GCh Byeyo's Miss Lulu Blue
Australian Cattle Dog
(Click on breed to view standings)

Call Name: LuLu - (Female)
Owner: Jeremy Browne
Breeder: Jeremy Browne & Margaret Ure
Handler: Jeremy Browne
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 35 37 32 30 28
All Breed Ranking: 237 244 229 216 198

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 10 2 2   0 0 0 0 0   438
Win Record - 2019
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doug Windsor 2 (0-0-2-1)
Saturday Best Of Breed   Melody Roth 2 (0-0-2-1)
  Group 4th   Melody Roth 23
Friday Best Of Opposite Sex   Wendy Schira N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 2 (0-0-1-2)
Saturday Best Of Opposite Sex   Kristen Francis N/A
Friday Group 2nd   Ron Mahon 16
  Best Of Opposite Sex   Joanne Fernall N/A
  Best Of Breed   Ron Mahon 1 (0-0-0-2)

Show Date
Australian Cattle Dog Club Of Canada [National] August 24 to August 24, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Kim Ramey-Leblanc N/A

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 06 to August 08, 2019
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Richard Paquette 3 (1-0-0-3)
  Group 2nd   Richard Paquette 21
Wednesday Best Of Breed   Judith Byrne 2 (1-0-0-2)
Tuesday Best Of Breed   William Byrne 2 (1-0-0-2)

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 04 to July 05, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Doug Gaudin 23
  Best Of Breed   Doug Gaudin 3 (0-2-1-1)
  Best Of Breed   Mike Jackman 2 (0-1-0-2)
Thursday Best Of Opposite Sex   Nancy Tibben N/A
  Best Of Opposite Sex   Avery Gaudin N/A

Show Date
Monarch Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Kathrine Grant 24
  Group 1st   Heather Langfeld 25
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1
  Best Of Breed   Heather Langfeld 2
Saturday Group 2nd   Joy Hodgkinson 18
  Best Of Breed   Corinne Walker 1
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 1
Friday Group 1st   John Hodgkinson 11
  Best Of Breed   John Hodgkinson 1

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Francis 2 (0-0-0-3)
  Group 3rd   Donna Francis 41
Saturday Group 2nd   Garry Newton 47
  Best Of Breed   Garry Newton 1 (0-0-0-2)
Friday Best Of Breed   Melody Roth 1 (0-0-0-2)

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Donna Conod 35
  Best Of Breed   Donna Conod 3 (1-1-0-2)
Sunday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 3 (1-1-0-2)
Saturday Best Of Breed   Wendy Paquette 3 (1-1-0-2)

Show Date
Forest City Kennel Club May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Denys Janssen 18
  Best Of Breed   Denys Janssen 4 (2-1-0-2)
Saturday Group 2nd   Luis Pinto Teixeira 21
  Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 4 (2-1-0-2)
Friday Group 2nd   Raymond Lariviere 29
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 4 (2-1-0-2)
  Group 2nd   Sean Shields 29
  Best Of Breed   Sean Shields 4 (2-1-0-2)

Show Date
Kent Kennel Klub April 12 to April 14, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Chakkapan Chantarasmee 2 (1-0-0-2)
  Best Of Breed   Judith Taylor 2 (1-0-0-2)
  Group 4th   Judith Taylor 15

Show Date
Wildwood Kennel Club February 07 to February 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Sue-Ellyn Rempel N/A
Saturday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 3 (1-1-0-2)
Friday Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 3 (1-1-0-2)
Thursday Best Of Breed   Joanne Fernall 3 (1-1-0-2)
  Group 2nd   Joanne Fernall 16

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 6 8 6 6 5
Group Ranking: 215 201 191 173
All Breed Ranking: 834 1224 1158 1108 1006

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 1 1   0 0 0 0 0   105
Win Record - 2018
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Lee Steeves N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Wendy Maisey N/A
Thursday Group 2nd   Brenda Wilson 43
  Best Of Breed   Brenda Wilson 1 (0-0-1-1)

Show Date
Australian Cattle Dog Club of Canada [Regional] November 10 to November 10, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Judith Taylor N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dana Cline 3 (1-1-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Margaret Jones N/A
Friday Best Of Breed   Melody Roth 2 (1-1-0-1)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michael Leonard 27
  Best Of Breed   Michael Leonard 2 (1-1-0-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Mike Macbeth 2 (1-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 2 (1-1-0-1)
Friday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 2 (1-1-0-1)
Thursday Best Of Breed   Joanne Fernall 2 (1-1-0-1)
  Group 4th   Robert Whitney 24

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 66 71 73 69 63
All Breed Ranking: 453 506 536 508 465

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 4 2 3 2   0 0 0 0 1   203
Win Record - 2017
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Janet Lobb 23
  Best Of Breed   Janet Lobb 2 (1-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Glen Stark 4 (1-3-0-1)

Show Date
Australian Cattle Dog Club Of Canada November 12 to November 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sean Shields 17

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 10 to November 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Michael Gelinas N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Donna Morris N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Michael Hill N/A

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Heather Langfeld 3 (2-1-0-1)
  Best Of Breed   Mary White 3 (2-1-0-1)
  Group 3rd   Heather Langfeld 16

Show Date
London Canine Association July 15 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Cheryl Paterson 16
  Group 1st   Raymond Lariviere 22
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
Saturday Reserve Best In Show   Joan Beech N/A
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Best Of Breed   Joan Beech 0
  Group 3rd   Melvin Beech 10
  Group 1st   Joan Beech 20

