Pictou County Kennel Club
Saturday, September 10, 2016 - Show 1



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Jocelyne Gagne
Kerry Blue Terrier  
GCh Torum's Calico Jack At Irisblu
Points: 119 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Jocelyne Gagne
Pug  
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
Best Puppy In Show
Judge: Jocelyne Gagne
Spaniel (English Cocker)  
Ch Bluestones Got Her Groove Back
Best Baby Puppy In Show
Judge: Jocelyne Gagne
Chinese Crested   Gardine Lasting Impression








Group 1 - Sue-Ellyn Rempel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Polarsky's Twinkle Little Star
  Retriever (Golden)   25
Group 2nd   
GCh Whidbey's Charleston Chew
  Spaniel (Clumber)   20
Group 3rd   
Ch Bluestones Got Her Groove Back
  Spaniel (English Cocker)   19
Group 4th   
Ch Everwood's Paint It Black
  Retriever (Labrador)   18
BPIG   
Ch Bluestones Got Her Groove Back
  Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Hunterbourne Whoa Nellie   Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Pageska's OL Morgan

Best Of Opposite Sex
Ch Pageska's IT Enzo

Best Puppy In Breed
Lova Des Vallons De La Sone



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Pageska's OL Morgan

Reserve Winners Bitch
Lova Des Vallons De La Sone

Junior Puppy Bitch Class
1st Pageska's OL Morgan

Senior Puppy Bitch Class
1st Lova Des Vallons De La Sone


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Seasyde Black Ice




Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Hunterbourne Whoa Nellie


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Prairielight All In The Family

Best Puppy In Breed
Prairielight All In The Family



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Prairielight All In The Family

Reserve Winners Bitch
Tohcham Goodness and Mercy

Senior Puppy Bitch Class
1st Prairielight All In The Family

Open Bitch Class
1st Tohcham Goodness and Mercy


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 4 pts (1-0-2-2)
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star

Best Of Opposite Sex
Ch Backroad Celtic Draught

Select Bitch
GCh Ambertru's Magical Quetip


Winners Dog: (1-0-2-2)
Backroad Heineken Light

12-18 Month Dog Class
1st Backroad Heineken Light



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Ch Everwood's Paint It Black

Best Of Opposite Sex
Ourgang's Burning Desire

Best Puppy In Breed
Ourgang's Burning Desire

Select Bitch
Ch Madabout's Apple of Our I


Winners Dog: (1-0-0-2)
Ourgang's Burning Desire

Junior Puppy Dog Class
1st Ourgang's Burning Desire



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Captiva Coderry Seaside Vision



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ashleysown Zen Of Wynridge

Best Of Opposite Sex
Onstage Getting To Know You

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ashleysown Zen Of Wynridge

Best Puppy In Breed
Ashleysown Zen Of Wynridge


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ashleysown Zen Of Wynridge

Senior Puppy Dog Class
1st Ashleysown Zen Of Wynridge


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Onstage Getting To Know You

12-18 Month Bitch Class
1st Onstage Getting To Know You


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Whidbey's Charleston Chew




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bluestones Got Her Groove Back

Best Puppy In Breed
GCh Bluestones Got Her Groove Back




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Tropical's Sunset Deal Me In Remme

Best Of Opposite Sex
Ch Ananiah's Smokin Bomb

Best Puppy In Breed
Tropical's Sunset Deal Me In Remme



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tropical's Sunset Deal Me In Remme

Senior Puppy Bitch Class
1st Tropical's Sunset Deal Me In Remme


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Westersham's Canis Meus Id Comedit



