BIS RBIS GCh Beaukees Southern Comfort Zone
Keeshond
(Click on breed to view standings)

Call Name: Memphis - (Male)
Owner: Chantalle Carroll, Daniel Gallant, Paige Ervin
Breeder: Chantalle Carroll
Conformation Handler: Paige Ervin, Cathy Cinnamon, Chantalle Carroll & Shannon Scheer
Website: http://www.beaukees.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2021

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 2
Group Ranking: 5 5 6 4 23
All Breed Ranking: 46 45 51 40 232

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 2 7 6 5 8   0 0 0 0 0   1182
Win Record - 2021
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 26 to November 28, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Laurie Campbell 2 (1-1-1-0)
  Group 2nd   Robert Rowbotham 44 (0-1-0-0)
Saturday Best Of Breed   Andrea Robins 2 (1-1-1-0)
  Group 4th   Andrea Robins 34
Friday Best Of Breed   Ed Wild 2 (1-1-1-0)

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 19 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Karen Day 2 (2-0-1-0)
  Group 3rd   Karen Day 40
Saturday Group 3rd   Terry Carter 39
  Best Of Breed   Terry Carter 2 (2-0-1-0)
Friday Group 2nd   Tempest Deptuch 28
  Group 4th   Darle Heck 17
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 2 (2-0-1-0)
  Best Of Breed   Darle Heck 2 (2-0-1-0)

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 5 (2-2-1-1)
Saturday Best Of Breed   Shawn Nichols 5 (2-2-1-1)
  Group 3rd   Shawn Nichols 42
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 5 (2-2-1-1)
Thursday Best Of Breed   Honey Glendinning 5 (2-3-1-0)
  Group 4th   Honey Glendinning 37

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 17 to September 20, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Grant Townsend 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Grant Townsend 33
Sunday Best Of Breed   Corinne Walker 3 (1-2-1-0)
  Group 4th   Corinne Walker 44
Saturday Best Of Breed   Judy McVeigh 3 (1-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Mavis McClintock 2 (1-1-1-0)
  Group 4th   Mavis McClintock 34

Show Date
Northern Alberta Canine Association September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Irene Latchford 5 (1-3-2-0)
  Group 3rd   Irene Latchford 30
Saturday Best Of Breed   Sandra Anderson 5 (1-3-2-0)
Friday Best Of Breed   Judith Byrne 5 (1-3-2-0)
  Group 2nd   Judith Byrne 46

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 04 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Rick Fehler 146 (0-0-1-0)
  Group 1st   Carmen Haller 14
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
Sunday Group 2nd   Margaret Moran McQuinn 14
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 0

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club September 03 to September 05, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Best In Show   Wayne Thompson 181 (0-0-1-0)
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 14
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
Friday Best In Show   Joy Lynne Huntley 208 *
  Group 1st   Wayne Thompson 13
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club August 31 to September 02, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Raymond Yurick 5
  Group 2nd   Tannis Postma 6
  Best Of Breed   Raymond Yurick 0
  Best Of Breed   Tannis Postma 0
Wednesday Group 1st   Elaine Whitney 10
  Group 3rd   Philip Wendling 5
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Philip Wendling 0
Tuesday Best Of Breed   Valerie Hansen 0
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Group 1st   Valerie Hansen 9
  Group 2nd   Guy Jeavons 7

Show Date
Edmonton Kennel Club August 05 to August 08, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ron Mahon 7 (2-3-3-0)
  Group 4th   Ron Mahon 33
Saturday Best Of Breed   Brenton Wright 7 (2-3-3-0)
  Group 4th   Brenton Wright 34
Friday Select Dog   Mike Jackman N/A
Thursday Best Of Breed   Robert Denis 7 (2-3-3-0)
  Group 4th   Robert Denis 22

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 30 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Margaret Jones 7 (3-3-1-1)
Sunday Best Of Breed   Yvonne Savard 7 (3-3-1-1)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 11 11 11 10 10
Group Ranking: 128 126 122 113 105
All Breed Ranking: 1097 1076 1018 965 878

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 3 0   0 0 0 0 0   75
Win Record - 2019
Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Javinder Singh Pawar N/A
Saturday Select Dog   Judith Byrne N/A
Friday Select Dog   William Byrne N/A

Show Date
Keeshond Club of Canada [National] October 12 to October 12, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Shaun Watson N/A

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 11 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Grant Townsend N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Sandra Anderson N/A

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Mike Jackman N/A
  Group 3rd   Thomas Alexander 12
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Phyllis Pancel 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Wendy Maisey 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Brenton Wright 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Wendy Maisey 11
  Group 3rd   Brenton Wright 13

Show Date
Alberta Kennel Club January 25 to January 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nancy Popovich 4
  BPIG   Nancy Popovich N/A
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 4
  BPIG   Mary White N/A
  Group 3rd   Mary White 29
Friday Best Of Breed   Patricia Taylor 4

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2018
Show Date
Red Deer & District Kennel Club December 07 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Winners   Nikki Riggsbee (2-1-2-1)
  Winners Dog   Nikki Riggsbee (2-1-2-1)
Saturday Reserve Winners Dog   Lucie Paradis (Dr) N/A
Friday Best Puppy In Breed   Robert Shreve N/A
  Reserve Winners Dog   Robert Shreve N/A

Show Date
Keeshond Club of BC October 06 to October 06, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Winners Dog   Yvonne Savard N/A

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Barbara Dempsey Alderman N/A
  Reserve Winners Dog   Barbara Dempsey Alderman N/A
  BPIG   Yvonne Savard N/A
Sunday Best Puppy In Breed   Shawn Nichols N/A
  Reserve Winners Dog   Shawn Nichols N/A
  BPIG   Norman Kenney N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Norman Kenney N/A
  Reserve Winners Dog   Norman Kenney N/A
Friday Best Puppy In Breed   Brenton Wright N/A
  BPIG   Brenton Wright N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     
Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2019

Win Record - 2019
Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Novice A   Betty Brask 86.0

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By