Wheat City Kennel Club
Friday, November 9, 2018 - Show #1



Related Results

Obedience

Thursday, November 08 (Obedience Trial 1)
Friday, November 09 (Obedience Trial 2)
Saturday, November 10 (Obedience Trial 3)
Sunday, November 11 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Thursday, November 08 (Rally Trial 1)
Friday, November 09 (Rally Trial 2)
Saturday, November 10 (Rally Trial 3)
Sunday, November 11 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:

-- C & D Show Services --


Best In Show
Judge: Corinne Walker
Kerry Blue Terrier  
GCh Krisma's Xman First Class
Points: 152 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Corinne Walker
Great Dane  
GCh Invogue FiresbreathvValbydane
Points: 134
Best Puppy In Show
Judge: Corinne Walker
Dachshund (Miniature Wire-Haired)  
Jasu's Eddie Bauer MW
Best Altered In Show
Judge: Corinne Walker
Alaskan Malamute  
Ch Winterchill's Firefly Spirit








Group 1 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tricklecreek Friend Of Mine
  Spaniel (Clumber)   30
Group 2nd   
GChEx Briarwood True North
  Retriever (Labrador)   29
Group 3rd   
GChEx Cosmic's Playin For Keeps
  Retriever (Golden)   17
Group 4th   
GCh Vizslavilla Prize Pure Goddess
  Vizsla (Smooth-Haired)   9
BPIG    Legacyk Made It Legal   Pointer (German Short-Haired)   N/A
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Legacyk Made It Legal



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 7 pts
GChEx Cosmic's Playin For Keeps



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 11 pts
GChEx Briarwood True North



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Fanciful's Let The Games Begin



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Tricklecreek Friend Of Mine



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Coralyns Reflection On Ice



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Busy B's Tenacious D



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Vizslavilla Prize Pure Goddess



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts
GCh Koping Win'Weim Pink Floyd







Group 2 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Africanadian James T Kirk
  Basenji   12
Group 2nd   
GCh Delightful Dolores v. Grunsven
  Basset Hound   11
Group 3rd   
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   10
Group 4th   Ch Norhunter Alaina's Griffan   Irish Wolfhound   9
BPIG   
Jasu's Eddie Bauer MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
Polo's The Da Vinci Code



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Africanadian James T Kirk



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Delightful Dolores v. Grunsven



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Waskasoo's Second To None



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts
GCh Konza-Plum Creek Carrera



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts
GCh Klein Hunde's Been A Journey



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
Jasu's Eddie Bauer MW



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Klein Hunde Carbon Copy SL



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wiretap It Had To Be You



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Norhunter Alaina's Griffan







Group 3 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Invogue FiresbreathvValbydane
  Great Dane   27
Group 2nd   
GCh Davik's Just Do It
  Siberian Husky   26
Group 3rd   
GChEx Wingate's First And Goal
  Doberman Pinscher   23
Group 4th   Ch Zippa Unserbund   Rottweiler   18
BPIG    Snowmist's Medley At Telaka   Siberian Husky   N/A
Best Altered In Group   
Ch Winterchill's Firefly Spirit
  Alaskan Malamute   0
Group 2nd (Altered)   Ch Oralia's Baroness Ormanda   Mastiff   0
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Tan-Ro Minoka Stellar



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 4 pts
GCh Winterchill's Fueled By Fire



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Martini's Red Carpet Ready



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts
Ch Mallaig's Keltic Challenger



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 4 pts
GChEx Wingate's First And Goal



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts
GCh Camelot's A New Hope



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Invogue FiresbreathvValbydane



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bendegeit's Peridots N Pearls



