Nipissing Kennel Club
Saturday, October 6, 2018 - Show # 2



Related Results

Conformation

Saturday, October 06 (Show # 1)
Saturday, October 06 (Show # 2)
Sunday, October 07 (Show # 3)
Sunday, October 07 (Show #4)
Monday, October 08 (Show # 5)
Monday, October 08 (Show # 6)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GChEx/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owner: Leo Jaime Rabinovitz and Bruno Ocampo
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Bonnie Linnell Clarke
Setter (Gordon)  
GCh Bran Linn Amulet
Points: 160 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Bonnie Linnell Clarke
Pekingese  
GCh Michaelmas Yue Yue Fen
Points: 118
Best Puppy In Show
Judge: Bonnie Linnell Clarke
Siberian Husky  
Ch Unicornhill's Broke The Bank
Best Baby Puppy In Show
Judge: Bonnie Linnell Clarke
Australian Cattle Dog  
Catalyst's Started With A Song
Best Veteran In Show
Judge: Bonnie Linnell Clarke
Setter (Irish Red & White)  
GCh Shireoak Rainbows N Raindrops








Group 1 - Mark Johnston Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   41
Group 2nd   GCh Bearabella's Simply Fabulicious   Retriever (Golden)   40
Group 3rd    Loretta D'Franco Rolls Royce   Retriever (Labrador)   25
Group 4th   
GCh Gramayre Leith Thrills & Chills
  Weimaraner   16
BPIG    Lynneville's Gun Powder & Lead   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Perryglen Solivia Ain't She Sweet   Pointer   0
Best Veteran In Group   
GCh Shireoak Rainbows N Raindrops
  Setter (Irish Red & White)   0
Judge: Mark Johnston

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChEx DuValin Cayenne

Best Of Opposite Sex
BourgRoyal Nature Boy


Winners Dog: (1-0-0-1)
BourgRoyal Nature Boy

12-18 Month Dog Class
1st BourgRoyal Nature Boy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Johnston

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Perryglen's Making Contact



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Perryglen's Autumn Splendour

Canadian Bred Bitch Class
1st Perryglen's Autumn Splendour

3-6 Month Bitch Class
1st Perryglen Solivia Ain't She Sweet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Johnston

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Cabinridge Artemis

Best Of Opposite Sex
Mystic Oaks Night Of The Storm

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Mystic Oak's Spirit Of The Night

Best Puppy In Breed
Mystic Oak's Spirit Of The Night


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Mystic Oak's Spirit Of The Night

Reserve Winners Bitch
Silvercreek Canton

Senior Puppy Bitch Class
1st Mystic Oak's Spirit Of The Night

Open Bitch Class
1st Silvercreek Canton


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Johnston

Best Of Breed: 14 pts (3-5-2-5)
GCh Bearabella's Simply Fabulicious

Best Of Opposite Sex
Shanbro's Second Chance

Best Of Winners: (3-5-2-5)
Shanbro's Second Chance

Best Puppy In Breed
Sunkozi Mystique Of Magic

Select Dog
GCh Ambercroft Briarwood Jackflash

Select Bitch
GCh Coppermoon Sm'Orlagh Bug


Winners Dog: (3-5-2-5)
Shanbro's Second Chance

Reserve Winners Dog
Sunkozi Mystique Of Magic

Junior Puppy Dog Class
1st Sunkozi Mystique Of Magic

Canadian Bred Dog Class
1st Setherwood X's N O's MJ Goldcoast

Open Dog Class
1st Shanbro's Second Chance

Veteran Dog Class
1st Ch Aureolus Spring Into Action
2nd Ch Gotta Be When The Stars Go Blue

3-6 Month Dog Class
1st Goldruls Off And Running


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Johnston

Best Of Breed: 8 pts (4-4-0-1)
Loretta D'Franco Rolls Royce

Best Of Opposite Sex
GCh Kriscoland's Heather

Best Of Winners: (4-4-0-1)
Loretta D'Franco Rolls Royce

Best Puppy In Breed
Lynneville's Gun Powder & Lead


Winners Bitch: (4-4-0-1)
Lynneville's Gun Powder & Lead

Reserve Winners Bitch
Skazka's Yankee Dime Yana

Senior Puppy Bitch Class
1st Lynneville's Gun Powder & Lead
2nd Skazka's Yankee Dime Yana

