Wildwood Kennel Club
Sunday, February 10, 2019



Related Results

Conformation

Thursday, February 07
Friday, February 08
Friday, February 08 (Ltd Breed Show for German Breeds)
Saturday, February 09
Saturday, February 09 (Ltd Breed Show for UK Breeds)
Sunday, February 10
Sunday, February 10 (Ltd Breed Show for Sporting)



Results courtesy of:

-- Shelley Ford --
Can Ch Raylex Moda Chablis Kaleef OFA
"Brie"
Breeders: Lorys Fraccaro, Alana Decharette, Cindy Spencer Bartley
Owner: Lorys Fraccaro
Presented by Shelley Ford



-- Shelley Camm --
GCH. Yasashiikuma Show Me the Money, HIC
"Cash"
Breeder/Owner: Shelley Camm
www.yasashiikuma.com



Best In Show
Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  
GCh Roaneden's Dream Catcher
Points: 277 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)
Poodle (Standard)  
GCh Vetset Count Me In
Points: 210
Best Puppy In Show
Judge: Carlos Navarro Seemann
Shetland Sheepdog  
Ch Stonehaven Grandgables Reflect
Best Baby Puppy In Show
Judge: Sue-Ellyn Rempel
Setter (English)   Lentigo's Serenity Glens Princess








Group 1 - Carlos Navarro Seemann Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   66
Group 2nd   
GCh Whisperfield Out On A Limb
  Pointer (German Short-Haired)   60
Group 3rd   
Ch Harbinger's Forest Ranger
  Setter (Gordon)   53
Group 4th    Davora N Graykin Zero's Best   Weimaraner   51
BPIG   
Harbinger's Handsome Fortune
  Setter (Gordon)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lentigo's Serenity Glens Princess   Setter (English)   0
Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Northrock's Hello Dolly

Best Puppy In Breed
Northrock's It's Always You



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Northrock's Hello Dolly

Reserve Winners Bitch
Northrock's It's Always You

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Drewsar Caught Ya Lookin

Best Of Opposite Sex
Drewsar Colour Me Bad

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Drewsar Caught Ya Lookin


Winners Dog: (1-2-0-0)
Drewsar Colour Me Bad


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Drewsar Caught Ya Lookin

Reserve Winners Bitch
Drewsar Let Your Colours Burst

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Coquetel Tukeglen Prettyinpink



Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 6 pts (1-2-3-1)
GCh Whisperfield Out On A Limb

Best Of Opposite Sex
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy

Best Of Winners: (1-2-3-1)
De Lombardie Out For A Joyride

Best Puppy In Breed
De Lombardie Out For A Joyride

Select Dog
GCh Leaside's Wild Blue Angel


Winners Dog: (1-2-3-1)
De Lombardie Out For A Joyride


Winners Bitch: (1-2-3-1)
Shadowland Along For The Ride

Reserve Winners Bitch
Leaside's Entangled Journey

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 8 pts (3-4-1-1)
Summits Echo Into Eternity

Best Of Opposite Sex
GCh Spiritrider Card To Coppermoon

Best Of Winners: (3-4-1-1)
Summits Echo Into Eternity

Best Puppy In Breed
Ch Jackson's Star At Gray Valley

Select Dog
Ch Hallmark Chantelle Presence Matters


Winners Bitch: (3-4-1-1)
Sunkozi Black Magic

Reserve Winners Bitch
Stormynights Writteninthestars

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Ch Highcaliber Labradale Mischief Maker At Breckin

Best Of Opposite Sex
Labradale's Big Bang At Highcaliber

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Kriscoland's Washed Ashore


Winners Dog: (2-2-0-1)
Labradale's Big Bang At Highcaliber

Reserve Winners Dog
Winstead's If A Tree Falls


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Kriscoland's Washed Ashore

Reserve Winners Bitch
Gaff's In The Briar Patch

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GCh Roaneden's Dream Catcher

Best Of Opposite Sex
Kylador's Uricochetu Dunfield

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Roaneden Set T'Hook At Forwind

Best Puppy In Breed
Kylador's Uricochetu Dunfield


Winners Dog: (2-3-1-0)
Roaneden Set T'Hook At Forwind

Reserve Winners Dog
Kasomor's Gunslinging Cowboy


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Kylador's Uricochetu Dunfield

