Limestone City Obedience & Kennel Club
Friday, July 26, 2019 - Show #1



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Alejandro Rojas Sanchez
Newfoundland  
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
Points: 153 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Alejandro Rojas Sanchez
Poodle (Standard)  
GCh Vetset Count Me In
Points: 126
Best Puppy In Show
Judge: Alejandro Rojas Sanchez
Bullmastiff   Jyfbulls-Argentina Te Adoro At Headstone








Group 1 - Alejandro Rojas Sanchez Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   28
Group 2nd   
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck
  Pointer   27
Group 3rd   
GCh Lentigo's Saltcreek Teal
  Setter (English)   25
Group 4th   
GCh Nexus King In The North
  Spaniel (Clumber)   23
BPIG    Prairiestorm Fired Up   Spaniel (Brittany)   N/A
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck

Best Of Opposite Sex
GChEx Yakityak's Reindeer Games




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Clearwater's Just The Right Mix




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Mardovar's Bugatti For Sunkozi

Select Dog
Ch Ambertru Turngolds Whatt Nott



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 8 pts (2-4-2-1)
Ch Juniper's Southern Memorie Kallee

Best Of Opposite Sex
Ch Asa's Anywhere Whit You

Best Of Winners: (2-4-2-1)
JRL Alphabetic Order Alpha At Storius

Best Puppy In Breed
Benacres Hollywood Covergirl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Roaneden's Dream Catcher




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Lentigo's Saltcreek Teal


Winners Dog: (1-0-1-0)
Broughall's Winner Takes All

12-18 Month Dog Class
1st Broughall's Winner Takes All



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Harbinger's Forest Ranger




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Midnightblue Summer Solstice

Best Of Opposite Sex
Silverstone Sea Urchin



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Silverstone Sea Urchin

12-18 Month Bitch Class
1st Silverstone Sea Urchin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Prairiestorm Fired Up

Best Puppy In Breed
Prairiestorm Fired Up


Winners Dog: (1-0-0-0)
Prairiestorm Fired Up

Senior Puppy Dog Class
1st Prairiestorm Fired Up



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nexus King In The North




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Brandywine's Intrepid Explorer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trystyn's Living In A Dream

Best Puppy In Breed
Trystyn's Living In A Dream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trystyn's Living In A Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st Trystyn's Living In A Dream


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sanarchoak Carney




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sarga Amanda's Traum Von Feen




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Simplicity I'd Be Jealous Too

Best Puppy In Breed
Simplicity's Somethin' Bad



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Simplicity I'd Be Jealous Too

Reserve Winners Bitch
Simplicity's Somethin' Bad

Senior Puppy Bitch Class
1st Simplicity's Somethin' Bad

Open Bitch Class
1st Simplicity I'd Be Jealous Too


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Alejandro Rojas Sanchez Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   24
Group 2nd   
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major
  Otterhound   23
Group 3rd    Shillington Curtisfarms Chanel   Beagle   22
Group 4th   
Ch Freckashpeng Clutch My Pearl
  Whippet   21
BPIG    Shillington Curtisfarms Chanel   Beagle   N/A
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Winterbourne's Amantaka




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shillington Curtisfarms Chanel

Best Puppy In Breed
Shillington Curtisfarms Chanel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shillington Curtisfarms Chanel

Junior Puppy Bitch Class
1st Shillington Curtisfarms Chanel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kishniga's Millenium Gal



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kishniga's Millenium Gal

12-18 Month Bitch Class
1st Kishniga's Millenium Gal


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Palakore's Talisman


Winners Dog: (1-0-1-0)
Zvezda Kovaleni Abigor

Open Dog Class
1st Zvezda Kovaleni Abigor



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Damaris Dixie D'Vitaz

Best Of Opposite Sex
Tsertus Generation Next To Vitaz

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Tsertus Generation Next To Vitaz

Best Puppy In Breed
Ch Damaris Dixie D'Vitaz


Winners Dog: (1-1-0-1)
Tsertus Generation Next To Vitaz

Senior Puppy Dog Class
1st Tsertus Generation Next To Vitaz


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Dominique Dey d'Vitaz

Senior Puppy Bitch Class
1st Dominique Dey d'Vitaz


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Kaldaun's Aengus Na Tirnanog

