Result Correction Page

Lethbridge & District Kennel Club
Sunday, November 21, 2021 - Show-4



Related Results

Obedience

Friday, November 19 (Obedience Trial-1)
Saturday, November 20 (Obedience Trial-2)
Sunday, November 21 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Friday, November 19 (Rally Trial-1)
Saturday, November 20 (Rally Trial-2)
Sunday, November 21 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/


Best In Show
Judge: Sharon Derrick
West Highland White Terrier  
Ch Skyehigh's Video Game
Points: 323 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sharon Derrick
Bichon Frise  
GCh Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm
Points: 295
Best Puppy In Show
Judge: Sharon Derrick
Poodle (Toy)   Koehl's Vanilla Ice
Best Baby Puppy In Show
Judge: Sharon Derrick
Chow Chow  
Chowridge Xo Polar Crystal At Lionheart
Best Veteran In Show
Judge: Sharon Derrick
Tibetan Terrier  
GCh Oneeto's Keeper To Carry On








Group 1 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   59
Group 2nd   
GChS Stonepeake Dirty Tommie
  Retriever (Chesapeake Bay)   53
Group 3rd   
Crossiron Asterix
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   52
Group 4th   
Trusask's Walk This Way
  Setter (Irish)   51
BPIG   
Favor's Maple Leaf Rag
  Retriever (Flat-Coated)   2
Best Baby Puppy In Group    Firepoint 2B Or Not 2B   Pointer (German Short-Haired)   0
Best Veteran In Group   
GCh Blazingstar Galwey
  Retriever (Flat-Coated)   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Crossiron Asterix


Winners Dog: (1-0-0-0)
Crossiron Asterix

Open Dog Class
1st Crossiron Asterix


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cazarubin Seriously Im One Of A Kind V Seasyde

Best Puppy In Breed
GCh Cazarubin Seriously Im One Of A Kind V Seasyde



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChB Clarity Go'n Big With VJK-Myst

Best Of Opposite Sex
Firepoint Good Bones

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Firepoint Got A Good Thing Going On

Select Dog
GCh Malhaven Just Dance To The Music In Your Soul


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Firepoint Good Bones

12-18 Month Bitch Class
1st Firepoint Good Bones

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Stonepeake Dirty Tommie



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 13 pts (2-6-2-4)
GCh Blazingstar Galwey

Best Of Opposite Sex
Ch Blazingstar Aerodynamic

Best Of Winners: (2-6-2-4)
Favor's Maple Leaf Rag

Best Puppy In Breed
Favor's Maple Leaf Rag

Select Dog
GChB Birdztheword Too Humble To Brag

Select Bitch
Ch Inglis Above The Stars


Winners Dog: (2-6-2-4)
Blazingstar Westlin Winds

Reserve Winners Dog
Blazingstar Northern Harrier

Canadian Bred Dog Class
1st Blazingstar Northern Harrier

Open Dog Class
1st Blazingstar Westlin Winds

Veteran Male
GCh Blazingstar Galwey

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
GChG Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
Ch Tasmara Don't Let Her Fool Ya

Best Puppy In Breed
Allsgold's Summer Time

Select Bitch
Ch Harmony's Bon Appetit



Winners Bitch: (0-3-1-2)
Allsgold's Summer Time

Reserve Winners Bitch
Taffy's Mabel Medusa

Senior Puppy Bitch Class
1st Allsgold's Summer Time
2nd Taffy's Mabel Medusa

Open Bitch Class
1st Verdoro's All In

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Lilywings Little Asskicker

Best Puppy In Breed
Lilywings Little Asskicker

Select Bitch
Ch Denlyn's Romulin Wyne


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Caltansis Mike Trouts Honour

Best Puppy In Breed
Readyfor Double Shot Dalwhinnie



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Caltansis Mike Trouts Honour

Reserve Winners Bitch
Readyfor Double Shot Dalwhinnie

Junior Puppy Bitch Class
1st Readyfor Double Shot Dalwhinnie

Open Bitch Class
1st Caltansis Mike Trouts Honour

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Trusask's Walk This Way



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 6 pts (0-4-2-1)
GCh Mar-K's Here We Go Again!