12-18 Month Bitch Class
1st Xin Da Casia At Casbar

Open Bitch Class
1st Wimberway's Roea Peachy

3-6 Month Bitch Class
1st Castilleja's Daisy At Skazka


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Johnston

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Tollhaven Kindle

Best Puppy In Breed
Tollhaven Kindle


Winners Dog: (2-0-0-0)
Tollhaven Kindle

Reserve Winners Dog
Cyre's The Heat Is On

Senior Puppy Dog Class
1st Tollhaven Kindle
2nd Cyre's The Heat Is On



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Johnston

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Linwood Classical Change




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Johnston

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bran Linn Amulet




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Johnston

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aingeal Memories Of KD Live On



Veteran Bitch Class
1st GCh Shireoak Rainbows N Raindrops


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Johnston

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gilni's Harmony De Ma Vie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gilni's Harmony De Ma Vie

Open Bitch Class
1st Gilni's Harmony De Ma Vie

3-6 Month Bitch Class
1st Mar-K Joyeuse De Ma Vie Lajoiecocker


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Johnston

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Carnaby Night Shades




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Johnston

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Johnston

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Gramayre Leith Thrills & Chills

Best Puppy In Breed
Ch Gramayre Leith Weka Thrill Seeker




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Bonnie Linnell Clarke Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Osiris Legally Blonde
  Pharaoh Hound   26
Group 2nd   
Ch Harambee's Libertine Of Wick
  Deerhound (Scottish)   25
Group 3rd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   24
Group 4th   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   22
BPIG    Quiquen Epicentre   Norwegian Elkhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Silvercharm Satisfied With Tripletime At Comar   Whippet   0
Judge: Bonnie Linnell Clarke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Winterbourne's Amantaka




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Linnell Clarke

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish

Best Puppy In Breed
Branston Trajam RulesDon'tApply


Winners Dog: (1-0-1-0)
Branston Trajam RulesDon'tApply

Junior Puppy Dog Class
1st Branston Trajam RulesDon'tApply



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Linnell Clarke

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
GCh Freckashpeng Kira Rurik

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Mistraka Zandra Rhodes

Best Puppy In Breed
Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Mistraka Zandra Rhodes

12-18 Month Bitch Class
1st Mistraka Zandra Rhodes


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Linnell Clarke

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
Grandgables Ms Ebony Figurine

Best Puppy In Breed
Grandgables Ms So Delectable



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Grandgables Ms Ebony Figurine

Reserve Winners Bitch
Grandgables Ms Silken Sheen

Junior Puppy Bitch Class
1st Grandgables Ms So Delectable

12-18 Month Bitch Class
1st Grandgables Ms Ebony Figurine

Open Bitch Class
1st Grandgables Ms Silken Sheen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Linnell Clarke

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Telkel We Know Where You Live

Best Of Opposite Sex
GCh Granvalero's A Star Is Born SL

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Lucky Penny's Freedom At Telkel SL

Best Puppy In Breed
Lucky Penny's Freedom At Telkel SL


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Zambezi Dagi-Dog

12-18 Month Bitch Class
1st Zambezi Dagi-Dog


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Linnell Clarke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Harambee's Libertine Of Wick




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Linnell Clarke

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Castlekeep Dark N Stormynights

Best Of Opposite Sex
Ch Odenwolf's Sheila

Best Puppy In Breed
Odenwolf's Lady Grinning Soul



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Odenwolf's Lady Grinning Soul

Junior Puppy Bitch Class
1st Odenwolf's Lady Grinning Soul


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Linnell Clarke

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Quiquen Epicentre

Best Puppy In Breed
Quiquen Epicentre


Winners Dog: (1-0-0-0)
Quiquen Epicentre

Senior Puppy Dog Class
1st Quiquen Epicentre



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Linnell Clarke

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Osiris Legally Blonde



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Osiris Legally Blonde

12-18 Month Bitch Class
1st Osiris Legally Blonde


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Linnell Clarke

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Wunder Forgetmenot By Grace

Best Of Opposite Sex
Freckashpeng Follow My Lead

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Freckashpeng My Oh My

Best Puppy In Breed
Ch Wunder Forgetmenot By Grace


Winners Dog: (1-2-0-1)
Freckashpeng Follow My Lead

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Freckashpeng Follow My Lead


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Freckashpeng My Oh My

Reserve Winners Bitch
Shetara's Fame At Comar

Senior Puppy Bitch Class
1st Shetara's Fame At Comar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Freckashpeng My Oh My

