Kenora & District Dog Club
Sunday, June 25, 2023 - Show-6



Related Results

Conformation

Friday, June 23 (Show-1)
Friday, June 23 (Show-2)
Saturday, June 24 (Show-3)
Saturday, June 24 (Show-4)
Sunday, June 25 (Show-5)
Sunday, June 25 (Show-6)

Obedience

Saturday, June 24 (Obedience Trial-1)
Saturday, June 24 (Obedience Trial-2)
Sunday, June 25 (Obedience Trial-3)
Sunday, June 25 (Obedience Trial-4)

Rally Obedience

Saturday, June 24 (Rally Trial-1)
Saturday, June 24 (Rally Trial-2)
Sunday, June 25 (Rally Trial-3)
Sunday, June 25 (Rally Trial-4)



Results courtesy of:


-- Diane Fast --
GChB Winsmith The Edge At SpecialD NS CA
"Evan"
Breeders/Owners: Diane Fast, Rob Lindey, Harriett Lee
Owner/Handler: Diane Fast, Special "D" Dalmatians


Best In Show
Judge: Heather Langfeld
Borzoi  
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
Points: 96 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Heather Langfeld
Old English Sheepdog  
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger
Points: 81
Best Puppy In Show
Judge: Heather Langfeld
Shiba Inu  
Ch Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox
Best Veteran In Show
Judge: Heather Langfeld
Retriever (Golden)  
GCh Clitheroe's Mr Worldwide








Group 1 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   20
Group 2nd   Ch Summits Golden Slam Princess   Retriever (Golden)   17
Group 3rd   
GChB Sevenoaks Raise A Glass At Sunsetter
  Setter (English)   15
Group 4th   
Keypoint's Show You The World
  Spaniel (English Springer)   12
BPIG    Shaankata N Clanagroe's All That Is   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Clitheroe's Mr Worldwide
  Retriever (Golden)   0
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Summits Golden Slam Princess

Best Of Opposite Sex
Clitheroe's Sir Beckett


Winners Dog: (1-0-0-1)
Clitheroe's Sir Beckett

12-18 Month Dog Class
1st Clitheroe's Sir Beckett

Veteran Male
GChB Clitheroe's Mr Worldwide


Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 4 pts (0-2-0-3)
Ch Lake Northern Lights

Best Puppy In Breed
Ch Fireline Southern Charm

Select Bitch
GCh Azureblue Winnifred's Rosemary



Winners Bitch: (0-2-0-3)
Fireline Black Legend

Reserve Winners Bitch
Fireline Living The Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st Fireline Living The Dream

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fireline Black Legend

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChG Roaneden's Shorelander

Best Of Opposite Sex
GCh Roaneden's Windtrieve Sunset Echos


Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChS Sevenoaks Raise A Glass At Sunsetter

Best Puppy In Breed
Sunsetter's It Takes A Village


Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Moonsetter Riding The Storm To Oakisle

Best Of Opposite Sex
Sassenach Evans DJ Mango Tango Pearl

Select Bitch
Ch Sassenach Evans To Betsy


Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Leolynne's I.C. Dead People

Best Of Opposite Sex
Leolynne's Smoke N Ashes

Best Puppy In Breed
Shaankata N Clanagroe's All That Is



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Leolynne's Smoke N Ashes

Reserve Winners Bitch
Shaankata N Clanagroe's All That Is

Junior Puppy Bitch Class
1st Shaankata N Clanagroe's All That Is

Canadian Bred Bitch Class
1st Leolynne's Smoke N Ashes

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Keypoint's Show You The World

Best Of Opposite Sex
Merry Thoughts Poppy On A Whim

Best Puppy In Breed
Merry Thoughts Poppy On A Whim



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Merry Thoughts Poppy On A Whim

Senior Puppy Bitch Class
1st Merry Thoughts Poppy On A Whim





Group 2 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   14
Group 2nd   
Ch Foxfire's Forget Me Not
  Beagle   13
Group 3rd   
GChS Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   9
Group 4th   
GChB Winsmith The Edge At SpecialD
  Whippet   8
BPIG   
Ch Sunhunde Night Goddess
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Veteran In Group   
GChS Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   0
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Envy Me Gravity Can't Stop Me



