Kenora & District Dog Club
Friday, June 23, 2023 - Show-1



Related Results

Conformation

Friday, June 23 (Show-1)
Friday, June 23 (Show-2)
Saturday, June 24 (Show-3)
Saturday, June 24 (Show-4)
Sunday, June 25 (Show-5)
Sunday, June 25 (Show-6)

Obedience

Saturday, June 24 (Obedience Trial-1)
Saturday, June 24 (Obedience Trial-2)
Sunday, June 25 (Obedience Trial-3)
Sunday, June 25 (Obedience Trial-4)

Rally Obedience

Saturday, June 24 (Rally Trial-1)
Saturday, June 24 (Rally Trial-2)
Sunday, June 25 (Rally Trial-3)
Sunday, June 25 (Rally Trial-4)



Results courtesy of:


-- Diane Fast --
GChB Winsmith The Edge At SpecialD NS CA
"Evan"
Breeders/Owners: Diane Fast, Rob Lindey, Harriett Lee
Owner/Handler: Diane Fast, Special "D" Dalmatians


Best In Show
Judge: Jocelyne Gagne
Alaskan Malamute  
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
Points: 94 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Jocelyne Gagne
Borzoi  
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
Points: 78
Best Puppy In Show
Judge: Jocelyne Gagne
Chinese Crested Dog  
Ch Hex's Wind And Reign
Best Baby Puppy In Show
Judge: Jocelyne Gagne
Retriever (Golden)   Teddybear's Dealer's Choice








Group 1 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   23
Group 2nd   Ch Summits Golden Slam Princess   Retriever (Golden)   20
Group 3rd   
Ch Briarstone's Uptown Girl
  Setter (English)   18
Group 4th   
Merry Thoughts Poppy On A Whim
  Spaniel (English Springer)   13
BPIG   
Merry Thoughts Poppy On A Whim
  Spaniel (English Springer)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Teddybear's Dealer's Choice   Retriever (Golden)   0
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Summits Golden Slam Princess

Best Of Opposite Sex
Clitheroe's Sir Beckett


Winners Dog: (1-0-0-1)
Clitheroe's Sir Beckett

12-18 Month Dog Class
1st Clitheroe's Sir Beckett

4-6 Month Dog Class
1st Teddybear's Dealer's Choice


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
GCh Azureblue Winnifred's Rosemary

Best Of Opposite Sex
Wolfridge's Diesel

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Lake Northern Lights

Best Puppy In Breed
Fireline Living The Dream


Winners Dog: (1-4-0-1)
Wolfridge's Diesel

Open Dog Class
1st Wolfridge's Diesel


Winners Bitch: (1-4-0-1)
Lake Northern Lights

Reserve Winners Bitch
Fireline Living The Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st Fireline Living The Dream

Senior Puppy Bitch Class
1st Fireline Southern Charm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fireline Black Legend

Open Bitch Class
1st Lake Northern Lights

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChG Roaneden's Shorelander

Best Of Opposite Sex
Ch Roaneden's Windtrieve Sunset Echos


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GCh Briarstone's Uptown Girl

Best Of Opposite Sex
Briarstone's Brigadoon

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Briarstone's Brigadoon

Best Puppy In Breed
Sunsetter's It Takes A Village

Select Bitch
GChS Sevenoaks Raise A Glass At Sunsetter


Winners Dog: (1-2-0-2)
Briarstone's Brigadoon

Open Dog Class
1st Briarstone's Brigadoon

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Moonsetter Riding The Storm To Oakisle

Best Of Opposite Sex
Sassenach Evans DJ Mango Tango Pearl

Select Bitch
Ch Sassenach Evans To Betsy


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Leolynne's I.C. Dead People

Best Of Opposite Sex
Leolynne's Smoke N Ashes

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Leolynne's I.C. Dead People

Best Puppy In Breed
Shaankata N Clanagroe's All That Is


Winners Dog: (1-2-0-0)
Leolynne's I.C. Dead People

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Leolynne's I.C. Dead People


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Leolynne's Smoke N Ashes

Reserve Winners Bitch
Shaankata N Clanagroe's All That Is

Junior Puppy Bitch Class
1st Shaankata N Clanagroe's All That Is

Canadian Bred Bitch Class
1st Leolynne's Smoke N Ashes

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Merry Thoughts Poppy On A Whim

Best Of Opposite Sex
Keypoint's Show You The World

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Merry Thoughts Poppy On A Whim