3-6 Month Bitch Class
1st Silvercharm Satisfied With Tripletime At Comar


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Sue-Ellyn Rempel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   23
Group 2nd   GCh Kristari's On The Sly   Siberian Husky   22
Group 3rd   
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   18
Group 4th   
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty
  Rottweiler   16
BPIG   
Ch Unicornhill's Broke The Bank
  Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanderbilt's Strike A Pose   Samoyed   0
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GCh Denshaw N Tybrushe Pillow Talk

Best Of Opposite Sex
GCh Tickitbou's Fatal Attraction

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Trimanor's On The Luce

Best Puppy In Breed
Haltonhills Tickitbou Swan Song


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Trimanor's On The Luce

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Trimanor's On The Luce


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Ch Gatehouse Undeniable

Best Of Opposite Sex
GCh Ravalleses Breakn Allthe Rules

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Soulstorm N Cassel Darkphoenix

Best Puppy In Breed
Soulstorm N Cassel Darkphoenix

Select Bitch
GCh Liberator's Goldsail v DreamOn


Winners Dog: (1-1-1-2)
Gatehouse Unanswered Prayers

Open Dog Class
1st Gatehouse Unanswered Prayers


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Soulstorm N Cassel Darkphoenix

Junior Puppy Bitch Class
1st Soulstorm N Cassel Darkphoenix


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Elle's Hi-Air Lockheed Electra

Best Of Opposite Sex
GCh Jerdans The Great Code




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso

Best Of Opposite Sex
GCh Ailama Try To Win

Best Puppy In Breed
Recurve Allusion Of Summerford


Winners Dog: (1-0-1-0)
Recurve Allusion Of Summerford

Junior Puppy Dog Class
1st Recurve Allusion Of Summerford



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Pakoanani Reach For The Sky

Best Of Opposite Sex
Ch Starlight's The Sky Is The Limit

Best Puppy In Breed
Moutain Woods Take Me To Neverland



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Pakoanani Reach For The Sky

Reserve Winners Bitch
Moutain Woods Take Me To Neverland

Junior Puppy Bitch Class
1st Moutain Woods Take Me To Neverland

Open Bitch Class
1st Pakoanani Reach For The Sky


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike



3-6 Month Bitch Class
1st Vanderbilt's Strike A Pose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 3 pts (3-0-1-0)
GCh Kristari's On The Sly

Best Puppy In Breed
Unicornhill's Broke The Bank


Winners Dog: (3-0-1-0)
Unicornhill's Broke The Bank

Reserve Winners Dog
Kristari's Northern Aurum

Junior Puppy Dog Class
1st Unicornhill's Broke The Bank
2nd Unicornhill's Crime Scene

Senior Puppy Dog Class
1st Kristari's Northern Aurum



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   Ch Skerli Shagane   Fox Terrier (Wire)   10
Group 2nd   
GCh Thunderally's Putin On The Ritz
  Bull Terrier (Miniature)   7
Group 3rd   Ch Abberann Derbla   Glen Of Imaal Terrier   6
Group 4th   
GCh Kishniga's HMS Maximus
  Skye Terrier   5
BPIG    Chess Celestial Sister   Scottish Terrier   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Kishniga's HMS Maximus
  Skye Terrier   0
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Thunderally's Putin On The Ritz




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Skerli Shagane

Best Of Opposite Sex
Ch Foxheart's I'm To Blame

Best Puppy In Breed
Mazara's Two For The Show



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Skerli Shagane

Reserve Winners Bitch
Mazara's Two For The Show

Junior Puppy Bitch Class
1st Mazara's Two For The Show

Open Bitch Class
1st Skerli Shagane


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Abberann Derbla



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Abberann Derbla

Open Bitch Class
1st Abberann Derbla


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Wenrick's Brightest Star



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Wenrick's Brightest Star

Reserve Winners Bitch
Wenrick's Sweet Stuff

Open Bitch Class
1st Wenrick's Brightest Star
2nd Wenrick's Sweet Stuff


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Silvershadow Head Over Heels