Best Of Opposite Sex
Sassway Some Like It Hot

Best Puppy In Breed
Royeljoker Aotearoa Ataahua



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Sassway Some Like It Hot

Reserve Winners Bitch
Royeljoker Aotearoa Ataahua

Junior Puppy Bitch Class
1st Royeljoker Aotearoa Ataahua

12-18 Month Bitch Class
1st Sassway Some Like It Hot


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Cataraqui Heart Of The Home

Best Of Opposite Sex
Kimani's Borne To Run

Best Puppy In Breed
Kimani's Borne To Run


Winners Dog: (2-0-0-1)
Kimani's Borne To Run

Reserve Winners Dog
Cataraqui Coeur De Super Heros

Senior Puppy Dog Class
1st Kimani's Borne To Run

Canadian Bred Dog Class
1st Cataraqui Coeur De Super Heros



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 8 pts (0-3-1-5)
Ch Freckashpeng Clutch My Pearl

Best Of Opposite Sex
Ch Freckashpeng Follow My Lead

Best Puppy In Breed
Freckashpeng I Am The One

Select Bitch
GCh Alacrity N McCartney Celia



Winners Bitch: (0-3-1-5)
Navyn Classic Moet

Reserve Winners Bitch
Freckashpeng I Am The One

Senior Puppy Bitch Class
1st Freckashpeng I Am The One

Canadian Bred Bitch Class
1st Touchstone The Time Of My Life

Open Bitch Class
1st Navyn Classic Moet


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Alejandro Rojas Sanchez Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   26
Group 2nd   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   24
Group 3rd   
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra
  Great Dane   23
Group 4th   Ch Chateaurouge's X-Rated Diva   Dogue de Bordeaux   18
BPIG    Jyfbulls-Argentina Te Adoro At Headstone   Bullmastiff   N/A
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tonomi's I'm A Band Leader

Best Puppy In Breed
Tonomi's I'm A Band Leader


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tonomi's I'm A Band Leader

Junior Puppy Dog Class
1st Tonomi's I'm A Band Leader



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Devael Attitude Pays




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Barentsnight Krystal Light



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Barentsnight Precious Beauty

12-18 Month Bitch Class
1st Barentsnight Precious Beauty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Xelascon Diamonds For Tiffany




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Jyfbulls-Argentina Te Adoro At Headstone

Best Puppy In Breed
Jyfbulls-Argentina Te Adoro At Headstone

Select Bitch
GCh Demetra Dali Land



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Phillmar v XenStar Eye Of The Tiger

Best Puppy In Breed
Phillmar v XenStar Eye Of The Tiger



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Phillmar v XenStar Eye Of The Tiger

Junior Puppy Bitch Class
1st Phillmar v XenStar Eye Of The Tiger


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chateaurouge's X-Rated Diva




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra

Best Of Opposite Sex
Paquestone's Light Up The Sky

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Paquestone's Light Up The Sky


Winners Dog: (2-2-0-1)
Paquestone's Light Up The Sky

Reserve Winners Dog
Sybil Chercher Le Vent Rieslin

12-18 Month Dog Class
1st Paquestone's Light Up The Sky

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sybil Chercher Le Vent Rieslin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso

Best Puppy In Breed
Coupes Wannabe Fonzarelli


Winners Dog: (1-0-1-0)
Coupes Wannabe Fonzarelli

Junior Puppy Dog Class
1st Coupes Wannabe Fonzarelli



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Aviators Nobreza @ Macduff

Best Puppy In Breed
Acostar's Mint Julep



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Acostar's Mint Julep

Reserve Winners Bitch
Acostar's Summer Lime Cocktail

Junior Puppy Bitch Class
1st Acostar's Mint Julep

12-18 Month Bitch Class
1st Acostar's Summer Lime Cocktail


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Tondors Argo V Vasfor

Best Of Opposite Sex
Eirians Straight To The Moon

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Tondors Argo V Vasfor

Best Puppy In Breed
Eirians Straight To The Moon


Winners Dog: (1-2-0-0)
Tondors Argo V Vasfor

Open Dog Class
1st Tondors Argo V Vasfor


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Eirians Straight To The Moon

Reserve Winners Bitch
Vonwadge's Just Do It

Senior Puppy Bitch Class
1st Eirians Straight To The Moon
2nd Vonwadge's Just Do It


