Woodstock & District Canine Association
Friday, February 23, 2018



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Can/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
"Tupak"
Owner: Leo Jaime Rabinovitz and Bruno Ocampo
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Brian Taylor
Setter (Gordon)  
Ch Bran Linn Amulet
Points: 204 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Brian Taylor
Chow Chow   Mi-Pao's Cream Star
Points: 152
Best Puppy In Show
Judge: Brian Taylor
Chow Chow   Mi-Pao's Cream Star
Best Baby Puppy In Show
Judge: Brian Taylor
Soft-Coated Wheaten Terrier   Silkcroft Keepsake In Focus








Group 1 - Brian Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   51
Group 2nd   
GChEx Brackenmoor Somethingroyal
  Pointer   49
Group 3rd   
GCh Whisperfield Shades Of Autumn
  Pointer (German Short-Haired)   48
Group 4th   
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse
  Spaniel (Brittany)   46
BPIG   
Catraz Cast A Spell On Maktawae
  Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Jaad Kiss And Tell   Retriever (Golden)   0
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Barbetdeau Mugsy Barbetfrankia

Best Of Opposite Sex
Northrock's Fly Me To The Moon

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Northrock's Goodness Gracious

Best Puppy In Breed
Northrock's Goodness Gracious


Winners Dog: (2-1-0-1)
Northrock's Fly Me To The Moon

Reserve Winners Dog
Northrock's Good Vibrations

Senior Puppy Dog Class
1st Northrock's Good Vibrations

12-18 Month Dog Class
1st Northrock's Fly Me To The Moon


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Northrock's Goodness Gracious

Senior Puppy Bitch Class
1st Northrock's Goodness Gracious


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Whisperfield Shades Of Autumn

Best Of Opposite Sex
GCh De Lombardie Legend Of The Fall




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fishercreeks Super Trooper

Best Of Opposite Sex
Blacfriar Speaker Of The House

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fishercreeks Super Trooper


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fishercreeks Super Trooper

Open Dog Class
1st Fishercreeks Super Trooper


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Blacfriar Speaker Of The House

Open Bitch Class
1st Blacfriar Speaker Of The House


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 12 pts (2-5-4-2)
Ch Goldfeather's Shakespearean Limited Edition

Best Of Opposite Sex
Zenevieva Irish Eyes Are Smiling

Best Of Winners: (2-5-4-2)
Zenevieva Irish Eyes Are Smiling

Best Puppy In Breed
Sarabay Ridgepond What Goes Around


Winners Dog: (2-5-4-2)
Goldenangels Northern Ace

Reserve Winners Dog
Conquerer's Let's Get Lost

Senior Puppy Dog Class
1st Goldenangels Northern Ace

Open Dog Class
1st Conquerer's Let's Get Lost

3-6 Month Dog Class
1st Jaad Kiss And Tell
2nd Rush's Hey Sailor


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 5 pts (1-5-0-0)
Catraz Cast A Spell On Maktawae

Best Of Opposite Sex
Morgan's Captain Morgan At Easthill

Best Of Winners: (1-5-0-0)
Catraz Cast A Spell On Maktawae

Best Puppy In Breed
Catraz Cast A Spell On Maktawae


Winners Bitch: (1-5-0-0)
Catraz Cast A Spell On Maktawae

Reserve Winners Bitch
Mooselake Movin On Up

Junior Puppy Bitch Class
1st Catraz Cast A Spell On Maktawae
2nd Mooselake Movin On Up

Senior Puppy Bitch Class
1st East Hill Wild Violet

12-18 Month Bitch Class
1st Honadore Bluemittn Just Keep Swimmin

Open Bitch Class
1st Windup Barberry Here Comes The Sun


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Katyra Because Avatar Said So

Best Puppy In Breed
Katyra's Whatchamacallit



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Katyra's Whatchamacallit

Senior Puppy Bitch Class
1st Qute Roaneden Of Great Pleasure

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Katyra's Whatchamacallit

3-6 Month Bitch Class
1st Katyra All Aboard


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Linwood Foreign Exchange

Best Puppy In Breed
Ch Linwood Foreign Exchange




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Bran Linn Amulet



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Valley View Elf In The Galaxy

12-18 Month Bitch Class
1st Valley View Elf In The Galaxy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Cornadore Avon To Annagh