Best Puppy In Breed
Silvershadow Head Over Heels



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chess Celestial Sister

Best Puppy In Breed
Chess Celestial Sister



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chess Celestial Sister

Senior Puppy Bitch Class
1st Chess Celestial Sister


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kishniga's HMS Maximus


Veteran Dog Class
1st GCh Kishniga's HMS Maximus



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Len Harfield Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Michaelmas Yue Yue Fen
  Pekingese   19
Group 2nd   
GCh Rockhurst's Tickled Pink
  Havanese   17
Group 3rd   
GCh Jordannas Keep Me In Mind
  Papillon   13
Group 4th   
Ch Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln
  Toy Manchester Terrier   12
BPIG   
Ardently All Started Groovin'
  Chihuahua (Long Coat)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Romiche Temple Bell
  Pekingese   0
Best Veteran In Group   
Ch Crestyle Can't Touch This HL
  Chinese Crested   0
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glenorchys Fame And Fortune 2nd



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ardently All Started Groovin'

Best Puppy In Breed
Ardently All Started Groovin'


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ardently All Started Groovin'

Senior Puppy Dog Class
1st Ardently All Started Groovin'



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bloomsbury Because Of Love




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Crestyle Dramatic Entrance HL


Veteran Dog Class
1st Ch Crestyle Can't Touch This HL



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Maplebruxe Dr Finkelstein

Best Puppy In Breed
Maplebruxe Dr Finkelstein


Winners Dog: (1-0-0-0)
Maplebruxe Dr Finkelstein

Senior Puppy Dog Class
1st Maplebruxe Dr Finkelstein



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Rockhurst's Tickled Pink

Best Of Opposite Sex
GCh Pocopayasos U Got Served

Best Puppy In Breed
Loscompanero's Pinot Noir

Select Bitch
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite


Winners Dog: (1-0-1-2)
Loscompanero's Pinot Noir

Junior Puppy Dog Class
1st Loscompanero's Pinot Noir



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Jordannas Keep Me In Mind




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Michaelmas Yue Yue Fen

Best Of Opposite Sex
Romiche Ce Bel Amour



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Romiche Ce Bel Amour

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Romiche Ce Bel Amour

3-6 Month Bitch Class
1st Romiche Temple Bell
2nd Romiche Temple Pagoda


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Talbotrails High Voltage

Best Of Opposite Sex
Brazos River It's A Good Thing

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Brazos River It's A Good Thing

Best Puppy In Breed
Ch Talbotrails High Voltage


Winners Dog: (1-1-1-0)
Bugaboo Harvey Wallbanger

Senior Puppy Dog Class
1st Bugaboo Harvey Wallbanger


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Brazos River It's A Good Thing

12-18 Month Bitch Class
1st Brazos River It's A Good Thing


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Justatitch Willo The Wisp

Best Of Opposite Sex
Justatitch Lord Of The Rings

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Justatitch Willo The Wisp

Best Puppy In Breed
Justatitch Lord Of The Rings


Winners Dog: (2-2-0-0)
Justatitch Lord Of The Rings

Reserve Winners Dog
CwnAnnwn's The Crime In Mind

Senior Puppy Dog Class
1st CwnAnnwn's The Crime In Mind

Open Dog Class
1st Justatitch Lord Of The Rings


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Justatitch Willo The Wisp

Reserve Winners Bitch
Rayna Shoalcreek Blue

12-18 Month Bitch Class
1st Rayna Shoalcreek Blue

Open Bitch Class
1st Justatitch Willo The Wisp


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Butterblac's BMW
  Schipperke   21
Group 2nd   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   20
Group 3rd   
GChEx Commitment's Style In Play
  Chow Chow   14
Group 4th   
GCh Keesbrook's Out Of The Fyre
  Keeshond   13
BPIG    Echoview's Nu Folio   Dalmatian   N/A
Best Veteran In Group   GCh Krak-Mont's Blessing In Disguise   Boston Terrier   0
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Robb Isle Sensational Phoebe