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shecaras Mayberry Melody



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shecaras Mayberry Melody

12-18 Month Bitch Class
1st Shecaras Mayberry Melody

Veteran Female
GChEx Delightful Dolores v. Grunsven

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Foxfire's Forget Me Not

Best Of Opposite Sex
Foxfire's Out Of This World

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Foxfire's Cover Story

Best Puppy In Breed
Foxfire's Cover Story

Select Bitch
GCh Foxfire's I Have A Theory


Winners Dog: (1-1-0-2)
Foxfire's Out Of This World

Junior Puppy Dog Class
1st Foxfire's Out Of This World


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Foxfire's Cover Story

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Foxfire's Cover Story

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GChB Sunhunde Night Goddess

Best Of Opposite Sex
Innocence Pro Skater Tiger Entchen

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Klein Hunde Journey's End

Best Puppy In Breed
GChB Sunhunde Night Goddess


Winners Dog: (1-2-0-1)
Innocence Pro Skater Tiger Entchen

12-18 Month Dog Class
1st Innocence Pro Skater Tiger Entchen


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Klein Hunde Journey's End

Reserve Winners Bitch
Phenomenal Phantasy Of Astraea

Junior Puppy Bitch Class
1st Phenomenal Phantasy Of Astraea

Canadian Bred Bitch Class
1st Klein Hunde Journey's End

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Longonlovings Bikini Island



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Longonlovings Bikini Island

12-18 Month Bitch Class
1st Longonlovings Bikini Island

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Amahte's Sungura Wawindaji


Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Khamsin's Another Perfect Day


Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Winsmith The Edge At SpecialD







Group 3 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
  Alaskan Malamute   13
Group 2nd   
GCh Kammicks Dance With Dragons
  Siberian Husky   12
Group 3rd   
GChEx Dancing Star-Protocol's Time To Dance For DreamOn
  Doberman Pinscher   10
Group 4th   
Drewsar Tashtin Cake Walk
  Portuguese Water Dog   6
BPIG   
Drewsar Tashtin Cake Walk
  Portuguese Water Dog   N/A
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rasilons Vala Maldoran

Best Puppy In Breed
Rasilons Vala Maldoran



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rasilons Vala Maldoran

Senior Puppy Bitch Class
1st Rasilons Vala Maldoran

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Mallaig's Diamond In The Rough

Best Of Opposite Sex
Mallaig's Over The Sea To Skye

Best Puppy In Breed
Mallaig's Over The Sea To Skye


Winners Dog: (1-0-0-1)
Mallaig's Over The Sea To Skye

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mallaig's Over The Sea To Skye





Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Drewsar Tashtin Cake Walk

Best Puppy In Breed
Drewsar Tashtin Cake Walk



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Drewsar Tashtin Cake Walk

Junior Puppy Bitch Class
1st Drewsar Tashtin Cake Walk

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lasquite's Inspector Clouseau



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Vanderbilt's Lucky Iceman

Best Of Opposite Sex
GCh Polarfleece's Sooo Delicious



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Kammicks Dance With Dragons

Best Of Opposite Sex
Kammicks Allure Of Dragon To Keetukka

Best Puppy In Breed
Kammicks Allure Of Dragon To Keetukka



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kammicks Allure Of Dragon To Keetukka

Junior Puppy Bitch Class
1st Kammicks Allure Of Dragon To Keetukka





Group 4 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Adrian Walk The Line Shawndee
  Russell Terrier   10
Group 2nd   
GCh Table Top Irresistible Dance Ironwood Imaginabull
  Bull Terrier (Miniature)   8
Group 3rd   
GCh Bueollin's Wild Blue Yonder
  Staffordshire Bull Terrier   6
Group 4th   
GCh Benchmark's Bella Amiga
  Border Terrier   5
BPIG   
Cleopatra Of Forestfield
  West Highland White Terrier   N/A
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
GChB Benchmark's Bella Amiga

Select Bitch
GCh Boldwind Winter Solstrice


Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Table Top Irresistible Dance Ironwood Imaginabull

Best Puppy In Breed
Amarantine's Gift Of A Thistle With Paniola


Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Adrian Walk The Line Shawndee

