Cobequid Dog Club
Saturday, March 25, 2017



Related Results

Obedience

Saturday, March 25 (Obedience Trial #1)
Sunday, March 26 (Obedience Trial #2)

Rally Obedience

Saturday, March 25 (Rally Trial #1)
Sunday, March 26 (Rally Trial #2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Colette Muldoon
Poodle (Standard)  
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds
Points: 160 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Colette Muldoon
Newfoundland   Alegup's Hero Of Bishop Falls
Best Puppy In Show
Judge: Colette Muldoon
Pomeranian  
Ch Chriscendo Conquistador
Best Baby Puppy In Show
Judge: Colette Muldoon
Retriever (Golden)   Canwin's Do D Crime Do D Time








Group 1 - John Muldoon Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Yakityak's Blue Christmas
  Pointer   33
Group 2nd   
Ch Conquest's Wanna Be Startn' Somethin
  Spaniel (American Cocker)   32
Group 3rd   
GCh Ambertru's Magical Quetip
  Retriever (Golden)   26
Group 4th   
Lorokas Reign At Harbour Point
  Vizsla (Wire-Haired)   22
BPIG   
Bluestone's Little Black Dress
  Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Canwin's Do D Crime Do D Time   Retriever (Golden)   0
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Pageska's FM3 Cinch

Best Of Opposite Sex
Lova Des Vallons De La Sone

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Pageska's FM3 Cinch

Select Bitch
Ch Pageska's OL Morgan


Winners Dog: (1-1-0-1)
Pageska's FM3 Cinch

Open Dog Class
1st Pageska's FM3 Cinch


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Lova Des Vallons De La Sone

12-18 Month Bitch Class
1st Lova Des Vallons De La Sone


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Apple

Best Of Opposite Sex
Simba del Fiume

Best Puppy In Breed
Simba del Fiume


Winners Dog: (1-0-0-1)
Simba del Fiume

Junior Puppy Dog Class
1st Simba del Fiume



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yakityak's Blue Christmas




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Legacyk Cool Morning Mist

Best Of Opposite Sex
Breezycreeks Tiny Tornado

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Legacyk Cool Morning Mist

Best Puppy In Breed
Breezycreek Strykes Again


Winners Dog: (2-1-0-0)
Legacyk Cool Morning Mist

Reserve Winners Dog
Breezycreek Strykes Again

Junior Puppy Dog Class
1st Breezycreek Strykes Again

Open Dog Class
1st Legacyk Cool Morning Mist


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Breezycreeks Tiny Tornado

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Breezycreeks Tiny Tornado


Class results courtesy of: John Macdonald




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Ambertru's Magical Quetip

Best Of Opposite Sex
Ch Sunkozi Catch Me If You Can

Best Puppy In Breed
Stellaquyn Livin' On a Prayer

Select Bitch
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star


3-6 Month Dog Class
1st Canwin's Do D Crime Do D Time


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
Ch Everwood Limitless Range Sista

Best Of Opposite Sex
Wildbrook's First Edition

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Wildbrook's First Edition

Select Bitch
Ch Madabout's Apple of Our I


Winners Dog: (1-3-0-2)
Wildbrook's First Edition

Canadian Bred Dog Class
1st Wildbrook's First Edition


Winners Bitch: (1-3-0-2)
Everwood N Camlab Country Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Camlab's Traveling Soul

Senior Puppy Bitch Class
1st Castlegar Smooth Sailing

Open Bitch Class
1st Everwood N Camlab Country Girl


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GCh Conquest's Wanna Be Startn' Somethin

Best Of Opposite Sex
Jewels Shine Bright Like A Diamond

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Jewels Shine Bright Like A Diamond

Best Puppy In Breed
Chicoryhill's Walk The Line


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Bluestone's Little Black Dress

Best Puppy In Breed
Bluestone's Little Black Dress

Select Bitch
Ch Nonnies Special Blend



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Waternymphs Affair Of Th Heart

Best Of Opposite Sex
Waternymphs Trid Tested N True

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Waternymphs Affair Of Th Heart

Select Bitch
Ch Waternymph Duart January Jones


Winners Dog: (1-3-0-1)
Waternymphs Trid Tested N True

12-18 Month Dog Class
1st Waternymphs Trid Tested N True


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lorokas Reign At Harbour Point


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lorokas Reign At Harbour Point

