GCh Runway Watters Was Born To Fly
Australian Shepherd
(Click on breed to view standings)

Call Name: Skeet - (Male)
Owner: Christine & Andy Watters; Maren A Smith
Breeder: Maren A Smith, Elly Matesic
Conformation Handler: Christine Watters
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2021

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 3 3 3 3 N/A
Group Ranking: 12 11 11 7 N/A
All Breed Ranking: 78 74 64 48 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 2 2 1 0 1   0 0 0 0 0   806
Win Record - 2021
Show Date
Wildwood Kennel Club October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Avery Gaudin N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Davor Javor 403
  Group 1st   Davor Javor 44
  Best Of Breed   Davor Javor 7 (2-0-5-1)
Saturday Reserve Best In Show   Denis Kuzelj 386
  Group 1st   Denis Kuzelj 44
  Best Of Breed   Denis Kuzelj 7 (4-0-3-1)

Show Date
Seaway Kennel Club September 04 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 4 (3-0-1-1)
  Group 2nd   Stephen Dainard 10
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 5 (4-0-1-1)
  Group 4th   Kristen Francis 7

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 13 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Kathrine Grant N/A
Saturday Select Dog   Michael Hill N/A
Friday Select Dog   Bruce Owen N/A

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 4 4 4 3 2
Group Ranking: 28 28 25 19 18
All Breed Ranking: 198 198 189 164 155

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 1 0   0 0 0 0 0   77
Win Record - 2020
Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Carol Graham N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 10 (2-3-5-1)
  Group 3rd   Michael Hill 30
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 12 (2-6-5-0)
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 47
Thursday Select Dog   Shauna McLauchlan N/A

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 21 21 32 28 25
Group Ranking: 168 163 228 210 190
All Breed Ranking: 1031 1011 1374 1293 1169

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 1 0 1   0 0 0 0 0   80
Win Record - 2019
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 16 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 3 (0-2-2-0)
  Select Dog   Michael Lanctot N/A
  Group 1st   Thomas Alexander 29
Saturday Select Dog   Sandy Alexander N/A
  Select Dog   Patricia Lanctot N/A

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 11 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Judith Taylor N/A
  Best Puppy In Breed   Judith Taylor N/A
  Best Of Opposite Sex   Judith Taylor N/A
Saturday Best Puppy In Show   Thomas Alexander N/A
  BPIG   Thomas Alexander N/A
  Group 2nd   Thomas Alexander 31
  Select Dog   Patricia Taylor N/A
  Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 12 (2-4-3-4)

Show Date
Kent Kennel Klub April 12 to April 14, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Ole Nielsen N/A
  Best Of Breed   Ole Nielsen 4 (1-3-1-0)
  Winners Dog   Darle Heck (2-3-0-0)
  Best Puppy In Breed   Darle Heck N/A
  Best Of Winners   Darle Heck (2-3-0-0)
  Best Of Breed   Darle Heck 4 (2-3-0-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Darle Heck N/A
  Group 4th   Darle Heck 16

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Judith Shurb (1-6-2-1)
  Best Puppy In Breed   Judith Shurb N/A
  Best Of Winners   Judith Shurb (1-6-2-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Judith Shurb N/A
Friday Reserve Winners Dog   Anna Hewson N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Anna Hewson N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 07 to February 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Winners   Sue-Ellyn Rempel (2-6-2-3)
  Winners Dog   Sue-Ellyn Rempel (2-6-2-3)
Saturday Best Puppy In Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
  Winners Dog   Francisco Chapa Guajardo (Dr) (2-8-2-3)
Friday Best Puppy In Breed   Carlos Navarro Seemann N/A
  Best Of Opposite Sex   Carlos Navarro Seemann N/A
  Winners Dog   Carlos Navarro Seemann (3-3-1-3)
Thursday Reserve Winners Dog   Joanne Fernall N/A

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2018
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Winners Dog   Wendy Maisey N/A
  Best Puppy In Breed   Wendy Maisey N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Wendy Maisey N/A
Thursday 1st Junior Puppy Dog Class   Brenda Wilson N/A
  Reserve Winners Dog   Brenda Wilson N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 4-6 Month Dog Class   Paul Stanton N/A
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Michael Camac N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By