BIS MRBIS MBPIS MBBPIS Can. GCh. Am. Ch. Butterblac's BMW
Schipperke
(Click on breed to view standings)

Call Name: Beemer - (Male)
Owner: Wendy Schira & Doug Windsor & Christine Mahn
Breeder: Wendy Schira & Doug Windsor & Christine Mahn
Handler: Wendy Schira & Christine Mahn
Website: http://www.butterblacretrievers.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 23 22 20 18 15
All Breed Ranking: 189 185 174 162 150

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 3 7 4 5   0 0 0 0 0   526
Win Record - 2019
Show Date
Oakville & District Kennel Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Colette Muldoon 0
Saturday Best Of Breed   John Muldoon 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 30 to August 30, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Kristen Francis 7
  Best Of Breed   Peter Machen 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0

Show Date
London Canine Association July 12 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 2nd   Michelle Scott 21
Saturday Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Group 4th   Melvin Beech 13

Show Date
Kawartha Kennel Club July 06 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thomas Alexander 9
  Group 2nd   Patricia Taylor 9
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 4th   Janet Lobb 6
  Group 2nd   Joe Lobb 10
  Best Of Breed   Janet Lobb 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 04 to July 05, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 3rd   Mike Jackman 8
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
Thursday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 3rd   Avery Gaudin 9
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 28 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Birte Scheel 1
  Group 3rd   Birte Scheel 19
Friday Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Best Of Breed   Kresten Scheel 0
  Group 3rd   Brian Taylor 16
  Group 2nd   Kresten Scheel 19

Show Date
Monarch Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Biddle 0
Saturday Best Of Breed   Diane Fast 0
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Group 2nd   Diane Fast 26
  Group 4th   Heather Langfeld 18

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   David Strachan 0
Sunday Best Of Breed   Michael Canalizo 0
Saturday Best Of Breed   Jeffery Bazell 0
Friday Best Of Breed   George Kostopoulos 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   George Kostopoulos 43

Show Date
Forest City Kennel Club May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   David Kelland 0
  Best Of Breed   Andrea Robins 0
  Group 1st   David Kelland 23
  Group 1st   Andrea Robins 22

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Lee Anne Bateman 24
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 0
Friday Best In Show   Judith Shurb 224 *
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Group 1st   Judith Shurb 37

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 1 1 1 1
Group Ranking: 8 8 7 7
All Breed Ranking: 97 94 89 88 76

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 3 11 6 8 5   0 0 0 0 0   1008
Win Record - 2018
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 08 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Andrea Robins 0
  Group 2nd   Andrea Robins 12
Saturday Best Of Breed   Ole Nielsen 0
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Group 3rd   Raymond Lariviere 19

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 03 to November 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 3 (0-2-1-1)
  Best Of Breed   Stephen Dainard 4 (1-2-1-1)
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 4 (1-2-1-1)
  Best Of Breed   Jack Ireland 3 (0-2-1-1)

Show Date
Nipissing Kennel Club October 06 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Rita Walker 16
  Best Of Breed   Rita Walker 0
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Best Of Breed   Len Harfield 0
Saturday Group 1st   Bruce Owen 21
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Best Of Breed   Mark Johnston 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita McCarry-Beatie 0
Saturday Best Of Breed   Colm Beatie 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 31 to August 31, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Philip Wendling 76 *
  Group 2nd   Ed Wild 8
  Best Of Breed   Philip Wendling 0
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 1st   Philip Wendling 9

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Judith Shurb 211
  Best Owner Handled In Show   Judith Shurb N/A
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Group 1st   Judith Shurb 17

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 01 to August 03, 2018
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 3rd   Judith Byrne 13
  Best Of Breed   William Byrne 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Judith Byrne 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   William Byrne 13

Show Date
Kawartha Kennel Club July 07 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Brown 0
  Group 3rd   Allan Brown 11
Saturday Reserve Best In Show   Richard Lopaschuk 144 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Best Of Breed   Wendy Anderson 0
  Group 1st   Richard Lopaschuk 22
  Group 1st   Wendy Anderson 23

