Crocus Obedience & Kennel Club
Monday, February 17, 2020 - Show # 5



Related Results

Obedience

Sunday, February 16 (Obedience Trial 1)
Monday, February 17 (Obedience Trial 2)
Monday, February 17 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Saturday, February 15 (Rally Trial 1)
Saturday, February 15 (Rally Trial 2)
Sunday, February 16 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:


-- C & D Show Services --


Best In Show
Judge: Sandra Anderson
German Shepherd Dog  
Ch Timberline's Dust Bowl Dance
Points: 141 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sandra Anderson
Ibizan Hound  
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji
Points: 114
Best Puppy In Show
Judge: Sandra Anderson
Whippet  
Ch Winsmith The Edge At SpecialD
Best Baby Puppy In Show
Judge: Sandra Anderson
Papillon   Riesa's Fiesty Fanny At Riff Raff








Group 1 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion
  Spaniel (American Cocker)   28
Group 2nd   
Thomashenry Earthroamer
  Retriever (Labrador)   27
Group 3rd   
GCh Coralyns Reflection On Ice
  Spaniel (English Cocker)   16
Group 4th   
Ch Avalor Fall-O The Sun
  Retriever (Golden)   13
BPIG   
Thomashenry Earthroamer
  Retriever (Labrador)   N/A
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Legacyk Made It Legal



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Stonepeake Dirty Tommie



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
Ch Avalor Fall-O The Sun

Best Of Opposite Sex
Jasara Gingersnap To It

Best Of Winners: (1-2-3-0)
JBG's Praise Be Bitches

Best Puppy In Breed
Ch Eirene's Chase N Chicks

Select Dog
Ch Eirene's Chase N Chicks


Winners Dog: (1-2-3-0)
JBG's Praise Be Bitches


Winners Bitch: (1-2-3-0)
Jasara Gingersnap To It

Reserve Winners Bitch
Verdoro's Homemade Jam

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 10 pts (4-3-2-2)
Thomashenry Earthroamer

Best Of Opposite Sex
GCh Rickways Fire In The Feeling

Best Of Winners: (4-3-2-2)
Thomashenry Earthroamer

Best Puppy In Breed
Thomashenry Earthroamer

Select Dog
GCh Rickways The Prophet

Select Bitch
GCh Thomashenry All About The Bass


Winners Dog: (4-3-2-2)
Thomashenry Earthroamer

Reserve Winners Dog
Keswick's Wolf King


Winners Bitch: (4-3-2-2)
Keswick's Asgardian Valkyrie

Reserve Winners Bitch
Rickways I Cross My Heart

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sevenoaks Raise A Glass At Sunsetter

Best Puppy In Breed
Sevenoaks Raise A Glass At Sunsetter


Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Trusask Denbydale Rift In Time

Best Of Opposite Sex
Helm's Annie Of Hillsview Farms

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Trusask Denbydale Rift In Time

Best Puppy In Breed
Helm's Annie Of Hillsview Farms

Select Bitch
Ch Helm's Daisy


Winners Dog: (1-1-0-1)
Trusask Denbydale Rift In Time


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Helm's Annie Of Hillsview Farms

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Coralyns Reflection On Ice

Best Of Opposite Sex
Delightful Hunter Gemma

Best Puppy In Breed
Delightful Hunter Gemma



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Delightful Hunter Gemma

Reserve Winners Bitch
Absolute Happy Winged Dream

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Vizslavilla Prize Pure Goddess



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Minalt's Mother Of Dragons

Best Puppy In Breed
Minalt's Mother Of Dragons



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Minalt's Mother Of Dragons





Group 2 - Sandra Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   13
Group 2nd   
Ch Fort Merrill Searching For A Way Out
  Basset Hound   12
Group 3rd   
Ch Winsmith The Edge At SpecialD
  Whippet   9
Group 4th   
Ch Waskasoo's Second To None
  Beagle   7
BPIG   
Ch Winsmith The Edge At SpecialD
  Whippet   N/A
Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Polo's The Socialite



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Fort Merrill Searching For A Way Out

Best Of Opposite Sex
GChEx Delightful Dolores v. Grunsven

Select Dog
GCh Pridebass Romeo In Love



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Waskasoo's Second To None



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Noble Legends Blue Clear Sky At Rose Hill


Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Konza-Plum Creek Carrera



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Klein Hunde's Been A Journey



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Jasu's Eddie Bauer MW



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Norhunter Alaina's Griffan



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Savi's Maple Leaf


Winners Dog: (1-0-0-0)
Savi's Maple Leaf


Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Winsmith The Edge At SpecialD

