Fraser Valley Dog Fanciers
Monday, October 11, 2021 - 2120214332



Related Results


Results courtesy of:

-- Fran Zimmerman --
Aura Poodles & Chinese Cresteds


Best In Show
Judge: Carmen Haller
Papillon  
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
Points: 287 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Carmen Haller
Deerhound (Scottish)  
GCh Hollyrood Cosmopollyton
Points: 255
Best Puppy In Show
Judge: Carmen Haller
Whippet   Westknock Imagination
Best Baby Puppy In Show
Judge: Carmen Haller
Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   Joskip's Red Baron








Group 1 - Lucie Paradis (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   55
Group 2nd   
Ch Mar-K's Secret Mission
  Spaniel (American Cocker)   42
Group 3rd   
GCh Lagotto Hill Basilichito
  Lagotto Romagnolo   37
Group 4th   
GCh Kermodei's Unforgettable Yeti
  Retriever (Labrador)   31
BPIG    Kitsana's Post Parade   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Twilight N Aladdin's She's Enchanted   Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Fosterhome's Don't Stop Me Now



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Lagotto Hill Basilichito

Best Of Opposite Sex
West Coast Boo

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Laodicea's Walter Salute To LK

Best Puppy In Breed
West Coast Boo


Winners Bitch: (1-3-1-1)
West Coast Boo

Reserve Winners Bitch
Balsamroot Alta Lago

Junior Puppy Bitch Class
1st West Coast Boo
2nd Balsamroot Alta Lago

Canadian Bred Bitch Class
1st Calala Truffles Radamia

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Parador Sp Agent Seeley Booth

Select Dog
Ch Malhaven Just Dance To The Music In Your Soul


Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Affinity The Colour Of Magic


Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 12 pts (3-5-3-2)
GCh Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
Ch Fyreglo's This Girl Is On Fire

Best Of Winners: (3-5-3-2)
Fyreglo's All Fired Up

Best Puppy In Breed
Kitsana's Post Parade

Select Dog
Allsgold's Darby Downes

Select Bitch
Ch Wyncora IsThisStarTaken?AtCreekside


Winners Dog: (3-5-3-2)
Fyreglo's All Fired Up

Reserve Winners Dog
Creeksidefrm's Mayor Humdinger

Junior Puppy Dog Class
1st Creeksidefrm's Mayor Humdinger

Senior Puppy Dog Class
1st Tashora Final Frontier

Open Dog Class
1st Fyreglo's All Fired Up

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
GCh Kermodei's Unforgettable Yeti

Best Of Opposite Sex
Labralaynes White Liar

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Cactus Rose's Here For A Good Time

Best Puppy In Breed
Cactus Rose's Here For A Good Time

Select Dog
GCh Rickways Royal Decree


Winners Dog: (1-1-3-0)
Cactus Rose's Here For A Good Time

Senior Puppy Dog Class
1st Cactus Rose's Here For A Good Time


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Labralaynes White Liar

Open Bitch Class
1st Labralaynes White Liar

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
GCh Nirvelli World Needs A Melody

Select Bitch
Ch Pikkinokka's Southern Cross


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Mar-K's Secret Mission

Best Of Opposite Sex
Aladdin's Pixie Hollow Chloe

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Kingdom's Maximus Desimus Meridius

Best Puppy In Breed
Kingdom's Maximus Desimus Meridius


Winners Dog: (1-2-1-1)
Kingdom's Maximus Desimus Meridius

Junior Puppy Dog Class
1st Kingdom's Maximus Desimus Meridius


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Justice On A Red Hot Call

Reserve Winners Bitch
Gold-Coast And Kingdom's A Million Dreams

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Justice On A Red Hot Call

Open Bitch Class
1st Gold-Coast And Kingdom's A Million Dreams

4-6 Month Bitch Class
1st Twilight N Aladdin's She's Enchanted

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Islandview Mistic Storyteller


Winners Dog: (2-0-0-0)
Islandview Mistic Storyteller

Reserve Winners Dog
Islandview Archer In The Mist

Canadian Bred Dog Class
1st Islandview Mistic Storyteller

Open Dog Class
1st Islandview Archer In The Mist


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 6 pts (0-1-4-2)
Ch Barrister Supreme Court At Merrylegs

