Mount Cheam Canine Association
Saturday, September 23, 2023



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Anik Primeau
Retriever (Golden)  
GChS Rush Hill's Tak'n Care Of Business @ Allsgold
Points: 373 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Anik Primeau
Deerhound (Scottish)  
GChG Necesse's Defendo Dominus
Points: 319
Best Puppy In Show
Judge: Anik Primeau
Retriever (Golden)   Colorbook's Softly Falling Snow At Redgold
Best Baby Puppy In Show
Judge: Anik Primeau
Havanese   That's Boys Will Be Boys Eh
Best Veteran In Show
Judge: Anik Primeau
Schnauzer (Miniature)  
GChS Empire Dreamaker Hot Tip








Group 1 - Anik Primeau Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Rush Hill's Tak'n Care Of Business @ Allsgold
  Retriever (Golden)   53
Group 2nd   
Shore Darling Darla At Tanash
  Spaniel (English Springer)   43
Group 3rd   
Ch Lagottohill Zuccotto
  Lagotto Romagnolo   40
Group 4th   
GChG RoseWin's Legacy In Time
  Weimaraner   38
BPIG    Colorbook's Softly Falling Snow At Redgold   Retriever (Golden)   2
Best Baby Puppy In Group    Dancyland Star Power Of Pikkinokka   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Best Veteran In Group   GCh Harbortops Chocolate Challenge   Retriever (Labrador)   0
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Lagottohill Zuccotto

Best Puppy In Breed
GCh Lagottohill Zuccotto

Select Dog
GCh Solipse Ti Piace Mare




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hunterspride Timeless Beauty




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Affinity Night Watch

Best Of Opposite Sex
Highpoint Dotti B

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Affinity Night Watch

Best Puppy In Breed
Highpoint Dotti B


Winners Dog: (1-1-0-0)
Affinity Night Watch

12-18 Month Dog Class
1st Affinity Night Watch


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Highpoint Dotti B

Senior Puppy Bitch Class
1st Highpoint Dotti B


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 12 pts (3-3-2-5)
GCh Blackpearl N Ynot Chief At Tanash

Best Of Opposite Sex
GChS Danrich's Polly Pocket

Best Of Winners: (3-3-2-5)
Rainydaze's Tall Lover Man

Best Puppy In Breed
Kermodei's Teddy Bears Tea Party

Select Dog
Ch Ashbys Boot Scootin Boogie

Select Bitch
Ch Kermodei Kamchatka


Winners Bitch: (3-3-2-5)
Ekho's Lyrics Of The Island

Reserve Winners Bitch
Britton's Crown Jewel

Senior Puppy Bitch Class
1st Stryking's Changed Up The Usual Brewed Right

12-18 Month Bitch Class
1st Britton's Crown Jewel

Open Bitch Class
1st Ekho's Lyrics Of The Island


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 7 pts (1-4-0-3)
Monarda's Master Of Fate For Pikkinokka

Best Of Opposite Sex
GCh Monarda's When The Stars Align

Best Of Winners: (1-4-0-3)
Monarda's Master Of Fate For Pikkinokka

Best Puppy In Breed
Monarda's Master Of Fate For Pikkinokka

Select Bitch
Ch Pikkinokka's Avatar Jet Stream


Winners Bitch: (1-4-0-3)
Readyfor Fancy Free

Reserve Winners Bitch
Kasomor's Quack Faster

Senior Puppy Bitch Class
1st Kasomor's Quack Faster

Canadian Bred Bitch Class
1st Readyfor Fancy Free

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pikkinokka's Avatar Checkered Flag

Open Bitch Class
1st By The Bay Spring's Diu Regnare

4-6 Month Bitch Class
1st Dancyland Star Power Of Pikkinokka


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Jolyn's Diamond Iron Spirit

Best Of Opposite Sex
Ch Quinlan Moonlight In The Sky

Select Bitch
Ch Labeth's Silk'n Treasure



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Jolyn's Diamond Iron Spirit

Reserve Winners Bitch
Afer Hours Orange Blossom At Jolyn

12-18 Month Bitch Class
1st Afer Hours Orange Blossom At Jolyn

Open Bitch Class
1st Jolyn's Diamond Iron Spirit


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Shore Darling Darla At Tanash

