Brantford & District Kennel & Obedience Club
Saturday, December 8, 2018 - Show # 2



Related Results

Conformation

Saturday, December 08 (Show # 1)
Saturday, December 08 (Show # 2)
Sunday, December 09 (Show # 3)
Sunday, December 09 (Show # 4)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GCh/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Leo Jaime Rabinovitz (Kelef Newfoundlands), Christina Koffman-Heard (Summerford Newfoundlands) and Sun Bears Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Judith Taylor
Setter (Gordon)  
GCh Bran Linn Amulet
Points: 169 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Judith Taylor
Pekingese  
Ch Pekehuis Shazam
Points: 141
Best Puppy In Show
Judge: Judith Taylor
   Award Cancelled
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Judith Taylor
Dachshund (Miniature Wire-Haired)  
Prelude's Frankly My Dear MW








Group 1 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   27
Group 2nd   
GCh Carnaby Night Shades
  Spaniel (English Cocker)   26
Group 3rd   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   23
Group 4th   
GCh Bryden's Magic Mike
  Spaniel (English Springer)   22
BPIG   Ch Barbevoix Oscar De Northrock   Barbet   N/A
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Barbevoix Oscar De Northrock

Best Of Opposite Sex
Northrock's Hello Dolly

Best Puppy In Breed
Ch Barbevoix Oscar De Northrock



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Northrock's Hello Dolly

Senior Puppy Bitch Class
1st Northrock's Hello Dolly


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
GCh Legacyk Indecent Exposure

Best Of Opposite Sex
Sepia Empty Nest

Select Dog
GCh Leaside's Wild Blue Angel



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Sepia Empty Nest

12-18 Month Bitch Class
1st Sepia Empty Nest


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Blacmoor Puppy New Year

Select Bitch
Ch Butterblac's Simply Elegant




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Gowrielea's Mandolin Wind

Best Of Opposite Sex
Shaynedoro Dance All Night

Select Bitch
GCh Coppermoon Sm'Orlagh Bug



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Gowrielea's Mandolin Wind

Reserve Winners Bitch
Kyon's Future Goals

Open Bitch Class
1st Gowrielea's Mandolin Wind
2nd Kyon's Future Goals


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Barra Gretsal Natural Woman

Best Of Opposite Sex
Winstead's If A Tree Falls

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Barra Gretsal Natural Woman

Best Puppy In Breed
Rockycreek Meadowleaf Coal Miners Daughter


Winners Dog: (1-2-0-0)
Winstead's If A Tree Falls

12-18 Month Dog Class
1st Winstead's If A Tree Falls


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bran Linn Amulet




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh MacNeall Red And White Shadow Dog

Best Of Opposite Sex
Aislingcudo Is Breffni Aluinn



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Aislingcudo Is Breffni Aluinn

12-18 Month Bitch Class
1st Aislingcudo Is Breffni Aluinn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch WynRidge's Black Magic Woman

Best Of Opposite Sex
Christycrest Topstar Clanagroe

Best Puppy In Breed
Christycrest Topstar Clanagroe


Winners Dog: (1-0-0-1)
Christycrest Topstar Clanagroe

Canadian Bred Dog Class
1st Christycrest Topstar Clanagroe



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rivermist Broxden Magnuttic

Best Puppy In Breed
Rivermist Broxden Magnuttic


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rivermist Broxden Magnuttic

Senior Puppy Dog Class
1st Rivermist Broxden Magnuttic



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Carnaby Night Shades

Best Of Opposite Sex
GCh Malysse Lancelot

Select Dog
GCh Nonnies Aim High




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bryden's Magic Mike




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bonneterre Eh Miz Trini

Best Puppy In Breed
Bonneterre Eh Miz Trini



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bonneterre Eh Miz Trini

Junior Puppy Bitch Class
1st Bonneterre Eh Miz Trini


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   35
Group 2nd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   34
Group 3rd   Ch Starkeepers Drummond Duncan   Irish Wolfhound   33
Group 4th   
Ch Prelude's Frankly My Dear MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   26
BPIG    Starkeeper Aoibheann Ailis   Irish Wolfhound   N/A
Best BBE In Group   
Prelude's Frankly My Dear MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   0
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Kisa Love On A Sunday Afternoon

