GCh Maplemyst's Moonshadow
Finnish Lapphund
(Click on breed to view standings)

Call Name: Lüka - (Male)
Owner: Edward Rule, Shirley Rule
Breeder: Manon Brisebois
Conformation Handler: Noreena Seery / Hailey Griffith
Website: http://www.maplemyst.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 72 72 76 72 62
All Breed Ranking: 448 438 450 423 391

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 2 5 3   0 0 0 0 0   217
Win Record - 2019
Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carl Liepmann 7 (4-2-1-1)
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 9 (5-2-1-2)
Friday Best Of Breed   Arley Hussin 4 (0-2-1-2)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Brian Taylor 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 1 (0-1-1-0)

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Heather Brennan N/A
Saturday Best Of Breed   Olga Gagne 2 (0-1-1-1)

Show Date
Markham Kennel Club August 20 to August 21, 2019
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Wendy Schira 0
Tuesday Best Of Breed   Tim Doxtater 0
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 06 to August 08, 2019
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Richard Paquette 17
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
Wednesday Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
Tuesday Best Of Breed   William Byrne 0
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 31 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Letitia Bett 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Letitia Bett 9
Thursday Best Of Breed   Dianne Miller 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Dianne Miller 22
Wednesday Best Of Breed   Elaine Whitney 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Rick Fehler 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   Rick Fehler 11

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carol Graham 0
Sunday Best Of Breed   Stewart Dankner 0
Saturday Best Of Breed   Lynn White 0
Friday Best Of Breed   Graham Kerr 0

Show Date
Finnish Lapphund Club Of Canada [National] July 05 to July 05, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Award Of Merit   Susan Quesnel N/A

Show Date
Ontario County Kennel Club June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 2 (0-0-1-2)
Saturday Best Of Opposite Sex   David Swartwood N/A
  Best Of Breed   Terry Carter 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Davor Javor 0
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 3rd   Davor Javor 25

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Michael Canalizo 1 (0-0-1-1)
Sunday Best Of Opposite Sex   Donna Francis N/A
Saturday Best Of Breed   Garry Newton 0
Friday Best Of Breed   Melody Roth 1 (0-0-1-1)

Show Date
Arnprior Canine Association May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 3 (0-2-2-0)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 3 (0-2-2-0)
  Group 4th   Patricia Lanctot 8
Friday Best Of Breed   Carmen Haller 3 (0-2-2-0)
  Best Of Opposite Sex   Michelle Scott N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 26 to April 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 3 (2-0-1-1)
  Best Of Breed   Dianne Miller 5 (2-0-1-3)
  Group 3rd   Jocelyne Gagne 19
  Group 2nd   Dianne Miller 22
Saturday Best Of Opposite Sex   Richard Lopaschuk N/A
  Best Of Breed   Valerie Gervais 5 (2-0-1-3)
  Group 4th   Valerie Gervais 18
Friday Best Of Breed   Sylvia Barkey 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Rita Walker 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Sylvia Barkey 13
  Group 3rd   Rita Walker 15

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 74 72 68 65 56
All Breed Ranking: 465 451 429 421 385

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 3 4   0 0 0 0 1   206
Win Record - 2018
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 08 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Donna Conod N/A
  Select Dog   Irene Latchford N/A
Saturday Select Dog   Judith Taylor N/A
  Select Dog   Anik Primeau N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 1 (0-0-2-0)
Saturday Select Dog   James Moses N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Denise Cornelssen 3 (1-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Michael Hill 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 3 (1-2-1-0)

Show Date
Working & Herding Club Of Southern Ontario August 12 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynn White 3

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 13, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Edgar Bajona 3 (1-1-1-1)
Sunday Best Of Breed   Sylvia Barkey 3 (1-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Michael Gelinas 3 (1-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Sandy Gelinas 1 (1-0-1-0)

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 01 to August 03, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Robert Rowbotham 4 (0-2-2-1)
  Group 4th   Robert Rowbotham 13
  Best Of Breed   Judi Elford 4 (0-2-2-1)
Wednesday Best Of Opposite Sex   Judith Byrne N/A
  Best Of Breed   William Byrne 4 (0-2-2-1)
  Group 3rd   William Byrne 24

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Anna Hewson 4 (1-0-4-0)
  Group 2nd   Anna Hewson 21
Saturday Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 4 (1-0-4-0)
Friday Best Of Breed   Maribel Sy 4 (1-0-4-0)
  Select Dog LTD Breed Show Diane Adorno-LeGrande N/A
Thursday Best Of Breed   Honey Glendinning 3 (1-0-3-0)

Show Date
Kawartha Kennel Club July 07 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Brown 3 (1-1-1-1)
  Best Of Breed   Thora Brown 3 (1-1-1-1)
  Group 4th   Thora Brown 9
Saturday Select Dog   Richard Lopaschuk N/A
  Select Dog   Richard Paquette N/A

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 05 to July 06, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 4 (1-1-2-1)
  Best Of Breed   David Swartwood 4 (1-1-2-1)
  Group 2nd   David Swartwood 18
Thursday Best Of Breed   Tony Vandendool 3 (1-1-1-1)
  Best Of Breed   Sean Shields 4 (1-1-2-1)

Show Date
Hamilton Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cathy Delmar 5 (3-0-2-1)
  Group 4th   Cathy Delmar 17
Saturday Best Of Breed   Dianne Miller 6 (3-1-2-1)
  Group 3rd   Dianne Miller 18
Friday Group 4th   Sean Delmar 13
  Group 3rd   Terry Gains 14
  Best Of Breed   Sean Delmar 3 (1-1-1-1)
  Best Of Breed   Terry Gains 3 (1-2-1-0)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carmen Haller 4

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 6

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2017
Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Thomas Nesbitt N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By