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Akar's Atlantic Red Fern

Best Of Opposite Sex
GCh Akar Sir Newman At Egerton NS



3-6 Month Bitch Class
1st Harbourpoints Lil Brown GIrl


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Zoldmali Moka

Best Of Opposite Sex
Lorokas Reign At Harbour Point

Best Puppy In Breed
Lorokas Reign At Harbour Point


Winners Dog: (1-0-0-1)
Lorokas Reign At Harbour Point

Senior Puppy Dog Class
1st Lorokas Reign At Harbour Point



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   10
Group 2nd   
Ch Aviance's Barbaro SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   9
Group 3rd   
Ch Daggarwoods Bjorn 2B A Star
  Norwegian Elkhound   8
Group 4th   GCh Trumphill's Exquisite Lizzie   Rhodesian Ridgeback   3
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lemonladies Dream Boat Annie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lemonladies Dream Boat Annie

Open Bitch Class
1st Lemonladies Dream Boat Annie


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Grandcru Beau Constantia Lucca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Daggarwoods Bjorn 2B A Star

Best Of Opposite Sex
Ch Quiquen Kingdom Sceptre

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Elgwood's Silvertip Mtn


Winners Dog: (1-2-1-1)
Elgwood's Fyre Diamond

Open Dog Class
1st Elgwood's Fyre Diamond


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Elgwood's Silvertip Mtn

Reserve Winners Bitch
Elgwood's Mountain Magic

12-18 Month Bitch Class
1st Elgwood's Silvertip Mtn
2nd Elgwood's Mountain Magic


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Trumphill's Exquisite Lizzie

Select Bitch
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Tony Vandendool Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Journey's Piper Cub V Hi-Air
  Great Dane   13
Group 2nd   
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn
  Bullmastiff   9
Group 3rd   
Ch Dushanbe's Dreamboat
  Samoyed   8
Group 4th   
Tiamat's Bringing Sexy Back
  Boxer   7
BPIG   
Mervio All About Asia
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group   
GiZah's Out of This World
  Bullmastiff   0
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Myramountain Sweet Style Swiss



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Myramountain Sweet Style Swiss

Open Bitch Class
1st Myramountain Sweet Style Swiss


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Tiamat's Bringing Sexy Back

Best Of Opposite Sex
Ch Tiamats Cruzn Beyond The Flirt



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tiamat's Bringing Sexy Back

Open Bitch Class
1st Tiamat's Bringing Sexy Back


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn


3-6 Month Dog Class
1st Bramstoke's Walkin In Memphis


3-6 Month Bitch Class
1st GiZah's Out of This World


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mervio All About Asia

Best Puppy In Breed
Mervio All About Asia



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mervio All About Asia

Reserve Winners Bitch
Logres' Ava Gardner

Junior Puppy Bitch Class
1st Mervio All About Asia

Open Bitch Class
1st Logres' Ava Gardner


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Riverwest Bojangles

Best Of Opposite Sex
Ch Riverwest Becca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GCh Journey's Piper Cub V Hi-Air

Best Of Opposite Sex
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic

Best Puppy In Breed
Ch Tonquin Time At Britlinblue

Select Bitch
GCh Shorelines East West Shameless




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Stonerose Take It on Faith




Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Arrow Through My Heart


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Dushanbe's Dreamboat




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Torum's Calico Jack At Irisblu
  Kerry Blue Terrier   16
Group 2nd   Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter   Fox Terrier (Wire)   15
Group 3rd   
GCh Comberdown Finnegan
  Border Terrier   14
Group 4th   Ch Dashwood's White Walker   West Highland White Terrier   13
BPIG   
Ch Caudlewood Nature's Echo
  Parson Russell Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Regalridge Remember Me



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Regalridge Chesapeake Charm

Open Bitch Class
1st Regalridge Chesapeake Charm


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Comberdown Finnegan




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Trollhattan's Katy Terri



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Trollhattan's Katy Terri

Reserve Winners Bitch
Trollhattan's Katrina Two

12-18 Month Bitch Class
1st Trollhattan's Katy Terri
2nd Trollhattan's Katrina Two


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Torum's Calico Jack At Irisblu




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Caudlewood Scotiafox By Design

