GCH Bueollin's Wild Blue Yonder RATI
Staffordshire Bull Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Yonder - (Male)
Owner: Jade Unrau & Linda Robinson
Breeder: Linds Robinson
Conformation Handler: Jade Unrau
Performance Handler: Jade Unrau
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 3 3 3 N/A 2
Group Ranking: 39 39 31 N/A 28
All Breed Ranking: 313 312 244 N/A 278

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 4 0   0 0 0 0 0   31
Win Record - 2020
Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 15 to February 17, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Lee Anne Bateman 6
  Group 3rd   Richard Paquette 6
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
Sunday Group 3rd   Barbara Arndt 6
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Group 1st   Sandra Anderson 8
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0
Saturday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  Best Of Breed   David Gilmour 0
  Group 3rd   Ben Wasylyshen 5

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 3 3 3 3 2
Group Ranking: 32 31 33 30 28
All Breed Ranking: 323 316 316 294 278

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 9 7 10   0 0 0 1 1   309
Win Record - 2019
Show Date
Wheat City Kennel Club November 08 to November 11, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 0
Saturday Best Of Breed   Manuel Queijeiro 0
  Group 4th   Manuel Queijeiro 12
Friday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Group 2nd   Edgar Bajona 15

Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Len Harfield 0
  Group 4th   Len Harfield 1
Saturday Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Group 1st   Ron Mahon 6
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 6
Friday Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 4th   Barbara Heal N/A

Show Date
Red River Terrier Association August 17 to August 17, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Group 4th   Margaret Jones 25

Show Date
Manitoba Canine Association August 15 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
Saturday Group 4th   Carmen Haller 18
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
Friday Best Of Breed   Peter Machen 0
  Group 4th   Peter Machen 30

Show Date
Lakehead Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Group 4th   Sandra Anderson 1
Saturday Group 2nd   John Rowton 5
  Group 3rd   Robert Rowbotham 3
  Best Of Breed   John Rowton 0
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Friday Group 2nd   Pamela Bruce 4
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0

Show Date
Portage Kennel Club June 29 to July 01, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
Saturday Group 2nd   Linda Kraft 19 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Of Breed   Eric Soti 0

Show Date
Fort Garry Kennel Club June 28 to June 28, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Leyda Perez 0
  Group 3rd   Leyda Perez 17

Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Glen Stark 2
  Best Of Breed   Glen Stark 0
Saturday Group 3rd   Joy Hodgkinson 1
  Group 4th   John Hodgkinson N/A
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0
Friday Group 1st   Doris Willis 5
  Group 2nd   Dianne Miller 2
  Best Of Breed   Doris Willis 0
  Best Of Breed   Dianne Miller 0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 07 to June 09, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Group 4th   Charles Bett 4
  Best Of Breed   Charles Bett 0
Saturday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0
  Group 4th   Nancy Popovich 4
  Group 3rd   Bonnie Derry 7

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 24 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 3rd   Wayne Thompson 21
Saturday Best Of Breed   Pierrette McLean 0
  Group 3rd   Pierrette McLean 20
Friday Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 22
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jack Ireland 1
Sunday Best Of Breed   Edgar Bajona 1
  Best Of Breed   Doug Windsor 1
  Group 2nd   Edgar Bajona 18
Saturday Best Of Breed   Wendy Schira 1
  Group 3rd   Terry Carter 10
  Best Of Breed   Terry Carter 1

Show Date
Lakehead Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Olga Gagne 0
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
  Group 2nd   Mike Jackman 5
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 0

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 20 to April 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Of Breed   Mary White 0
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 4th   Joe Lobb 11
  Group 2nd   Janet Lobb 12

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2018
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Carol Graham N/A
  Winners Dog   Carol Graham (1-0-1-1)
  Best Puppy In Breed   Dianne Miller N/A
  Winners Dog   Dianne Miller (1-0-1-1)
Saturday Best Puppy In Breed   Margaret Moran McQuinn N/A
  Winners Dog   Margaret Moran McQuinn (1-0-1-1)
  Best Puppy In Breed   Rick Fehler N/A
  Winners Dog   Rick Fehler (1-0-1-1)
Friday Best Puppy In Breed   Doug Gaudin N/A
  Winners Dog   Doug Gaudin (2-0-1-2)
  Best Puppy In Breed   Avery Gaudin N/A
  Winners Dog   Avery Gaudin (1-0-1-2)

Show Date
Wheat City Kennel Club November 08 to November 11, 2018
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Wendy Anderson N/A

Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club September 07 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Group   Phyllis Pancel N/A

Show Date
Red River Terrier Association August 18 to August 18, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Connie Clark N/A

Show Date
Manitoba Canine Association August 16 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday Best Baby Puppy In Group   Stephen Andrews N/A

Show Date
Portage Kennel Club June 30 to July 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Javier Ramirez Gomez N/A
  Best Baby Puppy In Group   Kathrine Grant N/A

Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Wendy Anderson N/A
  Best Baby Puppy In Group   Richard Paquette N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By