Am Ch/Can GChex Onsengltje Secret Endeavour RN
Dalmatian
(Click on breed to view standings)

Call Name: Trevor - (Male)
Owner: Carola Adams
Breeder: Carola Adams
Handler: Carola Adams
Website: http://www.dutchkennels.ca

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 3 3 4 14 14
Group Ranking: 18 16 26 176 159
All Breed Ranking: 163 154 217 1367 1196

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 2 11 1 1 0   0 0 0 0 0   553
Win Record - 2019
Show Date
Charlotte County Kennel Club September 13 to September 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   William Byrne 65 *
  Best In Show   Judith Byrne 63 *
  Group 1st   William Byrne 3
  Group 1st   Peter Laventhall-Wolfish 3
  Best Of Breed   William Byrne 0
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0
Saturday Reserve Best In Show   Joan Beech 69
  Group 1st   Joan Beech 3
  Group 1st   Melvin Beech 3
  Best Of Breed   Joan Beech 0
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
Friday Group 1st   Patrick Mudge 3
  Best Of Breed   Patrick Mudge 0

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Sylvia Barkey 113
  Group 1st   Sylvia Barkey 29
  Group 2nd   Barbara Heal 25
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
Saturday Best In Show   Robert Rowbotham 155 *
  Group 3rd   Pamela Bruce 25
  Group 1st   Robert Rowbotham 25
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0

Show Date
Oromocto Kennel Club June 08 to June 09, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Laurie Campbell 8
  Group 1st   Patricia Lanctot 8
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 1st   Heather Langfeld 8
  Group 1st   Terry Gains 8
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Terry Gains 1 (0-1-1-0)

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 14 14 13 12 10
Group Ranking: 150 150 142 138 124
All Breed Ranking: 1215 1207 1137 1078 971

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 5 3 1   0 0 0 0 0   65
Win Record - 2017
Show Date
Moncton Kennel Club May 06 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Kathrine Grant 8
  Group 2nd   Patrick Mudge 8
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Patrick Mudge 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 2nd   Mike Jackman 9
  Group 2nd   Deirdre McKinnon 10
  Best Of Breed   Mike Jackman 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1 (0-1-1-0)

Show Date
Fredericton Kennel Club April 08 to April 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rosemary Shoreman 7
  Best Of Opposite Sex   Michael Shoreman N/A
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 3rd   Thomas Alexander 5
  Group 3rd   Sandy Alexander 6
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Sandy Alexander 1 (0-1-1-0)

Show Date
Cobequid Dog Club March 25 to March 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Colette Muldoon 7
  Best Of Breed   Colette Muldoon 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 4th   John Muldoon 5
  Best Of Breed   John Muldoon 1 (0-1-1-0)

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 5 5 5 6 6
All Breed Ranking: 51 51 55 70 69

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
7 7 38 7 5 1   0 0 0 0 0   1536
Win Record - 2016
Show Date
Moncton Kennel Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Edna St Hilaire 157 *
  Group 1st   Pamela Bruce 12
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Saturday Group 1st   Edna St Hilaire 14
  Best Of Breed   Edna St Hilaire 0
Friday Group 3rd   Marion Postgate 12
  Best Of Breed   Marion Postgate 0

Show Date
Island Dog Club October 29 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Rafael Otalora Robayo N/A
  Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 20
  Group 1st   Rafael Otalora Robayo 19
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Best Of Breed   Rafael Otalora Robayo 0
Saturday Reserve Best In Show   Adriana Gaitan Villegas N/A
  Group 1st   Judith Byrne 19
  Group 1st   Adriana Gaitan Villegas 20
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Best Of Breed   Adriana Gaitan Villegas 0

Show Date
Cobequid Dog Club October 08 to October 09, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Marilyn O'Neill 134 *
  Group 1st   Deirdre McKinnon 8
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
Saturday Best In Show   Donald Wallace 148 *
  Group 1st   Marilyn O'Neill 8
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0

Show Date
Pictou County Kennel Club September 10 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Doug Windsor 10
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 8
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Group 2nd   Doris Willis 9
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 9
  Best Of Breed   Doris Willis 0
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0