Reserve Winners Bitch
Katyra All Aboard

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Lentigo's Dark Angel



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Lentigo's Dark Angel

Reserve Winners Bitch
WraggeRun's Spirit In The Skye

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Harbinger's Forest Ranger

Best Puppy In Breed
Harbinger's Handsome Fortune


Winners Dog: (1-0-1-0)
Harbinger's Handsome Fortune


Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Aislingcudo Is Breffni Aluinn



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Aislingcudo Is Breffni Aluinn

Reserve Winners Bitch
Aislingcudo Is Laoi Caniscaeli

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 9 pts (6-1-3-0)
Ch Shadyhill's Keepin' Secrets

Best Of Opposite Sex
Christycrest Broadway Dream

Best Of Winners: (6-1-3-0)
Christycrest Broadway Dream

Best Puppy In Breed
Ch Shadyhill's Keepin' Secrets

Select Dog
Ch Ashleysown Black Magic


Winners Dog: (6-1-3-0)
Vivid Of Coppercliff Grand Diamond

Reserve Winners Dog
Coppercliff's Unforgetable


Winners Bitch: (6-1-3-0)
Christycrest Broadway Dream

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse


Winners Dog: (2-0-1-0)
Rivermist Broxden Magnuttic

Reserve Winners Dog
Rivermist Broxden Ready Or Nut


Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nexus King In The North



Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Winfree Where The Boys Are

Select Dog
GCh Malysse Lancelot


Winners Dog: (1-0-1-0)
Winfree Where The Boys Are


Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Coomara's Nymph Of Hearts



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Coomara's Nymph Of Hearts

Reserve Winners Bitch
O'Morn Step That Step

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Ferngold's Dashing Charlotte

Best Of Opposite Sex
GCh Lienroc N Sasco Harvest Legend

Best Puppy In Breed
Ferngolds Echo Of The Drum

Select Bitch
GCh Bonneterre Hoxsy Willow


Winners Dog: (1-0-1-2)
Ferngolds Echo Of The Drum


Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
Davora N Graykin Zero's Best

Best Of Opposite Sex
GCh Breica Nani Don't Have A Cow

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Davora N Graykin Zero's Best

Best Puppy In Breed
Weatherrun Sandyridge's Over Ez

Select Dog
Ch Ekahi Rissana Isidoro Almamater


Winners Dog: (1-3-2-0)
Weatherrun Sandyridge's Over Ez


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Davora N Graykin Zero's Best

Reserve Winners Bitch
Winoka Follyhill Up In Lights





Group 2 - Sue-Ellyn Rempel Top Dog
Points
Group 1st   
Sweetwire's Living On The Edge
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   37
Group 2nd   
GCh Trumphill's Taking The High Road
  Rhodesian Ridgeback   36
Group 3rd    McCartney's Cue The Music   Whippet   28
Group 4th    Sonoma's Let It Ride ML   Dachshund (Miniature Long-Haired)   22
BPIG    McCartney's Cue The Music   Whippet   N/A
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Awbari Cotton Candy Cloud Sardula



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Bassetarium Coeur de Cassiopee

Best Of Opposite Sex
Rapscallion's Riding The Storm Out

Best Puppy In Breed
Rapscallion's Riding The Storm Out


Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fuimus's Rising Son


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fuimus's Rising Son


Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy

Best Puppy In Breed
Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy

Select Dog
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy


Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
Sonoma's Let It Ride ML

Best Of Opposite Sex
GCh Chetcote The Musketeer

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Sonoma's Let It Ride ML

Best Puppy In Breed
Sonoma's Let It Ride ML

Select Bitch
GCh Chetcote Dragon Fire


Winners Dog: (2-4-1-1)
Sonoma's Aces Down ML

Reserve Winners Dog
Doxieluv That'll Be The Day


Winners Bitch: (2-4-1-1)
Sonoma's Let It Ride ML

Reserve Winners Bitch
Chetcote V Daydreamer Sweet T, ML

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Dachsforth HeavenlyHund Zoya

Best Of Opposite Sex
Daily News Nes Gwadiana

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Dachsforth HeavenlyHund Zoya


Winners Dog: (1-2-0-0)
Daily News Nes Gwadiana


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Dachsforth HeavenlyHund Zoya

Reserve Winners Bitch
Grandgables Ms Ebony Figurine

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sweetwire's Living On The Edge



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sweetwire's Living On The Edge