Best Puppy In Breed
Jinks I'm Precious Prue

Select Bitch
GCh Krak-Mont's Blessing In Disguise



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Jinks I'm Precious Prue

Senior Puppy Bitch Class
1st Jinks I'm Precious Prue

Veteran Bitch Class
1st GCh Krak-Mont's Blessing In Disguise


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Commitment's Style In Play




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Echoview's Nu Folio

Best Puppy In Breed
Echoview's Nu Folio


Winners Dog: (1-0-0-0)
Echoview's Nu Folio

Junior Puppy Dog Class
1st Echoview's Nu Folio



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fullofbull's Toto




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Legendorf Umberto Ugo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Keesbrook's Out Of The Fyre

Best Of Opposite Sex
Wund-R Y K-Central Shaken Not Stirred



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
K-Lar's Chocolate Oscar De La Bijou

Best Of Winners: (1-3-1-1)
K-Lar's I Believe In Miracles For Bijou

Best Puppy In Breed
K-Lar's I Believe In Miracles For Bijou


Winners Dog: (1-3-1-1)
Bijou's Mango Mai Tai

Junior Puppy Dog Class
1st Bijou's Mango Mai Tai


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Butterblac's BMW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bindi



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bindi

Open Bitch Class
1st Bindi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Souyen's Brass In Pocket

Best Puppy In Breed
Souyen's My Heart Is In Havana



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Souyen's My Heart Is In Havana

Reserve Winners Bitch
Dungreggor Kiss Me Sassy

Junior Puppy Bitch Class
1st Souyen's My Heart Is In Havana

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dungreggor Kiss Me Sassy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Irenne Bader Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine
  Collie (Rough)   14
Group 2nd   
GCh Catalyst's Bush Party At TK
  Australian Cattle Dog   13
Group 3rd   
Chantryile Hayley Lady Of Dior
  Belgian Shepherd Dog   12
Group 4th   
Ch Please Special Effect
  Australian Shepherd   11
BPIG   
Ch Please Special Effect
  Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Catalyst's Started With A Song
  Australian Cattle Dog   0
Best Veteran In Group   
Ch Ramblinbrook's Wishin And Hopin
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Irenne Bader

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Catalyst's Bush Party At TK


3-6 Month Dog Class
1st Catalyst's Started With A Song



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irenne Bader

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Please Special Effect

Best Of Opposite Sex
GCh Hearthside Dirty Border Girl At Aussiezip

Best Puppy In Breed
Ch Please Special Effect


Veteran Dog Class
1st Ch Kinring Pick Up Sticks



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irenne Bader

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chantryile Hayley Lady Of Dior



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chantryile Hayley Lady Of Dior

Open Bitch Class
1st Chantryile Hayley Lady Of Dior


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irenne Bader

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irenne Bader

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Ch Moda's Summer Star Raylex Chablis

Best Of Opposite Sex
Baewulf At Shetara Vom Albtal

Best Puppy In Breed
Baewulf At Shetara Vom Albtal

Select Bitch
GCh Chica Vom Burgimwald


Winners Dog: (1-0-0-2)
Baewulf At Shetara Vom Albtal

Junior Puppy Dog Class
1st Baewulf At Shetara Vom Albtal

Veteran Dog Class
1st GCh Stan von der Eschelbronner Schlosswiese


3-6 Month Bitch Class
1st Jegi Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irenne Bader

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
Ch Grandgables Playing The Field

Best Of Opposite Sex
Ramblinbrooks Cold Snap

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Ramblinbrooks Cold Snap

Best Puppy In Breed
Ch Grandgables Playing The Field


Winners Dog: (3-1-1-0)
Grandgables Dezign By Mystic

Reserve Winners Dog
Starquest Cermel Turbo Charged

Junior Puppy Dog Class
1st Cermel Pocket Full Of Kisses

Canadian Bred Dog Class
1st Starquest Cermel Turbo Charged

Open Dog Class
1st Grandgables Dezign By Mystic


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Ramblinbrooks Cold Snap

Junior Puppy Bitch Class
1st Ramblinbrooks Cold Snap

Veteran Bitch Class
1st Ch Ramblinbrook's Wishin And Hopin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irenne Bader

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yasashiikuma Show Me The Money

Best Puppy In Breed
GCh Yasashiikuma Show Me The Money




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irenne Bader

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cymry Royal Oak Nell Gwyn




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By