Best Puppy In Breed
Merry Thoughts Poppy On A Whim


Winners Dog: (1-1-0-0)
Keypoint's Show You The World

12-18 Month Dog Class
1st Keypoint's Show You The World


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Merry Thoughts Poppy On A Whim

Senior Puppy Bitch Class
1st Merry Thoughts Poppy On A Whim





Group 2 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   13
Group 2nd   
GChS Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   12
Group 3rd   
Ch Sunhunde Night Goddess
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   11
Group 4th   
Envy Me Gravity Can't Stop Me
  Afghan Hound   7
BPIG   
Ch Sunhunde Night Goddess
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group         0
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Envy Me Gravity Can't Stop Me


Winners Dog: (1-0-0-0)
Envy Me Gravity Can't Stop Me

Open Dog Class
1st Envy Me Gravity Can't Stop Me


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Introducing Ike V. Grunsven



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Foxfire's I Have A Theory

Best Of Opposite Sex
Foxfire's Out Of This World

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Foxfire's I Have A Theory

Best Puppy In Breed
Foxfire's Out Of This World

Select Bitch
Ch Foxfire's Forget Me Not


Winners Dog: (1-2-0-1)
Foxfire's Out Of This World

Junior Puppy Dog Class
1st Foxfire's Out Of This World

4-6 Month Dog Class
1st Shadynook's Money Talks


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Foxfire's I Have A Theory

Reserve Winners Bitch
Foxfire's Cover Story

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Foxfire's Cover Story

Open Bitch Class
1st Foxfire's I Have A Theory

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GChB Sunhunde Night Goddess

Best Of Opposite Sex
Innocence Pro Skater Tiger Entchen

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Innocence Pro Skater Tiger Entchen

Best Puppy In Breed
GChB Sunhunde Night Goddess


Winners Dog: (1-2-0-1)
Innocence Pro Skater Tiger Entchen

12-18 Month Dog Class
1st Innocence Pro Skater Tiger Entchen


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Klein Hunde Journey's End

Reserve Winners Bitch
Phenomenal Phantasy Of Astraea

Junior Puppy Bitch Class
1st Phenomenal Phantasy Of Astraea

Canadian Bred Bitch Class
1st Klein Hunde Journey's End

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Amahte's Sungura Wawindaji



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Khamsin's Another Perfect Day



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Winsmith The Edge At SpecialD







Group 3 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
  Alaskan Malamute   15
Group 2nd   
GChS Hilltophaven's Virago Sensation
  Doberman Pinscher   14
Group 3rd   Ch Vanderbilt's Lucky Iceman   Samoyed   9
Group 4th   
GCh Lasquite's Inspector Clouseau
  Saint Bernard   7
BPIG   
Rasilons Vala Maldoran
  Boxer   N/A
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rasilons Vala Maldoran

Best Puppy In Breed
Rasilons Vala Maldoran



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rasilons Vala Maldoran

Senior Puppy Bitch Class
1st Rasilons Vala Maldoran

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Mallaig's Diamond In The Rough

Best Of Opposite Sex
Mallaig's Over The Sea To Skye

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Mallaig's Diamond In The Rough

Best Puppy In Breed
Cooperdale Miss Delicious


Winners Dog: (1-2-0-0)
Mallaig's Over The Sea To Skye

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mallaig's Over The Sea To Skye


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Mallaig's Diamond In The Rough

Reserve Winners Bitch
Cooperdale Miss Delicious

Senior Puppy Bitch Class
1st Cooperdale Miss Delicious

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mallaig's Diamond In The Rough

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Drewsar Tashtin Cake Walk

Best Puppy In Breed
Drewsar Tashtin Cake Walk



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Drewsar Tashtin Cake Walk

Junior Puppy Bitch Class
1st Drewsar Tashtin Cake Walk

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lasquite's Inspector Clouseau



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Vanderbilt's Lucky Iceman

Best Of Opposite Sex
Sershan's White Willow

Best Puppy In Breed
Sershan's White Willow



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sershan's White Willow

Junior Puppy Bitch Class
1st Sershan's White Willow

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Kammicks Dance With Dragons

Best Of Opposite Sex
Kammicks Allure Of Dragon To Keetukka

Best Puppy In Breed
Kammicks Allure Of Dragon To Keetukka



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kammicks Allure Of Dragon To Keetukka

