Alberta Kennel Club
Friday, January 19, 2018



Related Results

Obedience

Friday, January 19 (Obedience Trial 1)
Saturday, January 20 (Obedience Trial 2)
Sunday, January 21 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, January 19 (Rally Trial 1)
Saturday, January 20 (Rally Trial 2)
Sunday, January 21 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/


Best In Show
Judge: Rita Walker
Dalmatian  
Ch Milo's Cotton Eyed Joe
Points: 382 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Rita Walker
Great Dane  
GCh Libertesse Scouts Honour
Points: 332
Best Puppy In Show
Judge: Rita Walker
Weimaraner   Koping Win'Weim BirdsOfAFeather
Best Baby Puppy In Show
Judge: Rita Walker
Norwich Terrier   Dralion's Lead On McDuff
Best Veteran In Show
Judge: Rita Walker
Shiba Inu  
GChEx Timberfox Call Him Docta Jones








Group 1 - Robert Indeglia (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Koping Win'Weim Pink Flamingo
  Weimaraner   82
Group 2nd   
GCh Goldstreak Hollykins Sport SLT
  Retriever (Golden)   78
Group 3rd   
Bondir Dashiell's Deduction
  Spaniel (English Springer)   66
Group 4th   Ch Islandview Finn McCool   Spaniel (Brittany)   60
BPIG    Koping Win'Weim BirdsOfAFeather   Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group    Eagertrieves Follow My Lead   Retriever (Labrador)   17
Best Veteran In Group   
GCh Bondir's Jardin Lis
  Spaniel (English Springer)   0
Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
Ch Wulymut's Napolianne

Best Of Opposite Sex
Wulymut's Nutmeg

Best Puppy In Breed
Wulymut's Nutmeg


Winners Dog: (3-0-0-1)
Wulymut's Nutmeg

Reserve Winners Dog
Wulymut's Napoleon


Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yakityak's Blue Christmas



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch Braebrook's This Is How We Do

Best Of Opposite Sex
Malhaven Audacious Attitude

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Malhaven Audacious Attitude

Best Puppy In Breed
Ch Malhaven All The Rave

Select Bitch
Ch Malhaven All The Rave


Winners Dog: (1-2-0-2)
Malhaven Audacious Attitude


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Eva Von Den Donau-Wirblen

Reserve Winners Bitch
Malhaven Scandalous Behavior

Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stonepeake Chx In The Mail

Best Puppy In Breed
Stonepeake Chx In The Mail



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stonepeake Chx In The Mail

Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Heirborn Above The Law

Best Of Opposite Sex
Brdzthewrd Heres Lookin At U Kid

Best Puppy In Breed
Brdzthewrd Heres Lookin At U Kid



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Brdzthewrd Heres Lookin At U Kid

Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 11 pts (5-4-3-0)
GCh Goldstreak Hollykins Sport SLT

Best Of Opposite Sex
Wyncoras Rekindle The Flame

Best Of Winners: (5-4-3-0)
Auburnmist Water Be Gone

Best Puppy In Breed
Heatherhill My Cup Of Tea

Select Dog
Ch Goldenmoments Sweet Baby James


Winners Dog: (5-4-3-0)
Auburnmist Water Be Gone

Reserve Winners Dog
Tasmara Quite Phamous


Winners Bitch: (5-4-3-0)
Wyncoras Rekindle The Flame

Reserve Winners Bitch
Coppermoon Call Me Frankie

Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 17 pts (5-8-3-2)
Ch Eagertrieve Paevalley Endeavor

Best Of Opposite Sex
Ch Mayhemfarms Irish Cream

Best Of Winners: (5-8-3-2)
Eagertrieves True Gravity

Best Puppy In Breed
Eagertrieves True Gravity

Select Dog
Ch Lizonas Perfectly Dippable

Select Bitch
Ch Beaumark's Precious Grace


Winners Dog: (5-8-3-2)
Eagertrieves True Gravity

Reserve Winners Dog
Briarwood's Cliff Hanger


Winners Bitch: (5-8-3-2)
Cambridge Gone With The Wind

Reserve Winners Bitch
Mayhemfarms Aint Misbehaving

Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (2-3-0-2)
Ch Tollwest Parnall Scout

