Moncton Kennel Club
Friday, November 15, 2019



Related Results

Obedience

Saturday, November 16 (Obedience Trial 1)
Saturday, November 16 (Obedience Trial 2)
Sunday, November 17 (Obedience Trial 3)
Sunday, November 17 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Saturday, November 16 (Rally Trial 1)
Saturday, November 16 (Rally Trial 2)
Sunday, November 17 (Rally Trial 3)
Sunday, November 17 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Anna Hewson
Samoyed  
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Points: 171 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Anna Hewson
Weimaraner  
GCh Follyhills Winoka AfterTheRain
Points: 151
Best Puppy In Show
Judge: Anna Hewson
Welsh Terrier  
Dragonfox A Winning Formula
Best Baby Puppy In Show
Judge: Anna Hewson
Bullmastiff   Icon's Accord Royal Of Backshift N Deversailles
Best Veteran In Show
Judge: Anna Hewson
Italian Greyhound  
GCh Como And Iris Fancy Ribbons
Best Altered In Show
Judge: Anna Hewson
Rhodesian Ridgeback  
Ch (Alt) Trumphill's Uncharted Journey








Group 1 - Mary Spinelli Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Follyhills Winoka AfterTheRain
  Weimaraner   46
Group 2nd   
GChEx DuValin Cayenne
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   45
Group 3rd   
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge
  Spaniel (American Cocker)   42
Group 4th   
GCh Quyen's Mystical Quintavis
  Retriever (Golden)   36
BPIG    Zion's Dreaming In Victory   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Osogold N Nikmor Youre So Vain   Retriever (Golden)   0
Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GChEx DuValin Cayenne

Best Of Opposite Sex
Pageska's DL Patriot

Best Puppy In Breed
Pageska's DL Patriot


Winners Dog: (1-0-0-2)
Pageska's DL Patriot

Senior Puppy Dog Class
1st Pageska's DL Patriot

3-6 Month Dog Class
1st Prince des Roches de Vouise


Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy



Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mistcurl Capt Worden Of Canaan


3-6 Month Bitch Class
1st Mistcurl's Leanders Blackpearl

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Timberblac's Night Fury



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Timberblac's Night Fury

Open Bitch Class
1st Timberblac's Night Fury

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 11 pts (1-2-8-1)
GCh Quyen's Mystical Quintavis

Best Of Opposite Sex
GCh Nikmor's Don't Let Me Down

Best Of Winners: (1-2-8-1)
Canwin's First on the Docket

Best Puppy In Breed
Ch Bitagold Cardshark At Mermaid

Select Dog
Ch Bitagold Cardshark At Mermaid


Winners Dog: (1-2-8-1)
Canwin's First on the Docket

Canadian Bred Dog Class
1st Canwin's First on the Docket

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 10 pts (2-7-1-1)
Ch Jandor Crimson Clover

Best Of Opposite Sex
Bernfield's Out Of The Shadows

Best Of Winners: (2-7-1-1)
Brookstone's Skip To My Lu @ Royal Flush

Best Puppy In Breed
Madabout's Atlantic Tidal Pool

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Best Of Opposite Sex
RC Tollers Joy Of Life

