Mount Cheam Canine Association
Thursday, September 21, 2023



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Glen Stark
Newfoundland  
GChEx Heartsease Delightful Ambition
Points: 271 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Glen Stark
Fox Terrier (Smooth)  GCh Pinnacle Broxden Lickety Split
Points: 250
Best Puppy In Show
Judge: Glen Stark
Bull Terrier (Miniature)  
Thistlecreek's The Goose And The Golden Eggs
Best Baby Puppy In Show
Judge: Glen Stark
Havanese   That's Boys Will Be Boys Eh
Best Veteran In Show
Judge: Glen Stark
Pomeranian  
GChS Chriscendo Chasing Rainbows








Group 1 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Rush Hill's Tak'n Care Of Business @ Allsgold
  Retriever (Golden)   38
Group 2nd   
Ch Jaybren's Zactly Like Peyton Place At Tierah
  Vizsla (Smooth)   28
Group 3rd   
Ch Hunterspride Timeless Beauty
  Pointer (German Short-Haired)   25
Group 4th    Rainydaze It's 5 O'Clock Somewhere   Retriever (Labrador)   24
BPIG    Colorbook's Softly Falling Snow At Redgold   Retriever (Golden)   2
Best Baby Puppy In Group   
Opalisle Sunrise Princess Of Fire
  Retriever (Flat-Coated)   0
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Solipse Ti Piace Mare

Best Puppy In Breed
GCh Lagottohill Zuccotto

Select Dog
GCh Lagottohill Zuccotto




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hunterspride Timeless Beauty




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Woodfinch Sweet Afton

Best Of Opposite Sex
Affinity Night Watch

Best Puppy In Breed
Affinity Night Watch


Winners Dog: (1-0-0-1)
Affinity Night Watch

Senior Puppy Dog Class
1st Affinity Night Watch

4-6 Month Dog Class
1st Opalisle Sunrise Prince Of Fire


4-6 Month Bitch Class
1st Opalisle Sunrise Princess Of Fire


Class results courtesy of: Classic Show Services


Winners Bitch: (3-4-3-0)
Lexagold's Limoncello Spritz

Reserve Winners Bitch
Goldenacres Crack The Sky

Junior Puppy Bitch Class
1st Colorbook's Softly Falling Snow At Redgold

Senior Puppy Bitch Class
1st Sweetgold Denim 'N Diamonds

12-18 Month Bitch Class
1st Goldenacres Crack The Sky

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lexagold's Limoncello Spritz


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 9 pts (2-3-2-3)
Rainydaze It's 5 O'Clock Somewhere

Best Of Opposite Sex
Ch Ashbys Boot Scootin Boogie

Best Of Winners: (2-3-2-3)
Rainydaze It's 5 O'Clock Somewhere

Best Puppy In Breed
Ch Ashbys Boot Scootin Boogie

Select Dog
GCh Blackpearl N Ynot Chief At Tanash

Select Bitch
Ch Makaila's Pull And Peel


Winners Dog: (2-3-2-3)
Kermodei's Teddy Bears Tea Party

Reserve Winners Dog
Rainydaze's Tall Lover Man

Senior Puppy Dog Class
1st Kermodei's Teddy Bears Tea Party

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Rainydaze's Tall Lover Man


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Nirvelli World Needs A Melody



Winners Bitch: (0-1-0-1)
By The Bay Spring's Diu Regnare

Open Bitch Class
1st By The Bay Spring's Diu Regnare


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Andsome Promise

Best Of Opposite Sex
Ch Labeth's Forever Yours With Edasiy

Select Bitch
GCh Labeth's Singular Sensation



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Jolyn's Diamond Iron Spirit

Reserve Winners Bitch
Afer Hours Orange Blossom At Jolyn

12-18 Month Bitch Class
1st Afer Hours Orange Blossom At Jolyn

Open Bitch Class
1st Jolyn's Diamond Iron Spirit


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shore Darling Darla At Tanash