Best Of Opposite Sex
Ch Beswin Ynot Thunder Over Water

Select Dog
GCh Keypoint's My What A Guy That Gaston



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Shore Darling Darla At Tanash

Open Bitch Class
1st Shore Darling Darla At Tanash


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Flintcrest First Strike Fintan

Best Of Opposite Sex
Finnibone's On Your Knees Boys

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Flintcrest First Strike Fintan

Best Puppy In Breed
Topknotz Murphy Mystic Ceili


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Finnibone's On Your Knees Boys

Canadian Bred Bitch Class
1st Finnibone's On Your Knees Boys


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Jaybren's Zactly Like Peyton Place At Tierah



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChG RoseWin's Legacy In Time

Best Of Opposite Sex
GChG Bartland's Poseidon Adventure

Select Bitch
GChB Target's Surrounded By Your Embrace




Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 2 - Luiz Fernando Ribas Silva Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   51
Group 2nd   
GChS Habi Nago Manwe
  Rhodesian Ridgeback   50
Group 3rd   
GChB Granvalero's Let The Sun Shine SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   20
Group 4th   
Polo's The Royal Advisor
  Afghan Hound   19
BPIG   
Relic N Eldorado Made Of Honor For Terrarust
  Basenji   29
Best Baby Puppy In Group    RHK Boos Golden Legacy   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Veteran In Group   
GChB Nkosi Ongoing Success Odin
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Polo's The Royal Advisor

Best Puppy In Breed
Suni's Irish Cream With Polo


Winners Dog: (2-0-0-0)
Polo's The Royal Advisor

Reserve Winners Dog
Suni's Irish Cream With Polo

Junior Puppy Dog Class
1st Suni's Irish Cream With Polo

12-18 Month Dog Class
1st Polo's The Royal Advisor



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
In Stride Sambala Cain't Say No

Best Puppy In Breed
In Stride Sambala Cain't Say No


Winners Dog: (1-0-0-0)
In Stride Sambala Cain't Say No

Senior Puppy Dog Class
1st In Stride Sambala Cain't Say No



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 2 pts (4-5-10-11)
Relic N Eldorado Made Of Honor For Terrarust

Best Of Opposite Sex
Ch Arubmec's For A Few Dollars More

Best Puppy In Breed
Relic N Eldorado Made Of Honor For Terrarust



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Elmden's Heart Of Rock-N-Roll At Greystone




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Joskip's Moonlight Reflection ML

Best Of Opposite Sex
Nouveau's Greta Girl

Best Puppy In Breed
Nouveau's Greta Girl

Select Dog
GCh RHK Nutty Fireball


4-6 Month Dog Class
1st RHK Boos Golden Legacy


Winners Bitch: (0-1-2-0)
Nouveau's Greta Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Nouveau's Greta Girl


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Gurkha's Indigenous Bloom MS

Best Puppy In Breed
Gurkha's So Pretty Gonna Kiss Myself MS



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Dreamdax Just One Lifetime

Best Of Opposite Sex
GCh Wagswell's Mmm My Corona MW

Select Dog
GCh Dreamdax Metalingus




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Granvalero's Let The Sun Shine SL




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Wagswell's Summer In The City

Select Bitch
Ch Wagswell's Twenty Twenty Houndsight



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Necesse's Defendo Dominus




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Southpoint Quintus

Best Puppy In Breed
Southpoint Quintus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Southpoint Quintus

Junior Puppy Dog Class
1st Southpoint Quintus



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Mirepoix's Totally Hitched

Select Dog
GChB Soletrader Thunderball


Winners Dog: (1-0-1-0)
Mirepoix's Totally Hitched

Open Dog Class
1st Mirepoix's Totally Hitched



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Luiz Fernando Ribas Silva

Best Of Breed: 29 pts (4-5-10-11)
GChS Habi Nago Manwe

Best Of Opposite Sex
Ch Coso's Miss Coco Morning Star

Best Of Winners: (4-5-10-11)
Coso's Ama La Vita

Best Puppy In Breed
Songbird's Rythm Of The Rain

Select Dog
Ch Songbird's Western Cedar

Select Bitch
GCh Regalcrown's Be Still My Heart
GCh Regalcrown's Be Still My Heart


