MBIS, MRBIS, BOSS AM GCH CAN GCH. LUVIT DALNAVERT AWESOME ICE STORM
Bichon Frise
(Click on breed to view standings)

Call Name: ICE - (Male)
Owner: CAROLYNE & TYLER CYBULSKY & LINDA ROSS
Breeder: LINDA ROSS & DEAN COOKE
Conformation Handler: CAROLYNE & TYLER CYBULSKY
Performance Handler: CAROLYNE CYBULSKY
Website: http://WWW.DALNAVERTKENNELS.CA


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 4 4 4 3
Group Ranking: 119 109 102 86
All Breed Ranking: 864 844 799 750 668

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 3 3   0 0 0 0 0   104
Win Record - 2022
Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 19 to February 21, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Yvonne Savard 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Sharon Derrick 2 (0-2-1-0)
  Group 3rd   Sharon Derrick 15
  Group 3rd   Yvonne Savard 14
Sunday Best Of Breed   Terry Gains 2 (0-2-1-0)
  Group 3rd   Terry Gains 8
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 2 (0-2-1-0)
  Group 4th   Gail Forsythe (Dr) 7
Saturday Group 2nd   Rick Fehler 15
  Best Of Breed   Rick Fehler 2 (0-2-1-0)
  Group 4th   Corinne Walker 6
  Best Of Breed   Corinne Walker 2 (0-2-1-0)

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 28 to January 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Tony Vandendool N/A
Saturday Best Of Breed   Glen Stark 3 (0-2-2-0)
  Group 4th   Glen Stark 39
Friday Select Dog   Kristen Francis N/A

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 3
All Breed Ranking: 16 17 21 26 41

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 5 23 13 8 7   0 1 0 0 1   2872
Win Record - 2021
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club December 29 to December 31, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (0-0-2-0)
  Group 4th   Michael Lanctot 17
Wednesday Group 2nd   Lynn White 22
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Best Of Breed   Lynn White 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Raymond Lariviere 23

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 10 to December 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Arndt 2 (1-1-1-0)
  Group 3rd   Barbara Arndt 33
Saturday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 5 (1-3-2-0)
  Group 3rd   Jocelyne Gagne 34
Friday Best Of Breed   Peter Scott 5 (1-3-2-0)
  Group 3rd   Peter Scott 28

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 19 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Sharon Derrick 295
  Best Of Breed   Karen Day 0
  Group 1st   Karen Day 43
Saturday Best In Show   Terry Carter 339 *
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 1st   Terry Carter 42
Friday Reserve Best In Show   Darle Heck 168
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 4th   Tempest Deptuch 24
  Group 1st   Darle Heck 28

Show Date
Wheat City Kennel Club November 11 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 1st   Darle Heck 10
Saturday Best In Show   Darle Heck 203 *
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 1st   Mel Saranchuk 11
Friday Best Of Breed   Cherie Holmes 0
  Group 1st   Cherie Holmes 10
Thursday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Group 1st   Richard Lopaschuk 9

Show Date
Pacific Kennel Club October 28 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stewart Dankner 4 (2-2-1-0)
Friday Group 2nd   Stephen Dainard 44
  Best Of Breed   Stephen Dainard 6 (2-3-1-1)
Thursday Group 3rd   Kathrine Grant 34
  Best Of Breed   Kathrine Grant 5 (2-2-1-1)

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Michael Lanctot 42
Saturday Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (0-0-2-0)
  Group 4th   Shawn Nichols 36
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Patricia Lanctot 43
Thursday Best Of Breed   Honey Glendinning 1 (0-0-2-0)

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 15 to October 17, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Allan Brown 36
  Best Of Breed   Allan Brown 0
Saturday Group 1st   Darle Heck 35
  Best Of Breed   Darle Heck 0
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 3rd   Kristen Francis 29

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Carmen Haller 67
  Best Of Breed   Carmen Haller 5 (2-3-1-0)
Sunday Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 74
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 5 (2-3-1-0)
Saturday Group 2nd   Ed Wild 74
  Best Of Breed   Ed Wild 6 (2-4-1-0)
Friday Group 3rd   Grant Townsend 58
  Best Of Breed   Grant Townsend 9 (3-5-1-1)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 17 to September 20, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Group 2nd   Grant Townsend 30
Sunday Best Of Breed   Corinne Walker 0
  Group 2nd   Corinne Walker 54
Saturday Reserve Best In Show   Judy McVeigh 295
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Group 1st   Judy McVeigh 53
Friday Best Of Breed   Mavis McClintock 0

