AM CAN GCH Matsutakes Somewhere In Time
Dachshund (Standard Wire-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Ben - (Male)
Owner: Deborah Wold
Breeder: Deborah Wold
Conformation Handler: Shannon Scheer and Alana Smith
Website: http://www.matsutakekennels.com/


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 3 3 3 4
All Breed Ranking: 33 33 31 34 36

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 6 34 13 10 8   0 0 0 0 2   1879
Win Record - 2016
Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Mary White N/A
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 1
  Group 1st   Cheryl Paterson 37
Saturday Best Of Breed   Joseph Gregory 2
  Group 1st   Joseph Gregory 37
Friday Best Of Breed   Mary White 1
  Group 1st   Mary White 23

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 47
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
Saturday Group 1st   Charles Olvis 53
  Best Of Breed   Charles Olvis 0
Friday Group 1st   Richard Meen (Dr) 42
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 1st   Ed Wild 9
  Group 1st   Susan Norris-Jones 12
  Best Of Breed   Susan Norris-Jones 0
Saturday Group 1st   Edward MacDonald 11
  Group 1st   Ron Mahon 10
  Best Of Breed   Edward MacDonald 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Friday Group 2nd   Judith Shurb 11
  Group 2nd   David Swartwood 10
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Best Of Breed   David Swartwood 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 09 to September 12, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Kathleen Anderson-Wulff N/A
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 23
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 4
Sunday Group 4th   Alan Ewles 26
  Best Of Breed   Alan Ewles 4
Saturday Group 1st   Michael Hill 31
  Best Of Breed   Michael Hill 3
Friday Group 2nd   Raymond Yurick 20
  Best Of Breed   Raymond Yurick 4

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 02 to September 05, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 2
Sunday Best Of Breed   Terry Stacy 2
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 2
  Group 1st   Terry Carter 41
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2
  Group 1st   Lynda Saranchuk 36

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Group 3rd   Gail Forsythe (Dr) 31
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 1st   Wayne Thompson 40
Friday Best Of Breed   Patricia Cruz 0
  Group 3rd   Patricia Cruz 24
Thursday Best Of Breed   Steven Evans 0
  Group 2nd   Steven Evans 26

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Branislav Rajic 6
Saturday Best Of Breed   Simon Sim 9
Friday Group 4th   Joe Walton 77
  Best Of Breed   Joe Walton 8

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Hennigan 0
Saturday Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Group 2nd   Martin Doherty 10
Friday Best Of Breed   Maribel Sy 0
  Group 2nd   Maribel Sy 7
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Group 2nd   Margaret Jones 4

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 14 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Arndt 0
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Group 1st   Richard Lopaschuk 33
Friday Best Of Breed   Judi Elford 0
  Group 3rd   Judi Elford 17
Thursday Best Of Breed   Ann Ingram 0

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 08 to July 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Margaret Jones 5
  Group 4th   Margaret Jones 29
Friday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 4
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 30

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Larry Kereluke 16
  Best Of Breed   Peter Machen 0
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 2nd   Peter Machen 13
Saturday Group 1st   Patricia Lanctot 14
  Group 1st   Michael Lanctot 13
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Friday Reserve Best In Show   Rick Fehler N/A
  Group 1st   Rick Fehler 9
  Group 4th   Joy Hodgkinson 5
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0

Show Date
Prairie Canine Academy June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Olga Gagne N/A
  Best Of Breed   Olga Gagne 2
  Group 1st   Bruce Owen 14
  Group 1st   Olga Gagne 13
  Best Of Breed   Bruce Owen 3
Saturday Reserve Best In Show   Walter Pinsker N/A
  Best Of Breed   Walter Pinsker 3
  Best Of Breed   Kenneth Chuah 3
  Group 1st   Walter Pinsker 14
Friday Best Of Breed   Thora Brown 4
  Best Of Breed   Allan Brown 1
  Group 2nd   Thora Brown 12
  Group 2nd   Allan Brown 6

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Terry Stacy 0
  Group 1st   Terry Stacy 26
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0
  Group 3rd   Jacqueline Stacy 48
Friday Best Of Breed   Francis Smith Moffat 0
  Group 4th   Francis Smith Moffat 23

Show Date
Prairie Dachshund Club May 22 to May 22, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ryan Horvath 13

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 8
  Best Of Breed   Judith Taylor 5
  Group 1st   Richard Meen (Dr) 41
  Group 3rd   Judith Taylor 30
Saturday Best Of Breed   Karsten Kaemling 7
  Best Of Breed   Kathrine Grant 6
  Group 4th   Karsten Kaemling 31
  Group 3rd   Kathrine Grant 31