Best Of Opposite Sex
Avatar's Meant To Be Pikkinokka-Jocar

Best Of Winners: (2-3-0-2)
Jocar's Young Padawan

Best Puppy In Breed
Tollwest Peanutbutter Jellytime

Select Bitch
Ch Littlebay's Hufflepuff


Winners Bitch: (2-3-0-2)
Jocar's Young Padawan

Reserve Winners Bitch
Tollwest Peanutbutter Jellytime

Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Xenaran Sassenach Kendrew

Best Of Opposite Sex
Ch Xenaran Journey To Sassenach

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Sassenaoakisle Covert Affair

Best Puppy In Breed
Sassenaoakisle Covert Affair


Winners Dog: (1-1-1-1)
Sassenaoakisle Covert Affair

Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Trusask's Rockstar Liam

Best Puppy In Breed
Trusask's Rockstar Liam


Winners Dog: (1-0-0-0)
Trusask's Rockstar Liam


Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
GCh Tricep Countrystars Grand Jury

Best Of Opposite Sex
Ch Corjdct's This Is Redemption

Best Of Winners: (1-4-2-1)
Canrick's Ever After

Best Puppy In Breed
Canrick's Ever After

Select Dog
GCh Rehmann's Rockin Robin


Winners Dog: (1-4-2-1)
CVJ's Feelin' Groovy


Winners Bitch: (1-4-2-1)
Canrick's Ever After

Reserve Winners Bitch
Mycrest Never Say Never

Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (0-4-3-0)
Ch Islandview Finn McCool

Best Of Opposite Sex
Macbrits Shakotko Nova

Best Puppy In Breed
Kinwashkly Madonna

Select Dog
GCh Islandview Red Baron



Winners Bitch: (0-4-3-0)
Macbrits Shakotko Nova

Reserve Winners Bitch
Amigo's Spot On Miss Annie

Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jolyn N Indigo's Diamond Jubilee

Best Puppy In Breed
Jolyn N Indigo's Diamond Jubilee



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jolyn N Indigo's Diamond Jubilee

Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Bondir Dashiell's Deduction

Best Of Opposite Sex
Beswin Ynot Word On The Street

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Bondir Dashiell's Deduction

Best Puppy In Breed
Keypoint's Quit Playing Games


Winners Dog: (3-3-0-0)
Bondir Dashiell's Deduction

Reserve Winners Dog
Keypoint's Quit Playing Games


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Beswin Ynot Word On The Street

Reserve Winners Bitch
Synergenic Silver Linings

Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Finnibone's Veni Vedi Vici



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Vizslavilla Prize Pure Goddess



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GCh Koping Win'Weim Pink Flamingo

Best Puppy In Breed
Koping Win'Weim BirdsOfAFeather

Select Bitch
Ch Koping Keep Calm N Sparkle On



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Koping Win'Weim BirdsOfAFeather

Reserve Winners Bitch
Greyghost's Fuzzy Blue Chevelle





Group 2 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Brushwood Meant To Be
  Whippet   34
Group 2nd   
GCh Matsutakes This Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   27
Group 3rd   Ch Steinhill's Make A Wish   Ibizan Hound   23
Group 4th   Ch Pikkinokka's Star Kissed   Finnish Spitz   20
BPIG   Ch Era Of An Artistic Renaissance   Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ethos No Ordinary Love
  Whippet   6
Best Veteran In Group   
GCh Matsutakes A Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Procyon's Red Red Wine


Winners Dog: (1-0-0-0)
Procyon's Red Red Wine


Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
BR Lake Park Nemo

Best Of Opposite Sex
Shecaras Incredible Journey

Best Of Winners: (1-2-0-0)
BR Lake Park Nemo


Winners Dog: (1-2-0-0)
BR Lake Park Nemo


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shecaras Incredible Journey

Reserve Winners Bitch
Shecaras Ode To Joy

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Waskasoo Dynomite Phoenix Rising