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club September 12 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sandra Orford 13
  Best Of Breed   Sandra Orford 0
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Group 1st   Geraldine Taylor 17

Show Date
Portage Kennel Club September 11 to September 11, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Corinne Walker 3
  Group 1st   Margaret Moran McQuinn 17
  Best Of Breed   Corinne Walker 0
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 0

Show Date
Assiniboine Kennel Club September 10 to September 10, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Raymond Lariviere 15
  Group 1st   Joyce Love 19
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Best Of Breed   Joyce Love 0

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 04 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Carmen Haller 11
  Best Of Breed   Carmen Haller 1 (1-0-1-0)
Sunday Group 4th   Margaret Moran McQuinn 11
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 1 (1-0-1-0)

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club September 03 to September 05, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Joy Lynne Huntley 13
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
Friday Group 2nd   Wayne Thompson 12
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club August 31 to September 02, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Raymond Yurick 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Tannis Postma 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Raymond Yurick 4
  Group 1st   Tannis Postma 8
Wednesday Best Of Breed   Elaine Whitney 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Philip Wendling 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Elaine Whitney 9
  Group 2nd   Philip Wendling 7
Tuesday Best Of Breed   Valerie Hansen 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Guy Jeavons 1 (1-0-1-0)
  Group 4th   Valerie Hansen 5
  Group 3rd   Guy Jeavons 6

Show Date
Group VI Club of Manitoba July 17 to July 17, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Group 2nd   Shawn Nichols 6

Show Date
Fort Garry Kennel Club July 16 to July 18, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Judy McVeigh 127 *
  Reserve Best In Show   Stephen Dainard 105
  Group 1st   Doug Windsor 11
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Group 1st   Stephen Dainard 11
Saturday Reserve Best In Show   Wendy Schira 126
  Group 1st   Judy McVeigh 13
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Group 1st   Wendy Schira 12
Friday Best In Show   Rick Fehler 139 *
  Group 1st   Rick Fehler 12
  Group 1st   Linda Kraft 14
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Linda Kraft 0

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 15 15 14 14 13
All Breed Ranking: 176 176 167 144 137

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 1 3 0   0 0 0 0 0   88
Win Record - 2020
Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 15 to February 17, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 17
Sunday Best Of Breed   Karen Day 0
  Group 3rd   Karen Day 17
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 1st   Richard Paquette 18
Saturday Best Of Breed   Robert Denis 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 3rd   Robert Denis 17
  Group 2nd   Rick Fehler 19

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2019
Show Date
Alberta Kennel Club January 25 to January 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
Saturday Best Of Breed   Mary White 0
Friday Best Of Breed   Patricia Taylor 0

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 12 12 11 11 10
Group Ranking: 412 400 384 377 352
All Breed Ranking: 3621 3529 3401 3287 3061

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 1   7
Win Record - 2018
Show Date
Group VI Club Of Manitoba May 26 to May 26, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Lee Steeves 2

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Wendy Schira 2

Show Date
Alberta Kennel Club January 19 to January 21, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Judi Elford N/A
  Best Of Winners   Judi Elford (2-2-0-0)
  Winners Dog   Judi Elford (2-2-0-0)
  Best Of Breed   Judi Elford 3 (2-2-0-0)
Friday Reserve Winners Dog   Rita Walker N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2017
Show Date
Manitoba Canine Association August 17 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Karsten Kaemling N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Denise Cornelssen N/A
Thursday Best Baby Puppy In Group   Judi Elford N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     
Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2024

Win Record - 2024
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 26 to January 28, 2024
Day Position   Judge Points
Saturday Intermediate   Lionel Whittaker 80.0
Friday Intermediate   Lionel Whittaker 82.0
  Intermediate   Margaret Chandler 71.0
Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2023

Win Record - 2023
Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 01 to September 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Novice B   Gwen Roswell 96.0
Saturday Novice B   Leslie Marshall 100.0
Friday Novice B   Gwen Roswell 94.0

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By