English, American & Canadian Champion Pekehuis Shazam
Pekingese
(Click on breed to view standings)

Call Name: Toby - (Male)
Owner: Michael Hill
Breeder: Mr. John Shaw and Ms. Winifred Mee
Conformation Handler: Michael Hill
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 3 2 3 4 4
All Breed Ranking: 17 16 20 23 24

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
7 12 45 4 7 4   1 0 0 0 2   4312
Win Record - 2019
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Richard Paquette N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Sylvia Barkey N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Doug Windsor N/A

Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Barbara Dempsey Alderman N/A
Saturday Best Of Breed   John Constantine-Amodei 2 (0-0-2-1)
Friday Best Of Breed   Raymond Lariviere 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Starr White 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Raymond Lariviere 21
  Group 4th   Starr White 14

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Kristen Francis N/A
Saturday Group 3rd   Michelle Scott 17
  Best Of Breed   Michelle Scott 2 (0-0-2-1)
Friday Best Of Breed   Ron Mahon 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Ron Mahon 23
  Best Of Opposite Sex   Jo Ann Pavey N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Allan Brown N/A
Saturday Best Of Breed   Nicholas De Bedout 3 (2-0-2-0)
  Group 4th   Nicholas De Bedout 41
Friday Select Dog   Fred Bassett N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 16 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Sandy Alexander 174 *
  Group 1st   Michael Lanctot 19
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 1st   Sandy Alexander 22
Saturday Reserve Best In Show   Thomas Alexander 134
  Reserve Best In Show   Patricia Lanctot 142
  Group 1st   Patricia Lanctot 21
  Group 1st   Thomas Alexander 21
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lee Anne Bateman 17
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Best In Show   Cheryl Myers-Egerton 304 *
  Best Of Breed   Robert Hutton 0
  Group 1st   Robert Hutton 28
Friday Reserve Best In Show   Lee Anne Bateman 193
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 21

Show Date
Pekin Palace Dog Association October 19 to October 19, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 4

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Susan St.John-Brown 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Gary Anderson 1
  Group 3rd LTD Breed Show Gary Anderson 43
  Group 3rd   Susan St.John-Brown 41
Saturday Group 1st   Virginia Lyne 63
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 3 (2-0-2-0)
Friday Best Of Breed   Gloria Kerr 0
  Group 4th   Gloria Kerr 36

Show Date
Nipissing Kennel Club October 12 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Ian Rasmussen 20
  Group 1st   Alex Yu-Feng Zee 21
  Best Of Breed   Ian Rasmussen 0
  Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 0
Sunday Group 1st   Glen Stark 21
  Group 1st   Honey Glendinning 19
  Best Of Breed   Glen Stark 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Saturday Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 20
  Group 1st   Judith Shurb 23
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 04 to October 06, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Barbara Heal 18
  Group 1st   Kathrine Grant 30
  Best Of Breed   Barbara Heal 1 (0-0-1-1)
Saturday Reserve Best In Show   Stephen Dainard 136 (0-0-1-1)
  Group 1st   Stephen Dainard 33
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Richard Lopaschuk 26
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 33
  Group 2nd   Linda Kraft 28
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1 (0-0-1-1)

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jocelyne Gagne 25
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 4 (3-0-1-1)
Saturday Best In Show   Sharon Derrick 215 *
  Group 1st   Sharon Derrick 27
  Best Of Breed   Sharon Derrick 4 (3-0-1-1)
Friday Reserve Best In Show   Sandy Gelinas 139
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Sandy Gelinas 20

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jean Tremblay 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Jean Tremblay 65
Saturday Select Dog   Colette Muldoon N/A
Friday Select Dog   Laurie Campbell N/A

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 29 to September 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tannis Postma 5 (3-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Heather Langfeld 5 (3-1-1-1)
  Group 1st   Heather Langfeld 27
Thursday Best Of Breed   Beverly Capstick 5 (3-1-1-1)
  Group 1st   Beverly Capstick 23

Show Date
Elgin County Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Raymond Filburn 14
  Best Of Breed   Raymond Filburn 0
Saturday Group 2nd   Nancy Simmons 8
  Best Of Breed   Nancy Simmons 0
Friday Best Of Breed   Fabian Daza 0
  Group 3rd   Leif-Herman Wilberg 11
  Group 3rd   Fabian Daza 9
  Best Of Breed   Leif-Herman Wilberg 0