Best Of Winners: (2-1-1-0)
RC Tollers Joy Of Life

Best Puppy In Breed
Red Dory Rawley


Winners Dog: (2-1-1-0)
RC Toller Kare's Final Legacy

Reserve Winners Dog
Red Dory Rawley

Junior Puppy Dog Class
1st Red Dory Rawley

12-18 Month Dog Class
1st RC Toller Kare's Final Legacy


Winners Bitch: (2-1-1-0)
RC Tollers Joy Of Life

Open Bitch Class
1st RC Tollers Joy Of Life

3-6 Month Bitch Class
1st Dragonluck Lady Sing The Blues

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Harbinger's Forest Ranger



Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Kulana Mandolin Wind

Best Of Opposite Sex
Captiva Coderry Seaside Vision


Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge

Best Of Opposite Sex
Ch Marsuvica's Miss Goldilocks

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Zion's Dreaming In Victory

Best Puppy In Breed
Zion's Dreaming In Victory


Winners Dog: (1-2-2-1)
Nevaehleas Le Grande Fromage

Junior Puppy Dog Class
1st Nevaehleas Le Grande Fromage


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Zion's Dreaming In Victory

Reserve Winners Bitch
Marsuvica's Get Up And Go

Junior Puppy Bitch Class
1st Zion's Dreaming In Victory
2nd Marsuvica's Get Up And Go

3-6 Month Bitch Class
1st Encore's I'm Still Standing For Spariley

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bluestone's Little Black Dress



Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Shore Liberty Bell

Best Puppy In Breed
Bryden's Black Velvet


3-6 Month Dog Class
1st Shores Hat Trick


Winners Bitch: (0-1-0-1)
Bryden's Black Velvet

Junior Puppy Bitch Class
1st Bryden's Black Velvet

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Harbourpoint Egerton Moonraker

Best Puppy In Breed
Ch Harbourpoint Egerton Moonraker



Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Follyhills Winoka AfterTheRain



3-6 Month Bitch Class
1st Graenit's Love Potion Von Trax





Group 2 - Anna Hewson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Soletrader Daring In Dublin
  Petit Basset Griffon Vendeen   17
Group 2nd   
GCh Obiwan Heart Of Darkness
  Afghan Hound   16
Group 3rd   
Ch McCartney's Always Lavish
  Whippet   15
Group 4th   
GCh Telkel We Know Where You Live
  Dachshund (Standard Long-Haired)   14
BPIG   
Alii Ak Ring Of Fire
  Dachshund (Standard Long-Haired)   N/A
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Trumphill's Uncharted Journey
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Obiwan Heart Of Darkness



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trajam I Believe In Fare Ies



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trajam I Believe In Fare Ies

Open Bitch Class
1st Trajam I Believe In Fare Ies

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Rabows Rebellion ML

Best Puppy In Breed
Er Dox Midnight Lola



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Er Dox Midnight Lola

Junior Puppy Bitch Class
1st Er Dox Midnight Lola

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Hunu Man In Th' Mirror MW

Best Of Opposite Sex
Ch Timberblac's Magik Rainbow

Select Bitch
GCh Leoralee's Game Of Thrones @ Cocktail MW


Winners Dog: (1-0-1-2)
Rallee's Will I Am MW

12-18 Month Dog Class
1st Rallee's Will I Am MW


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Telkel We Know Where You Live

Best Puppy In Breed
Alii Ak Ring Of Fire



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Alii Ak Ring Of Fire

Reserve Winners Bitch
Telkel Dare To Be SL

Junior Puppy Bitch Class
1st Telkel Dare To Be SL

Senior Puppy Bitch Class
1st Alii Ak Ring Of Fire

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
It's Rock 'n' Roll VomBranche

Best Of Opposite Sex
Kayleigh Vom Branche

Best Of Winners: (2-2-0-0)
It's Rock 'n' Roll VomBranche

Best Puppy In Breed
Jeremy Vom Branche


Winners Dog: (2-2-0-0)
It's Rock 'n' Roll VomBranche

Reserve Winners Dog
Jeremy Vom Branche

Junior Puppy Dog Class
1st Jeremy Vom Branche

12-18 Month Dog Class
1st It's Rock 'n' Roll VomBranche


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Kayleigh Vom Branche

Reserve Winners Bitch
Janis Vom Branche

Junior Puppy Bitch Class
1st Kayleigh Vom Branche
2nd Janis Vom Branche

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Soletrader Daring In Dublin



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Trumphill's Taking The High Road