Best Of Opposite Sex
Ch Merrylegs Piccadilly

Select Dog
GCh Ranzfel Vodka Tonic



Winners Bitch: (0-1-4-2)
Willowcroft's Dixieland Delight

12-18 Month Bitch Class
1st Willowcroft's Dixieland Delight

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 6 pts (0-4-1-2)
GCh RoseWin's Legacy In Time

Best Of Opposite Sex
Ch Bartland's Poseidon Adventure

Best Puppy In Breed
Target's Bee Spirits

Select Bitch
GCh Silversea's Summer Sonnet



Winners Bitch: (0-4-1-2)
Bartland's Siren Of The Seven Seas

Reserve Winners Bitch
Trax Chorus Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Silveroak Trax Hell On Heels

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Target's Bee Spirits

Open Bitch Class
1st Bartland's Siren Of The Seven Seas
2nd Trax Chorus Girl

4-6 Month Bitch Class
1st Silveroak Trax Sometimes U Know





Group 2 - Lucie Paradis (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hollyrood Cosmopollyton
  Deerhound (Scottish)   29
Group 2nd   
GCh RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   28
Group 3rd   
Ch Soletrader Thunderball
  Petit Basset Griffon Vendeen   25
Group 4th   
GCh Chilcotin's Stretch Limo
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   24
BPIG    Westknock Imagination   Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Joskip's Red Baron   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Arubmec's For A Few Dollars More

Best Of Opposite Sex
Bajoran SFF's Adorable

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Arubmec's For A Few Dollars More

Best Puppy In Breed
Bajoran SFF's Adorable


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Bajoran SFF's Adorable

Reserve Winners Bitch
SFF's Signet Ruffian

Senior Puppy Bitch Class
1st Bajoran SFF's Adorable

Open Bitch Class
1st SFF's Signet Ruffian

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh RJ's Scottish Mist

Best Of Opposite Sex
Ch Sasquatch My Little Gingersnap At Bonorlea

Select Bitch
Ch Sasquatch Sarah Isabella At Bonorlea



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Breigayt's Steeldust River

Best Of Opposite Sex
Laponderosa's Micheal Landon

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Bory Wood Xigia

Select Bitch
Ch Waskasoo's Rollin' In The Deep


Winners Dog: (1-1-0-2)
Laponderosa's Micheal Landon

Open Dog Class
1st Laponderosa's Micheal Landon


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Bory Wood Xigia

Open Bitch Class
1st Bory Wood Xigia

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Joskip's Moonlight Reflection ML

Best Of Opposite Sex
Era Of Cosa Nostra Elite

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Joskip's Moonlight Reflection ML

Select Dog
GCh RHK Kiss A Golden Spark


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Era Of Cosa Nostra Elite

Open Bitch Class
1st Era Of Cosa Nostra Elite

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Harper's Napoleon Of Chesterfield

Best Of Opposite Sex
Harper's Pretty Penny

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Harper's Napoleon Of Chesterfield

Best Puppy In Breed
Harper's Napoleon Of Chesterfield


Winners Dog: (2-1-0-0)
Harper's Napoleon Of Chesterfield

Reserve Winners Dog
Gurkha's Zee German Bundesliga MS

Senior Puppy Dog Class
1st Harper's Napoleon Of Chesterfield

12-18 Month Dog Class
1st Gurkha's Zee German Bundesliga MS

4-6 Month Dog Class
1st Joskip's Red Baron


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Harper's Pretty Penny

Senior Puppy Bitch Class
1st Harper's Pretty Penny

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chilcotin's Stretch Limo



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hollyrood Cosmopollyton



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Windrock's Shangri-La

Best Of Opposite Sex
Greystone Flash Bang Explosive At Windrock


Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Soletrader Thunderball



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
The Great Wyndragon Of Course

Best Puppy In Breed
The Great Wyndragon Of Course



Winners Bitch: (0-1-0-0)
The Great Wyndragon Of Course

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st The Great Wyndragon Of Course

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (1-4-2-0)
GCh Burnt Sienna Red Mountain