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Boru's Grace Too

Best Puppy In Breed
Boru's Grace Too



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Boru's Grace Too

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Era Of An Artistic Renaissance

Best Of Opposite Sex
Akadan's Cantrells Kismet

Best Puppy In Breed
Ch Era Of An Artistic Renaissance



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Akadan's Cantrells Kismet

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Christofle Curtain Lights



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Wagswell's Buried Treasure MW

Best Of Opposite Sex
Ch Wagswell's Raise Your Glass MW

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Wagswell's Selfie MW

Best Puppy In Breed
Ch Wagswell's Raise Your Glass MW


Winners Dog: (1-1-1-1)
Wagswell's Squeakquel MW


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Wagswell's Selfie MW

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rosegate@Antir Braav Buffalo Soldier


Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Matsutakes This Moment In Time

Best Of Opposite Sex
GCh Wagswell's Summer In The City

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Wagswell's Focal Point

Best Puppy In Breed
Wagswell's Focal Point


Winners Dog: (1-1-1-1)
Wagswell's Nuclear Reaction


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Wagswell's Focal Point

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Pikkinokka's Star Kissed



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Pikkinokka's Star Kissed

Reserve Winners Bitch
Badgerden's Noah's Bark

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Steinhill's Make A Wish

Best Of Opposite Sex
GCh Amahte's Duma Kukimbia

Select Dog
Ch Amahte's Kilima Njaro



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mistyglen's Highland Bramble



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Preaching Fire And Brimstone

Best Puppy In Breed
Preaching Fire And Brimstone



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Preaching Fire And Brimstone

Reserve Winners Bitch
Ukukhanya's Eternal Flame

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 6 pts (2-1-2-2)
GCh Brushwood Meant To Be

Best Of Opposite Sex
GCh Ethos N Eros Signed By Mateo

Best Of Winners: (2-1-2-2)
Dreamwindz Veuve Clicquot

Best Puppy In Breed
Dreamwindz Veuve Clicquot

Select Dog
Ch Manorcourt Midnight Jasper

Select Bitch
Ch Maxnme's Play Misty For Me


Winners Dog: (2-1-2-2)
Dreamwindz Black Label Brut

Reserve Winners Dog
Guinness, Tn-i


Winners Bitch: (2-1-2-2)
Dreamwindz Veuve Clicquot





Group 3 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Libertesse Scouts Honour
  Great Dane   60
Group 2nd   
Ch Martini's Red Carpet Ready
  Boxer   52
Group 3rd   
Ch Stedfast You Ain't Seen Nothing Yet
  Doberman Pinscher   43
Group 4th   
Ch Nanook's Eternal Fire
  Siberian Husky   32
BPIG   
Ch Stedfast You Ain't Seen Nothing Yet
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Janterra's Locked In
  Doberman Pinscher   10
Best Veteran In Group   
Ch AGMCh Baywood Sask River Mission
  Portuguese Water Dog   0
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
TyOhni's Sanekats Weylyn

Best Puppy In Breed
TyOhni's Sanekats Weylyn


Winners Dog: (1-0-0-0)
TyOhni's Sanekats Weylyn


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 8 pts (2-5-0-2)
GCh Nitroberner's Cloud Nine

Best Of Opposite Sex
NitroBerner's Enjoy The Race

Best Of Winners: (2-5-0-2)
NitroBerner's Enjoy The Race

Best Puppy In Breed
NitroBerner's Enjoy The Race

Select Bitch
Ch Tailspin's Forever In His Heart


Winners Dog: (2-5-0-2)
NitroBerner's Enjoy The Race

Reserve Winners Dog
Bamm-Bamm Von Sasaunna


Winners Bitch: (2-5-0-2)
Kaibab's Justice Shining Bright

Reserve Winners Bitch
Creo's Miss Madrisa

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 8 pts (2-4-1-2)
Ch Martini's Red Carpet Ready