Sexually Altered Dog Class
1st Ch (Alt) Trumphill's Uncharted Journey


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh McCartney's Always Lavish







Group 3 - Mary Spinelli Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   19
Group 2nd   
GCh Katmandu Dot Ca
  Boxer   16
Group 3rd   
GCh Napoleo Jade La Perle
  Saint Bernard   15
Group 4th   
Ch Pine Ridge's Most Wanted
  Bullmastiff   14
BPIG   
Redstone's Turn It Up V Aludra
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Icon's Accord Royal Of Backshift N Deversailles   Bullmastiff   0
Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Belnois Makes My Heart Go Boom

Best Of Opposite Sex
Myramountain The Midas Touch

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Myramountain Amazing Grace


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Myramountain Amazing Grace

Open Bitch Class
1st Myramountain Amazing Grace

Judge: Robin Hughes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Katmandu Dot Ca



Judge: Robin Hughes

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Pine Ridge's Most Wanted

Best Of Opposite Sex
Banbury N Backshift's Believer

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Backshifts Love And Bullets

Best Puppy In Breed
Backshifts Love And Bullets


Winners Dog: (1-1-1-0)
Backshifts Love And Bullets

Senior Puppy Dog Class
1st Backshifts Love And Bullets

3-6 Month Dog Class
1st Icon's Accord Royal Of Backshift N Deversailles


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Banbury N Backshift's Believer

Senior Puppy Bitch Class
1st Banbury N Backshift's Believer

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Redstone's Turn It Up V Aludra

Best Puppy In Breed
Redstone's Turn It Up V Aludra


Winners Dog: (1-0-0-0)
Redstone's Turn It Up V Aludra

Junior Puppy Dog Class
1st Redstone's Turn It Up V Aludra


Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Peakview's You Really Got Me



Judge: Robin Hughes

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Karleo's In Tune With Pyradigm

Best Of Opposite Sex
Karleo's Kisses At Pyradigm

Best Puppy In Breed
Karleo's Kisses At Pyradigm



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Karleo's Kisses At Pyradigm

Junior Puppy Bitch Class
1st Karleo's Kisses At Pyradigm

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Misztichol's Ares Bold Warrior

Best Of Opposite Sex
Esmond's Chase The Ace


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Esmond's Chase The Ace

Open Bitch Class
1st Esmond's Chase The Ace

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Napoleo Jade La Perle



Judge: Robin Hughes

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

Best Of Opposite Sex
Ch Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy

Best Puppy In Breed
Ch Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy

Select Bitch
GCh Snowlegend Aria Of Snowstar



Judge: Robin Hughes

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dolly Foxbridge Grand Calvera

Best Puppy In Breed
Dolly Foxbridge Grand Calvera



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dolly Foxbridge Grand Calvera

Junior Puppy Bitch Class
1st Dolly Foxbridge Grand Calvera

Judge: Robin Hughes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chimini's Maia The Beautiful







Group 4 - Mary Spinelli Top Dog
Points
Group 1st   GCh Ellerker's I'll Be Downtown   Schnauzer (Miniature)   15
Group 2nd   
GCh D.B.F. Change Maker
  Russell Terrier   12
Group 3rd   
GChEx Absolute Ly Here For Your Entertainment
  Staffordshire Bull Terrier   11
Group 4th   
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca
  Bull Terrier   10
BPIG   
Dragonfox A Winning Formula
  Welsh Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
D.B.F. Simply Posh
  Russell Terrier   0
Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ispy Best Kept Secret



Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca



Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hurry Home Peyton


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hurry Home Peyton

Open Dog Class
1st Hurry Home Peyton


Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Rosewoods All Fired Up At Sudeley

Best Of Opposite Sex
Ch Sudeley Sweet Mystery

Best Puppy In Breed
Caudlewood Girls Wannahave Fun

Select Bitch
Ch Caudlewood Replica



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Caudlewood Girls Wannahave Fun

Reserve Winners Bitch
Sudeley Queen Of All

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Caudlewood Girls Wannahave Fun