Winners Dog: (4-5-10-11)
Beaubijou's Flyboy

Reserve Winners Dog
Beaubijou's Spice Of Life By Ayvy

Junior Puppy Dog Class
1st Valentino's King Of Hearts At Mirador

12-18 Month Dog Class
1st Regalcrown's Heart Of Gold

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Beaubijou's Flyboy
2nd Beaubijou's Spice Of Life By Ayvy


Winners Bitch: (4-5-10-11)
Coso's Ama La Vita

Reserve Winners Bitch
Regalcrown's Straight From The Heart

Junior Puppy Bitch Class
1st Songbird's Rythm Of The Rain

Senior Puppy Bitch Class
1st Ushindi Tanest Inaya

12-18 Month Bitch Class
1st Coso's Ama La Vita
2nd Regalcrown's Straight From The Heart

Open Bitch Class
1st Firekeeper's Daughter At Mirador


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 3 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   25
Group 2nd   
GChB Laurado's More Cowbell At Sobeit
  Great Dane   24
Group 3rd   
Ch CR Prince Charming
  Leonberger   19
Group 4th   
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   18
BPIG   
Ch Kapari's Ain't Nothin' But A G Thang
  Great Dane   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mephisto's Handsome Devil   Boxer   0
Best Veteran In Group   
GCh Samson's Chili Gone Bad
  Boxer   0
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Outlander's I Can Hold My Own




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChB BernEden's It's A Pixie Party

Best Of Opposite Sex
Bayberns Life Is An Island

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Bernergold Game Changer

Select Dog
Ch Bayberns Westcoast Island Treasure


Winners Dog: (1-2-1-1)
Bayberns Life Is An Island

Open Dog Class
1st Bayberns Life Is An Island


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Bernergold Game Changer

Reserve Winners Bitch
Bernergold Hit The Ground Running

12-18 Month Bitch Class
1st Bernergold Hit The Ground Running

Open Bitch Class
1st Bernergold Game Changer


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GChB Valhalla's Head Over Boots V Janterra

Best Of Opposite Sex
Brauchbar Good Things Come In Threes

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Valhalla's Lips Of An Angel V Avid

Best Puppy In Breed
Valhalla's Lips Of An Angel V Avid


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Valhalla's Lips Of An Angel V Avid

Reserve Winners Bitch
Brauchbar Chiseled To Perfection

Senior Puppy Bitch Class
1st Brauchbar Chiseled To Perfection

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Valhalla's Lips Of An Angel V Avid


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 4 pts (1-0-1-3)
GChS Laurado's More Cowbell At Sobeit

Best Of Opposite Sex
Ch Laurado's N Sobeit's Brooks Was Here

Best Puppy In Breed
Ch Kapari's Ain't Nothin' But A G Thang

Select Bitch
Ch Anhara's Maybe Its Mabelline


Winners Dog: (1-0-1-3)
Kapari's Apologize For Nothing

Senior Puppy Dog Class
1st Kapari's Apologize For Nothing



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
CR Prince Charming


Winners Dog: (1-0-0-0)
CR Prince Charming

Open Dog Class
1st CR Prince Charming



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Heartsease Delightful Ambition




Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Steinhaus Phoenix She's On Fire



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Steinhaus Phoenix She's On Fire

12-18 Month Bitch Class
1st Steinhaus Phoenix She's On Fire


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow




Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 4 - Vania Haga (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   GCh Pinnacle Broxden Lickety Split   Fox Terrier (Smooth)   59
Group 2nd   
GCh Iz's Spring Fling
  Cairn Terrier   58
Group 3rd   
GCh Iz's Locked And Loaded
  West Highland White Terrier   56
Group 4th   
Ch Chrysaliss Avenged Sevenfold
  Bull Terrier (Miniature)   40
BPIG   
Thistlecreek's The Goose And The Golden Eggs
  Bull Terrier (Miniature)   15
Best Baby Puppy In Group    Venandi To Elyia What's Up Doc   Fox Terrier (Smooth)   0
Best Veteran In Group   
GChS Empire Dreamaker Hot Tip
  Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Vania Haga (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GChB Chargers Gazella Sweet Dreams