Best Of Opposite Sex
McKaden Flying Colors

Best Of Winners: (1-4-2-0)
McKaden Flying Colors

Best Puppy In Breed
Westknock Imagination

Select Dog
Ch McKaden Fly By Night


Winners Dog: (1-4-2-0)
McKaden Carte Blanche

Bred By Exhibitor Dog Class
1st McKaden Carte Blanche


Winners Bitch: (1-4-2-0)
McKaden Flying Colors

Reserve Winners Bitch
Westknock Imagination

Junior Puppy Bitch Class
1st Westknock Imagination

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st McKaden Flying Colors
2nd Coppersea Missing Lynx

Open Bitch Class
1st Aberle Enchanted At Coppersea





Group 3 - Carmen Haller Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   28
Group 2nd   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   26
Group 3rd   
GCh Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   24
Group 4th   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   19
BPIG   Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout   Schnauzer (Giant)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Wolvereen Enchanted Snowy Dream   Siberian Husky   0
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tailspins National Treasure


4-6 Month Dog Class
1st Tailspins Lets Go Coconuts


Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Hitt's Truth Be Told



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Mephisto's Wicked Heart

Reserve Winners Bitch
Boxjoy Tiny Tina Turner

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Boxjoy Tiny Tina Turner

Open Bitch Class
1st Mephisto's Wicked Heart

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Cabberin's At JYF Bulls Paxton

Select Dog
GCh Banbury's Imagine Dragons



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChS Hierarch's Sympathy For The Devil



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Laurado's Beat Ya To It At Sobeit

Best Of Opposite Sex
Ch Paquestone's Nola Cajun Queen

Select Dog
Ch Paquestone's Paranormal Norman



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Paquestone's Ocean Memories Of Og

Reserve Winners Bitch
Paquestone Mystique N Intrigue

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Paquestone's Ocean Memories Of Og

Open Bitch Class
1st Paquestone Mystique N Intrigue

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Ltl Mtn's Espress O Boy

Best Of Opposite Sex
Ch Kharissa Domus Corona



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Heartsease Delightful Ambition



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Esmonds God Of All

Best Of Opposite Sex
Quickfire's Heaven Scent V Maplemor



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Quickfire's Heaven Scent V Maplemor

12-18 Month Bitch Class
1st Quickfire's Heaven Scent V Maplemor

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Nasha Gordost Nelson

Select Dog
Ch Cascade 'n Starstruck's Yogi



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout

Best Puppy In Breed
Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout


Winners Dog: (1-0-1-0)
Kiraly's Hot Stuff

Canadian Bred Dog Class
1st Kiraly's Hot Stuff


Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Of Opposite Sex
Aurum's Northern Belle

Select Bitch
Ch Winter Melody Nothing Just Trouble



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Aurum's Northern Belle

Reserve Winners Bitch
Snowydreams Ancient Times

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Snowydreams Ancient Times

Open Bitch Class
1st Aurum's Northern Belle

4-6 Month Bitch Class
1st Wolvereen Enchanted Snowy Dream





Group 4 - Lucie Paradis (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   28
Group 2nd   
Ch Imaginabull's Ice On Fire
  Russell Terrier   27
Group 3rd   
GCh Krisma Kingael's Head Of State
  Kerry Blue Terrier   26
Group 4th   Ch Hion Come As You Are   Soft-Coated Wheaten Terrier   25
BPIG   
Ch Imaginabull's Ice On Fire
  Russell Terrier   N/A
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
Ch Chargers Gazella B-Train

Best Of Opposite Sex
GCh Marauders Hey Jude

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Chargers Gazella Sweet Dreams

Best Puppy In Breed
Chargers Gazella Sweet Dreams


Winners Dog: (3-1-1-1)
Marauders I'm Your Huckleberry

Reserve Winners Dog
Michl R One Cold Night

Junior Puppy Dog Class
1st Marauders I'm Your Huckleberry

Senior Puppy Dog Class
1st Chargers Gazella Dream Machine

Open Dog Class
1st Michl R One Cold Night


Winners Bitch: (3-1-1-1)
Chargers Gazella Sweet Dreams

Senior Puppy Bitch Class
1st Chargers Gazella Sweet Dreams

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ryba's Skyfall



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Brickfield Crusher

Best Of Opposite Sex
Rozehaven's Springtime Zephyr

Best Puppy In Breed
Rozehaven's Springtime Zephyr

Select Bitch
GCh Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Rozehaven's Springtime Zephyr