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Nustar's Divine Comedy



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts
Northsky's Captain



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts
Ch Zippa Unserbund



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Winterdance's Let It Storm



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts
GCh Davik's Just Do It







Group 4 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   17
Group 2nd   
Solaire Thorn Of The Roze
  Airedale Terrier   15
Group 3rd   
Bo Jangles vom Hause Manhartsberg
  American Staffordshire Terrier   13
Group 4th   Ch Boldheart's Bend The Rules   Parson Russell Terrier   12
BPIG   
Bueollin's Wild Blue Yonder
  Staffordshire Bull Terrier   N/A
Best Altered In Group   
Ch Instyle's Rule The World
  Fox Terrier (Smooth)   0
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Solaire Thorn Of The Roze



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bo Jangles vom Hause Manhartsberg







Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 3 pts
Ch O'Nut Glen Nice as Pie



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts
GCh Krisma's Xman First Class



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Boldheart's Bend The Rules



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Shawndee 1st Edition Of Adrian



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts
Scandals Sail Away



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Kataxin Bringing Back Smiles



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts
GCh Bueollin's Xtra Special



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Brynmill Born A Gypsy







Group 5 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Sunterra Sudden Impact
  Pomeranian   18
Group 2nd   
GCh Wind's Da Vinci Code
  Chinese Crested   17
Group 3rd   
GCh Diabolbric's Rumour Of War
  Pug   14
Group 4th   
GCh Sanderlin Dance Like A Dickens
  Miniature Pinscher   13
BPIG    Castel's Vegas   Papillon   N/A
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts
GCh Wind's Da Vinci Code



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts
Ch Coton CPH's Keep Me Safe Kenobi



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Roterr Griff Alisa



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Chi's Katsu



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sanderlin Dance Like A Dickens



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts
GCh Show Elveras Grand Master



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sunterra Sudden Impact



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts
Amity's Believe It



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Diabolbric's Rumour Of War



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts
GCh RanMar's Simply A Twist of Fate







Group 6 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh StefMa Blue Ain't Your Color
  Shih Tzu   11
Group 2nd   Ch Mrang Belcourt Communicate   Poodle (Miniature)   9
Group 3rd   
GCh Gardenpath Casino Royale
  Poodle (Standard)   4
Group 4th   
Ch Luvit Dalnavert Awesome Tropical Storm
  Bichon Frise   3
BPIG   Ch Mrang Belcourt Communicate   Poodle (Miniature)   N/A
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Luvit Dalnavert Awesome Tropical Storm



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Josol's Threads Of Gold



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts
GCh Katzenjammers Behold The Wrangler



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 4 pts
GCh Mrang Belcourt Communicate



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Gardenpath Casino Royale



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts
GCh StefMa Blue Ain't Your Color





Group 7 - Lynn White Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sugarok Starfyre Thunder Road
  Finnish Lapphund   31
Group 2nd   
GChEx Valubal What Happens In Vegas
  Old English Sheepdog   30
Group 3rd   
GCh Peakes Brook Head Over Heels For Lucky Stryke
  German Shepherd Dog   29
Group 4th   
Ch Curig Faerietale Peace Lily
  Welsh Corgi (Pembroke)   20
BPIG   
Lacomtesse Vampire Slayer
  German Shepherd Dog   N/A
Best Altered In Group   Ch Encore For Your Eyes Only   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Group 2nd (Altered)   
GCh Kinring's Antares
  Australian Shepherd   0
Group 3rd (Altered)   
Rouge' Von Lousar
  German Shepherd Dog   0
Group 4th (Altered)    Lookback's Fire Storm   Border Collie   0
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 2 pts
Ardons Blue Courageous Sioux



Judge: Lynn White

Best Of Breed: 5 pts
GCh Kinring's Rigel



Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts
Ch Buaidh Motlikru Litle Blk Book



Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts
Picardiers Opportunity Knocks







Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sugarok Starfyre Thunder Road



Judge: Lynn White

Best Of Breed: 8 pts
GCh Peakes Brook Head Over Heels For Lucky Stryke



Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Valubal What Happens In Vegas



Judge: Lynn White

Best Of Breed: 6 pts
GCh Dyniques International Dynamo



Judge: Lynn White

Best Of Breed: 2 pts
GCh Curig Faerietale Peace Lily



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By