-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 2 (0-2-1-0)
Friday Best Puppy In Breed   Doug Gaudin N/A
  Best Of Breed   Doug Gaudin 3 (0-3-1-0)
  Best Puppy In Breed   Avery Gaudin N/A
  Best Of Breed   Avery Gaudin 3 (0-3-1-0)

Show Date
Alberta Dachshund Club August 05 to August 05, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Breed   Linda Kraft N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Johan Becerra-Hernandez N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Merla Thomson N/A
Friday Best Puppy In Breed   Lee Anne Bateman N/A
Thursday Best Puppy In Breed   Robert Rowbotham N/A

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 29 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Kim Haddon N/A
  Best Puppy In Breed   Kim Haddon N/A
Sunday Best Puppy In Breed   Allan Brown N/A

Show Date
Lakes District Kennel Club July 22 to July 25, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Tempest Deptuch N/A
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Puppy In Breed   Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
Sunday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Puppy In Breed   Richard Lopaschuk N/A
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Best Puppy In Breed   Wayne Thompson N/A
  Group 4th   Richard Lopaschuk 5
Saturday Best Puppy In Breed   Shawn Nichols N/A
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Best Puppy In Breed   Joyce Love N/A
  Best Of Breed   Joyce Love 0
  Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
  Best Of Breed   Donna Conod 0

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 01 to July 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Nancy Popovich N/A
  Best Of Opposite Sex   Nancy Popovich N/A
  Best Puppy In Breed   Tannis Postma N/A
  Best Of Breed   Tannis Postma 3 (0-2-1-1)
Saturday Best Puppy In Breed   Joy Hodgkinson N/A
  Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
  Best Of Opposite Sex   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 3 (0-2-1-1)
  BPIG   Honey Glendinning N/A
Friday BPIG   Letitia Bett N/A
  Group 3rd   Letitia Bett 6
  Best Puppy In Breed   Letitia Bett N/A
  Best Puppy In Breed   Charles Bett N/A
  Best Of Breed   Letitia Bett 3 (0-2-1-1)
  Best Of Breed   Charles Bett 4 (0-3-1-1)

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
  Best Of Opposite Sex   Michael Lanctot N/A
  Winners Dog   Michael Lanctot (1-1-0-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Michael Lanctot N/A
  Best Puppy In Breed   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Winners   Patricia Lanctot (1-1-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Patricia Lanctot N/A
  Winners Dog   Patricia Lanctot (1-1-0-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Patricia Lanctot N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  Best Of Winners   Thomas Alexander (1-1-0-1)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 2 (1-1-0-1)
  Winners Dog   Thomas Alexander (1-1-0-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Thomas Alexander N/A
  Best Puppy In Breed   Geraldine Taylor N/A
  Best Of Winners   Geraldine Taylor (1-1-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Geraldine Taylor N/A
  Winners Dog   Geraldine Taylor (1-1-0-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Geraldine Taylor N/A
Friday Best Puppy In Breed   Ainslie Mills N/A
  Best Of Winners   Ainslie Mills (1-2-0-0)
  Best Of Breed   Ainslie Mills 2 (1-2-0-0)
  Winners Dog   Ainslie Mills (1-2-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Ainslie Mills N/A
  Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A
  Best Of Opposite Sex   Yvonne Savard N/A
  Winners Dog   Yvonne Savard (1-1-0-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Yvonne Savard N/A

Show Date
Yukon Kennel Club June 17 to June 20, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Winners Dog   Susan Quesnel (1-1-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Susan Quesnel N/A
  Best Puppy In Breed   Grant Townsend N/A
  Best Of Winners   Grant Townsend (1-1-1-0)
  Winners Dog   Grant Townsend (1-1-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Grant Townsend N/A
  BPIG   Grant Townsend N/A
  Best Puppy In Breed   Susan Quesnel N/A
  Best Of Winners   Susan Quesnel (1-1-1-0)
Sunday Best Puppy In Breed   Allan Brown N/A
  Best Of Winners   Allan Brown (1-1-1-0)
  Winners Dog   Allan Brown (1-1-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Allan Brown N/A
  Best Puppy In Breed   Thora Brown N/A
  Best Of Opposite Sex   Thora Brown N/A
  Winners Dog   Thora Brown (1-1-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Thora Brown N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
  Best Of Opposite Sex   Honey Glendinning N/A
  Winners Dog   Honey Glendinning (1-1-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Honey Glendinning N/A
  Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
  Best Of Winners   Jocelyne Gagne (1-1-1-0)
  Winners Dog   Jocelyne Gagne (1-1-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Jocelyne Gagne N/A
  BPIG   Jocelyne Gagne N/A
Friday Best Puppy In Breed   Margaret Jones N/A
  Best Of Winners   Margaret Jones (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Margaret Jones 2 (1-1-1-0)
  Winners Dog   Margaret Jones (1-1-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Margaret Jones N/A
  BPIG   Margaret Jones N/A
  Best Puppy In Breed   Wayne Thompson N/A
  Best Of Winners   Wayne Thompson (1-1-1-0)
  Winners Dog   Wayne Thompson (1-1-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Wayne Thompson N/A
  BPIG   Wayne Thompson N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Dianne Ivey N/A
  Best Of Winners   Dianne Ivey (3-2-1-1)
  Winners Dog   Dianne Ivey (3-2-1-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Dianne Ivey N/A
Sunday Best Puppy In Breed   Margaret Jones N/A
  Reserve Winners Dog   Margaret Jones N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Margaret Jones N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Marilyn O'Neill N/A
  Reserve Winners Dog   Marilyn O'Neill N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Marilyn O'Neill N/A
Friday 2nd Junior Puppy Dog Class   Susan Quesnel N/A

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Carmen Haller N/A
  Winners Dog   Carmen Haller (1-2-2-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Carmen Haller N/A
  Best Puppy In Breed   Patricia Taylor N/A
  Best Of Winners   Patricia Taylor (1-1-2-0)
  Winners Dog   Patricia Taylor (1-1-2-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Patricia Taylor N/A
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Lee Anne Bateman N/A
  BPIG   Grant Townsend N/A
  Best Puppy In Breed   Grant Townsend N/A
  Winners Dog   Grant Townsend (1-2-2-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Grant Townsend N/A
  Best Puppy In Breed   Lee Anne Bateman N/A
  Winners Dog   Lee Anne Bateman (1-2-2-0)
Saturday Best Puppy In Breed   Rick Fehler N/A
  Winners Dog   Rick Fehler (1-2-2-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Rick Fehler N/A
  Best Puppy In Breed   Darle Heck N/A
  Winners Dog   Darle Heck (1-2-2-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Darle Heck N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 4-6 Month Dog Class   Starr White N/A
  Best Baby Puppy In Group   Starr White N/A
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Cheryl Paterson N/A
Friday 1st 4-6 Month Dog Class   Valerie Hansen N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 4-6 Month Dog Class   Judith Taylor N/A
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Wayne Thompson N/A
  Best Baby Puppy In Group   Wayne Thompson N/A
Friday 1st 4-6 Month Dog Class   Guy Jeavons N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By