Best Of Opposite Sex
Canrick's Black Diamond

Best Puppy In Breed
Canrick's Black Diamond


4-6 Month Dog Class
1st Corjdct's Rip This Is Madness


Winners Bitch: (0-4-2-1)
Canrick's Black Diamond

Reserve Winners Bitch
Corjdct's Exotic Entertainment

Junior Puppy Bitch Class
1st Kove's Its On Like A Prawn Who Yawns At Dawn
2nd Corjdct's Viking Shield Maiden

Senior Puppy Bitch Class
1st Canrick's Black Diamond

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Corjdct's Exotic Entertainment

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 7 pts (2-4-2-0)
Ch Amigo Ben Watch Me Go

Best Of Opposite Sex
Kinwashkly By A Mudslide

Best Of Winners: (2-4-2-0)
Kinwashkly By A Mudslide

Best Puppy In Breed
Ch Kinwashkly Kentucky Boone

Select Dog
Ch Kinwashkly Kentucky Boone


Winners Bitch: (2-4-2-0)
Kinwashkly By A Mudslide

Reserve Winners Bitch
Amigo Whitehead Yellow Rose

Junior Puppy Bitch Class
1st Amigo's Luna Light For The Soul

12-18 Month Bitch Class
1st Amigo's Remedy For The Heart

Open Bitch Class
1st Kinwashkly By A Mudslide
2nd Amigo Whitehead Yellow Rose

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Winauby's American Apparel

Best Puppy In Breed
Winauby's American Apparel


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Beswin Ynot Winter Solstice Bluz

Best Of Opposite Sex
Beswin Ynot Lady Sings The Bluz

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Beswin Ynot Winter Solstice Bluz

Best Puppy In Breed
Beswin Ynot Winter Solstice Bluz


Winners Dog: (1-2-0-0)
Beswin Ynot Winter Solstice Bluz

Senior Puppy Dog Class
1st Beswin Ynot Winter Solstice Bluz


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Beswin Ynot Lady Sings The Bluz

Reserve Winners Bitch
Ramblewood Fire It Up

Senior Puppy Bitch Class
1st Beswin Ynot Lady Sings The Bluz

Open Bitch Class
1st Ramblewood Fire It Up

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Koping Proud As A Peacock

Best Puppy In Breed
Ch Koping Proud As A Peacock






Group 2 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   35
Group 2nd   
Ch Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo
  Whippet   34
Group 3rd   Ch Valbydane Realm Of Imagination   Ibizan Hound   29
Group 4th   
GCh Chilcotin's Stretch Limo
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   27
BPIG   
Ch Telford's Put The Needle On The Record
  Beagle   4
Best Baby Puppy In Group   
Blackpoint Tickle My Fancy
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Noblewinds A Wakh Among The Stars


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Bassetacres Got Your Ears On

Best Of Opposite Sex
GCh Kolani Hardy D'Oner

Best Puppy In Breed
Bassetacres I'll Be There For You



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Bassetacres Got Your Ears On

Reserve Winners Bitch
Bassetacres I'll Be There For You

Junior Puppy Bitch Class
1st Bassetacres I'll Be There For You

Canadian Bred Bitch Class
1st Bassetacres Got Your Ears On

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Telford's Put The Needle On The Record

Best Of Opposite Sex
Telford's Busta Move

Best Puppy In Breed
GCh Telford's Put The Needle On The Record



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Telford's Busta Move

Reserve Winners Bitch
Telford's Isn't She Lovely

12-18 Month Bitch Class
1st Telford's Isn't She Lovely

Open Bitch Class
1st Telford's Busta Move

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 8 pts (5-3-1-0)
GChB RHK Kiss A Golden Spark

Best Of Opposite Sex
RHK Mellies Vanilla Kisses

Best Of Winners: (5-3-1-0)
Viverville Fire Show

Best Puppy In Breed
Soco's Great Northern RR ML


Winners Dog: (5-3-1-0)
Viverville Fire Show

Reserve Winners Dog
Soco's Great Northern RR ML

Junior Puppy Dog Class
1st RHK Mellies Little Louis

Senior Puppy Dog Class
1st Kenmar's Peloton Of Gijo

12-18 Month Dog Class
1st Viverville Fire Show

Open Dog Class
1st Soco's Great Northern RR ML
2nd RHK And Telford's Blackpoint Gambler