12-18 Month Dog Class
1st Lorokas Reign At Harbour Point



Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Deerview Delta's Whitby Jet



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Colette Muldoon Top Dog
Points
Group 1st   
Ch TG Shillington Seeing Stars
  Beagle   11
Group 2nd    Royeljokers River Dance   Irish Wolfhound   10
Group 3rd   
GCh Aviance's Barbaro SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   8
Group 4th   
Ch Polo's Crime Of Passion At Xenos
  Afghan Hound   7
BPIG   
Just Amira Of Meadow Valley
  Afghan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group         0
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Polo's Crime Of Passion At Xenos

Best Of Opposite Sex
Just Amira Of Meadow Valley

Best Puppy In Breed
Just Amira Of Meadow Valley



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Just Amira Of Meadow Valley

Junior Puppy Bitch Class
1st Just Amira Of Meadow Valley


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Wasenshi's Locked'N Loaded

Best Of Opposite Sex
Miloki's Abstract Art

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Wasenshi's Locked'N Loaded


Winners Dog: (1-1-0-0)
Wasenshi's Locked'N Loaded

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Wasenshi's Locked'N Loaded


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Miloki's Abstract Art

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Miloki's Abstract Art


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cloverhill's Get Ready

Best Puppy In Breed
Cloverhill's Get Ready


Open Dog Class
2nd Corkery's Chase Me Charlie


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cloverhill's Get Ready

Senior Puppy Bitch Class
1st Cloverhill's Get Ready


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TG Shillington Seeing Stars




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kinobi Overachiever At Norjon



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kinobi Overachiever At Norjon

Open Bitch Class
1st Kinobi Overachiever At Norjon


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Grandcru Beau Constantia Lucca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Royeljokers River Dance

Best Of Opposite Sex
Pitlochry's Glenn

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Royeljokers River Dance


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pitlochry's Glenn

12-18 Month Dog Class
1st Pitlochry's Glenn


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Royeljokers River Dance

Open Bitch Class
1st Royeljokers River Dance


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Colette Muldoon Top Dog
Points
Group 1st    Alegup's Hero Of Bishop Falls   Newfoundland   27
Group 2nd   
GCh Dushanbe's Dreamboat
  Samoyed   25
Group 3rd   
Ch Skansen's Big Girls Don't Cry
  Schnauzer (Giant)   16
Group 4th   
Ch Katmandu Dot Ca
  Boxer   15
BPIG   
Liberator's Making Waves
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Novamals Dreams Set Sail

Best Puppy In Breed
Novamals Dreams Set Sail



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Novamals Dreams Set Sail

Senior Puppy Bitch Class
1st Novamals Dreams Set Sail


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Backcountry's Life Of Riley

Best Of Opposite Sex
Myramountain The Midas Touch

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Backcountry's Life Of Riley

Best Puppy In Breed
Myramountain The Midas Touch


Winners Dog: (1-1-0-0)
Myramountain The Midas Touch

Junior Puppy Dog Class
1st Myramountain The Midas Touch


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Backcountry's Life Of Riley

Open Bitch Class
1st Backcountry's Life Of Riley


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Katmandu Dot Ca

Best Puppy In Breed
Briley Officer And A Gentleman


Winners Dog: (1-0-1-0)
Briley Officer And A Gentleman

Junior Puppy Dog Class
1st Briley Officer And A Gentleman



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bramstoke's Walkin In Memphis

Best Of Opposite Sex
GiZah's Out of This World

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bramstoke's Walkin In Memphis

Best Puppy In Breed
Bramstoke's Walkin In Memphis


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bramstoke's Walkin In Memphis

Senior Puppy Dog Class
1st Bramstoke's Walkin In Memphis


Winners Bitch: (1-1-0-0)
GiZah's Out of This World

Open Bitch Class
1st GiZah's Out of This World


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Black Shadow's When In Rome


Winners Dog: (1-0-0-0)
Black Shadow's When In Rome

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Black Shadow's When In Rome



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Liberator's Making Waves

Best Of Opposite Sex
Sharinway's You Are Not Alone

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Liberator's Making Waves

Best Puppy In Breed
Liberator's Making Waves


Winners Dog: (1-1-0-0)
Liberator's Making Waves

Senior Puppy Dog Class
1st Liberator's Making Waves


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sharinway's You Are Not Alone

Open Bitch Class
1st Sharinway's You Are Not Alone


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Riverwest Becca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tonquin Time At Britlinblue