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 05 to July 06, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   David Swartwood 0
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 1st   David Swartwood 22
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 19
Thursday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Group 3rd   Thomas Nesbitt 10 (0-0-1-0)
  Group 2nd   Raymond Lariviere 15

Show Date
Monarch Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ole Nielsen 0
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Group 3rd   Ole Nielsen 6
  Group 1st   Rita Walker 10
Saturday Group 4th   Sandra Lex 5
  Group 2nd   Robert Ennis 14
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Best Of Breed   Robert Ennis 0
Friday Group 3rd   Jack Ireland 10
  Best Of Breed   Jack Ireland 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Biddle 0
Saturday Best Of Breed   Elizabeth Hindley 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 11 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Kenneth Chuah 1
  Group 1st   Kenneth Chuah 20

Show Date
Seaway Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Group 2nd   Phyllis Pancel 24
Saturday Reserve Best In Show   Judy McVeigh 164
  Best Bred By In Show   Judy McVeigh N/A
  Group 1st   Judy McVeigh 35
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Best BBE In Group   Judy McVeigh N/A
Friday Group 4th   Kristen Francis 21
  Group 1st   Bruce Owen 31
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Best Of Breed   Bruce Owen 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 3rd   Mel Saranchuk 15
Saturday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Group 4th   Lynda Saranchuk 17
Friday Best Of Breed   Letitia Bett 3
  Group 4th   Letitia Bett 14

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Margaret Jones 0
Saturday Best Of Breed   Dana Cline 0
Friday Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Group 4th   Brian Taylor 10

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 15 14 13 13 16
All Breed Ranking: 133 127 123 118 138

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 7 16 17 10   0 0 0 0 0   707
Win Record - 2017
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 04 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Best Of Breed   David Swartwood 0
  Group 3rd   Ainslie Mills 18
  Group 2nd   David Swartwood 17

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Kathrine Grant 8
  Group 3rd   Ron Mahon 8
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Sunday Group 4th   Thora Brown 4
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0
Saturday Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Robert Rowbotham 21
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Saturday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
Friday Group 3rd   Richard Paquette 16
  Group 3rd   Larry Kereluke 16
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   James Reynolds 10
  Best Of Breed   James Reynolds 0
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Group 4th   Virginia Lyne 12
  Group 3rd   William Gunn 17
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Best Of Breed   William Gunn 0
Friday Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Group 3rd   Ray Smith 18
  Group 3rd   Michel Bouchard 19
  Best Of Breed   Ray Smith 0

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 1st   Jocelyne Gagne 16

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club September 01 to September 01, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 4th   Kristen Francis 13

Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 24, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   William Byrne 0
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Group 2nd   William Byrne 13
  Group 2nd   Judith Byrne 13
Wednesday Best Of Breed   Kerrie Reeder 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 2nd   Robert Whitney 13

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Andrew Brown 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Erodotus Neofytou 0
  Group 4th LTD Breed Show Erodotus Neofytou 21
  Group 4th   Andrew Brown 24
Saturday Best Of Breed   Peter Machen 0
  Group 2nd   Peter Machen 23

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Bruce Owen 10
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Group 3rd   Heather Langfeld 8
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Wednesday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
Tuesday Group 2nd   Rita Walker 20
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Of Breed   Mary White 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 3rd   Michael Lanctot 8
Thursday Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Group 3rd   Patricia Lanctot 9
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Wednesday Group 4th   Fred Dewsbury 8
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Group 1st   Sylvia Barkey 16
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0

Show Date
London Canine Association July 15 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Cheryl Paterson 16
  Group 3rd   Ole Nielsen 13
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
Saturday Best Of Breed   Joan Beech 0
  Group 1st   Melvin Beech 18
  Group 2nd   Joan Beech 17
  Best Of Breed   Melvin Beech 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Bill Walkey 10
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 17
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0