Winners Bitch: (5-3-1-0)
RHK Mellies Vanilla Kisses

Reserve Winners Bitch
Blackpoint Just Around The Rivrbend

Junior Puppy Bitch Class
1st RHK Mellies Vanilla Kisses

Senior Puppy Bitch Class
1st Anlit Rilayns Ishida

12-18 Month Bitch Class
1st Blackpoint Just Around The Rivrbend

4-6 Month Bitch Class
1st Blackpoint Tickle My Fancy

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh FifthElement's Plavalguna



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Dreamdax Metalingus

Best Of Opposite Sex
GCh Wagswell's Mmm My Corona MW

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Dreamdax Metalingus

Best Puppy In Breed
Wagswell's Cover Me In Sunshine MW


Winners Dog: (1-1-0-1)
Dreamdax Metalingus

Open Dog Class
1st Dreamdax Metalingus


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Wagswell's Cover Me In Sunshine MW

Junior Puppy Bitch Class
1st Wagswell's Cover Me In Sunshine MW

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Chilcotin's Stretch Limo



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wagswell's Neutron Dance

Best Puppy In Breed
Wagswell's Neutron Dance


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wagswell's Neutron Dance

Senior Puppy Dog Class
1st Wagswell's Neutron Dance


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Flaming Fox Fiona The Brave

Best Of Opposite Sex
Club Suomen K-Trail Blazer Fenrir

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Flaming Fox Fiona The Brave

Best Puppy In Breed
Flaming Fox Keilo Wild


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Flaming Fox Fiona The Brave

Reserve Winners Bitch
Flaming Fox Keilo Wild

Senior Puppy Bitch Class
1st Flaming Fox Keilo Wild

Canadian Bred Bitch Class
1st Pikkinokka's Morningstar Vixen

Open Bitch Class
1st Flaming Fox Fiona The Brave

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dreamwindz Mockingjay


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dreamwindz Mockingjay

12-18 Month Dog Class
1st Dreamwindz Mockingjay


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Valbydane Realm Of Imagination



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Spiritsound Lean On Me At Asgardian

12-18 Month Bitch Class
1st Spiritsound Lean On Me At Asgardian

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Priderock's Aedan Of Mobukhosi



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Haefen Phaeton Kingsley


Winners Dog: (1-0-0-0)
Haefen Phaeton Kingsley

Open Dog Class
1st Haefen Phaeton Kingsley


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
GChB Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo

Best Of Opposite Sex
Tarrango Lynallan Seabiscuit

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Nasusa Mystic Falls

Best Puppy In Breed
Tarrango's Curtain Call

Select Bitch
GCh Tarrango's Telling Tales


Winners Dog: (2-1-0-2)
Tarrango Lynallan Seabiscuit

Reserve Winners Dog
Tarrango's Curtain Call

Junior Puppy Dog Class
1st Tarrango's Curtain Call

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tarrango Lynallan Seabiscuit


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Nasusa Mystic Falls

Open Bitch Class
1st Nasusa Mystic Falls





Group 3 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   50
Group 2nd   
GCh MacDuff's Critical Acclaim
  Portuguese Water Dog   43
Group 3rd   
GChB Cabberin's At JYF Bulls Paxton
  Bullmastiff   42
Group 4th   
GChB Cassels Chillin On The Moon
  Doberman Pinscher   40
BPIG   
Snowmist's Y Not Sprocket
  Siberian Husky   3
Best Baby Puppy In Group    Never Ending Spark V Sennenridge   Bernese Mountain Dog   0
Best Veteran In Group   
GCh Ch (Alt) Nitroberner's Cloud Nine
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Aiden Sergina V.'T Rijkenspark

Best Of Opposite Sex
Creo's Ya Ya Divine

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Creo's You Are Welcome

Best Puppy In Breed
NitroBernerBarn Heart Of Gold


Winners Dog: (1-3-1-0)
Creo's You Are Welcome

12-18 Month Dog Class
1st Creo's You Are Welcome


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Creo's Ya Ya Divine

Reserve Winners Bitch
NitroBernerBarn Heart Of Gold

Senior Puppy Bitch Class
1st Kaibab's Lasting Impression

12-18 Month Bitch Class
1st Creo's Ya Ya Divine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st NitroBernerBarn Heart Of Gold

Veteran Female
GCh Ch (Alt) Nitroberner's Cloud Nine

4-6 Month Bitch Class
1st Never Ending Spark V Sennenridge

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GChS Tybrushe's Livin Notoriety