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Norlil's Gabriel of Orovale




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Devincourts Beyond the Sea


Winners Dog: (1-0-0-0)
Devincourts Beyond the Sea

Open Dog Class
1st Devincourts Beyond the Sea



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Alegup's Hero Of Bishop Falls


Winners Dog: (2-0-0-0)
Alegup's Hero Of Bishop Falls

Reserve Winners Dog
Highseas Towline Warrior

Canadian Bred Dog Class
1st Alegup's Hero Of Bishop Falls

Open Dog Class
1st Highseas Towline Warrior



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Trojan's New Girl in Town



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Galwood Krismas Holly

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Galwood Krismas Holly


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 8 pts (2-5-1-1)
GChEx Dushanbe's Dreamboat

Best Of Opposite Sex
Dushanbe's Looking Mint

Best Of Winners: (2-5-1-1)
Dushanbe's Looking Mint

Best Puppy In Breed
Dushanbe's Looking Mint

Select Bitch
Ch Snowshoe Let's Ride


Winners Dog: (2-5-1-1)
Dushanbe's Rock My World

Reserve Winners Dog
Dushanbe's In Your Dreams

Junior Puppy Dog Class
1st Dushanbe's Rock My World
2nd Dushanbe's In Your Dreams


Winners Bitch: (2-5-1-1)
Dushanbe's Looking Mint

Reserve Winners Bitch
Snowstar Light Camera Action

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowstar Light Camera Action
2nd Dushanbe's Ribbon of Dreams
3rd Dushanbe's Showcase

Senior Puppy Bitch Class
1st Dushanbe Just Minted Brightwood

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dushanbe's Looking Mint


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Skansen's Big Girls Don't Cry




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - John Muldoon Top Dog
Points
Group 1st   
Presbrooke Stand Back
  Schnauzer (Miniature)   14
Group 2nd   
Ch Regalridge Hey Look Me Over
  Welsh Terrier   13
Group 3rd    Whiteheather's Perfect Alibi   West Highland White Terrier   12
Group 4th   
Trollhattan's Katrina Two
  Fox Terrier (Smooth)   11
BPIG   
Presbrooke Stand Back
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch HollyTroy's What a Pretty Face ChanTilly




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Ganymede's Alchemist

Select Dog
GChEx Comberdown Finnegan




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Skerryvore Voice Of The Wolf

Best Puppy In Breed
Skerryvore Voice Of The Wolf



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Skerryvore Voice Of The Wolf

Senior Puppy Bitch Class
1st Skerryvore Voice Of The Wolf


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trollhattan's Katrina Two



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trollhattan's Katrina Two

Open Bitch Class
1st Trollhattan's Katrina Two


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dragonfox Fireball Kreuzritter

Best Puppy In Breed
Dragonfox Fireball Kreuzritter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dragonfox Fireball Kreuzritter

Junior Puppy Bitch Class
1st Dragonfox Fireball Kreuzritter


Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Gleann Holy Hannah


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Trumphill Le Marquis de Boeuf

Best Of Opposite Sex
Trumphill's Le Petit Petard

Best Puppy In Breed
Caudlewood Sheza Playgirl



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Trumphill's Le Petit Petard

Reserve Winners Bitch
Caudlewood Sheza Playgirl

Junior Puppy Bitch Class
1st Caudlewood Sheza Playgirl

Open Bitch Class
1st Trumphill's Le Petit Petard


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Marlyn My Cherie Amour



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Marlyn My Cherie Amour

Open Bitch Class
1st Marlyn My Cherie Amour


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Presbrooke Stand Back

Best Puppy In Breed
Presbrooke Stand Back


Winners Dog: (1-0-0-0)
Presbrooke Stand Back

Senior Puppy Dog Class
1st Presbrooke Stand Back



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kalimar's Spirited Caper

Best Of Opposite Sex
Kalimars' Lookinglass Foxy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kalimar's Spirited Caper

Best Puppy In Breed
Kalimars' Lookinglass Foxy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kalimar's Spirited Caper

Open Dog Class
1st Kalimar's Spirited Caper


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kalimars' Lookinglass Foxy

Senior Puppy Bitch Class
1st Kalimars' Lookinglass Foxy


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Regalridge Hey Look Me Over




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Whiteheather's Perfect Alibi