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Three Little Birds' Follow My Heart

Best Of Opposite Sex
GCh Southbreeze Class Act

Best Puppy In Breed
Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx

Select Bitch
Ch Odenwolf's Sheila



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major

Best Of Opposite Sex
Hunter's Riverrun Elsa Snow



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Hunter's Riverrun Elsa Snow

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 7 pts (3-2-0-3)
GCh Trumphill's Taking The High Road

Best Of Opposite Sex
Glass Creek's I'm Dreaming Of Africa

Best Of Winners: (3-2-0-3)
Kimani's Lasting Effects

Best Puppy In Breed
Glass Creek's I'm Dreaming Of Africa

Select Bitch
Ch Nirokii Jewel At Kopera


Winners Bitch: (3-2-0-3)
Kimani's Lasting Effects

Reserve Winners Bitch
Royalcityrr Mshindaji's Nxy

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 5 pts (0-2-1-3)
McCartney's Cue The Music

Best Of Opposite Sex
Ch Vrymeer Highland Gold

Best Puppy In Breed
McCartney's Cue The Music

Select Bitch
GCh Kalina Ableaim Tailwind's Run For The Roses



Winners Bitch: (0-2-1-3)
McCartney's Cue The Music

Reserve Winners Bitch
Wunder Forgetmenot Avaline





Group 3 - Francisco Chapa Guajardo (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gale Of Heavenkingdom
  Alaskan Malamute   44
Group 2nd   
Ch Sanchor's Never Say Never
  Great Pyrenees   40
Group 3rd   GCh Ironbull's Crown Royal   Bullmastiff   39
Group 4th   
Ch Charbr's Tropical Breeze
  Portuguese Water Dog   32
BPIG   
Ch Charbr's Tropical Breeze
  Portuguese Water Dog   N/A
Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Gale Of Heavenkingdom

Best Of Opposite Sex
Palemoonskyblue's Beauty Queen From A Movie Scene


Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Alpenspirit The Emperor

Best Of Opposite Sex
Avatar Playing At Alpenbliss

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Alpenspirit The Emperor


Winners Dog: (1-1-0-0)
Alpenspirit The Emperor


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Avatar Playing At Alpenbliss

Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
IliasLegacy Joy Kallisto

Best Puppy In Breed
IliasLegacy Joy Kallisto



Winners Bitch: (0-2-0-0)
IliasLegacy Joy Kallisto

Reserve Winners Bitch
IliasLegacy Galaxy Stardust

Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
GCh Briley's Noble Endeavour

Best Of Opposite Sex
Haltonhill's Goddess Of Love

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Cinbar's Rising From The Ashes

Best Puppy In Breed
Cinbar's Rising From The Ashes

Select Dog
GCh Ravencrest Cinnrhee Power Play


Winners Dog: (2-3-2-0)
Cinbar's Rising From The Ashes

Reserve Winners Dog
Xelascon Edge Of Glory


Winners Bitch: (2-3-2-0)
Haltonhill's Goddess Of Love

Reserve Winners Bitch
Genome's Ficticious Flirt

Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (3-1-2-1)
GCh Ironbull's Crown Royal

Best Of Opposite Sex
GCh Bramstoke's Embracing 5th Avenue

Best Of Winners: (3-1-2-1)
Saxmark'n Stonehills Power Play

Best Puppy In Breed
Saxmark'n Stonehills Power Play

Select Dog
Ch Knatchbull Need A Bigger Boat


Winners Bitch: (3-1-2-1)
Knatchbull Melody Of The Heart

Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 7 pts (1-4-3-0)
Ch Liberator's Kodachrome

Best Of Opposite Sex
Regnancy A Test Of Faith

Best Of Winners: (1-4-3-0)
Kettle Cove N Ashtrick Worth The Wait

Best Puppy In Breed
Ch Liberator's Kodachrome

Select Dog
GCh A-List To The Ends Of The Earth


Winners Bitch: (1-4-3-0)
Regnancy A Test Of Faith

Reserve Winners Bitch
Arket's Got My Groove Back

Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Naku's Believe It Or Not

Best Of Opposite Sex
Naku Sweetdreams R Made O'This

Best Puppy In Breed
Naku Sweetdreams R Made O'This



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Naku Sweetdreams R Made O'This

Reserve Winners Bitch
Naku's You Put A Spell On Me

Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Divine Acres Don't Stop Believe'n At Danetastix