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Crossfire Bright Hope

Reserve Winners Bitch
Clancuddy Eilis Of Annagh

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Crossfire Bright Hope

Open Bitch Class
1st Clancuddy Eilis Of Annagh

3-6 Month Bitch Class
1st Aislingcudo Is Laoi Caniscaeli


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 3 pts (3-0-1-0)
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge

Best Puppy In Breed
Wynridges's Amari



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Ch Carnaby Night Shades

Best Of Opposite Sex
Nonnies Aim High

Best Puppy In Breed
Nonnies Aim High


Winners Dog: (1-0-0-2)
Nonnies Aim High

Junior Puppy Dog Class
1st Nonnies Aim High



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh DerbyNOxford's Lady of Sonnets

Best Of Opposite Sex
GCh Bryden's Magic Mike




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Furedi Vadasz Betyar


Winners Dog: (1-0-0-0)
Furedi Vadasz Betyar

Open Dog Class
1st Furedi Vadasz Betyar



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Oakpoint's Ultimate Showdown

Best Of Opposite Sex
Sandyridge's Belle Of The Ball

Best Puppy In Breed
Sandyridge's Belle Of The Ball



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   25
Group 2nd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   18
Group 3rd   
Signet Just B'Coz Risky Business
  Basenji   17
Group 4th   GCh Ionesco du Grand Fresnoy   Borzoi   16
BPIG    Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy   Borzoi   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lagertha At Curiann   Irish Wolfhound   0
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Coastwind Jada

Best Puppy In Breed
Coastwind Jada



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Coastwind Jada

Junior Puppy Bitch Class
1st Coastwind Jada


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Signet Just B'Coz Risky Business



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fuimus's Rising Son

Best Puppy In Breed
Fuimus's Rising Son


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fuimus's Rising Son

Senior Puppy Dog Class
1st Fuimus's Rising Son



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy

Best Puppy In Breed
Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Katydox The Glory Of John Henry Westwinds ML

Best Puppy In Breed
Katydox The Glory Of John Henry Westwinds ML



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
Ch Trakehndachs Ms Wild Ride

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Grandgables Lil Ms Astounding

Best Puppy In Breed
Grandgables Lil Ms Astounding


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Grandgables Lil Ms Astounding

Reserve Winners Bitch
Trakehndachs Ms Ingenue

Junior Puppy Bitch Class
1st Trakehndachs Ms Ingenue

Senior Puppy Bitch Class
1st Grandgables Lil Ms Astounding

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Trakehndachs Indian Sunrise-Xo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Trabeiz Hundeleben Hot-Rod MW

Best Of Opposite Sex
Prelude N Bryden's Holly MW

Best Puppy In Breed
Prelude N Bryden's PB N J MW



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Prelude N Bryden's Holly MW

Reserve Winners Bitch
Prelude N Bryden's PB N J MW

Junior Puppy Bitch Class
1st Prelude N Bryden's PB N J MW

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prelude N Bryden's Holly MW


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pax Mundi Bona Dea

Best Puppy In Breed
Pax Mundi Bona Dea



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pax Mundi Bona Dea

Senior Puppy Bitch Class
1st Pax Mundi Bona Dea


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Kinvarna At Curiann

Best Of Opposite Sex
Castlekeep's Balor Of Annagh's

Best Puppy In Breed
Castlekeep's Balor Of Annagh's


Winners Dog: (1-0-0-1)
Castlekeep's Balor Of Annagh's

Senior Puppy Dog Class
1st Castlekeep's Balor Of Annagh's


3-6 Month Bitch Class
1st Lagertha At Curiann


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Ace (FIN)

Best Of Opposite Sex
Yaana

Best Puppy In Breed
Ch Ace (FIN)



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Yaana

Open Bitch Class
1st Yaana


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Conestoga Bailey Irish Creme C Major



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GCh Kalina Ableaim Tailwind's Run For The Roses

Best Puppy In Breed
GCh Shetara's She Smiled Sweetly

Select Bitch
Ch McCartney's Image




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   30
Group 2nd   
Ch Gale Of Heavenkingdom
  Alaskan Malamute   29
Group 3rd   
GCh Seabury's Final Voyage
  Portuguese Water Dog   28
Group 4th   Ch Kristari's On The Sly   Siberian Husky   22
BPIG   
Ch Sendache's Predicting Trouble At Alpenbliss
  Bernese Mountain Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sennen Just Try Again   Bernese Mountain Dog   0
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gale Of Heavenkingdom