Best Of Opposite Sex
GChS Marauders I'm Your Huckleberry

Select Bitch
Ch Alpine's Dark Angel At Hunter Creek




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Vania Haga (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Versaterre's Call To Order

Best Puppy In Breed
Versaterre's Call To Order


Winners Dog: (1-0-0-0)
Versaterre's Call To Order

Junior Puppy Dog Class
1st Versaterre's Call To Order



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Vania Haga (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (0-1-2-3)
GChB Delicious Abernethy

Best Of Opposite Sex
GChB Brickfield Crusher

Select Dog
GCh Rozehaven's Two For The Show At Lozoe

Select Bitch
GChB Rozehaven's Springtime Zephyr



Winners Bitch: (0-1-2-3)
Romcana Crystal River

Open Bitch Class
1st Romcana Crystal River


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Vania Haga (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Iz's Spring Fling

Best Puppy In Breed
Galastar's Jewel Of The Nile



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Galastar's Jewel Of The Nile

Junior Puppy Bitch Class
1st Galastar's Jewel Of The Nile


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Vania Haga (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pinnacle Broxden Lickety Split


4-6 Month Dog Class
1st Venandi To Elyia What's Up Doc



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Vania Haga (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Takala Trails Rhett




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Vania Haga (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Slicey's Charlize The Rose of Trallee




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Vania Haga (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Medley's I Want It All Vonaksu



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Moonshadows Northern Lights

12-18 Month Bitch Class
1st Moonshadows Northern Lights


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Vania Haga (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Amblegreen Den-Mar's All In

Best Of Opposite Sex
Ch Amblegreen Sidney By The Sea

Best Puppy In Breed
Ch Amblegreen Sidney By The Sea




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Vania Haga (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChS Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Opposite Sex
Envoy Foxy VIII Phoenix Rising

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Envoy Foxy VIII Phoenix Rising

Best Puppy In Breed
Envoy Foxy VIII Phoenix Rising


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Envoy Foxy VIII Phoenix Rising

Reserve Winners Bitch
Amberbliss Astro Flach Spirit

Senior Puppy Bitch Class
1st Envoy Magic VI Victoria's Secret

Canadian Bred Bitch Class
1st Amberbliss Astro Flach Spirit

Open Bitch Class
1st Envoy Foxy VIII Phoenix Rising


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Vania Haga (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Glenfraser's Skye Rose



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Vania Haga (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Hion If The Shoe Fits



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Vania Haga (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
Ch Rustik's It's Only Money Honey With Qwik N Thik

Best Of Opposite Sex
Rolona's Mumbo Jumbo

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Mckenna's Lavender

Best Puppy In Breed
Rockyhollow's The Calm Before The Storm Rain


Winners Dog: (2-1-0-2)
Rolona's Mumbo Jumbo

Reserve Winners Dog
Rockyhollow's The Calm Before The Storm Rain

Junior Puppy Dog Class
1st Rockyhollow's The Calm Before The Storm Rain

12-18 Month Dog Class
1st Rolona's Mumbo Jumbo


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Mckenna's Lavender

Open Bitch Class
1st Mckenna's Lavender


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Vania Haga (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GChS Darwyn's Notorious

Best Of Opposite Sex
Darwyn's Noble Warrior

Best Puppy In Breed
Darwyn's Noble Warrior

Select Bitch
Ch Darwyn's Destined


Winners Dog: (1-0-0-2)
Darwyn's Noble Warrior

Junior Puppy Dog Class
1st Darwyn's Noble Warrior



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Vania Haga (Dr)