Best Of Opposite Sex
GCh Jerdans The Great Code

Best Puppy In Breed
Divine Acres Don't Stop Believe'n At Danetastix


Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sanchor's Never Say Never



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Ailama Try To Win

Best Of Opposite Sex
Recurve Allusion Of Summerford

Best Puppy In Breed
Recurve Allusion Of Summerford


Winners Dog: (1-0-0-1)
Recurve Allusion Of Summerford


Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Charbr's Tropical Breeze

Best Of Opposite Sex
Ch Fado's Dance The Night Away

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Claircreek Pure Art

Best Puppy In Breed
GCh Charbr's Tropical Breeze


Winners Dog: (1-1-1-1)
Claircreek Pure Art


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Claircreek Pure Imagination

Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Der Hagen's Faith In Me



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bellahusk X.O. Doster

Best Of Opposite Sex
Kabu's Ludicrous Speed

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bellahusk X.O. Doster


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bellahusk X.O. Doster


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kabu's Ludicrous Speed





Group 4 - Francisco Chapa Guajardo (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bodyguard Alice
  Scottish Terrier   19
Group 2nd   
GCh Glahms Golden Aelwen
  Dandie Dinmont Terrier   16
Group 3rd    Foxheart's Tsarshadow Tornado   Fox Terrier (Wire)   15
Group 4th    Paradym Cool Your Jets   Norwich Terrier   14
BPIG   
Ch Blayloch Lil Razclin' Scalawag
  Scottish Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Raglan Hanky Panky   West Highland White Terrier   0
Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Jewels Samurai Kid

Best Of Opposite Sex
Axelbelle Khaleesi Stormborn

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Andrione Bulls Bandmaster


Winners Dog: (1-1-1-0)
Andrione Bulls Bandmaster


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Axelbelle Khaleesi Stormborn

Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Glahms Golden Aelwen



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxheart's Tsarshadow Tornado

Best Puppy In Breed
Foxheart's Tsarshadow Tornado



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxheart's Tsarshadow Tornado

Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Paradym Cool Your Jets

Best Puppy In Breed
Paradym Cool Your Jets

Select Dog
Ch Amblegreen Dralion MacDougal


Winners Dog: (1-0-1-0)
Paradym Cool Your Jets


Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxbend Keeping The Status

Best Puppy In Breed
Foxbend Keeping The Status



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxbend Keeping The Status

Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Evalill Avicii Wakemeupahndeggoense

Best Of Opposite Sex
Silvershadow Head Over Heels

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Evalill Avicii Wakemeupahndeggoense

Best Puppy In Breed
Evalill Avicii Wakemeupahndeggoense


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Silvershadow Head Over Heels

Reserve Winners Bitch
Ahndeggoense's Have Mercy

Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Bodyguard Alice

Best Of Opposite Sex
GCh Blayloch Lil Razclin' Scalawag

Best Puppy In Breed
GCh Blayloch Lil Razclin' Scalawag



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Banchory Battle Born

Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Boreal Nothing But A Miller

Best Of Opposite Sex
GCh Diamondjewels My Lil Valentine

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Boreal Nothing But A Miller

Best Puppy In Breed
Diamondjewel's Brilliant Cut


Winners Dog: (1-1-0-1)
Boreal Nothing But A Miller


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Diamondjewel's Brilliant Cut

Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Raglan Orchestrator

Best Of Opposite Sex
Raglan Don't Tell Mama

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Raglan Orchestrator

Best Puppy In Breed
Raglan Orchestrator


Winners Dog: (1-1-0-0)
Raglan Orchestrator


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Raglan Don't Tell Mama





Group 5 - Carlos Navarro Seemann Top Dog
Points
Group 1st   Ch Diaquiris Indiana Jones   Pekingese   38
Group 2nd   
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle
  Yorkshire Terrier   36
Group 3rd    Last Castle's Ok Rio   Pomeranian   35
Group 4th   
GCh Rythm's Front Runner
  Italian Greyhound   31
BPIG   
That's Not Purely Coincidence At Amyla
  Havanese   N/A
Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 11 pts (2-6-2-2)
Ch Midsummer Life Is A Highway