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
Ch Sendache's Predicting Trouble At Alpenbliss

Best Of Opposite Sex
GCh Alpenbliss' Making Moonshine

Best Puppy In Breed
Ch Sendache's Predicting Trouble At Alpenbliss


Winners Dog: (2-0-1-1)
Alderboden I'm The Best There Is

Reserve Winners Dog
Nobleheart's Sovereign Prince

Senior Puppy Dog Class
1st Alderboden I'm The Best There Is

Open Dog Class
1st Nobleheart's Sovereign Prince

3-6 Month Dog Class
1st Sennen Just Try Again



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Jokar N K-Krew's The Dream Lives On At Anscha

Select Bitch
Ch Fyrecreek's Just Like Fire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Liberator's Unfinished Business

Best Of Opposite Sex
Ch Legendale Reign Of Goldgrove

Best Puppy In Breed
Ch Liberator's Unfinished Business


Winners Dog: (1-0-1-1)
Liberator's Outrigger

Open Dog Class
1st Liberator's Outrigger



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh La Stonehenge Fly By Knight

Best Puppy In Breed
GCh Ashella's Fireswept @ Danetastix

Select Dog
GCh Ashella's Fireswept @ Danetastix




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Woolmarsh Xpert Advice

Best Of Opposite Sex
Woolmarsh Xeters Sebastian

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Woolmarsh Xpert Advice

Best Puppy In Breed
Woolmarsh Xpert Advice


Winners Dog: (1-1-0-0)
Woolmarsh Xeters Sebastian

Junior Puppy Dog Class
1st Woolmarsh Xeters Sebastian


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Woolmarsh Xpert Advice

Junior Puppy Bitch Class
1st Woolmarsh Xpert Advice


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 5 pts (0-5-1-0)
GCh Seabury's Final Voyage

Best Of Opposite Sex
Drewsar Picture This Do Mar

Best Puppy In Breed
Lunanova Let The Storm Rage On



Winners Bitch: (0-5-1-0)
Drewsar Picture This Do Mar

Reserve Winners Bitch
Lunanova Let The Storm Rage On

Senior Puppy Bitch Class
1st Lunanova Let The Storm Rage On
2nd Skipnstones Splash Of Moonshine

12-18 Month Bitch Class
1st Lunanova's Legend Of Zelda

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Skipnstones The Sky's The Limit

Open Bitch Class
1st Drewsar Picture This Do Mar

3-6 Month Bitch Class
1st Lunanova's Flower Of The Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Bang's Bonanza Flyin' High Ty



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Pakoanani Magnolia Kapua



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Pakoanani Magnolia Kapua

Reserve Winners Bitch
Nerthus Christmas Wish

12-18 Month Bitch Class
1st Pakoanani Magnolia Kapua
2nd Nerthus Christmas Wish

Open Bitch Class
1st Pakoanani Halo Cortana


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bluechip Tempest



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bluechip Tempest

Open Bitch Class
1st Bluechip Tempest


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Kristari's On The Sly

Best Of Opposite Sex
Unicornhill Harlequin Romance

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Jalerran's Dark Spectral Dog

Best Puppy In Breed
Jalerran's Dark Spectral Dog


Winners Dog: (2-1-1-0)
Jalerran's Dark Spectral Dog

Reserve Winners Dog
Tundrafoot's Just Bychance

Junior Puppy Dog Class
1st Tundrafoot's Just Bychance

Senior Puppy Dog Class
1st Jalerran's Dark Spectral Dog


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Unicornhill Harlequin Romance

12-18 Month Bitch Class
1st Unicornhill Harlequin Romance


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Brian Taylor Top Dog
Points
Group 1st   Ch Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   16
Group 2nd   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   13
Group 3rd   
GCh Essexshire Sir Jack Of Essex
  Bull Terrier (Miniature)   12
Group 4th    Sanherpinc Stay Away From Me Gamin   Welsh Terrier   11
BPIG   Ch Zlatapraha Wonder   Cesky Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Silkcroft Keepsake In Focus   Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Essexshire Sir Jack Of Essex




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Skerryvore Isla Touch Of Magic




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder

Best Puppy In Breed
Ch Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Glahms Golden Aelwen