Best Puppy In Breed
Ch Winsmith The Edge At SpecialD


Winners Dog: (1-0-1-0)
Shetara's November Rain






Group 3 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   25
Group 2nd   
GCh Anastasia's Double O Seven
  Bernese Mountain Dog   21
Group 3rd   
GCh Vanderbilt's Let The Magic Begin
  Samoyed   20
Group 4th   
GCh Holmrun's Witchery At Kaladob
  Doberman Pinscher   14
BPIG   
Laurado's Beat Ya To It At Sobeit
  Great Dane   N/A
Best Baby Puppy In Group    Whitcam's Voice Of Freedom   Doberman Pinscher   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Anastasia's Double O Seven



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Bimberg's Excuse Moi At Furioso

Best Of Opposite Sex
GCh Martini's Wanna Be A Rockstar



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cooperdale Alwencourt Sheer Magic



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (0-0-0-4)
GCh Holmrun's Witchery At Kaladob

Select Bitch
GCh Stedfast You Ain't Seen Nothing Yet



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Kiltic's Stand Sure

Best Of Opposite Sex
Ch Kiltic's Bacardi Breeze

Best Puppy In Breed
Laurado's Beat Ya To It At Sobeit


Winners Dog: (1-0-1-1)
Laurado's Beat Ya To It At Sobeit


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Baby Blue's Jewel Of My Eye

Best Of Opposite Sex
Baby Blue's Legend

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Baby Blue's Jewel Of My Eye

Best Puppy In Breed
Baby Blue's Jewel Of My Eye


Winners Dog: (1-1-0-0)
Baby Blue's Legend


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Baby Blue's Jewel Of My Eye

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nustar's Divine Comedy



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GChEx Esmonds God Of All

Best Of Opposite Sex
Ch Nighthawk's Born To Be Wild

Select Dog
GChEx Wathaman's North Sky's Zenith



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Heath Valleys Lead Me Home

Best Of Opposite Sex
Covered Bridges You Bring Me Peace V Heath

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Heath Valleys Lead Me Home


Winners Dog: (1-1-0-0)
Heath Valleys Lead Me Home

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
GCh Vanderbilt's Let The Magic Begin

Best Of Opposite Sex
Ch Polarfleece's Russian Frost

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Nasha Gordost Nelson

Best Puppy In Breed
Nasha Gordost Nelson

Select Bitch
Ch Polarfleece's Angel Among Us


Winners Dog: (1-1-2-2)
Nasha Gordost Nelson





Group 4 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kerrisel's@Malahideblue I Got Fire in My Soul
  Kerry Blue Terrier   8
Group 2nd   
Ch LachFairesFingal Irish Wheaten
  Soft-Coated Wheaten Terrier   7
Group 3rd   
GCh Bueollin's Wild Blue Yonder
  Staffordshire Bull Terrier   6
Group 4th   
GCh Boldwind Thanks Kyle
  Border Terrier   5
BPIG   
Amarantine's Seige Of Kattegat
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Boldwind Thanks Kyle



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Amarantine's Seige Of Kattegat

Best Puppy In Breed
Amarantine's Seige Of Kattegat

Select Bitch
Ch Bullydust Sussex At Lady Sylvia



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Amarantine's Seige Of Kattegat

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Braebrook's Fools Who Dream



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Braebrook's Fools Who Dream

Reserve Winners Bitch
Instyle's Lost'em Trollhattan

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sionnach Duc Jean Sans Peur



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kerrisel's@Malahideblue I Got Fire in My Soul



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch LachFairesFingal Irish Wheaten



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bueollin's Wild Blue Yonder







Group 5 - Sandra Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Eleki Xoe's Superbowl Titan
  Pug   16
Group 2nd   
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen
  Cavalier King Charles Spaniel   15
Group 3rd   
GCh Sanderlin Dances Thru The Galaxy
  Miniature Pinscher   14
Group 4th   Ch Coton CPH's Keep Me Safe Kenobi   Coton De Tulear   13
BPIG    That's Carlosas Solar Flair   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Riesa's Fiesty Fanny At Riff Raff   Papillon   0
Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Miss M's Star Magnolia

Best Of Opposite Sex
Miss M's Black Barlow

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Miss M's Star Magnolia

Best Puppy In Breed
Miss M's Star Magnolia

Select Bitch
Ch Luna's Flower


Winners Dog: (1-3-0-1)
Miss M's Black Barlow


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Miss M's Star Magnolia

Reserve Winners Bitch
Miss M's Coral Bells

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Skyline Locked In My Heart



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wind's G I Jane



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wind's G I Jane

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Coton CPH's Keep Me Safe Kenobi



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Fantastic Dream's Golden Fire Of Destiny