Open Bitch Class
1st Sudeley Queen Of All

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh D.B.F. Change Maker



3-6 Month Bitch Class
1st D.B.F. Simply Posh

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Ellerker's I'll Be Downtown

Best Of Opposite Sex
Presbrooke Here To Stay

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Minuteman Atlantic Ave

Best Puppy In Breed
Minuteman Atlantic Ave


Winners Dog: (1-1-0-1)
Presbrooke Here To Stay

Open Dog Class
1st Presbrooke Here To Stay


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Minuteman Atlantic Ave

Senior Puppy Bitch Class
1st Minuteman Atlantic Ave

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Inisroe's Primrose Lass

Best Puppy In Breed
Inisroe's Primrose Lass



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Inisroe's Primrose Lass

Junior Puppy Bitch Class
1st Inisroe's Primrose Lass

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Absolute Ly Here For Your Entertainment



Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dragonfox A Winning Formula

Best Puppy In Breed
Dragonfox A Winning Formula


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dragonfox A Winning Formula

Senior Puppy Dog Class
1st Dragonfox A Winning Formula


Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Haeloganlane's Rover Come Over

Best Puppy In Breed
Haeloganlane's Rover Come Over


Winners Dog: (1-0-0-0)
Haeloganlane's Rover Come Over

Junior Puppy Dog Class
1st Haeloganlane's Rover Come Over






Group 5 - Dianne Ivey Top Dog
Points
Group 1st   Ch Mardigrais Sigma Chi Whimsy Joy   Cavalier King Charles Spaniel   26
Group 2nd   
Pinsha Fatto A Mano Romeo
  Miniature Pinscher   23
Group 3rd   
Ch Shaw's I'm Crushing It
  Chinese Crested   20
Group 4th   
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   19
BPIG   
Festivals Soul Satisfaction
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Country N Gardine Name Pending   Chinese Crested   0
Best Veteran In Group   
GCh Como And Iris Fancy Ribbons
  Italian Greyhound   0
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Mardigrais Sigma Chi Whimsy Joy

Best Of Opposite Sex
GCh Cempa Light My Fire At Sushine



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Sigma Chi's Hope For Whimsy

12-18 Month Bitch Class
1st Sigma Chi's Hope For Whimsy

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Moongates Wrecking Ball



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Moongates Wrecking Ball

Open Bitch Class
1st Moongates Wrecking Ball

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Shaw's I'm Crushing It


Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Somershire N JMax TickleMeElmo

Best Puppy In Breed
Somershire N JMax TickleMeElmo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Somershire N JMax TickleMeElmo

Junior Puppy Dog Class
1st Somershire N JMax TickleMeElmo


Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Little Wonder Jr At Hummingbird

Best Of Opposite Sex
Hummingbird Rise N Shine Stella

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Little Wonder Jr At Hummingbird

Best Puppy In Breed
Hummingbird Rise N Shine Stella


Winners Dog: (1-2-0-0)
Little Wonder Jr At Hummingbird

12-18 Month Dog Class
1st Little Wonder Jr At Hummingbird


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Hummingbird Rise N Shine Stella

Reserve Winners Bitch
Little Wonder's Abracadabra

Junior Puppy Bitch Class
1st Hummingbird Rise N Shine Stella

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Little Wonder's Abracadabra

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Kabecca Grayson Nor'easter

Best Of Opposite Sex
Folklore Infiniti Fire N Gold

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Folklore Infiniti Fire N Gold

Select Bitch
GCh Kabecca Grayson Firefly


Winners Dog: (1-1-0-2)
Folklore Infiniti Fire N Gold

Open Dog Class
1st Folklore Infiniti Fire N Gold


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Maplewood's Mamma Mia Here We Go Again