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Foxheart's I'm To Blame


Winners Dog: (1-0-0-0)
Foxheart's I'm To Blame

Open Dog Class
1st Foxheart's I'm To Blame



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Glenroslin's Port Ellen

Best Puppy In Breed
Glenroslin's Port Ellen


Bred By Exhibitor Dog Class
2nd Tarabelle Of Jock Stuart


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Glenroslin's Port Ellen

Senior Puppy Bitch Class
1st Glenroslin's Port Ellen

3-6 Month Bitch Class
1st Tarabelle Black Pearl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Haldane Lightning's Hand

Best Of Opposite Sex
Holweit's Clean Sweep

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Holweit's Clean Sweep

Best Puppy In Breed
Holweit's Clean Sweep


Winners Dog: (1-2-1-0)
Keepsake's Outwitoutplayoutlast

Junior Puppy Dog Class
1st Keepsake's Outwitoutplayoutlast


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Holweit's Clean Sweep

Reserve Winners Bitch
Doghill's Stellar Little One

Junior Puppy Bitch Class
1st Holweit's Clean Sweep

Canadian Bred Bitch Class
1st Doghill's Stellar Little One

3-6 Month Bitch Class
1st Silkcroft Keepsake In Focus


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Lackyle Bairille Dubailt

Best Of Opposite Sex
GChEx Absolute Ly Here For Your Entertainment

Best Puppy In Breed
Devils And Fairies Tiger' Son By BS


Winners Dog: (1-0-1-1)
Devils And Fairies Tiger' Son By BS

Junior Puppy Dog Class
1st Devils And Fairies Tiger' Son By BS



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sanherpinc Stay Away From Me Gamin



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Forestfield Shotgun Rider




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Brian Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Dreamville Jersey Boy
  Pekingese   24
Group 2nd   Ch Bloomsbury Big Bang   Chihuahua (Short Coat)   19
Group 3rd   
Ch SassyTails I Go Commando
  Chinese Crested   18
Group 4th   
GCh Xoe-Eleki's Emerald City
  Pug   16
BPIG   
Ch SassyTails I Go Commando
  Chinese Crested   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Shadowalkers You Had Me At Hello
  Chihuahua (Long Coat)   0
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Burbrook What Dreams May Come

Best Of Opposite Sex
Midsummer Life Is A Highway

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Carolus The Viceroy

Best Puppy In Breed
Carolus The Viceroy


Winners Dog: (1-2-1-0)
Carolus The Viceroy

Senior Puppy Dog Class
1st Carolus The Viceroy


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Midsummer Life Is A Highway

Reserve Winners Bitch
Midsummer Born To Be Wild

Canadian Bred Bitch Class
1st Midsummer Life Is A Highway

Open Bitch Class
1st Midsummer Born To Be Wild


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cogie's Burning Hector

Best Puppy In Breed
Cogie's Burning Hector


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cogie's Burning Hector

Senior Puppy Dog Class
1st Cogie's Burning Hector


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bloomsbury Big Bang




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh SassyTails I Go Commando

Best Of Opposite Sex
Denali's Slippery When Wet

Best Puppy In Breed
GCh SassyTails I Go Commando



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Denali's Slippery When Wet

Junior Puppy Bitch Class
1st Denali's Slippery When Wet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ashstone's Skyrocket

Best Of Opposite Sex
Domlina's King Of Spades

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Ashstone's Skyrocket

Best Puppy In Breed
Domlina's King Of Spades

Select Bitch
Ch Havadahl Stella


Winners Dog: (1-2-0-1)
Domlina's King Of Spades

Senior Puppy Dog Class
1st Domlina's King Of Spades

3-6 Month Dog Class
1st Pocopayasos' Heavy Duty Bugi


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Ashstone's Skyrocket

Reserve Winners Bitch
Havadahl Magnolia

Senior Puppy Bitch Class
1st Ashstone's Skyrocket

Open Bitch Class
1st Havadahl Magnolia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Pinkribbon's Bubbling Over