Best Of Opposite Sex
Bluestone Mandalay Under The Radar

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Bluestone Mandalay Under The Radar


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Africanadian Mocking Jay Mibre

Open Bitch Class
1st Africanadian Mocking Jay Mibre


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ronaldo Queen's Hermelin

Best Of Opposite Sex
Bassetarium Coeur de Cassiopee

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ronaldo Queen's Hermelin

Best Puppy In Breed
Ronaldo Queen's Hermelin


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ronaldo Queen's Hermelin

Junior Puppy Dog Class
1st Ronaldo Queen's Hermelin


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bassetarium Coeur de Cassiopee

Canadian Bred Bitch Class
1st Bassetarium Coeur de Cassiopee


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
Kishniga's Back To The Future

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy

Best Puppy In Breed
Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kishniga's Back To The Future

Senior Puppy Bitch Class
1st Kishniga's Back To The Future


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 8 pts (2-3-3-1)
Ch Heavenlyhund's Divine Logan MLC

Best Of Opposite Sex
Ch Luna Caprese Maracaibo Rum E Cocaina

Best Of Winners: (2-3-3-1)
Rockindox Rock Hound

Best Puppy In Breed
Doxieluv That'll Be The Day

Select Dog
GCh Dreamhund's Sam The Man


Winners Bitch: (2-3-3-1)
Rockindox Rock Hound

Reserve Winners Bitch
Heavenlyhunds I Wish You Were Here

Senior Puppy Bitch Class
1st Doxiluv's Remembrance

Open Bitch Class
1st Rockindox Rock Hound
2nd Heavenlyhunds I Wish You Were Here


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Prelude's Frankly My Dear MW

Best Of Opposite Sex
Prelude N Bryden's Cagney MW

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Prelude's Frankly My Dear MW

Best Puppy In Breed
Prelude N Bryden's Cagney MW


Winners Dog: (1-1-0-0)
Prelude's Frankly My Dear MW

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Prelude's Frankly My Dear MW


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Prelude N Bryden's Cagney MW

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prelude N Bryden's Cagney MW


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Harambee's Libertine Of Wick




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 6 pts (0-5-2-0)
Ch Starkeepers Drummond Duncan

Best Of Opposite Sex
Starkeeper Aoibheann Ailis

Best Puppy In Breed
Starkeeper Aoibheann Ailis

Select Dog
GCh Southbreeze Class Act



Winners Bitch: (0-5-2-0)
Starkeeper Aoibheann Ailis

Reserve Winners Bitch
Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx

Junior Puppy Bitch Class
1st Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx

12-18 Month Bitch Class
1st Taliesin's Boudicca At Sceolan
2nd Glenamadda Phoenix Of Wolfglen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Starkeeper Aoibheann Ailis

Open Bitch Class
1st Monsters Inc Fawzia Fuad Is Karma


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Arthayr A Winter Warrior




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Soletrader Daring In Dublin

Best Puppy In Breed
Soletrader Daring In Dublin


Winners Dog: (1-0-0-0)
Soletrader Daring In Dublin

Junior Puppy Dog Class
1st Soletrader Daring In Dublin



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh County Line's It Is Written In The Stars

Best Of Opposite Sex
Royalcityrr Strikes A Pose



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Royalcityrr Strikes A Pose

12-18 Month Bitch Class
1st Royalcityrr Strikes A Pose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Doonabrig N McCartney Xclusive