Best Puppy In Breed
GCh Caudlewood Nature's Echo

Select Bitch
GCh Caudlewood Nature's Echo



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Caudlewood Sheza Lil Diva

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Caudlewood Sheza Lil Diva


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Presbrooke Snack Cracker

Best Of Opposite Sex
Ch Presbrooke Into The Mist




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Kalimar's Breton Belle

Best Of Opposite Sex
Ch Keepsake Abegweit Willie




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Regalridge Hey Look Me Over


Winners Dog: (1-0-0-0)
Regalridge Hey Look Me Over

Open Dog Class
1st Regalridge Hey Look Me Over



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dashwood's White Walker




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Doris Willis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   16
Group 2nd   
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   15
Group 3rd    Kabecca Grayson Nor'easter   Italian Greyhound   14
Group 4th    Chriscendo Continue To Thrill   Pomeranian   13
BPIG    Kabecca Grayson Nor'easter   Italian Greyhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gardine Lasting Impression   Chinese Crested   0
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Winchi's Pander Me Moment




Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Gardine Everything But Wings


3-6 Month Bitch Class
1st Gardine Lasting Impression


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kabecca Grayson Nor'easter

Best Puppy In Breed
Kabecca Grayson Nor'easter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kabecca Grayson Nor'easter

Senior Puppy Bitch Class
1st Kabecca Grayson Nor'easter


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Applea Kiss The Money Goodbye

Best Of Opposite Sex
Applea Victoria's Secret Kiss

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Applea Kiss The Money Goodbye

Best Puppy In Breed
Applea Kiss The Money Goodbye


Winners Dog: (1-1-0-0)
Applea Kiss The Money Goodbye

Senior Puppy Dog Class
1st Applea Kiss The Money Goodbye


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Applea Victoria's Secret Kiss

Open Bitch Class
1st Applea Victoria's Secret Kiss


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Fantasy's Jasione Summer Dream

Best Of Opposite Sex
Gnomehavens Tasselhoffburfoot

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Fantasy's Jasione Summer Dream

Best Puppy In Breed
Gnomehavens Tasselhoffburfoot


Winners Dog: (1-3-0-0)
Gnomehavens Tasselhoffburfoot

Junior Puppy Dog Class
1st Gnomehavens Tasselhoffburfoot


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Fantasy's Jasione Summer Dream

Reserve Winners Bitch
Gnomehaven's Red Sonja

Junior Puppy Bitch Class
1st Bluechip I'm a Barbie Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Gnomehaven's Red Sonja

Open Bitch Class
1st Fantasy's Jasione Summer Dream

3-6 Month Bitch Class
1st Fantasys Shine Like a Diamond


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Chriscendo Continue To Thrill

Best Puppy In Breed
Chriscendo Continue To Thrill



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Marsuvica's Military Success

Best Of Opposite Sex
Candy Club Monte-Carlo Grand Prix

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Marsuvica's Military Success

Best Puppy In Breed
Paradiselee to Marsuvica Dixie


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Doris Willis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Karendon's The Pied Piper
  French Bulldog   10
Group 2nd   
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   9
Group 3rd   
Ch CrystaltonChikoda Wht Diamonds
  Poodle (Standard)   8
Group 4th   
OnDaGo's PrizeFighter
  Bulldog   5
BPIG   
GCh Karendon's The Pied Piper
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dunroamin Luvs Cheap Thrills   German Pinscher   0
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
OnDaGo's PrizeFighter


Winners Dog: (1-0-0-0)
OnDaGo's PrizeFighter

Senior Puppy Dog Class
1st OnDaGo's PrizeFighter



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Eastway's Michele Anastasia Ursula



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Eastway's Michele Anastasia Ursula