Best Puppy In Breed
Whiteheather's Perfect Alibi


Winners Dog: (1-0-0-0)
Whiteheather's Perfect Alibi

Junior Puppy Dog Class
1st Whiteheather's Perfect Alibi



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - John Muldoon Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Chriscendo Conquistador
  Pomeranian   23
Group 2nd   
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   20
Group 3rd   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   18
Group 4th   
Brunswick's Dream A Lil Dream
  Cavalier King Charles Spaniel   17
BPIG   
Ch Chriscendo Conquistador
  Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shanash Nightrider At Miracles   Yorkshire Terrier   0
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Brunswick's Dream A Lil Dream

Best Puppy In Breed
SuShines Paris In The Spring



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Brunswick's Dream A Lil Dream

Reserve Winners Bitch
SuShines Paris In The Spring

Senior Puppy Bitch Class
1st Mardigrais Song Sung Blue

12-18 Month Bitch Class
1st Brunswick's Dream A Lil Dream

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st SuShines Paris In The Spring

Open Bitch Class
1st Glenorchy's Holiday At Sigma Chi


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Sandees Tumbleweed Griffin

Best Of Opposite Sex
Laika Du Domaine De Polana

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Laika Du Domaine De Polana

Best Puppy In Breed
Laika Du Domaine De Polana


Winners Dog: (1-3-1-0)
Coton CPH's Gangsta Billy The Kid

Senior Puppy Dog Class
1st Coton CPH's Gangsta Billy The Kid


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rockhurst's Little Smiles

Best Puppy In Breed
Rockhurst's Little Smiles



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mightymites Dragon Heart




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Fantasy Winsmore Chantilly Lace

Best Of Opposite Sex
Rocyn's Faster And Hotter

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Fantasy Winsmore Chantilly Lace

Best Puppy In Breed
Fantasy Winsmore Chantilly Lace

Select Bitch
Ch Anuvien Maribeso Fallen Ember


Winners Dog: (1-3-0-1)
Rocyn's Faster And Hotter

Open Dog Class
1st Rocyn's Faster And Hotter


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town

Best Of Opposite Sex
PekeEasy Enchanting Sabrina

Best Puppy In Breed
PekeEasy Enchanting Sabrina



Winners Bitch: (0-1-1-0)
PekeEasy Enchanting Sabrina

Senior Puppy Bitch Class
1st PekeEasy Enchanting Sabrina


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Chriscendo Conquistador

Best Of Opposite Sex
Chriscendo Can't Stop Believing

Best Puppy In Breed
Ch Chriscendo Conquistador



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rustic Lane Sunshine Daydream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rustic Lane Sunshine Daydream

Open Bitch Class
1st Rustic Lane Sunshine Daydream

3-6 Month Bitch Class
1st Fwaggles Float Like A Butterfly


Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Shanash Nightrider At Miracles



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - John Muldoon Top Dog
Points
Group 1st   
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds
  Poodle (Standard)   11
Group 2nd   
GCh Bluemount Silver Spirit
  Bulldog   7
Group 3rd    Delamer Shining Star Fish   Schipperke   6
Group 4th   
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   5
BPIG    Enchantedhartnjuju Crossing Borders At Onsengeltje   Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bramley's One and Only   Boston Terrier   0



3-6 Month Dog Class
1st Bramley's One and Only



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bluemount Silver Spirit




Class results courtesy of: John Macdonald

Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shore Star Of The Show



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shore Star Of The Show

Open Bitch Class
1st Shore Star Of The Show


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Klompen's That's Show Biz

Best Of Opposite Sex
Keysmark's Spencer Tracy

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Keysmark's Sweet Karma

Best Puppy In Breed
Keysmark's Sweet Karma


Winners Dog: (1-1-0-1)
Keysmark's Spencer Tracy

Senior Puppy Dog Class
1st Keysmark's Spencer Tracy


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Keysmark's Sweet Karma

Senior Puppy Bitch Class
1st Keysmark's Sweet Karma


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds

Best Puppy In Breed
K-Lar's Chocolate Cherub Of Bijou



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Heavenlys Blazing Star Maggie May