Best Of Opposite Sex
Baileys Iz Berezovoi Vjugi

Select Bitch
GCh Wunder Forgetmenot Be My Angel


Winners Dog: (1-0-0-2)
Baileys Iz Berezovoi Vjugi

Open Dog Class
1st Baileys Iz Berezovoi Vjugi



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Anik Primeau Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   25
Group 2nd   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   24
Group 3rd   
GCh CinniBon's She's The One
  Boxer   21
Group 4th   
Ch Naku's Believe It Or Not
  Eurasier   17
BPIG   Ch Liberator's Kodachrome   Doberman Pinscher   N/A
Best BBE In Group    Arket's Got My Groove Back   Doberman Pinscher   0
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
IliasLegacy Joy Kallisto

Best Of Opposite Sex
Genii Krasoti S Nadezhdinoj Poljany

Best Of Winners: (1-1-0-0)
IliasLegacy Joy Kallisto

Best Puppy In Breed
IliasLegacy Joy Kallisto


Winners Bitch: (1-1-0-0)
IliasLegacy Joy Kallisto

Junior Puppy Bitch Class
1st IliasLegacy Joy Kallisto


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh CinniBon's She's The One

Best Of Opposite Sex
Haltonhills Great And Powerful

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Haltonhills Great And Powerful

Best Puppy In Breed
Haltonhills Great And Powerful


Winners Dog: (2-1-0-1)
Haltonhills Great And Powerful

Reserve Winners Dog
Fyrecreek's Raise Your Glass

Junior Puppy Dog Class
1st Haltonhills Great And Powerful

Open Dog Class
1st Fyrecreek's Raise Your Glass


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Genome's Ficticious Flirt

Open Bitch Class
1st Genome's Ficticious Flirt


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Liberator's Kodachrome

Best Of Opposite Sex
Arket's Got My Groove Back

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Liberator's Kodachrome

Best Puppy In Breed
Liberator's Kodachrome

Select Dog
Ch Dura Lex Polonia Lennon


Winners Dog: (1-1-1-0)
Liberator's Kodachrome

Senior Puppy Dog Class
1st Liberator's Kodachrome


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Arket's Got My Groove Back

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Arket's Got My Groove Back


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Naku's Believe It Or Not




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Sanchor's Never Say Never

Best Of Opposite Sex
Pyrview's Country Queen

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Pyrview's Mystic Warrior


Winners Dog: (1-1-1-0)
Pyrview's Mystic Warrior

Open Dog Class
1st Pyrview's Mystic Warrior


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Pyrview's Country Queen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pyrview's Country Queen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
CR Always Believe



Winners Bitch: (0-2-0-0)
CR Always Believe

Reserve Winners Bitch
CR Zuri Vom Niagara

12-18 Month Bitch Class
1st CR Always Believe

Open Bitch Class
1st CR Zuri Vom Niagara


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Ridgehaven Unexpected Journey

Best Of Opposite Sex
GCh Fado's Tesouro Escondido

Best Puppy In Breed
Fado's Dance The Night Away



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Fado's Dance The Night Away

Senior Puppy Bitch Class
1st Fado's Dance The Night Away


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Snowmist's Desert Chill

Best Puppy In Breed
Snowmist's Opera O'Sonata



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Snowmist's Opera O'Sonata

Reserve Winners Bitch
Kabu's Ludicrous Speed

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowmist's Opera O'Sonata

Open Bitch Class
1st Kabu's Ludicrous Speed


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Raymond Lariviere Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Foxbend Celebrity Status
  Parson Russell Terrier   15
Group 2nd   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   14
Group 3rd   
Ch Zlatapraha Wonder
  Cesky Terrier   13
Group 4th   Ch Abberann Derbla   Glen Of Imaal Terrier   12
BPIG    Glenroslin's Glenallachie   Scottish Terrier   N/A
Best BBE In Group    Massawippi Money Talks   Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Actions Nocho II