Show Date
Monarch Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Philip Wendling 17
  Best Of Breed   Bruce Owen 2
  Group 2nd   Bruce Owen 16
  Best Of Breed   Philip Wendling 2
Saturday Group 1st   Ed Wild 19
  Best Of Breed   Ed Wild 2
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2
  Group 4th   Stephen Dainard 11
Friday Best Of Breed   Vickie Umpleby 1
  Group 3rd   Vickie Umpleby 6

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Jean Lawless N/A
Saturday Best Of Breed   Bea Sawka 3 (1-0-1-2)

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 2 2 2 2
Group Ranking: 38 54 69 89 103
All Breed Ranking: 321 396 490 617 709

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 3 6 4   0 0 0 0 0   290
Win Record - 2016
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Alan Ewles 2 (1-0-1-1)
  Group 3rd   Alan Ewles 30
Wednesday Best Of Breed   Geraldine Taylor 2 (1-0-1-1)
Tuesday Best Of Breed   Karen Day 2 (1-0-1-1)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 1 (0-0-0-2)
  Group 4th   Guy Jeavons 24
Saturday Best Of Breed   Per Kristian Andersen 1 (0-0-0-2)

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Shoreman 2 (1-0-0-2)
Saturday Select Bitch   Sulie Greendale-Paveza N/A
Friday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 2 (1-0-0-2)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Bruce Owen 31
  Best Of Breed   Bruce Owen 1 (0-0-0-2)
Friday Group 2nd   Judi Elford 31
  Best Of Breed   Judi Elford 1 (0-0-0-2)

Show Date
Elgin County Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Irenne Bader 12
  Group 4th   Joe Purkhiser (Col) 10
  Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 0
  Best Of Breed   Irenne Bader 0
Saturday Best Of Breed   Murrel Purkhiser 0
Friday Best Of Breed   Carlos Quinones 0

Show Date
Nipissing Kennel Club October 08 to October 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Judy Horton N/A
  Select Bitch   Javier Ramirez Gomez N/A
Saturday Group 4th   Donna Conod 24
  Best Of Breed   Donna Conod 4 (0-2-1-2)

Show Date
Essex County Kennel Club September 03 to September 05, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 3rd   Janet Lobb 13
  Group 3rd   Joe Lobb 14

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 1

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Avery Gaudin 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Morley Thornton 2 (0-2-0-1)
Wednesday Select Bitch   Peter Machen N/A
  Best Of Breed   Doug Gaudin 3 (0-2-0-2)
  Group 2nd   Doug Gaudin 30

Show Date
London Canine Association July 09 to July 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 1 (0-1-0-1)

Show Date
Monarch Kennel Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 3rd   Elaine Whitney 16
Saturday Best Of Breed   Robert Whitney 4
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 4
  Group 2nd   Robert Whitney 17
  Group 3rd   Kim Ramey-Leblanc 21

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William (Bill) Shelton 1 (0-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Fabio Amorim 1 (0-1-0-1)

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 8 8 8 8 8
Group Ranking: 270 268 249 237 225
All Breed Ranking: 1801 1785 1668 1589 1469

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 1   0 0 0 0 0   33
Win Record - 2015
Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Barbara Dempsey Alderman N/A
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
Saturday Best Puppy In Breed   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Friday Best Puppy In Breed   Dana Cline N/A
  Best Of Breed   Dana Cline 0

Show Date
Australian Cattle Dog Club of Canada August 29 to August 29, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Bitch   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
  Best Puppy In Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
  Best In Juvenile Sweepstakes   Julie Corlett N/A

Show Date
Sarnia Kennel Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Cheryl Paterson N/A
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  BPIG   Cheryl Paterson N/A
  Group 3rd   Cheryl Paterson 17
  Winners Bitch   Cheryl Paterson N/A
  Best Puppy In Breed   Cheryl Paterson N/A
Saturday Winners Bitch   Anna Hewson N/A
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Anna Hewson N/A
  Best Of Breed   Anna Hewson 0

Show Date
Monarch Kennel Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Carol Graham N/A
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  BPIG   Carol Graham N/A
Saturday BPIG   Mark Houston-McMillan N/A
  Group 4th   Mark Houston-McMillan 15
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dana Cline 0
Saturday Best Of Breed   Carolyn Cederman 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 08 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Roberto Alvarez Marquez (0-1-0-1)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Roberto Alvarez Marquez N/A
  Best Puppy In Breed   Roberto Alvarez Marquez N/A
  Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 1 (0-1-0-1)
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Kim Ramey-Leblanc N/A
  Winners Bitch   Kim Ramey-Leblanc (0-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Kim Ramey-Leblanc N/A
Friday Best Puppy In Breed   Glen Stark N/A
  Winners Bitch   Michel Chaloux (0-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Michel Chaloux N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Glen Stark N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Michel Chaloux N/A
  Winners Bitch   Glen Stark (0-1-0-1)

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 04 to April 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Joe Lobb N/A
  1st 3-6 Month Bitch Class   Joe Lobb N/A
Saturday 1st 3-6 Month Bitch Class   Jo Ann Pavey N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 20 to February 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Bitch Class   Jon Cole N/A
Saturday 1st 3-6 Month Bitch Class   Barbara Dempsey Alderman N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By