Best Of Opposite Sex
Ch Samson's Olive You Too

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Samson's Voodoo Child

Best Puppy In Breed
Samson's Voodoo Child

Select Dog
GChB Tybrushe's Livin The High Life


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Samson's Voodoo Child

Reserve Winners Bitch
Livin's Poor Little Rich Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Samson's Voodoo Child

12-18 Month Bitch Class
1st Paradigm's Anekie Brisa

Open Bitch Class
1st Livin's Poor Little Rich Girl

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Cabberin's At JYF Bulls Paxton

Best Of Opposite Sex
GCh Knatchbull's Keeper Of Heavens Gate



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GChB Cassels Chillin On The Moon

Best Of Opposite Sex
GCh Winmar's Path To Temptation

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Valhalla's Head Over Boots V Janterra

Best Puppy In Breed
Valhalla's Head Over Boots V Janterra

Select Dog
GCh Regnancy's Always Siriusly Charming


Winners Dog: (2-2-2-1)
Brauchbars Johnny Walker

Reserve Winners Dog
Willowcreek Midnight Cash

12-18 Month Dog Class
1st Willowcreek Midnight Cash

Canadian Bred Dog Class
1st Brauchbars Johnny Walker


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Valhalla's Head Over Boots V Janterra

Reserve Winners Bitch
dBella's 'Ello Poppet

Junior Puppy Bitch Class
1st Valhalla's Head Over Boots V Janterra

Open Bitch Class
1st dBella's 'Ello Poppet




Winners Bitch: (0-1-2-1)
EBD Rave Review V Valbydane

Senior Puppy Bitch Class
1st EBD Rave Review V Valbydane

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Euzkalzale Born Under A Blue Moon


Winners Dog: (1-0-0-0)
Euzkalzale Born Under A Blue Moon

12-18 Month Dog Class
1st Euzkalzale Born Under A Blue Moon


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Silverado De La Fortea

Best Of Opposite Sex
Rohmoivan Evita

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Silverado De La Fortea

Best Puppy In Breed
Silverado De La Fortea


Winners Dog: (1-1-0-0)
Silverado De La Fortea

Senior Puppy Dog Class
1st Silverado De La Fortea


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Rohmoivan Evita

Open Bitch Class
1st Rohmoivan Evita

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh MacDuff's Critical Acclaim



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
GChEx Esmonds God Of All

Best Of Opposite Sex
Wathaman's Dare To Soar

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Wathaman's Dare To Soar

Best Puppy In Breed
Tierney's Going 0 To 200

Select Dog
GCh Wathaman's Dare 2Be Canadian Eh


Winners Dog: (2-3-2-0)
Wathaman's Flirt'n With The Future

Reserve Winners Dog
Tierney's Going 0 To 200

Junior Puppy Dog Class
1st Tierney's Going 0 To 200

Open Dog Class
1st Wathaman's Flirt'n With The Future


Winners Bitch: (2-3-2-0)
Wathaman's Dare To Soar

Reserve Winners Bitch
Wathaman's Easy On The Eyes

12-18 Month Bitch Class
1st Eirians Weleful Healing Hearts

Open Bitch Class
1st Wathaman's Dare To Soar
2nd Wathaman's Easy On The Eyes

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Desertwind's Cloud9 Albertasky

Best Of Opposite Sex
Ch Lasquite's Odin II Canyon

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Lasquite's Hytchhyker To Desertwind


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Desertwind's Every Morning I Shine

Reserve Winners Bitch
Lasquite's Whitney Of Denman

12-18 Month Bitch Class
1st Desertwind's Every Morning I Shine

Open Bitch Class
1st Lasquite's Whitney Of Denman

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Snowlegend Diamond Reya Sunshine

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Your Dance

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Snowlegend Diamond Reya Sunshine

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Your Dance


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Snowlegend Diamond Reya Sunshine