Junior Puppy Bitch Class
1st Rozehaven's Springtime Zephyr

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Samba Of Bully Lake



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma Kingael's Head Of State



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Imaginabull's Ice On Fire

Best Puppy In Breed
Imaginabull's Ice On Fire


Winners Dog: (1-0-0-0)
Imaginabull's Ice On Fire

Senior Puppy Dog Class
1st Imaginabull's Ice On Fire


Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GChB Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Opposite Sex
Envoy I Believe II In Good Karma

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Envoy I Believe II In Good Karma

Best Puppy In Breed
Ch Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines

Select Dog
Ch Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines


Winners Dog: (2-1-2-0)
Wlanimu's Showman

Reserve Winners Dog
Envoy I Believe I'm A Bad Guy

Junior Puppy Dog Class
1st Envoy I Believe I'm A Bad Guy

Open Dog Class
1st Wlanimu's Showman


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Envoy I Believe II In Good Karma

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Envoy I Believe II In Good Karma

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Trotters Shadee Lady



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rocglen Money Talks Bushaway



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
Ch Hion Come As You Are

Best Puppy In Breed
Ch Hion Come As You Are

Select Bitch
Ch Larkhill's Only You



Winners Bitch: (0-3-0-2)
Alleurin Magic In Motion

Reserve Winners Bitch
Lach Faire's Powers Gold Label

Junior Puppy Bitch Class
1st Lach Faire's Powers Gold Label

Senior Puppy Bitch Class
1st Skyfall Lady Justice

Open Bitch Class
1st Alleurin Magic In Motion

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
DNZ Darby's Delight



Winners Bitch: (0-1-0-0)
DNZ Darby's Delight

Open Bitch Class
1st DNZ Darby's Delight

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Darwyn's Morningstar



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Skyehigh's Video Game







Group 5 - Carmen Haller Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   31
Group 2nd   
Ch Kick Em Kenny V Tani Kazari
  Affenpinscher   29
Group 3rd   
GChB Chriscendo Chasing Rainbows
  Pomeranian   28
Group 4th   
GCh Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   25
BPIG   
Ch Diavolino's Eleventh Hour
  Italian Greyhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mylads Cocoa Caliente   Havanese   0
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kick Em Kenny V Tani Kazari


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kick Em Kenny V Tani Kazari

Open Dog Class
1st Kick Em Kenny V Tani Kazari


Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 9 pts (5-0-1-4)
GCh Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
GChB Alderglen Siren Song

Best Puppy In Breed
Dias Feliz Rico Arturo

Select Bitch
Ch Moyola Mo Chuisle


Winners Dog: (5-0-1-4)
Lucidity's Galactica

Reserve Winners Dog
Dias Del Feliz Alfonzo

Junior Puppy Dog Class
1st Dias Feliz Rico Arturo

12-18 Month Dog Class
1st Aginfaire Heart Of Gold

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Lucidity's Galactica

Open Dog Class
1st Dias Del Feliz Alfonzo
2nd Dias Del Feliz Tomito Ferdi


Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
Ch Havasmallpaw Princess Leia

Best Puppy In Breed
Ch Havasmallpaw Princess Leia

Select Dog
Ch Cinnabarmm Running Red Lights



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Sylarena Diamond In The Snow

Reserve Winners Bitch
Havasmallpaw Black Velvet Sky

12-18 Month Bitch Class
1st Havasmallpaw Black Velvet Sky

Open Bitch Class
1st Sylarena Diamond In The Snow

4-6 Month Bitch Class
1st Mylads Cocoa Caliente

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Diavolino's Eleventh Hour

Best Puppy In Breed
GCh Diavolino's Eleventh Hour



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Chrysalis Pilot Project Aperit



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Chrysalis Pilot Project Aperit

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chrysalis Pilot Project Aperit

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChS Chriscendo Chasing Rainbows

Best Of Opposite Sex
Cristyhill's Ohso Devilish

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sunoka N Cheyenne's Winds Of Magic