Best Of Opposite Sex
GCh Amity Hall's Beautiful, Dirty, Rich

Best Of Winners: (2-4-1-2)
Tienlung's Secret Treasure

Best Puppy In Breed
Xandrialayne El Famouso Dexter

Select Bitch
GCh Tybrushe's Deja Vu


Winners Dog: (2-4-1-2)
Xandrialayne El Famouso Dexter

Reserve Winners Dog
Martini's Recent Vintage


Winners Bitch: (2-4-1-2)
Tienlung's Secret Treasure

Reserve Winners Bitch
Tienlung's Hidden Treasure

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Arcticice Qimmiq Yuka



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 10 pts (4-5-1-1)
Ch Stedfast You Ain't Seen Nothing Yet

Best Of Opposite Sex
Mojave's Black Gold

Best Of Winners: (4-5-1-1)
Sharinway's She's A Golddigger

Best Puppy In Breed
Ch Stedfast You Ain't Seen Nothing Yet

Select Dog
GCh Cassius de Akido San


Winners Dog: (4-5-1-1)
Mojave's Black Gold

Reserve Winners Dog
Gentry's Dragon Fyre V Scion


Winners Bitch: (4-5-1-1)
Sharinway's She's A Golddigger

Reserve Winners Bitch
Sharinway's Spellbinding Vamp

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
GCh Libertesse Scouts Honour

Best Of Opposite Sex
GCh EBD ValbyDane RockStar Glamour

Best Of Winners: (3-3-1-1)
Olympian's Neet Stars &Stripes

Best Puppy In Breed
Olympian's Neet Stars &Stripes


Winners Dog: (3-3-1-1)
Adonis' Skye's Manchester

Reserve Winners Dog
Jonniedane Blk Withtwo Sugars

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fortress Mischief Managed

Best Puppy In Breed
Fortress Mischief Managed


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fortress Mischief Managed


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Nautica's Ocean Escapade

Best Of Opposite Sex
Nautica's Great Big Sea

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Nautica's Great Big Sea

Best Puppy In Breed
Nautica's Great Big Sea


Winners Dog: (1-1-1-0)
Pipelines Joseph Martinez


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Nautica's Great Big Sea

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh AGMCh Baywood Sask River Mission

Best Of Opposite Sex
Baywood Delightful Armada

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Baywood Delightful Armada

Best Puppy In Breed
Baywood Delightful Armada


Winners Dog: (1-1-1-0)
Baywood Got Some Splainin ToDo


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Baywood Delightful Armada

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
Ch Eternalfire's Made To Order For Nighthawk

Best Of Opposite Sex
GCh Wathaman's Adventurous Affair

Best Puppy In Breed
Craglands Another Vyse

Select Dog
Ch Von Marc's Fearless Dozer's Red Ranger



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Craglands Another Vyse

Reserve Winners Bitch
Wathaman's Bet'n On Flowerpower

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Alnair Shine Amazing Rey White Avalanche

Best Of Opposite Sex
Snowfire's Shake It Up

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Alnair Shine Amazing Rey White Avalanche


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Snowfire's Shake It Up

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Innovations Dutch Destroyer

Best Puppy In Breed
Innovations Dutch Destroyer



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Innovations Dutch Destroyer

Reserve Winners Bitch
Asgardian's The Sky's The Limit

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Nanook's Eternal Fire

Best Of Opposite Sex
Ch Snowydreams Fire Okami

Best Puppy In Breed
Ch Snowydreams Fire Okami



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Nanook's Eternal Fire

Reserve Winners Bitch
Nanook's Northern Brook





Group 4 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st    Brynmill Bets Are In   West Highland White Terrier   44
Group 2nd   
Ch Quarrydene's Wild At Heart
  Cairn Terrier   42
Group 3rd   
GCh Prairie Moon's Mega Man
  American Staffordshire Terrier   34
Group 4th   
Ch Hillside Charlotte Badger
  Staffordshire Bull Terrier   31
BPIG    Brynmill Bets Are In   West Highland White Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dralion's Lead On McDuff   Norwich Terrier   0
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Prairie Moon's Mega Man

Best Of Opposite Sex
Prairie Moon's Final Fantasy

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Schaber's Chargers The Legend Of Troy