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Group 1st   Marilyn O'Neill 10
Saturday Best Of Breed   Bruce Owen 0
Friday Reserve Best In Show   Marilyn O'Neill 121
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 3rd   Guy Jeavons 8
  Group 1st   Judith Taylor 12
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 31 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Best In Show   Dianne Miller 91
  Group 1st   Dianne Miller 21
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
Thursday Best In Show   Letitia Bett 173 *
  Reserve Best In Show   Elaine Whitney 146
  Best Of Breed   Rick Fehler 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Letitia Bett 31
  Best Of Breed   Letitia Bett 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Rick Fehler 31
Wednesday Group 1st   Elaine Whitney 37
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1 (0-0-2-0)
  Select Dog   Joy Lynne Huntley N/A

Show Date
Monarch Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Kathrine Grant 33
  Best Of Breed   Tannis Postma 0
Saturday Reserve Best In Show   Kathrine Grant 153
  Group 1st   Heather Langfeld 30
  Group 1st   Joy Hodgkinson 33
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
Friday Best In Show   Joy Hodgkinson 119 *
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0
  Group 1st   Peter Laventhall-Wolfish 26

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Monique Van Brempt 0
Sunday Best Of Breed   Jeffery Bazell 2 (0-0-3-0)
  Group 4th   Jeffery Bazell 40
Friday Select Dog   William deVilleneuve N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Wendy Maisey 229
  Group 1st LTD Breed Show Wendy Maisey 39
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 44
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Wendy Maisey 0

Show Date
Toy Dog Club Of Ontario May 18 to May 18, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
  Group 1st   Jo Ann Pavey 41

Show Date
Forest City Kennel Club May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Raymond Lariviere 2 (1-0-2-0)
  Group 1st   Raymond Lariviere 37

Show Date
Kent Kennel Klub April 12 to April 14, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Ole Nielsen 23
  Group 2nd   Phred Wong 20
  Best Of Breed   Ole Nielsen 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Phred Wong 2 (1-0-1-1)
Friday Best In Show   Judith Taylor 149 *
  Reserve Best In Show   Darle Heck 120
  Group 1st   Darle Heck 24
  Group 1st   Judith Taylor 22
  Best Of Breed   Darle Heck 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Judith Taylor 2 (1-0-1-1)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Lee Anne Bateman 250 *
  Group 1st   Michael Guy 34
  Best Of Breed   Michael Guy 2 (1-0-2-0)
Saturday Group 1st   Lee Anne Bateman 30
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (0-1-1-0)
Friday Reserve Best In Show   Judith Shurb 186
  Best Of Breed   Judith Shurb 2 (0-1-2-0)
  Group 1st   Judith Shurb 30

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 5 5 5 5 5
Group Ranking: 16 18 17 17 17
All Breed Ranking: 87 114 102 98 89

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
5 2 13 2 2 0   0 0 0 0 0   1132
Win Record - 2018
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 08 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Irene Latchford 4
  Best Of Breed   Irene Latchford 0
Saturday Reserve Best In Show   Judith Taylor 141
  Reserve Best In Show   Anik Primeau 141
  Group 1st   Anik Primeau 10
  Group 1st   Judith Taylor 8
  Best Of Breed   Anik Primeau 0
  Best Of Breed   Jean Tremblay 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Fraser 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Bruce Fraser 23
Saturday Group 1st   Carol Graham 21
  Best Of Breed   Carol Graham 1 (0-0-2-0)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mary White 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Sharon Derrick 0
  Group 1st LTD Breed Show Sharon Derrick 10
  Group 2nd   Mary White 11
Friday Best In Show   Dianne Ivey 134 *
  Group 1st   Dianne Ivey 12
  Group 1st   Robert Denis 11
  Best Of Breed   Dianne Ivey 2 (0-0-2-1)
  Best Of Breed   Robert Denis 2 (0-0-2-1)

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 13, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Ben Wasylyshen 10
Sunday Select Dog   Edgar Bajona N/A
Saturday Select Dog   Sandy Gelinas N/A
Friday Select Dog   Michael Gelinas N/A

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Carol Graham 139 *
  Best Of Breed   Thomas Alexander 2 (0-0-2-1)
  Group 1st   Thomas Alexander 9
Saturday Best In Show   Thomas Alexander 161 *
  Group 1st   David Kelland 12
  Best Of Breed   David Kelland 5 (0-3-1-2)
Friday Best In Show   Paul Odenkirchen 124 *
  Best In Show   Sandy Alexander 121 *
  Group 1st   Sandy Alexander 6
  Best Of Breed   Sandy Alexander 2 (0-0-2-1)
  Group 1st   Paul Odenkirchen 6
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 2 (0-0-2-1)

Show Date
K-W Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Wera Hubenthal 29
  Best Of Breed   Wera Hubenthal 3
Sunday Best Of Breed   Peter Machen 3
  Group 3rd   Peter Machen 37

Show Date
Forest City Kennel Club May 11 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Sandra Anderson 15
  Best Of Breed   Sandra Anderson 2

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By