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shore Darling Darla At Tanash

Open Bitch Class
1st Shore Darling Darla At Tanash


Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChG Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Opposite Sex
GChG RoseWin's Legacy In Time

Select Bitch
GChB Target's Surrounded By Your Embrace




Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 2 - Ainslie Mills Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   35
Group 2nd   
GChS Habi Nago Manwe
  Rhodesian Ridgeback   34
Group 3rd   
Polo's The Royal Advisor
  Afghan Hound   19
Group 4th    Mirepoix's Totally Hitched   Petit Basset Griffon Vendeen   16
BPIG   
Songbird's Rythm Of The Rain
  Rhodesian Ridgeback   14
Best Baby Puppy In Group    RHK Boos Golden Legacy   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Veteran In Group   GCh Wagswell's Summer In The City   Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Polo's The Royal Advisor

Best Of Opposite Sex
Polo's Secrets Of The Crown

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Polo's The Royal Advisor

Best Puppy In Breed
Suni's Irish Cream With Polo


Winners Dog: (2-1-0-0)
Polo's The Royal Advisor

Reserve Winners Dog
Suni's Irish Cream With Polo

Junior Puppy Dog Class
1st Suni's Irish Cream With Polo

12-18 Month Dog Class
1st Polo's The Royal Advisor


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Polo's Secrets Of The Crown

12-18 Month Bitch Class
1st Polo's Secrets Of The Crown


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
In Stride Sambala Cain't Say No

Best Puppy In Breed
In Stride Sambala Cain't Say No


Winners Dog: (1-0-0-0)
In Stride Sambala Cain't Say No

Senior Puppy Dog Class
1st In Stride Sambala Cain't Say No



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Elmden's Heart Of Rock-N-Roll At Greystone

Best Of Opposite Sex
Otrada Solomiya

Select Dog
Ch Otrada Sapsan



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Otrada Solomiya

Canadian Bred Bitch Class
1st Otrada Solomiya


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Joskip's Moonlight Reflection ML

Select Dog
GCh RHK Nutty Fireball



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Dreamdax Metalingus

Best Of Opposite Sex
GCh Wagswell's Mmm My Corona MW

Select Dog
Ch Dreamdax Just One Lifetime




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Granvalero's Let The Sun Shine SL




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Wagswell's Twenty Twenty Houndsight

Select Bitch
GCh Wagswell's Summer In The City



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Wagswell's Twenty Twenty Houndsight

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wagswell's Twenty Twenty Houndsight

Veteran Female
GCh Wagswell's Summer In The City


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Necesse's Defendo Dominus




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Southpoint Quintus

Best Puppy In Breed
Southpoint Quintus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Southpoint Quintus

Junior Puppy Dog Class
1st Southpoint Quintus



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Mirepoix's Totally Hitched

Select Dog
GChB Soletrader Thunderball


Winners Dog: (1-0-1-0)
Mirepoix's Totally Hitched

Open Dog Class
1st Mirepoix's Totally Hitched



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Nefer-Temu Ultimate Darkness



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 14 pts (3-3-4-5)
GChS Habi Nago Manwe

Best Of Opposite Sex
Ch Vanfax Redwillow's Shona

Best Of Winners: (3-3-4-5)
Beaubijou Ayvy Rayne By Kumani

Best Puppy In Breed
Songbird's Rythm Of The Rain

Select Dog
Ch Nkosi's Indigo Of The Eleven

Select Bitch
GCh Tamaridge Got My Eye On You TOTR WR


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 3 - Ainslie Mills Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   20
Group 2nd   
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   19
Group 3rd   
GChB Laurado's More Cowbell At Sobeit
  Great Dane   18
Group 4th   
GCh Outlander's I Can Hold My Own
  Akita   13
BPIG   
Brauchbar Chiseled To Perfection
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mephisto's Handsome Devil   Boxer   0
Best Veteran In Group   
GCh Paquestone's Just A Jewell
  Great Dane   0
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Outlander's I Can Hold My Own