Best Of Opposite Sex
GCh Bopchas Mr Moon Mr Moon

Best Puppy In Breed
That's Carlosas Solar Flair


Winners Dog: (1-0-1-1)
That's Carlosas Solar Flair


Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sanderlin Dances Thru The Galaxy



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Valifyre Hidden Treasure

Select Dog
GCh Passionpaps Infamous Adventure


Winners Dog: (1-0-2-0)
Riesa's Yes Ima Grouch


Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Eleki Xoe's Superbowl Titan







Group 6 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   19
Group 2nd   
GCh Bonchien Lawless V Jet
  Schipperke   18
Group 3rd   
Ch Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm
  Bichon Frise   17
Group 4th   Ch Elkridge Get The Party Started   Poodle (Standard)   16
BPIG    Crystalton Chikoda Dont Stop Me Now   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Luvit Dalnavert Magic Ice Crystal   Bichon Frise   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nuuktok's Legend Of Kiviuq



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Catoctin Mtn Highland Elune



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Josol's Threads Of Gold



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Katzenjammers Behold The Wrangler



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kerryken Lord Of The Rings


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kerryken Lord Of The Rings


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Belcourt Runway Collection

Best Of Opposite Sex
Sunniva Summer Solstice

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Belcourt Runway Collection

Best Puppy In Breed
Belcourt Runway Collection


Winners Dog: (2-2-0-0)
Sunniva Summer Solstice

Reserve Winners Dog
Sunniva's Finnigans Blonde Ale


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Belcourt Runway Collection

Reserve Winners Bitch
Sunnivas Tia Maria At Tyramara

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Elkridge Get The Party Started

Best Of Opposite Sex
Litilann's Worth The Wait

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Crystalton Chikoda Dont Stop Me Now

Best Puppy In Breed
Crystalton Chikoda Dont Stop Me Now

Select Bitch
Ch Dawin's My Girl


Winners Dog: (1-1-0-2)
Litilann's Worth The Wait


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Crystalton Chikoda Dont Stop Me Now

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bonchien Lawless V Jet



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Roy Go Hidden Cascade

Best Of Opposite Sex
Brishiworld Natsumi

Best Puppy In Breed
Brishiworld Natsumi



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Brishiworld Natsumi

Reserve Winners Bitch
Redstory Belle

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jadesilk Renaissance Man


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jadesilk Renaissance Man




Group 7 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Timberline's Dust Bowl Dance
  German Shepherd Dog   26
Group 2nd   Ch Kiji Aint No Cowboy   Australian Shepherd   16
Group 3rd   
Ch Sumerwynd Winter Is Coming De Mon Plaisir
  Belgian Shepherd Dog   9
Group 4th   
GCh Orical Outback Adventure
  Finnish Lapphund   8
BPIG    Mystksand's Street Justice   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Eternity's Vance
  Belgian Shepherd Dog   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
Ch Kiji Aint No Cowboy

Best Of Opposite Sex
Kinring's Believe

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Sheep's Kin Have You Heard?

Best Puppy In Breed
Sheep's Kin Have You Heard?

Select Dog
GCh Crystal Winds Why Not?


Winners Dog: (2-2-3-0)
Sheep's Kin Have You Heard?

Reserve Winners Dog
Kinring's Obviously Bright


Winners Bitch: (2-2-3-0)
Kinring's Believe

Reserve Winners Bitch
Kinring's Knockin' Boots

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Winsomoor Tell Me No Lies

Best Puppy In Breed
Winsomoor Tell Me No Lies



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Winsomoor Tell Me No Lies

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sumerwynd Winter Is Coming De Mon Plaisir



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Prairiepine's August Rush



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Orical Outback Adventure



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 9 pts (3-3-1-3)
Ch Timberline's Dust Bowl Dance

Best Of Opposite Sex
GCh Peakes Brook Head Over Heels For Lucky Stryke

Best Of Winners: (3-3-1-3)
Woodsides Mister Rock And Roll

Best Puppy In Breed
Mystksand's Street Justice

Select Bitch
Ch Copperhead's Wild Child


Winners Dog: (3-3-1-3)
Woodsides Mister Rock And Roll

Reserve Winners Dog
Mystksand's Street Justice


Winners Bitch: (3-3-1-3)
Kiara Vom Kenlyn

Reserve Winners Bitch
Nala Vom Elhart

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bluecaleb's Loving The Storm



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Zesta Hello Forever

Best Puppy In Breed
Amberlyn's Intrigue



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Ksara Kiss Me Quiet

Reserve Winners Bitch
Amberlyn's Intrigue

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gsw Fire Fox's Miss Patty

Best Puppy In Breed
Gsw Fire Fox's Miss Patty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gsw Fire Fox's Miss Patty

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By