Best Puppy In Breed
Schaber's Chargers The Legend Of Troy


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Prairie Moon's Final Fantasy

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Middleshires Page Out Of History At Rikar

Best Puppy In Breed
Middleshires Page Out Of History At Rikar


Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bullydust Charlotte's Web



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 7 pts (1-5-2-0)
Ch Quarrydene's Wild At Heart

Best Of Opposite Sex
Quarrydene's Belle Ringer

Best Of Winners: (1-5-2-0)
Quarrydene's Belle Ringer

Best Puppy In Breed
Beguiling Gnome For The Day

Select Dog
Ch Kian's Jamie O'The Isles


Winners Dog: (1-5-2-0)
Cairnisle Runs With Wolves


Winners Bitch: (1-5-2-0)
Quarrydene's Belle Ringer

Reserve Winners Bitch
Beguiling Gnome For The Day

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Foxjar Moonstruck At Quissex



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Foxjar Moonstruck At Quissex

Reserve Winners Bitch
Auldwychs Best Kept Secrets

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Krisma's Xman First Class

Best Of Opposite Sex
Krisma's First Class And Feelin' Groovy

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Krisma's Xman First Class

Best Puppy In Breed
TG All Eyes On Me


Winners Dog: (2-2-0-0)
Krisma's Xman First Class

Reserve Winners Dog
TG All Eyes On Me


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Krisma's First Class And Feelin' Groovy

Reserve Winners Bitch
Krisma's Eyes On You





Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 6 pts (3-3-1-0)
GCh BlueGKs Feel The Noyz

Best Of Opposite Sex
Sands' CU At Kilshans

Best Of Winners: (3-3-1-0)
Sahuaro Sunset Skippin CJ Pacific Rim

Best Puppy In Breed
Kilshans Iza Watchin U


Winners Dog: (3-3-1-0)
Sahuaro Sunset Skippin CJ Pacific Rim

Reserve Winners Dog
Kilshans Back In Black


Winners Bitch: (3-3-1-0)
Sands' CU At Kilshans

Reserve Winners Bitch
Kilshans Iza Watchin U

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Villam's Twilight Princess

Best Puppy In Breed
Mapherna's Cinder Elly



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Villam's Twilight Princess

Reserve Winners Bitch
Villam's Midnight Madness

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Greatbear Biskits The Ranger

Best Of Opposite Sex
Stalwart's Legacy At Rynara

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Greatbear Biskits The Ranger


Winners Dog: (3-1-0-0)
Greatbear Biskits The Ranger

Reserve Winners Dog
Beinnein's Charles In Charge


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Stalwart's Legacy At Rynara

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Keepsake's Flirt In A Skirt

Select Bitch
Ch Tyrone Grain Of Truth



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh Hillside Charlotte Badger

Best Of Opposite Sex
GCh Distaff Black Bart

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Distaff Dark Star

Best Puppy In Breed
Distaff Bilmora Buster

Select Bitch
GCh Ghostpine's DiamondOfHope


Winners Dog: (1-1-1-2)
Distaff Bilmora Buster


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Distaff Dark Star

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Brynmill Bets Are In

Best Puppy In Breed
Brynmill Bets Are In


Winners Dog: (2-0-0-0)
Brynmill Bets Are In

Reserve Winners Dog
Karamynd Risky Business






Group 5 - Wendy Hamilton-Petkau Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sunterra Sudden Impact
  Pomeranian   49
Group 2nd   
GCh Marron's Seinfeld
  Papillon   41
Group 3rd   
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit
  Havanese   33
Group 4th   
GCh Zen's Shake It Up
  Chinese Crested   27
BPIG   
HBH A Touch Of Gold
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Bopchas Lucky Stryke Oso Negro
  Havanese   5
Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mingchen Thandie's Skye High