Show Date
Monarch Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 2nd   Stephen Dainard 12
Saturday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Best Of Breed   Philip Wendling 0
  Group 1st   Philip Wendling 15
  Group 2nd   Bruce Owen 11

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Group 2nd   Bruce Owen 7
  Group 3rd   Martin Doherty 6
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
Sunday Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 2nd   Ron Mahon 7
Saturday Group 4th   Stephen Dainard 6
  Group 3rd   Jacqueline Rusby 5
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ann Long-Doyle 22
  Best Of Breed   Ann Long-Doyle 0
Saturday Best Of Breed   John Walsh 0
Friday Group 2nd   Peter Laventhall-Wolfish 18
  Best Of Breed   Patrick Mudge 0
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0

Show Date
Champlain Dog Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 2nd   Doug Gaudin 7
  Group 3rd   Avery Gaudin 8

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Group 3rd   Valerie Gervais 24
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 0
  Group 4th   Thora Brown 19
Friday Best Of Breed   Corinne Walker 0
  Best Of Breed   Mavis McClintock 0
  Group 1st   Denise Cornelssen 22

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Virginia Lyne 28
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Friday Best Of Breed   Donna Conod 0

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 5 5 8 14 14
Group Ranking: 181 180 217 386 357
All Breed Ranking: 1557 1540 1826 3097 2872

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 3   0 0 0 0 0   45
Win Record - 2016
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Guy Jeavons N/A
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Saturday Best Puppy In Breed   Per Kristian Andersen N/A
  Best Of Breed   Per Kristian Andersen 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Bruce Owen N/A
  Best Puppy In Breed   Bruce Owen N/A
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
  BPIG   Bruce Owen N/A
  Group 4th   Bruce Owen 12

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 05 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   James Frederiksen 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Puppy In Breed   James Frederiksen N/A
  Best Puppy In Breed   Barbara Heal N/A

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Richard Paquette N/A
  Group 4th   Richard Paquette 12
  Best Of Breed   Richard Paquette 2
Friday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  BPIG   Shawn Nichols N/A
  Group 4th   Shawn Nichols 11

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Winners   Terill Udenberg (Dr) (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 1 (1-1-0-0)
  BPIG   Avery Gaudin N/A
  Winners Dog   Avery Gaudin (1-1-0-0)
  Group 2nd   Avery Gaudin 7
  Best Puppy In Breed   Avery Gaudin N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Terill Udenberg (Dr) N/A
  Best Of Winners   Avery Gaudin (1-1-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Avery Gaudin N/A
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Terill Udenberg (Dr) (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Terill Udenberg (Dr) N/A
Wednesday Best Of Winners   Doug Gaudin (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Doug Gaudin 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Olga Gagne (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Olga Gagne N/A
  Best Of Opposite Sex   Olga Gagne N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Doug Gaudin N/A
  Winners Dog   Doug Gaudin (1-1-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Olga Gagne N/A
  Best Puppy In Breed   Doug Gaudin N/A
Tuesday 1st Junior Puppy Dog Class   Morley Thornton N/A
  Best Of Breed   Morley Thornton 1 (1-1-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Peter Machen N/A
  Winners Dog   Peter Machen (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Peter Machen N/A
  Best Of Opposite Sex   Peter Machen N/A
  Winners Dog   Morley Thornton (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Morley Thornton N/A
  Best Of Winners   Morley Thornton (1-1-0-0)

Show Date
London Canine Association July 09 to July 10, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Show   Michael Hill N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Geraldine Taylor N/A
  Best Baby Puppy In Group   Geraldine Taylor N/A

Show Date
Hamilton Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Show   Lynda Saranchuk N/A
  Best Baby Puppy In Group   Lynda Saranchuk N/A
  Best Baby Puppy In Group   Mel Saranchuk N/A

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Show   Philip Wendling N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Philip Wendling N/A
  Best Baby Puppy In Group   Philip Wendling N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By