Best Of Breed: 15 pts (5-4-3-4)
GCh Iz's Locked And Loaded

Best Of Opposite Sex
GChB Windacre In Fine Fettle

Best Of Winners: (5-4-3-4)
McRaegan's High Time To Shine

Best Puppy In Breed
McRaegan's High Time To Shine

Select Dog
Talisera Sherhan Tiger For Silverbug

Select Bitch
GCh Ladyleigh Milly B Good Seawest


Winners Bitch: (5-4-3-4)
Ladyleigh Term Of Endearment

Reserve Winners Bitch
Cleghorn's Million Dollar Baby

Junior Puppy Bitch Class
1st Ladyleigh Term Of Endearment

12-18 Month Bitch Class
1st Brodwin Aka Electra

Canadian Bred Bitch Class
1st Cleghorn's Million Dollar Baby

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mavs All That Jazz


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 5 - Anik Primeau Top Dog
Points
Group 1st   Ch Intime Poms In A Pinch   Pomeranian   67
Group 2nd   
GChS MistyTrails Caught On Radar
  Havanese   60
Group 3rd   
Ch Sightnscent Dont Speak
  Miniature Pinscher   33
Group 4th   
GChS Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   28
BPIG   
Taylin Remington Sterling
  Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    That's Boys Will Be Boys Eh   Havanese   0
Best Veteran In Group   
GCh Sevaul's Cinnamon Bear
  Pomeranian   0
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Exquisite Luxury Of Veevee

Best Of Opposite Sex
Windmist Kotton Kandi At Lemoge

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Windmist Kotton Kandi At Lemoge

Best Puppy In Breed
Windmist Kotton Kandi At Lemoge


Winners Dog: (1-2-1-0)
Olympic Rose Simply The Best

12-18 Month Dog Class
1st Olympic Rose Simply The Best

4-6 Month Dog Class
1st Rose Creek's Let The Wyntr'Sparks Fly


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Windmist Kotton Kandi At Lemoge

Reserve Winners Bitch
Kostbar Schatz Kleopatra

Junior Puppy Bitch Class
1st Windmist Kotton Kandi At Lemoge

Open Bitch Class
1st Kostbar Schatz Kleopatra


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 10 pts (2-5-1-3)
GChG Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
GCh Northpointe Mata Hari

Best Of Winners: (2-5-1-3)
Lucidity's Mistral

Best Puppy In Breed
Moyola Sweeties From Chance

Select Bitch
Ch Kewpy's Mamma Mia


Winners Dog: (2-5-1-3)
Mingchen Hudson River Breeze

Reserve Winners Dog
Hearthfriend Revelstoke

Senior Puppy Dog Class
1st Hearthfriend Revelstoke

Open Dog Class
1st Mingchen Hudson River Breeze


Winners Bitch: (2-5-1-3)
Lucidity's Mistral

Reserve Winners Bitch
Moyola Sweeties From Chance

Junior Puppy Bitch Class
1st Moyola Sweeties From Chance
2nd Cresthaven's Summer Night By The Creek
3rd Caviola's Comet Caliente

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lucidity's Mistral

Open Bitch Class
1st Ceylin Of An Excellent Choice

Veteran Female
Kewpy's Piccolo


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Spoildrotten Sealegends Snow Princess




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GChB Sightnscent Dont Speak

Best Of Opposite Sex
Mightymites Hooked On You @ Teralea

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Risingstar Mind Your Manners

Best Puppy In Breed
Risingstar Mind Your Manners

Select Dog
GCh Klasyx Sunwind The Ceiling Can't Hold Us


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Risingstar Mind Your Manners

Senior Puppy Bitch Class
1st Risingstar Mind Your Manners


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Lucidity's Blazing Ice

Best Puppy In Breed
Ch Lucidity's Blazing Ice

Select Bitch
Ch Annacott Tiarna Fandango Fanfare




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
Ch Sweet Pekes Silver Birch

Best Of Opposite Sex
PekeEasy Painted Fern

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Ven-Mar Araunah Versace

Best Puppy In Breed
Taylin Remington Sterling


Winners Dog: (3-1-1-0)
Ven-Mar Araunah Versace

Reserve Winners Dog
Taylin Remington Sterling

Junior Puppy Dog Class
1st Taylin Remington Sterling

12-18 Month Dog Class
1st Sweet Pekes Gorgeous Grover

Open Dog Class
1st Ven-Mar Araunah Versace


Winners Bitch: (3-1-1-0)
PekeEasy Painted Fern

Open Bitch Class
1st PekeEasy Painted Fern


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
Ch Intime Poms In A Pinch

Best Of Opposite Sex
Pomhaven's Simply Impossible

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Pomhaven's Chase The Impossible