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Bernergold Hit The Ground Running

Select Bitch
GChB BernEden's It's A Pixie Party



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Bernergold Hit The Ground Running

Reserve Winners Bitch
Bernergold Game Changer

12-18 Month Bitch Class
1st Bernergold Hit The Ground Running

Open Bitch Class
1st Bernergold Game Changer


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Twyceluvd Song Of The Heart

Best Of Opposite Sex
Roxedge No Tag No Return

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Twyceluvd Song Of The Heart


Winners Dog: (1-1-0-0)
Twyceluvd Song Of The Heart

Open Dog Class
1st Twyceluvd Song Of The Heart


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Roxedge No Tag No Return

12-18 Month Bitch Class
1st Roxedge No Tag No Return


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Brauchbar Chiseled To Perfection

Best Puppy In Breed
Brauchbar Chiseled To Perfection

Select Bitch
GChB Valhalla's Head Over Boots V Janterra



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Brauchbar Chiseled To Perfection

Reserve Winners Bitch
Valhalla's Lips Of An Angel V Avid

Senior Puppy Bitch Class
1st Brauchbar Chiseled To Perfection

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Valhalla's Lips Of An Angel V Avid


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 4 pts (1-0-1-3)
GChS Laurado's More Cowbell At Sobeit

Best Of Opposite Sex
Ch Laurado's N Sobeit's Brooks Was Here

Best Puppy In Breed
Kapari's Apologize For Nothing

Select Bitch
Ch Anhara's Maybe Its Mabelline


Winners Dog: (1-0-1-3)
Kapari's Apologize For Nothing

Senior Puppy Dog Class
1st Kapari's Apologize For Nothing


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
CR Prince Charming


Winners Dog: (1-0-0-0)
CR Prince Charming

Open Dog Class
1st CR Prince Charming



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Heartsease Delightful Ambition




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Eternalfire's What A Trip! v Stoneyplains

Best Of Opposite Sex
Stoneyplains Bountiful Dreams

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Eternalfire's What A Trip! v Stoneyplains

Best Puppy In Breed
Eternalfire's What A Trip! v Stoneyplains


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Stoneyplains Bountiful Dreams

Reserve Winners Bitch
Trojan's Black Mask Moondance

Senior Puppy Bitch Class
1st Stoneyplains Bountiful Dreams

12-18 Month Bitch Class
1st Trojan's Black Mask Moondance


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow




Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 4 - Luiz Fernando Ribas Silva Top Dog
Points
Group 1st   GCh Pinnacle Broxden Lickety Split   Fox Terrier (Smooth)   44
Group 2nd   
GCh Iz's Spring Fling
  Cairn Terrier   43
Group 3rd   
GChS Darwyn's Notorious
  Welsh Terrier   42
Group 4th   
Ch Pendor Rendezvous At Trotters
  Scottish Terrier   39
BPIG   
Thistlecreek's The Goose And The Golden Eggs
  Bull Terrier (Miniature)   8
Best Veteran In Group   
GChS Empire Dreamaker Hot Tip
  Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChS Marauders I'm Your Huckleberry

Best Of Opposite Sex
Alpine's Dark Angel At Hunter Creek

Select Bitch
GChB Chargers Gazella Sweet Dreams



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Alpine's Dark Angel At Hunter Creek

Reserve Winners Bitch
Milar Marilu

12-18 Month Bitch Class
1st Alpine's Dark Angel At Hunter Creek

Open Bitch Class
1st Milar Marilu


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GCh Rozehaven's Two For The Show At Lozoe

Best Of Opposite Sex
GChB Delicious Abernethy

Select Dog
GChB Brickfield Crusher

Select Bitch
GChB Rozehaven's Springtime Zephyr




Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Iz's Spring Fling




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pinnacle Broxden Lickety Split




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Takala Trails Rhett




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Slicey's Charlize The Rose of Trallee