Canadian Bred Bitch Class
1st Snowlegend Diamond Reya Sunshine

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Innovations Dutch Destroyer

Best Puppy In Breed
GCh Jury's Karma Police

Select Bitch
GCh Jury's Karma Police



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sentry Diamond Solitaire

Best Puppy In Breed
Sentry Diamond Solitaire



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sentry Diamond Solitaire

Senior Puppy Bitch Class
1st Sentry Diamond Solitaire

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Snowmist's Y Not Sprocket

Best Of Opposite Sex
Ch Nanook's Ice On Fire

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Snowmist's Y Not Sprocket

Best Puppy In Breed
Snowmist's Y Not Sprocket


Winners Dog: (2-1-0-1)
Snowmist's Y Not Sprocket

Reserve Winners Dog
Emeraldwoods' John Connor

Junior Puppy Dog Class
1st Snowmist's Y Not Sprocket

Senior Puppy Dog Class
1st Emeraldwoods' John Connor

Veteran Male
Nanook's Crazy Wind


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Debalys I Am The Tornado

Junior Puppy Bitch Class
1st Debalys I Am The Tornado





Group 4 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   27
Group 2nd   
Ch Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines
  Schnauzer (Miniature)   26
Group 3rd   
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   25
Group 4th   
GCh Glenshiel's Red Samurai
  Scottish Terrier   23
BPIG   
Ch Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tarahill's Girl On Fire   Cairn Terrier   0
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Rina Lob Od 1300 Kaplara

Best Of Opposite Sex
LNR Chargers Bolin The Earthbender

Best Of Winners: (2-2-0-1)
LNR Chargers Bolin The Earthbender

Best Puppy In Breed
LNR Chargers Bolin The Earthbender

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Tidewalker Faerie River

Best Of Opposite Sex
Benayr Murphy's Law

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Tidewalker Faerie River


Winners Dog: (1-2-0-0)
Benayr Murphy's Law

Open Dog Class
1st Benayr Murphy's Law


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Tidewalker Faerie River

Reserve Winners Bitch
Acebreeders Jasmine AJ Jazzy

12-18 Month Bitch Class
1st Tidewalker Faerie River

Open Bitch Class
1st Acebreeders Jasmine AJ Jazzy

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do

Select Dog
GCh Ganymede's Holy Grail



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Tarahill's Celtic Spirit



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Tarahill's Celtic Spirit

Reserve Winners Bitch
Tarahill's Dancing Away With My Heart

12-18 Month Bitch Class
1st Tarahill's Dancing Away With My Heart

Open Bitch Class
1st Tarahill's Celtic Spirit

4-6 Month Bitch Class
1st Tarahill's Girl On Fire

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dariant Narcissus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dariant Narcissus

Open Dog Class
1st Dariant Narcissus


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Best Puppy In Breed
Terraraz Let The Fun Be'Gin'



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Senior Puppy Bitch Class
1st Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Westhams Little Ol Cowgirl



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines

Best Puppy In Breed
GCh Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Glenshiel's Red Samurai

Best Of Opposite Sex
Beinnein Shady Lady At Dondare

Select Bitch
GCh VDK She's A Dimepiece



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Beinnein Shady Lady At Dondare

Open Bitch Class
1st Beinnein Shady Lady At Dondare

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
Ch Tyrone Shaken Not Stirred

Best Of Opposite Sex
Tyrone Kir Royale

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Tyrone Kir Royale

Best Puppy In Breed
Ch Tyrone Shaken Not Stirred

Select Dog
GCh Tyrone Mercury Rising


Winners Dog: (1-3-2-0)
Tyrone Best Of My Love

12-18 Month Dog Class
1st Tyrone Best Of My Love


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Tyrone Kir Royale

Reserve Winners Bitch
Lach Faire's Powers Gold Label

Junior Puppy Bitch Class
1st Tyrone Kir Royale
2nd Lach Faire's Powers Gold Label

12-18 Month Bitch Class
1st Skyfalls Keela Mother Of Dragons

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Ghostpine's Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
DNZ Darby's Delight



Winners Bitch: (0-1-1-0)
DNZ Darby's Delight

Open Bitch Class
1st DNZ Darby's Delight

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game







Group 5 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
Ch NV's Pull The Stars From The Sky
  Chinese Crested   47
Group 2nd   
Ch Eleki Xoe's That's All Jack
  Pug   42
Group 3rd    Koehl's Vanilla Ice   Poodle (Toy)   39
Group 4th   
Nanrich Topflite Never Say Never
  Papillon   37
BPIG    Koehl's Vanilla Ice   Poodle (Toy)   2
Best Baby Puppy In Group    LorWin's Hazard Princess   Havanese   0
Best Veteran In Group   
GCh Riff Raff's Ramblin Road
  Papillon   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kewpy's Misty Blue