Open Bitch Class
1st Maplewood's Mamma Mia Here We Go Again

7 & Over Veteran Bitch Class
1st GCh Como And Iris Fancy Ribbons

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Pinsha Fatto A Mano Romeo

Best Of Opposite Sex
Ch Pinsha Imperatrice Sissi

Select Dog
GCh Mightymites Dragon Heart


Winners Dog: (1-0-1-1)
Pinsha Fatto A Mano Romeo

12-18 Month Dog Class
1st Pinsha Fatto A Mano Romeo


3-6 Month Bitch Class
1st Pinsha Overwatch Mei

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Kildrummy's My Lucky Charm

Best Of Opposite Sex
Diamondsun's Alice In Chains

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Diamondsun's Alice In Chains

Best Puppy In Breed
Diamondsun's Alice In Chains


Winners Dog: (1-2-1-0)
Kildrummy Fly Me To The Moon

Junior Puppy Dog Class
1st Kildrummy Fly Me To The Moon

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Kalmadray's Son of Anarchy

Best Of Opposite Sex
Festivals Soul Satisfaction

Best Puppy In Breed
Festivals Soul Satisfaction



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Festivals Soul Satisfaction

Junior Puppy Bitch Class
1st Festivals Soul Satisfaction




3-6 Month Dog Class
1st Annadeans Full Of Pep


Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch IslandGems Dream Girl



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh EKN Sassyville Sargeant Voight

Best Of Opposite Sex
Ch Risha Catch Me If You Can







Group 6 - Dianne Ivey Top Dog
Points
Group 1st   Ch Eastonite Marko   French Bulldog   19
Group 2nd    Delamer Suzi Shops And Island Hops   Schipperke   14
Group 3rd   
GCh Hessenvilla's Buddy Holly
  Boston Terrier   13
Group 4th   
Ch Pinsha Solo Per Me Da Solo
  German Pinscher   12
BPIG   
Royal Twister Coming To Town
  Chow Chow   N/A
Best Baby Puppy In Group    Imma Wee Besom At Bizou   French Bulldog   0
Best Altered In Group   
Rockstar's Chaos Theory
  Dalmatian   0
Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nuuktok's Legend Of Kiviuq



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hessenvilla's Buddy Holly



3-6 Month Bitch Class
1st Lebail's Light Of The Moon

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Muldoon In The Arms Of Angels



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Jodezi Takin Er by Storm

Best Of Opposite Sex
Royal Twister Coming To Town

Best Puppy In Breed
Royal Twister Coming To Town



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Royal Twister Coming To Town

Senior Puppy Bitch Class
1st Royal Twister Coming To Town

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Rockstar's Haphazard

Best Of Opposite Sex
Ch Onsengeltje White And Buttoned

Select Dog
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour



3-6 Month Bitch Class
1st Onsengeltje N Juju U Better Be Ready
2nd Prestige's Danger Mouse

Sexually Altered Bitch Class
1st Rockstar's Chaos Theory

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Eastonite Marko

Best Of Opposite Sex
Fullofbulls Saywhat Now Jayron

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Celtmacbhaid One Trick Pony

Best Puppy In Breed
Celtmacbhaid One Trick Pony

Select Dog
Ch Mon Tresor Du Coeur Aurelien Le Doux Desir


Winners Dog: (1-2-2-0)
Celtmacbhaid One Trick Pony

Junior Puppy Dog Class
1st Celtmacbhaid One Trick Pony


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Fullofbulls Saywhat Now Jayron

Reserve Winners Bitch
Shore Sweet Valentine

Junior Puppy Bitch Class
1st Fullofbulls Saywhat Now Jayron

Senior Puppy Bitch Class
1st Shore Sweet Valentine

3-6 Month Bitch Class
1st Imma Wee Besom At Bizou

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Pinsha Solo Per Me Da Solo

Best Puppy In Breed
Windamirs Red Light District V Amberlane


Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
LeeAnns Frico Pico

Best Puppy In Breed
LeeAnns Frico Pico



Winners Bitch: (0-2-0-0)
LeeAnns Frico Pico

Reserve Winners Bitch
Napoli Vixen Lady In Black

Junior Puppy Bitch Class
1st LeeAnns Frico Pico
2nd Napoli Vixen Lady In Black

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bloom's Pura Vida



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Delamer Suzi Shops And Island Hops



