GCh Szulik's Mister Munster Junior
Toy Manchester Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Munster - (Male)
Owner: Therese Szulik
Breeder: Therese Szulik & Diande Vendittoli
Conformation Handler: Szulik Thérèse
Performance Handler: Szulik Thérèse
Website: http://www3.sympatico.ca/szulik


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 4 3 3 3 2
Group Ranking: 35 36 34 36 30
All Breed Ranking: 227 232 222 258 246

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 7 8 3   0 1 0 0 1   400
Win Record - 2018
Show Date
Cornwall District Kennel Club August 30 to September 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Anik Primeau 22
  Best Of Breed   Anik Primeau 0
Saturday Group 2nd   Avery Gaudin 25
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Friday Group 2nd   Lucie Paradis 18
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0
Thursday Best Of Breed LTD Breed Show Wendy Hamilton-Petkau 0
  Best Of Breed   Erin Brown 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 24 to August 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Mashford 2
Saturday Group 3rd   Alejandro Rojas Sanchez 37
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 2

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Stacy 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 1 (0-0-2-0)
Friday Best Of Breed   Barbara Heal 1 (0-0-2-0)
  Select Dog   Fred Dewsbury N/A

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Guy 18
  Best Of Breed   Michael Guy 0
Saturday Group 3rd   Darle Heck 14
  Best Of Breed   Darle Heck 0
Friday Select Dog   Cheryl Paterson N/A
  Select Dog   Mike Jackman N/A

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 29 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Robert Denis 22
  Group 2nd LTD Breed Show Wendy Maisey 27
  Best Of Breed LTD Breed Show Wendy Maisey 0
  Best Of Breed   Robert Denis 0
Saturday Group 3rd   Johan Becerra-Hernandez 20
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Friday Group 1st   Robert Rowbotham 27
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thomas Alexander 3
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Friday Group 3rd   Paul Odenkirchen N/A
  Group 3rd   Sandy Alexander N/A
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0

Show Date
Ottawa Kennel Club May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 13
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
Saturday Group 3rd   Carlos Roberto Flaquer Rocha 7
  Best Of Breed   Carlos Roberto Flaquer Rocha 1 (0-1-1-0)
Friday Group 4th   Doris Willis 5
  Group 3rd   Linda Kraft 12
  Best Of Breed   Doris Willis 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Linda Kraft 1 (0-1-1-0)

Show Date
Mount Royal Toy Dog Fanciers May 20 to May 20, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Grant Townsend 38
  Best Of Breed   Grant Townsend 1

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 2nd   Francois Bernier 26
  Best Of Breed   Francois Bernier 0

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 27 to April 29, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Stephen Dainard 28
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (0-0-2-0)
Friday Group 1st   Michelle Scott 17
  Best Of Breed   Michelle Scott 1 (0-0-2-0)

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 14 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Heather Langfeld N/A
  Select Dog   Guy Jeavons N/A
Saturday Group 1st   Thora Brown 15
  Best Of Breed   Thora Brown 1 (0-0-2-0)
  Select Dog   Mark Houston-McMillan N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 32 32 29 29 26
All Breed Ranking: 217 214 199 186 161

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 5 2 8 7   0 0 0 0 1   437
Win Record - 2017
Show Date
United Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Elaine Whitney N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Saturday Best Of Breed   Laurie Campbell 0
Friday Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Donna Conod 10
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Donna Conod 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Rosemary Shoreman N/A
Thursday Group 3rd   Michael Guy 15
  Best Of Breed   Michael Guy 2 (1-0-1-1)

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ramon Podesta 24
  Best Of Breed   Ramon Podesta 1
Friday Group 2nd   Chris Graham 19
  Best Of Breed   Chris Graham 1

Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 24, 2017
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Robert Whitney 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Kerrie Reeder 1 (0-0-2-0)

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th LTD Breed Show David Kirkland 11
  Best Of Breed LTD Breed Show David Kirkland 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Saturday Best Of Breed   Cheryl Paterson 1 (0-0-2-0)

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 22
  Select Dog   Ron Mahon N/A
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 1 (0-0-2-0)
Wednesday Group 1st   Heather Langfeld 24
  Group 1st   Thomas Alexander 22
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (0-0-2-0)
Tuesday Group 4th   Michael Guy 16
  Group 1st   Mary White 22
  Best Of Breed   Michael Guy 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Mary White 1 (0-0-2-0)

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Francois Bernier 1 (0-0-2-0)
Sunday Best Of Breed   Carlos Quinones 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Letitia Bett N/A
Thursday Group 3rd   Patricia Lanctot 23
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 2 (0-0-3-0)

Show Date
Valley Kennel Club July 24 to July 26, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Nigel Trainor 0

