Fanta's Northernstar Nite Skye
Norwegian Elkhound
(Click on breed to view standings)

Call Name: Skye - (Female)
Owner: Lisa L. Bank
Breeder: Lisa L. Bank
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 112 112 104 93 88
All Breed Ranking: 981 981 921 815 746

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   4
Win Record - 2020
Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 2 (1-2-0-0)
  Best Of Winners   Ben Wasylyshen (1-2-0-0)
  Winners Bitch   Ben Wasylyshen (1-2-0-0)
Saturday Reserve Winners Bitch   Lynn White N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   James Reynolds (0-2-0-0)
  1st Open Bitch Class   James Reynolds N/A
  Best Of Breed   James Reynolds 1 (0-2-0-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Honey Glendinning 1

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 12 14 N/A N/A N/A
Group Ranking: 548 599 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 4164 4614 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   5
Win Record - 2019
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 12-18 Month Bitch Class   Richard Paquette N/A
  Winners Bitch   Richard Paquette (0-1-0-1)
Saturday 1st 12-18 Month Bitch Class   Sylvia Barkey N/A
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 1 (0-1-0-1)
  Winners Bitch   Sylvia Barkey (0-1-0-1)
Friday Winners Bitch   Wendy Anderson (0-1-0-1)
  1st 12-18 Month Bitch Class   Wendy Schira N/A

Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Barbara Dempsey Alderman (0-1-0-1)
  1st 12-18 Month Bitch Class   Barbara Dempsey Alderman N/A
Saturday 1st 12-18 Month Bitch Class   Sandra Lex N/A
  Best Of Breed   Sandra Lex 1 (0-1-0-1)
  Winners Bitch   Sandra Lex (0-1-0-1)

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Nicholas De Bedout (0-1-0-1)
  1st 12-18 Month Bitch Class   Nicholas De Bedout N/A
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 1 (0-1-0-1)
Saturday Winners Bitch   Allan Brown (1-1-0-1)
  1st 12-18 Month Bitch Class   Andrew Brown N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Robert Hutton N/A
  Winners Bitch   Robert Hutton (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Robert Hutton 1 (0-1-0-1)
Saturday Winners Bitch   Cheryl Myers-Egerton (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1 (0-1-0-1)
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Cheryl Myers-Egerton N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Virginia Lyne (1-1-0-1)

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 13 to September 15, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Pamela Bruce N/A
  Winners Bitch   Pamela Bruce (1-1-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Vickie Umpleby N/A
  Winners Bitch   Vickie Umpleby (1-1-0-0)
Friday Best Of Opposite Sex   Thora Brown N/A
  Winners Bitch   Thora Brown (1-1-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Allan Brown N/A
  Winners Bitch   Allan Brown (2-1-0-0)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Monday 1st Canadian Bred Bitch Class   David Strachan N/A
  Reserve Winners Bitch   David Strachan N/A
Sunday 1st Canadian Bred Bitch Class   Michael Canalizo N/A
  Best Puppy In Breed   Michael Canalizo N/A
Saturday 1st Canadian Bred Bitch Class   Nelson Huber N/A
Friday Best Puppy In Breed   Jos De Cuyper N/A
  1st Canadian Bred Bitch Class   Jos De Cuyper N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 26 to April 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Bitch Class   Jocelyne Gagne N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Rita Walker N/A
  Reserve Winners Bitch   Jocelyne Gagne N/A
  Reserve Winners Bitch   Rita Walker N/A
Saturday Reserve Winners Bitch   Dianne Miller N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Veronica Mercer N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Dianne Miller N/A
  Reserve Winners Bitch   Veronica Mercer N/A

Show Date
Ontario Breeders Association March 01 to March 03, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Rita Kadike-Skadina N/A
  Winners Bitch   Rita Kadike-Skadina (1-2-0-0)
Saturday Reserve Winners Bitch   Christian Molina Galvez (Dr) N/A

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2018
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 3-6 Month Bitch Class   Lee Steeves N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Friday 2nd 3-6 Month Bitch Class   Virginia Lyne N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By