Best Puppy In Breed
Pomhaven's Chase The Impossible

Select Dog
GChB Chriscendo Mighty Cute


Winners Dog: (2-2-3-0)
Pomhaven's Chase The Impossible

Reserve Winners Dog
Furrycreek's Catch Me If You Can

Junior Puppy Dog Class
1st Pomhaven's Chase The Impossible

Senior Puppy Dog Class
1st Furrycreek's Catch Me If You Can

4-6 Month Dog Class
1st Cristyhill's Bad Moon Rising


Winners Bitch: (2-2-3-0)
Pomhaven's Simply Impossible

Reserve Winners Bitch
Whereokoura Born Free

Canadian Bred Bitch Class
1st Whereokoura Born Free

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pomhaven's Simply Impossible

Veteran Female
GCh Sevaul's Cinnamon Bear


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Lemoge's Luke The Giver Of Light

Best Of Opposite Sex
Belleterre Shadows On A Dime

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Belleterre Shadows On A Dime

Best Puppy In Breed
Belleterre Shadows On A Dime


Winners Dog: (1-3-1-0)
C Lyn's Magic Micah At Lemoge

Junior Puppy Dog Class
1st C Lyn's Magic Micah At Lemoge


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Belleterre Shadows On A Dime

Reserve Winners Bitch
Belleterre I'll Be There

Junior Puppy Bitch Class
1st Lemoge's Black Velvet Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Belleterre Shadows On A Dime

12-18 Month Bitch Class
1st Belleterre I'll Be There


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Carmorosa's Pixie Dancer




Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 6 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Litilann's WinterGarden Style N' Eaze
  Poodle (Standard)   55
Group 2nd   
GChG TR Special Edition At Berlane
  French Bulldog   48
Group 3rd   
Ch Rakaro's Winter White Out
  Bulldog   40
Group 4th    Neradmik 1st Kiss With Kaliber   Keeshond   19
BPIG   
Salvadorada Hasta La Vista
  Dalmatian   2
Best Baby Puppy In Group   
Rakaro's Mind 'n Manners
  Bulldog   0
Best Veteran In Group   GCh Barkee All That And More   Keeshond   0
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Eisbar's Precious Pinot Blanc


Winners Dog: (1-0-0-0)
Eisbar's Precious Pinot Blanc

Open Dog Class
1st Eisbar's Precious Pinot Blanc



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 20 pts (5-9-3-4)
GCh Rakaro's Winter White Out

Best Of Opposite Sex
McGregor's Arya Kissed By Fire

Best Of Winners: (5-9-3-4)
McGregor's Arya Kissed By Fire

Best Puppy In Breed
GCh Honorbul A Song Of Ice And Fire At Kilmarnock

Select Dog
Ch Bellisabull's Private Eye Jones

Select Bitch
GCh Rakaro's Cause 'n Chaos


Winners Dog: (5-9-3-4)
Sittingbullies He's The One!

Reserve Winners Dog
Beefeater's Master Builder

Senior Puppy Dog Class
1st Honorbul's Found My Furever
2nd OTG's Give Me The Power

12-18 Month Dog Class
1st Beefeater's Master Builder

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sittingbullies He's The One!

Open Dog Class
1st Wrinkles & Drool Fraserbulls Mighty Moose

4-6 Month Dog Class
1st Rakaro's Roll 'N With The Changes


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Tonofdal Leilani Over The Rainbow

Best Of Opposite Sex
Salvadorada Hasta La Vista

Best Puppy In Breed
Salvadorada Hasta La Vista

Select Dog
Ch Tonofdal Malawina Over The Rainbow


Winners Dog: (1-0-1-1)
Salvadorada Hasta La Vista

Senior Puppy Dog Class
1st Salvadorada Hasta La Vista



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 7 pts (0-3-2-3)
GChG TR Special Edition At Berlane