Show Date
Halifax Kennel Club September 02 to September 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Karsten Kaemling N/A
  Group 1st   Frank Kane 15
  Best Of Breed   Frank Kane 0
Saturday Group 3rd   Nancy Popovich 13
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
Friday Group 4th   Michael Hill 12
  Best Of Breed   Michael Hill 0

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thomas Alexander 14
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Saturday Group 1st   William Gunn 19
  Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 16
  Best Of Breed   William Gunn 0
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
Friday Group 1st   Jack Ireland 18
  Group 1st   Lee Steeves 19
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Best Of Breed   Lee Steeves 0

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Arley Hussin 1
Saturday Best Of Breed   Joe Walton 1

Show Date
Abegweit Kennel Club June 18 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Guy Jeavons 72 *
  Reserve Best In Show   Valerie Gervais N/A
  Group 1st   Valerie Gervais 5
  Group 1st   Guy Jeavons 6
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Saturday Reserve Best In Show   Dianne Miller N/A
  Reserve Best In Show   Ole Nielsen N/A
  Group 1st   Ole Nielsen 5
  Group 1st   Dianne Miller 6
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
  Best Of Breed   Dianne Miller 0

Show Date
Oromocto Kennel Club June 11 to June 12, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Olga Gagne 16
  Group 1st   Kathrine Grant 14
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
Saturday Group 2nd   Doug Gaudin 10
  Group 2nd   Avery Gaudin 11
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0

Show Date
South Shore Kennel Club June 04 to June 05, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Tim Doxtater N/A
  Group 1st   Tim Doxtater 9
  Group 3rd   Donald Emslie 4
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0
  Best Of Breed   Donald Emslie 0
Saturday Best In Show   Kenneth Chuah 110 *
  Group 1st   Kenneth Chuah 10
  Group 1st   Brenton Wright 9
  Best Of Breed   Kenneth Chuah 0
  Best Of Breed   Brenton Wright 0

Show Date
Ottawa Kennel Club May 27 to May 29, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Murray Eason 24
  Best Of Breed   Murray Eason 2
Saturday Group 1st   Michel Bouchard 29
  Best Of Breed   Michel Bouchard 2
Friday Group 1st   Thomas Alexander 17
  Group 3rd   Sandy Alexander 10
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1
  Best Of Breed   Sandy Alexander 1

Show Date
Tantramar Kennel Club May 21 to May 22, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ed Wild 16
  Group 1st   Ed Wild 16
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
Saturday Best In Show   Ron Mahon 121 *
  Group 1st   Ron Mahon 16
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 11
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0

Show Date
Moncton Kennel Club May 07 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Barbara Heal 17
  Group 2nd   Stephen Dainard 12
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Saturday Group 1st   Joy Lynne Huntley 20
  Group 1st   Ray Smith 20
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Ray Smith 0

Show Date
Cobequid Dog Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Bill Walkey 16
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
Saturday Group 1st   Kristen Francis 13
  Best Of Breed   Kristen Francis 0

Show Date
Halifax Kennel Club February 26 to February 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Heather Langfeld 14
  BPIG   Heather Langfeld N/A
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Puppy In Breed   Heather Langfeld N/A
Saturday Best In Show   John (Fred) Peddie 161 *
  Best Puppy In Show   John (Fred) Peddie N/A
  Group 1st   John (Fred) Peddie 20
  BPIG   John (Fred) Peddie N/A
  Group 1st   Richard Paquette 21
  BPIG   Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 0
  Best Puppy In Breed   John (Fred) Peddie N/A
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Best Puppy In Breed   Richard Paquette N/A
Friday Group 1st   Wendy Anderson 18
  BPIG   Wendy Anderson N/A
  Best Of Breed   Wendy Anderson 0
  Best Puppy In Breed   Wendy Anderson N/A

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 4 4 5 9 N/A
Group Ranking: 59 57 60 78 N/A
All Breed Ranking: 446 443 503 652 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 3 4 4 2   0 0 0 0 0   197
Win Record - 2015
Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stefan Sinko 4
Friday BPIG   John Reeve-Newson (Dr) N/A