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 13 to May 16, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Janet Lobb 2
  Group 1st   Janet Lobb 27
Sunday Best Of Breed   Carol Mulcahy 2
  Group 3rd   Carol Mulcahy 28
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 2
  Group 1st   Joe Lobb 41
Friday Best Of Breed   Denise Cornelssen 2
  Group 1st   Denise Cornelssen 35

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 5
  Group 1st   Mary White 34
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 3
  Group 2nd   Virginia Lyne 31
Friday Best Of Breed   Sandy Alexander 2
  Group 1st   Sandy Alexander 28

Show Date
Renaissance Dog Association April 08 to April 11, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Starr White 0
Sunday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 0
Saturday Group 3rd   Darle Heck 61
  Best Of Breed   Darle Heck 2
Friday Best Of Breed   Kim Leblanc 2
  Group 1st   Kim Leblanc 69

Show Date
Aristocrat Hound Association April 08 to April 08, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   William Robert Russell 4
  Best Stud Dog In Specialty   William Robert Russell N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Barbara Dempsey Alderman 42
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 1
Saturday Group 2nd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 51
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 2
Friday Reserve Best In Show   Wendy Maisey N/A
  Best Of Breed   Wendy Maisey 1
  Group 1st   Wendy Maisey 38

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 2
  Group 3rd   Pamela Bruce 38
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 2
  Group 4th   Virginia Lyne 39
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 2
  Group 1st   Nancy Popovich 52

Show Date
Alberta Kennel Club January 22 to January 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 3
  Group 1st   Michelle Scott 38
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 3
  Group 4th   Heather Langfeld 22

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 7 7 7 6 8
All Breed Ranking: 42 42 39 39 47

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 1 20 14 12 9   0 0 0 0 2   1800
Win Record - 2015
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 3rd   Larry Kereluke 10
Saturday Best Of Breed   Thomas Touzel 3
  Group 1st   Thomas Touzel 23
Friday Best Of Breed   Terry Carter 2
  Group 2nd   Terry Carter 13

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dana Cline 0
  Group 1st   Dana Cline 38
Saturday Reserve Best In Show   Ian Rasmussen N/A
  Best Of Breed   Ian Rasmussen 0
  Group 1st   Ian Rasmussen 41
Friday Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Group 2nd   Sharon Derrick 25

Show Date
Battle River Canine Association October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 0
Saturday Best Of Breed   Raymond Yurick 0
  Group 3rd   Raymond Yurick 43
Friday Group 4th   Janet Lobb 23
  Best Of Breed   Janet Lobb 0

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 09 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Janet Buchanan 26
  Best Of Breed   Janet Buchanan 1
Sunday Group 2nd   Charles Olvis 40
  Best Of Breed   Charles Olvis 2
Saturday Group 2nd   Robert Rowbotham 50
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 2

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Group 2nd   Edgar Bajona 29
Saturday Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Group 2nd   Melvin Beech 32
Friday Best Of Breed   William Gunn 0
  Best Of Breed   Garry Allan 0
  Group 2nd   William Gunn 31
  Group 3rd   Garry Allan 30

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roger Hartinger 0
  Group 2nd   Roger Hartinger 16
Saturday Best Of Breed   Paula Hartinger 0
Friday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Group 2nd   Joy Hodgkinson 13

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 04 to September 07, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Group 3rd   Sandy Gelinas 9
Sunday Group 3rd   Michael Gelinas 14
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
Saturday Group 3rd   Yvonne Savard 27
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Friday Best Of Breed   Patricia Trotter 0

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 28 to August 30, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 1st   Michelle Scott 4
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 3rd   Honey Glendinning 6
Friday Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 1st   Brenton Wright 5
  Group 4th   Richard Paquette 1

Show Date
Edmonton Kennel Club August 06 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Friday Best Of Breed   Shirley Limoges 0
Thursday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Group 3rd   Gail Forsythe (Dr) 21

Show Date
Alberta Kennel Club / Purina National July 31 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 2
  Group 4th   Ekarat Sangkunakup 62
Sunday Best Of Breed   Allan Pepper 2
  Group 3rd   Allan Pepper 66

Show Date
Alberta Sporting Hound Association July 31 to July 31, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Frances Colonna 3