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Cristyhill's Ohso Devilish

Open Bitch Class
1st Cristyhill's Ohso Devilish

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Nadals So Fine In Black

Best Of Opposite Sex
Swag Lomar Full Access At Lemoge

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Nadals So Fine In Black

Best Puppy In Breed
Nadals So Fine In Black


Winners Dog: (1-2-0-0)
Swag Lomar Full Access At Lemoge

12-18 Month Dog Class
1st Swag Lomar Full Access At Lemoge

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Eleki Xoe's That's All Jack

Best Of Opposite Sex
Cuddle's Run With Your Dreams

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Cuddle's Run With Your Dreams

Best Puppy In Breed
Cuddle's Run With Your Dreams

Select Bitch
Ch Apricot Kiss Little China Doll


Winners Dog: (1-3-1-1)
Apricot Kiss Breath Of The Wind

Junior Puppy Dog Class
1st Apricot Kiss Breath Of The Wind


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Cuddle's Run With Your Dreams

Reserve Winners Bitch
Xoe Eleki's Layla

Junior Puppy Bitch Class
1st Apricot Kiss Fantasys Little Miracle

Senior Puppy Bitch Class
1st Cuddle's Run With Your Dreams
2nd Xoe Eleki's Layla

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Carmorosa's Pixie Dancer







Group 6 - Carmen Haller Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm
  Bichon Frise   67
Group 2nd   
GChB Kyeri's Sengeri Tulku
  Tibetan Terrier   61
Group 3rd   GCh Prime Moon Run The Risk   Shih Tzu   60
Group 4th   
GChB Waylin's Song Of The South
  Boston Terrier   57
BPIG    Sunojo's Let's Dance At Granshi   Shiba Inu   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Tsukime And Urajiro Prince Henry
  Shiba Inu   0
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GCh Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm

Best Of Opposite Sex
Purejoy's Rockstar MD

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Cumulus Cabochon Roaring Lion

Best Puppy In Breed
Purejoy's Let's Get Serious


Winners Dog: (2-3-1-0)
Cumulus Cabochon Roaring Lion

Reserve Winners Dog
Purejoy's Double Legacy

12-18 Month Dog Class
1st Cumulus Cabochon Roaring Lion

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Purejoy's Double Legacy


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Purejoy's Rockstar MD

Reserve Winners Bitch
Purejoy's Let's Get Serious

Junior Puppy Bitch Class
1st Purejoy's Let's Get Serious

Canadian Bred Bitch Class
1st Purejoy's Rockstar MD

Open Bitch Class
1st Cabochon's Just A Diamond In The Ruff

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 11 pts (4-2-4-2)
GChB Waylin's Song Of The South

Best Of Opposite Sex
Ch Lebail RumblnTumbln Wth Waylin

Best Of Winners: (4-2-4-2)
Waylin's Awesome Blossom

Best Puppy In Breed
Ch Boston Attitude Resistance Is Futile

Select Dog
Ch Boston Attitude Resistance Is Futile

Select Bitch
Ch Sito's Lillian Marie


Winners Dog: (4-2-4-2)
Luvaluv N Waylin's Playing With Fire

Reserve Winners Dog
Jinks Game On

Junior Puppy Dog Class
1st Waylin N Fiveoclocks God Of Thunder

Canadian Bred Dog Class
1st Jinks Game On

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Luvaluv N Waylin's Playing With Fire

Open Dog Class
1st Jinks State Of Play


Winners Bitch: (4-2-4-2)
Waylin's Awesome Blossom

Reserve Winners Bitch
Dorkay's Brilliance

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dorkay's Brilliance

Open Bitch Class
1st Waylin's Awesome Blossom

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rugerlane's Grande Caramel Macchiato



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Rugerlane's Grande Caramel Macchiato

Reserve Winners Bitch
McGregor's Fanny Pac

12-18 Month Bitch Class
1st Rugerlane's Grande Caramel Macchiato
2nd McGregor's Fanny Pac

4-6 Month Bitch Class
1st Lil Buddy Monica For Babylon

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Winterspear Atari Dreams

Best Of Opposite Sex
Auscan Nu Tonofdal Whiskey Whisperer


Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 9 pts (2-3-4-1)
GCh TR Special Edition At Berlane

