MBIS MCh Paperman Atlantis
Lakeland Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Atlantis - (Male)
Owner: Friedrich-Wilhelm Schoneberg
Breeder: Friedrich-Wilhelm Schoneberg
Conformation Handler: Kim Wendling
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 3 3 4 8
All Breed Ranking: 22 22 22 47 63

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 3 2 3 0   0 0 0 0 0   483
Win Record - 2020
Show Date
Victoria City Kennel Club February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Kim Ramey-Leblanc 288 *
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 44
Saturday Best Of Breed   Harto Stockmari 0
Friday Best Of Breed   Hans Almgren 0
  Group 3rd   Hans Almgren 33

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   James Reynolds 29
  Best Of Breed   James Reynolds 0
Saturday Group 3rd   Honey Glendinning 31
  Best Of Breed   Carol Graham 0
Friday Best Of Breed   Cherie Holmes 0
  Group 2nd   Carol Graham 19

Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Arne Foss 28
  Best Of Breed   Arne Foss 0
Saturday Group 1st   Michael Hill 34
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Friday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 21
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Thursday Best Of Breed   Victoria Thomas 0

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 1 1 2 2 2
Group Ranking: 3 3 7 8 7
All Breed Ranking: 30 33 65 71 80

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
6 7 36 16 4 1   0 0 0 0 0   2930
Win Record - 2019
Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   John Constantine-Amodei 231
  Group 1st   John Constantine-Amodei 26
  Best Of Breed   John Constantine-Amodei 0
Saturday Group 3rd   Barbara Dempsey Alderman 23
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
Friday Reserve Best In Show   Raymond Lariviere 157
  Reserve Best In Show   Stewart Dankner 151
  Group 1st   Starr White 19
  Group 1st   Raymond Lariviere 17
  Best Of Breed   Starr White 0
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Esther Joseph 46
  Best Of Breed   Tim Thomas 0
Saturday Best In Show   John Reeve-Newson (Dr) 596 *
  Best Of Breed   Fred Bassett 0
  Group 1st   Fred Bassett 48
Friday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Group 1st   Shawn Nichols 29

Show Date
United Kennel Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Pamela Bruce 307 (0-0-1-0)
  Group 1st   Peter Machen 15
  Best Of Breed   Peter Machen 0

Show Date
Island Dog Club October 26 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 9
  Group 1st   Richard Lopaschuk 11
Saturday Best In Show   Michelle Scott 129 *
  Group 1st   Michelle Scott 9
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 1st   Olga Gagne 11

Show Date
Nipissing Kennel Club October 12 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Alex Yu-Feng Zee 8
  Group 4th   Ian Rasmussen 10
  Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 0
  Best Of Breed   Ian Rasmussen 0
Sunday Group 2nd   Peggy Gutierrez-Otero 12
  Group 3rd   Honey Glendinning 13
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Saturday Group 2nd   Judith Shurb 14
  Group 1st   Glen Stark 14
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Best Of Breed   Glen Stark 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 20 to September 22, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Bill Walkey 9
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
Saturday Group 1st   Luis Pinto Teixeira 19
  Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 0
Friday Group 2nd   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 10
  Best Of Breed   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 13 to September 15, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Pamela Bruce 131 *
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 1st   Pamela Bruce 17

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Colette Muldoon 0
Friday Group 1st   Margaret Moran McQuinn 18
  Best Of Breed   Niksa Lemo 0

Show Date
Essex County Kennel Club August 31 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Susan Quesnel 5
  Best Of Breed   Susan Quesnel 0
Sunday Best Of Breed   Dana Cline 0
  Group 1st   Dana Cline 10
  Group 1st   Rosemary Shoreman 10
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Saturday Best In Show   Rosemary Shoreman 134 *
  Reserve Best In Show   Phyllis Pancel 108
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Group 1st   Phyllis Pancel 8
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0
  Group 1st   Ann Hennigan 9

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 30 to August 30, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Kristen Francis 84 *
  Group 1st   Peter Machen 6
  Best Of Breed   Pierrette McLean 0
  Group 1st   Pierrette McLean 4
  Best Of Breed   Peter Machen 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 09 to August 12, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Guillermo Carrillo (Dr) 6
  Best Of Breed   Guillermo Carrillo (Dr) 0
Sunday Best Of Breed   Glenda Goller 0
  Group 2nd   Glenda Goller 15
Saturday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Group 2nd   Cheryl Paterson 18
Friday Reserve Best In Show   Antaon Hlebarov 107 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Daniel Kwee 0
  Group 1st   Daniel Kwee 12

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 06 to August 08, 2019
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 1st   Ron Mahon 11
  Group 1st   Richard Paquette 10
Wednesday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Group 3rd   Gail Forsythe (Dr) 8
  Group 1st   Judith Byrne 10
Tuesday Best Of Breed   William Byrne 0
  Group 1st   William Byrne 12
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
  Group 2nd   Denise Cornelssen 11

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Gutenberg Soares 0
  Group 2nd   Gutenberg Soares 15
Sunday Best Of Breed   Derrick Seow 0
  Group 1st   Derrick Seow 21
Saturday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 2nd   Yvonne Savard 10

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Len Harfield 16
  Best Of Breed   Len Harfield 0
Saturday Group 2nd   Edgar Bajona 14
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
Friday Group 2nd   Leyda Perez 15
  Group 1st   Alejandro Rojas Sanchez 15
  Best Of Breed   Leyda Perez 0
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 0

Show Date
Sarnia Kennel Club July 05 to July 08, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Kristen Francis 66
  Group 1st   Kristen Francis 3
  Group 3rd   Barbara Arndt 2
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0
Sunday Best In Show   Michael Hill 127 *
  Group 1st   Michael Hill 5
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Saturday Group 2nd   Lee Anne Bateman 5
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Friday Group 1st   Roger Hartinger 2
  Best Of Breed   Roger Hartinger 0
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
  Group 2nd   Paula Hartinger 2

Show Date
Hamilton Kennel Club June 28 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Brenton Wright 29
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
Saturday Group 1st   Kresten Scheel 29
  Best Of Breed   Kresten Scheel 0
  Winners Dog   Kresten Scheel N/A
Friday Group 1st   Brian Taylor 21
  Group 1st   Birte Scheel 20
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Winners Dog   Brian Taylor N/A
  Best Of Breed   Birte Scheel 0
  Winners Dog   Birte Scheel N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By