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pastel's Lush Life

Best Puppy In Breed
Pastel's Lush Life



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pastel's Lush Life

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Zen's Shake It Up

Best Of Opposite Sex
Dakota Rose Mambo Italiano

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Dakota Rose Mambo Italiano

Best Puppy In Breed
Karakush When Nude Isnt Rude


Winners Dog: (1-2-1-0)
Karakush When Nude Isnt Rude


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Dakota Rose Mambo Italiano

Reserve Winners Bitch
Firecrest N Calindi Lady Luck

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 5 pts (1-5-0-0)
Zontees Dont You Wish You Were Me

Best Of Opposite Sex
Karakorum's Easy Being Green

Best Of Winners: (1-5-0-0)
Zontees Dont You Wish You Were Me

Best Puppy In Breed
Karakorum's Easy Being Green


Winners Dog: (1-5-0-0)
Karakorum's Easy Being Green


Winners Bitch: (1-5-0-0)
Zontees Dont You Wish You Were Me

Reserve Winners Bitch
Karakorum Khaleesi Of Dragons

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Of Opposite Sex
Seda's All In

Best Of Winners: (1-2-3-0)
Los Leyendas Rising From The Flames With Honor

Best Puppy In Breed
HBH A Touch Of Gold

Select Dog
GCh Pearl Eyed Bears Spencer


Winners Bitch: (1-2-3-0)
Seda's All In

Reserve Winners Bitch
HBH A Touch Of Gold

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Avimimus Terra Sara Coccolare

Best Puppy In Breed
Avimimus Terra Sara Coccolare



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Avimimus Terra Sara Coccolare

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 7 pts (0-4-4-0)
GCh Marron's Seinfeld

Best Of Opposite Sex
Prestwick's Sugar 'n Spice

Best Puppy In Breed
Prestwick's Sugar 'n Spice

Select Dog
Ch Animato Annacott Lone Star



Winners Bitch: (0-4-4-0)
Prestwick's Sugar 'n Spice

Reserve Winners Bitch
Raeanne's Dancing In The Dark

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 7 pts (4-3-1-0)
GCh Sunterra Sudden Impact

Best Of Opposite Sex
Pikkinokka's Tiger Eye

Best Of Winners: (4-3-1-0)
Pikkinokka's Tiger Eye

Best Puppy In Breed
Pikkinokka's Dream A Lil Dream


Winners Dog: (4-3-1-0)
Firesprite's Starship Trooper

Reserve Winners Dog
Pikkinokka's Dream A Lil Dream


Winners Bitch: (4-3-1-0)
Pikkinokka's Tiger Eye

Reserve Winners Bitch
Sunvalleypoms Sweetie Pie

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Sonora Bindy Baby At Keja

Best Puppy In Breed
Nadal's One Chance Fancy



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Keja's All That Jazz

Reserve Winners Bitch
Nadal's One Chance Fancy

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Eleki Xoe's Highschool Crush

Best Of Opposite Sex
Xoe's Trick Baby

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Eleki Xoe's Highschool Crush

Best Puppy In Breed
Eleki Xoe's Highschool Crush

Select Dog
Ch Xoe's Wheat King At Eleki

Select Bitch
Ch Pekeapug's Black Force Awakens


Winners Dog: (1-1-1-1)
Eleki Xoe's Highschool Crush


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Xoe's Trick Baby

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Roeders Onyx N Ivory

Best Of Opposite Sex
Ch Maldonfox Roeders Mighty Thor

Best Puppy In Breed
Roeders Onyx N Ivory



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Roeders Onyx N Ivory

Reserve Winners Bitch
Magray Roeders Well Dressed Minx

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 3 pts (3-0-1-0)
GCh VeeVee Royally Big Deal


Winners Dog: (3-0-1-0)
Debrais Stellar Prince

Reserve Winners Dog
CwnAnnwn's Billy The Kid






Group 6 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Milo's Cotton Eyed Joe
  Dalmatian   49
Group 2nd    Tees Me Crystalton Spitfire   Poodle (Standard)   47
Group 3rd   
GCh Sunojo Cracklin Rose Timberfox
  Shiba Inu   37
Group 4th   
Ch StefMa Blue Ain't Your Color
  Shih Tzu   34
BPIG   
Ch StefMa Blue Ain't Your Color
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Timberfox's Minion Mayhem   Shiba Inu   2
Best Veteran In Group   
GChEx Timberfox Call Him Docta Jones
  Shiba Inu   0
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Danmar Buck