Best Of Opposite Sex
Ch Tuckercreek What's Up Buttercup



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bueollin's Wild Blue Yonder



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Cleopatra Of Forestfield

Best Puppy In Breed
Cleopatra Of Forestfield



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Cleopatra Of Forestfield

Reserve Winners Bitch
Forestfield Zoey

Junior Puppy Bitch Class
1st Cleopatra Of Forestfield
2nd Forestfield Zoey





Group 5 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Riesa N Passionpaps Keep Rockin The Boat At Rokila
  Papillon   10
Group 2nd   
Trollway's It's A Wonderful Life
  Pug   7
Group 3rd   
Ch Hex's Wind And Reign
  Chinese Crested Dog   3
Group 4th Need Name
BPIG   
Trollway's It's A Wonderful Life
  Pug   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Trollway's Zena Dwarf Warrior Princess
  Pug   0
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Hex's Wind And Reign

Best Of Opposite Sex
GCh Wind Back To The Future

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Puffin N Wind Frankly My Dear

Best Puppy In Breed
Ch Hex's Wind And Reign


Winners Dog: (1-1-1-1)
Puffin N Wind Frankly My Dear

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Puffin N Wind Frankly My Dear


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Puffin N Wind Show Me How You Burlesque

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Puffin N Wind Show Me How You Burlesque





Group 6 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox
  Shiba Inu   6
Group 2nd   
GChB Paisleypella Miracle Mack
  Dalmatian   5
Group 3rd   
GCh Tyramara's Season Of The Wolf
  Poodle (Miniature)   4
Group 4th   
Ch Overtop China Looks Like A Dream Of DHL
  Bichon Frise   1
BPIG   
Ch Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox
  Shiba Inu   N/A
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Overtop China Looks Like A Dream Of DHL



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Paisleypella Miracle Mack



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Vavam Mallaig

Best Puppy In Breed
Ch Vavam Mallaig



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChB Tyramara's Season Of The Wolf

Best Puppy In Breed
I Will Call Him George Of Laud

Select Dog
Ch Sunniva Summer Solstice


Winners Dog: (1-0-2-0)
I Will Call Him George Of Laud

Junior Puppy Dog Class
1st I Will Call Him George Of Laud


Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox

Best Puppy In Breed
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox





Group 7 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   17
Group 2nd   
GCh Birdwing Seize The Battle At Amarantine
  Beauceron   16
Group 3rd    Thorndale Glenwater Connection   Collie (Smooth)   15
Group 4th   
Vastgota Cinco De Mayo
  Swedish Vallhund   13
BPIG   
Ch Prairiesides Time Stands Still V Westrock
  German Shepherd Dog   N/A
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Emerald Isle Revolution At Taisho


Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Birdwing Seize The Battle At Amarantine



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Darian Tuxedo Junction


Winners Dog: (1-0-0-0)
Darian Tuxedo Junction

Open Dog Class
1st Darian Tuxedo Junction


Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Thorndale Glenwater Connection

Select Dog
GCh Headline Prairiepine's Fly With Me At Brackenbrae


Winners Dog: (1-0-1-0)
Thorndale Glenwater Connection

12-18 Month Dog Class
1st Thorndale Glenwater Connection


Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Prairiesides Time Stands Still V Westrock

Best Of Opposite Sex
Veleno Vom Elhart

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Bianca Contra Sa Juga

Best Puppy In Breed
Ch Prairiesides Time Stands Still V Westrock


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Bianca Contra Sa Juga

Open Bitch Class
1st Bianca Contra Sa Juga

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Ch Cassbar's Whats The Rush

Best Of Opposite Sex
Mystic Suntime Heartthrob

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Amberlyn's Road To Success

Best Puppy In Breed
Laureate Tuscany


Winners Dog: (2-2-0-1)
Mystic Suntime Heartthrob

Reserve Winners Dog
Laureate Tuscany

12-18 Month Dog Class
1st Mystic Suntime Heartthrob

Canadian Bred Dog Class
1st Laureate Tuscany


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Amberlyn's Road To Success

Reserve Winners Bitch
Beldawn Illumination

12-18 Month Bitch Class
1st Beldawn Illumination

Open Bitch Class
1st Amberlyn's Road To Success

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Vastgota Cinco De Mayo

Best Of Opposite Sex
Larska's Lilla Lotta

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Vastgota Cinco De Mayo

Select Dog
Ch Larska's Running On Empty


Winners Dog: (1-1-1-0)
Vastgota Cinco De Mayo

12-18 Month Dog Class
1st Vastgota Cinco De Mayo


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Larska's Lilla Lotta

12-18 Month Bitch Class
1st Larska's Lilla Lotta

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By