Best Of Opposite Sex
GCh Archibulls Living Blossom

Best Puppy In Breed
GCh Amberbull Can't Tell Me Nothin

Select Bitch
Ch Bountybull's Roxy Roller



Winners Bitch: (0-3-2-3)
Bountybull's Show Girl

Reserve Winners Bitch
Gold-Sierra Sparkling Diamonds

Junior Puppy Bitch Class
1st Gold-Sierra Sparkling Diamonds

12-18 Month Bitch Class
1st Bountybull's Show Girl
2nd ByDezyne Above The Law At Amberbull

4-6 Month Bitch Class
1st Bountybull's U Got The Look


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Neradmik 1st Kiss With Kaliber

Best Puppy In Breed
Neradmik Enchentee


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Neradmik 1st Kiss With Kaliber

Reserve Winners Bitch
Neradmik Enchentee

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Neradmik Enchentee

Open Bitch Class
1st Neradmik 1st Kiss With Kaliber


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Sunrose Rolling Down The Hiway

Best Of Opposite Sex
Suntory Lillibet



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Suntory Lillibet

Open Bitch Class
1st Suntory Lillibet


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Lyric's Desert Stars Black Beauty

Best Of Opposite Sex
Ch Ripleys Image In Gold

Select Bitch
Ch Penhurst Georgie Girl



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Ripleys Radiance

12-18 Month Bitch Class
1st Ripleys Radiance


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GChG Litilann's WinterGarden Style N' Eaze

Best Of Opposite Sex
GCh Violet's Golden Charm

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Afterglow Continental Diplomat

Best Puppy In Breed
GCh Violet's Golden Charm

Select Dog
GChB Diplomat Lakeridge It's Only Money


Winners Dog: (1-3-2-1)
Amazing Brazilian Hot Shot

Junior Puppy Dog Class
1st Amazing Brazilian Hot Shot


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Afterglow Continental Diplomat

Reserve Winners Bitch
Violets Dancing In The Willows

Junior Puppy Bitch Class
1st Afterglow Continental Diplomat

Senior Puppy Bitch Class
1st Violets Dancing In The Willows
2nd Violet Finds A Lucky Penny


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sunojo's Ohso Juji Go




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Kojiros Wild Wild West

Select Dog
Ch Kojiros English Gentleman




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Kyeri's Lapchi Ema



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Kyeri's Lapchi Ema

Reserve Winners Bitch
Kyeri's Lapchi Momo

12-18 Month Bitch Class
1st Kyeri's Lapchi Ema
2nd Kyeri's Lapchi Momo

Open Bitch Class
1st Kyeri's Xiahe Reba


Class results courtesy of: Classic Show Services


Group 7 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   57
Group 2nd   
Ch Vanstone Irresistible You
  Australian Shepherd   55
Group 3rd   
GCh Lanvern's British Justice
  Bouvier des Flandres   46
Group 4th   
GChB Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   42
BPIG    Kulana Eclipse Make The Bedrock   Berger Picard   N/A
Best Baby Puppy In Group    Aurigan Simayak's Shoot For The Stars   Welsh Corgi (Cardigan)   0
Best Veteran In Group   GChB Celticmoon's Quantum Leap   Belgian Shepherd Dog   0
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 8 pts (2-4-2-1)
GCh WNR Dine Aways Holy Basil

Best Of Opposite Sex
Katlar Cowgirl Is Comin Home

Best Of Winners: (2-4-2-1)
Katlar Cowgirl Is Comin Home

Best Puppy In Breed
Starnorth Emmett Estelle

Select Dog
Ch WNR Bring Out The Heavy Artillery Ammo

Select Bitch
Ch Aquila's Rockitt To The Stars


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 8 pts (2-2-3-2)
Vanstone Irresistible You

Best Of Opposite Sex
GCh Vanstone Irresistible Pursuit

Best Of Winners: (2-2-3-2)
Vanstone Irresistible You

Best Puppy In Breed
Vanstone Premiere Somthn To Say

Select Dog
GCh Kiji Honky Tonk Hero

Select Bitch
GCh Tenderheart Melody Maker


Winners Bitch: (2-2-3-2)
Vanstone Irresistible You

Reserve Winners Bitch
Vanstone Premiere Somthn To Say

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanstone Premiere Somthn To Say

