Can GCH / Am GCH Hollowshots A Twist of Fate CGN
Border Collie
(Click on breed to view standings)

Call Name: Skylar - (Female)
Owner: Debbie Arnold & Taylor Cridland
Breeder: Maxine Netherway
Handler: Kim Groves & Taylor Cridland
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 4 4 2 1 N/A
Group Ranking: 103 89 43 25 N/A
All Breed Ranking: 657 516 316 180 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 1 1   0 0 0 0 0   65
Win Record - 2019
Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 23 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Doug Windsor 21
  Best Of Breed   Jon Cole 5 (2-2-1-1)
  Best Of Breed   Doug Windsor 5 (2-2-1-1)
Saturday Group 3rd   Karl Erik Johansson 19
  Group 4th   Wendy Schira 19
  Best Of Breed   Karl Erik Johansson 5 (2-2-1-1)
  Best Of Breed   Wendy Schira 5 (2-2-1-1)

Show Date
Ontario Breeders Association March 01 to March 03, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donald Mahoney 1 (1-0-0-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Valerie Hansen N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 18 16 16 18 18
All Breed Ranking: 141 134 131 154 136

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 2 10 7 5 4   0 0 0 0 0   684
Win Record - 2017
Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0
Saturday Best Of Breed   Nina Karlsdotter 0
Friday Group 2nd   Benny Blid von Schedvin 44
  Best Of Breed   William (Bill) Shelton 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Gunnar Nymann N/A
Friday Best Of Breed   Tony Monk 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bea Sawka 2 (0-0-1-2)
Saturday Group 3rd   Lucie Paradis 32
  Best Of Breed   Lucie Paradis 2 (0-0-1-2)
Friday Group 3rd   Barbara Heal 35
  Group 4th   Guy Jeavons 23
  Best Of Breed   Guy Jeavons 6 (1-3-1-2)
  Best Of Breed   Barbara Heal 6 (1-3-1-2)

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Rick Fehler 15
  Group 1st   Donna Conod 14
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Donna Conod 0
Saturday Group 2nd   Glen Stark 13
  Select Bitch   Joy Lynne Huntley N/A
  Best Of Breed   Glen Stark 1 (0-0-1-1)

Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 24, 2017
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 3rd   Sandra Lex 11
  Best Of Breed   Sandra Lex 2 (0-1-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Robert Whitney N/A

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kristen Francis 22
  Best Of Breed   Kristen Francis 1 (0-0-0-2)
Saturday Group 1st   Cheryl Paterson 32
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 1 (0-0-0-2)
Friday Group 2nd   Ed Wild 26
  Best Of Breed   Ed Wild 1 (0-0-0-2)

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Mark Houston-McMillan 25
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Saturday Group 4th   Guy Jeavons 22
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Friday Group 4th   Dianne Miller 18
  Group 3rd   Brian Taylor 15
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Brian Taylor 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jean Lawless 56
  Best Of Breed   Jean Lawless 3 (0-1-2-1)
Saturday Group 1st   Paul Lawless 53
  Best Of Breed   Bea Sawka 0
Friday Group 1st   Kay Sneath 57
  Best Of Breed   Kay Sneath 2 (1-0-1-1)

Show Date
Forest City Kennel Club May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Best In Show   Judith Taylor N/A
  Group 1st   Judith Taylor 14
  Group 1st   Richard Lake 17
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Best Of Breed   Richard Lake 0

Show Date
Seaway Kennel Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Sharon Derrick N/A
  Group 1st   Sharon Derrick 15
  Best Of Breed   Sharon Derrick 2 (0-0-2-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Patricia Taylor N/A
Friday Group 1st   Irene Latchford 14
  Best Of Opposite Sex   John Hodgkinson N/A
  Best Of Breed   Irene Latchford 2 (0-0-2-1)

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Martin Doherty 13
  Best Of Breed   Martin Doherty 2 (0-2-0-1)
Saturday Select Bitch   Lynda Saranchuk N/A
Friday Group 2nd   Mel Saranchuk 14
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 2 (0-0-1-2)
  Select Bitch   Kim Ramey-Leblanc N/A

Show Date
Ontario Breeders Association March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Best Of Breed   Michel Bouchard 1
  Group 4th LTD Breed Show Luis Pinto Teixeira 38
  Best Of Breed LTD Breed Show Luis Pinto Teixeira 1
Friday Group 2nd   Tony Vandendool 43
  Best Of Breed   Tony Vandendool 0

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 19 19 21 22 24
All Breed Ranking: 127 126 132 146 189

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 9 4 9 10   0 0 0 0 0   699
Win Record - 2016
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 05 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sandra Lex 18
  Group 3rd   Paula Hartinger 16
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
Saturday Group 3rd   Roger Hartinger 24
  Group 3rd   James Frederiksen 25
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Roger Hartinger 0
  Best Of Breed   James Frederiksen 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Wendy Paquette 19
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 31
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Friday Reserve Best In Show   Joe Lobb N/A
  Group 1st   Joe Lobb 20
  Group 1st   Janet Lobb 19
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 18, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Robert Rowbotham 26
  Group 3rd   Heather Langfeld 25
  Best Of Breed   Heather Langfeld 7
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 6
Saturday Group 4th   Jo Ann Pavey 21
  Group 4th   Mark Houston-McMillan 24
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 7
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 7
Friday Group 2nd   Nancy Popovich 28
  Group 3rd   Guy Jeavons 25
  Best Of Breed   Guy Jeavons 7
  Best Of Breed   Nancy Popovich 7

Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Wendy Schira 12
  Best Of Breed   Doug Windsor 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Wendy Schira 1 (0-0-0-2)

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Friday Group 4th   James Reynolds 24
  Best Of Breed   James Reynolds 0

Show Date
Kars Dog Club July 15 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Janet Lobb 9
  Best Of Breed   Janet Lobb 1
Saturday Group 4th   Joe Lobb 10
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Friday Best Of Breed   Barbara du Pree 0

Show Date
Kawartha Kennel Club July 02 to July 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lucie Paradis 24
  Group 1st   Robert Rowbotham 16
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0
Saturday Group 1st   Sharon Derrick 20
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 01, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Carlos Capone 13
  Best Of Breed   Carlos Capone 1
  Best Of Breed   Jeremy Browne 0

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Phyllis Pancel 1

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1
Saturday Group 3rd   Johan Becerra-Hernandez 25
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Friday Group 4th   Tony Vandendool 11
  Best Of Breed   Tony Vandendool 0
  Best Of Breed   Kenneth Chuah 0

Show Date
Champlain Dog Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Patricia Taylor 4
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1

Show Date
Nickel District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thomas Alexander 24
  Group 3rd   Irene Latchford 20
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Irene Latchford 0
Saturday Group 1st   Doug Windsor 34
  Group 1st   Wendy Schira 34
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
Friday Group 1st   Philip Wendling 31
  Group 3rd   Marilyn O'Neill 23
  Best Of Breed   Philip Wendling 0
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0

Show Date
Ontario Breeders Association February 26 to February 28, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Tim Thomas 7
  Best Of Breed   John Hodgkinson 7
Friday Group 4th   John Rowton 27
  Best Of Breed   John Rowton 3

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 4 4 3 3 3
Group Ranking: 117 114 109 140 126
All Breed Ranking: 808 802 762 936 853

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 2   0 0 0 0 0   100
Win Record - 2015
Show Date
Belleville & District Kennel Club October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Jo Ann Pavey 25
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 5
Saturday Best Of Breed   Paula Hartinger 1
Friday Best Of Breed   Barbara Heal 3

Show Date
Markham Kennel Club August 27 to August 30, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Saturday Best Of Breed   Donna Conod 2

Show Date
Kawartha Kennel Club July 04 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Deborah Graffmann 4 (0-4-0-1)
  Best Of Breed   Ed Wild 4 (0-4-0-1)

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 02 to July 03, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Michael Hill 1
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
Thursday Group 3rd   Irene Latchford 17
  Best Of Breed   Irene Latchford 1
  Best Of Breed   Rita Walker 2

Show Date
Ontario County Kennel Club June 12 to June 14, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 4
Saturday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 5
Friday Best Of Breed   Kathrine Grant 2

Show Date
Ottawa Kennel Club May 22 to May 24, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Glen Stark 0
Saturday Group 4th   Donna Conod 20
  Best Of Breed   Donna Conod 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 24 to April 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 2 (0-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Patricia Lanctot N/A
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 2 (0-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
Friday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1 (0-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Sue-Ellyn Rempel N/A

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 04 to April 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 2 (0-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Joe Lobb N/A
Saturday BPIG   Jo Ann Pavey N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Jo Ann Pavey N/A
  Best Of Opposite Sex   Jo Ann Pavey N/A
  Best Puppy In Breed   Jo Ann Pavey N/A
  Winners Bitch   Jo Ann Pavey (0-2-1-0)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Bitch Class   Richard Lopaschuk N/A
  Best Of Opposite Sex   Richard Lopaschuk N/A
  Best Puppy In Breed   Richard Lopaschuk N/A
  Winners Bitch   Richard Lopaschuk (0-2-1-2)
Saturday 1st Senior Puppy Bitch Class   Jacqueline Stacy N/A
  Best Puppy In Breed   Jacqueline Stacy N/A
  Reserve Winners Bitch   Jacqueline Stacy N/A
Friday Best Of Breed   Carl Liepmann 1 (0-2-0-0)
  1st Senior Puppy Bitch Class   Carl Liepmann N/A
  Best Puppy In Breed   Carl Liepmann N/A
  Winners Bitch   Carl Liepmann (0-2-0-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Ron Tolson N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Ron Tolson N/A
  Best Of Opposite Sex   Ron Tolson N/A
  Best Of Winners   Ron Tolson (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Ron Tolson N/A
  Winners Bitch   Ron Tolson (1-1-1-0)
Saturday Best Puppy In Show   Patricia Taylor N/A
  BPIG   Doug Windsor N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Doug Windsor N/A
  Best Of Opposite Sex   Doug Windsor N/A
  Best Of Winners   Doug Windsor (1-3-1-0)
  Best Puppy In Breed   Doug Windsor N/A
  Winners Bitch   Doug Windsor (1-3-1-0)
Friday BPIG   Wendy Schira N/A
  Best Of Breed   Wendy Schira 2 (1-2-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Wendy Schira N/A
  Best Of Winners   Wendy Schira (1-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Wendy Schira N/A
  Winners Bitch   Wendy Schira (1-2-0-0)
Thursday 1st Junior Puppy Bitch Class   Jocelyne Gagne N/A
  Best Of Opposite Sex   Jocelyne Gagne N/A
  Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
  Winners Bitch   Jocelyne Gagne (1-2-1-0)

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2014
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 05 to December 07, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Show   Joe Lobb N/A

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 03 to October 05, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Show   Rosemary Shoreman N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By