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Delamer Suzi Shops And Island Hops

12-18 Month Bitch Class
1st Delamer Suzi Shops And Island Hops

3-6 Month Bitch Class
1st Delamer Summers Hot Cover Story



Group 7 - Dianne Ivey Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet
  Australian Shepherd   23
Group 2nd   
GCh Estrella's Pretty Betty Quick
  Bearded Collie   21
Group 3rd   Ch Sumerwynd Rhaegar de Mon Plaisir   Belgian Shepherd Dog   19
Group 4th   
GCh Kyon's Heidi Perledatter
  Norwegian Buhund   17
BPIG   Ch Zeigen's Tessa V. Mowatt   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Stonepillar's Legacy
  Bouvier des Flandres   0
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Ch Riverryan Big City Mayor
  German Shepherd Dog   0
Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Agassiz N Austlyn Heading East



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Riverwild's Spice Of Life

Open Bitch Class
1st Riverwild's Spice Of Life

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet

Best Of Opposite Sex
Malka's Lap Of Luxury

Best Puppy In Breed
Malka's Lap Of Luxury



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Malka's Lap Of Luxury

Junior Puppy Bitch Class
1st Malka's Lap Of Luxury

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Estrella's Pretty Betty Quick



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Estrella's Princess Lilibeth

12-18 Month Bitch Class
1st Estrella's Princess Lilibeth

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Sumerwynd Rhaegar de Mon Plaisir

Best Of Opposite Sex
Ch Choisi Wish On a Star Hiayre


Winners Dog: (1-0-0-1)
Sumerwynd Rhaegar de Mon Plaisir

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sumerwynd Rhaegar de Mon Plaisir






3-6 Month Bitch Class
1st Stonepillar's Legacy

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Riverryan Just Do It

Best Of Opposite Sex
Ch Zeigen's Tessa V. Mowatt

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Harmonia's Cheekee Lil Pistol

Best Puppy In Breed
Ch Zeigen's Tessa V. Mowatt


Winners Dog: (1-3-1-1)
Call Me Samson Von Lousar

Open Dog Class
1st Call Me Samson Von Lousar

3-6 Month Dog Class
1st Helwinn's Legend Of Love

Sexually Altered Dog Class
1st Ch (Alt) Ch Riverryan Big City Mayor


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Harmonia's Cheekee Lil Pistol

Reserve Winners Bitch
Alkarah's Under The Sea

Senior Puppy Bitch Class
1st Harmonia's Cheekee Lil Pistol
2nd Alkarah's Under The Sea

12-18 Month Bitch Class
1st Allie Oops Von Micurs

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lakeside Tune of Rankin


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lakeside Tune of Rankin

Open Dog Class
1st Lakeside Tune of Rankin


Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kyon's Heidi Perledatter



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Highledge Lyricisle Rise Up

Best Of Opposite Sex
Ch Nikkilen's Duchess Of Amesbury

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Shelhaven Flashback

Best Puppy In Breed
Ch Wistwin Trelynn Fire Marshall At Nikkilen

Select Dog
Ch Wistwin Trelynn Fire Marshall At Nikkilen


Winners Dog: (1-1-2-1)
Shelhaven Flashback

Senior Puppy Dog Class
1st Shelhaven Flashback


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Talisker's Dig'n Your Roots

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Talisker's Dig'n Your Roots

3-6 Month Bitch Class
1st Lyricisle's Unforgettable

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Vastgota Canadian Giiwedin LT

Best Of Opposite Sex
Feldberg Spring Cloverbud



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Feldberg Spring Cloverbud

Open Bitch Class
1st Feldberg Spring Cloverbud

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
East Dawns Spanish Paprika



Winners Bitch: (0-1-0-0)
East Dawns Spanish Paprika

12-18 Month Bitch Class
1st East Dawns Spanish Paprika

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By