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Perun's Warp Speed Ahead

Best Of Opposite Sex
Perun's Zoom Zoom

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Perun's Warp Speed Ahead

Best Puppy In Breed
Perun's Warp Speed Ahead


Winners Dog: (2-1-0-0)
Perun's Warp Speed Ahead

Reserve Winners Dog
Perun's Turbo Charged

Senior Puppy Dog Class
1st Perun's Warp Speed Ahead
2nd Perun's Turbo Charged


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Perun's Zoom Zoom

Senior Puppy Bitch Class
1st Perun's Zoom Zoom


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Alejandro Rojas Sanchez Top Dog
Points
Group 1st   GCh Paperman Atlantis   Lakeland Terrier   15
Group 2nd   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   14
Group 3rd   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   13
Group 4th   
GCh Tuxntails Malachi
  Schnauzer (Miniature)   12
BPIG   
Ch Windyfields Levi
  Fox Terrier (Wire)   N/A
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
M&M Lamz The World Is Not Enough

Best Puppy In Breed
M&M Lamz The World Is Not Enough


Winners Dog: (1-0-0-0)
M&M Lamz The World Is Not Enough

Junior Puppy Dog Class
1st M&M Lamz The World Is Not Enough



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Otterden Pop The Cork

Best Puppy In Breed
Otterden Pop The Cork



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Otterden Pop The Cork

Junior Puppy Bitch Class
1st Otterden Pop The Cork


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Glitter Stars Don Pedro At Essexshire

Best Of Opposite Sex
Ch Essexshire Hurricane Hazel

Best Puppy In Breed
Ch Essexshire Hurricane Hazel



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Glahms Golden Aelwen




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Northland Fox Platinum Cowboy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Northland Fox Platinum Cowboy

Open Dog Class
1st Northland Fox Platinum Cowboy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Windyfields Levi

Best Puppy In Breed
Ch Windyfields Levi




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paperman Atlantis




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Tuxntails Malachi

Best Of Opposite Sex
Ashlyn's Girls Got Rhythm

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Pawzazz's Ace In The Hole

Best Puppy In Breed
Ashlyn's Girls Got Rhythm


Winners Dog: (1-2-1-0)
Pawzazz's Ace In The Hole

Open Dog Class
1st Pawzazz's Ace In The Hole


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Ashlyn's Girls Got Rhythm

Reserve Winners Bitch
Dachari Work Of Art

Junior Puppy Bitch Class
1st Ashlyn's Girls Got Rhythm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dachari Work Of Art


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Alejandro Rojas Sanchez Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tickitbou's Sing It Tomee
  Griffon (Brussels)   26
Group 2nd   
GCh Ashstone's Winter Is Coming
  Havanese   25
Group 3rd   Ch Coodeefoo Well Armed   Pekingese   21
Group 4th   
GCh Crestyle Dramatic Entrance HL
  Chinese Crested   15
BPIG   Ch Nimiq's Swat Thirty David   Havanese   N/A
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Midsummer AllAbout The Journey

Best Puppy In Breed
Ch Midsummer AllAbout The Journey




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mini's Cooper Edge Of Glory




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Crestyle Dramatic Entrance HL

Best Of Opposite Sex
GCh Nu Poil's Expectable Bali




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tickitbou's Sing It Tomee




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Ashstone's Winter Is Coming

Best Of Opposite Sex
Ch Nimiq's Swat Thirty David

Best Puppy In Breed
Ch Nimiq's Swat Thirty David



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Amistosa's Quintessential Gem

12-18 Month Bitch Class
1st Amistosa's Quintessential Gem


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Marchwind Riverport's Testarossa

Select Bitch
GCh Rythm's Front Runner




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Heaven Sent Raven To Rockalily

Best Of Opposite Sex
Heaven Sent Kenmoor Incantation

Best Puppy In Breed
Heaven Sent Kenmoor Incantation



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
Ch Coodeefoo Well Armed

Best Of Opposite Sex
Taeplace Chaussettes

Best Of Winners: (1-2-3-0)
Leahcims My Little Town

Best Puppy In Breed
Leahcims My Little Town

Select Dog
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession


Winners Dog: (1-2-3-0)
Leahcims My Little Town

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Leahcims My Little Town


Winners Bitch: (1-2-3-0)
Taeplace Chaussettes

Reserve Winners Bitch
Leahcims Shanty Town

Senior Puppy Bitch Class
1st Taeplace Chaussettes

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Leahcims Shanty Town


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Gryphon's Indiana Jones

Best Of Opposite Sex
Bugaboo Miss Saigon

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Gryphon Niallghas Free Spirit


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Bugaboo Miss Saigon

12-18 Month Bitch Class
1st Bugaboo Miss Saigon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Mister Munster Junior