Best Of Opposite Sex
Dalnavert's Starling Castle

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Danmar Buck

Best Puppy In Breed
Danmar Buck


Winners Dog: (2-2-0-0)
Danmar Buck

Reserve Winners Dog
Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Dalnavert's Starling Castle

Reserve Winners Bitch
Dalnavert Luvit A Cup Of Tea

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Sito's Drk Tribute To Trillow

Best Of Opposite Sex
Ruby La Peregrina MacKendrick

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Ruby La Peregrina MacKendrick

Best Puppy In Breed
Ruby La Peregrina MacKendrick


Winners Dog: (1-1-1-0)
Mackendrick Star'n'Stripes


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Ruby La Peregrina MacKendrick

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Rugerlane's Simone Is Enjoy's Golden Girl

Best Of Opposite Sex
Bulldacious Savour The Flavour


Winners Dog: (1-0-0-1)
Bulldacious Savour The Flavour


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GCh Nyan Chow's Time Works Wonders

Best Of Opposite Sex
GCh Chowridge Embers Copper Rose

Best Puppy In Breed
Beshia's Ho Ming

Select Dog
GCh Two Ton Teddy


Winners Dog: (1-0-2-1)
Beshia's Ho Ming


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Milo's Cotton Eyed Joe

Best Of Opposite Sex
Estate's Roadpartner Moondance

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Milo's Cotton Eyed Joe

Best Puppy In Breed
Estate's Roadpartner Moondance


Winners Dog: (1-1-0-0)
Milo's Cotton Eyed Joe


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Estate's Roadpartner Moondance

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Paris Moon Fabio

Best Puppy In Breed
Paris Moon Fabio

Select Dog
GCh Flamant Franco Allegretto


Winners Dog: (1-0-1-0)
Paris Moon Fabio


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GCh Beaukees First Full Moon

Best Of Opposite Sex
GCh Klompen's Double Bubble

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Beaukees Kiss Goodbye

Best Puppy In Breed
Chinookees Big Shot Blu

Select Bitch
Ch Designer Canada Post


Winners Dog: (1-3-1-2)
Chinookees Big Shot Blu


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Beaukees Kiss Goodbye

Reserve Winners Bitch
Keewest Sassymis At Aristokees

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Apsolutely Get In The Game



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Rosebell's Power Play

Best Of Opposite Sex
GCh Sonora Keja Diamond In The Mist

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Rosebell's Power Play

Best Puppy In Breed
Rosebell's Power Play


Winners Dog: (2-1-0-1)
Rosebell's Power Play

Reserve Winners Dog
Lezerin Cheap Date Wth Lincoln


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Rosebell's Puck Bunny

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 9 pts (1-4-4-1)
Tees Me Crystalton Spitfire

Best Of Opposite Sex
GCh Crystalton Chikoda Mystery

Best Of Winners: (1-4-4-1)
Tees Me Crystalton Spitfire

Best Puppy In Breed
Crystalton's Canadian Remix

Select Dog
GCh Crystalton Tees Suspended

Select Bitch
GCh Ormar Vultus Regius Venustas


Winners Dog: (1-4-4-1)
Crystalton's Canadian Remix


Winners Bitch: (1-4-4-1)
Tees Me Crystalton Spitfire

Reserve Winners Bitch
Crystalton Chikoda X Factor

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fyrewater's Black Fog



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Sunojo Cracklin Rose Timberfox

Best Of Opposite Sex
Satika N Sunojo Game O Shadows

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Satika N Sunojo Game O Shadows


Winners Dog: (1-1-0-1)
Satika N Sunojo Game O Shadows


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Satika's The Country Girl

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
StefMa Blue Ain't Your Color

Best Puppy In Breed
StefMa Blue Ain't Your Color


Winners Dog: (3-0-0-0)
StefMa Blue Ain't Your Color

Reserve Winners Dog
Darix D'Son Of Mydream


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Adominos To-Jo Bleve N Forever

