MBPIS GChB Diavolino's Eleventh Hour
Italian Greyhound
(Click on breed to view standings)

Call Name: Eleven - (Female)
Owner: Karen Day
Breeder: Karen Day
Conformation Handler: Karen Day/Trina Neil
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 68 68 65 59 52
All Breed Ranking: 488 479 443 416 369

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 3 0 2   0 0 0 0 1   218
Win Record - 2023
Show Date
Southern Alberta Toy Dog Fanciers August 05 to August 05, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Dana Cline 2 (2-0-0-1)

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] August 04 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Lois Wilson 2 (2-0-0-1)
Friday Best Of Breed   John Burgess 2 (2-0-0-1)
  Group 2nd   John Burgess 83

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 12 to May 14, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joyce Love 0
  Group 4th   Joyce Love 27
Saturday Group 4th   Roberta Parish 32
  Best Of Breed   Roberta Parish 0
Friday Group 2nd   David Gilmour 45
  Best Of Breed   David Gilmour 0

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 05 to May 07, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nancy Tibben 1 (0-0-0-2)
Saturday Best Brace In Show   Dianne Miller N/A
  Best Of Breed   Jeremy Browne 2 (0-1-0-2)
  Best Brace In Group   Jeremy Browne N/A
  Group 2nd   Jeremy Browne 24
Friday Best Brace In Show   Olga Gagne N/A
  Best Of Breed   Olga Gagne 2 (0-1-0-2)
  Best Brace In Group   Olga Gagne N/A

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 3 7 8 N/A
Group Ranking: 69 122 203 N/A
All Breed Ranking: 560 548 901 1550 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 4 0 2   0 0 0 0 0   177
Win Record - 2022
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 25 to November 27, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   John Rowton 0
  Group 4th   John Rowton 30
Friday Group 4th   Sandy Alexander 29
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 18 to November 20, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Lynne Oslach 0
  Group 2nd   Lynne Oslach 28
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 30 to October 02, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 2nd   Gail Forsythe (Dr) 17
  Group 2nd   Darle Heck 18
Saturday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 2nd   Avery Gaudin 17
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Group 1st   Doug Gaudin 19
  Group 1st   Judy McVeigh 19

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 7 10 7 10 13
All Breed Ranking: 81 91 78 77 118

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 12 9 5   0 0 0 0 2   796
Win Record - 2021
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club December 29 to December 31, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   David Gilmour 28
  Group 1st   Honey Glendinning 26
  Best Of Breed   David Gilmour 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1 (0-1-0-1)
Thursday Select Bitch   Michael Lanctot N/A
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (0-1-0-1)
Wednesday Best Puppy In Breed   Lynn White N/A
  Best Of Breed   Lynn White 0
  BPIG   Raymond Lariviere N/A
  Group 4th   Raymond Lariviere 24
  Best Puppy In Breed   Raymond Lariviere N/A
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 10 to December 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Tannis Postma N/A
  Best Of Breed   Tannis Postma 1 (0-0-1-1)
  BPIG   Tannis Postma N/A
  Group 3rd   Tannis Postma 31
Saturday Best Puppy In Breed   Ted Fahlgren N/A
  Best Of Opposite Sex   Ted Fahlgren N/A
Friday Best Puppy In Breed   Jean Tremblay N/A
  Best Of Opposite Sex   Jean Tremblay N/A
  BPIG   Jean Tremblay N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 26 to November 28, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Laurie Campbell N/A
  Best Of Breed   Laurie Campbell 0
Saturday Best Puppy In Breed   Mary White N/A
  Best Of Breed   Mary White 0
Friday Best Puppy In Breed   Wendy Hamilton-Petkau N/A
  Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 0