Show Date
Medicine Hat Canine Association July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Maisey 1
  Group 1st   Wendy Maisey 7
Saturday Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 1
  Best Of Breed   Allan Brown 1
  Group 1st   Donald Fitzsimmons 9
  Group 1st   Allan Brown 7
Friday Best Of Breed   Neil Graves 1
  Group 3rd   Neil Graves 5

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 10 to July 13, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Federico Fernandez 1
  Group 1st   Federico Fernandez 12
Sunday Best Of Breed   Cheryl Paterson 1
  Group 1st   Cheryl Paterson 22
Saturday Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 1
  Group 1st   Alex Yu-Feng Zee 20
Friday Best In Show   Thomas Alexander 315
  Group 1st   Thomas Alexander 18
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Bonnie Derry 14
  Best Of Breed   Bonnie Derry 2
Saturday Group 1st   Karsten Kaemling 16
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 2
Friday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 13
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 1
  Best Of Breed   Linda Kraft 1
  Group 2nd   Stephen Dainard 5
  Group 4th   Linda Kraft 3
Saturday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 1
  Best Of Breed   Michael Shoreman 1
  Group 3rd   Rosemary Shoreman 4
  Group 2nd   Michael Shoreman 4
Friday Best Of Breed   Russel Fletcher 1
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 1
  Group 4th   Russel Fletcher 3
  Group 4th   Denise Cornelssen 3

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Judy Webb 0
Sunday Group 2nd   Doug Johnson 44
  Best Of Breed   Doug Johnson 0
Saturday Best Of Breed   Lawrence Sinclair 0
Friday Group 1st   Linda Scanlon 45
  Best Of Breed   Linda Scanlon 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 15 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 3
  Group 1st   Richard Lopaschuk 20
Sunday Best Of Breed   Darle Heck 3
  Group 1st   Darle Heck 26
Saturday Best Of Breed   Doug Gaudin 3
  Group 1st   Doug Gaudin 32
Friday Best In Show   Susan Quesnel 293
  Best Of Breed   Avery Gaudin 3
  Group 1st   Avery Gaudin 28

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Gunn 1
  Group 2nd   William Gunn 18
Saturday Best Of Breed   John Rowton 1
Friday Best Of Breed   Rick Fehler 1

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 03 to April 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Houston Clark 18
  Best Of Breed   Houston Clark 3
Saturday Best Of Breed   Cec Ringstrom 3
Friday Group 4th   Toddie Clark 18
  Best Of Breed   Toddie Clark 3

Show Date
Prairie Dachshund Club March 28 to March 28, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Multi Breed Specialty   Sherrill Snyder N/A
  Best Of Breed   Sherrill Snyder 11

Show Date
Battle River Canine Association March 27 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Michael Hill 44
  Best Of Breed   Michael Hill 4
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 8
Friday Best Of Breed   Jack Ireland 9
  Group 3rd   Jack Ireland 55

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 15 15 13 12 11
Group Ranking: 238 236 219 207 232
All Breed Ranking: 1881 1848 1757 1666 1808

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 2 1   0 0 0 0 0   33
Win Record - 2014
Show Date
Fort Garry Kennel Club September 12 to September 14, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Allan Pepper 0
Friday Best Of Breed   Maida Puterman 0
  Group 3rd   Maida Puterman 7

Show Date
Manitoba & North Western Ontario Dachshund Club July 06 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Aubrey Nash N/A

Show Date
Federation Of Dachshunds Clubs Of Canada July 05 to July 05, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Jan Schirmer N/A

Show Date
Portage Kennel Club July 04 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Ainslie Mills 1

Show Date
Prairie Dachshund Club July 04 to July 04, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Catherine Brey N/A

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 23 to May 25, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 4th   Avery Gaudin 18
Saturday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Friday Best Of Breed   Donna Conod 0
  Group 3rd   Donna Conod 7

Show Date
Mid Canada Dog Association May 09 to May 11, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 0
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 15 14 12 10 8
Group Ranking: 194 188 182 165 147
All Breed Ranking: 1587 1547 1486 1387 1258

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 2 0   0 0 0 0 0   43
Win Record - 2013
Show Date
Manitoba Canine Association August 15 to August 18, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jean McErlane 2

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 12 to April 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peter Machen 2
Friday Group 2nd   Dianne Miller 16
  Best Of Breed   Dianne Miller 1

Show Date
Northwinds Dog Club March 22 to March 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ole Nielsen 2
Saturday Group 3rd   Ron Mahon 12
  Best Of Breed   Ron Mahon 2
Friday Group 3rd   Avery Gaudin 9
  Best Of Breed   Avery Gaudin 2

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By