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kewpy's Misty Blue

Open Bitch Class
1st Kewpy's Misty Blue

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch NV's Pull The Stars From The Sky

Best Of Opposite Sex
Ch Shantel's Midnight Moonlight

Best Puppy In Breed
GChB Tanooki Suit Of Lore

Select Dog
GChB Tanooki Suit Of Lore



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Shantel's Evening Star

Reserve Winners Bitch
Shantel's Exquisite Angele

Junior Puppy Bitch Class
1st Shantel's Evening Star
2nd Shantel's Exquisite Angele

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Coton CPH's Keep Me Safe Kenobi

Best Puppy In Breed
Coton CPH's Unchain My Heart


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Karakorum's Kiss Me Kate



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Karakorum's Kiss Me Kate

Reserve Winners Bitch
Karakorum's Sense & Sensibility

12-18 Month Bitch Class
1st Karakorum's Sense & Sensibility
2nd Karakorum's Sis Boom Ba

Open Bitch Class
1st Karakorum's Kiss Me Kate

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
GChB Specialty Dolce's Gucci

Best Of Opposite Sex
Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Of Winners: (2-3-1-2)
That's All I Need At Lorwin

Best Puppy In Breed
Specialty Brie's Coco Chenelle

Select Bitch
Ch Havasmallpaw Princess Leia


Winners Dog: (2-3-1-2)
That's All I Need At Lorwin

Reserve Winners Dog
Behike's Sadar

Open Dog Class
1st That's All I Need At Lorwin
2nd Behike's Sadar


Winners Bitch: (2-3-1-2)
Specialty Brie's Coco Chenelle

Reserve Winners Bitch
Sonrisas Ms T At Havasmallpaw

Senior Puppy Bitch Class
1st Specialty Brie's Coco Chenelle
2nd Luckystryke Havii I'm A Believer

Canadian Bred Bitch Class
1st Sonrisas Ms T At Havasmallpaw

4-6 Month Bitch Class
1st LorWin's Hazard Princess

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 11 pts (2-5-2-3)
Ch Nanrich Topflite Never Say Never

Best Of Opposite Sex
GChB Valifyre Hidden Treasure

Best Of Winners: (2-5-2-3)
Vega Nanrich For Hope And Glory

Best Puppy In Breed
Ch Nanrich Topflite Never Say Never

Select Dog
Award Cancelled

Select Bitch
Ch SP Specialty Darling Arabella


Winners Dog: (2-5-2-3)
Prestwick's Here For A Good Time

Reserve Winners Dog
Bluechip Meet Me At Gibraltar

12-18 Month Dog Class
1st Bluechip Meet Me At Gibraltar

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Prestwick's Here For A Good Time


Winners Bitch: (2-5-2-3)
Vega Nanrich For Hope And Glory

Reserve Winners Bitch
Marron True Colours

Senior Puppy Bitch Class
1st Magic's Fire And Ice

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prestwick's Lady On Fire

Open Bitch Class
1st Vega Nanrich For Hope And Glory
2nd Marron True Colours
3rd Mach 2 Topflite Vega Hear Me Roar

Veteran Female
GCh Riff Raff's Ramblin Road

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Diaquiris Wicked At Lionheart



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
GCh Arwins Blaze Starr

Best Puppy In Breed
Eveningmist Color Of My Dreams

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Koehl's Vanilla Ice

Best Puppy In Breed
Koehl's Vanilla Ice



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Koehl's Vanilla Ice

Reserve Winners Bitch
Izabella Bohemia Timothy

Junior Puppy Bitch Class
1st Koehl's Vanilla Ice

Open Bitch Class
1st Izabella Bohemia Timothy

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChB Eleki Xoe's That's All Jack

Select Dog
GChB Zevald's Star Magic Of Brynmill



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Maldonfox Roeders Strait Razor

Best Of Opposite Sex
Ch Roeders Onyx N Ivory



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Halimeda's York Monte Cristo