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Medley's I Want It All Vonaksu




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Amblegreen Den-Mar's All In

Best Of Opposite Sex
Ch Amblegreen Sidney By The Sea

Best Puppy In Breed
Ch Amblegreen Sidney By The Sea




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChS Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Opposite Sex
Envoy Foxy VIII Phoenix Rising

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Envoy Foxy VIII Phoenix Rising

Best Puppy In Breed
Envoy Foxy VIII Phoenix Rising


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Envoy Foxy VIII Phoenix Rising

Reserve Winners Bitch
Amberbliss Astro Flach Spirit

Canadian Bred Bitch Class
1st Amberbliss Astro Flach Spirit

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Amberbliss Little Miss Sunshine

Open Bitch Class
1st Envoy Foxy VIII Phoenix Rising


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Pendor Rendezvous At Trotters

Select Bitch
GChG Dunsmuir Glenby Devil's Sprite




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Hion If The Shoe Fits



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Rustik's It's Only Money Honey With Qwik N Thik

Best Of Opposite Sex
Rolona's Mumbo Jumbo

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Rolona's Mumbo Jumbo

Best Puppy In Breed
Rolona's Mumbo Jumbo


Winners Dog: (2-1-0-1)
Rolona's Mumbo Jumbo

Reserve Winners Dog
Rockyhollow's The Calm Before The Storm Rain

Junior Puppy Dog Class
1st Rockyhollow's The Calm Before The Storm Rain

Senior Puppy Dog Class
1st Rolona's Mumbo Jumbo


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Mckenna's Lavender

Open Bitch Class
1st Mckenna's Lavender


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GChS Darwyn's Notorious

Best Of Opposite Sex
Darwyn's Noble Warrior

Best Puppy In Breed
Darwyn's Noble Warrior

Select Bitch
Ch Darwyn's Destined


Winners Dog: (1-0-0-2)
Darwyn's Noble Warrior

Junior Puppy Dog Class
1st Darwyn's Noble Warrior



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 8 pts (3-1-1-4)
GCh Ladyleigh Milly B Good Seawest

Best Of Opposite Sex
GChB Iz's Locked And Loaded

Best Of Winners: (3-1-1-4)
Seawest Maximilian Westwood

Best Puppy In Breed
Seawest Maximilian Westwood

Select Bitch
GChB Windacre In Fine Fettle


Winners Bitch: (3-1-1-4)
Brodwin Aka Electra

12-18 Month Bitch Class
1st Brodwin Aka Electra


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 5 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   54
Group 2nd   
GChS Chriscendo Chasing Rainbows
  Pomeranian   31
Group 3rd   
GChS Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   24
Group 4th   Ch Spoildrotten Sealegends Snow Princess   Maltese   23
BPIG    Pomhaven's Ohso Taylor Made   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    That's Boys Will Be Boys Eh   Havanese   0
Best Veteran In Group   
GChS Chriscendo Chasing Rainbows
  Pomeranian   0
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Exquisite Luxury Of Veevee

Best Of Opposite Sex
Windmist Kotton Kandi At Lemoge

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Windmist Kotton Kandi At Lemoge

Best Puppy In Breed
Windmist Kotton Kandi At Lemoge


Winners Dog: (1-2-1-0)
Olympic Rose Simply The Best

12-18 Month Dog Class
1st Olympic Rose Simply The Best

4-6 Month Dog Class
1st Rose Creek's Let The Wyntr'Sparks Fly


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Windmist Kotton Kandi At Lemoge

Reserve Winners Bitch
Kostbar Schatz Kleopatra

Junior Puppy Bitch Class
1st Windmist Kotton Kandi At Lemoge

Open Bitch Class
1st Kostbar Schatz Kleopatra


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GChG Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
Ch Kewpy's Mamma Mia

Select Bitch
Ch Kewpy's Misty Blue



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Ceylin Of An Excellent Choice