Best Of Opposite Sex
Ch BFF's Tennessee Wiskey

Best Of Winners: (2-3-4-1)
Bountybull's Empress Raven

Best Puppy In Breed
Ch Monbebebull He Is The One

Select Dog
Ch Bountybull's Invincible Vincenzo


Winners Dog: (2-3-4-1)
Fernridge's Artful Dodger

Reserve Winners Dog
Shade's Of Gold Black Magik

Canadian Bred Dog Class
1st Fernridge's Artful Dodger

Open Dog Class
1st Shade's Of Gold Black Magik


Winners Bitch: (2-3-4-1)
Bountybull's Empress Raven

Reserve Winners Bitch
D-Purple Rayn In April

Junior Puppy Bitch Class
1st D-Purple Rayn In April

12-18 Month Bitch Class
1st Hot Child In The City Kassandera

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bountybull's Empress Raven

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 5 pts (0-2-2-2)
Ch Neradmik Freddys Last Waltz

Best Of Opposite Sex
Ch Rickees Mile High Club

Select Dog
Ch Pace Mystery Abounds 4 Pawstep

Select Bitch
Ch Pace Defying The Odds



Winners Bitch: (0-2-2-2)
Keewest's Xenia Princess

Reserve Winners Bitch
Keewest's Xavia Princess

Canadian Bred Bitch Class
1st Keewest's Xenia Princess

Open Bitch Class
1st Keewest's Xavia Princess

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kerryken Lord Of The Rings


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kerryken Lord Of The Rings

Open Dog Class
1st Kerryken Lord Of The Rings


Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
Ch Maezhi's Eye Catcher

Best Of Opposite Sex
Ch Maezhi Glittery Bliss

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Cabryn Redhaven Dreaming Of Dulce Tkn

Best Puppy In Breed
Cabryn Redhaven Dreaming Of Dulce Tkn


Winners Dog: (1-4-1-1)
Rosebell's G-Force

Senior Puppy Dog Class
1st Rosebell's G-Force


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Cabryn Redhaven Dreaming Of Dulce Tkn

Reserve Winners Bitch
Typecast Temptation

Senior Puppy Bitch Class
1st Cabryn Redhaven Dreaming Of Dulce Tkn
2nd Hushaby Tiffany Sugar Pepper

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rosebell's Aerobatics

Open Bitch Class
1st Typecast Temptation

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 8 pts (1-5-0-3)
Lumiere Carrington Totally Outlandish

Best Of Opposite Sex
Vetset When You Wish Upon A Star

Best Of Winners: (1-5-0-3)
Lumiere Carrington Totally Outlandish

Best Puppy In Breed
Lumiere Carrington Totally Outlandish

Select Bitch
GCh Elkridge's Princess Of Monaco


Winners Bitch: (1-5-0-3)
Vetset When You Wish Upon A Star

Reserve Winners Bitch
Lumiere Farleys D Fire Away

Junior Puppy Bitch Class
1st Vetset When You Wish Upon A Star
2nd Delphinium Saving For A Rainy Day

Canadian Bred Bitch Class
1st Taywyn's Dark Secret

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Esprit Redrum Redrum Redrum

Open Bitch Class
1st Lumiere Farleys D Fire Away

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Darken's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
Schipntailz Say Hello

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Darken's Imagine Dragons

Best Puppy In Breed
Schipntailz Little Bitty


Winners Dog: (1-2-0-0)
Darken's Imagine Dragons

Open Dog Class
1st Darken's Imagine Dragons


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Schipntailz Say Hello

Reserve Winners Bitch
Schipntailz Little Bitty

Junior Puppy Bitch Class
1st Schipntailz Little Bitty

12-18 Month Bitch Class
1st Schipntailz Say Hello

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
Sunojo's Let's Dance At Granshi

Best Of Opposite Sex
Ch Sunojo's Kaika Suru Ayame

Best Of Winners: (3-2-0-1)
Sunojo's Let's Dance At Granshi

Best Puppy In Breed
Sunojo's Let's Dance At Granshi


Winners Dog: (3-2-0-1)
Sunojo's Let's Dance At Granshi

Reserve Winners Dog
Sunojo's Ohso Juji Go

Junior Puppy Dog Class
1st Sunojo's Let's Dance At Granshi
2nd Sunojo's Ohso Juji Go