Junior Puppy Bitch Class
1st Eastway's Michele Anastasia Ursula


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Karendon's The Pied Piper

Best Puppy In Breed
GCh Karendon's The Pied Piper




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dunroamin Kurios Pinsha


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dunroamin Kurios Pinsha

Open Dog Class
1st Dunroamin Kurios Pinsha


3-6 Month Bitch Class
1st Dunroamin Luvs Cheap Thrills


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Klompen's That's Show Biz

Best Puppy In Breed
Klompen's That's Show Biz



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Klompen's That's Show Biz

Junior Puppy Bitch Class
1st Klompen's That's Show Biz


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds

Best Puppy In Breed
Bijou's So Hot Alarm Bells R Ringing



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Bijou's So Hot Alarm Bells R Ringing

Junior Puppy Bitch Class
1st Bijou's Burning Brightly

Senior Puppy Bitch Class
1st Bijou's So Hot Alarm Bells R Ringing


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Loghavens I've Got I's For You

Best Of Opposite Sex
Loghavens Jung Tsi Blo Jaketzu

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Loghavens I've Got I's For You

Best Puppy In Breed
Loghavens Jung Tsi Blo Jaketzu


Winners Dog: (1-1-0-0)
Loghavens Jung Tsi Blo Jaketzu

Junior Puppy Dog Class
1st Loghavens Jung Tsi Blo Jaketzu


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Loghavens I've Got I's For You

12-18 Month Bitch Class
1st Loghavens I've Got I's For You


Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stonepillar's Navy at Quiche
  Bouvier des Flandres   23
Group 2nd   
GCh Sunnyrain Sequel To A Dream
  Australian Shepherd   21
Group 3rd   
Riverryan Ford Ranger
  German Shepherd Dog   19
Group 4th    Talisker's Ginseng   Shetland Sheepdog   10
BPIG   
Riverryan Ford Ranger
  German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Wassbolingens Chuck-Berry
  Swedish Vallhund   0
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Agassiz N Austlyn Heading East




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Sunnyrain Sequel To A Dream

Best Of Opposite Sex
Ch Zydeco's Fuzzy Firecracker Of Shalako




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Stonepillar's Navy at Quiche

Best Of Opposite Sex
GCh Stonepillar's Steel Grey




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Bannerstone Highcroft Seasmoke

Best Of Opposite Sex
Seawhisper Rosept Brigantine

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Bannerstone Highcroft Seasmoke


Winners Dog: (1-2-0-0)
Seawhisper Rosept Brigantine

Open Dog Class
1st Seawhisper Rosept Brigantine


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Bannerstone Highcroft Seasmoke

Reserve Winners Bitch
Riverrun Galatean Brownwen Skye

12-18 Month Bitch Class
1st Riverrun Galatean Brownwen Skye

Open Bitch Class
1st Bannerstone Highcroft Seasmoke


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Cardross M'Lady Pure N Sweet




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 8 pts (1-3-3-2)
Ch Riverryan Ford Ranger

Best Of Opposite Sex
GCh Harmonia's Rise and Shine

Best Of Winners: (1-3-3-2)
Riverryan Big City Mayor

Best Puppy In Breed
Ch Riverryan Ford Ranger

Select Dog
Ch Blackcrest's Up In Smoke

Select Bitch
Ch Ashia Dei Precision


Winners Dog: (1-3-3-2)
Riverryan Big City Mayor

Canadian Bred Dog Class
1st Riverryan Big City Mayor


Winners Bitch: (1-3-3-2)
Riverryan's Victory Goddess

Reserve Winners Bitch
Wild Wind Red Angel

12-18 Month Bitch Class
1st Wild Wind Red Angel
2nd Toska vom Troyan Schloss

Open Bitch Class
1st Riverryan's Victory Goddess


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Immerzu Harmonizing

Best Of Opposite Sex
GCh Immerzu High Fidelity




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
Ch Talisker's Ginseng

Best Of Opposite Sex
Ch Talisker's Ray Of Light

Best Puppy In Breed
Ch Shelhaven Take Your Time

Select Bitch
Ch Truespirit Nikkilen Snow Queen




Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Wassbolingens Chuck-Berry



Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By