Best Of Opposite Sex
Ch Carolus The Viceroy

Best Of Winners: (2-6-2-2)
Amitola Angeni Sora Jewelcroft

Best Puppy In Breed
Rowantree Never Give Up

Select Dog
Ch Chadwick Best Dressed

Select Bitch
Ch Embee Jewelcroft Midnight Luau


Winners Dog: (2-6-2-2)
Rowantree Never Give Up

Reserve Winners Dog
Jewelcroft Embee Camus Xo


Winners Bitch: (2-6-2-2)
Amitola Angeni Sora Jewelcroft

Reserve Winners Bitch
Banco Royal Return To Sender

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Ethereal Ashella's Coco Butter Kisses

Best Of Opposite Sex
Denali's Mr Sensational

Best Puppy In Breed
Denali's Mr Sensational


Winners Dog: (1-0-0-1)
Denali's Mr Sensational


Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Weylinmarsh's Frosted Pebbles

Best Puppy In Breed
Weylinmarsh's Frosted Pebbles



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Weylinmarsh's Frosted Pebbles

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
GCh Ashstone's Winter Is Coming

Best Of Opposite Sex
Xr General At Sedosos

Best Of Winners: (2-2-0-2)
That's Not Purely Coincidence At Amyla

Best Puppy In Breed
That's Not Purely Coincidence At Amyla

Select Bitch
Ch Weylinmarsh's A Lady To Di For


Winners Dog: (2-2-0-2)
Xr General At Sedosos

Reserve Winners Dog
Oldhavana's Phoenix At Sandant

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Rythm's Front Runner



Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Taichin-Rochan Edriq Tre

Best Puppy In Breed
Coverdale Bugsy Malone


Winners Dog: (3-0-0-0)
Taichin-Rochan Edriq Tre

Reserve Winners Dog
Coverdale Bugsy Malone


Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Southcreek's Toast Of The Town

Best Of Opposite Sex
GCh Pinkribbon's Bubbling Over



Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Diaquiris Indiana Jones

Select Dog
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession



Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Last Castle's Ok Rio

Best Of Opposite Sex
Sugarlambs Bcuz Im A Babydoll

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Last Castle's Ok Rio

Best Puppy In Breed
Royal Tee's Jake The Great


Winners Dog: (2-2-0-0)
Last Castle's Ok Rio

Reserve Winners Dog
Royal Tee's Jake The Great


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Sugarlambs Bcuz Im A Babydoll

Reserve Winners Bitch
Royal Tee Reigning At Sugarlamb

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Siosalach's Hammin It Up

Best Of Opposite Sex
GCh Jimary's Dance'n In The Dark

Best Puppy In Breed
Jimary's Walkin An Chewin Gum


Winners Dog: (2-0-1-1)
Jimary's Walkin An Chewin Gum

Reserve Winners Dog
Jimary's Chewbacca


Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle







Group 6 - Carlos Navarro Seemann Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   34
Group 2nd   
GCh Hessenvilla's Buddy Holly
  Boston Terrier   30
Group 3rd   
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift
  Shiba Inu   28
Group 4th    Brightspot Macho Uno   Dalmatian   27
BPIG    Brightspot Macho Uno   Dalmatian   N/A
Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Hessenvilla's Buddy Holly

Best Of Opposite Sex
Ch Jinks I'm Precious Prue



Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Colorado's Shake N Bake

Best Of Opposite Sex
Colorado's Bringing All The Boys To The Yard

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Colorado's Shake N Bake

Best Puppy In Breed
Bulldacious Nonnies Shutter Up


Winners Dog: (1-2-0-0)
Colorado's Shake N Bake

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rio's Sherlock Bones



Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Brightspot Macho Uno

Best Puppy In Breed
Brightspot Macho Uno


Winners Dog: (1-0-0-0)
Brightspot Macho Uno


Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 5 pts (2-4-0-0)
Aristocratescu Baltazar

Best Of Opposite Sex
Aristocratescu Born Beauty

Best Of Winners: (2-4-0-0)
Aristocratescu Baltazar

Best Puppy In Breed
Aristocrafts Samba In Da Reign


Winners Dog: (2-4-0-0)
Aristocratescu Baltazar

Reserve Winners Dog
Eastonite Zaman


Winners Bitch: (2-4-0-0)
Aristocratescu Born Beauty

Reserve Winners Bitch
Aristocrafts Samba In Da Reign

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Legendorf Umberto Ugo

Best Of Opposite Sex
Alii Shores Bindi's Adventure

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Alii Shores Bindi's Adventure