12-18 Month Dog Class
1st Sunojo I Am To Misbehave

4-6 Month Dog Class
1st Tsukime And Urajiro Prince Henry

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Prime Moon Run The Risk

Best Of Opposite Sex
Kojiros Party Girl

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Kojiros Big Bang

Best Puppy In Breed
Kojiros Big Bang


Winners Dog: (1-1-1-0)
Kojiros Big Bang

Senior Puppy Dog Class
1st Kojiros Big Bang


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Kojiros Party Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Kojiros Party Girl

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Kyeri's Sengeri Tulku





Group 7 - Lucie Paradis (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mystic Suntime Everclear
  Shetland Sheepdog   43
Group 2nd   
GCh Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   26
Group 3rd   
GCh Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   24
Group 4th   
GCh Orical Outback Adventure
  Finnish Lapphund   23
BPIG    Madselin Sunni Daze   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Cobbers Dine N Dash

Best Of Opposite Sex
Ch Downriver Blue Trucker



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Wnr I Got Your Six

Open Bitch Class
1st Wnr I Got Your Six

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Vanstone Truth Be Told

Best Of Opposite Sex
Ch Vanstone Devine Intervention



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GCh Celticmoon's Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
Kaizen's Here For Evermore

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Kaizen's Celticmoon N Aychess

Best Puppy In Breed
Paisano Leave De Light On At Justice


Winners Dog: (2-3-1-0)
Kaizen's Celticmoon N Aychess

Reserve Winners Dog
Justice N Aychess Locked And Loaded

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Justice N Aychess Locked And Loaded

Open Dog Class
1st Kaizen's Celticmoon N Aychess


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Kaizen's Here For Evermore

Reserve Winners Bitch
Justice Maintiens Le Droit

Senior Puppy Bitch Class
1st Paisano Leave De Light On At Justice

12-18 Month Bitch Class
1st Kaizen's Here For Evermore

Open Bitch Class
1st Justice Maintiens Le Droit

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Border Lane Air On The G String



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Dediamonds Real Quiet

Best Of Opposite Sex
GCh Aktiv's I Love Rock 'N' Roll





Winners Dog: (1-1-2-1)
Celticmoon Aychess Caradilis Caper

Junior Puppy Dog Class
1st Celticmoon Aychess Caradilis Caper


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Glendamar Tallywood Fantasia

Open Bitch Class
1st Glendamar Tallywood Fantasia

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Feoras & Caradilis Rising Fortune

Best Puppy In Breed
Feoras & Caradilis Rising Fortune



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Feoras & Caradilis Rising Fortune

Junior Puppy Bitch Class
1st Feoras & Caradilis Rising Fortune

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Orical Outback Adventure


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sugarok Magical Mystery Tour

Open Dog Class
1st Sugarok Magical Mystery Tour


Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Lacomtesse Ritchie Gecko

Select Dog
GCh Windvane's Macho-Man Bigsky



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 16 pts (3-7-2-5)
GCh Mystic Suntime Everclear

Best Of Opposite Sex
GCh Avoca Force Of Nature

Best Of Winners: (3-7-2-5)
Zesta He's A Keeper

Best Puppy In Breed
Ch Madselin Sunni Daze

Select Dog
Ch Emmy's Main Squeeze

Select Bitch
Ch Madselin Sunni Daze


Winners Dog: (3-7-2-5)
Zesta He's A Keeper

Reserve Winners Dog
Mystic Suntime Pardon My French

Junior Puppy Dog Class
1st Mystic Suntime Pardon My French

Open Dog Class
1st Zesta He's A Keeper
2nd Agile Herdsman


Winners Bitch: (3-7-2-5)
Ksara Eclaire

Reserve Winners Bitch
Mystic Suntime Mile High Club

Junior Puppy Bitch Class
1st Mystic Suntime Mile High Club

Senior Puppy Bitch Class
1st Emmys Dreamsicle
2nd Cincerlee Silvermyth That Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Agile Appetizer

Canadian Bred Bitch Class
1st Ksara Eclaire
2nd Cassbar's The Beat Goes On

Open Bitch Class
1st Silvermyth My Sweet Sassy Girl

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Aurigan Simayak's Mask Of Zorro



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By