Winners Dog: (1-0-0-0)
Actions Nocho II

Open Dog Class
1st Actions Nocho II



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cairnmoor Fergus' Sorcha

Best Of Opposite Sex
Northernclan Will Tear It Up

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cairnmoor Fergus' Sorcha

Best Puppy In Breed
Cairnmoor Fergus' Sorcha


Winners Dog: (1-1-0-0)
Northernclan Will Tear It Up

Open Dog Class
1st Northernclan Will Tear It Up


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cairnmoor Fergus' Sorcha

Junior Puppy Bitch Class
1st Cairnmoor Fergus' Sorcha


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Abberann Derbla




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxbend Celebrity Status




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Yvana Le Prince Lupin


Winners Dog: (1-0-1-0)
Massawippi Most Munificently

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Massawippi Most Munificently



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Gryndlscot Don't You Remember

Best Of Opposite Sex
Glenroslin's Glenallachie

Best Puppy In Breed
Glenroslin's Glenallachie



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Glenroslin's Glenallachie

Reserve Winners Bitch
Glenroslin's Mary Queen O Scots

Senior Puppy Bitch Class
1st Glenroslin's Glenallachie

12-18 Month Bitch Class
1st Glenroslin's Mary Queen O Scots


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Doghill's Stellar Little One

Best Puppy In Breed
Diamondjewel's Brilliant Cut



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Diamondjewel's Brilliant Cut

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Diamondjewel's Brilliant Cut


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Anik Primeau Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Pekehuis Shazam
  Pekingese   10
Group 2nd   Ch Talbotrails High Voltage   Pug   9
Group 3rd   
GCh Deebet's Robin Hood
  Toy Manchester Terrier   8
Group 4th   
GCh Rockhurst's Tickled Pink
  Havanese   7
BPIG    Rowantree Never Give Up   Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best BBE In Group   
The Royal We Wug
  Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Rowantree Never Give Up

Best Of Opposite Sex
The Royal We Wug

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Rowantree Never Give Up

Best Puppy In Breed
Rowantree Never Give Up


Winners Bitch: (2-1-0-0)
The Royal We Wug

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st The Royal We Wug


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Rockhurst's Tickled Pink

Best Of Opposite Sex
Ch Laurelgates Laird

Best Puppy In Breed
Ch Laurelgates Laird




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Amulet's Printz Of Red Sky


Winners Dog: (1-0-0-0)
Amulet's Printz Of Red Sky

Open Dog Class
1st Amulet's Printz Of Red Sky



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pekehuis Shazam




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Le Vendosk & Carlang Talking To T Moon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Talbotrails High Voltage




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mc'Roc Torito

Best Puppy In Breed
Mc'Roc Torito


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mc'Roc Torito

Junior Puppy Dog Class
1st Mc'Roc Torito



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Raymond Lariviere Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   22
Group 2nd   
GCh Alharin The Shadow Knows Ashford
  Lowchen   20
Group 3rd   
GCh Butterblac's BMW
  Schipperke   19
Group 4th   
GChEx Commitment's Style In Play
  Chow Chow   18
BPIG    Brightspot Macho Uno   Dalmatian   N/A
Best BBE In Group    Sassy Taters   Boston Terrier   0
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Sassy Taters

Select Bitch
GCh Brenheather's Double Bubble



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Sassy Taters

Reserve Winners Bitch
Brenheather's Mighty Minnie

12-18 Month Bitch Class
1st Brenheather's Mighty Minnie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sassy Taters

Open Bitch Class
1st Sassy's Sweet Potato Pie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane

Best Of Opposite Sex
Ch Aldars Pied Piper

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Spitfires Rock N And Roll N

Best Puppy In Breed
Spitfires Rock N And Roll N


Winners Dog: (1-1-1-1)
Spitfires Rock N And Roll N

Junior Puppy Dog Class
1st Spitfires Rock N And Roll N


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Starspirit Sparkling Diamond

Open Bitch Class
1st Starspirit Sparkling Diamond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Commitment's Style In Play




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Brightspot Macho Uno

Best Of Opposite Sex
Koira Shadowhunter's Dream

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Brightspot Macho Uno

Best Puppy In Breed
Brightspot Macho Uno


Winners Dog: (1-1-0-0)
Brightspot Macho Uno

Junior Puppy Dog Class
1st Brightspot Macho Uno


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Koira Shadowhunter's Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st Koira Shadowhunter's Dream