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Bluechip Midnight Treasure

Reserve Winners Bitch
Pinkribbon Bluechip 1 Morekiss

Canadian Bred Bitch Class
1st Pinkribbon Bluechip 1 Morekiss

Open Bitch Class
1st Bluechip Midnight Treasure


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Dreamville Jersey Boy

Best Of Opposite Sex
Diaquiris Jessica Jones

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Diaquiris Indiana Jones

Best Puppy In Breed
GCh Michaelmas Yue Yue Fen


Winners Dog: (1-2-2-0)
Diaquiris Indiana Jones

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Diaquiris Indiana Jones


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Diaquiris Jessica Jones

Reserve Winners Bitch
Diaquiris Ain't Misbehavin

Junior Puppy Bitch Class
1st Diaquiris Jessica Jones
2nd Diaquiris Ain't Misbehavin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Xoe-Eleki's Emerald City

Best Of Opposite Sex
Jimary's Emmy Lou

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Jimary Belaire Little Big Man

Best Puppy In Breed
Ch Jimary's Ka Ching


Winners Dog: (1-1-2-0)
Jimary Belaire Little Big Man

Senior Puppy Dog Class
1st Jimary Belaire Little Big Man


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Jimary's Emmy Lou

Junior Puppy Bitch Class
1st Jimary's Emmy Lou


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Littlestar's Sweet Perfection 2E



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Littlestar's Sweet Perfection 2E

12-18 Month Bitch Class
1st Littlestar's Sweet Perfection 2E


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Brian Taylor Top Dog
Points
Group 1st    Mi-Pao's Cream Star   Chow Chow   22
Group 2nd   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   19
Group 3rd   
Ch Owenbriar Keesbrook Black Ice
  Keeshond   12
Group 4th   
Ch Butterblac's BMW
  Schipperke   10
BPIG    Mi-Pao's Cream Star   Chow Chow   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Satika's Coco Chanel
  Shiba Inu   0
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nuuktok's Dene Qilaut

Best Puppy In Breed
Nuuktok's Dene Qilaut


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nuuktok's Dene Qilaut

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Nuuktok's Dene Qilaut



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bulldacious Nonnies Boomdigity



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bulldacious Nonnies Boomdigity

Reserve Winners Bitch
Starspirit Sparkling Diamond

12-18 Month Bitch Class
1st Starspirit Sparkling Diamond

Open Bitch Class
1st Bulldacious Nonnies Boomdigity


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tzowen Queen Of Hearts




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Mi-Pao's Cream Star

Best Of Opposite Sex
GCh Commitment's Holy Diver

Best Puppy In Breed
Mi-Pao's Cream Star



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Mi-Pao's Cream Star

Reserve Winners Bitch
Pyatyi Element Evrika

Junior Puppy Bitch Class
1st Mi-Pao's Cream Star

12-18 Month Bitch Class
1st Pyatyi Element Evrika


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pepperlane Reflections Of Snowood

Best Puppy In Breed
Pepperlane Reflections Of Snowood


3-6 Month Dog Class
1st Rockstar's Haphazard


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pepperlane Reflections Of Snowood

Junior Puppy Bitch Class
1st Pepperlane Reflections Of Snowood

3-6 Month Bitch Class
1st Cranbrooke's Cinnamon Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Eltorro Fxmoor P'Cherie Brioche

Best Puppy In Breed
Eltorro Fxmoor P'Cherie Brioche


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Eltorro Fxmoor P'Cherie Brioche

Junior Puppy Bitch Class
1st Eltorro Fxmoor P'Cherie Brioche

3-6 Month Bitch Class
1st Foxmoor Petite Cherie Bien Agence


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bellefleet Put Her In Drive

Best Puppy In Breed
Bellefleet Put Her In Drive



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bellefleet Put Her In Drive

Reserve Winners Bitch
Bellefleet's Electric Drive

Junior Puppy Bitch Class
1st Bellefleet's Electric Drive

Open Bitch Class
1st Bellefleet Put Her In Drive


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
GCh Litilann Harten Stack The Deck

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Signet White Dove Blackpearl

Best Puppy In Breed
Signet White Dove Blackpearl


Winners Dog: (1-4-1-1)
Vetset A Sky Full Of Stars

Junior Puppy Dog Class
1st Vetset A Sky Full Of Stars


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Signet White Dove Blackpearl

Reserve Winners Bitch
Urban Art Frida

Senior Puppy Bitch Class
1st Signet White Dove Blackpearl
2nd Urban Art Frida
3rd Lorin's Pursuit Of Excellence

Canadian Bred Bitch Class
1st Lorin's Stargazer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Butterblac's BMW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Delen Solar Hinata Kioko