Reserve Winners Bitch
Bijou's Fanning The Flames

Senior Puppy Bitch Class
1st K-Lar's Chocolate Cherub Of Bijou

12-18 Month Bitch Class
1st Bijou's Fanning The Flames

Open Bitch Class
1st Heavenlys Blazing Star Maggie May


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Delamer Shining Star Fish



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Delamer Shining Star Fish

Open Bitch Class
1st Delamer Shining Star Fish


Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Colette Muldoon Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Toska vom Troyan Schloss
  German Shepherd Dog   35
Group 2nd    Becen's Double Take   Australian Shepherd   26
Group 3rd    Qubic's Whole Lotta Hugs   Old English Sheepdog   20
Group 4th   
GCh Yasashiikuma Lest We Forget
  Welsh Corgi (Cardigan)   19
BPIG   
Lyricisle's Miss Know It All
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Faiko Hemi von Amalaberg   German Shepherd Dog   0
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
Becen's Double Take

Best Of Opposite Sex
GCh Novacoast EZ To Love

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Becen's Double Take

Select Dog
Ch Novacoast Ez Come Ez Go

Select Bitch
Ch Zydeco's Fuzzy Firecracker Of Shalako


Winners Dog: (1-2-1-2)
Becen's Double Take

12-18 Month Dog Class
1st Becen's Double Take


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cameron's Hot Diggity Dog


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cameron's Hot Diggity Dog

12-18 Month Dog Class
1st Cameron's Hot Diggity Dog



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dreamfetcher Spring in Winter



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dreamfetcher Spring in Winter

Reserve Winners Bitch
Dreamfetcher Tom's Hope

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dreamfetcher Spring in Winter

Open Bitch Class
1st Dreamfetcher Tom's Hope


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonepillar's Steel Grey




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Grinzing's Jewelled Moonstone




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Cardross In With A Bang

Best Of Opposite Sex
Harmonie JP Dandelion

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Cardross In With A Bang

Best Puppy In Breed
Harmonie JP Dandelion


Winners Dog: (2-2-0-0)
Harmonie JP Dandelion

Reserve Winners Dog
Cardross Chain Reaction

Senior Puppy Dog Class
1st Harmonie JP Dandelion

Open Dog Class
1st Cardross Chain Reaction

3-6 Month Dog Class
1st Cardross Jasper Rocky Mountain


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Cardross In With A Bang

Reserve Winners Bitch
Sugarnspice If The Broom Fits

Senior Puppy Bitch Class
1st Sugarnspice If The Broom Fits

Open Bitch Class
1st Cardross In With A Bang


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 8 pts (1-3-2-3)
Ch Toska vom Troyan Schloss

Best Of Opposite Sex
GCh Pacco von Micurs

Best Of Winners: (1-3-2-3)
Vhektor V Mowatt

Best Puppy In Breed
Heidrun Von Troyan Schloss

Select Dog
Ch Riverryan Ford Ranger

Select Bitch
GCh Harmonia's Rise and Shine


Winners Dog: (1-3-2-3)
Vhektor V Mowatt

Canadian Bred Dog Class
1st Vhektor V Mowatt


Winners Bitch: (1-3-2-3)
Heidrun Von Troyan Schloss

Reserve Winners Bitch
Rainn Von Amalaberg

Senior Puppy Bitch Class
1st Heidrun Von Troyan Schloss

Canadian Bred Bitch Class
1st Rainn Von Amalaberg

Open Bitch Class
1st Wild Wind Red Angel

3-6 Month Bitch Class
1st Faiko Hemi von Amalaberg


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Qubic's Whole Lotta Hugs


Winners Dog: (1-0-0-0)
Qubic's Whole Lotta Hugs

12-18 Month Dog Class
1st Qubic's Whole Lotta Hugs



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Immerzu Harmonizing

Best Of Opposite Sex
Ch Immerzu High Fidelity




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
Lyricisle's Miss Know It All

Best Of Opposite Sex
Ch Grandgables No Time To Chill

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Lyricisle's Miss Know It All

Best Puppy In Breed
Lyricisle's Miss Know It All

Select Bitch
Ch Shelhaven Take Your Time


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Lyricisle's Miss Know It All

Reserve Winners Bitch
Nikkilen's Littlest Gem

Junior Puppy Bitch Class
1st Nikkilen's Littlest Gem

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lyricisle's Miss Know It All


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wassbolingens Chuck-Berry

Best Puppy In Breed
Wassbolingens Chuck-Berry


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wassbolingens Chuck-Berry

Senior Puppy Dog Class
1st Wassbolingens Chuck-Berry



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yasashiikuma Lest We Forget




Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By