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Guemart Brave Princess

Best Puppy In Breed
Guemart Brave Princess



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Guemart Brave Princess

Reserve Winners Bitch
Astrid Alice Jane EL

Senior Puppy Bitch Class
1st Guemart Brave Princess

12-18 Month Bitch Class
1st Astrid Alice Jane EL


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Alejandro Rojas Sanchez Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   14
Group 2nd   
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift
  Shiba Inu   11
Group 3rd   
GCh Gumby's Jive Talking Underdog
  Chinese Shar-Pei   7
Group 4th   Ch Mardeck's Where The Magic Is   Schipperke   6
BPIG    Cluj From The Transilvanian Hills   Poodle (Standard)   N/A
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gumby's Jive Talking Underdog




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chowridge Lexi Dragonslayer Tai

Best Puppy In Breed
Chowridge Lexi Dragonslayer Tai



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chowridge Lexi Dragonslayer Tai

Junior Puppy Bitch Class
1st Chowridge Lexi Dragonslayer Tai


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Beautibuls Celtic Star

Best Of Opposite Sex
Ch Stormins' Sweet Melody

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Beautibuls Celtic Star

Best Puppy In Breed
Beautibuls Celtic Star


Winners Dog: (1-2-0-1)
Beautibuls Celtic Star

Junior Puppy Dog Class
1st Beautibuls Celtic Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Enchantment's Where Art Thou

Best Puppy In Breed
Enchantment's Where Art Thou


Winners Dog: (1-0-0-0)
Enchantment's Where Art Thou

Open Dog Class
1st Enchantment's Where Art Thou



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Carrington's Tic Tac Toe

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Cluj From The Transilvanian Hills

Best Puppy In Breed
Cluj From The Transilvanian Hills


Winners Dog: (1-1-0-1)
Carrington's Tic Tac Toe

Junior Puppy Dog Class
1st Carrington's Tic Tac Toe


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Cluj From The Transilvanian Hills

Senior Puppy Bitch Class
1st Cluj From The Transilvanian Hills


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mardeck's Where The Magic Is

Best Puppy In Breed
Mardeck's Where The Magic Is


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mardeck's Where The Magic Is

Senior Puppy Dog Class
1st Mardeck's Where The Magic Is



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift

Best Of Opposite Sex
Princesse Jasmine d'Urajiro



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Jeremy Browne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hollowshots A Twist Of Fate
  Border Collie   14
Group 2nd   Ch Lynphil Pretty Little Liar   Shetland Sheepdog   13
Group 3rd   
GCh Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   11
Group 4th    Honeyfox It's Another Tequila Sunrize   Welsh Corgi (Pembroke)   9
BPIG   Ch Celebre Links Past To Future O'Bellsha   Belgian Shepherd Dog   N/A
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
LS Twins Crew Onslow

Best Puppy In Breed
LS Twins Crew Onslow


Winners Dog: (1-0-0-0)
LS Twins Crew Onslow

Senior Puppy Dog Class
1st LS Twins Crew Onslow



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Cameron's Bannockburn Bettyann



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Romar's Wendy's Song At Sassway

Canadian Bred Bitch Class
1st Romar's Wendy's Song At Sassway


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Celebre Links Past To Future O'Bellsha

Best Of Opposite Sex
Irina Du Volant

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Celebre Links Past To Future O'Bellsha

Best Puppy In Breed
Celebre Links Past To Future O'Bellsha


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Irina Du Volant

Reserve Winners Bitch
Obsidian's Cranberry Sauce

Senior Puppy Bitch Class
1st Obsidian's Cranberry Sauce

Open Bitch Class
1st Irina Du Volant


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hollowshots A Twist Of Fate




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Cherpa's High Dollar Client




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Lynphil Pretty Little Liar

Best Of Opposite Sex
Ch Regaloake's Navy Admiral

Best Puppy In Breed
Ch Regaloake's Navy Admiral




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Eyespy Edgebrook's Arianadu

Best Puppy In Breed
Eyespy Edgebrook's Arianadu



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Eyespy Edgebrook's Arianadu

Junior Puppy Bitch Class
1st Eyespy Edgebrook's Arianadu


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Honeyfox It's Another Tequila Sunrize

Best Of Opposite Sex
Cymry Copper Caramel

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Honeyfox It's Another Tequila Sunrize

Best Puppy In Breed
Cymry Copper Caramel

Select Dog
GCh Cymry Winter Moonlight


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Cymry Copper Caramel

Junior Puppy Bitch Class
1st Cymry Copper Caramel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By