Show Date
Wheat City Kennel Club November 11 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Darle Heck N/A
  Group 3rd   Darle Heck 22
  Best Puppy In Breed   Darle Heck N/A
  Best Of Breed   Darle Heck 0
Saturday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Best Puppy In Breed   Mel Saranchuk N/A
Friday Best Puppy In Breed   Richard Lopaschuk N/A
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  BPIG   Richard Lopaschuk N/A
Thursday Best Puppy In Breed   David Denis N/A
  Best Of Breed   David Denis 0

Show Date
Pacific Kennel Club October 28 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Judith Taylor N/A
  Best Puppy In Breed   Judith Taylor N/A
  BPIG   Judith Taylor N/A
  Group 2nd   Judith Taylor 44
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
Saturday BPIG   Shawn Nichols N/A
  Best Puppy In Breed   Shawn Nichols N/A
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0
Friday BPIG   Stephen Dainard N/A
  Best Puppy In Breed   Kathrine Grant N/A
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
Thursday BPIG   Catherine Barlow N/A
  Group 2nd   Catherine Barlow 47
  Best Puppy In Breed   Catherine Barlow N/A
  Best Of Breed   Catherine Barlow 0

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Hamel 0
  Best Puppy In Breed   Kim Hamel N/A
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 2 (1-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Patricia Lanctot N/A
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
Thursday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Carmen Haller N/A
  Best Puppy In Breed   Carmen Haller N/A
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
Sunday BPIG   Linda Kraft N/A
  Best Puppy In Breed   Linda Kraft N/A
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
Saturday BPIG   Grant Townsend N/A
  Best Puppy In Breed   Grant Townsend N/A
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Friday BPIG   Ed Wild N/A
  Group 2nd   Ed Wild 38
  Best Puppy In Breed   Ed Wild N/A
  Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 17 to September 20, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Tannis Postma N/A
  Best Of Breed   Tannis Postma 0
  BPIG   Tannis Postma N/A
  Group 2nd   Tannis Postma 31
Sunday Best Puppy In Breed   Pamela Bruce N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Saturday Best Puppy In Show   Judy McVeigh N/A
  Best Puppy In Breed   Judy McVeigh N/A
  BPIG   Judy McVeigh N/A
  Group 2nd   Judy McVeigh 42
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
Friday Best Puppy In Breed   Vickie Umpleby N/A
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0

Show Date
Toy Dog Club of Alberta September 11 to September 11, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Best Puppy In Breed   Judith Byrne N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Sandra Anderson N/A
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Best Puppy In Breed   Sandra Anderson N/A
  BPIG   Sandra Anderson N/A
  Group 3rd   Sandra Anderson 43
Saturday Best Of Breed   Irene Latchford 0
  Best Puppy In Breed   William Byrne N/A
  BPIG   William Byrne N/A
  Group 2nd   William Byrne 59
Friday Best Of Breed   William Byrne 0
  Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 04 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Rick Fehler N/A
  Best Of Breed   Rick Fehler 2 (0-2-0-1)
  BPIG   Rick Fehler N/A
Sunday BPIG   Carmen Haller N/A
  Group 2nd   Carmen Haller 31
  Best Puppy In Breed   Carmen Haller N/A
  Best Of Breed   Carmen Haller 2 (0-2-0-1)

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club September 03 to September 05, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Joy Lynne Huntley N/A
  Best Puppy In Breed   Joy Lynne Huntley N/A
Friday Best Puppy In Breed   Wayne Thompson N/A
  Best Of Breed   Wayne Thompson 2 (0-2-0-1)