Best Of Opposite Sex
VeeVee Sweet Moments

Best Puppy In Breed
VeeVee Sweet Moments



Winners Bitch: (0-2-1-0)
VeeVee Sweet Moments

Reserve Winners Bitch
VeeVee Sweet Star Sapphire

Junior Puppy Bitch Class
1st VeeVee Sweet Moments
2nd VeeVee Sweet Star Sapphire





Group 6 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm
  Bichon Frise   43
Group 2nd   
Ch Mrang Belcourt Journey To Midori
  Poodle (Miniature)   42
Group 3rd   
GCh Beaukees Southern Comfort Zone
  Keeshond   40
Group 4th   
Ch Kibo No Hoshi d'Urajiro
  Shiba Inu   37
BPIG    Kiji Everybody’s Girl   Lowchen   1
Best Baby Puppy In Group   
Chowridge Xo Polar Crystal At Lionheart
  Chow Chow   0
Best Veteran In Group   
GCh Oneeto's Keeper To Carry On
  Tibetan Terrier   0
Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Heartily Ballerina

Best Of Opposite Sex
Poker Don Chesa Lu Grande

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Heartily Ballerina

Best Puppy In Breed
Van Gogh's I'll Fly Away


Winners Dog: (2-2-0-0)
Poker Don Chesa Lu Grande

Reserve Winners Dog
Bromley Rock's Living Out Loud

12-18 Month Dog Class
1st Poker Don Chesa Lu Grande

Canadian Bred Dog Class
1st Bromley Rock's Living Out Loud

4-6 Month Dog Class
1st Bromley Rock's Master And Commander


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Heartily Ballerina

Reserve Winners Bitch
Van Gogh's I'll Fly Away

Junior Puppy Bitch Class
1st Van Gogh's I'll Fly Away

Open Bitch Class
1st Heartily Ballerina

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Rugerlane's Grande Caramel Macchiato

Best Of Opposite Sex
Burn Windhorst Bulls

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Rugerlane's Grande Caramel Macchiato


Winners Dog: (1-2-0-0)
Burn Windhorst Bulls

Open Dog Class
1st Burn Windhorst Bulls

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Beshia's Ho Ming

Best Of Opposite Sex
Ayran Hong’s Renewal at Visionary

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Visionary's Vengeance Is Mine


Winners Dog: (1-1-1-0)
Visionary's Vengeance Is Mine

Open Dog Class
1st Visionary's Vengeance Is Mine

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Shades Of Gold

Best Of Opposite Sex
D-Purple Rayn In April

Best Puppy In Breed
D-Purple Rayn In April



Winners Bitch: (0-1-1-0)
D-Purple Rayn In April

Junior Puppy Bitch Class
1st D-Purple Rayn In April

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GChB Beaukees Southern Comfort Zone


4-6 Month Bitch Class
1st Admiraal's Pennies From Heaven

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Apsolutely Red Red Whine


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kiji Everybody’s Girl

Best Of Opposite Sex
Kerryken Lord Of The Rings

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kiji Everybody’s Girl

Best Puppy In Breed
Kiji Everybody’s Girl


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kerryken Lord Of The Rings

Open Dog Class
1st Kerryken Lord Of The Rings


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kiji Everybody’s Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Kiji Everybody’s Girl

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kibo No Hoshi d'Urajiro


4-6 Month Dog Class
1st Tsukime And Urajiro Prince Henry


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Sunside Valley Girl

Best Of Opposite Sex
Mydream's Heavenly Tango

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Sunside Valley Girl

Best Puppy In Breed
Sunside Valley Girl


Winners Dog: (1-3-0-0)
Mydream's Heavenly Tango

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mydream's Heavenly Tango


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Sunside Valley Girl

Reserve Winners Bitch
Mydream's Girls Just Wanta Have Fun With Chico

Junior Puppy Bitch Class
1st Mydream's Girls Just Wanta Have Fun With Chico

Senior Puppy Bitch Class
1st Mydream's Mabelline Makeover

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sunside Valley Girl



Group 7 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mystic Suntime Everclear
  Shetland Sheepdog   56
Group 2nd   
GChB Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   40
Group 3rd   
Redrose's Amazing Grace
  Welsh Corgi (Pembroke)   39
Group 4th   
GCh Woodside's Kahlua PP
  German Shepherd Dog   37
BPIG   
Ch Headline Prairiepine's Out Of This World
  Collie (Rough)   1
Best Baby Puppy In Group    Mystksand I Put A Spell On You   German Shepherd Dog   0
Best Veteran In Group   GCh Bonjen's Ailidh V Mystksand   German Shepherd Dog   0
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 13 pts (5-3-2-4)
GChS Tresrullah's Holler At Ya Boy