Best Puppy In Breed
Cache's One Haute Toddie


Winners Dog: (1-3-1-0)
Cache's One Haute Toddie


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Alii Shores Bindi's Adventure

Reserve Winners Bitch
Superlative's Goddess Of Luv

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 3 pts (0-0-4-0)
GCh Wund-R Y Deja Vu All Over Again

Select Dog
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice



Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 5 pts (2-4-0-0)
Opus Honeybear's Sailor Moon

Best Of Opposite Sex
Bjorn Consensus

Best Of Winners: (2-4-0-0)
Opus Honeybear's Sailor Moon

Best Puppy In Breed
Opus Honeybear's Sailor Moon


Winners Dog: (2-4-0-0)
Bjorn Consensus

Reserve Winners Dog
Asa's Call Me Home Denali


Winners Bitch: (2-4-0-0)
Opus Honeybear's Sailor Moon

Reserve Winners Bitch
Denali's Hot Gossip

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Ch Stately Bibelot Think Again

Best Puppy In Breed
Ch Kandansk Invincible

Select Bitch
Ch Kandansk Invincible



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Alaman's Show Me The Money

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift



Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Beswicks Secret Code



Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bayshore Stonehaven Five O'Clock Shadow




Group 7 - Sue-Ellyn Rempel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Yasashiikuma Show Me The Money
  Welsh Corgi (Cardigan)   33
Group 2nd   
Ch Stonehaven Grandgables Reflect
  Shetland Sheepdog   32
Group 3rd   
Ch Omega's Imagine That
  Collie (Rough)   27
Group 4th   
GCh Lambluv's If I Could Turn Back Time At MerryMops
  Old English Sheepdog   23
BPIG   
Ch Stonehaven Grandgables Reflect
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Assets Take A Chance On Me   Border Collie   0
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum

Best Of Opposite Sex
Byeyo's Holy Smoke

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Byeyo's Hot Stuff

Best Puppy In Breed
Byeyo's Hot Stuff

Select Bitch
GCh Byeyo's Miss Lulu Blue


Winners Dog: (1-1-0-2)
Byeyo's Holy Smoke


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Byeyo's Hot Stuff

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 12 pts (2-6-2-3)
GCh Hearthside Dirty Border Girl At Aussiezip

Best Of Opposite Sex
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy

Best Of Winners: (2-6-2-3)
Runway Watters Was Born To Fly

Best Puppy In Breed
Runway Watters Was Born To Fly

Select Dog
GCh Northbay Xsell Electric Blue

Select Bitch
Ch Vulcan's Beach Bum Summertime


Winners Dog: (2-6-2-3)
Runway Watters Was Born To Fly

Reserve Winners Dog
Ausable Rvr One To Rival Em All


Winners Bitch: (2-6-2-3)
Beachbum's Sea And Sky

Reserve Winners Bitch
Beach Bum's Summer Moon





Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Quiche's Pearl Laurendell

Best Puppy In Breed
Quiche's Reese Laurendell



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Quiche's Pearl Laurendell

Reserve Winners Bitch
Quiche's Reese Laurendell

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
Ch Omega's Imagine That

Best Of Opposite Sex
Ch Comeaway Rich And Charming

Best Puppy In Breed
Livingwater BH Believer


Winners Dog: (2-0-1-1)
Overland Riand Famous

Reserve Winners Dog
Livingwater BH Believer


Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Hellwigg's Fatal Attraction

Best Puppy In Breed
Sanhedrin's Black Lace



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Sanhedrin's Black Lace

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Keecams Blue Rain Du Tomberg

Best Of Opposite Sex
Ashland's Radiant Cowboy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Keecams Blue Rain Du Tomberg

Best Puppy In Breed
Ashland's Radiant Cowboy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ashland's Radiant Cowboy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Keecams Blue Rain Du Tomberg

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Lambluv's If I Could Turn Back Time At MerryMops



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Stonehaven Grandgables Reflect

Best Of Opposite Sex
Anamchara Fascinator

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Anamchara Fascinator

Best Puppy In Breed
Ch Stonehaven Grandgables Reflect


Winners Dog: (1-3-1-0)
Nitelatches Neverland


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Anamchara Fascinator

Reserve Winners Bitch
Nitelatches Country Girl

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yasashiikuma Show Me The Money



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By