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club August 31 to September 02, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Puppy In Show   Tannis Postma N/A
  Reserve Best Puppy In Show   Raymond Yurick N/A
  Best Puppy In Breed   Raymond Yurick N/A
  Best Of Breed   Raymond Yurick 2 (0-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Tannis Postma N/A
  BPIG   Raymond Yurick N/A
  Group 2nd   Raymond Yurick 21
  BPIG   Tannis Postma N/A
  Group 3rd   Tannis Postma 20
  Best Of Breed   Tannis Postma 2 (0-2-0-1)
Wednesday BPIG   Elaine Whitney N/A
  Group 3rd   Elaine Whitney 20
  BPIG   Philip Wendling N/A
  Group 4th   Philip Wendling 16
  Best Puppy In Breed   Elaine Whitney N/A
  Best Of Breed   Elaine Whitney 2 (0-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Philip Wendling N/A
  Best Of Breed   Philip Wendling 2 (0-2-0-1)
Tuesday BPIG   Jo Ann Pavey N/A
  Group 3rd   Jo Ann Pavey 19
  Best Puppy In Breed   Jo Ann Pavey N/A
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 2 (0-2-0-1)
  Select Bitch   Guy Jeavons N/A

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Pamela Bruce N/A
  Group 3rd   Pamela Bruce 18
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Best Puppy In Breed   Pamela Bruce N/A
Friday Best Puppy In Show   Rick Fehler N/A
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  BPIG   Rick Fehler N/A
  Group 2nd   Rick Fehler 24
  Best Puppy In Breed   Rick Fehler N/A
Thursday Best Puppy In Show   Carmen Haller N/A
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
  BPIG   Carmen Haller N/A
  Group 3rd   Carmen Haller 23
  Best Puppy In Breed   Carmen Haller N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 05 to August 08, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Ron Mahon N/A
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Saturday Best Puppy In Breed   Mike Jackman N/A
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
Friday Best Puppy In Breed   Brenton Wright N/A
  Winners Bitch   Brenton Wright (0-1-0-0)
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Group 4th   Brenton Wright 32
Thursday Best Puppy In Show   Robert Denis N/A
  Best Puppy In Breed   Robert Denis N/A
  Winners Bitch   Robert Denis (0-1-0-0)
  Best Of Breed   Robert Denis 0
  BPIG   Robert Denis N/A
  Group 2nd   Robert Denis 38

Show Date
Southern Alberta Toy Dog Fanciers July 31 to July 31, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  Best Puppy In Breed   Ben Wasylyshen N/A
  Winners Bitch   Ben Wasylyshen (0-1-0-0)

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 30 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Margaret Jones N/A
  Winners Bitch   Margaret Jones (0-1-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Margaret Jones N/A
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Best Puppy In Breed   Richard Lopaschuk N/A
  Winners Bitch   Richard Lopaschuk (0-1-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Richard Lopaschuk N/A
Saturday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  BPIG   Yvonne Savard N/A
  Group 4th   Yvonne Savard 62
  Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A
  Winners Bitch   Yvonne Savard (0-1-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Yvonne Savard N/A
Friday Winners Bitch   Richard Paquette (0-1-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Roberta Parish 0
  BPIG   Richard Paquette N/A
  Best Puppy In Breed   Richard Paquette N/A

Show Date
Lakes District Kennel Club July 23 to July 26, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Carmen Haller N/A
  BPIG   Grant Townsend N/A
  Group 3rd   Grant Townsend 9
  BPIG   Carmen Haller N/A
  Best Puppy In Breed   Grant Townsend N/A
  Group 2nd   Carmen Haller 9
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Winners Bitch   Grant Townsend (0-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Carmen Haller N/A
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Winners Bitch   Carmen Haller (0-1-0-0)
Sunday BPIG   Wendy Maisey N/A
  BPIG   Edgar Bajona N/A
  Group 4th   Edgar Bajona 12
  Best Puppy In Breed   Wendy Maisey N/A
  Best Of Breed   Wendy Maisey 0
  Winners Bitch   Wendy Maisey (0-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Edgar Bajona N/A
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Winners Bitch   Edgar Bajona (0-1-0-0)
Saturday Best Of Breed   Terry Gains 0
  Winners Bitch   Terry Gains (0-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Olga Gagne N/A
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Winners Bitch   Olga Gagne (0-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Terry Gains N/A
Friday Best Puppy In Breed   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Winners Bitch   Patricia Lanctot (0-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Winners Bitch   Michael Lanctot (0-1-0-0)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By