Open Bitch Class
1st Ceylin Of An Excellent Choice

Veteran Female
Kewpy's Piccolo


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Spoildrotten Sealegends Snow Princess




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GChB Sightnscent Dont Speak

Best Of Opposite Sex
GCh Klasyx Sunwind The Ceiling Can't Hold Us

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Risingstar Mind Your Manners

Best Puppy In Breed
Risingstar Mind Your Manners


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Risingstar Mind Your Manners

Senior Puppy Bitch Class
1st Risingstar Mind Your Manners


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Lucidity's Blazing Ice

Best Puppy In Breed
Ch Lucidity's Blazing Ice



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Flying Gracia Beauty

Open Bitch Class
1st Flying Gracia Beauty


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Sweet Pekes Silver Birch

Best Of Opposite Sex
PekeEasy Painted Fern

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Sweet Pekes Silver Birch


Winners Bitch: (2-1-0-0)
PekeEasy Painted Fern

Open Bitch Class
1st PekeEasy Painted Fern


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
GChS Chriscendo Chasing Rainbows

Best Of Opposite Sex
Pomhaven's Simply Impossible

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Pomhaven's Ohso Taylor Made

Best Puppy In Breed
Pomhaven's Ohso Taylor Made

Select Dog
Ch Intime Poms In A Pinch


Winners Dog: (2-2-3-0)
Pomhaven's Ohso Taylor Made

Reserve Winners Dog
Zeigen A Dream Of Legends

Junior Puppy Dog Class
1st Pomhaven's Ohso Taylor Made

Open Dog Class
1st Zeigen A Dream Of Legends

Veteran Male
GChS Chriscendo Chasing Rainbows


Winners Bitch: (2-2-3-0)
Pomhaven's Simply Impossible

Reserve Winners Bitch
Whereokoura Born Free

Canadian Bred Bitch Class
1st Whereokoura Born Free

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pomhaven's Simply Impossible


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Lemoge's Luke The Giver Of Light

Best Of Opposite Sex
Koehl's Ice Ice Baby

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Koehl's Ice Ice Baby

Best Puppy In Breed
C Lyn's Magic Micah At Lemoge


Winners Dog: (1-2-1-0)
C Lyn's Magic Micah At Lemoge

Junior Puppy Dog Class
1st C Lyn's Magic Micah At Lemoge


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Koehl's Ice Ice Baby

Reserve Winners Bitch
Lemoge's Black Velvet Rose

Junior Puppy Bitch Class
1st Lemoge's Black Velvet Rose

Open Bitch Class
1st Koehl's Ice Ice Baby


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Carmorosa's Pixie Dancer




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jala's Trypping Hazard


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jala's Trypping Hazard

Open Dog Class
1st Jala's Trypping Hazard



Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 6 - Luiz Fernando Ribas Silva Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Litilann's WinterGarden Style N' Eaze
  Poodle (Standard)   43
Group 2nd   
GChB Waylin And Luvaluv Dante's Inferno
  Boston Terrier   38
Group 3rd   
GChG TR Special Edition At Berlane
  French Bulldog   37
Group 4th   
Ch Kojiros Wild Wild West
  Shih Tzu   27
BPIG    DNZ Magik's Abra Kadabra   French Bulldog   2
Best Baby Puppy In Group    Bountybull's U Can't Touch This   French Bulldog   0
Best Veteran In Group   GCh Barkee All That And More   Keeshond   0
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Eisbar's Precious Pinot Blanc


Winners Dog: (1-0-0-0)
Eisbar's Precious Pinot Blanc

Open Dog Class
1st Eisbar's Precious Pinot Blanc



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Purejoy's Let's Get Serious



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
GCh Rakaro's Winter White Out