Best Of Opposite Sex
Ch Casselcreek Love It Or List It

Best Of Winners: (5-3-2-4)
Kiji Moral Of The Story

Best Puppy In Breed
Ch Oenomel's We Go Together

Select Dog
GCh Turbar's All Of Me

Select Bitch
GCh Turbar's Minty Fresh

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Corimist Destiny Awaits

Best Of Opposite Sex
GChB Buaidh Motlikru Let It Bee



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Eternity's Vance

Best Of Opposite Sex
Ch Shadanatam Hornet's Nest

Best Puppy In Breed
Belgiador Heart And Soul Forever


Winners Dog: (1-0-1-1)
Belgiador Heart And Soul Forever

Senior Puppy Dog Class
1st Belgiador Heart And Soul Forever


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Headline Prairiepine's Out Of This World

Best Puppy In Breed
GCh Headline Prairiepine's Out Of This World

Select Bitch
Ch Rainycreek Tallywood Coquette



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tamaron's After Midnight


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tamaron's After Midnight

Open Dog Class
1st Tamaron's After Midnight


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Sugarok Magical Mystery Tour

Best Of Opposite Sex
Peikkovuoren Tassa Ja Nyt



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Peikkovuoren Tassa Ja Nyt

Reserve Winners Bitch
Bearspaw Whitebark Witbier

Canadian Bred Bitch Class
1st Bearspaw Whitebark Witbier

Open Bitch Class
1st Peikkovuoren Tassa Ja Nyt

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 7 pts (1-2-1-4)
GChB Woodside's Kahlua PP

Best Of Opposite Sex
GCh Mystksand Street Justice At Kylone

Best Of Winners: (1-2-1-4)
Mystksand Trick Or Treat Luckystryke

Best Puppy In Breed
Shalakaus Indiana

Select Bitch
Ch Hellwigg's Alley Oop Shalakaus


Winners Dog: (1-2-1-4)
Shalakaus Indiana

Junior Puppy Dog Class
1st Shalakaus Indiana

4-6 Month Dog Class
1st Luckystryke's Black To The Future

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Keecams Almond Joy 2E



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger



4-6 Month Bitch Class
1st Island Bound Wild Flower

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 15 pts (4-8-3-1)
GChS Mystic Suntime Everclear

Best Of Opposite Sex
GCh Miqelon Eye Spy

Best Of Winners: (4-8-3-1)
Shadland Spellbound

Best Puppy In Breed
Mystic Suntime Mile High Club

Select Dog
GCh Emmy's Simply Orange


Winners Dog: (4-8-3-1)
Shadland Spellbound

Reserve Winners Dog
Mystic Suntime Pardon My French

Junior Puppy Dog Class
1st Mystic Suntime Pardon My French
2nd Northview Nostalgia At Shadland

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Emmys London Fog

Open Dog Class
1st Shadland Spellbound


Winners Bitch: (4-8-3-1)
Keystone Just Ask

Reserve Winners Bitch
Mystic Suntime Mile High Club

Junior Puppy Bitch Class
1st Mystic Suntime Mile High Club
2nd Donayne Cincerlee Wishing & Hopin

Senior Puppy Bitch Class
1st Zesta Charismatic
2nd Emmys Dreamsicle

12-18 Month Bitch Class
1st Grandgables In The Moment

Open Bitch Class
1st Keystone Just Ask
2nd Emmy's Apple Jacks
3rd Zesta Rebuttal

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Katia de Fillobull



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Katia de Fillobull

Open Bitch Class
1st Katia de Fillobull

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Eastcliff Milaivan Mylo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Eastcliff Milaivan Mylo

Open Dog Class
1st Eastcliff Milaivan Mylo


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bluetrix May Show No Mercy

Best Of Opposite Sex
Coedwig's Dancing In The Snow

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bluetrix May Show No Mercy

Best Puppy In Breed
Bluetrix May Show No Mercy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Coedwig's Dancing In The Snow

12-18 Month Dog Class
1st Coedwig's Dancing In The Snow


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bluetrix May Show No Mercy

Junior Puppy Bitch Class
1st Bluetrix May Show No Mercy

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Redrose's Amazing Grace

Select Bitch
Ch Redrose's Peppermint Patty



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Redrose's Amazing Grace

Open Bitch Class
1st Redrose's Amazing Grace

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit . We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By