Monarch Kennel Club
Saturday, June 16, 2018 - Show # 2



Related Results

Conformation

Friday, June 15 (Show # 1)
Saturday, June 16 (Show # 2)
Saturday, June 16 (Show # 3)
Sunday, June 17 (Show #4)
Sunday, June 17 (Show # 5)



Results courtesy of:


-- Shelley Ford --
Ch Hellwigg's Airbender CGN
Owner/Handler: Shelley Ford
Breeder: Wendy Haddrall


Best In Show
Judge: Rita Walker
Setter (Gordon)  
GCh Bran Linn Amulet
Points: 184 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Rita Walker
Pekingese  
GCh Dreamville Jersey Boy
Points: 157
Best Puppy In Show
Judge: Rita Walker
Miniature Pinscher   Wannabee Searching For Stardom








Group 1 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   26
Group 2nd   
Ch Carnaby Night Shades
  Spaniel (English Cocker)   25
Group 3rd   
GCh Neigenuveaux King Of The Road
  Barbet   24
Group 4th   
GCh Whisperfield Shades Of Autumn
  Pointer (German Short-Haired)   23
BPIG   
Glascony's Meadow Of The Hares
  Spaniel (Welsh Springer)   N/A
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Neigenuveaux King Of The Road



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts
GCh Whisperfield Shades Of Autumn



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Redlion's For What It's Worth



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts
Northfield Leap N Star



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 7 pts
Ch Thistledown Beau Geste Quintessential Style



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts
Ch Catraz Cast A Spell On Maktawae



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bran Linn Amulet



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Friar N Painswick Shogun's Sun



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Carnaby Night Shades



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Glascony's Meadow Of The Hares



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts
Ch Gramayre Leith Oh What A Thrill







Group 2 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   14
Group 2nd   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   13
Group 3rd   
Ch McCartney's Feather Boa
  Whippet   9
Group 4th   
Estet Classic Illusion
  Greyhound   6
BPIG   
Estet Classic Illusion
  Greyhound   N/A
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
GCh Foxtail's Race To The Finish



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts
Ch Abdeka's Glenkinchie



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Ch Katydox The Glory Of John Henry Westwinds ML



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts
Estet Classic Illusion



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts
Nirokii Jewel At Kopera



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts
GCh McCartney's Feather Boa







Group 3 - Stephen Andrews Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lindsayleigh's Thunder Struck
  Schnauzer (Giant)   30
Group 2nd   
GCh Medvezhya Staya Indiana Jones
  Black Russian Terrier   29
Group 3rd   Ch Kristari's Shocking Story   Siberian Husky   24
Group 4th   
Ch Ravencrest Cinnrhee Power Play
  Boxer   20
BPIG    Snowmist's Lyric   Siberian Husky   N/A
Judge: Stephen Andrews

Best Of Breed: 4 pts
GCh Medvezhya Staya Indiana Jones



Judge: Stephen Andrews

Best Of Breed: 1 pts
Ch Ravencrest Cinnrhee Power Play



Judge: Stephen Andrews

Best Of Breed: 6 pts
Redstone's See No Evil



Judge: Stephen Andrews

Best Of Breed: 2 pts
Ch Dantrydanes Taking My Time



Judge: Stephen Andrews

Best Of Breed: 8 pts
GCh Claircreek Masterpiece D'Matisse



Judge: Stephen Andrews

Best Of Breed: 0 pts
GCh Lindsayleigh's Thunder Struck



Judge: Stephen Andrews

Best Of Breed: 3 pts
Ch Kristari's Shocking Story







Group 4 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Glahms Sargent Pepper
  Dandie Dinmont Terrier   25
Group 2nd   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   23
Group 3rd   
Ch Moonshadows Shilo Luvstosplash
  Manchester Terrier   22
Group 4th   Ch Zlatapraha Wonder   Cesky Terrier   21
BPIG   
Keepsake's Raise Your Glass
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Foxheart Westchester Supergirl



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Zealous My Best to You



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 3 pts
Jewels Samurai Kid



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts
Equinox N Jazz Luceo Non Uro



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Zlatapraha Wonder



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Glahms Sargent Pepper



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Moonshadows Shilo Luvstosplash



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Avalon's Rocket Man@ Rexroth



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Lake Effect's Bleeds Blue



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Tuxntails Malachi



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Gryndlscot Don't You Remember



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Goodspice Miss Emma Of Salt Creek



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 3 pts
Ch Pinehome Lives Of Girls 'N Women



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Clandara's I'm The One







Group 5 - Robert Ennis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Dreamville Jersey Boy
  Pekingese   36
Group 2nd   
Ch Pazzo's Pappy Van Winkle
  Yorkshire Terrier   34
Group 3rd   
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite
  Havanese   31
Group 4th    Wannabee Searching For Stardom   Miniature Pinscher   27
BPIG    Wannabee Searching For Stardom   Miniature Pinscher   N/A
Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 3 pts
GCh Burbrook What Dreams May Come



Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 1 pts
Neche's Lily Of The Valley



Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 0 pts
Cogie's Yur My Ebony



Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 0 pts
GCh SassyTails I Go Commando



Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 0 pts
Ch Carnan Uptown Funk At Cornsilk



Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 3 pts
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite



Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 0 pts
GCh Cantex BlueJays' Top Dog



Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 1 pts
GCh Denim Summer Magic



Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 2 pts
Ch Wannabee Searching For Stardom



Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 1 pts
Pinkribbon Stepn Out In Style



Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 1 pts
GCh Dreamville Jersey Boy



Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 1 pts
Son Shines Bugsy Bim



Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 2 pts
Custom's Silver Hillhaven Edition



Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 2 pts
Ch Jimary's Ka Ching



Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 1 pts
Lil Munchkin Penelope



Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 0 pts
GCh Deebet's Robin Hood



Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 2 pts
Ch Pazzo's Pappy Van Winkle







Group 6 - Robert Ennis Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Gumby's Cruzin To Laguna
  Chinese Shar-Pei   16
Group 2nd   
Ch Butterblac's BMW
  Schipperke   15
Group 3rd   
Ch Eltorro Fxmoor P'Cherie Brioche
  French Bulldog   14
Group 4th    Purrkees Big Girls Don't Cry   Keeshond   7
BPIG   
Ch Eltorro Fxmoor P'Cherie Brioche
  French Bulldog   N/A
Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 1 pts
Robb Isle Sensational Phoebe



Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 2 pts
Ch Iroc's Sweet Pecan Pi



Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 0 pts
GCh Gumby's Cruzin To Laguna



Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 6 pts
Ch Eltorro Fxmoor P'Cherie Brioche



Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 0 pts
Purrkees Big Girls Don't Cry



Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 1 pts
Jeda Lasacas Jemstone For Vanir



Judge: Robert Ennis

Best Of Breed: 0 pts
Ch Butterblac's BMW





Group 7 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh BergerAlemnd's Winning Colour
  German Shepherd Dog   31
Group 2nd    Bonnyville's Defender   Shetland Sheepdog   26
Group 3rd   GCh Natterjack The Scotsman   Bearded Collie   19
Group 4th   
Stonecroft's Sea Star
  Welsh Corgi (Pembroke)   14
BPIG   
Stonecroft's Sea Star
  Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 9 pts
Ch Charjan RedSails In The Sunset



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 4 pts
GCh Natterjack The Scotsman



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
De La Pagaille Srgt. Pepper



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
BB's Praetor Tricus Aurelius



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 4 pts
GCh BergerAlemnd's Winning Colour



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 6 pts
Bonnyville's Defender



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts
Stonecroft's Sea Star



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By