Best Of Opposite Sex
GCh Rakaro's Cause 'n Chaos

Best Of Winners: (2-3-1-2)
Bellisabull's Private Eye Jones

Best Puppy In Breed
OTG's Give Me The Power

Select Bitch
Ch Rugerlane's Foolish Games Of Canis Maj


Winners Dog: (2-3-1-2)
Bellisabull's Private Eye Jones

Reserve Winners Dog
OTG's Give Me The Power

Senior Puppy Dog Class
1st OTG's Give Me The Power

12-18 Month Dog Class
1st Bellisabull's Private Eye Jones


Winners Bitch: (2-3-1-2)
Hannybulls Clarice

Reserve Winners Bitch
McGregor's Arya Kissed By Fire

12-18 Month Bitch Class
1st Joytrix My Regina

Open Bitch Class
1st Hannybulls Clarice
2nd McGregor's Arya Kissed By Fire

4-6 Month Bitch Class
1st Rakaro's Mind 'n Manners


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Salvadorada Hasta La Vista

Best Puppy In Breed
Salvadorada Hasta La Vista


Winners Dog: (1-0-0-0)
Salvadorada Hasta La Vista

Senior Puppy Dog Class
1st Salvadorada Hasta La Vista



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 9 pts (1-5-2-2)
GChG TR Special Edition At Berlane

Best Of Opposite Sex
GCh Archibulls Living Blossom

Best Of Winners: (1-5-2-2)
Bountybull's Roxy Roller

Best Puppy In Breed
Ch DNZ Magik's Abra Kadabra

Select Dog
Ch DNZ Magik's Abra Kadabra

Select Bitch
GCh Amberbull Can't Tell Me Nothin


Winners Dog: (1-5-2-2)
Domini Canis By Labralayne

Senior Puppy Dog Class
1st Domini Canis By Labralayne

4-6 Month Dog Class
1st Bountybull's U Can't Touch This


Winners Bitch: (1-5-2-2)
Bountybull's Roxy Roller

Reserve Winners Bitch
Fernridge's Aurum Vexillum

Junior Puppy Bitch Class
1st Gold-Sierra Sparkling Diamonds

12-18 Month Bitch Class
1st ByDezyne Above The Law At Amberbull
2nd Bountybull's Show Girl

Canadian Bred Bitch Class
1st Fernridge's Aurum Vexillum

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bountybull's Roxy Roller

4-6 Month Bitch Class
1st Bountybull's U Got The Look


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Neradmik 1st Kiss With Kaliber

Best Puppy In Breed
Neradmik Enchentee


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Neradmik 1st Kiss With Kaliber

Reserve Winners Bitch
Neradmik Enchentee

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Neradmik Enchentee

Open Bitch Class
1st Neradmik 1st Kiss With Kaliber


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Sunrose Rolling Down The Hiway

Best Of Opposite Sex
Suntory Lillibet



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Suntory Lillibet

Open Bitch Class
1st Suntory Lillibet


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Lyric's Desert Stars Black Beauty

Select Bitch
Ch Glow Issa Galaxy For Otrada



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Ripleys Radiance

12-18 Month Bitch Class
1st Ripleys Radiance


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GChG Litilann's WinterGarden Style N' Eaze

Best Of Opposite Sex
GCh Violet's Golden Charm

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Amazing Brazilian Hot Shot

Best Puppy In Breed
GCh Violet's Golden Charm

Select Dog
GChB Diplomat Lakeridge It's Only Money


Winners Dog: (1-1-2-1)
Amazing Brazilian Hot Shot

Junior Puppy Dog Class
1st Amazing Brazilian Hot Shot


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Afterglow Continental Diplomat

Junior Puppy Bitch Class
1st Afterglow Continental Diplomat


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rendezvous With Cannoli De Sang Bleu