Show Date
Moncton Kennel Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Kim Ramey-Leblanc N/A
  Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 12
  BPIG   Kim Ramey-Leblanc N/A
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 2 (0-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Kim Ramey-Leblanc N/A
Saturday Group 2nd   Gail Forsythe (Dr) 12
  BPIG   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 2 (0-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Gail Forsythe (Dr) N/A
Friday Best Puppy In Show   Sandra Anderson N/A
  Group 2nd   Peter Laventhall-Wolfish 11
  BPIG   Peter Laventhall-Wolfish N/A
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 2 (0-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Peter Laventhall-Wolfish N/A

Show Date
Island Dog Club October 24 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Allan Brown 9
  Group 3rd   Thora Brown 12
  BPIG   Thora Brown N/A
  Best Of Breed   Allan Brown 3 (0-2-1-1)
  Best Puppy In Breed   Allan Brown N/A
  Best Of Breed   Thora Brown 3 (0-2-1-1)
  Best Puppy In Breed   Thora Brown N/A
Saturday Group 2nd   Phyllis Pancel 14
  BPIG   Phyllis Pancel N/A
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 3 (0-2-1-1)
  Best Puppy In Breed   Phyllis Pancel N/A
  Best Of Breed   Patricia Cruz 3 (0-2-1-1)
  Best Puppy In Breed   Patricia Cruz N/A

Show Date
Cobequid Dog Club October 10 to October 11, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Wendy Maisey 8
  BPIG   Wendy Maisey N/A
  Best Of Breed   Wendy Maisey 2 (0-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Wendy Maisey N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Goran Bodegard N/A

Show Date
Miramichi Kennel Club September 26 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Michelle Scott N/A
  Group 1st   Ron Mahon 9
  BPIG   Ron Mahon N/A
  Best Of Opposite Sex   Michelle Scott N/A
  Best Of Breed   Ron Mahon 3 (0-3-1-0)
  Best Puppy In Breed   Ron Mahon N/A
Saturday Best In Show   Robert Rowbotham 73 *
  Best Puppy In Show   Robert Rowbotham N/A
  Best Puppy In Show   Alan Ewles N/A
  Group 1st   Robert Rowbotham 9
  BPIG   Robert Rowbotham N/A
  Group 1st   Alan Ewles 9
  BPIG   Alan Ewles N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Robert Rowbotham N/A
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 3 (1-3-0-0)
  Best Of Winners   Robert Rowbotham (1-3-0-0)
  Best Puppy In Breed   Robert Rowbotham N/A
  Winners Dog   Robert Rowbotham (1-3-0-0)
  Best Of Breed   Alan Ewles 3 (0-3-1-0)
  Best Puppy In Breed   Alan Ewles N/A

Show Date
Halifax Kennel Club September 05 to September 07, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Doug Windsor N/A
  Group 4th   Doug Windsor 7
  BPIG   Doug Windsor N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Doug Windsor N/A
  Best Of Breed   Doug Windsor 2 (1-2-0-0)
  Best Of Winners   Doug Windsor (1-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Doug Windsor N/A
  Winners Dog   Doug Windsor (1-2-0-0)
Sunday Best Puppy In Show   Geraldine Taylor N/A
  Group 3rd   Geraldine Taylor 7
  BPIG   Geraldine Taylor N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Geraldine Taylor N/A
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 2 (1-2-0-0)
  Best Of Winners   Geraldine Taylor (1-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Geraldine Taylor N/A
  Winners Dog   Geraldine Taylor (1-2-0-0)
Saturday Best Puppy In Show   Sylvia Barkey N/A
  Group 3rd   Sylvia Barkey 7
  BPIG   Sylvia Barkey N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Sylvia Barkey N/A
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 2 (1-2-0-0)
  Best Of Winners   Sylvia Barkey (1-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Sylvia Barkey N/A
  Winners Dog   Sylvia Barkey (1-2-0-0)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 14 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Dog Class   James Frederiksen N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   James Frederiksen N/A
  Best Baby Puppy In Group   Sandra Lex N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Sandra Lex N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Bruce Owen N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Peter Machen N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Bruce Owen N/A

Show Date
South Shore Kennel Club June 06 to June 07, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Charles Bett N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Charles Bett N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Paul Odenkirchen N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Paul Odenkirchen N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     
Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2016

Win Record - 2016
Show Date
River Valley Obedience and Field Trial Club July 23 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Novice A   Shawn Kelly 93.0
Saturday Novice A   Allison Capson 92.0
  Novice A   Allison Capson 75.0

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By