Show Date
Kars Dog Club July 21 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Richard Lopaschuk 27
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1

Show Date
Club Canin du Bas St-Laurent July 08 to July 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sandy Alexander 10
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0
Saturday Group 4th   Thomas Alexander 9
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club June 30 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
Saturday Group 2nd   Barbara Heal 27
  Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Fabian Daza 1
Saturday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 08 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Mary White 16
  Best Of Breed   Mary White 0
Friday Group 4th   Ray Smith 19
  Best Of Breed   Ray Smith 1
Thursday Group 4th   Jacqueline Rusby 14
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0

Show Date
Mount Royal Toy Dog Fanciers May 21 to May 21, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 1

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Richard Paquette 0
Saturday Group 3rd   Michael Guy 34
  Best Of Breed LTD Breed Show Bonnie Derry 0
  Best Of Breed   Michael Guy 0

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Letitia Bett 0
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 0
Friday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 15 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Lee Anne Bateman 19
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Saturday Group 3rd   Dianne Miller 24
  Group 4th   Michel Bouchard 23
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 40 40 39 38 32
All Breed Ranking: 238 236 256 245 218

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 4 10 2   0 0 0 0 0   402
Win Record - 2016
Show Date
United Kennel Club November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jon Cole 0
Saturday Group 2nd   Robert Rowbotham 36
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Friday Group 2nd   Cesar Gutierrez Perez 25
  Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Walton 3

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Janet Lobb N/A

Show Date
Nipissing Kennel Club October 08 to October 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Donna Conod N/A
Saturday Best Of Breed   Judy Horton 2 (0-0-3-0)
  Select Dog   Javier Ramirez Gomez N/A

Show Date
Club Canin Chomedey September 16 to September 18, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Forte 1
Saturday Best Of Breed   Donna Conod 1

Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2016
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 3rd   Letitia Bett 20
  Best Owner Handled In Group   Letitia Bett N/A
  Best Of Breed   Letitia Bett 2 (0-0-3-0)

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 0
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 0
Friday Best Of Breed   Virginia Lyne 0

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Pamela Bruce N/A
Saturday Best Of Breed   Loraine Boutwell 1 (0-0-2-0)
Friday Select Dog   Len Harfield N/A

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 09 to August 11, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Select Dog   Ray Smith N/A
  Select Dog   Alan Bennett N/A
Wednesday Select Dog   Wendy Anderson N/A
  Select Dog   Richard Paquette N/A
Tuesday Select Dog   Christian Jouanchicot N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Joyce Love 21
  Best Of Breed   Joyce Love 1
Friday Group 2nd   Christian Molina Galvez (Dr) 17
  Best Of Breed   Christian Molina Galvez (Dr) 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Peter Machen 0
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
Wednesday Group 3rd   Morley Thornton 12
  Group 3rd   Terill Udenberg (Dr) 18
  Best Of Breed   Morley Thornton 0
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
Tuesday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Paul Stanton N/A
Sunday Select Dog   Ed Wild N/A
Saturday Group 3rd   Nicholas De Bedout 18
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 1 (0-0-2-0)

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Nancy Popovich 26
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
Saturday Best Of Breed   Francis Smith Moffat 0
Friday Group 3rd   Terry Carter 26
  Best Of Breed   Terry Carter 0

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 09 to June 12, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Wayne Thompson 31
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Friday Group 3rd   Robert Whitney 26
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Thursday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   William Gunn 0

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Lucie Paradis 32
  Best Of Breed   Lucie Paradis 1
Friday Group 4th   Heather Langfeld 23
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 09 to April 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 22
  BPIG   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Group 3rd   Thomas Nesbitt 17
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1
Saturday BPIG   Richard Lopaschuk N/A
  Group 3rd   Jacqueline Rusby 23
  BPIG   Jacqueline Rusby N/A
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2015
Show Date
United Kennel Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Mary White N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 30 to November 01, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Steven Keating (Dr) N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Roger Hartinger N/A

Show Date
Wine Country Kennel Club October 09 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Baby Puppy In Group   Mary White N/A
Sunday Best Baby Puppy In Group   Lee Anne Bateman N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Richard Meen (Dr) N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Letitia Bett N/A

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 02 to October 04, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Harold Pybus N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Dog Class   Rick Fehler N/A
Friday 1st 3-6 Month Dog Class   Wendy Schira N/A

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 18 to September 20, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Raymond Lariviere N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Cheryl Myers-Egerton N/A

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 03 to September 06, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Joe Lobb N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 14 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   James Frederiksen N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   James Frederiksen N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Bruce Owen N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Bruce Owen N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Peter Machen N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Peter Machen N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Sandra Lex N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 07 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Group   Silvana Terezinha Bottini N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By