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sunojo's Ohso Juji Go




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Kojiros Wild Wild West

Select Dog
GChB Sealegends Moonlight Magic




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Kyeri's Lapchi Ema



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Kyeri's Lapchi Ema

Reserve Winners Bitch
Kyeri's Lapchi Momo

12-18 Month Bitch Class
1st Kyeri's Lapchi Ema
2nd Kyeri's Lapchi Momo

Open Bitch Class
1st Kyeri's Xiahe Reba


Class results courtesy of: Classic Show Services


Group 7 - Luiz Fernando Ribas Silva Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanstone Irresistible Pursuit
  Australian Shepherd   31
Group 2nd   
GChG Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   25
Group 3rd   
GChS CoastalViews Winter Shades
  Shetland Sheepdog   24
Group 4th   
GCh Eclipse Boom Boom Pow
  Berger Picard   20
BPIG   
Ch Nahrof Semper Supra
  Border Collie   N/A
Best Baby Puppy In Group    Classic's Voice Of Reason   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Best Veteran In Group   
GChS CoastalViews Winter Shades
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh WNR Dine Aways Holy Basil

Best Of Opposite Sex
Katlar Cowgirl Is Comin Home

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Katlar Cowgirl Is Comin Home

Best Puppy In Breed
Starnorth Emmett Estelle


Winners Dog: (1-3-1-0)
WNR Wanderlust Charles

Junior Puppy Dog Class
1st WNR Wanderlust Charles


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 5 pts (0-2-3-1)
GCh Vanstone Irresistible Pursuit

Best Of Opposite Sex
Vanstone Irresistible You

Best Puppy In Breed
Vanstone Premiere Somthn To Say

Select Dog
GCh Kiji Honky Tonk Hero

Select Bitch
GChB Vanstone Tenderhearted Girl



Winners Bitch: (0-2-3-1)
Vanstone Irresistible You

Reserve Winners Bitch
Vanstone Premiere Somthn To Say

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanstone Premiere Somthn To Say

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Vanstone Irresistible You


Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Moon's End Thanks, Call Me Daddy



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Pas Grace Monte Vista Kenichi

Best Of Opposite Sex
Ch Pas Grace Monte Vista De Teseko

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Pas Grace Monte Vista Kenichi

Best Puppy In Breed
Hidalgo Stella Artois

Select Dog
Ch Notorious Astra Meum

Select Bitch
Ch Maggray's Extra Pepper Please


Winners Dog: (1-1-1-2)
Pas Grace Monte Vista Kenichi

12-18 Month Dog Class
1st Pas Grace Monte Vista Kenichi


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Hidalgo Stella Artois

Senior Puppy Bitch Class
1st Hidalgo Stella Artois


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Eclipse Boom Boom Pow




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Nahrof Semper Supra

Best Puppy In Breed
Ch Nahrof Semper Supra




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GChB Lanvern's British Justice

Best Of Opposite Sex
Boyero Yield to Temptation

Best Puppy In Breed
Ch Joy-A-Len's Our Top Gun

Select Dog
Ch Joy-A-Len's Our Top Gun

Select Bitch
Ch IB'lieve's Lil Miss K-Os'


Winners Dog: (1-0-1-2)
Boyero Yield to Temptation

12-18 Month Dog Class
1st Boyero Yield to Temptation



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Lacomtesse Ritchie Gecko




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dynasty's I Wanna Be A Rockstar

Best Puppy In Breed
Dynasty's I Wanna Be A Rockstar


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dynasty's I Wanna Be A Rockstar

Junior Puppy Dog Class
1st Dynasty's I Wanna Be A Rockstar



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GChS CoastalViews Winter Shades

Best Of Opposite Sex
GChB Mystic Suntime Supernova

Best Puppy In Breed
Avoca's Solar Eclipse

Select Dog
Ch Galenabay Thunder Road


Winners Dog: (1-0-2-1)
Avoca's Solar Eclipse

Junior Puppy Dog Class
1st Avoca's Solar Eclipse


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Major Point Canada

Best Of Opposite Sex
GChS Aurigan Simayak's Mask Of Zorro


Winners Dog: (1-0-1-1)
Simayak's Special Delivery

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Simayak's Special Delivery



Class results courtesy of: Classic Show Services




4-6 Month Bitch Class
1st Classic's Voice Of Reason


Class results courtesy of: Classic Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By