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Valpo's Man Of Steele

Best Of Opposite Sex
Robobull Fabelhaft Letit Reign

Best Puppy In Breed
Robobull Fabelhaft Letit Reign

Select Bitch
GCh Aristocrafts One Hot Lolita



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Robobull Fabelhaft Letit Reign

Junior Puppy Bitch Class
1st Robobull Fabelhaft Letit Reign


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Alii Shores Annie Get Your Gun



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Keesridge Echo Across An Ocean

Best Puppy In Breed
Ch Keesridge Echo Across An Ocean




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Alharin The Shadow Knows Ashford




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Ch Gardenpath Dark Horse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Butterblac's BMW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bayshore Stonehaven Five O'Clock Shadow



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stonecroft's Storm Surge
  Welsh Corgi (Pembroke)   29
Group 2nd   
Ch Granduc Merrymoon Aloha Spirit
  Welsh Corgi (Cardigan)   28
Group 3rd    Award Cancelled      0
Group 4th   
Ch MNMs Monaco du Belgiador
  Belgian Shepherd Dog   26
BPIG    Award Cancelled      N/A
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Northbay Xsell Electric Blue

Best Of Opposite Sex
Beach Bum's Summer Moon

Best Puppy In Breed
Beach Bum's Summer Moon



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Beach Bum's Summer Moon

Reserve Winners Bitch
Beachbum's Sea And Sky

Junior Puppy Bitch Class
1st Beach Bum's Summer Moon
2nd Beachbum's Sea And Sky


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
Bergerie's Deja Vu

Best Of Opposite Sex
Ch Auldscotia Dressed For Success

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Bergerie's Deja Vu

Select Bitch
Ch Romar A Penny For Your Thought


Winners Bitch: (2-3-2-0)
Bergerie's Deja Vu

Reserve Winners Bitch
Dreamchaser Positively Pink

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Merlin's Black Magic

Open Bitch Class
1st Bergerie's Deja Vu
2nd Dreamchaser Positively Pink


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch MNMs Monaco du Belgiador




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Livingwater Surf's Up

Best Of Opposite Sex
Livingwater BH Believer

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Livingwater Surf's Up

Best Puppy In Breed
Livingwater BH Believer


Winners Dog: (2-2-0-0)
Livingwater BH Believer

Reserve Winners Dog
Sylvan Argent Windsong Monarch

Junior Puppy Dog Class
1st Livingwater BH Believer

12-18 Month Dog Class
1st Sylvan Argent Windsong Monarch


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Livingwater Surf's Up

Reserve Winners Bitch
Sylvan Argent Windsong Mercedes

12-18 Month Bitch Class
1st Sylvan Argent Windsong Mercedes

Open Bitch Class
1st Livingwater Surf's Up


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 6 pts (0-2-3-2)
GCh Shadagrace Flash Freeze

Best Of Opposite Sex
GCh Maplemyst True North

Best Puppy In Breed
GCh Maplemyst True North

Select Dog
GCh Maplemyst's Moonshadow



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Sonoma's Look At Me Go

Best Of Opposite Sex
Ch Hellwigg's Fatal Attraction




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nugget des Costys du Tomberg

Best Puppy In Breed
Nugget des Costys du Tomberg



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nugget des Costys du Tomberg

Senior Puppy Bitch Class
1st Nugget des Costys du Tomberg


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Ch Goldenhylite's Coral Reef

Best Of Opposite Sex
Fabina Clineridge Latin Lover

Best Puppy In Breed
Ch Goldenhylite's Coral Reef

Select Bitch
Ch Coastalviews Power Surge


Winners Dog: (1-0-0-2)
Fabina Clineridge Latin Lover

Junior Puppy Dog Class
1st Fabina Clineridge Latin Lover



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Granduc Merrymoon Aloha Spirit




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonecroft's Storm Surge




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By