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Vanstone Irresistible You

4-6 Month Bitch Class
1st Vanstone Light The Way


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Kelkary's Melt My Heart

Best Puppy In Breed
Kelkary FullMoon Remember My Name Fame


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Moon's End Thanks, Call Me Daddy



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 10 pts (1-3-4-3)
GCh Omniscient Between Two Worlds

Best Of Opposite Sex
Ch Kaizen's Here For Evermore

Best Of Winners: (1-3-4-3)
Pas Grace Monte Vista Kenichi

Best Puppy In Breed
Hidalgo Stella Artois

Select Dog
GChB Celticmoon's Quantum Leap

Select Bitch
Ch Pas Grace Monte Vista De Teseko


Winners Bitch: (1-3-4-3)
BigMtn-Duet Chasin' The Sun

Reserve Winners Bitch
Hidalgo Stella Artois

Senior Puppy Bitch Class
1st Hidalgo Stella Artois

12-18 Month Bitch Class
1st BigMtn-Duet Chasin' The Sun

Open Bitch Class
1st Fireballs Cayenne Pepper


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Kulana Eclipse Make The Bedrock

Best Puppy In Breed
Kulana Eclipse Make The Bedrock

Select Bitch
GCh Eclipse Boom Boom Pow



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kulana Eclipse Make The Bedrock

Senior Puppy Bitch Class
1st Kulana Eclipse Make The Bedrock


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Nahrof Semper Supra

Best Puppy In Breed
Ch Nahrof Semper Supra




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GChB Lanvern's British Justice

Best Of Opposite Sex
Ch Joy-A-Len's Our Top Gun

Best Puppy In Breed
Ch Joy-A-Len's Our Top Gun

Select Bitch
Ch IB'lieve's Lil Miss K-Os'


Winners Dog: (1-0-1-2)
Boyero Yield to Temptation

12-18 Month Dog Class
1st Boyero Yield to Temptation



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Crosson N Celticmoon's Jolly Jester




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Lacomtesse Ritchie Gecko

Select Dog
Ch C And C Pr George Special V CL



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dynasty's I Wanna Be A Rockstar

Best Puppy In Breed
Dynasty's I Wanna Be A Rockstar


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dynasty's I Wanna Be A Rockstar

Junior Puppy Dog Class
1st Dynasty's I Wanna Be A Rockstar


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 7 pts (0-3-4-1)
GChB Mystic Suntime Supernova

Best Of Opposite Sex
Northview's Material Girl

Best Puppy In Breed
Ch Northview Choreography

Select Dog
Ch Galenabay Thunder Road

Select Bitch
GChS CoastalViews Winter Shades



Winners Bitch: (0-3-4-1)
Northview's Material Girl

Reserve Winners Bitch
Northview Wild Honey

12-18 Month Bitch Class
1st Northview Wild Honey

Canadian Bred Bitch Class
1st Northview's Material Girl

Open Bitch Class
1st Sirona We Were Meant To Be

Veteran Female
GChS CoastalViews Winter Shades


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 6 pts (3-1-2-1)
GChS Aurigan Simayak's Mask Of Zorro

Best Of Opposite Sex
Mirage Make Mine A Short Stack

Best Of Winners: (3-1-2-1)
Mirage Make Mine A Short Stack

Select Dog
Ch Zhelan's I Am A Dreamer

Select Bitch
GCh Major Point Canada


Winners Dog: (3-1-2-1)
Aurigan's Supreme Sport Coupe

Reserve Winners Dog
Simayak's Special Delivery

Canadian Bred Dog Class
1st Zhelan's I Am Not The Only One

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Simayak's Special Delivery

Open Dog Class
1st Aurigan's Supreme Sport Coupe


Winners Bitch: (3-1-2-1)
Mirage Make Mine A Short Stack

Open Bitch Class
1st Mirage Make Mine A Short Stack

4-6 Month Bitch Class
1st Aurigan Simayak's Shoot For The Stars


Class results courtesy of: Classic Show Services




4-6 Month Bitch Class
1st Classic's Voice Of Reason


Class results courtesy of: Classic Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By