Best Puppy In Breed
Delen Solar Hinata Kioko



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Delen Solar Hinata Kioko

Senior Puppy Bitch Class
1st Delen Solar Hinata Kioko

3-6 Month Bitch Class
1st Satika's Coco Chanel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brian Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Queenly Kazkovyy Lev

Best Puppy In Breed
Queenly Kazkovyy Lev



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Queenly Kazkovyy Lev

Senior Puppy Bitch Class
1st Queenly Kazkovyy Lev


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Irene Latchford Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks
  Collie (Rough)   30
Group 2nd   
Ch Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   28
Group 3rd   
Ch Mia Bella de l'Avocat de la Tour
  Berger Picard   23
Group 4th    Canrosea I'm Gonna Run To You   Shetland Sheepdog   22
BPIG    Laureate Opus One   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Windsong Topaz Chorus Line   Collie (Rough)   0
Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Byeyo's Miss Lulu Blue

Best Of Opposite Sex
Byeyo's In The Sin Bin

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Byeyo's In The Sin Bin

Best Puppy In Breed
Byeyo's In The Sin Bin


Winners Dog: (1-1-0-1)
Byeyo's In The Sin Bin

Senior Puppy Dog Class
1st Byeyo's In The Sin Bin


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Byeyo's Gonna Get Me Sum

12-18 Month Bitch Class
1st Byeyo's Gonna Get Me Sum


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 7 pts (4-2-2-0)
GCh Ninebark's Boldly Go

Best Of Opposite Sex
ThundeRun Rockette Spirit

Best Of Winners: (4-2-2-0)
ThundeRun Rockette Spirit

Best Puppy In Breed
ThundeRun Rockette Spirit

Select Dog
Ch Beach Bum's Ride The Waves


Winners Dog: (4-2-2-0)
Aleshanee Tobey's Comet

Reserve Winners Dog
Coralane You Had Me At Tig

Senior Puppy Dog Class
1st Coralane's A Little Bit Country

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Coralane You Had Me At Tig

Open Dog Class
1st Aleshanee Tobey's Comet
2nd Arrogant Tainted Love


Winners Bitch: (4-2-2-0)
ThundeRun Rockette Spirit

Reserve Winners Bitch
Coralane's Hop Skip N A Jump

Senior Puppy Bitch Class
1st Coralane's Hop Skip N A Jump

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st ThundeRun Rockette Spirit


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mia Bella de l'Avocat de la Tour




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks

Select Dog
Ch Windsong Topaz Walk The Line



3-6 Month Bitch Class
1st Windsong Topaz Chorus Line


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 4 pts (1-0-3-1)
Ch Cherpa's High Dollar Client

Best Of Opposite Sex
Ch Eko-Lan's Lexus

Select Dog
GCh BergerAlemnd's Winning Colour



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 8 pts (3-4-2-0)
Canrosea I'm Gonna Run To You

Best Of Opposite Sex
Laureate Opus One

Best Of Winners: (3-4-2-0)
Canrosea I'm Gonna Run To You

Best Puppy In Breed
Laureate Opus One

Select Dog
Ch Cherrycreeks Worth Melting For


Winners Dog: (3-4-2-0)
Laureate Opus One

Reserve Winners Dog
Fabina's Bold Weekend Lover

Senior Puppy Dog Class
1st Laureate Opus One
2nd Cermel Quantum Leap

Canadian Bred Dog Class
1st Fabina's Bold Weekend Lover


Winners Bitch: (3-4-2-0)
Canrosea I'm Gonna Run To You

Reserve Winners Bitch
Caprock Better Look Now She's Jmell

Junior Puppy Bitch Class
1st Stonehaven Evocative

Senior Puppy Bitch Class
1st Melodaly Opale

Open Bitch Class
1st Canrosea I'm Gonna Run To You
2nd Caprock Better Look Now She's Jmell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Yasashiikuma Dare T'B Different

Best Of Opposite Sex
Yasashiikuma Mine's A Guinness

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Yasashiikuma Dare T'B Different

Best Puppy In Breed
Heulwen Yasashiikuma Grand Illusion


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Yasashiikuma Dare T'B Different

Reserve Winners Bitch
Heulwen Yasashiikuma Grand Illusion

Junior Puppy Bitch Class
1st Heulwen Yasashiikuma Grand Illusion

Open Bitch Class
1st Yasashiikuma Dare T'B Different


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By