Junior Puppy Bitch Class
1st Kammicks Allure Of Dragon To Keetukka





Group 4 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Boldwind Winter Solstrice
  Border Terrier   8
Group 2nd   
Amarantine's Gift Of A Thistle With Paniola
  Bull Terrier (Miniature)   4
Group 3rd   
GCh Bueollin's Wild Blue Yonder
  Staffordshire Bull Terrier   3
Group 4th   
Ch Tuckercreek What's Up Buttercup
  Russell Terrier   2
BPIG   
Amarantine's Gift Of A Thistle With Paniola
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
GCh Boldwind Winter Solstrice

Select Bitch
GChB Benchmark's Bella Amiga


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Amarantine's Gift Of A Thistle With Paniola

Best Puppy In Breed
Amarantine's Gift Of A Thistle With Paniola


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Tuckercreek What's Up Buttercup

Best Of Opposite Sex
GChB Adrian Walk The Line Shawndee



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bueollin's Wild Blue Yonder



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Windacre A Song In The Ayr At MacTal

Best Puppy In Breed
Windacre A Song In The Ayr At MacTal



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Windacre A Song In The Ayr At MacTal

Senior Puppy Bitch Class
1st Windacre A Song In The Ayr At MacTal





Group 5 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Riesa N Passionpaps Locked And Loaded
  Papillon   12
Group 2nd   
Ch Hex's Wind And Reign
  Chinese Crested Dog   8
Group 3rd    Chiquita De Oro Gladys Vanilla   Chihuahua (Long Coat)   4
Group 4th   
Ch Trollway's Zena Dwarf Warrior Princess
  Pug   3
BPIG   
Ch Hex's Wind And Reign
  Chinese Crested Dog   N/A
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chiquita De Oro Gladys Vanilla

Best Puppy In Breed
Chiquita De Oro Gladys Vanilla



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chiquita De Oro Gladys Vanilla

Senior Puppy Bitch Class
1st Chiquita De Oro Gladys Vanilla

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Hex's Wind And Reign

Best Of Opposite Sex
GCh Wind Back To The Future

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Puffin N Wind Show Me How You Burlesque

Best Puppy In Breed
Ch Hex's Wind And Reign


Winners Dog: (1-1-1-1)
Puffin N Wind Frankly My Dear

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Puffin N Wind Frankly My Dear


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Puffin N Wind Show Me How You Burlesque

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Puffin N Wind Show Me How You Burlesque




Winners Bitch: (0-2-2-0)
Rokila N Riesa's Spellcaster

Reserve Winners Bitch
Riff Raff's Replica

Senior Puppy Bitch Class
1st Riff Raff's Replica

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rokila N Riesa's Spellcaster





Group 6 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Paisleypella Miracle Mack
  Dalmatian   5
Group 2nd   
Ch Overtop China Looks Like A Dream Of DHL
  Bichon Frise   4
Group 3rd   
Ch Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox
  Shiba Inu   1
Group 4th   
Vavam Mallaig
  French Bulldog   0
BPIG   
Ch Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox
  Shiba Inu   N/A
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Overtop China Looks Like A Dream Of DHL

Best Of Opposite Sex
Overtop China Talking To The Moon


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Paisleypella Miracle Mack



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vavam Mallaig

Best Puppy In Breed
Vavam Mallaig


Winners Dog: (1-0-0-0)
Vavam Mallaig

Junior Puppy Dog Class
1st Vavam Mallaig


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox

Best Puppy In Breed
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox





Group 7 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Birdwing Seize The Battle At Amarantine
  Beauceron   12
Group 2nd   
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   11
Group 3rd   
Ch Prairiesides Time Stands Still V Westrock
  German Shepherd Dog   10
Group 4th   
Larska's Lilla Lotta
  Swedish Vallhund   5
BPIG   
Ch Prairiesides Time Stands Still V Westrock
  German Shepherd Dog   N/A
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Emerald Isle Revolution At Taisho


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Birdwing Seize The Battle At Amarantine



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Headline Prairiepine's Fly With Me At Brackenbrae


Winners Dog: (1-0-1-0)
Thorndale Glenwater Connection

12-18 Month Dog Class
1st Thorndale Glenwater Connection


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Larska's Lilla Lotta

Best Of Opposite Sex
Larska's Running On Empty

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Larska's Lilla Lotta

Best Puppy In Breed
Larska's Lilla Lotta


Winners Dog: (2-1-0-0)
Larska's Running On Empty

Reserve Winners Dog
Vastgota Cinco De Mayo

Senior Puppy Dog Class
1st Larska's Running On Empty

12-18 Month Dog Class
1st Vastgota Cinco De Mayo


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Larska's Lilla Lotta

Senior Puppy Bitch Class
1st Larska's Lilla Lotta

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By