Best Of Opposite Sex
Oneeto's Tanner To Carry On

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Adominos To-Jo Bleve N Forever

Best Puppy In Breed
Adominos To-Jo Bleve N Forever

Select Bitch
Ch Oneeto's Prairie Golden Renew


Winners Dog: (1-2-0-1)
Oneeto's Tanner To Carry On


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Adominos To-Jo Bleve N Forever

Reserve Winners Bitch
Oneeto's Lunar Eclipse Golden Renew



Group 7 - Judi Elford Top Dog
Points
Group 1st   Ch Syringa Merriment   Shetland Sheepdog   58
Group 2nd   
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
  Bearded Collie   29
Group 3rd   
Ch Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   24
Group 4th   
GCh Tallywood Revelry
  Collie (Rough)   20
BPIG   
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
  Bearded Collie   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sheep's Kin A Good Woman   Australian Shepherd   3
Best Veteran In Group   Ch Tremolo Simply Hpnotiq   Shetland Sheepdog   0
Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Reel Queen Of Sheba At Ksenia

Best Of Opposite Sex
Riverwild's Spellbound

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Reel Queen Of Sheba At Ksenia

Best Puppy In Breed
Reel Queen Of Sheba At Ksenia


Winners Dog: (1-1-0-0)
Riverwild's Spellbound


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Reel Queen Of Sheba At Ksenia

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Kiji Don't Talk Just Kiss

Best Of Opposite Sex
Stone Ridge Casselcreek Dreamology

Best Puppy In Breed
Stone Ridge Casselcreek Dreamology

Select Bitch
Ch Milliron R Take Pride Its A Daisy



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Stone Ridge Casselcreek Dreamology

Reserve Winners Bitch
Adelyn Say My Name

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ame Magnanime Hugues Rebell

Best Of Opposite Sex
Mosquito Creeks Girl Trouble

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ame Magnanime Hugues Rebell

Best Puppy In Breed
Mosquito Creeks Girl Trouble


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ame Magnanime Hugues Rebell


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mosquito Creeks Girl Trouble

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Elevation All Fired Up

Best Of Opposite Sex
Meraki's Magical Breeze

Best Puppy In Breed
Meraki's Magical Breeze



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Meraki's Magical Breeze

Reserve Winners Bitch
The Protector Aries

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven

Best Of Opposite Sex
Eenheidje Van Vlaanderen

Best Puppy In Breed
Eenheidje Van Vlaanderen



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Eenheidje Van Vlaanderen

Reserve Winners Bitch
Afterglow's Wind Of Change

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Tallywood Revelry

Best Puppy In Breed
Blueharvest Hope For Rosepark



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Blueharvest Hope For Rosepark

Reserve Winners Bitch
Tallywood Fascinator

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Orical Outback Adventure

Best Of Opposite Sex
GCh Peikkovuoren Akaslompolo


Winners Dog: (1-0-0-1)
Orical Outback Adventure


Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Snowycreek's Highest Honors

Best Of Opposite Sex
Edale's Rockstar Kbrook

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Snowycreek's Highest Honors

Best Puppy In Breed
Snowycreek's Highest Honors


Winners Dog: (1-1-0-0)
Edale's Rockstar Kbrook


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Snowycreek's Highest Honors

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kyon's Leker Gjemsel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kyon's Leker Gjemsel

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 28 pts (8-10-6-5)
GCh Syringa Merriment

Best Of Opposite Sex
Ch Prairiemist Ksenia Fairtrade

Best Of Winners: (8-10-6-5)
Tresta Conspirito Partage

Best Puppy In Breed
Tresta Conspirito Partage

Select Dog
GCh Strattonhill French Design

Select Bitch
Ch Trevanne's Heavenly Joy


Winners Dog: (8-10-6-5)
Glenmorris One Thing Remains

Reserve Winners Dog
Laureate Who Dunnit


Winners Bitch: (8-10-6-5)
Tresta Conspirito Partage

Reserve Winners Bitch
Shadland Flower Petal

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Zorrazo's Xplorer



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By